ποίηση σχολιασμός

αχαμνού γιώτα

σχολιασμός και γνώμες για την ποίηση που "ζει" στο e-misSOS

αχαμνού γιώτα

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τετ Αύγ 04, 2004 11:08 am

αχαμνού γιώτα...
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Σεπ 24, 2004 8:47 am

αυτό που διάβασα μου φαίνεται πολύ έξυπνο, και για μένα ιδιαίτερα πολύ δραματικό. με άγγιξε και με πόνεσε. θεωρώ ωστόσο ότι δεν πρόκειται για ποίημα. κατά τη γνωμη μου, ασφαλώς έχει καλλιτεχνική δυναμική, είναι μια σοβαρή φωνή, γεμάτη ακρίβεια και ευρηματικότητα, αλλά θα το κατέτασσα στον πεζό λόγο. μου θυμίζει μπρεχτ, και το βλέπω σα θεατρικό λόγο. σ' ευχαριστώ
έψιλον
Επισκέπτης

πολυ καλο...

Δημοσίευσηαπό sosimple » Κυρ Σεπ 26, 2004 10:38 am

Εμπνευσμενο... Θα αγγιζε πολλους απο εμας, θυμιζοντας στιγμες που σκεφτομαστε ακριβως τα ιδια πραγματα τα οποια αποτυπωνονται στις αλληγορικες αυτες γραμμες... Ποιημα η οχι, χαιδευει εκεινες τις ευαισθητες κλωστες της ψυχης που συνδεουν το παρελθον με το παρον. Θα ηθελα να μας πει δυο λογια η συγγραφεας για το μυστηριωδη τιτλο καθως και αν εχει να μας δωρισει παρομοια κειμενα.
sosimple

Re: πολυ καλο...

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 27, 2004 9:42 am

sosimple έγραψε:Εμπνευσμενο... Θα αγγιζε πολλους απο εμας, θυμιζοντας στιγμες που σκεφτομαστε ακριβως τα ιδια πραγματα τα οποια αποτυπωνονται στις αλληγορικες αυτες γραμμες... Ποιημα η οχι, χαιδευει εκεινες τις ευαισθητες κλωστες της ψυχης που συνδεουν το παρελθον με το παρον. Θα ηθελα να μας πει δυο λογια η συγγραφεας για το μυστηριωδη τιτλο καθως και αν εχει να μας δωρισει παρομοια κειμενα.

''nmr'' αγαπητοί μου σημαίνει ''μαγνητικός πυρηνικός συντονισμός''
τα καλύτερα έρχονται...
Επισκέπτης

nuclear magnetic resonance?

Δημοσίευσηαπό sosimple » Δευτ Σεπ 27, 2004 9:52 am

Ευχαριστω Γιωτα... Ναι αλλα τι σχεση μπορει να εχει αυτο με το θεμα του ποιηματος?
sosimple

Re: nuclear magnetic resonance?

Δημοσίευσηαπό (αδια)κριτικος Λυκος » Τετ Σεπ 29, 2004 11:05 am

γιωτα έγραψε:''nmr'' αγαπητοί μου σημαίνει ''μαγνητικός πυρηνικός συντονισμός''

sosimple έγραψε:Ευχαριστω Γιωτα... Ναι αλλα τι σχεση μπορει να εχει αυτο με το θεμα του ποιηματος?

ενα_λεπτο_ειμαι_ασχετος έγραψε: ''μαγνητικός πυρηνικός συντονισμός'' τι περιπου ειναι;

play it again, Jim έγραψε:Nuclear magnetic resonance, or NMR as it is abbreviated by scientists, is a phenomenon which occurs when the nuclei of certain atoms are immersed in a static magnetic field and exposed to a second oscillating magnetic field. Some nuclei experience this phenomenon, and others do not, dependent upon whether they possess a property called spin.

that'snotsosimple but.. έγραψε:"..τι σχεση μπορει να εχει αυτο με το θεμα του ποιηματος?"

- να προκαλεσει spinαρισμα πυρηνων, (υπουλες ιδεες)
- να αλλαξει φορά spinαρισματος, (επιμενεις; επιμενω!)
- η να αποκαλυψει την ματαιοπονη συνεισφορα της ψυχολογικης αρνησης της GUI δυναμης στην ποιητικη δημιουργια. (μεγαλε, εδω μας εχασες..)

μηπως εννοεις οτι.. οταν απορριπτεις αποκομμενα μπαιτς, για να ξαλαφρωσεις απ' το ψηφιακο σου ερμα, υποθετεις οτι απογειωνεσαι καλλιτεχνικα; Ομως σε κατασταση ελλειψης βαρυτητας η συγχυση του ανω με το κατω ειναι συνηθισμενο φαινομενο -εξ'ου και γιναμε ανω-κατω, μια κατασταση δηλαδη μη ευχαριστη που βιωνει κανενας οταν λογω της ελλειψης βαρυτητας εχει την εντυπωση οτι σκαρφαλωνει, ενω κατρακυλα στη στοιβα κλησεων των καθημερινων φανκτιονς για να ανακαλυψει ποια γραμμη κωδικα φταιει και εχουμε τοσο συχνα φάταλ έρρορς;
Με αλλα λογια η ζωη μας εγινε μαικροσοφτ γουίντοουζ και απειλει να εκμηδενισει των οριζοντα ποιητικων μας συμβαντων.. εγω λεω να υποσκαψουμε το ντεσκτοπ μηπως στο βυθο της κατακρημνισης του, ανακαλυψουμε ψηφιακο ποιητικο ελαιο; (ως γνωστο η αρχαια λαμπα δεν καιει πετρελαιο)
(αδια)κριτικος Λυκος

Re: nuclear magnetic resonance?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Σεπ 29, 2004 11:44 am

(αδια)κριτικος Λυκος έγραψε:
γιωτα έγραψε:''nmr'' αγαπητοί μου σημαίνει ''μαγνητικός πυρηνικός συντονισμός''

sosimple έγραψε:Ευχαριστω Γιωτα... Ναι αλλα τι σχεση μπορει να εχει αυτο με το θεμα του ποιηματος?

ενα_λεπτο_ειμαι_ασχετος έγραψε: ''μαγνητικός πυρηνικός συντονισμός'' τι περιπου ειναι;

play it again, Jim έγραψε:Nuclear magnetic resonance, or NMR as it is abbreviated by scientists, is a phenomenon which occurs when the nuclei of certain atoms are immersed in a static magnetic field and exposed to a second oscillating magnetic field. Some nuclei experience this phenomenon, and others do not, dependent upon whether they possess a property called spin.

that'snotsosimple but.. έγραψε:"..τι σχεση μπορει να εχει αυτο με το θεμα του ποιηματος?"

- να προκαλεσει spinαρισμα πυρηνων, (υπουλες ιδεες)
- να αλλαξει φορά spinαρισματος, (επιμενεις; επιμενω!)
- η να αποκαλυψει την ματαιοπονη συνεισφορα της ψυχολογικης αρνησης της GUI δυναμης στην ποιητικη δημιουργια. (μεγαλε, εδω μας εχασες..)

μηπως εννοεις οτι.. οταν απορριπτεις αποκομμενα μπαιτς, για να ξαλαφρωσεις απ' το ψηφιακο σου ερμα, υποθετεις οτι απογειωνεσαι καλλιτεχνικα; Ομως σε κατασταση ελλειψης βαρυτητας η συγχυση του ανω με το κατω ειναι συνηθισμενο φαινομενο -εξ'ου και γιναμε ανω-κατω, μια κατασταση δηλαδη μη ευχαριστη που βιωνει κανενας οταν λογω της ελλειψης βαρυτητας εχει την εντυπωση οτι σκαρφαλωνει, ενω κατρακυλα στη στοιβα κλησεων των καθημερινων φανκτιονς για να ανακαλυψει ποια γραμμη κωδικα φταιει και εχουμε τοσο συχνα φάταλ έρρορς;
Με αλλα λογια η ζωη μας εγινε μαικροσοφτ γουίντοουζ και απειλει να εκμηδενισει των οριζοντα ποιητικων μας συμβαντων.. εγω λεω να υποσκαψουμε το ντεσκτοπ μηπως στο βυθο της κατακρημνισης του, ανακαλυψουμε ψηφιακο ποιητικο ελαιο; (ως γνωστο η αρχαια λαμπα δεν καιει πετρελαιο)

kathe kommati poihshs as ginei to daxtulo pou tha mas sproksei apotoma pros ta mpros...den einai pistoli auto piso apo ti plati sou...einai daxtulo...kai mporeis me auto na kaneis masaz stous krotafous, ekei dipla sto mualo....as zestanoume to nou mas....
ta kalutera erxontai...
Επισκέπτης

δαχτυλα στους κροταφους

Δημοσίευσηαπό μοναχικοςλυκος » Τετ Σεπ 29, 2004 12:46 pm

[quote="Anonymous
kathe kommati poihshs as ginei to daxtulo pou tha mas sproksei apotoma pros ta mpros...den einai pistoli auto piso apo ti plati sou...einai daxtulo...kai mporeis me auto na kaneis masaz stous krotafous, ekei dipla sto mualo....as zestanoume to nou mas....
ta kalutera erxontai...[/quote]

χτες μας προλαβε η νυχτα στη μεση της απεραντης επιπεδης πεδιαδας
το φρεσκοπλυμενο χορταρι μας δεχτηκε προθυμα.
ακουμπησα το κεφαλι μου στα γονατα της
με τους κροταφους μου αφημενους στο χαδι των λεπτων της δακτυλων
και με τα ματια καρφωμενα στη στεγη της νυχτας
αναζητωντας τον πολικο αστερα
για να χαραξω την ουρανια πορεια μου
εκεινη ηξερε οτι σχεδιαζα την φυγη μου
αλλα συνεχισε να ζεσταινει το μυαλο μου
με τα επιδεξια δαχτυλα της πανω στους κροταφους μου
αποτυπώνοντας στους πυρηνες των κυτταρων μου
το περιγραμμα της δικης μας Ιθακης.

---
μοναχικοςλυκος
μοναχικοςλυκος

margarita...

Δημοσίευσηαπό sosimple » Δευτ Δεκ 06, 2004 10:03 pm

Αγαπητή Γιώτα, συνεπής στην υπόσχεσή σου μας χάρισες άλλα δυο όμορφα κομμάτια της ψυχής σου... Ο λατινογενής τίτλος του ενός με προβλημάτισε (πάλι!) και γι'αυτό εξήγησέ τον αν μπορείς. Όποιος κι αν είναι ο εν δυνάμει παραλήπτης τους επίτρεψέ μου να θεωρώ οτι αυτά τα κομμάτια εκφράζουν την επιθυμία σου να τα διαβάσουν παραπάνω από ένας άνθρωποι και συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος. Συγχώρεσέ με, επίσης, που απευθύνομαι σε β' ενικό.
sosimple

Re: αχαμνού γιώτα

Δημοσίευσηαπό K.M » Δευτ Μάιος 15, 2006 4:18 pm

Δεν ξερω...
η παραδοξολογία είναι δύσκολη στο χειρισμό
καταρχήν η ενασχόληση με το χρόνο μου έκανε καλή εντύπωση. Το χρόνο να σβήσει τη φωτιά ή τη φωτιά να κάψει το χρόνο; για μένα είναι η κομβική φράση του ποιήματος: το παρελθόν (χρόνος) είναι αυτό που μας κάνει να νοιώθουμε τη μοναξιά ή να αξιολογούμε το παροντικό μας βίωμα. κι εδώ ανακαλύπτουμε το δίλημα: θα προτιμούσαμε τη λήθη ή την πλαστική γοητεία της άγνοιας;
παρόλα αυτά κάποιες προσπάθειες είναι λιγο (αν μου επιτρέπεται) άγαρμπες:Το μπαλκόνι μου είναι αχανές, μα δε χωρά πάνω από δυο. η λυρικότητα πολλές φορές καταλήγει κατά μας αν δεν γνωρίζουμε ακριβώς πως να την συμπεριλάβουμε στο κείμενο και μας κάνει να χανόμαστε. θα προτιμούσα περισσότερες αντιποιητικές εικόνες

με ειλικρινή διάθεση. περιμένοντας σίγουρα κάτι καλύτερο...[/quote]
K.M
new member

Επόμενο

Επιστροφή στο ποίηση σχολιασμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες