παιδική χαρά

Πείτε Ανέκδοτο να γελάσουμε λιγάκι

χαλαρά χαμόγελα, παιχνίδα, παιχνιδίσματα, αστεία και .... "ζζζζζζζζζζζζζζζ"

Δημοσίευσηαπό feelgood » Δευτ Απρ 17, 2006 7:12 pm

(ΠΡΟΣΟΧΗ !! είναι αληθινό περιστατικό)

Απόγευμα, μέσα στο λεωφορείο, κάπου στην Αθήνα...
Νεκρική σιγή αν και γεμάτο από κόσμο, μεταφέρει τους ταλαιπωρημένους από τη δουλειά Αθηναίους, αργά. Το ψιλόβροχο και τα κορναρίσματα, μάλλον χαλάνε τη διάθεση ασυνείδητα. Θέσεις πιασμένες, άνθρωποι όρθιοι, κουβέντα καμμία.

Η όρθια ηλικιωμένη κυρία με το πλατινέ μαλλί και το ζωγραφισμένο από ρυτίδες και μπογιά πρόσωπο, παίρνει την απόφαση να εκδηλώσει τον αγενή και ρατσιστικό μονόλογο της. Δέκτης της ακραίας συμπεριφοράς της, ένας μετανάστης (πιθανότατα από τη Νιγηρία, κρίνοντας από το βαθύ σκούρο χρώμα του) του οποίου το δεύτερο «λάθος» -το πρώτο ήταν που ήρθε στην Ελλάδα- ήταν ότι είχε θέση και καθόταν.

Με ένα «κόσμιο» λοιπον τρόπο, η πρωταγωνίστρια της ιστορίας μας, του απευθύνει το λόγο.

-Σήκω να κάτσω!
-...
-Ε, βέβαια! Αφού σας μαζέψαμε όλους εδώ, εμείς φταίμε!
-...
-Κάνεις πως δεν ακούς? Τι δουλειά έχεις εδώ? Γέμισε ο τόπος από μαύρους και Αλβανούς! Σα δε ντρέπεστε λέω 'γω!
-...

Είναι προφανές ότι η αδιαφορία που εισπράτει από τον Αφρικανό επιβάτη την εξοργίζει περισσότερο. Ο κόσμος παραμένει αδιάφορος μπροστά στη σκηνή και μόνο κάτι ψύθιροι από κάποιους που σχολιάζουν το παραλήρημα της, προδίδουν μια ανεπαίσθητη αντίδραση.

Ξαφνικά μια θέση αδειάζει ως δια μαγείας, η οποία τυχαίνει να είναι αυτή δίπλα από τον αλλοδαπό φίλο μας! Χωρίς δεύτερη σκέψη η ηλικιωμένη κυρία κάθεται ακριβώς δίπλα του και συνεχίζει ακάθεκτη να τον κοσμεί με διάφορα προσβλητικά επίθετα. Εκείνος δεν της δίνει καμμία απολύτως σημάσια και την αφήνει να εκτείθεται με τον πιο απλό τρόπο.

Το γεγονός στο σημείο αυτό παίρνει μία εντελώς αναπάντεχη εξέλιξη και του προσδίδει άλλο ενδιαφέρον. Δύο ελεγκτές που ανεβαίνουν στο «ξεχωριστό» αυτό λεωφορείο θα γίνουν άθελα τους πρωταγωνιστές και αυτοί, στην περίεργη -ως προς την κατάληξη της- αυτή ιστορία.

-Τα εισιτήρια σας παρακαλώ.

Μια κλασσική φράση που γεμίζει με άγχος τους λαθρεπιβάτες και κάνει τους υπόλοιπους να βάζουν το χέρι στη τσέπη τους, ψάχνοντας το «μαγικό χαρτάκι» που θα τους γλυτώσει από το να γίνουν το επίκεντρο στα μάτια των υπολοίπων.

Οι ελεγκτές ξεκινούν τη δουλειά τους από τα δύο άκρα του οχήματος, δίνοντας χρόνο στους επιβάτες που κάθονται στη μέση να βρουν με την ησυχία τους το εισιτήριο ή να σκεφτούν μια καλή δικαιολογία (για αυτούς που δεν έχουν). Κάπου εκεί κάθονται και οι πρωταγωνιστές μας. Η ηλικιωμένη κυρία βγάζει με μιας το εισιτήριο από την άσχημη δερμάτινη τσάντα της και το κρατάει ψηλά λες και έκανε καμμιά τρομερή ανακάληψη!

Χωρίς να το πολυσκεφτεί ο ακίνητος και αμίλητος -μέχρι εκείνη τη στιγμή- αλλοδαπός πρωταγωνιστής μας, βουτάει αστραπιαία το εισιτήριο της και το τρώει! Όλοι κοιτούν με έκπληξη αλλά και κρυφή ικανοποίηση. Ο επόμενος διάλογος μεταξύ του ελεγκτή και της κυρίαςείναι όλα τα λεφτά.

-Το εισιτήριο σας παρακαλώ.
-Μου το'φαγε ο Μαύρος!!! (με λυγμούς)

Κάπου εδώ ο κόσμος ξεσπάει σε γέλια, ο ελεγκτής την περνάει για τρελή και το πρόστιμο πλέον έχει γραφτεί στο μπλοκάκι του... (!!!)
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Τετ Μάιος 17, 2006 3:13 pm

Μέσα στην ζούγκλα ένας λαγός κάνει βόλτες, όταν ξαφνικά μπροστά του πετάγεται ένα λιοντάρι.
Στην θέα του και μόνο, ο λαγός βάζει τα κλάματα.
- Μα γιατί κλαις; ρωτάει το λιοντάρι.
- Να, γιατί μιά έτσι να μου ρίξεις με το ένα σου χέρι, με σκότωσες, λέει ο λαγός.
- Καλά, λέει το λιοντάρι.
Και με λίγο σχοινί δένει το χέρι του πίσω από την πλάτη του.
Ο λαγός τον κοιτάει, και μόλις τελειώνει το δέσιμο ξαναρχίζει τα κλάματα.
- Μα καλά, τώρα γιατί κλαις; ξαναρωτάει το λιοντάρι.
- Να, γιατί και με ένα χέρι, μία να μου ρίξεις και πέθανα...
- Αντε κομμάτια να γίνει, του λέει και δένει και το άλλο χέρι του χέρι.
Όμως εκεί, ο λαγός το δάκρυ κορόμηλο.
- Τι έγινε πάλι, του λέει το λιοντάρι.
- Κοίτα να δεις, μια κλωτσιά να μου ρίξεις, πάει, πέθανα.
Τι να κάνει το λιοντάρι, δένει και το πόδι του. Ο λαγός όμως συνεχίζει να κλαίει, λέγοντας στο λιοντάρι ότι και με ένα πόδι ελεύθερο μπορεί να τον σκοτώσει.
Τι να κάνει το λιοντάρι, μην μπορώντας να βλέπει το λαγό να κλαίει, δένεται έτσι που δεν μπορεί πλέον να κουνηθεί καθόλου.
Ο λαγός σταματαει να κλαίει, επιθεωρεί το λιοντάρι να δει αν είναι δεμένο καλά και ξαφνικά αρχίζει να κλαίει παλι με λυγμούς
- Ε, λοιπον δεν σε καταλαβαίνω καθόλου, του λέει το λιοντάρι. Έχω δεθεί κόμπος, δεν μπορώ να κουνηθώ καθόλου κι εκεί που πήγες να ηρεμήσεις εσύ αρχίζεις πάλι να κλαίς απο το φοβο σου! Τι τρέχει με σένα;
- Δεν καταλαβες, του λέει ο λαγός σκουπίζοντας τα μάτια του. Τωρα δεν κλαίω απο φόβο αλλά απο χαρά, είναι πρώτη φορά που θα γαμήσω λιοντάρι!! :twisted::twisted:
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Ιουν 20, 2006 2:25 pm

A λκοτεστ

Ένα ζευγάρι Κρητικών επιστρέφει από ένα γάμο με το μωρό παιδί τους. Τους
σταματά ένα περιπολικό για αλκοτέστ.
Ο άντρας αφού κάνει το αλκοτέστ βρίσκεται κατά πολύ πάνω από το όριο. Ο
τροχονόμος είναι έτοιμος να του κόψει το πρόστιμο αλλά εκείνος του λέει.
-Δεν είμαι εγώ μεθυσμένος απλά το μηχάνημα είναι χαλασμένο. Αν δε με
πιστεύεις κάνε και αλκοτέστ στη γυναίκα μου.
Η σύζυγος βρίσκεται και αυτή με τη σειρά της πολύ πάνω από το όριο. Ο
τροχονόμος απαντά στον Κρητικό:
-Δεν είναι τα μηχανήματα μας χαλασμένα κύριε απλά και η γυναίκα σας έχει
πιει.
-Όχι , όχι τα μηχανήματά σας είναι χαλασμένα και αν δε με πιστεύετε να
κάνετε αλκοτέστ και στο μωρό.
Ο τροχονόμος κάνει αλκοτέστ και στο μωρό το οποίο βρίσκεται πάνω από το
όριο. Ο τροχονόμος έντρομος ζητά συγγνώμη.
-Συγγνώμη κύριε, τελικά έχετε δίκιο το μηχάνημα είναι όντως χαλασμένο.
Ο τροχονόμος φεύγει και η οικογένεια συνεχίζει το δρόμο της. Σε μια στιγμή
ο άντρας γυρνά στη γυναίκα του και λέει:
-Κατάλαβες τώρα γιατί σου έλεγα να βάζεις ρακή στο γάλα του μωρού;

Το κρητικό κομπιουτεράκι

Ένας Κρητικός στο αεροδρόμιο περνά από το μηχάνημα που ελέγχει για
μεταλλικά αντικείμενα. Το μηχάνημα σφυρίζει. Αφήνει ο Κρητικός κλειδιά,
κέρματα και άλλα αντικείμενα. Ξαναπερνά αλλά εκείνο συνεχίζει να σφυρίζει.
Σκέφτεται λίγο και λέει:
- Αααα,το κομπιουτεράτσι, βγάζει όμως ένα όπλο! Ο αστυνομικός απορημένος
λέει:
- Εσύ για κομπιουτεράκι το βλέπεις αυτό; Είσαι δολοφόνος!
Και ο Κρητικός:
- Πάντως εμείς στη Κρήτη, με αυτό κάνουμε τους λογαριασμούς μας!

Ο σωβινιστής

Ένα μικρό παιδάκι ρωτάει τον κρητικό πατέρα του:
- "Μπαμπά τί θα πει σωβινισμός;"
Ο πατέρας απαντά:
- "Σωβινιστής παιδί μου είναι αυτός που νομίζει ότι ο τόπος του είναι
καλύτερος από την Κρήτη!!"

Το ταξί και ο Κρητικός

Ένας Κρητικός Ανωγειανός πρόκειται να επισκεφτεί για πρώτη φορά την Αθήνα.
Οι χωριανοί του τον έχουν προειδοποιήσει ότι στην Αθήνα τα ταξί «πετάνε»,
κάτι που τον έχει τρομοκρατήσει.
Όταν λοιπόν παίρνει το ταξί από τον Πειραιά ο οδηγός τον ρωτάει.
-Πού πηγαίνετε;
-Αχαρνών, του απαντά.
-Σε ποιο ύψος;
-Αν το σηκώσεις πάνω από τέσσερα μέτρα, σε έχω σφάξει.

Ανταλλαγή

Ένας Κρητικός πηγαίνει στην Αθήνα και καθώς κάνει βόλτα στο Μοναστηράκι
ένας πλανόδιος πωλητής τον σταματά και του λέει:
-Πολύ ωραίο το μαχαίρι σου φίλε, μου το δίνεις;
-Και εσύ τι θα μου δώσεις; ρωτά ο Κρητικός.
-Θα σου δώσω αυτό το χρυσό ρολόι.
Τελικά συμφωνούν και ο Κρητικός γυρνά στο χωριό του ικανοποιημένος. Ένας
γείτονάς του τον σταματά και του λέει:
-Μώρε συ Σήφη πού είναι το μαχαίρι σου;
-Το έδωσα σε ένα Αθηναίο και μου έδωσε αυτό το ρολόι.
-Κι αν σου πειράξουν την αδερφή μωρέ τι θα τους πεις; Τρεις παρά τέταρτο;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Ιουν 23, 2006 5:15 pm

Στο νοσοκομείο νοσηλευόταν ένας ασθενής βαριά άρρωστος. Οι συγγενείς του είχαν όλοι μαζευτεί στην αίθουσα αναμονής, απελπισμένοι και αποκαρδιωμένοι. Ξάφνου μπήκε ένας γιατρός εξουθενωμένος και στενοχωρημένος.
Τους λέει:
-Λυπάμαι πολύ, αλλά σας φέρνω άσχημα νέα. Η μοναδική ελπίδα που έχει ο άνθρωπός σας να ζήσει είναι να κάνει μεταμόσχευση εγκεφάλου. Υπάρχει μια λύση που είναι πειραματική αλλά απόλυτα οικονομική

Οι συγγενείς παρέμειναν αποσβολωμένοι ακούγοντας αυτά τα νέα. Ο πιο γενναίος απ’ αυτούς πετάχτηκε πάνω και ρώτησε :
-…Και πόσο κοστίζει ένας εγκέφαλος?
-Χμμμμμ….Εξαρτάται, του απαντά ο γιατρός. 5000 ευρώ κοστίζει ο εγκέφαλος ενός άνδρα και 200 ευρώ ο εγκέφαλος μιας γυναίκας.

Απόλυτη σιωπή έπεσε στην αίθουσα και ο ένας κοίταζε τον άλλον μ’ απορία. Κάποια στιγμή γυρίζει κάποιος και ρωτάει το γιατρό:
-Γιατρέ, σε τι οφείλεται η διαφορά της τιμής των 2 εγκεφάλων???

Ο γιατρός γέλασε μ’ αυτή την αφελή ερώτηση και απάντησε :
-Είναι απλά μια λογική πολιτική των τιμών. Έχουμε σε προσφορά τους γυναικείους εγκέφαλους γιατί πολύ απλά είναι οι μόνοι.......

........ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ !!!!
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aeras » Τρί Ιουν 27, 2006 7:27 am

μα τι λεει η χρησιμοποιημενη γυναικα ???

εισαι μια d'occasion.
aeras
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Ιούλ 01, 2006 3:43 pm

ΠΡΟΣΤΥΧΕ!
αέρα!
μμμ....

:lol:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Δεκ 02, 2006 2:13 pm

Μια μέρα, Ο σύζυγος γυρνάει στο σπίτι κατά τις 6 το απόγευμα και λέει στη γυναίκα του:
- Καλή μου, έχω ένα meeting για τη δουλειά στις 10 το βράδυ, αλλά δε θα πάω...!! Μου φαίνεται ότι με εκμεταλλεύονται!!
Η γυναίκα, δείχνοντας ότι νοιάζεται για αυτόν, τον πείθει πως η δουλειά είναι σημαντική. Τότε, ο σύζυγος πάει να κάνει ένα ντουζάκι για να είναι έτοιμος και σκέφτεται:
- Ήταν εύκολο να τη κοροϊδέψω!
Η γυναίκα, όταν ο άντρας της μπαίνει στο μπάνιο, τσεκάρει όλα του τα πράγματα: το πορτοφόλι, το τσαντάκι, το σακάκι, τα μηνύματα στο κινητό κτλ. Και βρίσκει ένα χαρτάκι με το παρακάτω κείμενο: "Μωρό μου, σε περιμένω για να φάμε τη γαλοπούλα με τη λευκή σάλτσα που έχουμε πει..." Η γυναίκα ξαναβάζει το χαρτάκι εκεί που ήταν. Όταν ο άντρας βγαίνει από το μπάνιο τη βλέπει ξαπλωμένη στο κρεβάτι, σε μία στάση πολύ προκλητική... ... και χωρίς να χάνουν χρόνο.... όπως τους παλιούς καιρούς... ....Όταν τελείωσαν, ο τύπος μισοπεθαμένος, αποκοιμιέται. Όταν πλησίαζε η ώρα του "meeting", η γυναίκα τον ξυπνάει. Παρόλα αυτά αυτός δεν ήθελε να ξέρει τίποτα για το "meeting". Τελικά η σύζυγος τον πείθει να πάρει τα πόδια του και να πάει... Όταν έφτασε στο σπίτι της ερωμένης του, πολύ κουρασμένος της λέει:
- Καλή μου, έχω δουλέψει πολύ σήμερα και μόνο θα κάνω ένα ντουζάκι και θα ξεκουραστώ λίγο... Μπαίνοντας στο μπάνιο, η ερωμένη τσεκάρει τις τσέπες του παντελονιού και βρίσκει ένα χαρτάκι που γράφει: "Σου στέλνω τη γαλοπούλα. Η λευκή σάλτσα έμεινε σπίτι. Η Σύζυγος"
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Δεκ 15, 2006 11:23 pm

Ένας κλέφτης αποφασίζει να κλέψει ένα σπίτι πλουσίων. Το παρακολουθεί μαθαίνει πότε θα λείπουν και το βράδυ εξοπλισμέμος με όλα τα σύνεργα μπαίνει μέσα. Εξουδετερώνει το συναργερμό και εκεί που κλέβει ακούει μια φωνή.
- "Ο Ιησούς σε βλέπει και θα σε τιμωρήσει."
Ξαφνιασμένος κοιτάει να δει από που έρχεται η φωνή αλλά μη βλέποντας τίποτα συνεχίζει τη δουλειά του. Οπότε σε λίγο ξανακούει τη φωνή να του λέει:
- "Ο Ιησούς σε βλέπει και θα σε τιμωρήσει."
Αποφασισμένος να δει από που έρχεται η φωνή βλέπει ένα παπαγαλάκι.
- "Εσύ μιλάς και με τρόμαξες;"
- "Ναι, εγώ."
- "Μπα και πως σε λένε;"
- "Όμηρο."
- "Όμηρο; Μα καλά τι όνομα είναι αυτό για παπαγάλο;"
- "Γιατί είναι το Ιησούς όνομα για ντόπερμαν;"
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Δεκ 15, 2006 11:25 pm

Στο ίδιο κουπέ ενός τρένου βρίσκονταν ένας Έλληνας και ένας Γερμανός. Απέναντι τους κάθονταν μια γριά 80 χρόνων και μια γκομενάρα 20. Την λιγουρεύονταν ο Έλληνας με τον Γερμανό αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα γιατί ήταν η γριά μπροστά. Κάποια στιγμή το τρένο περνάει μέσα από ένα σκοτεινό τούνελ και ξαφνικά ΣΠΛΑΑΑΤΣ!! Ακούγεται μια σφαλιάρα που έπεσε. Σκέφτεται ο Έλληνας:
- "ʼτιμος ο Γερμανός πήγε να βάλει χέρι στην κοπέλα και αυτή τον χαστούκισε."
Σκέφτεται ο Γερμανός:
- "Εγώ έφαγα την σφαλιάρα κατά λάθος."
Σκέφτεται η κοπέλα:
- "Αυτοί οι δυο μαλάκες πήγαν να μου βάλουν χέρι αλλά κατά λάθος το έβαλαν στη γριά."
Σκέφτεται η γριά:
- "Κουφάλα Γερμανέ απ`την Κατοχή στη χρωστούσα!!"
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Απρ 16, 2007 5:27 pm

Ρωτάει ο (αμερικανός) δάσκαλος τους μαθητές:

- Δεν μου λέτε, παιδιά, ποιός είναι ο πιο μεγάλος λαός στον κόσμο;
- Οι Εβραίοι, απαντούν, χωρις πολυ καθυστέρηση, μερικά από αυτά.
- Γιατί το λέτε αυτό, ρωτάει ο δάσκαλος.
- Οι Εβραίοι είναι λίγοι, τους έχουν κυνηγησει, σφαξει, ανασκολωπίσει, υποδουλώσει και διασκορπίσει σ΄όλα τα μέρη της γης, και όμως καταφέρνουν να είναι μορφωμένοι, πλούσιοι, και να επηρεάζουν τα παγκοσμια πράγματα.
- Not bad! Οχι (και τοσο) κακή απάντηση, επισημαίνει ο δάσκαλος. Σκεφτήτε το και οι υπόλοιποι και τα ξαναλέμε πάλι αύριο.

Την επόμενη μέρα..

- Λοιπόν; Tο σκεφτήκατε; ρωτάει ο δάσκαλος.
- Ναί, αμέ! πως δεν το σκεφτήκαμε, απαντανε τα παιδιά.
- Ωραία! Και και που καταλήξατε;
- Τελικά πιο σπουδαίοι κι από τους Εβραίους είναι οι Ελληνες, λένε τα παιδιά.
- Γιατί το λέτε αυτό; ρωτάει ο δάσκαλος.
- Οι Έλληνες οπως και οι Εβραίοι, είναι ένας μικρός λαός, που τους έχουν κυνηγησει, σφαξει, ανασκολωπίσει, υποδουλώσει και διασκορπίσει σ΄όλα τα μέρη της γης, και όμως καταφέρνουν να είναι μορφωμένοι, πλούσιοι, και να επηρεάζουν τα παγκοσμια πράγματα.
- Μα τα ίδια ακριβώς είπατε και για τους Εβραίους. Γιατί θεωρείτε τους Ελληνες πιο σπουδαίους;
- Πρόσεξε δασκαλε. Οταν ένας Εβραίος ανεβαίνει μια σκάλα, είναι από κάτω δέκα Εβραίοι που τον σπρώχνουν να ανέβει και άλλοι δέκα απάνω που τον τραβάνε. Όταν πάει ένας Έλληνας να ανέβει μια σκάλα, είναι από κάτω δέκα Έλληνες που του αρπάζουν τα πόδια για να μην ανέβει και άλλοι δέκα Έλληνες από πάνω που τον κοπανάνε και του λένε "που πας ρε κορόϊδο, κάτσε κάτω!". Και όμως, αυτός ανεβαίνει…
_]\/[_
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες