ποίηση σχολιασμός

than sigma

σχολιασμός και γνώμες για την ποίηση που "ζει" στο e-misSOS

than sigma

Δημοσίευσηαπό than sigma » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:38 am

than sigma...
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Xenia » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:39 am

Προσωπικά για μένα τα ποιήματα του than sigma είναι κάτι σε μηχανισμός υποστήριξης για τη ζωή... ξέρω ότι θα παρεξηγήσετε αυτά που λέω αλλά έχοντας περάσει πολλά βράδια διαβάζοντας έστω αυτά τα 10 (αν θυμάμαι καλά) ποιήματα μπορώ να πω ότι με έχουν κάνει να "μάθω" κάποια πράγματα για τη ζωή που ζει γύρω μας πολλές φορές αόρατα!
Βλέπω καταστάσεις που τις έχω ζήσει και εγώ κάτω από μια περιγραφή απίστευτη και αυτό με ενθουσιάζει...όσο λίγο και αν ακούγεται αυτό.

Όσο για τη βάρκα Αλέξη
γλίστρησα...
Άβαταρ μέλους
Xenia
moderator

Δημοσίευσηαπό mariaz » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:40 am

Τώρα για σένα than τι να πω;
Θα μπορούσα να υποστηρίξω ότι και η Xenia αλλά ίσως να έκανα κάποιους να μιλούν για αόριστες κολακίες... για αυτό αρχικά θα τους πρότεινα (σε όλους!) να διαβάσουν προσεκτικά (έχει σημασία αυτό) τα ποιήματα αυτά και σίγουρα θα καταλάβουν τα λόγια της Xenia.

Έχω την εντύπωση πως το επίπεδο σου είναι αρκετά υψηλό για τα δεδομένα του site και αν και με πολλά σουρεαλιστικά στοιχεία (που ποτε πριν δε με ενθουσίαζαν) δίνεις ένα πολύτιμο ανθρώπινο στίγμα για τον πλούτο συναισθημάτων που κρύβεις... αν και μεταξύ μας πολλές φορές φαίνεται μέσα από τα γραπτά σου ότι θες και προσπαθείς να τα κρύψεις...λάθος;
Στο επόμενο update θέλω να σε "δω"
mariaz
junior member

Δημοσίευσηαπό kid » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:41 am

Πιστεύω πραγματικά ότι τα λόγια είναι λίγα μερικές φορές για να περιγράψεις την ομορφιά κάποιων εικόνων και συναισθημάτων.
Ε, όταν διαβάζω τα ποιήματά σου είναι μια από τις φορές αυτές.Ελπίζω κάποτε να γνωριστούμε από κοντά για να μου εξηγήσεις την αιτία που γράφτηκαν κάποια τέλεια "κομμάτια" .
Πραγματικά μπράβο σου.
kid
junior member

Δημοσίευσηαπό Alexander the Filth » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:41 am

Eu-hxos...

Ear-inos...

Katapliktikos...

Sugxaritiria....
Alexander the Filth
junior member

Δημοσίευσηαπό alex » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:43 am

Η γνώμη μου (η οποία σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί γνώμη ειδικού) βασίζεται σε όλα τα ποιήματα σου που τυχαίνει να έχω διαβάσει και όχι μόνο στα 10 που υπάρχουν στο site.
Το πιο σημαντικό στοιχείο για μένα είναι ότι τα ποιήματα σου "μιλούν" κατευθείαν στην καρδιά του αναγνώστη(αρκεί να διαθέτει "καρδιά"...)Εκείνο που κυρίως εκπέμπουν είναι μια γλυκιά,ευγενική και "μελωδική" θλίψη...
Τα νοήματα τους επί των πλείστων είναι απλά με ιδιαίτερη όμως ομορφιά και αισθαντικότητα.Ωστόσο, σε μερικές περιπτώσεις παρουσιάζονται αρκετά συγκεχυμένα και συγκαλυμμένα,ώστε να γίνονται δύσκολα ανιχνεύσιμα.
Αξιοθαύμαστος είναι επίσης ο τρόπος που χρησιμοποιείς τα διάφορα σχήματα λόγου και ειδικότερα τις εικόνες!Αντλείς νεκρά στοιχεία από τον υλικό και φυσικό κόσμο και τους δίνεις ζωή για να περιγράψεις καταστάσεις,προβληματισμούς,συναισθήματα...
Αρκούν πιστεύω...
Κλείνω με τους εξής στίχους σου:

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ,ΖΗΣΕ
ΚΑΙ ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ
ΖΟΥΝ ΜΕ ΑΓΑΠΗ, ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ.
alex
new member

Δημοσίευσηαπό kid » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:44 am

Πριν λίγο γύρισα απίτι...και καθώς διάβαζα το "παιδί στο νερό" και το "σ.χ. 3.16 μ.π." θα θελα να πω ειλικρινά ότι δάκρυσα!!!
Ίσως να είδα κάποια γεγονότα-εικόνες που μου ταιριάζουν με μια περιγραφή που δεν είχα φανταστεί ποτέ...ίσως πάλι να ζήλεψα το άτομο γα το οποίο έχουν γραφτεί αυτοί οι στίχοι...συγχωρήστε με αν δεν είναι ακριβώς κριτική ή σχολιασμός αυτό που γράφω αλλά ένιωσα την ανάγκη να πω ένα ευχαριστώ σ΄ αυτόν που ζωγράφισε αυτόν τον πόνο τόσο γαλήνια....τόσο μεγαλόκαρδα.Ευχαριστώ.
kid
junior member

than sigma

Δημοσίευσηαπό antriana » Κυρ Δεκ 08, 2002 4:44 am

Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που διάβασα τις εικόνες σου.Πιάνεις τον πόνο και το μεταμορφώνεις σε εικόνα της ζωής τουλάχιστον ρεαλιστική.
Με έκανες να κλάψω .Να θυμηθώ και να νιώσω υπέροχα έστω και για όχι καλές μνήμες.
Να σαι πάντα καλά.Σε ευχαριστώ.
antriana

exm kathisterisa arketa

Δημοσίευσηαπό female_spider » Δευτ Μάιος 26, 2003 1:11 pm

than sigma anyway me liga logia
ta poihmata sou einai poli gluka trifera...
matoneis stin kathe grammi
ragizeis stin kathe silabi

sorry einai mia kathisterimeni kritiki
alla eimai new sto site

take care

katarammeni
me mia kardia matomeni
ap'tin agapi 3exasmeni
kai apo tin zoi skotomeni
Φέρτε μου μία λεπίδα,
να χαράξω μια ελπίδα,
στο προσωπό μου,
το χαμογελό μου ...
female_spider
super member

Re: than sigma

Δημοσίευσηαπό marsilia » Παρ Μάιος 30, 2003 9:48 pm

koitaksa enstiktodika ton ourano...
sometimes...life is like a dream come true...
ksexwrista ta poiimata sou...etsi...giati eniwsa na tremoun panw sto palio pc,t'akrodaxtula mou.
na'sai kala...
marsilia
new member

Επόμενο

Επιστροφή στο ποίηση σχολιασμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες