μουσική

Το ροκ στη ζωή μου

οτιδήποτε γύρω από τη μουσική

Το ροκ στη ζωή μου

Δημοσίευσηαπό onMYnerves » Σάβ Οκτ 29, 2005 10:29 pm

Ποτέ μου δεν ήμουν αμερικανάκι ή κάτι σχετικό κατά βάθος. Αλλά και ποτέ δεν άντεχα να ακούω τους νεοελληνικούς αχταρμάδες από γύφτικα, μπουζούκια, Αγγλικούς στίχους και λόγια στην νεοελληνική αργκό του λεξιλογίου κάποιου που έχει μείνει πέντε χρόνια στην ίδια τάξη.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά παρότι δε μου φαίνεται, η ροκ με εκφράζει σ' όλη μου τη ζωή. Αν και ποτέ εγώ προσωπικά δεν ένιωσα την ανάγκη να φορτώνομαι αλυσίδες και ζώνες με καρφιά, να γεμίζω το -παρά ταύτα- ακατάστατο δωμάτιό μου με αφίσες με τα είδωλα που δεν έχω και να βάζω τέρμα τη μουσική τα μεσάνυχτα, δεν ξέρω κάθε κίνηση, κάθε κουβέντα, κάθε τι που κάνω εκτός του να γράφω τέτοιες πεζότητες όπου εξασκώ απλώς το ταλέντο (;) μου μου φαίνεται ότι εκφράζει μια ροκ πλευρά του εαυτού μου, ακθώς κι η ζωή μου είναι κατά βάθος ροκ, αφού την περνάω μαλώνοντας με τους άλλους για τις απόψεις μου.
Όλη μου η ζωή είναι η ελευθερία μου, όλη μου η ζωή είναι μια δύναμη (παρότι δε την έχω!), μια ενεργητικότητα, ένα ξέσπασμα, μια φωνή, όλη μου η ζωή από τότε που ανακάλυψα τη ροκ μουσική είναι μια ατέλειωτη ροκιά (για να μην μπορώ ούτε να κοιμηθώ με την ησυχία μου...!)
onMYnerves
onMYnerves
new member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Τετ Νοέμ 02, 2005 7:16 pm

From woodstock days

to

woodstuck days

.....η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Οταν γίνεσαι εξάρτημα της μηχανής αντιλαμβάνεσαι τη πλαστή φύση κάθε ιδεολογίας συμπεριλαμβανομένης και της ροκ ιδεολογίας.
Και κει θα δεις οτι η ροκ μουσική δεν είναι παρα μια πλασματική έξοδος διαφυγής σε άλλες χωροχρονικές ανάμεσα στους ατμούς της αλκοόλης και τους καπνούς των τσιγάρων.
Μα εσύ θα είσαι πάντα εκεί αισθανόμενος αναλώσιμο είδος σε κάποιο γραφείο για κάποιο συμφέρον που δεν έχει σχέση με το δικό σου συμφέρον (ή στην ακόμα χειρότερη περιπτωση θα δουλεύεις για κάποιο συμφέρον αντίθετο στο δικό σου).
Η αντισυμβατικότητα σου αρχίζει και τελειώνει στον τρόπο ντυσίματος και στις θεωρίες που αναπτύσεις επι καναπέως....
Κοινώς
Γάμα τα
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Επιστροφή στο μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες