παιδική χαρά

θέλω να πω τον πόνο μου

χαλαρά χαμόγελα, παιχνίδα, παιχνιδίσματα, αστεία και .... "ζζζζζζζζζζζζζζζ"

θέλω να πω τον πόνο μου

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Τετ Φεβ 02, 2005 12:53 am

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν κολοκύθα. Απάνω της περιφέρονταν σαν ναυτικοί οι τρεις μάγοι με τα δώρα. Λέγαν πως ήταν πολύ εύκολο να αναποδογυρίσει ο ουρανός και να στρατολογηθουν οι θεοι. Τρώγανε μόνο ό,τι βρισκόταν σε κέλυφος εκτός από ρύζι.

Μπα!

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν μαγιονέζα. Απάνω της κολυμπούσαν υπερωκεάνια χωρίς επιβάτες. Λέγαν πως οι σειρήνες είχαν πάψει να τραγουδούν εδώ και καιρό. Τρώγανε ρύζι σιάτσου και για επιδόρπιο είχαν τυροπιτάκια μελιτζάνας.

Χμ...

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν τηλεκοντρόλ. Απάνω της βολόδερναν τσακάλια από τα δάση. Λέγαν πως έπρεπε να στρίψουν στο επόμενο φανάρι για να μη χαθούν. Τρώγανε αλέυρι γεμιστό με σαντυγί που είχε φέρει ο μαντρακούλος από το ταξίδι του στην άπω ανατολή.

Ούτε...

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν παρμεζάνα. Απάνω της ξεχύνονταν χιλιάδες ανεμιστήρες. Λέγαν πως θα χιονισει από σήμερα όπως χιονίζει στην πέρα γειτονιά. Τρώγανε φρυγανιά ξεροψημένη στον ατμό χωρίς τζατζίκι.

Τζίφος!

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν άλφα. Απάνω της χέζανε γονυπετής σαλιγκάρια ξαναμμένα. Λέγαν πως δεν μπορεί να βγει το κουκουε στην εξουσία εκτός κι αν κάνει γραμματέα τη σουλτάνα. Τρώγανε πλουμιστά ποδάρια βρούβας με τρεις σταγόνες λάδι και σε πολύ καλή τιμή.

Να κι η γη, να και τα φαγιά, να κι όλα!
Αει σιχτίρ πια...

Εγώ πότε θα γίνω συγγραφέας?
de bording morning
super member

Re: θέλω να πω τον πόνο μου

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 02, 2005 9:48 am

de bording morning έγραψε:Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν κολοκύθα. Απάνω της περιφέρονταν σαν ναυτικοί οι τρεις μάγοι με τα δώρα. Λέγαν πως ήταν πολύ εύκολο να αναποδογυρίσει ο ουρανός και να στρατολογηθουν οι θεοι. Τρώγανε μόνο ό,τι βρισκόταν σε κέλυφος εκτός από ρύζι.

Μπα!

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν μαγιονέζα. Απάνω της κολυμπούσαν υπερωκεάνια χωρίς επιβάτες. Λέγαν πως οι σειρήνες είχαν πάψει να τραγουδούν εδώ και καιρό. Τρώγανε ρύζι σιάτσου και για επιδόρπιο είχαν τυροπιτάκια μελιτζάνας.

Χμ...

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν τηλεκοντρόλ. Απάνω της βολόδερναν τσακάλια από τα δάση. Λέγαν πως έπρεπε να στρίψουν στο επόμενο φανάρι για να μη χαθούν. Τρώγανε αλέυρι γεμιστό με σαντυγί που είχε φέρει ο μαντρακούλος από το ταξίδι του στην άπω ανατολή.

Ούτε...

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν παρμεζάνα. Απάνω της ξεχύνονταν χιλιάδες ανεμιστήρες. Λέγαν πως θα χιονισει από σήμερα όπως χιονίζει στην πέρα γειτονιά. Τρώγανε φρυγανιά ξεροψημένη στον ατμό χωρίς τζατζίκι.

Τζίφος!

Η γη κάποτε ήταν στρογγυλή σαν άλφα. Απάνω της χέζανε γονυπετής σαλιγκάρια ξαναμμένα. Λέγαν πως δεν μπορεί να βγει το κουκουε στην εξουσία εκτός κι αν κάνει γραμματέα τη σουλτάνα. Τρώγανε πλουμιστά ποδάρια βρούβας με τρεις σταγόνες λάδι και σε πολύ καλή τιμή.

Να κι η γη, να και τα φαγιά, να κι όλα!
Αει σιχτίρ πια...

Εγώ πότε θα γίνω συγγραφέας?

ενίσταμαι: η γη δε μοιάζει με κολοκύθα, μα με μελιτζάνα -καλά δε διαβάζεις και κανένα τόπικ εδώ μέσα να μορφώνεσαι λίγο μου φαίνεται! :evil:
στρογγυλό είναι το στούντιο, και τα δώρα με τους μάγους είναι στην εκπομπή του ΧΧΧ

το χμ να μην το κλέβεις έτσι ασύστολα! καθένας που γράφει χμ εδώ μέσα, αντιγράφει αυτήν που το είπε πρώτη. τη σμάρτις. και τώρα εγώ θέλω όντως σοβαρά ΄να πω πως όταν η σμάρτις γράφει χμ, δεν είναι σαν κανενός άλλου. έχει μια ειλικρίνεια αφοπλιστική.
στο τηλεκοντρόλ αγόρι μου δεν τρώγανε σιάτσου, κρεμμπρυλέ τρώγανε, άκου που σου λέω, και καιγόταν το στόμα τους. τα άλλα ήταν καμμένα από καιρό.
αν η παρμεζάνα έχει τρύπες, τότε αυτό τουλάχιστον το πέτυχες. να αλλάξεις και όλα τα ζώα με ποντίκια, κι είσαι εντάξει.
και δεν ήταν στρογγυλή σαν άλφα, αλλά στρογγυλή σαν αίμα. κι εκεί πάνω κάνανε ό,τι γράφεις όλα τα ζώα του δάσους και του κήπου...

ορίστε, σε βοήθησα!!!
στις 12.43'και56''και77τρίτα θα είσαι συγγραφέας.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Φεβ 02, 2005 3:33 pm

Επιτέλους άρχισε να χιονίζει! Επιτέλους! Ενώ όλη η ελλάδα πνιγόταν στην ασπρίλα εδώ πάνω η λιακάδα δεν έλεγε να υποχωρήσει. Σήμερα όμως …

Δεν ξέρω αν τελικά το στρώσει, αν και όλα δείχνουν ότι θα τα καταφέρει. Χιονάνθρωπο δεν θα φτιάξω … μάλλον. Ωστόσο την πρώτη μπάλα την εκσφενδόνισα ήδη!!! Βγήκα στην ταράτσα και σε μια γωνιά είχε πιάσει μισό πόντο. Το μάζεψα, έπλασα μια μπαλίτσα σαν αυτές του πινγκ πονγκ, έκανα στόχο τη μάνα μου και … κέντρο!

Εγώ πότε θα μεγαλώσω?
:roll:
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Φεβ 02, 2005 3:42 pm

τρουσήκερ, ανήσυχη ψυχούλα, ποτέ δε θα μεγαλώσεις!
και ξέρεις γιατί;
γιατί δεν είσαι διανοούμενη!
εγώ που είμαι διανοούμενη είδες πόσο έχω μεγαλώσει; έχω ΚΑΙ σιτέψει! να για να μάθεις, και να ζηλεύεις κιόλας!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Τετ Φεβ 02, 2005 3:52 pm

«Ανοιξε την καρδιά σου,

έρχομαι σπίτι...»

Pink Floyd

ΤΗΕ WALL

Στην πόλη απαλά - απαλά χιονίζει.

«Σε πιάνει αγκαλιά μια γνωστή σου σκιά κι έχεις χάσει...».

Μπερδεύεις τους λευκούς δρόμους, δεν διαθέτεις διευθύνσεις.

Μην ταράζεσαι. .

Ο κόσμος που έφερα στο κοφίνι που μου έστελνε «πράγματα για το παιδί» η μάνα μου στην Αθήνα, φοιτητής, χάθηκε σε κάποια απ' τις μετακομίσεις.

Εκτοτε ο κόσμος νομίζει ότι αλλάζει.

Μάλιστα φρενήρης· δυο σπιτάκια ένα έλατο μετά ταράνδου κι όλα μαζί στο εσωτερικό γυάλινης παιδικής σφαίρας, χιονόμπαλας, δηλαδή που την κουνάς και σηκώνεται κουρνιαχτός το πλαστικό χιονάκι, φρενήρης ο κόσμος νομίζει ότι αλλάζει και παράγει ειδήσεις.

Κάποιες μοιάζουν με ανέκδοτα·

Υστερα ησυχάζει η χιονόμπαλα στο βάθος του παλαιοπωλείου.

Σιγά-σιγά πιάνει σκόνη γύρω - γύρω κι απάνω της.

Σκόνη απ' έξω, χιόνι από μέσα, δεν βλέπει τίποτα ο τάρανδος, χαζεύει το ζωντανό χαζό ήταν, αλλά με τον καιρό το ξέχασε κι αυτό.

(Εξυπνο εκ μέρους του.)

Δεν πειράζει.

Μην ταράζεσαι.

Εξω απ' τη βιτρίνα σου εξακολουθούν να περνούν οι άνθρωποι και οι ημέρες.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

...στο κορμί μου νιώθω...

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Τετ Φεβ 02, 2005 5:41 pm

ΤΑ

ΡΑ

ΧΗ

αμάν βρε άτομαντ,μου ρθε ένα κατιτίς

καλεεεεεεεεεεεεε...

τι έχει πάθει πια ο λύκος με τους διανοούμενους?γιατί τους βάζει σε εισαγωγικά?γιατί τους λέει επιδειξιομανείς?τι πα να πει ρε λύκε διασπορά της παράνοιας στους εγκεφάλους?

πότε θα (!!!!!!)αποδομηθεί(!!!!!!) επιτέλους κι αυτή η θεωρία του χάουζ που δεν την καταλαβαίνω γαμώτη μου?
ας ανοίξει επιτέλους κάποιος(το σκιάχτρο για παράδειγμα) ένα τόπικ να μάθουμε την αλήθεια

και ποιος/ποιά έιναι αυτός/αυτή καλέ έψιλον που σου στειλε πιμπι και το βαλε στη συλλογή του?
να φτιάξουμε κι ένα τόπικ για τις συλλογές

παίχτηκε κάτι στο φέιμ στόρι και δεν το πήρα χαμπάρι?
κι ένα τόπικ για τον άσυμο παρακαλώ

για τον ντερριντά θα σας μιλήσω άλλη φορά τώρα είμαι ταραγμένος
όχι τώρα δεν γίνεται
όχι είπαμε
ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 02, 2005 5:51 pm

«Στο φαλιμέντο του κόσμου αυτού,

ο καβαλάρης εγώ τ' ουρανού,

με τους ανθρώπους ζητάς επαφή,

μα έχει σπάσει κι αυτή η κλωστή».

ΥΓ. "Θες να μάθεις την αλήθεια
βγες απόξω απ' τη συνήθεια".

ΑΤΟΜ
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 02, 2005 9:34 pm

de bording morning έγραψε:τι έχει πάθει πια ο λύκος με τους διανοούμενους?γιατί τους βάζει σε εισαγωγικά?γιατί τους λέει επιδειξιομανείς? τι πα να πει ρε λύκε διασπορά της παράνοιας στους εγκεφάλους?

πότε θα (!!!!!!)αποδομηθεί(!!!!!!) επιτέλους κι αυτή η θεωρία του χάουζ που δεν την καταλαβαίνω γαμώτη μου?
ας ανοίξει επιτέλους κάποιος(το σκιάχτρο για παράδειγμα) ένα τόπικ να μάθουμε την αλήθεια

ντεμπρντιγκ,
τι θαλεγες να ξεκιναγες με ευρυτερου ενδιαφεροντος ερωτηματα οπως:
http://www.e-missos.gr/forum/phpBB2/viewtopic.php?p=24380#24380

και μετα να πηγαιναμε στα πιο "εξειδικευμενα"? 8)

(αλλωστε -και δεδομενου οτι αναρωτιεσαι πότε θα γινεις συγγραφεας- θα πρεπει να συνειδητοποιησεις οσο γρηγορωτερα μπορεις οτι ερωτηματα του τυπου "τι πα να πει τουτο", "τι πα να πει εκεινο" ή "τι εννοει ο φιλοσοφος" κ.τ.λ. ειναι αρμοδιοτητας των κριτικων.
αλημονο τωρα να καθεται ο "δημιουργος" (λεμε τωρα) να ανοιγει διαλογο με τον αναγνωστη και να του δινει εξηγησεις.)
(ασε που παρεπιπτοντως -και μην το παρεις προσωπικα- βαριεμαι θανασιμα τις αναλυσεις.)

---
λυκος
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Φεβ 03, 2005 3:20 pm

[quote="Anonymous
(αλλωστε -και δεδομενου οτι αναρωτιεσαι πότε θα γινεις συγγραφεας- θα πρεπει να συνειδητοποιησεις οσο γρηγορωτερα μπορεις οτι ερωτηματα του τυπου "τι πα να πει τουτο", "τι πα να πει εκεινο" ή "τι εννοει ο φιλοσοφος" κ.τ.λ. ειναι αρμοδιοτητας των κριτικων.
αλημονο τωρα να καθεται ο "δημιουργος" (λεμε τωρα) να ανοιγει διαλογο με τον αναγνωστη και να του δινει εξηγησεις.)
(ασε που παρεπιπτοντως -και μην το παρεις προσωπικα- βαριεμαι θανασιμα τις αναλυσεις.)

---
λυκος[/quote]

συζήτηση για τη μεσόγειο. στρογγυλή τράπεζα. δεν ήταν πάντως στρογγυλή τράπεζα, οβάλ ήταν, σχετικά χλιδάτη. μίλησε ένας ισπανός, ο σεμπρούν, ένας άραβας, ο άδωνης, ένας ιταλός, ο νταβέριο.
όταν απηύθυναν το λόγο από το κοινό στον άραβα, αυτός δεν έβαλε τα ακουστικά για τη μετάφραση, κι όταν ο ιταλός του μετέφρασε, εκείνος, στον οποίον απευθυνόταν η ένσταση, είπε: δεν έχω τίποτε να πω.
κι έσκιζε χαρτάκια μέχρι το τέλος της μικρής ανύπαρκτης συζήτησης. πονάνε πολύ όλα αυτά
ο αναγνώστης ο δημιουργός ο ακροατής ο διανοούμενος
η ξανθιά
γαμώτι μου!
ξάνθυνα τώρα που γέρασα. και κλαίω, τα μάτια ξανοίγουν κι αυτά σαν τα μαλλιά.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Φεβ 18, 2005 2:40 pm

Λένε πως κάποιες φορές είναι καλύτερο να μασάς παρά να μιλάς. Τις περισσότερες φορές συμφωνώ μαζί τους. Στην παρούσα φάση όμως μου φαίνεται ότι μερικοί το παραξήλωσαν με το μάσημα …

Μη μασάτε ρε!!!! … κάντε και καμιά φούσκα με τις τσίχλες σας!

Υ.Γ. Τι έγινε ντεμπορ? Που στο καλό χάθηκες? Ακόμα τον ταραμά που σου πάσαρε ο άσπικ μασάς? (ρεεεεεεεεεεεε!!!! Πρόσεχε που φτύνεις τα κουκούτσια!!!!!!)
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο παιδική χαρά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες