blogs [στο περίπου]

Ψίθυροι & Κραυγές (πρώην "Το blog μου")

μια διαφορετική προσπάθεια στην εποχή των blogs

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Νοέμ 10, 2007 6:56 pm

Εικόνα
trueseeker έγραψε:(Ναι ξέρω, ούτε αυτό μας το είπαν στα σήματα … αλλά μαθαίνουμε σιγά σιγά …)

8)
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Φεβ 20, 2008 6:24 pm

Κυτίον Παραπόνων

Δεν παίζεστε! Διάβασα τα διάφορα στην υποστήριξη και κατέληξα στο ασφαλές συμπέρασμα ότι με τίποτα δεν παίζεστε!!!

Ξεκινάει το θέμα να υποστηλωθεί το μίσσος μη μας έρθει στο κεφάλι ("μπούρδα καραβάκο, το φέλεκι σου!") κι αρχίζουν όλοι τα σχόλια και τις γκρίνιες. Παράπονα από εδώ, πίκρες από εκεί. Μάθαμε δεν μάθαμε, μας άρεσε δεν μας άρεσε, αντέξαμε δεν αντέξαμε, παρασυρθήκαμε δεν παρασυρθήκαμε, βριζόμαστε δε βριζόμαστε, είμαστε μικροαστοί, αναρχικοί, εναλλακτικοί, εξουσιαστές, αντεξουσιαστές, φορουμίστες, μπλογκεράδες, εικονικοί, πραγματικοί, μαύροι, παλιοί, καινούριοι, μικροί, μεγάλοι, μοναχικοί, λιτοί, αφεντικά ή δούλοι ...
… ας μην πω τι γίναμε ούλοι…

Και μέσα σ' όλα εμφανίζεται το παλιομέλος (χωρίς κενό γιατί έχει πιο πολύ φάση) να συνδράμει ανώνυμα μεν, καυστικά δε, (είπα να το σχολιάσω ξεχωριστά, μιας και περίμενε κάποιο σχόλιο … μη χαλάμε και καρδιές), η παραβολή του ασώτου (με την ευγενική χορηγία του ανόσιου Ευφραίμ του αγνώστου), τα παγωμένα από τις χιονοπίστες καρπούζια του φβλ (κι αυτά κομμένα στη μέση) και διάφορα φιλικά χτυπήματα στην πλάτη του φιλ για να αντέξει τον πόνο (???!!!) επειδή τελικά δεν βοήθησε ...
Ε? να μην συνδράμω κι εγώ στο τζέρτζελο? :
http://www.youtube.com/watch?v=r20gXd1Gd78

Αν αντέξατε την ανάγνωση έως εδώ, να εκφράσω και το δικό μου παράπονο :

Με πνίγει το δίκιο και γι' αυτό καταγγέλλω δημόσια τον αναίσχυντα άδικο καταμερισμό χιονιού! (Ναι ρε! Τώρα το θυμήθηκα!). Δεν είναι δυνατόν να χιονίζει σ' όλη την ελλάδα κι εμείς εδώ πάνω στα ΒΟΡΕΙΑ να έχουμε έναν ήλιο ΝΑ με κυνόδοντες βαμπιριού! Δλδ και παγώσαμε και μια άσπρη μέρα δεν είδαμε. Και εντάξει να δεχτώ να μην το στρώσει, αλλά ούτε μια νιφάδα? Ούτε μία??? και δη τη στιγμή που νότια έπιασε τριάντα πόντους χιόνι !!!! Ε μα πια!!!!
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Τετ Φεβ 20, 2008 10:34 pm

Θα επαυξησω , αγαπητη συναδελφε . Διοτι δεν ειναι δυνατον , κυριε προεδρε , να φτερουγιζει η καρδουλα μας στην αισθηση της επαναληψης της , προ τετραετια , υπεροχης , μυστηριακης λευκοτητας , να στηνομαστε καθε τρεις και λιγο στο παραθυρο , κοιταζοντας τον ετοιμο , χιονογκριζοασπρο ουρανο , να πλημμυριζουμε χαρουμενη εξαψη , ξεχωριζοντας επιτελους τις πρωτες ανυπομονες νιφαδουλες , να καλωσοριζουμε κι ας αργησε , την λευκη βροχη , με την κρυφη ευχη να αφησει συντομα τη σκηνη στις γαληνιες αμετρητες αριστοκρατικες νεραιδες . Δεν ειναι δυνατον , λεω , λιγο , μα ελαχιστα , ουτε διακοσα μετρα πριν απο την πολη , να αποφασισουν οι κοπελες να μην ανεβουν στο παλκο !!!! Αλλα να μου πεις , ετσι ναι αυτα . Η αλλη τοχει !

Γεια σου ρε κουμπαρα !
Μιχαληςς

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Φεβ 22, 2008 8:55 pm

Ώστε ατύχησες κι εσύ, ε μιχαλιό? Γεροί να' μαστε κι ίσως δούμε του χρόνου.

Που λες, έτσι που το 'δα γραμμένο το "κουμπάρα" δεν μου άρεσε και να σου πω το γιατί. Μου 'ρθε στο νου εκείνο το "ο κουμπάρος την κουμπάρα …" και λέω άσε καλύτερα θα μας πιάσουν στο στόμα τους οι ιντερνετικές κατίνες και δεν μας ξεπλένει ούτε το αιγαίο που μας χωρίζει. Οπότε υιοθέτησε κάτι άλλο, πάντως το μιχαλιός μου φαίνεται μια χαρά, ελπίζω να μην διαφωνείς.

ʼσχετο, αλλά θα το πω. Το πρόσφατο ποστ του μύθου (βγαίνοντας στην κεντρική ακριβώς από πάνω) μου θύμισε μια ξανθιά από τα παλιά που συνήθιζε κάτι τέτοια αυτοσχέδια στιχάκια, μόνο που τα δικά της είχαν ομοιοκαταληξία. Σε αυτό το πλαίσιο, λοιπόν :

ʼλλο νάρκη κι άλλο χάσκει …

(Καλά, δεν είναι και η καλύτερη ομοιοκαταληξία, αλλά τι να κάνω? Δεν βοηθάει κι η σκούρα ρίζα στο μαλλί …)
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό κανένας » Παρ Φεβ 22, 2008 9:44 pm

κάλλιο χάσκει παρά χάσκεϋ... που λέει και το παλιό ρητό
Θαν κακώς έχεις ενεργοποιήσει μόνο σε ορισμένες κατηγορίες τους επισκέπτες. Επισκέπτες ήρθαμε, επισκέπτες θα φύγουμε.

Η ζεστή σας κουβέντα μόνο χωρίζει!
στα λόγια σκίζετε στην πράξη είστε παιδιά...

Δεν το περίμενα τέτοια ξενέρα!

Σας αφήνω παράμερα και φεύγω ανάερα (ξέρεις εσύ τρου)
(με το μαλλί της σκούρας ρίζας να ανεμίζει...)

Γράφετε γράφετε γράφετε για τι; για μια επικοινωνία μακριά από τα φώτα και τα μέσα; για την "ποίηση"; για να κάνετε τον κόσμο μικρότερο άγνωστοι φίλοι μου. Οι ίδιες σας οι πράξεις σας έφεραν εδώ. Πιο εξουσιαστική στάση δεν υπάρχει. Μπήκατε σε ένα φόρουμ ελεύθερο κι επινοήσατε την εξουσία. Έχετε διαβάσει το όνειρο του ντοστογέφσκι; κάτι τέτοιο θυμίζει η όλη ιστορία.

Αν συνεχίσω να γράφω θα γράψω για ένα-δυό άτομα. Στην κυριολεξία. Κι αυτό το αναφέρω για να ορίσω απλά τη δική μου θέση.

Ως τότε, αντίο.
κανένας

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 22, 2008 11:09 pm

poli deytero plithintiko xrhsimopoieis agaphte

grafete epinohsate skizete eiste mphkate bghkate

prepei na to deis ayto

anonymos episkeptis
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό κανένας » Παρ Φεβ 22, 2008 11:18 pm

αν νομίζεις ότι σε παίρνει η μπάλλα μπορείς να το πεις
αν όχι σ'ευχαριστώ
κανένας

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Σάβ Φεβ 23, 2008 9:32 pm

Ολα καλα , σηκερ . :)
Μιχαληςς

Δημοσίευσηαπό Mihalis » Δευτ Φεβ 25, 2008 11:58 am

Pandos emena oi seismoi mou thimizoune pou einai i dinami kai poly goustaro ! Amesi sindesi me ton pirina ! Ase pou den einai panda i idia fasi !
Kai signomi gia ta grammata , alla ta ergaleia edo den ehoun ellinika .
Mihalis

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Φεβ 26, 2008 2:13 pm

Μάλλον η ανθρώπινη αδυναμία εμφανίζεται σε όλο της το μεγαλείο στους σεισμούς. Και μετά τους σεισμούς εμφανίζεται η επιστημονική ανεπάρκεια και μικροπρέπεια, με τους σεισμολόγους να ωρύονται σε τηλεοπτικά παράθυρα. "Προβλέψαμε" ο ένας, "δεν είναι επιστημονική πρόβλεψη" ο άλλος και το γελοιότερο όλων ότι και οι δυο έχουν δίκιο από την πλευρά τους. Γιατί μπορεί οι ενδείξεις των μεν να προσδιορίζουν περιοχή, μέγεθος και χρονικό περιθώριο, αλλά με τέτοια ασάφεια, που οι δε δικαιούνται να μιλούν για μη επιστημονικές μεθόδους … αναμενόμενα συμβάντα μιας νηπιακής σε ηλικία επιστήμης …

Πάντως εκεί που πραγματικά ενθουσιάζομαι με τη δύναμη της φύσης είναι όταν είμαι σε παραλία και πιάσει κάνα μπουρίνι!!!! Το καλύτερό μου! Κύματα, αέρηδες, κεραυνοί, απότομη αλλαγή χρωμάτων! Ένας υπέροχος πανζουρλισμός! … και φυσικά πανικόβλητοι λουόμενοι να κυνηγούν ομπρέλες, πετσέτες, καπέλα … ΤΟ γέλιο!

Υ.Γ. Μιχαλιό, ωραιότατο το σήκερ!
… θυμίζει και χάρι πότερ! λολ
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο blogs [στο περίπου]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης