μουσική

Μουσικές ή/και μπάντες που ανακαλύψατε...

οτιδήποτε γύρω από τη μουσική

Μουσικές ή/και μπάντες που ανακαλύψατε...

Δημοσίευσηαπό innerWaves » Τετ Νοέμ 12, 2003 4:27 am

Προσωπικά η μουσική είναι το ένα απο τα δυο πάθη μου (το άλλο είναι τα ζώα).
Ακούω πολύ μουσική και την ψάχνω αρκετά.
Απο ελληνικά, δε βρίσκω πολλά ακούσματα που να μπορούν να με ικανοποιήσουν.
Ακούω σχεδόν τα πάντα, απο Ιndie, pop-rock, experimental, electronica, breakbeat, ambient, psychedelic Trance, garage, τα πάντα απο την εποχή 60-70 (εκτός απο τα πολύ μελό), medieval και τόσα πολλά ακόμα...
Τελευταία ανακάλυψα και ξεχώρισα κάποιες μπάντες που πιστεύω αξίζει να ψάξετε...

-Ester Drang
-The Appleseed Cast
-Sigur Ros
-Edenbridge
-Lali Puna
-Death Cab for Cutie
-Arcana
-Poeta Negra
-Shpongle
-Arling & Cameron
-Six By Seven
-Chushen and Cugin
-Archive
-Royksopp
-Delphonics

....
Σε μια θάλασσα λεπτοφυών αισθήσεων, βρέθηκα να λησμονώ γιατί είμαι, μα βίωσα την αιωνιότητα σε μια στιγμή
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
innerWaves
junior member

Re: Μουσικές ή/και μπάντες που ανακαλύψατε...

Δημοσίευσηαπό veni » Τετ Νοέμ 12, 2003 10:40 am

innerWaves έγραψε:Προσωπικά η μουσική είναι το ένα απο τα δυο πάθη μου (το άλλο είναι τα ζώα).
Ακούω πολύ μουσική και την ψάχνω αρκετά.
Απο ελληνικά, δε βρίσκω πολλά ακούσματα που να μπορούν να με ικανοποιήσουν.
Ακούω σχεδόν τα πάντα

Arcana

Τελικά εμείς οι δυο έχουμε αρκετά κοινά αγαπητέ Γρηγόρη. Μουσική, ποίηση, ζώα...

χαίρομαι ιδιαιτέρως... :D

Arcana.. απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα...έχω όλα τους τα cd και τα ακούω πολύ συχνά...

"hymn of absolute deceit"

I had a taste of your blood
You had mine
I knew your pain, you knew mine
We were the beauty in all
The growing death inside of me
The knowledge of one
The knowledge of one
I had a taste of your blood
You had mine
I knew your pain, you knew mine
We were the beauty in all
Please let me come in your arms
Let me inside
Why punish me, why bring me sorrow
You angel of grief
The knowledge of one
The knowledge of one
"...έχω έναν ήλιο μέσα μου μα νοιώθω κρύο..."
Άβαταρ μέλους
veni
junior member

Δημοσίευσηαπό innerWaves » Πέμ Νοέμ 13, 2003 3:42 am

Οποία σύμπτωσις!...το ίδιο σκεφτόμουν εχθές όταν σε καλωσόριζα σε κάποιο forum.
Όντως! Αυτό το τρίπτυχο είναι όλη μου η ύπαρξη!...
---
Τους Arcana τους ανακάλυψα πριν 4 μήνες περίπου, μου άρεσαν πολύ και είναι οι μόνοι που μπορούν και δονούν συθέμελα την ψυχή μου όσο και οι DCD.
Εκτός απο αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου να ψάξεις όπως και δήποτε τους Edenbridge, άρχισε απο το a moment of time.
Είναι μελωδικό μέταλ αλλά επουράνιο θα συμπλήρωνα...
Η φωνή της νεαρής Αυστριακής (νομίζω) είναι απίστευτη! Φαινόμενο.
Νά' σαι καλά
Σε μια θάλασσα λεπτοφυών αισθήσεων, βρέθηκα να λησμονώ γιατί είμαι, μα βίωσα την αιωνιότητα σε μια στιγμή
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
innerWaves
junior member

!!!!!!!!! Sigur Ros ?????????

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » Πέμ Νοέμ 13, 2003 3:59 pm

Επιτέλους άνθρωπος που ακούει Sigur Ros.
Αν κι έχω αρκετές ενστάσεις για τις υπόλοιπες μπάντες (πχ με τους Arcana) σου βγάζω το καπέλο για την προτίμηση σου στους νεαρούς Ισλανδούς που βέβαια μόνο καινούργιοι δεν είναι στο χώρο αλλά σίγουρα είναι στην καλύτερη τους εποχή.
Είμι κι ένας από τους τυχερούς που ζήσαμε την έκσταση εκείνο το βράδυ του Ιούλη στο θέατρο Βράχων.

Υπάρχει και μια καινούργια μπάντα από εκεί πάνω που ονομάζεται Gang Pang...
Δοκίμασε τους...
Rainmaker
junior member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Νοέμ 14, 2003 3:01 am

Οι Ισλανδοί θεωρώ οτι είναι ξεχωριστοί άνθρωποι, όπως το ίδιο πιστεύω και για τους Έλληνες.
Οι Ισλανδοί διαισθάνονται τόσο λεπτοφυείς αισθήσεις και απόδειξη είναι η επουράνια μουσική τους (Sigur Ros, Bjork)...
Οι Sigur Ros παίζουν τόσο ξεχωριστή μουσική! Για να είμαι πιο σαφής...δε παίζουν...συνθέτουν μουσική.
Είναι τόσο ξεχωριστοί που θεωρώ οτι έχουν δημιουργήσει καινούργιο είδος μουσικής.
Ποια albums έχεις φίλε μου? Εγώ έχω κάπου 6-7 κομμάτια κυρίως απο το Agaetis Byrjun
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό innerWaves » Παρ Νοέμ 14, 2003 3:13 am

O Guest ήμουν εγώ. Έχω μια τζάμπα σύνδεση που με πετάει κάθε 1-2 ώρες οπότε πρέπει να ξανακάνω login :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
innerWaves
junior member

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » Παρ Νοέμ 14, 2003 10:00 pm

Έχω και τους τρεις δίσκους τους Von, Agaetis Byrjum και ( ) με τον τελευταίο να τον θεωρώ και τον καλύτερο ρ\τους μέχρι τώρα λογίζοντας τον σαν μια τέλεια ολοκληρωμένη δουλειά από την πρώτη νότα ως την τελευταία(χωρις ίχνος υπερβολής φίλε μου τους θεωρώ την καλύτερη μπάντα αυτή τη στιγμή στον κόσμο).
Rainmaker
junior member

Δημοσίευσηαπό innerWaves » Κυρ Νοέμ 16, 2003 8:56 pm

...σίγουρα πάντως είναι χαρισματικότατοι καλλιτέχνες.
Προσεγγίζουν πτυχές και γωνιές μέσα μου που ακούγοντας άλλη μουσική. δε βρέθηκα εκεί που κατόρθωσαν να με ταξιδέψουν οι Sigur Ros.
Μια φιλική διόρθωση μόνο, είναι Agaetis byrjun...
καταλαβαίνω...εν τη ρήμη του λόγου εεεε... της γραφής μάλλον.
Έχω τόση πόρωση με τη μουσική που σκέφτομαι να βάλω ADSL, να τα ρουφάει πλέον τα τραγούδια αλλά και να μπορώ να "κατεβάζω" σε υψηλότερα-ποιοτικότερα bitrates.
Δε μένω όμως μόνο εκεί, τις μπάντες που ξεχωρίζω, θέλω να αγοράζω τους δίσκους τους με όλη τη δουλειά του εξωφύλου που το συνοδεύει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
innerWaves
junior member

Δημοσίευσηαπό Rainmaker » Δευτ Νοέμ 17, 2003 12:35 pm

Πράγματι byrjun αλλά στο πληκτρολόγιο πέφτουν κοντά m και n οπότε συγχωρεμένος (ελπίζω).
Όσον αφορά το δέσιμο σου τη μουσική δεν είναι κάτι περίεργο καθώς πολλοί φίλοι μου ταξιδεύουν μέσο της μουσικής (πολλοί από αυτούς παίζουν κι όλας σε κάποια συγκροτήματα).
Εγώ θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ημι-μανιακό (μανιακός δεν είμαι για τίποτα-τουλάχιστον άψυχο-)καθώς μου αρέσει πολύ το βινίλιο και όλα ή σχεδόν όλα όσα ακούω είναι στις 33 στροφές.
Βέβαια αυτή η αγάπη προδιαθέτει όρεξη και ψάξιμο καθώς ελάχιστα μαγαζιά έχουν πια δίσκους και πόσο μάλλον καινούργιους.
Δεν πειράζει και αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι...

Για ρίξε μια ματιά στη ταινία High Fidelity μπορεί να βρεις έναν ήρωα που σου μοιάζει...

Καλημέρα...
Rainmaker
junior member

Δημοσίευσηαπό innerWaves » Τρί Νοέμ 18, 2003 2:12 am

Rainmaker έγραψε:Εγώ θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ημι-μανιακό (μανιακός δεν είμαι για τίποτα-τουλάχιστον άψυχο-)

ακριβώς και εγώ δεν προσκολούμαι αρρωστημένα σε αυτά που με ευχαριστούν γιατί αυτό θα ήταν καταστροφικό.
---
Δεν είμαι hifideliστας πάντως. Μου αρέσει η μουσική αλλά δε γίνομαι ψείρας να την ψάχνω με ενισχυτές, ηχεία, επιδόσεις κ.λ.π
Μου αρκεί μια ιακανοποιητική απόδοση των τραγουδιών απο ένα μέτριο προς καλό στερεοφωνικό ηχοσύστημα και όχι στερεοφονικό :D
---
Ευτυχώς που δε συμμερίζεται την ίδια αγάπη για το βινύλιο και ένας φίλος...(έχει 45 dvd γεμάτα MP3)... που να στοίβαζε 54000 τραγούδια? :D
---
Η ταινία Hi Fidelity μήπως είναι μια ανεξάρτητη παραγωγή με ένα τύπο που έχει κάποιο μαγαζί με δίσκους? Αν είναι αυτή την έχω δεί παλαιότερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
innerWaves
junior member

Επόμενο

Επιστροφή στο μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης