μουσική

Από ποιά κυρίως πηγή ακούτε μουσική;

οτιδήποτε γύρω από τη μουσική

Ραδιόφωνο
5
29%
MP3
11
65%
CD
1
6%
Τηλεόραση
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
LP
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων : 17

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τρί Φεβ 04, 2003 9:34 pm

Εγώ προτιμώ το ραδιόφωνο τα τελευταία 2-3 χρόνια με μικρή παράλληλη χρήση Μp3. Θέλω (ακόμα δεν ξέρω γιατί) να ακούω και μια κουβέντα από τους εκφωνητές...

Κατα καιρούς είχα στραφεί και στις υπόλοιπες "επιλογές".
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό karamelitsa » Τρί Φεβ 04, 2003 11:12 pm

Εμένα, αν δε μου ανοίξει κάποιος το κουμπί του ήχου, προτιμώ να μένω σε ένα εντελώς ήσυχο περιβάλλον. Μούγκα εντελώς. Μερικές φορές, ακόμα και την τηλεόραση την αφήνω να παίζει βουβή, ενώ με ενοχλεί ο ήχος απο το ανεμιστηράκι του pc ,αν και δεν είναι και ιδιαίτερα έντονος.

Απορώ με τον γιό μου, που διαβάζει με την τηλεόραση ανοιχτή στο τέρμα και κοιμάται κιόλας έτσι, αλλά όταν πάω και του την κλείνω ξυπνάει !!!

Εκεί όμως που θέλω οπωσδήποτε να ακούω μουσική είναι μέσα στο αυτοκίνητο, όταν οδηγώ. Αρκεί να μην ακούω ομιλίες και διαφημίσεις. Θέλω μόνο τραγούδια και κατά προτίμηση ελληνικά, που μπορώ και να τα σιγοτραγουδώ, ξεχνώντας το μποτιλιάρισμα. Στα μεγάλα οδικά ταξίδια ενεργοποιώ τη cdιέρα, που παίζει ασταμάτητα 12 Cds :wink:

Κι αυτούς τους ήχους όμως θέλω να τους ακούω σε χαμηλή ένταση. Και δεν είναι κουσούρι της ηλικίας μου αυτό :P (να προλάβω τις κακίες).
Ετσι ήμουν πάντα από τότε που ήμουν ...ανήσυχο νιάτο :D
Γι αυτό δε συχναζα ποτέ σε μέρη με δυνατή μουσική που σου "παίρνει" τα αυτιά. Με κουράζουν αυτά τα μέρη και μετά από μια ώρα με πιάνει ζαλάδα και λέω πότε να φύγω.

Για να μη με λέτε και εντελώς ακαλλιέργητη καλλιτεχνικά :oops: , σας πληροφορώ ότι κλείνω μάλλον προς τις εικαστικές τέχνες. Λατρεύω τα χρώματα, την αρμονία των γραμμών, την ακρίβεια, τα κινούμενα σχέδια που τα θαυμάζω σαν δημιουργήματα καλλιτέχνη, τα αγάλματα , τις διάφορες χειροποίητες κατασκευές , παλιότερα μου άρεσε να ζωγραφίζω , αλλά και να ράβω μόνη τα ρούχα μου γιατί με ευχαριστούσε η μετατροπή ενός υφάσματος σε κάτι χρήσιμο κλπ.
Κονώς "πιάνουν" τα χέρια μου και τα μάτια μου :lol: , αλλά όχι και το αυτί μου, που δε θυμάται εύκολα τις μελωδίες. Η καλύτερή μου ώρα ήταν το μάθημα της ωδικής στο σχολείο, όπου έβγαζα τη γκαροφωνάρα μου, χωρίς να καταλαβαίνει η καθηγήτρια ποια παράφωνη μουλάρα της χαλούσε την χορωδία. :P
karamelitsa
junior member

Δημοσίευσηαπό noise » Τετ Φεβ 05, 2003 1:09 pm

Cd,outos oste na elegxo to ti akouo..
Ki otan leme cd,ennooume kanonikotata cd..
I pirateia,alloste,skotonei ti mousiki :P :P :P
noise
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Φεβ 05, 2003 1:44 pm

ακούω ραδιόφωνο όταν είμαι σπίτι, κι όταν δουλεύω και έχω τυχόν ένταση να τελειώσω κα΄τι,, τότε βάζω σιντι με τη μουσική που θέλω εκείνη τη στιγμή, και τη βάζω τέρμα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Τετ Φεβ 05, 2003 1:52 pm

mp3! mp3! mp3!

h AEPI skotwnei th mousikh....
Διαφωνώ ριζικά με την άποψή σου,
αλλα θα υποστηρίξω μεχρι θανάτου
το δικαίωμά σου να την λές ελεύθερα!

Βολταίρος.

Σκατά στο ΜΠΟΥΣτη το χαβUSAρχο...
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Τετ Φεβ 05, 2003 4:42 pm

Στα 21 πρώτα χρόνια της ζωής μου η στενή μου τσέπη επέτρεψε στη μουσική μου συλλογή να απαριθμεί μόλις 6 μουσικά CD. Τον τελευταίο μήνα αποφάσισα να συλλέξω όλη τη δουλειά των αγαπημένων μου καλλιτεχνών σε MP3. Μέσα σε ένα μήνα η συλλογή μου περιέχει την ολοκληρωμένη δισκογραφία 7 συγκροτημάτων/καλλιτεχνών (περίπου 56 CD) και άλλα περίπου 1.000.000 τραγούδια σκόρπια.

Αυτό σημαίνει οτι η μέρα μου ειναι γεμάτη μουσική, της επιλογής μου,οποτε την θέλω, οπως την θέλω, αρχειοθετημένη και έτοιμη να παίξει με ένα κλίκ του υπολογιστή, φορητή, ανέξοδη, μπλά μπλά μπλά. Δεν ειναι ολοφάνερο πως η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική; Αντε λοιπόν να την αποτελειώσει να μην σπαρταράει σαν το μπαρμπούνι. Αργεί πολύ ακόμα;

Επίσης ειμαι 100% υπέρ του ραδιόφωνου, κατα προτίμηση του πειρατικού, αλλα επειδή στις μέρες μας στην Αθήνα ειναι λίγο δύσκολο να βρεις πειρατικό σταθμό... Οι νομιμοι ραδιοσταθμοί σπανίως μπορούν να με κρατήσουν για παραπάνω απο 15 λεπτά, αλλα τους ακούω έτσι κι αλλιώς οταν δεν έχω τι άλλο να κάνω.

Κρυφό μου ονειρο, και πείτε μου, δεν το έχετε ονειρευτεί ποτέ, ειναι μια εκπομπή σε ενα διαφορετικό ραδιόφωνο. Το σκεφτόμουνα για internetiko σταθμό, αλλα θέλει καλό εξοπλισμό και συνδέσεις που αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα ειναι ανύπαρκτες.
IN GIRUM IMUS NOCTE ET CONSUMIMUR IGNI
maleficia
senior member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Τετ Φεβ 05, 2003 4:46 pm

Να πώ και κάτι που μου είπαν στο ωδείο. Το σωστό ειναι να ακούς μουσική όσο πιο χαμηλά μπορείς. Ετσι πρώτον δεν κινδυνεύουν τα αυτιά σου αλλα το κυριότερο εκπαιδεύονται να πιάνουν τους ήχους καλύτερα. Μπορεί να φαίνεται γελοίο και μπορεί κάποιες μουσικές να μην ακούγονται χαμηλά αλλα πετυχαίνει.
IN GIRUM IMUS NOCTE ET CONSUMIMUR IGNI
maleficia
senior member

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Τετ Φεβ 05, 2003 5:01 pm

ase se trww...
exw 280Gb se mp3......
Διαφωνώ ριζικά με την άποψή σου,
αλλα θα υποστηρίξω μεχρι θανάτου
το δικαίωμά σου να την λές ελεύθερα!

Βολταίρος.

Σκατά στο ΜΠΟΥΣτη το χαβUSAρχο...
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό pertri » Πέμ Φεβ 06, 2003 11:34 pm

Όταν δουλεύω μ'αρέσει να ακούω μουσική από τον υπολογιστή μια και την περισσότερη ώρα βρίσκομαι μπροστά του!
Όταν όμως ταξιδεύω, ξεκουράζομαι, κοιμάμαι, χαίρομαι ακούω ραδιόφωνο..
Μόνο όταν λυπάμαι επιλέγω πολύ προσεκτικά το τί θα ακούσω και τότε συνήθως βάζω κάποια συγκεκριμένα cd που έχουν μόνο μουσική και καθόλου λόγια! Δια ευνοήτους λόγους!
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό mariaz » Παρ Φεβ 14, 2003 5:41 pm

pertri έγραψε:Όταν δουλεύω μ'αρέσει να ακούω μουσική από τον υπολογιστή μια και την περισσότερη ώρα βρίσκομαι μπροστά του!
Όταν όμως ταξιδεύω, ξεκουράζομαι, κοιμάμαι, χαίρομαι ακούω ραδιόφωνο..
Μόνο όταν λυπάμαι επιλέγω πολύ προσεκτικά το τί θα ακούσω και τότε συνήθως βάζω κάποια συγκεκριμένα cd που έχουν μόνο μουσική και καθόλου λόγια! Δια ευνοήτους λόγους!

Ακριβώς όπως η pertri με τη διαφορά ότι εγώ μερικές φορές επιλέγω και λόγια στις λυπημένες μου μουσικές. Θέλω να ακούω μια φωνή βλέπετε.
mariaz
junior member

Επόμενο

Επιστροφή στο μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης