παιδική χαρά

Φορουμίστας ή Μπλόγκερ;

χαλαρά χαμόγελα, παιχνίδα, παιχνιδίσματα, αστεία και .... "ζζζζζζζζζζζζζζζ"

Δημοσίευσηαπό aspic » Σάβ Φεβ 09, 2008 5:58 pm

Όταν μιλάνε οι άλλοι ανηψιέ,κάθεσαι πικο απίκο να ακούσεις τι λένε.
Όταν μιλάω εγώ,μιά θα στρίβεις τσιγάρο,μιά θα ισιώνεις την κοτσίδα και μιά θα ξεψειρίζεις τον σκύλο.Γιατί έτσι γίνεται με τους συγγενείς...."θείος είναι,τον ξέρω από έξω και ανακατωτά,σιγά τώρα μήν κάθομαι και να τον ακούω....".

Κανονικά θα πρεπε τώρα να σου στράψω καμμιά σφαλιάρα που πάλι έτσι γίνεται με τους συγγενείς,άλλα έχε χάρη που τον τελευταίο καιρό το παίζω ειρηνιστής.
Το ξέρω ρε χαμένο ότι ο φόβος του προσώπου για τον δικό του θάνατο είναι αυτός που τον αναγκάζει να παρηγορηθεί εφευρίσκοντας λόγους και για το τέλος του είδους του.
Είδες να είπα εγώ κάτι άλλο;
Για αυτό δέν είπα ότι οι προφήτες μόνο το δικό τους τέλος μπορούν να προφητέψουν; (εδώ το πα ρε παιδιά ή στα άλλα εικονοχωριά; ).
Και ποιό τέλος προβλέπω ρε βλάξ;
Για μιά νέα μαγική εποχή που ανατέλει μιλάω,όπου θα ανοίξει η συνείδησή μας,και θα μας ταξιδέψει σε όλη την πλάση πραγματική και φανταστική.

Και βασικά θα ξεφύγουμε από την φύση που εσύ,νέο παιδί που κανονικά θα έπρεπε να ξεσηκωνόσουν με τα πάντα,κάθεσαι σάν παππούς και με λές εγωιστή και α νθρωποκεντρικό.
Κατάλαβες;
Είναι εγωιστές οι φυλακισμένοι επειδή λαχταρούν την ελευθερία τους.
Οι δεσμοφύλακές τους τότε τι πρέπει να ναι κατ εσέ;
Ταπεινοί και πράοι;

Εντάξει,ο παραδοσιακός αναρχισμός,ατομικός ή κομμουνιστικός,ξεκινάει από τις αρχές του φυσικού δικαίου.
Όμως έτσι δέν επανεισάγει την έννοια του θεού και του απόλυτου δόγματος,στο όνομα της φύσης,προσπαθώντας έτσι να τεκμηριώσει τις θέσεις του (γινόμενος όμως με αυτό τον τρόπο και αυτός ένα εξουσιαστικό σύστημα);
Και από τότε που όλοι αυτοί μιλούσαν και προτυποποιούσαν την φύση,πολλά μάθαμε και πολλά άλλαξαν.
Δέν βλέπεις εκεί τα ντοκυμανταίρ με τις μυρμηγκοφωλιές,τι σφηκοφωλιές και λοιπά,τι αυστηρές κοινωνικές δομές έχουν και πόσο μοιάζουν,εντυπωσιακά μάλιστα,με τις κοινωνίες μας;
Δηλαδή,εγώ προτυποποιώ την φύση που με κατηγορείς,όταν λέω ότι πρέπει να έλθουμε σε ρήξη μαζί της,γιατί ο άνθρωπος δέν είναι ένα μάτσο νεύρα και μερικά κιλά κόκκαλα και σάρκες μόνο, αλλά και κάτι παραπάνω;
Και βέβαια είμαι ανθρωποκεντρικός.Υπάρχει κάτι άλλο στον κόσμο εκτός από τον άνθρωπο που να έχει συνείδηση και αυτοσυνείδηση για να κάτσουμε να συζητήσουμε μαζί του ποιός θα κατέχει το κέντρο;
Εμείς το κατέχουμε,γιατί εμείς το φτειάξαμε.
Και τον μελλοντικό αναρχικό,όχι μόνο δέν πρέπει να τον καταπιέζει το κράτος,όχι μόνο η ομάδα,αλλά δέν πρέπει να τον καταπιέζει ούτε και ο ίδιος του ο εαυτός (η φύση δηλαδή).
Πρέπει να περάσει σε άλλες διαστάσεις.
Να γίνει μετανάρχας που να αμφισβητεί τα πάντα ακόμη και τον ίδιο.
Και στο κάτω κάτω,και σημειολογικά να το πάρουμε μέσα από τις μυθολογίες του κόσμου,ποιοί είναι η δεξιά εξουσία και ποιοί οι καλοί αριστεροί αντεξουσιαστές,οι θεοί (καλή φύση) ή οι διάβολοι (κακοί επαναστάτες);
Ποιοί έρχονται σε ρήξη με την τάξη και ποιοί την διαβάλλουν ρε ανηψιέ;
Μέσα απο τους φυσικούς νόμους που υποστηρίζεις,όχι πιο δημοκράτες δέν γινόμαστε,αλλά ακόμη πιο δογματικοί και στυγνοί εξουσιαστές και ίσα ίσα που τελικά την καταστρέφουμε και την ίδια.
Ακόμη και η οικολογία,η σωτηρία του πλανήτη,προυποθέτει ανώτερη πνευματική συνείδηση και απελευθέρωση από τα φυσικά μας ένστικτα που την καταστρέφουν.
Ο καπιταλισμός είναι πρωτόγονος,γιατί ακριβώς ακολουθεί πιστά το φυσικό μοντέλο ανάπτυξης.
ʼντε πολλά είπα και έχω την αίσθηση ότι χαζεύεις πάλι δεξιά και αριστερά,μήν πώ δηλαδή μόνο δεξιά με το μυαλό που χεις.

Και εγώ που λές κάτι ψιλιάστηκα ότι συμβαίνει εδώ μέσα,αλλά είδα τους άλλους ψύχραιμους και αδιάφορους και λεω κάτι θα ξέρουν αυτοί οπότε δέν έδωσα σημασία.
Όμως γιατι΄δέν λές ρε ανηψιέ στον φίλο σου τον φίλ που τα ξέρει αυτά, να έλθει να μας πεί τι συμβαίνει επιτέλους,μήπως βοηθηθεί και ο ταλαίπωρος ο θανάσης;
Εγώ που του είπα κάτι τις προάλλες,μέ έβαλε μπροστα΄και μου πε να κοιτάω την δουλειά μου και να μήν του ανοίγω καινούργιες ιστορίες τώρα,γιατί έχει άλλα σοβαρότερα πράγματα να τον απασχολούν.
Γιά πές του και εσύ κατι όμως που σε ακούει.

ΒΓ Εγώ πάντως είμαι μονίμως λογκαρισμένος,και αντιθέτως με σένα δέν μπορώ να βγώ.Μήπως πρέπει να τσεκάρεις και εσύ κάτι τετραγωνάκια που λέει η τρουσί στην υποστήριξη;
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Σχόλια σε μια σελίδα που ποτέ δεν πέφτει

Δημοσίευσηαπό kanenas » Σάβ Φεβ 09, 2008 6:32 pm

των ελλήνων οι κοινότητες φτιάχνουν άλλους γαλαξίες, μέσα στην απομόνωση τον ελιτισμό και ενίοτε την πολιτισμική αποικιοκρατία (acculturation στα αγγλικά). Η πραγματική στρέβλωση ξεκινάει από τη λέξη φύση που φυσικά έρχεται να νομιμοποιήσει κάθε μα κάθε πράξη. Φύσει κοινωνικοπολιτικό ον δε σημαίνει στρεβλώνω την πραγματικότητα εγκαθιδρύοντας τα δικά μου μέτρα και τα δικά μου σταθμά (αλλά σημαίνει σκέτα κοινωνικοπολιτικό ον). Και όπως όλα τα τέτοια "όντα", οι πράξεις σου ορίζονται από συγκεκριμένες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες, στοχεύοντας σε ανταλλάγματα. Αξία χρήσης και ανταλλακτική αξία, παράγεται ένας συρφετός κειμένων με σκοπό την άμεση παραγωγή και κατανάλωσή τους, την κυκλοφορία τους στο περιθώριο μιας αγοράς υπό το πρόσχημα και ενίοτε το λάβαρο της διαφορετικότητας. Θα πρέπει να πληρώσεις για να μπεις: Acculturation όταν ο κόσμος έξω καίγεται "και το μουνί χτενίζεται".
kanenas
senior member

precious

Δημοσίευσηαπό πίκος ο πιπικος » Κυρ Φεβ 10, 2008 10:50 pm

Καλά, τι λες τώρα? Σε είπα εγώ ότι είπες αυτά τα πράματα που λες ότι είπα? Σε κατηγόρησα για τα σχετικά με το τέλος του πολιτισμού και το φόβο του θανάτου? Για τη φύση μίλησα και είπα ότι τα λες λάθος, εσύ την θεοποιείς και όχι εγώ. Εγώ λέω ότι η βία κτλ δεν είναι της φύσης. Όταν αποδίδονται στη φύση γίνεται αυτή η φύση ανθρωπόμορφα θεική κι έτσι νομιμοποιείται κι η βία κι ό,τι στραβό υπάρχει στις κοινωνίες μας. Υπάρχουν φύση χαρακτηριστικά στον άνθρωπο ως ζωντανό οργανισμό και μόνο, αλλά εξαρτάται πως θα τα χρησιμοποιήσει κανείς και αν θα εκμεταλλευτεί τον άνθρωπο κομμάτι της κοινωνίας στο όνομα αυτής της φύσης. Το μόνο βέβαιο για όλους μας είναι ότι κάποτε θα πεθάνουμε, αυτό είναι το μοναδικό απόλυτα φυσικό και κοινό για όλους χαρακτηριστικό με το οποίο δεν μπορούμε να έρθουμε σε ρήξη. Τα υπόλοιπα βολεύονται και αλλάζουν όπως κι ο εαυτός που δεν είναι φύση (ρε συ θείο!) γιατί δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι στις ανθρώπινες κοινωνίες, αυτοί είναι στο μυαλό των εξουσιαστών που με το πρόσχημα της φύσης επιβάλλουν κατασκευασμένους νόμους, γαμώ τον κονστρουκτιβισμό μου, γαμώ.

Τελικά όμως, δεν κατάλαβα που συμφωνοδιαφωνούμε και ανησυχώ θείο, λες να καπνίζουμε την ίδια μάρκα?
(Του φίλγκουτ, που λες, του πα να βοηθήσει την κατάσταση εδώ και μ’ έβρισε, με είπε μαλάκα που είμαι προσκολλημένος στην παράδοση κι οι παλιές καλές εποχές πάει πέρασαν, λέει, να το πάρουμε χαμπάρι και να αφήσουμε το μίσσος, να μπούμε στο κλίμα της εποχής να γίνουμε όλοι μπλογκερ. Εμένα δε μ’ ακούει, μήπως να πούμε τη σκιάχτρα που την συμπαθεί πολύ να του πει αυτή δυο λόγια? ʼμα την πετύχεις πουθενά εκεί που γυρνάς, πες της κάτι, καλά?)

Κανένε ακουλτουριάρη τι κάνεις αγόρι μου, καιρό έχουμε να τα πούμε? Κι εγώ καλά είμαι, βολοδέρνω από δω κι από κει μπας και βρω τη διαφορετικότητά μου. Έχω περάσει, που λες, πολλές διαφορετικότητες αλλά τις βαριέμαι γρήγορα και θέλω συνέχεια μια διαφορετική διαφορετικότητα. Από την παραγωγή στην κατανάλωση που λες κι εσύ.
Κι η διαφορετικότητα όμως κανένε νομίζω πως κι αυτή έχει την ίδια μεταχείριση όπως η λέξη φύση. Αν δεν κάνω λάθος ο σιράκ στα μέσα του ’90 υποστήριζε τη διαφορετικότητα για να νομιμοποιήσει την απέλαση των μεταναστών από τη γαλλία. Σήμερα πάλι πολλοί μιλάνε για διαφορετικότητα και εννοούν το φοκλρόρ. Από τη διαφορά με κεφαλαίο ή ωμέγα πήγαμε στη διαφορά με μαντίλα και ξασμένο μαλλί, άντε να δούμε που θα μας βγάλει γιατί τη βλέπω την αποικιοκρατία από πολιτισμική να χει γίνει εννοιολογική.
πίκος ο πιπικος

Re: precious

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Φεβ 11, 2008 5:15 pm

"Τα υπόλοιπα βολεύονται και αλλάζουν όπως κι ο εαυτός που δεν είναι φύση (ρε συ θείο!) γιατί δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι στις ανθρώπινες κοινωνίες, αυτοί είναι στο μυαλό των εξουσιαστών που με το πρόσχημα της φύσης επιβάλλουν κατασκευασμένους νόμους" εγραψε ο πικος..

Δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι στις ανθρώπινες κοινωνίες; και ποιός το λέει, παρακαλώ, ότι δεν υπάρχουν;

Αν και πριν αποφασίσουμε ή δεν αποφασίσουμε αν υπάρχουν φυσικοί νόμοι στις ανθρωπινες κοινωνίες θα πρέπει προηγουμένως να συμφωνήσουμε στο τι είναι φυσικός νόμος και τι δεν είναι φυσικός νόμος.
Και μαλιστα αυτο δεν μπορεί να συμφωνηθεί αν ακόμα πιο προηγουμένως δεν συμφωνηθεί τι είναι νόμος και τι δεν είναι νόμος. Το ζητημα ειναι εξαιρετικα κεφαλαιωδες.
Και αυτο το λέω διότι εχουμε, κακώς -κακιστα-, συνηθισει στην λαθεμενη ισως και δολία πρακτική να υπερφορτώνουμε τις έννοιες με σημασιες.
Ετσι εχουμε κακομαθει να αποδιδουμε στις εννοιες, σημασίες που όχι μονο δεν τους ανηκουν, αλλά υπονομεύουν ακόμα και τον ιδιο τον ορισμο αυτων των εννοιών. (παράβαλε παραδείγματος χάριν το νομο της απαγορευσης του κυνηγιου (νομος της κοινωνιας) με τον "νομο" της αφθαρσίας τη υλης (νόμος της φυσης). Αν και υποψιαζομαι ότι ο δευτερος νόμος δεν είναι νόμος αλλά κατι ευρυτερο, παντως η αντιπαραβολή και αντιδιαστολη τους δεν έχει κανένα νόημα και δεν μπορεί να χρησιμοποιείται σαν επιχειρημα για να αποδειξεις οτιδηποτε. Εννοω δηλαδη οτι το να λες οι φυσικοι νομοι δεν υπαρχουν (αρα δεν ισχυουν) στις ανθρωπινες κοινωνιες δεν αποδεικνυει τιποτε. Εκτος κι αν αποδεικνυει, οποτε για να αποφυγουμε το σκοπελο της εξωφθαλμης αντιφασης θα πρεπει να δεχτουμε ότι οι φυσικοι νομοι επιδρουν στην διαμορφωση των ανθρωπινων κοινωνιων και αρα ισχυουν και στο πλαισιο αυτων των κοινωνιων, οπως ισχυουν και στη φυση. Αλλά κατι τετοιο καταριπτει τον ισχυρισμό οτι "δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι στις ανθρώπινες κοινωνίες", δηλαδη δεν ισχυουν.
Πιο λογικό βρίσκω οτι οι φυσικοι νομοι ισχυουν στο πλαισιο της κοινωνιας και μαλιστα θα ηταν ακατανοητο να μην ισχυαν.
Παρε για παραδειγμα το κρατος δικαιου, ως συνολο νομων και αντιπαράβαλέ το με το φυσικο δικαιο, ως διαλεχτικη εννοια που αναβλυζει απο την βαθυτερη δομη της φυσης, η οποία (δομη) εξασφαλιζει την ισορροπεια την διαχρονικη επιβιωση και την εξελιξη της φυσης.
Οι φυσικοι νομοι υπαρχουν, (και μαλιστα προυπαρχουν, εν ειδει ενος θαυμαστου καμβα αρχετύπων που εξυφαινει η ιδια η υλικη πραγματικοτητα) ισχυουν και επιδρουν στο πλαισιο της κοινωνιας αν και οχι με τον ιδιο "ανεπιτηδευτο" (φυσικο) τροπο που απαντωνται και ισχυουν στην λιγοτερο "επιτηδευμενη" και ελαχιστως κουλτουριαρα φυση.

Εκει που αρχιζουν τα δυσκολα είναι στην ερμηνεια των νομων, (φυσικων και μη) στην "συγκομιδη" των προσταγματων τους και στην ικανοποιητικη μεταποιηση και διανομη του "τελικου προϊόντος" (κοινωνικο γιγνεσθαι και κοινωνικά αγαθά) στα μελη της κοινωνιας. (και ακριβως στο σημειο αυτο μπουκαρουν στην σκηνή οι εξουσιαστες οπως λες εσυ, οι οποιοι δεν εχουν στο μυαλο τους, φυσικους νομους οπως ξανα λες εσυ αλλα φυσικά σκατά όπως λεω εγω..)

Σε αντιθετη περίπτωση (αν δεχτουμε δηλαδή οτι δεν υπαρχουν φυσικοι νομοι -υπο την εννοια οτι δεν επιδρουν- στην κοινωνια), εισερχομεθα τροχαδην στο μεταμοντερνο λυκοφως της "αμφισβητησης καθε εγκυροτητας" που λεει κάπου και ο ασπικ, οποτε ξεχαστε τα ολα, δηλαδη καθε νομικη/δικαιακή, πολιτισμικη και ηθικη ισορροπεια και ετοιμαστείτε για πολύ και ασχημο ξύλο επί των πλευρων (και δι' ευχων των αγιων) ημων..

δηλαδη?

(δηλαδη, ανοιγουμε μεγαλη κουβεντα και δεν με βλεπω να έχω ορεξη και σφριγος -αλλα ποτε δεν ξερεις με την ορεξη..)
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Re: precious

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 12, 2008 1:04 pm

Mythos έγραψε:"Τα υπόλοιπα βολεύονται και αλλάζουν όπως κι ο εαυτός που δεν είναι φύση (ρε συ θείο!) γιατί δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι στις ανθρώπινες κοινωνίες, αυτοί είναι στο μυαλό των εξουσιαστών που με το πρόσχημα της φύσης επιβάλλουν κατασκευασμένους νόμους" εγραψε ο πικος..

Δεν υπάρχουν φυσικοί νόμοι στις ανθρώπινες κοινωνίες; και ποιός το λέει, παρακαλώ, ότι δεν υπάρχουν;

Σημερα λογω θυελλωδων ανεμων δε πιασαμε τα βουνα για σκι..
Οποτε κατσε λεω να κατεβασουμε λιγη απ τη τρελα μας προς τα κατω
κ ετσι ας πιουμε ενα κονιακακι εδω στο υπογειο..Καιρο ειχαμε αλλωστε..
Μωρε μπαμπη τα λεμε απο κει , τα λεμε και πιο παρακει , μαλλιασε η γλωσσα μου
κ ακρη δε βγαζουμε.
Το περιεργο ειναι οτι αυτο το χαρακτηριστικο της στατικοτητας που εχουμε
στο οτι κ να λεμε, το χουν κ ολες αυτες οι πολυ ομορφες θεωριες που αφορουν την εξελιξη..
Επιφανειακο σα πολυ μου φαινεται..Δηλαδη δε λεω, μπορει να εχει μια δυναμικη βρε παιδι μου ολη αυτη
η θεωριοποιηση ολων των πραγματων, αλλα μαλλον ως εκει φτανει...Σ τ α τ ι κη...
Στατικη ερμηνεια των φαινομενων γινεται..
Που.Χου. ενας εξελικτισμος που θα μπορουσε να ισχυριστει οτι μπορουν να τοποθετηθουν
στο ιδιο επιπεδο και πανω στην ιδια γραμμη ,ως φασεις μιας και της ιδιας διαδικασιας
,ολες οι μεγαλες πραγματοποιησεις του κοσμικου γιγνεσθαι , μιλαω τωρα απο το πιο απλο στοιχειο της φυσικης ,
και φτανω μεχρι και τη πιο απυθμενη σκεψη του ανθρωπου -με το νοημα οτι οι ιδιοι νομοι ειναι ικανοι να "δωσουν λογο"
ολων των διαδοχικων στιγμων αυτης της μακρας σειρας γεγονοντων- θα ηταν παλι ακομα μια σ τ α τ ι κ η θεωρια..
Σε ολα τα σταδια της ζωης κ στο ξαναπα αυτο αλλα κατσε να το πιασουν
κ τα υπολοιπα υποστεγοπαιδα , σ ολα μα ολα λοιπον, παραγονται κατ επαναληψη
παρομοια γεγονοντα. Το ζωτικο περιβαλλον γινεται περιβαλλον ζωντανο που τροποποιει τον εαυτο του
κατα το μετρο που αναπτυσσεται μεσα του η ζωη , και νεα ειδη ευδοκιμουν ή εξαφανιζονται
ποτε δημιουργωντας δυνατοτητες για να υπαρξουν αλλα ειδη , ποτε παλι συναντωντας ανταγωνισμους
που περιοριζουν ή σβηνουν με την υπαρξη τους και τη δικη τους επιδραση πανω σε αλλες υπαρξεις.
Τελικα μαλλον ο μονος τροπος να συλλαβει κανεις αυτη την κατα καποιο τροπο "αληθεια" ειναι να ξεπερασει
τους ατομικους περιορισμους της συνειδησης και να τη δει απο τη σκοπια του απολυτου
αντικειμενου της γνωσης..

Απεναντι σ αυτη τη καθολικη συνειδηση το ατομικο εγω ειναι απλα μια αθλια αφαιρεση που πρεπει απλα να μαθουμε να
να το καταφρονουμε.

Μηπως ομωςαραγε ανναρωτιεμαι αν στη τελικη ειμαστε οντα για τα οποια η εννοια της ελευθεριας αποτελει ψευδαισθηση;

Λεω μηπως...........

.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 12, 2008 1:07 pm

Δε λογκαριζομαι οποτε :

εδιτ>>

Tαδε εφη
fbl.....
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό aspic » Τρί Φεβ 12, 2008 8:40 pm

Έ όχι και στατικές οι θεωρίες μας ρε φιμπουλέ,έτσι όπως τις περιφέρουμε από μπλόγκς σε φόρα και από φόρα σε μπλόγκς,δεξιά και αριστερά.
Αυτές είναι πιο σβέλτες και από τον βέγγο που λέει ο λόγος.

Το λοιπόν,συνοψίζοντας την απάντησή μου στους τέσσερείς σας,ανηψιό μύθο κανένα και φιμπουλέ,αλλά και στους μιχάλη ες ες και λύκο από το άλλο τόπικ,θα έλεγα πώς ωραίος και θαυμαστός ο ευφυολογηματικός λόγος,όμως υπάρχουν και περιπτώσεις που επιβάλλονται και οι χοντροκοπιές σε μιά συζήτηση.
Διότι άμα φύγει αποφασισμένος ο φουνταριστός πρός την μικρή περιοχή,θέλει σκληρό τάκλιν με τα καρφιά να τον κλαδέψεις κανονικά,γιατί ακόμη και άν αποβληθείς τουλάχιστον θα έχεις γλυτώσει το γκόλ.
Ενώ στην αντίθετη,τσαλίμια και διαμαρτυρίες στον ρέφερυ τίποτα δέν πρόκειται να αποφέρουν,με συνέπεια και να μπεί ο άλλος στην περιοχή και σκληρό τάκλιν να κάνεις και πέναλτι είς βάρος σου να καταλογιστεί μαζί με τον δρόμο που θα πάρεις για τα αποδυτήρια και τελικά να φάς και το γκόλ.
Για αυτό σας λέω,ο λόγος δέν πρέπει να είναι μόνο έγκυρος,αλλά και έγκαιρος.
Να προλαβαίνει τα δύσκολα.
Βλέπουμε τέρμα και σχεδιάζουμε άμυνα.Δέν αφήνουμε τα πράγματα στην τύχη τους γιατί θα τραβάμε τ α μαλλιά μας μετά.

Τουτέστιν άς υποθέσουμε τώρα,ότι βγήκαμε μιά βόλτα με το κρύο στην ύπαιθρο να ξεσκουριάσουμε και συναντάμε ένα σκύλο που τουρτουλιάζει με κυρτωμένη την πλάτη και την ουρά στα σκέλια,πεινασμένος και ταλαιπωρημένος.
Ο φασίστας θα τον προσπερνούσε χωρίς να τον βοηθήσει σε τίποτα,αφού θα θεωρούσε ότι μόνο τα ισχυρά ανταγωνιστικά πλάσματα πρέπει να επιβιώνουν,αλλοιώς άμα αφήσουμε και τα άρρωστα να τρώνε και να γεννοβολάνε, θα χαλάσουμε την εξέλιξη.
Ο αναρχικός πάλι, θα το παράταγε στην τύχη του και αυτός,αφού η εμμονή του στην ελευθερία δέν θα του επέτρεπε να επέμβει με την εξουσιαστική του στοργή στο ζώο.
Ο οικολόγος,που ούτε και ο ίδιος δέν ξέρει άν είναι φασίστας ή αναρχικός,θα αδιαφορούσε για τον σκύλο,επειδή ο άνθρωπος δέν δικαιούται να παρεμβαίνει στις επιλογές,έστω και τυχαίες, της φύσης.
Εμείς όμως,αισθηματίες και ευαίσθητοι άνθρωποι,τι θα κάναμε;
Δέν θα παίρναμε τον σκύλο να τον ζεστάνουμε,να τον βάλουμε στο αυτοκίνητο να ανοίξουμε και το ac που το πληρώσαμε πανάκριβα,και να του δίναμε και το σάντουιτς μας να φάει;
Για πές τε,θα το κάναμε αυτό ή δέν θα το κάναμε;
Και ποιοί θα ήταν οι πιο σωστοί από όλους;
Εμείς δέν θα είμασταν;
Και ποιοί θα ήταν όμως και οι πιο αβαθείς ιδεολογικά;
Πάλι εμείς δέν θα είμασταν;
Από μάς λοιπον δέν πρέπει να ξεκινήσουμε στο πώς θα γεμίσουμε ιδεολογικά την σωστή μας πράξη;
Θα μου πείτε βέβαια,εντάξει άμα είναι έτσι,ότι αυθαιρεσία σκεφτεί ο καθένας και την ονομάσει και σωστή πράξη,θα πρέπει να την ντύσουμε και με θεωρίες μετά.
Όχι δέν είναι έτσι.
Υπάρχουν μερικά πράγματα θεμελιώδη και αυτονόητα,που δέν έχουν καμμιά ιστορικότητα,και ανήκουν αποκλειστικά και μόνο στο ΤΩΡΑ και στην άμεση δυνατότητα-ικανότητά μας να παίρνουμε αποφάσεις ή όχι.
Πότε;
Τώρα.
Και κάθε τέτοια απόφαση δέν θα πρέπει να πηγάζει από καμμιά κοινωνικοπολιτική θεωρία,και δέν θα πρέπει κανένας τυφλοσούρτης να την οδηγεί.
Διότι μόνο όταν είναι ανεξάρτητη απο ανθρώπινα ή φυσικά συμπλέγματα,φυσικούς ή κοινωνικούς νόμους και ότι άλλο,θα είναι και η απόφασή μας σωστή.
Γιατί κάθε απόλυτα ελεύθερη απόφαση,είναι μιά δίκαιη και καλή απόφαση.
Έτσι δέν είναι;
Μετά,όταν επιλέξουμε ότι επιλέξουμε,έχουμε και όλο τον χρόνο να εξηγήσουμε γιατί κάναμε ότι κάναμε.
Αυτός είναι ο μεταανάρχας λοιπόν,ο βιωματικός άνθρωπος που αμφισβητεί τα πάντα μπροστά στην αναγκαιότητα του τώρα.
Για αυτό ανηψιέ,τρέχα στον φίλγκουντ και πέστου τα αυτά και πάρτον από το γιακά να έλθει να βοηθήσει αμέσως......

..... ΤΩΡΑ.
ʼντε γιατί ο θανάσης θα τουρτουρίζει από το κρύο,ο ταλαίπωρος.

ΥΓ Που σημαίνουν τα παραπάνω ότι μερικές φορές η αντεξουσιαστική μας μανία πρός όλους και όλα,αποφέρει το αντίθετο αποτέλεσμα λές και ήταν εξουσιαστική τελικά.
Ο παραγκωνισμός του κράτους από προνοιακές και ρυθμιστικές παρεμβάσεις,δέν μπορούμε να πούμε πώς ωφελεί τον ελεύθερο άνθρωπο τελικά.
Ίσα ίσα το αντίθετο.
Για αυτό οι πρόσκαιρες επιδιώξεις,είναι πολύ πιο πονηρές,αλλά και καθοριστικές για τις ζωές μας,από τις μόνιμες και ουτοπικές.
Και με αποκλειστικό γνώμονα την γνώση φιμπουλέ,δέν νομίζω ότι μπορούμε να ψιλιαστούμε σωστά που πηγαίνει η δουλειά κάθε φορά.
Το καλό μπάκ,πρέπει να έχει και μύτη ....
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Τρί Φεβ 12, 2008 10:01 pm

....θα γεμίσουμε ιδεολογικά την σωστή μας πράξη;

Και η ανθρωπια ειναι ιδεολογια . Εσυ το ξερεις καλα .
:)
Μιχαληςς

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Τετ Φεβ 13, 2008 12:27 am

Μηπως ομωςαραγε ανναρωτιεμαι αν στη τελικη ειμαστε οντα για τα οποια η εννοια της ελευθεριας αποτελει ψευδαισθηση;

Και ετσι ναναι , οσο πιο κοντα της , τοσο πιο ωραια .
Μιχαληςς

Δημοσίευσηαπό ***ςπλεφτυβου*** » Τετ Φεβ 13, 2008 12:39 am

"Ο καπιταλισμός είναι πρωτόγονος,γιατί ακριβώς ακολουθεί πιστά το φυσικό μοντέλο ανάπτυξης."

μεγα λαθος

αγαπητε ασπικ στην προσπαθεια σου να στηριξεις τον ισχυρισμο σου οτι ανατελει μια νεα εποχη οπου οι ανθρωποι θα γινουν εξωγηινοι (κατα ασπικ δηλ. θα ξεπερασουν τους ολους τους περιορισμους και θα μεταμορφωθουν σε καλες νεαρϊδες) μπερδευεις τον καπιταλισμο με τη φυση και το φυσικο μοντελο αναπτυξης

και δεν βλεπεις και καλα αυτα τα ντοκυμανταιρια που δειχνει στο σκαϊ

δηλαδη ρε σειρα δεν ειδες ποτε οτι ο ανθρωπος εφτασε ως εδω στην κορυφη
γιατι δρουσε ομαδικα ? και που στο διαλο ειναι αυτη η ομαδικοτητα στον καπιταλισμο ?

ναι στην ομαδα υπαρχει παντα ο ηγετης ...οχι η εξουσια αλλα η ηγεσια

που την ειδες την ηγεσια στον καπιταλισμο και στις νομοθεσια του δυιτκου κρατους
και να πω οτι δεν τα ειπε κι ο γιανναρας προχθες ? τα ειπε αλλα εσυ δεν τα ακουσες ή τα ξεχασες ...
ειπε δηλαδη (οπως εχω πει κι εγω πριν πολυ πολυ καιρο ) οτι οι συγχρονες δημοκρατιες εχουν μεταβληθει σε διαχειρηστικους οργανισμους που εχουν ως στοχο να μας κοντρολαρουν ...να μας εξουσιασουν δηλαδη και οχι να μας οδηγησουν οπως θα εκαναν αν απλα ηγουνταν , οπως θα ηταν και το αληθινο φυσικο μοντελο (επισης ειπε ο γιανναρας οτι μας στριμωχνουν σε ψευτικα διπολα οπως πιχι αριστερος -δεξιος ή προοδευτικος -συντηρητικος για να μας ελεγξουν και να μας αποπροσανατολισουν και κανενας δεν ασχολειται πια με το οτι δεν υπαρχει ας πουμε πουθενα αξιοκρατια ,οπως και παλι θα ηταν το φυσικο μοντελο , δηλ. ο καθενας να παρει τη θεση που του αξιζει στην ομαδα , οχι ομως για να εξουσιαζει αλλα για να οδηγει και να υπηρετει την ομαδα απο κει που του ταιριαζει )

δηλ. ρε ασπικ στη μυρμηγκοφωλια δεν υπαρχει ο καπεταν γαμαω που στελνει τα μυρμηγκια να πεθανουν γιατι ετσι του γουσταρει ή για να αγορασει την καινουρια μυρμηγκοφεραρι αλλα το καθε κωλομερμηγκο ξερει ποιος ειναι ο ρολος του στην φωλια ...ο στρατιωτης θα πεθανει για να σωσει την βασιλισσα που γενναει τ' αυγα και εξασφαιζει τη συνεχεια και την επιβιωση του ειδους και μονο γι αυτο ...και ναι ο στρατιωτης δε θα γινει ποτε
βασιλισσα ....απο τοτε που ο ανθρωπος αλλοτριωθηκε και απο χωματινος εγινε με ψυχη γιατι λεει του τη φυσηξε καποιος φιλευσπλαχνος και ελεημων θεος ΓΑΜΗΣΕ τα παντα .....

λες και αυτη η γαμημενη ψυχη ηταν κανα γονιδιο του μανιακου δολοφονου οπως ελεγα και πιο παλια

παραδειγματα...οι κοινωνιες των ινδιανων ή των αυτοχθονων αυστραλων οπου οι ανθρωποι ζουσαν σε αρμονια με τη φυση , ειχαν βεβαιως τους αρχηγους τους που ηταν ηγετες και οχι διαχειριστες εξουσιας και οι οποιοι καταλαμβαναν την ηγετικη τους θεση και επαιρναν τα καλυτερα θηλυκα διοτι απλα ηταν οι πιο καταλληλοι γι αυτη τη θεση ...οι πιο δυνατοι οι πιο εξυπνοι οι πιο ψωλαραδες κτλ και για να μην παρεξηγηθουν και οι κυριες της παρεας φανταζομαι οτι οι πιο ικανες να επιβιωσουν και πιο καρπερες θα ηταν οι ηγετες σε καποιες αναλογου τυπου μητριαρχικες κοινωνιες τυπου μυρμηγκοφωλιας

απ' τη στιγμη που καποιοι μαγκες ειπαν οτι ο θεος μας φυσηξε ψυχη και αρα εμεις ειμαστε το περιουσιο ειδος διαφορετικο απ' ολα τ' αλλα αρχισε η αλλοτριωση ....ενα στυλ οπως λενε οι ρατσιστες οτι εμεις και καλα ειμαστε καλυτεροι απο τους αλλους γιατι το εχει το γονιδιο μας και αρα καλα θα κανουμε να τους σκισουμε ολους οχι απλα για να επιβιωσουμε αλλα για να εξουσιασουμε τα παντα , να εξανδραποδισουμε και να ξεφτιλισουμε τα παντα στο ονομα της δηθεν φυσης μας που δεν ειναι φυση στην πραγματικοτητα αλλα παρα φυση κωλομπαραδικη λογικη .

θα μου πεις οτι τα μυρμηγκια κανουν πολεμο και σβηνουν απο το χαρτη ολοκληρες μυρμηγκοφωλιες
αυτο γινεται γιατι ο κοσμος τους ειναι η φωλια τους
αυτο μονο μπορουν να καταλαβουν

αν κι εμεις λοιπον καταλαβουμε οτι ο κοσμος μας ειναι ο πλανητης θα ψαξουμε να βρουμε κανα αλλο πλανητη και τιποτα υποδεεεστερους εξωγηινους να τους εξανδραποδισουμε
αν παλι καταλαβουμε οτι ο κοσμος μας ειναι το συμπαν θα πρπει να ζησουμε σε αρμονια με το συμπαν

αυτα ομως ειναι λιγο επιστημονικη φαντασια

στη σημερινη πραγματικοτητα εχει σημασια να καταλαβουμε οτι για αρκετα (πολλα παρα πολλα μαλλον , τοσο πολλα που ισως να μην προλαβει το κακομοιρο ειδος μας να προλαβει να τα δει) χρονια θα ειμαστε φυλακισμενοι στον πλανητη μας ...την ωραια γη ...ο πλανητης μας ειναι η μυρμηγκοφωλια μας και θα πρεπει να ζησουμε σε αρμονια με οτι υπαρχει σε αυτον

δε μιλαω για καμμια "οικολογικη συνειδηση" γιατι αυτη ειναι εφευρεση των εξουσιαστων για να μας αλλοτριωσουν και να μας διαχειριστουν

μιλαω για συνειδηση της ασημαντοτητας μας
για αποδοχη της φυσης και οχι για εξουσιασμο της
για αποδοχη του θανατου και οχι για νικη επι του θανατου (η αποδοχη θα ηταν η μονη νικη που θα μπορουσαμε να καταφερουμε επι της φυσικης φθορας ή μαλλον επι του ιδιου μας του ΕΓΩ)

ετσι λοιπον ασπικ δεν οδηγουμαστε προς ενα νεο ελευθερο απο την ιδια του τη φυση ανθρωπο ,γιατι δεν ειναι η φυση μας αυτο που ειμαστε αλλα μια αλλοτριωμενη μορφη της (οι δικοι μου εξωγηινοι )

καλα σου την ειπε ο μεγας σκιερ εφμπιελ

"Μηπως ομως αραγε ανναρωτιεμαι αν στη τελικη ειμαστε οντα για τα οποια η εννοια της ελευθεριας αποτελει ψευδαισθηση;"

διοτι η μονη ελευθερια που μπορουμε να εχουμε ειναι ζησουμε εντος των οριων (οπως το λεει και η σοφη αρχαια ελληνικη λεξη ) δηλ. να αποδεχτουμε αυτα τα ορια και να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε μεσα σ' αυτα
δηλ. να αποτιναξουμε τον εξουσιαστικο ζυγο που υπομενουμε χιλιαδες χρονια τωρα και να ξαναγινουμε ενα με τη φυση μας
να νικησουμε τον εξωγηινο μεσα μας αλλα και τον αρχιεξωγηινο εξω απο μας ....αυτον που ζει για να μας εξουσιαζει

γι αυτο και θα κλεισω την ομρφη αυτη βραδυα ουρλιαζοντας σαν μαορι πολεμιστης την πολεμικη κραυγη μου

ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΞΥΛΟ
***ςπλεφτυβου***

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες