μουσική

Nirvana....To be continued

οτιδήποτε γύρω από τη μουσική

Nirvana....To be continued

Δημοσίευσηαπό alxhmisths » Πέμ Μαρ 13, 2003 5:18 pm

Πέρυσι τέτοια εποχή βάζαμε στοίχημα ότι η κόντρα μεταξύ των εναπομεινάντων Nirvana και της "εύθυμης χήρας" είχε πολύ μέλλον μπροστά της. Πο΄λλοί αμφέβαλαν αν υπήρχε πράγματι ακυκλοφόρητο υλικό και αν υπήρχε όντως, το πιο πιθανό σενάριο ληταν να το φάει η σκόνη για μερικά χρόνια ακόμα, αφού η χρυσή τομή μεταξύ των δύο στρατοπέδων δε φενόταν πουθενά στο ορίζοντα.

Τελικά η best of συλλογή των Nirvana κυκλοφόρησε και το κερασάκι στην μεταθανάτια grunge τούρτα του Cobain ήταν το "You know You're right", το ανέκδοτο κομμάτι που προκάλεσε τόσο ντόρο, που θα έκανε το ευαίσθητο στομάχι του Cobain να ανακατεύεται για μέρες.

Η λαλίστατη Courtney έλυσε τις πιθανές απορίες για το πως αυτοί οι τρείς, που λίγους μήνες πρίν ήταν έτοιμοι να βγάλουν τα μαχαίρια, κατάφεραν τελικά να συμβιβαστούν. "Lots and lots of money" δήλωσε χωρίς περιστροφές, αλλά κατα πόσο το θέμα ήταν τα λεφτά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Η Love μπορεί να είναι πολλά πράγματα, αλλά σίγουρα δεν είναι ηλίθια. Έχει πλήρη επίγνωση αυτών που κάνει και λέει και τέτοιου τύπου σηλώσεις υπονοούν επιδέξια πως το πρόβλημα ήταν οικονομικό.

Εξουσία, ποιός θα έχει το πάνω χέρικαι ποιός θα έχει τον τελευταίο λόγο, αυτό ήταν το θέμα. Και κερδισμένη της υπόθεσης βγήκε -ποιός άλλος- η Courtney, αυτός ήταν ο συμβηβασμός και σε καμοίά περίπτωση δεν έγινε απο την δική της πλευρά.

Για τους Grohl και Novosevic η ζωή συνεχίζεται μέσα απο τα νέα άλμπουμ και νέο γκρούπ για τον τελευταίο, όσο για την μουσική κληρονομιά που άφεισε πίσω του ο Cobain, μοιάζει να είναι ανεξάντλητη, πράγμα που σημαίνει πως έπεται συνέχεια.

Όσο για την τελευταία φουρνιά των fans που οσονούπω θα ανακαλύψουν ότι υπήρχε ένα super γκρούπ που λεγόταν Nirvana, ας μην μπερδέψουν ποτέ την ιδιοφυϊα του Cobain με χρήματα, εξουσία και τουσ κανόνες του marketing.
Άβαταρ μέλους
alxhmisths
junior member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Σάβ Μαρ 29, 2003 11:55 am

Οταν ήμουν 9 χρονών πρωτάκουσα Nirvana. Θυμάμαι τον εαυτό μου να παρακολουθεί τη μάνα μου χαιρέκακα να ελπίζει πως με τον καιρό αυτή η λατρεία για αυτό το συγκρότημα και για αυτή τη μουσική θα ξεφτίσει, πως θα πάψω να ζώ με τον τρόπο που ζούσα κλπ κλπ

Εν τέλει, 12 χρόνια μετά, το μόνο που λυπάμαι ειναι που δεν πρόλαβα να δω τον Cobain ζωντανό σε μια κάπως πιο ώριμη ηλικία. Αλλα, υποθέτω ειναι προτιμότερο απο το να μην το είχα ζήσει καθόλου.

Δεν ξέρω, ειναι ιδέα μου ή πια ειναι πολύ επίπονο το άκουσμα της φωνής του Kurt Cobain;

ΥΓ : Ο Kurt Cobain μου άνοιξε τον δρόμο για τόσα πολλά πράγματα στην μετέπειτα ζωή μου ωστε να του χρωστώ κάθε μέρα την αναγνώριση ως το μόνο πραγματικό πρότυπο ανθρώπου που έιχα έχω και θα συνεχίσω να έχω στον τρόπο που αντιλλαμβάνομαι τα πράγματα.

Vandalism : Beautiful As A Rock In A Cop's Face

ΥΓ2 : Καμμια φορά ξεχνώ πως υπάρχουν ακόμα παιδια που ακούν ακόμα Nirvana. Ειναι πολύ ευχάριστη έκπληξη εν τέλει.
IN GIRUM IMUS NOCTE ET CONSUMIMUR IGNI
maleficia
senior member

Δημοσίευσηαπό alxhmisths » Σάβ Μαρ 29, 2003 7:02 pm

Δεν είναι τύχαιο πως χρόνο με το χρόνο...καιρό με τον καιρό δικαιώνονται όλο και περισσότερο οι μουσικές επιλογές του Cobain..Όσοι κάποτε αμφέβαλαν δεν έχουν παρα να παραδεχθούν πως οι nirvana ήταν το group ορόσημο μιας ολόκληρης γενειάς, και για τους teenagers της γενειάς αυτής(ένας εκ των οποίων ήμουν κι εγώ) αλλά και για ολόκληρη την τότε μουσική βιομηχανία....

Θύμαμαι ακόμα την πρώτη φορά που άκουσα το smell like teen spirit στο Γαλλικό μουσικό κανάλι MCM και απο τότε κάτάλαβα πως αυτό το group έχει να δώσει κάτι σημαντικό σε μένα αλλά και γενικότερα στην μουσική...

Πέρασαν απο τότε αρκετά χρόνια (καλοκαίρι του '93) αλλά η φλόγα δεν έσβησε γιατι το group αυτό ταυτίστικε όσο κανένα άλλο με κείνα τα χρόνια αλλα και δύσκολες στιγμές που πέρασα...

Να πώ και την κακία μου...Περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση για ένα τέτοιο group σαν τους nirvana...

Maleficia ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου και γι' αυτό το πολύ όμορφο κείμενο που έγραψες για κάτι που πίστεψες- για κάτι που αγαπάς...
Άβαταρ μέλους
alxhmisths
junior member

Δημοσίευσηαπό Thaerna Aurora » Τρί Μάιος 06, 2003 11:02 am

Στριγγιές κιθάρες,ματωμένη φωνή,ύβρις των τηλεοπτικών πολεμοκάπηλων...Χτύπημα του εμπορευματοποιημένου μουσικού κατεστημένου.Τελικά δε ξέρεις τι να νιώσεις για τον τύπο που σου σπαράζει τα σωθικά η τρομακτικά ωραία του φωνή.Συναισθήματα ανάμεικτα με γερές δόσεις λύπης και θλίψης,ξέρεις καλά πως δεν θα το'θελε.
Η μετά θάνατον εμπορικότητα σε τρομάζει,νιώθεις πως ο ίδιος αλλά και αυτό που πρεσβεύει πωλούνται,πως γίνονται της "μοδός".Μα να'σαι σίγουρος πως δε μπορούνν να κλέψουν τον δικό σου Cobain,γιατί την τέχνη την αντιλαμβανόμαστε προσωπικά,αυτοί που ακόμα την παίρνουμε χαμπάρι...

Παραθέτω κάτι του Άσιμο(και αυτός κινδυνεύει να γίνει της μοδός)

-Κάποτε θα με διαβάσεις ίσως, θα ακούσεις τα τραγούδια μου, θα με κατανοήσεις. Αλλά δε θα ‘μαι εγώ πια. Θα ‘ναι αυτή η μάσκα που φορούν στους πεθαμένους. Όσους τους χρησιμοποιούν μετά το θάνατό τους, όταν οι ίδιοι δεν υπάρχουν.
Όσο υπήρχα με φοβόσουν.
Όσο υπήρχα δε με άντεχες.
Δεν είχες καν τη δύναμη να μείνεις ένα δευτερόλεπτο κοντά, άμα σου το ζητούσα. Θα προτιμούσα να μη με διάβαζες ποτέ.
Είναι καλύτερο ν’ αγοράσεις ή να κλέψεις ένα μπλουζάκι με την φάτσα μου επάνω τυπωμένη. Κι ας σου φαίνεται γελοίο. Κι ας μου φαίνεται γελοίο

Με εκτίμηση Thaerna Aurora
Thaerna Aurora
junior member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Τρί Μάιος 06, 2003 4:00 pm

Δεν ειμαι κατά της αυτοκτονίας, ποτέ δεν ήμουν, το θεωρούσα πάντα πολύ εντιμη πράξη. Ομως πάντα θα σκέφτομαι οτι ειναι τραγικό τέλος για τον κάθε άνθρωπο. Οσο κι αν πολλοί απο αυτούς που έχουν μείνει να ακούν τη μουσική των Nirvana ακόμα αγαπούν τον Kurt Cobain για την ειλικρίνια του, τη βάναυση ειλικρίνια του, εγώ θα ήθελα να τον δω να τα παρατάει ολα και να μεγαλώνει το κορίτσι του. Οχι γιατι θεωρώ οτι εγκλημάτισε κατά του παιδιού του με την αυτοκτονία του, τίποτα τέτοιο. Απλά γιατι πιστεύω οτι o Kurt δεν έδωσε στην κόρη του την ευκαιρία να τον θεραπεύσει. Ευχομαι, και ξέρω πως το ευχόταν και ο ίδιος, οι Nirvana να μην είχαν γίνει ποτέ γνωστοί, να παίζαν σε κλαμπάκια και να ζήσουν τις ζωές τους οπως αυτοί οι ίδιοι ηθελαν. Εμείς ισως χάναμε κάτι πολύ ομορφο, αλλα δεν έχει σημασία νομίζω.

ΥΓ : Ειναι εγκληματικό απο κάθε άποψη να δημοσιεύεται το ημερολόγιο ενός ανθρώπου εν αγνοία του. Ακόμα κι αν κάποιος πει πως ένας τέτοιος άνθρωπος παύει να ανήκει στον εαυτό του και αρχίζει ολο και περισσότερο να ανήκει στο κοινό του, το ημερολόγιο ειναι οτι πιο προσωπικό. Δεν έχω τίποτα με τη γυναίκα του, ούτε μπορώ να ασχολούμαι με τα κουτσομπολιά του τύπου, αλλα ο άνθρωπος που εξέδωσε το ημερολόγιο του Kurt Cobain και που πουλάει σε πληστηριασμούς τα ρούχα του, τις κιθάρες του και τα προσωπικά του αντικείμενα θα πρέπει να ντρέπεται. Ολότελα.
IN GIRUM IMUS NOCTE ET CONSUMIMUR IGNI
maleficia
senior member

Επιστροφή στο μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης