παιδική χαρά

ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ

χαλαρά χαμόγελα, παιχνίδα, παιχνιδίσματα, αστεία και .... "ζζζζζζζζζζζζζζζ"

Τι φύλο εγκεφάλου έχετε;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί Δεκ 27, 2005 1:05 pm

Καλωδιωμένο
1
17%
Στημένο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ισορροπημένο
2
33%
ΔΞ/ΔΑ
3
50%

Σύνολο ψήφων : 6

ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ

Δημοσίευσηαπό atomant » Τετ Δεκ 07, 2005 1:05 pm

Τελικά εδώ μέσα θα με κάνετε να γράψω μαλακίες και να ομολογήσω ότι οι γυναίκες είναι όντα από κάποιον άλλο πλανήτη.

Και θα δεις μπρε Λευτεράκη μια ωραία μέρα θα ανακαλυφθεί κάπου χωμένο το σκάφος των προγόνων τους, θα μας βάλουν να τους το φτιάξουμε -πράγμα μάλλον απλό, σίγουρα θα έχει μείνει γιατί η πιλότος ξέχασε να βάλει αντιψυκτικό στον πυρηνικό αντιδραστήρα ή άφησε το χειρόφρενο τραβηγμένο από την Ανδρομέδα ως εδώ, ξέχασε αναμμένα τα αλάρμ από την Ιουρασική περίοδο ή απλώς νόμισε ότι εκεί που θα το βρούμε χωρούσε να παρκάρει αλλά τελικά «δεν»- και μετά θα μπούνε μέσα και θα φύγουν αφήνοντας έναν ολόκληρο πλανήτη να γράφει μαύρα μπλουζ και βαριά σκυλάδικα.

Μέχρι τότε θα προσπαθούμε να καταλάβουν τη διαφορά λειτουργίας ανάμεσα στα δύο φύλα και τα αίτια του πόλεμου των φύλων.

Όλα είναι θέμα εγκεφάλου.

Δηλαδή το τοπικ θα το ονόμαζα

ΤΟ ΦΥΛΟ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ

Ο γυναικείος και ο ανδρικός ανθρώπινος εγκέφαλος είναι διαφορετικοί.

Οι περισσότεροι από εμάς τους άνδρες έχουν εγκεφάλους τύπου «καλωδιωμένους» στο να συστηματοποιούν και να αναλύουν τα πάντα, από σφηνοτουβλάκια μέχρι F-16, ενώ οι περισσότερες γυναίκες έχουν εγκέφαλο τύπου , «στημένο» για να κατανοεί ανθρώπινα συναισθήματα και ευαισθησίες και να συμπάσχει, ώστε να ανταποκρίνεται ανάλογα ικανοποιώντας συναισθηματικές και υλικές ανάγκες.

Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις τύπου ισορροπημένων ανάμεσα στις δύο καταστάσεις.

Βέβαια στη φλούδα της η συγκεκριμένη πιο πάνω θεωρία θα μπορούσε να είναι παρά ένα επιστημονικοφανές στερεότυπο.

Κανω το πείραμα.

Τη στήνω, για παράδειγμα, στο σουπερμάρκετ ή το «Praktiker», βλέπω όλα τα αγοράκια να χαϊδεύουν λιγούρικα τα δραπανοκατσάβιδα, τσεκάρω με τι αηδία προσπερνάνε οι δεσποινίδες τα ράφια με τα upat για να γεμίσουν το καλάθι τους άχρηστα διακοσμητικά, «φωτιστικούλια» και αρωματικά κεριά αναγουλοαλλεργίας και να την η πιτσιρίκα θεωρία, στρίβει από τη γωνία γλείφοντας με προκλητική αθωότητα το λόλιποπ... συγγνώμη, παρεσύρθην. Στο θέμα μας...

Προσπαθώντας, λοιπόν, να αποφύγω τη λούμπα με τα στερεότυπα, σκέφτομαι τις συμπεριφορές ανάμεσα σε παιδιά πολύ μικρά για να τα έχει επηρεάσει ο κοινωνικός τους περίγυρος.

Αυτά τα παιδιά, συχνά ακόμα και κάτω των δώδεκα μηνών, παρουσιάζουν διαφορετικές συμπεριφορές ανάλογα με το φύλο τους.
Τα αγοράκια λυσσώντας για να δουν πώς δουλεύουν τα πράγματα παραγκώνιζαν τα κοριτσάκια μόλις κάτι μηχανικό εμφανιζόταν και δεν έδιναν, για παράδειγμα, το καλειδοσκόπιο μέχρι να το σπάσουν για να δουν τι έχει μέσα.

Όταν έβαλα τα παιδάκια μου ( Αγόρι – Κορίτσι – Δίδυμα) στα συγκρουόμενα αυτοκινητάκια, το κοριτσάκι οδηγούσε σε κύκλο προσπαθώντας να μην τρακάρει τα άλλα παιδάκια, ενώ ο γιος μου έπαιρνε φόρα και έπεφτε το ένα επάνω στο άλλο.

ΥΓ. Το μεγάλο ατού αυτής της θεωρίας είναι πως ερμηνεύει τα καθημερινά ανεξήγητα.

Όπως γιατί οι γυναίκες κοιτάνε τους χάρτες λες και απαιτούν κάποιο μεταφυσικό ξόρκι για να δεις πού πηγαίνεις.
Ή γιατί οι άντρες νομίζουν πως αν κοπανήσουν αρκετά τον τύπο που προσπερνάει από δεξιά θα του αυξήσουν την ευφυΐα ώστε να μην το ξανακάνει.

Λες και είναι παλιά τηλεόραση ο τύπος και θα πάει η λυχνία στη θέση της.

Εξηγεί γιατί οι γυναίκες προτιμούν να συζητάνε το παραμικρό πρόβλημα μέχρι παράλυσης της κάτω γνάθου, ενώ οι άντρες να πιούνε μέχρι να ξεχάσουν και το μεγαλύτερο ζόρι, ρίχνοντας αλκοόλ στον εγκέφαλο όπως το λάδι στον κινητήρα («ναι βρε, αυτό έφταιγε, ήθελε μπέρμπον. Για ξαναβάλε μπροστά... Οπα, σβήσε, πέτα το τσιγάρο, θα αρπάξεις φωτιά, θα σε ρυμουλκήσω από τη γραβάτα στον ψυχίατρο, έχεις βαρέσει πυράκια»).

Νομίζω ότι αυτό το τοπικ είναι μια ευκαιρία για να κατανοήσει κανείς το «λειτουργικό» του αντιπάλου στον αστείο πόλεμο των φύλων.

Μέχρι τουλάχιστον να βρεθεί το ρημάδι το σκάφος.

Μπρε Ασπικ μήπως είδες ένα ροζ τσαλακωμένο ιπτάμενο δίσκο με σημείωμα «επιστρέφω αμέσως»;

:oops:
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Δεκ 07, 2005 9:59 pm

Ντιάνα? αυτή η τοποθέτηση δεν σε ενοχλεί?

...

ή μήπως τελικά η "ανεξαρτησία" σου από την "ομόφυλή" σου ομάδα δεν σημαίνει γενικότερη ανεξαρτησία από ομάδες? Δεν τοποθετούμαι, απορώ ...

Υ.Γ. ʼτομαντ? γιατί δεν έβαλες και την επιλογή στο πολλ "μιμητικό", ώστε να μπορείς να συμμετάσχεις κι εσύ στην ψηφοφορία?
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Πέμ Δεκ 08, 2005 10:07 am

trueseeker έγραψε:Ντιάνα? αυτή η τοποθέτηση δεν σε ενοχλεί?

...

ή μήπως τελικά η "ανεξαρτησία" σου από την "ομόφυλή" σου ομάδα δεν σημαίνει γενικότερη ανεξαρτησία από ομάδες? Δεν τοποθετούμαι, απορώ ...

Υ.Γ. ʼτομαντ? γιατί δεν έβαλες και την επιλογή στο πολλ "μιμητικό", ώστε να μπορείς να συμμετάσχεις κι εσύ στην ψηφοφορία?

Αμάν δεν τρ(ου) γεσαι.

Εδώ στην παιδική χαρά πήρες το συγκρουόμενο σαν τον γιο μου και άρχισες τα crash test. Και μην απορείς..........

ΥΓ. Ντιάνα σε προειδοποιώ εφοδίασε το αυτοκίνητάκι σου με... αερόσακους.

Και λιγο σοβαρά

Οταν ένα παιδί προσχολικής ηλικίας βάλει το χέρι του σ' ένα συρτάρι με εργαλεία και αρχίσει να ψαχουλεύει, πιθανόν να διαισθανθεί ότι μια βίδα είναι το «αρσενικό» του «θηλυκού» παξιμαδιού, και ότι τα δύο ταιριάζουν απόλυτα και αποκλειστικά.

Οντως, δεν μπορείς να βιδώσεις τον κοχλία παρά μόνο στο περικόχλιο, σαν να λέμε στο παραπληρωματικό του εξάρτημα.

Τέτοιος είναι ο γνώμονας με τον οποίο η φύση υποβάλλει το καθήκον του ζευγαρώματος στην ανατομική και ενδοκρινολογική αμοιβαιότητα των θηλυκών και αρσενικών ζωων, την εποχή της αναπαραγωγής.

Απεναντίας, στο ανθρώπινο σύμπαν, η υπόθεση είναι πολύ πιο σύνθετη απ' ό,τι ένα επεισόδιο μηχανιστικής τάξης.

Ως επί το πλείστον, η επιθυμία που το υποκινεί προβάλλει αναπόσπαστη από την επεξεργασία φαντασιακών και συμβολικών αναπαραστάσεων.

Αν δεν είναι κανείς υπερβολικά προκατειλημμένος ώστε να παραβλέψει το υπαρξιακό αίτημα του έρωτα, οφείλει τουλάχιστον να δεχτεί το παραπάνω πασιφανές γεγονός σαν αιτία τού ότι η «επιλογή» της σεξουαλικής θέσης απέναντι στο φύλο είναι πρωτίστως ζήτημα πολιτισμού και περιβάλλοντος.

Η ανθρωπολογική διδασκαλία της ψυχανάλυσης του Λακάν έδειξε πέραν πάσης αμφιβολίας, εδώ και δεκαετίες, ότι η «αντικειμενική», απρόσωπη φύση είναι ακριβώς εκείνο που λείπει εν μέρει από το ανθρώπινο ον, στο μέτρο που το τελευταίο παραιτείται απ' αυτήν ώστε να μετέχει στη γλώσσα, να μιλάει, να εκφράζεται και να σκέφτεται με λέξεις, εν ολίγοις να υπάρχει, ακόμη και στα όνειρά του, μέσω των αναπαραστάσεων.

Αντίθετα απ' ό,τι τα ζωα, ο άνθρωπος δεν είναι αιχμάλωτος στην ενύπαρξη, το δε σώμα του είναι το Εχειν του όχι το Είναι του, ένα Εχειν που αμφισβητείται διαρκώς.

Η συνείδηση ενός τέτοιου ελλείμματος, μια και οφθαλμοφανώς δεν χαρακτηρίζει τα ζώα αλλά μόνον τον άνθρωπο, είναι αρκετή για να καταλάβει κανείς, χωρίς κόπο, πως η ερωτική επιλογή αποτελεί ζήτημα «σκηνοθεσίας» των συνθηκών και όχι ένα ενστικτώδες ανακλαστικό.

Για μας τους ανθρώπους δεν είναι μόνο θέμα υδραυλικής ρύθμισης, όπως π.χ. για έναν σκύλο, αλλά κυρίως θέμα ταυτίσεων και ερμηνειών, δηλαδή ψυχικής οικονομίας.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Πέμ Δεκ 08, 2005 11:05 am

...οφείλει τουλάχιστον να δεχτεί το παραπάνω πασιφανές γεγονός σαν αιτία τού ότι η «επιλογή» της σεξουαλικής θέσης απέναντι στο φύλο είναι πρωτίστως ζήτημα πολιτισμού και περιβάλλοντος

Θα διαφωνήσω κυρ-μέρμηγκα, αν κατάλαβα σωστά το παραπάνω. Η άποψή μου είναι ότι η επιλογή είναι οργανική, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη, δηλαδή έχει να κάνει με ορμόνες και με σαρκική απόλαυση. Το περιβάλλον και ο πολιτισμός συμβάλλουν στο να εξωτερικευθεί με την πάροδο του χρόνου, όταν το άτομο μπορεί να αποφασίζει για τον εαυτό του, ή να πνιγεί πριν καν να εκδηλωθεί.
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Δεκ 08, 2005 12:31 pm

χαμίνι έγραψε:Θα διαφωνήσω κυρ-μέρμηγκα, αν κατάλαβα σωστά το παραπάνω. Η άποψή μου είναι ότι η επιλογή είναι οργανική, αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη, δηλαδή έχει να κάνει με ορμόνες και με σαρκική απόλαυση. Το περιβάλλον και ο πολιτισμός συμβάλλουν στο να εξωτερικευθεί με την πάροδο του χρόνου, όταν το άτομο μπορεί να αποφασίζει για τον εαυτό του, ή να πνιγεί πριν καν να εκδηλωθεί.

φαινεται πως για μερικες χιλιαδες χρονια οι αρχαιοελληνικές "ορμόνες" δούλευαν "στραβά"
ευτυχώς όμως το "πρόβλημα" διορθώθηκε!
κι έτσι μπορουμε πια με βεβαιοτητα να πουμε πως οι δικές μας ορμόνες είναι ΚΑΙ σύγχρονες ΚΑΙ σωστές.

αγαπητέ ατομαντ και λαχταριστό χαμίνι *

η "φύση" έχει προβλέψει ΜΟΝΟ τη διαδικασία αναπαραγωγής και τιποτις άλλο
όλα τα υπόλοιπα τα προβλέπουν οι ανθρωποι μιας κι αυτη ειναι η διαφορά μας με τα ζώα
δυστυχώς τείνουμε να πιστεύουμε πως η φετα χοιρινο ζαμπον που αγοράζουμε από το Σκλαβενιτη είναι "φυσική" και αδυνατούμε να συλλάβουμε πως είναι μέρος του... ΓΟΥΡΟΥΝΙΟΥ
ετσι εκαταντησαμε...

δεν υπάρχει "φυσικό" σε ότι αφορά την ανθρώπινη συμπεριφορά η οποία είναι ΠΛΗΡΩΣ ρυθμιζόμενη (αν δεν το καταλάβατε δεν ομοιαζουμε με ζώα αλλά με... ρομποτ)

τα κοριτσακια και τα αγορακια της προσχολικης ηλικιας είναι ήδη "χαρακτηρισμένα" πολύ πριν γεννηθουν γι αυτο κι επιλεγουν το αντιστοιχο παιχνιδι
τα χαρακτηρισαμε αγοράκια όταν βαφαμε σχελ το παιδικό δωματιο κι αγοράζαμε παντελονακια αμέσως μετά το τριτο υπερηχογράφημα
τα χαρακτηρισαμε κοριτσακια οταν μετά τη γέννα τους βαλαμε ροζ κορδέλα στο κεφάλι ελλείψη μακριων μαλλιών

οτιδηποτε βεβαια δεν μας "εκατσε" στον προγραμματισμό μας είναι "παρα φυσιν" όπως ανεφερθηκε στο παραλληλο τοπικ, δηλαδή ενάντια στη "φυση"

λυπαμαι οταν βλεπω να θεωρείται "φυσικο" απλα το κοινωνικα αποδεκτό και "παρα φυσιν" το κοινωνικά απαράδεκτο

αλλά δε βαριεσαι ρε αδερφε (λέω πάλι) μιας κι ειναι αδυνατο ποτέ το κοινωνικα απαραδεκτο να θεωρηθει τελικά "φυσικό" διοτι τότε η εξουσία -η οποία ΔΕΝ ειναι, οπως αφηνει να πιστευουμε, φυσική- θα καταρεύσει μιας και βασίζεται στη "διάκριση" και θεσμοθέτηση εκείνων των κανόνων που τελικά οριοθετούν το "φυσικο" και το "παραφυσιν"...

* Σημείωση: Χρησιμοποιώ σεξιστικούς χαρακτηρισμούς διότι οι ορμόνες μου είναι αυξημένες αυτό το καιρό... μόνο που δεν γνωρίζω εαν αυτό ειναι... φυσικό!

ΥΓ: 1. Εγω τωρα που στην ψηφοφορια δεν εβαλα αυτό που η φυση θεωρούσε πως επρεπε να βάλω θεωρειται πως βάλλω ενάντια στη "φύση" μου? 2. Κι αν ναι, τότε γιατι μερμηγκα μας εδωσες την επιλογή? Πες μου...

ΓΙΑΤΙ?
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Πέμ Δεκ 08, 2005 12:42 pm

Ρε συ φιλ, ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τι λες. Ή μήπως δεν έχω καταλάβει τι λέω εγώ :shock:

Ή μήπως οι ορμόνες δεν είναι "φυσικό" προϊόν;

Ή μήπως ακόμη και η φύση δεν έχει κάνει λάθη;

Ή μήπως να το βουλώσω και να σ' αφήσω να απολαύσεις το "βιασμό";
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Δεκ 08, 2005 12:45 pm

Ηλθαααααααααατομαντ!

Και χαίρομαι για το τόπικ γιατί ήταν πάντα ένα ερώτημα για μένα το θέμα του εγκεφάλου.
Λοιπόν για να μη τα πολυλογώ, θα έχει και η τρου αγωνία να μάθει, ΣΥΜΦΩΝΩ.

Ο «θηλυκός» εγκέφαλος ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ από τον « αρσενικό» εγκέφαλο.

Η διαφορετικότητά του συνίσταται στον Προσανατολισμό και όχι στη Ικανότητα.
Ο θηλυκός εγκέφαλος δεν υστερεί σε τίποτα, απλά δεν Ενδιαφέρεται για ορισμένα πράγματα.
Αλλα ενδιαφέρουν τον αρσενικό εγκέφαλο και άλλα τον θηλυκό εγκέφαλο.

Και για να χρησιμοποιήσω και τη διάκριση που έκανε ο ντεμπόρντγκ στο άλλο τόπικ μεταξύ βιολογίας (φύση) και κοινωνικού ρόλου θα πω ότι
λειτουργώ σαν θηλυκό αλλά φέρομαι σαν γυναίκα.

Ο θηλυκός εγκέφαλος μου θα στείλει σήμα να κατεβάσω γάλα μόλις γεννήσω αλλά ο γυναικείος εγκέφαλος μου θα τρέξει στο φαρμακείο να πάρει χάπι να στερέψει το γάλα και να αγοράσει ένα μπιμπερόν με θηλή από καουτσούκ απομίμηση της ρόγας μου για να ταίσω το μωρό με σκόνη γάλακτος....

....................διότι είμαι και γυναίκα.....θέλω ( όπως και ο άνδρας) να είμαι ανεξάρτητη οικονομικά, θέλω να μορφωθώ, θέλω να ασχοληθώ με όσα πράγματα θα με προάγουν στο ψυχισμό, από ανατολική φιλοσοφία μέχρι σαφάρι στη ζούγκλα, με ενδιαφέρει η πυρηνική επιστήμη αλλά και η πολιτική και λογοτεχνία και η μηχανική και όλα τέλος πάντων με ενδιαφέρουν σύμφωνα με τα ερεθίσματα που λαμβάνω αλλά ρε γαμώτο.......

....................σκέφτομαι ΘΗΛΥΚΑ.

Έτσι λοιπόν, ό, τι και αλλαγές να γίνουν από τις συνθήκες, στον τοποχρόνο, εγώ θα παραμένω θηλυκό βαθιά μέσα μου.

Και οι ΒΑΣΙΚΕΣ μου ανάγκες σαν θηλυκό ανάλογα με αυτόν τον τοποχρόνο θα ευημερούν και τότε θα χαίρω ή αντίθετα θα συρρικνώνονται και θα υποφέρω.

Το ποιες είναι οι ΒΑΣΙΚΕΣ ανάγκες του αρσενικού και του θηλυκού είναι εμφανές, αυτές που ορίζει η βιολογία.

Με άλλα λόγια θηλυκό ή αρσενικό προκειμένου να ικανοποιήσουν το βιολογικό προορισμό τους, θα κάνουν τα πάντα. Θα εκδηλώνουν τη θηλυκότητά τους ή αρρενωπότητά τους και θα στρέφουν το ενδιαφέρον τους αντίστοιχα σε κάθε τι που « θυμίζει» την ουσία τους, ανεξάρτητα με τι μορφή προσλαμβάνει αυτό στο τόπο και στο χρόνο.

Αυτό που θα αλλάζει μόνο θα είναι ο τρόπος της εκδήλωσης αυτού του ενδιαφέροντος ανάλογα με το πολιτισμικό κοινωνικό ψυχικο υπόβαθρο.

Το ΕΧΕΙΝ όμως θα είναι πάντα ασθενέστερο του ΕΙΝΑΙ (που παραμένει σταθερό).

Και αυτό γιατί ο εγκέφαλος «μαθαίνει να λειτουργεί με συγκεκριμένο τρόπο, από τις πρώτες ώρες που βγαίνει κανείς απ’ την κοιλιά της μάνας του» διαμορφώνεται.

Χωρίς όμως να μεταβάλει τον προσανατολισμό του.

Η επιχείρηση αλλάζουμε προσανατολισμό γιατί το «θέλουμε» οδηγεί σε νευρώσεις.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Δεκ 08, 2005 1:21 pm

(βάζω εδώ την απάντηση στα σχετικά μυνήματα του άλλου τόπικ,μιάς και ο άτομαντ πιστεύω πώς τιμά τον ρόλο του οικοδεσπότη ενός τόπικ και είναι φιλόξενος με τους φορουμοκαλεσμένους του).

ανηψιός έγραψε: Δεν γεννιόμαστε ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ

Τίποτα δέν γίνεται από μόνο του ανηψιέ,αν δέν υπάρχει ήδη έστω και έν σπέρματι.
Να οξύνονται ή να αμβλύνονται από το περιβάλλον τα ήδη υπάρχοντα χαρακτηριστικά ,γίνεται.
Να εξαφανίζονται όμως τελείως (από το περιβάλλον) ή να δημιουργούνται απο το τίποτα,δέν υπάρχει περίπτωση να συμβεί (για αυτό και ποτέ δέν θα μπορέσουμε να πούμε με ακρίβεια τι είναι ο άνθρωπος και τι είναι το περιβάλλον του,άν και τελικά σε θεωρητικά πλαίσια πάντα και άν πάμε στην απαρχή του σύμπαντος,μάλλον ο χώρος -περιβάλλον- είναι η πρωταρχική αιτία).
Τον φίλ παράδειγμα,κανένα περιβάλλον δέν θα μπορούσε να τον κάνει τόσο μαλάκα,άν δέν είχε ήδη από γεννησιμιού του μιά μαλακία μέσα του.

Αδιαμφισβήτα λοιπόν ο εκ φύσεως προορισμός των φύλων είναι το ζευγάρωμα για να επιτευχθεί η αναπαραγωγή, με τελικό στόχο την διαιώνιση του είδους και κατεπέκτασην την διαιώνιση αυτής της ίδιας της φύσης (για αυτό και εναντιωνόμαστε στην φύση).
Αυτό όμως καθόλου δέν σημαίνει,πώς και η οικογένεια θα είναι προορισμός της φύσης.Αυτή,η οικογένεια είναι όντως κοινωνικός προορισμός πρός χάρην της διαιώνισης της κοινωνίας και μάλλον και της εξουσίας (για αυτό και εναντιωνόμαστε στην εξουσία).
Γιατί συγχέεις αυτά τα δύο και δίνεις αυθαίρετες ερμηνείες;

Έτσι λοιπόν σωστά ολόσωστα ο άτομαντ διαχωρίζει την ισότητα από την ομοιότητα (απορώ γιατί διαφωνείτε σε αυτό οι περισσότεροι).
Και για αυτό ακριβώς τον λόγο, επειδή τα πράγματα είναι ανόμοια ,για αυτό είναι και επιβεβλημένο να υπάρχει στις σχέσεις τους η ισότητα.
ʼν βέβαια υπάρχει μιά δημοκρατική και ισοτιμιστική αντίληψη για τον κόσμο.
Διότι αντιθέτως μιά φασιστική αντίληψη (με την οποία φλερτάρεις και εσύ και μερικοί άλλοι τελευταία όπως βλέπω) τα πράγματα τα θέλει όλα ίδια και όμοια.
Θα θέλει την γυναίκα να έχει ανδρική συμπεριφορά,γιατί έτσι μόνο θεωρεί ότι θα είναι ίση με αυτόν.
Και οι ομοιότητες δέν θα περιορίζονται μόνο στα φύλα βέβαια,αλλά παντού.
Όλοι θα πρέπει να είμαστε ίδιοι και όμοιοι,περιμένοντας τον χίτλερ του καιρού μας να έλθει να μας στοιχίσει και να μας δείξει αυτούς τους <διαφορετικούς> που θα πρέπει να εξαφανίσουμε σάν τους υπαίτιους της δυστυχίας μας.
Και θα το κάνει αυτό εκμεταλευόμενος την ανασφαλειά μας για να μας φανατίσει.
Και έτσι θα εναντιωνόμαστε σε ότι δέν είναι όμοιο με εμάς.
Και δέν θα αντέχουμε διαφορετικές απόψεις.
Θα θέλουμε να τις εξαφανίσουμε,με ύβρεις και προσβολές,με γενική απαξίωση (βλέπε σκιάχτρο) ή και με αποσιώπηση (πήγαινε στο καθρέφτη και κοίτα τον εαυτό σου ανηψιέ).
Και θα βρίσκουμε βέβαια διάφορες προφάσεις για να το κάνουμε αυτό,ανθρωπιστικές και δημοκρατικές δήθεν για το καλο του κόσμου (έτσι ξεγέλασε τα πλήθη ο ναζισμός),αλλά στην ουσία μόνο ανθρωπιστές και δημοκράτες δέν θα μαστε.
Μας το απέδειξε και η διανάθενα με όσα ανέφερε για τις προσβολές που δέχθηκε.
Πώς αλλοιώς να εξηγήσουμε,πώς γίνεται οι φεμινίστριες της συμφοράς εδώ μέσα,αλλά και εσείς οι περίεργοι δημοκράτες,να μήν πα΄ρετε θέση στις προσβολές που δέχθηκε (η διανάθενα) από τον βαβυλώνιο και σάν γυναίκα και κατ επέκταση σάν άνθρωπος.
Απεναντίας μάλιστα πολλοί από αυτούς που μας λένε τα σάπια τα φεμινιστικά σήμερα, τον υποστήριξαν κιόλας
Διότι είναι σαφές,πώς όλα αυτά που ψάχνουν τέτοιοι ψευτοδημοκράτες ,είναι μιά αγέλη,ένα κοπάδι να κρυφτούν μέσα αυτοί και οι φόβοι τους και να την πεσουν στο πρόσωπο μετά,σαρώνοντας κάθε ατομικότητα και ελευθερία.
Για αυτό σου λέω ανηψιέ,πρόσεχε,γιατί έχεις πάρει στραβό δρόμο.
Πάρε και λιγη πρωτοβουλία,ανέπτυξε δικό σου λόγο.
Μήν σε επηρεάζουν τόσο οι τσατομάγειρες* γιατί θα σε βάλουν στο βρακι τους ρε φουκαρά.
Αμάν πιά,τι φοβάσαι;
Μήν κοιτάς τον φίλ τι κάνει.Οι κομμουνιστές δέν μπορούν να ζήσουν άν δέν τους δένουν από το λαιμό να τους τραβάνε.
Πάρε παράδειγμα τον λέφτυ,που τίναξε τον ζυγό,μιλαει άνετα τώρα και είναι ελεύθερος και ωραίος.
ʼντε επαναστάτησε και εσύ ντέ.

ΥΓ Όπως ωραία μας είπε και στο παράδειγμα ο άτομαντ,με τις βίδες,αλλά και με τα δίδυμα καλά παιδιά του,το γυναικείο μυαλό κυκλώνει τα πράγματα,ενώ το ανδρικό τα στοχεύει.
Η γυναίκα τα αναλύει περισσότερο δηλαδή (τα ψειρίζει )ενώ ο άνδρας προσπαθεί να τα διαπεράσει (να τα καταστρέψει ουσιαστικά).
Πράγμα δικαιολογημένο βέβαια,αφού η φύση ήθελε την γυναίκα στοργική και προστατευτική για τα παιδιά της και την ...φωλιά,ενώ τον άνδρα τον ήθελε συλλέκτη τροφής και κυνηγό.
Παρόλαυτά,οι δυό αντίθετες αυτές συμπεριφορές που προφανώς διαμορφώνονται απο τις ορμονικές εκκρίσεις και λοιπά κάθε φύλου, φαίνεται να προέρχονται απο την ίδια ουσία,συναποτελώντας αυτό που ονομάζουμε και αντιλαμβανόμαστε σάν άνθρωπο.
ʼν δέν υπήρχε μιά απο τις δύο αυτές εκφράσεις,θηλυκή η αρσενική,τότε η ανθρώπινη ουσία,όχι μόνο θα ήταν αναπηρη,αλλά δέν θα μπορούσε να υπαρχει κάν.
Αντιθέτως η ακεραιότητα αυτής της ανθρώπινης ουσίας διανάθενα,θέλει αυτές τις δύο εκφράσεις απόλυτα ισότιμες με πλήρη ανάπτυξη των δεξιοτήτων και ικανοτήτων της κάθε μίας.
Οπότε τον μύθο των πρωτοπλάστων τι τον ήθελες;
Είναι εμφανείς οι πεποιθήσεις της θρησκείας γύρω απο το θέμα των φύλων.
Γράφεις και σωστά πράγματα ρε διανάθενα,αλλά τελικά γράφεις και κάτι αστοχίες και τα γαμάς.

ΥΓ 2 Έχεις δίκιο να μου λές ανηψιέ,ότι βάζω κανόνες όταν αντιδρώ στις ύβρεις και τις προσβολες και σας περιορίζω.
Έτσι γίνεται πάντα,η βία γεννάει βία.
Για αυτό είπαμε υπάρχει ο λόγος.
ʼν δέν θέλεις λοιπόν να μήν περιορίζεσαι και να είσαι ελεύθερος,φρόντισε και ο λόγος σου να κάνει όσο γίνεται λιγότερη ζημιά στην ελευθερία των άλλων και κατ επέκταση και την δική σου.

* Επαναφέρω και πάλι τον φορουμικό όρο τσατομάγειρες και τσατομαγειρία καθώς μία εκ των δύο διαμαρτυρομένων σε αυτόν τον όρο,επέδειξε ανάρμοστη συμπεριφορά.
Περισσότερα όμως για το θέμα στο σχετικό τόπικ.

Και ψάχνοντας τον ουρανό για το ρόζ διαστημόπλοιο,θα σου έλεγα άτομαντ,πώς όχι το φύλο της βίας βέβαια,ούτε το μυαλό του φύλου,αλλά μάλλον η βία του μυαλού θα ήταν ο πιο ταιριαστός τίτλος για τέτοιες συζητήσεις εδώ μέσα.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Δεκ 08, 2005 2:30 pm

Φυσικά και τα φύλα διαφέρουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο τρόπος σκέψης, συμπεριφοράς και έκφρασης κάθε ατόμου υπόκεινται απόλυτα σε αυτές τις διαφορές.
Υπάρχουν γυναίκες με απέχθεια στο ροζ χρώμα και άντρες που το λατρεύουν, γυναίκες που προσανατολίζονται και χρησιμοποιούν με άνεση χάρτες και άντρες που χάνονται ακόμα και σε ένα κλειστό χώρο.
Υπάρχουν άντρες που δεν ξέρουν πώς να αλλάξουν μια λάμπα και γυναίκες που απολαμβάνουν τα μαστορέματα, άντρες που τους είναι αδιανόητο να ασκήσουν οποιαδήποτε φυσική βία και γυναίκες που σηκώνουν χέρι με το παραμικρό.

Τα σύμβολα δεν είναι η αδιαμφισβήτητη αλήθεια. Είναι ένας ακόμη τρόπος να επιβληθεί ένα συγκεκριμένο κοινωνικό μοντέλο υποτελές στην ίδια μορφή εξουσίας που τα θέσπισε. Αναρωτιέμαι, πόσο διαφορετικά θα ήταν τα σύμβολα και η ερμηνεία τους, αν είχαμε παραμείνει στο αρχικό μητριαρχικό μοντέλο κοινωνίας …

Η προσβολή, λοιπόν, δεν είναι προς το φύλο, αλλά προς τον άνθρωπο, αφού τέτοιου είδους κατηγοριοποιήσεις τον αναγκάζουν σε συμβατικές και συχνά "αφύσικες" συμπεριφορές. Γιατί, αν περιορίσουμε τη φύση του ανθρώπου μόνο στη βιολογική του κατάσταση, τότε δεχόμαστε ότι δεν έχουμε καμιά διαφορά από το υπόλοιπο ζωικό κόσμο, δλδ καταργούμε τον λόγο, και συνεπώς ακόμα και η παρούσα συζήτηση δεν υφίσταται.

Υ.Γ. 1 Ντιάνα, θα μου φαινόταν περίεργο αν διαφωνούσες …

Υ.Γ. 2 Όχι, άτομαντ, δεν τρώγομαι. Είμαι ρόφημα … ενίοτε εξαιρετικά πικρό

Υ.Γ. 3 Δλδ, άσπικ, πήρες το ρόλο του διαιτητή και πετάς κίτρινες και κόκκινες κάρτες στα μέλη, ανάλογα με τη συμπεριφορά τους? … α ρε κακομοίρη, κι ύστερα βάλλεσαι ενάντια στην εξουσία …
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Δεκ 08, 2005 3:01 pm

Ατομαντ...λίγες επεξηγήσεις σε παρακαλώ ει δυνατόν πιο απλές...έχω κάπου χαθεί. :cry:

Μέχρι τώρα έχω καταλάβει ότι τελικά ο θηλυκός από τον αρσενικό εγκέφαλο διαφέρουν με βάση το βιολογικό και ότι το βιολογικό στον άνθρωπο δε λειτουργεί όπως στα ζώα αλλά μέσω......διαμεσολαβητών όπως τα σύμβολα- αναπαραστάσεις είτε από εμπειρίες είτε από το κοινωνικο πολιτιστικό περιβάλλον και ότι αυτά όντας τροχοπέδη στο ένστικτο της αναπαραγωγής αποτελούν συγχρόνως και τη θεμελειώδη του διαφορά που τον κάνει ΠΡΟΣΩΠΟ καθιστώντας τον διαφορετικό από τα ζώα αλλά συχρόνως διαφορποιοώντας τον και από το φύλο του ή το έτερο φύλο....

ε; σωστά; :oops:

εκείνο που θα ήθελα να διευκρινίσεις είναι λίγο πάνω σε αυτά τα σύμβολα και τις αναπαραστάσεις......

αν βέβαια τα παραπάνω είναι σωστά...
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες