μουσική

Καλύτερος Έλληνας συνθέτης

οτιδήποτε γύρω από τη μουσική

Καλύτερος Έλληνας συνθέτης

Χατζηδάκης
5
50%
Θεοδωράκης
1
10%
Μικρούτσικος
3
30%
Μαρκόπουλος
1
10%

Σύνολο ψήφων : 10

Δημοσίευσηαπό Aiolos_m » Κυρ Απρ 30, 2006 12:39 am

Μία παρατήρηση μόνο:
το επίθετό του ο Μάνος το έγραφε με ι κι όχι με η
τούτ' έστιν Χατζιδάκις...
δεν ξέρω το γιατί, αλλά αρνούταν κατηγορηματικά να το γράψει "ορθά". Παρακαλώ τους υπεύθυνους να μεριμνήσουν...
Λες κι ο κόσμος τα κανόνισε να γλυτώνει ο λύκος...
http://aiolos-m.blogspot.com
Aiolos_m
junior member

Δημοσίευσηαπό andriou » Πέμ Απρ 17, 2008 9:46 am

Πρόκειται ασφαλώς για τέσσερις πολύ καλούς συνθέτες (κυρίως τραγουδοποιούς). Μπορεί όμως απο μια τέτοια ψηφοφορία να απουσιάζουν "ιερά τέρατα" της ελληνικής μουσικής (Γιάννης Χρήστου, Μητρόπουλος, Ξενάκης κτλ.);
andriou

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Απρ 17, 2008 10:07 am

το πολύ θετικό είναι όντως ότι, ενώ προσωπικά κι εγώ αυτά τα ονόματα θα έβαζα, είναι σίγουρο ότι πολλοί είναι αυτοί που θα μπορούσαν να μπουν στη λίστα. είναι τρομερά θετικό, ότι, παρόλη τη σαβούρα που μας φοράνε καπέλο στη ζωγραφική, στη μουσική, στις διάφορες τέχνες, στις επιστήμες, στη λογοτεχνία κλπ, υπάρχουν, τουλάχιστον στη μουσική πολλά πολλά ονόματα που ακούγονται και είναι μεγάλα ταλέντα...
παρατηρώ το ίδιο και στην ποίηση. έχουμε στη γλώσσα μας τόσα όμορφα πράματα, παρόλο που πολλοί μας θέλουν πεθαμένους.
ζωντανοί είμαστε ακόμη, παρόλη την πουστιά αυτών που θέλουν να σκέφτονται αντί για μας.
ο χαντζηδάκης είναι αυτός που θα ψήφιζα (ή θα ψηφίσω, αν δεν το έχω ήδη κάνει).
είχα την ευκαιρία, όντας φοιτήτρια στο βέλγιο, να απολαύσω από κοντα τη νεωτερικότητα του ξενάκη. στούμπος εγώ, με μάγεψε ωστόσο όσο τίποτα. τι αστέρι κι αυτός!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο μουσική

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης