παιδική χαρά

ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ

χαλαρά χαμόγελα, παιχνίδα, παιχνιδίσματα, αστεία και .... "ζζζζζζζζζζζζζζζ"

Τι φύλο εγκεφάλου έχετε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί Δεκ 27, 2005 1:05 pm

Καλωδιωμένο
1
17%
Στημένο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ισορροπημένο
2
33%
ΔΞ/ΔΑ
3
50%

Σύνολο ψήφων : 6

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Δεκ 09, 2005 2:20 pm

"Ακόμη και αν πεις ότι, ως προς τον τρόπο που αγαπούν, οι γυναίκες βρίσκονται πιο κοντά στην πληρότητα, προσηλωμένες σ' ένα περισσότερο ολοκληρωμένο αίτημα (απόδειξη ότι δεν διεγείρονται από τα δολώματα της μορφής του ʼλλου, όπως οι άντρες), οι ίδιες οι γυναίκες θα ανησυχήσουν μήπως αυτός ο έπαινος είναι, εντέλει, ένα κόλπο για να τις κλείσεις στην κουζίνα και να την δέρνεις "

Νομίζω Ατομαντ, εδώ θίγεις ένα νευραλγικό σημείο της "διαφοράς" των 2 φύλων που αφορά την αυτάρκεια.
Και πράγματι νομίζω ότι έχεις δίκιο γιατί αποτελεί- εκτός από τη μερίδα των γυναικών που θα το θεωρήσει "κόλπο" όπως λες -και το συνήθες παράπονο των ανδρών. Οτι δηλαδή πολλές γυναίκες -ίσως επειδή ικανοποιούν τον βιολογικό προορισμό τους - μετά τη γέννηση των παιδιών, λειτουργούν πολύ περισσότερο σαν μητέρες παρά σαν σύντροφοι, με αποτέλεσμα οι τέως "λατρεμένοι" τους να νιώθουν παραγκωνισμένοι και πολλές φορές να εκδηλώνουν και κάποιου είδους ζήλια προς τους νεαρούς νεοσσούς.

Ομως αυτή " αυτάρκεια" δε περιορίζεται μόνο εκεί.
Είμαι της γνώμης ότι η γυναίκα - ιδίως τώρα που έχει εξασφαλίσει και την οικονομική ανεξαρτησία- είναι γενικά πιο "ασφαλής" σαν άνθρωπος επειδή διαθέτει τηνικανότητα να " δημιουργήσει" ζωή
.........να συλλάβει, κυοφορήσει, γεννήσει, γαλουχίσει και αναθρέψει τελικά ..... 8)
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Παρ Δεκ 09, 2005 3:06 pm

feelgood έγραψε:Ξεκινώ λοιπόν λέγοντάς σου πως το πρώτο σφάλμα στο οποίο υποπίπτεις είναι η default θεώρηση πως ο εαυτός σου είναι το κέντρο εκείνου που θεωρείς φυσικό-φυσιολογικό-αποδεκτό-κανονικό. Τον παίρνεις λοιπόν σαν κέντρο αναφοράς και κτίζεις γύρω του, όχι μόνο τις απαντήσεις σου αλλά -κι εδώ πρόσεχε- και τις ερωτήσεις σου!

Ε, λοιπόν, ούτε ανοιχτό βιβλίο να ήμουν... Με αφορμή το παραπάνω κοπιάρω την εντύπωση μιας φίλης για την πάρτη μου. Ίσως έτσι καταλάβεις ότι δεν υποπίπτω σε σφάλμα, απλά έτσι ζω... Και έτσι "πληρώνω" κιόλας!

"... Έχω την εντύπωση πως η "Χ" δεν φαντασιώνεται την πραγματικότητά της. Αλλά το αντίθετο: πραγματώνεται (αν υπάρχει τέτοια λέξη) τη φαντασίωσή της. Ζει σ' ένα δικό της κόσμο, αλλά προσποιείται πως ζει σ' αυτόν.
Νομίζω.
Κι αυτό είναι δύσκολο γι' αυτούς που δεν μπορούν να το κάνουν. Αλλά για τους "άλλους", που το βιώνουν συνεχώς, είναι ευχάριστο.
Βλέπεις είναι τόσο λίγοι και τόσο σπάνιοι αυτοί που συναντάμε στο δικό μας κόσμο...
εμείς οι φαντασιόπληκτοι"

Τα κείμενα που έγραψες, κι ας ξέρω για ποιο λόγο, αλήθεια με ταξίδεψαν. Είσαι ευφυής άνθρωπος τελικά, αλλά κι εσύ μάλλον δυσκολεύεσαι να κάνεις "delete" και ας ξέρεις ότι αξίζει να προσπαθήσεις μερικές φορές. (το μερικές φορές αναφέρεται και στο ότι δυσκολεύεσαι και στο ότι αξίζει....)

Καλό Σαββατοκύριακο σας εύχομαι και καλοτάξιδοι!
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Δεκ 09, 2005 3:11 pm

ε; τι λέτε μωρέ; :shock:
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Δευτ Δεκ 12, 2005 5:40 pm

Ντιάνα, παρακολούθησε κι αν καταλάβεις.... ε, τρύπα μου τη μύτη να βάλω κι ένα σκουλαρίκι που το σκέφτομαι τελευταία...

Αγαπητέ φιλ,

Επανέρχομαι για να ρωτήσω: Σε όλες αυτές τις ιστορίες που με ταξίδεψες, έχει κάποιο φύλο την αποκλειστική ευθύνη για τις κεκτημένες συνήθειες;

Για να επανέλθω στην άποψή μου, ότι και οι γυναίκες κάνουν το κοροϊδο μερικές φορές και ρίχνοντας την ευθύνη στα αρσενικά, την ξεφορτώνονται και ελεύθερα πια παίζουν το θύμα... Γιατί στις περισσότερες ιστορίες, που παρέθεσες, τις γυναίκες δεν τις ενοχλεί η υποτιθέμενη από εμάς τους πολιτισμένους (μη χέσω) "βία". Είναι γι' αυτές τρόπος ζωής. Και αν διεισδύαμε σ' αυτούς τους πολιτισμούς, σ' αυτές τις κουλτούρες, σκέφτομαι πως και για τους άντρες θα είχαμε αντίστοιχα παραδείγματα να παραθέσουμε (λέω τώρα...). ʼρα, λέω η βία δεν έχει φύλο. Μόνο πρόσωπο. Όπως και η εξουσία δεν έχει φύλο, είναι ερμαφρόδιτη.

Όπως τα δίδυμα που είδε η ντιάνα (είτε αγόρια είτε κορίτσια) θα μεγαλώσουν και θα εξασκούν βία γιατί αυτήν βλέπουν σαν φυσιολογική στάση επιβολής στον απέναντι. Και γιατί την επιβολή έμαθαν σαν συνθήκη επιβίωσης. Και πάει λέγοντας... Ανθρωποφάγοι ή ανύπαρκτοι. Ποιος καλός Θεός ξεκίνησε αυτό το μεγαλοπρεπές σχέδιο; Και γιατί εμείς σαν καλά δημιουργήματα "καθ' εικόνα και ομοίωση" το επεκτείνουμε και μέχρι πότε;
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Δευτ Δεκ 12, 2005 8:41 pm

χαμίνι έγραψε:
............η βία δεν έχει φύλο. Μόνο πρόσωπο. .........
Όπως τα δίδυμα που είδε η ντιάνα (είτε αγόρια είτε κορίτσια) θα μεγαλώσουν και θα εξασκούν βία ;

....έτσι είναι δυστυχώς...το βίντεο ήταν φριχτό. Το χειρότερο απ όλα είναι ότι αυτά τα μωρά μόνο 18 μηνών δεν θα είναι και σε θέση να ανακαλέσουν στη μνήμη τους το περιστατικό σαν ενήλικες ώστε να κάνουν ψυχοθεραπεία που πάει να πει ότι θα ασκουν βια χωρίς να ξέρουν γιατί....
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες