μουσική

Audiogalaxy τέλος. mp3:Είστε υπέρ ή κατά?

οτιδήποτε γύρω από τη μουσική

Audiogalaxy τέλος. mp3:Είστε υπέρ ή κατά?

Δημοσίευσηαπό mirror » Κυρ Δεκ 01, 2002 9:19 pm

Το audiogalaxy,το νεώτερο napster όπως το αποκαλούσαν,από σήμερα μπλόκαρε το κατέβασμα όλων των μουσικών κομματιών μέσω αυτού.Μεγάλη πίκρα για όλους όσους κατέβαζαν δεκάδες κομμάτια καθημερινά-ένας εκ των οποίων είμαι και εγώ-καθότι δεν υπάρχει επί του παρόντος κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τα χιλιάδες μουσικά GB που υπήρχαν στο Audiogalaxy.
Το RIAA (Recording Industry Association of America) και το NMPA (National Music Publishers’ Association) ήρθαν σε συμφωνία με το Audiogalaxy και από εδώ και στο εξής το Audiogalaxy θα είναι υποχρεωμένο να παίρνει την έγκριση από τον κάθε καλλιτέχνη πριν τοποθετήσει το κομμάτι του για ελεύθερο download.Ταυτόχρονα θα πρέπει να πληρώνει και ένα μεγάλο ποσό(δεν έχει προσδιοριστεί το ύψος του ακόμα),στη δισκογραφική εταιρεία.
Και ύστερα από αυτά τα νέα,ας έρθουμε στο ζουμί της υπόθεσης.Μην πειστέψει κανείς από εσάς ότι οι webmasters του Audiogalaxy δεν είχαν άλλη επιλογή από το να κλείσουν το site.Απλώς τα παιδιά,σύμφωνα με underground πηγές,δέχτηκαν να πάρουν τα 10 δισ.δραχμές που τους προσέφεραν.Δεν λέω!Και εγώ στη θέση τους αυτό θα έκανα.
Όμως από την άλλη,βλέπω την ίδια ιστορία να επαναλαμβάνεται.Κάποιοι φτιάχνουν ένα <<δυνατό>> πρόγραμμα για κατέβασμα mp3,περνάει λίγος καιρός…και έρχεται η ένωση δισκογραφικών εταιριών δωροδοκεί τους δημιουργούς του και το κλείνει.
Είναι αλήθεια βέβαια,πως η ελεύθερη παροχή μουσικών κομματιών μέσω internet,δεν είναι και ότι πιο τίμιο.Οι λόγοι πολλοί και ευνόητοι…
Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά.Οι τίμες των original cd’s θυμίζουν αυτές του φαρμακείου ,και για να κάνει κάποιος μία πλούσια μουσική συλλογή από original cd’s,χρειάζεται να δώσει μια μικρή περιουσία .To internet (+με τη βοήθεια ενός cd-recorder) σου επιτρέπει να πετύχεις το ίδιο αποτέλασμα με πολύ λιγότερα χρήματα.
Ας χαμηλώσουν λίγο οι δισκογραφικές εταιρίες τις τιμές των προιόντων τους,και μετά ας έρθουν να παραπονεθούν για την πειρατεία.
Συμπερασματικά,επιδοκιμάζουμε το κατέβασμα μουσικών κομματιών μέσω internet ή όχι?Σύμφωνα με τη γνώμη μου ναι.Σύμφωνα με τη δική σας ?
mirror
new member

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:36 pm

trixes...
to mp3 den pe9ainei....

kai h peirateia pote den prokeitai na p9anei....

long live Piracy!!!
long live Freebie!!!

exete dokimasei to IRC ?

I R C

τελεία.
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό kid » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:39 pm

Δεν νομίζω πως πραγματικά μπορεί να περιοριστεί τόσο εύκολα το θέμα των mp3 στο διαδίκτυο.
Θεωρώ πως η καταστροφολογία που είχε εμφανιστεί πάνω στο θέμα μετά την παρόμοια κατάληξη του napster θα κάνει τον κύκλο της για άλλη μια φορά και σύντομα θα μιλάμε για ένα νέο audiogalaxy...αν δε μιλάμε ήδη με την ύπαρξη τόσων άλλων παραπλήσιων συστημάτων.
Συμπέρασμα είναι κατα τη γνώμη μου πως τα mp3 δε θα πεθάνουν τόσο εύκολα.
kid
junior member

Δημοσίευσηαπό zwh » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:40 pm

sumfwnw me tous prolalhsantes
an den uparxei audiogalaxy,tha yparksei ena allo paromoio..ta mp3 den prokeitai pote na stamathsoun na diakinountai mesa sto internet.opote dont worry!den tha meinete xwris mousikh!
Άβαταρ μέλους
zwh
super member

Δημοσίευσηαπό mallinanga » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:41 pm

...den anisiho,sidoma kapios "klonos" tu audiogalaxy tha emfanisti ke tote xana sto prosopo mas tha labi ekino to xehasmeno hamogelo tis internet-ikis piratias! LOL ...
mallinanga

Δημοσίευσηαπό maleficia » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:42 pm

Παιδια, θεωρω οτι το Audio Galaxy σαν σύστημα δεν επροκειτο να πετύχει ποτε. Οσο για τον διάδοχο του σιγουρα για καποιον λόγο ολη η Ελλάδα θα προτιμήσει να αγνοησει το εξαιρετικό WinMX για χάρη του - γεματου spyware - Κazaa.
maleficia
senior member

Δημοσίευσηαπό SteLi » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:45 pm

Iper iper iper.Sevasta ta "pnevmatika dikaiwmata" alla polla kai ta 7 xiliarika..
SteLi
new member

Δημοσίευσηαπό artman » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:46 pm

Ασχολούμαι με το Ίντερνετ από το 1994. Το 1996 που έκανε τα πρώτα βήματά του το mp3 όλοι έλεγαν πως θα πεθάνει νωρίς. Παρόλες τις φήμες επεβίωσε και σήμερα σε όποια συσκευή για το σπίτι ή την προσωπική διασκέδαση κοιτάξεις θα δεις ότι το παρών μηχάνημα υποστηρίζει και mp3! Πάντως το 1996 ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα και έβρισκες τα πάντα σε μουσική και χωρις περιορισμούς. Ακόμα καλύτερα ήταν τα πράγματα όταν ξεκίνησε να λειτουργεί το AudioGalaxy, μιας και παλιότερα ήταν μόνο μηχανή αναζήτησης μουσικών αρχείων. Τόσο τέλειο p2p εργαλείο δεν νομίζω να ξαναδούμε...

Όσο για το Kazaa μπορείτε να παίξετε με το δίδυμο αδερφάκι του το: Kazaa Lite. Όποιος δεν ξέρει που να το βρει ας μου κάνει κλήση να τον βοηθήσω στην ανεύρεση!

Είμαι μεγάλος fan του mp3 μιας και ακούω mp3 στο γραφείο, στο σπίτι και στο αυτοκίνητο! Τώρα ξύπνησε και η άλλη μορφή μουσικής συμπίεσης (βλέπε Ogg Vorbis) αλλά δεν νομίζω να τα πάει τόσο καλά...

Τέλος θα ήθελα να τονίσω ότι, αν είχα πληρώσει τα εξωφρενικά ποσά στις δισκογραφικές εταιρίες δεν θα είχα ανοίξει το γραφείο που έχω τώρα αλλά και ούτε θα σπούδαζα. Κάποια CDs και δίσκους έχω αγοράσει, βέβαια, αλλά μόνο επειδή η μουσική είναι ζωή για μένα...!
Άβαταρ μέλους
artman
junior member

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Δευτ Δεκ 02, 2002 4:47 pm

buy the muzic u like, copy the rest to learn about it...
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό fagito2000 » Τετ Απρ 23, 2003 1:45 pm

egw eimai super satisfied apo to Kazaa, an kai me vomvardizei sta pop ups kai sofftware ta opoia diarkws kanw delete kai remove, vriskw ola ta tragoudia se astrapiaies tahuthtes (me cable conenction eee....to modem pethane)!
Mhn psahneis gia thn agaph.....ase ekeinh na se vrei.
Άβαταρ μέλους
fagito2000
senior member

Επιστροφή στο μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες