μουσική

το metal πέθανε

οτιδήποτε γύρω από τη μουσική

το metal πέθανε

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης Κ. » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:11 pm

Είδα στις σελίδες του e-missos ότι υπάρχουν κάποια demos από κάποια metal groups...ρε παιδιά δε νομίζεται ότι το αυτό είδος μουσικής γέρασε υπερβολικά ; Παλιά άκουγα φανατικά αλλά μετά από σχεδόν 20 χρόνια στο χώρο (τώρα είμαι στα 35 ) πραγματικά δεν άντεξα και τα πέταξα όλα. Έχω την εντύπωση πως είναι μουσική για μια συγκεκριμένη ηλικία, την οποία αμα την ξεπεράσεις και δεν έχεις πιαστεί με τον οποιονδήποτε τρόπο από πάνω της επαγγελματικά (σαν ηχολήπτης ενός studio πχ) τότε φτάνεις σε ένα σημείο (ηλικιακά πάντα) και λες...μα καλά τι νόημα έιχαν όλα αυτά που άκουγα;;; Ειδικά τα σημερινά metal groups με τους δίσκους που βγάζουν μάλλον έρχονται να επιβεβαιώσουν αυτά που λέω...αυτοί που βγάζουν αυτούς τους δίσκους έχουν ξεχάσει ότι ένα μουσικό είδος για να αντέξει και να αρέσει πρέπει εκτός του να έχει κάτι να πει να ανανεώνεται κιόλας! Καμμία εξέλιξή σχεδόν (κατά τη γνώμη μου) στο μουσικό είδος ,λες και το ξέχασε ο θεός μοιάζει!
Θα μου πείτε εσύ έφτασες τα 35 και τώρα τα λές...ναι το ξέρω και δεν κάνω τον έξυπνο...απλά είδα τα demos και θυμήθηκα πολλά.
Μιχάλης Κ.

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:11 pm

kai twra ti akous ??

anegkefalo rave ?
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό dreaming » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:13 pm

εγω δε θα συμφωνήσω με κανέναν από τους 2 σας καθώς πιστευώ πως το κάθε είδος μουσικής έχει τα δικά του καλά..και ίσως να έχει και τις ώρες του για να μην πω ηλικίες.
πάντως πολύ περισσότερο δε θα συμφωνήσω με το χαρακτηρισμό του Κorgull_x
anegkefalo rave

καθότι σε καμμία περίπτωση δεν είναι σοβαρή η απάντησή του...ούτε καν αστεία!
dreaming
junior member

Δημοσίευσηαπό tristan_tzara » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:13 pm

Λοιπόν παιδιά όσον αφορά το metal πιστεύω ότι δεν έχει πεθάνει ...τουλάχιστον μέχρι τώρα. Αν κοιτάξει κανείς τις τελευταίες κυκλοφορίες θα βρει αρκετά καινούργια συγκροτήματα που σίγουρα έχουν πολλά να δώσουν σε αυτό το χώρο. Μπάντες όπως Kovenant, Rammstein, T.O.T., Pain, Cemetary, Dodheismgard, Thorns ... και πολλά άλλα έχουν καταφέρει να αναμείξουν ξένα στοιχεία στη μουσική τους από διαφορετικούς μουσικούς χώρους (gothic, electro/industrial ...) με πολύ επιτυχημένο τρόπο. Βέβαια υπάρχουν και groups που επιμένουν στις κλασικές φόρμες σε σημείο που το παρακάνουν. Καλό είναι να υπάρχει και αυτή η πλευρά αλλά στην τελική πιστεύω ότι το μέλλον ανήκει όντως στους γενναίους...
tristan_tzara
new member

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:14 pm

Μπάντες όπως Kovenant, Rammstein, T.O.T., Pain, Cemetary, Dodheismgard, Thorns ...
ayto einai metal
Mh xesw.... Ayta einai ola antigrafes twn NiN kai twn ministry. Eidika oi ramstein

kai oso gia ta palia kai arxaia sygkrothmata, akouste ligo apo ta kainouria twn dream theater, pain of salvation, shadow gallery, savatage, edguy, gammaray, annihilator, judas priest, saxon, maiden, klp...

mhpws sas enoxlei oti oi palioi akoma gamane

phge kaneis apo sas teleytaia se synavlia blind guardian, saxon, maiden, dream theater, motorhead, kai se synaylies akomh pio paliwn opws oi scorpions, oi deep purple, oi judas priest, klp?
Gia akouste ligo ti paizoun... Aytoi oi opoioi einai 60 xronwn kai paizoun kalytera apo kati paidakia tou styl limp bizkit kai m******s....

kai to eidos den pe9ane....
aplws pe9ane mesa sas to pa9os gia th mousikh...
kai sas emeine mono to anegkefalo kai amouso ntapantoupa....
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό steliosk@hotmail.com » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:15 pm

basika ontos dikio dino sto filo pou leei oti den exei pai8anei to metal, alla h psyxikh dia8esh tou ka8enos gia autou tou eidous th mousikh, 8elo na po oti eimai 24 xronon tora, kai akouo metal apo ta 16 mou
exoun perasei sygrothmata kai sygrothmata apo ta autia mou kai ontos blepo oti to palio klassiko metal einai a8anato me opoio tropo kai na to deis, elpizo kai 8elo na pisteuo oti otan ftaso sthn hlikia tou protou filou tou forum dhladh 35, de 8a exo ksexasei h mishsei h petaksei auto to eidos, giati tosa xronia krath8hke poly zesta sthn kardia mou, omologo oti ta nea comercial bands einai gloiodh, opos linkin park kai limb biskit kai kati tetoies lameries... apla exoun ta mesa kai diafhmhzontai, giati opos eipa einai comercial type kai oxi underground

exete akousei iron maiden? sigoura fantazomai!!! otan tyxei kai paiksei sta autia sas ena palio tragoudi ton maiden pos ais8aneste?

kleinontas 8elo na po oti ta nea sugrothmata pou mplexoun kai hlektronika strings stis syn8eseis tous diamorfonoun mia nea eyxaristh gia mena epoxh metal kai poio glykia sto auti me apotelesma na proselkysei perissotera atoma sto xoro tou metal.

exete akousei paradice lost - HOST ?
h theatre of tragedy - aegis ?
h anathema - judgment ?

gia rixte mia matia sta albums auta, kai peite mou an de sas ephreazoun kai de sas kanoun na epikentronetai to endiaferon sas epano tous..

telos afierono se olous tous heavymetalades to kommati
manowar - metal warriors
kai apaito apo tous neous na diabasoun ta lyrics autou tou song
steliosk@hotmail.com

Δημοσίευσηαπό xavier » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:16 pm

Ακούω πολύ μουσική.Το metal δεν με άγγιξε ποτέ, τουλάχιστον όχι στη κλασσική του μορφή. Το metal δεν πέθανε γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται. Νομίζω πάντως οτι έχει κορεστεί ως είδος γιά αυτο και μεταμορφώνεται σιγά σιγά. Για φέτος πολύ σημαντικός δίσκος ήταν αυτός των System of a down, που νομίζω οτι δείχνει το δρόμο, ένας δίσκος δυνατός με πλούσιες ενορχηστρώσεις. Σιγά σιγά πάντως καταρίπτονται όλα τα είδη μουσικής καθώς όλοι πλέον προσπαθούν να παίξουν τα πάντα, τα όρια που υπήρχαν στο παρελθόν τώρα εξαλείφονται.
xavier
new member

Δημοσίευσηαπό MagusNocturnus » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:17 pm

To metal de pe0ane.Apla metalax0ike se kati diaforetiko apo o,ti eixes sini0isei na akous agapite file mas.Pleon i kafrila apektise pio an0rwpino prosopo kai oi tsirides sintrofeutikan me gunaikeia klapsa kai klasika organa..
Ta paradeigmata einai apeira..apo tous T.o.T ews Mortiis,Cradle Of Filth,Sins of thy Beloved kai i lista sinexizei...

To metal apoklietai na pe0anei.Einai san na les pws 0a pe0anei i anagki tou an0rwpou na e3wterikeuei eswterikes skepseis kai anagkes opws misos,orgi,0lipsi,agxos,adikia,agapi,xara,melagxwlia ktl.

To metal einai pisteuw tropos zwis kai stasi antidrasis sti mazopoihsh pou pane na mas pasaroun me 0eamata opws Big Brother,MTV kai alles teties paparies.Sto xeri mas einai na antista0oume.Sti zwi prepei na roufas panta to medouli tis,xwris na se noiazei to kokalo pou to exei.

PS: Poso profitikos itan o Chuck otan egrapse to "1,000 Eyes".
Oi ligoi pisteuw 0a me katalaboun

Hails off!
MagusNocturnus
new member

Δημοσίευσηαπό MANSON » Δευτ Δεκ 09, 2002 7:18 pm

geia sas paidia eimai 21 eton kai i gnomi mou einai oti to metal de pethane alla siga siga allazei.tha mou peite oi kairoi allazoun...alla pisteuo pos se 10 xronakia de tha yparxei katharo metal.oloi tha allaxoun.epiraontai oloi kai ola......
MANSON
new member

Δημοσίευσηαπό amadryas » Παρ Ιαν 17, 2003 7:49 pm

θα συμφωνήσω με την άποψη ότι η μουσική δεν πεθαίνει, πεθαίνει αν θέλετε η διάθεση που έχουμε για να την ακούσουμε...
είμαι ήδη 32 χρονών, ακούω μέταλ από τα 13 μου...από τότε που κυκλοφορούσαν τα πρώτα άλμπουμ των maiden σε βινύλιο και τρέχαμε όλοι να πάρουμε το "θησαυρό" στα χέρια μας...
με την πάροδο των χρόνων η ψυχική μου διάθεση αλλάζει...δεν ασχολούμαι πλέον με τα νέα συγκροτήματα, θεωρώ ότι είναι απλά αντιγραφές των παλιών (τα περισσότερα...). θες η έλλειψη χρόνου, θες η γέννηση της κόρης μου, με απομακρύνουν σταδιακά...ποιός όμως μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός ότι ποτέ δε θα πεθάνει ένα είδος μουσικής που σημάδεψε ολόκληρες δεκαετίες από τη ζωή μας; που είναι συνδεδεμένο με πολλές συγκλονιστικές στιγμές;
όχι, δε θα πεθάνει το μέταλ, ίσως με την πάροδο των χρόνων να περνάμε σιγά σιγά και σε άλλα ήδη μουσικής (δεν είμαι κολλημένη, αλλά μακρυά από τα σκυλάδικα. μπλιάχ!!!), να "ψάχνουμε" γενικότερα τη μουσική σκηνή, όμως ευτυχώς, όσοι περάσαμε από το κόλλημα του μέταλ, πάντα θα κρύβουμε το "μέταλλο" μέσα μας....
Άβαταρ μέλους
amadryas
junior member

Επόμενο

Επιστροφή στο μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης