blogs [στο περίπου]

Ψίθυροι & Κραυγές (πρώην "Το blog μου")

μια διαφορετική προσπάθεια στην εποχή των blogs

Δημοσίευσηαπό Antonio » Κυρ Μάιος 13, 2007 5:28 pm

ενταξει.
εσυ ασε τις τριχες να γινουν οπως του ποδοσφαιριστη.
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Δευτ Μάιος 14, 2007 12:50 am

1.23 πμ.

Ζήτω το βελούδινο ψέμα.

καρέ-καρέ.

( ή αλλιώς "εκφορτιζόμενοι" αγαπημένη συνεπιβάτισσα.Ματιές .)

~ (χώρος)
Τα χέρια απλώνονται ανιχνεύοντας δια της αφής τις αιχμές και τις καμπύλες του χώρου. Τα χέρια παλεύουν να κρατήσουν το κορμί όρθιο.Κολυμπούν ανάμεσα σε ανάσες και προσκρούουν στις ξέρες ξένων σωμάτων.Τα μάτια ορθάνοιχτα και απο το μελαχροινό χαμόγελο στάζει φώς.
Απο ένα γυναικείο στόμα στάζει μια σιωπηλή πικρία.

~(Χρόνος)

Αναδύεται στο ηλιοβασίλεμα η Ακρόπολη ντυμένη σε ακτίνες τεχνητού φωτός. Ο χρόνος τη χαϊδεύει σιγοτρώγοντας τις ευθείες της.
Στο φως φτηνών ηλεκτρικών λαμπτήρων ο χρόνος κάνει ανηφορικό το δρόμο του ροκανίζοντας του τα πόδια.Στο ένα χέρι μια μαγκούρα με μια σακούλα οπωροπωλείου.Στο άλλο μια γυναικεία τσάντα περασμένης μόδας.
Ανάμεσα σε φωνές και στα χυδαία ευφολογήματα ενός κράχτη ένα υψωμένο χέρι.Ποιος να αγοράσει οτιδήποτε ανώνυμο και χαμένης αίγλης που το έχει χαρακώσει ο χρόνος;

~(δρόμος)

Η ζώνη σφίγγει το γυμνό πόδι και το κορμί γέρνει σχηματίζοντας μια αφύσικη καμπύλη.Γέρνει-γέρνει.
Πιο πάνω ο χοντρός αδέσποτος άσπρος σκύλος γαβγίζει θυμωμένα στις ρόδες διερχόμενων αυτοκινήτων.Για λίγο. Μετά βαριέται και αποτραβιέται κοντά σε αυτούς που το φροντίζουν.
Το κορμί καθισμένο έχει υπερβεί τα όρια πλαστικότητας. Δεν αποτελεί τίποτα παραπάνω παρά μια ελαστική κρούση στα υπόλοιπα περαστικά-πλαστικά κορμιά.

(Οπως το διάβασες είναι ...

Ματιές απο το καβούκι.

και κάπου εδώ η ώρα είναι 1.49 συνειδητοποιώ ότι ο διαθέσιμος χρόνος μειώνεται.Θα πρέπει να κοιμηθεί κανείς για να ξυπνήσει και να ονειρευτεί πότε θα ξανακοιμηθεί. )
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Ιουν 15, 2007 8:52 pm

Οι φίλοι μου μεγάλωσαν κι εργάζονται.
Μου λείπουν οι ατέλειωτες συζητήσεις με τα αν, τα πως, τα που θα βρούμε δουλειά, οι πρωινοί καφέδες με τις ανοικτές εφημερίδες στις μικρές αγγελίες και οι παρτίδες τάβλι με τις κοκκινισμένες χιαστί αγγελίες να κάθονται στις διπλανές καρέκλες

Οι φίλοι μου μεγάλωσαν και πήραν αυτοκίνητο.
Μου λείπουν οι βόλτες με τα μηχανάκια … το δροσερό αεράκι του καλοκαιριού να ξεγελάει τον ήλιο, την παγωνιά του χειμώνα με τις σφιχτές αγκαλιές, τις απότομες μπόρες και την αναμονή κάτω από τις στάσεις μέχρι να σταματήσουν με υπόκρουση τα γέλια για τα βρεγμένα χάλια μας …

Οι φίλοι μου μεγάλωσαν και παντρεύτηκαν.
Μου λείπουν οι μπακουροπαρέες που βαθμολογούσαν τις ανυποψίαστες τουρίστριες, που δεν κοιτούσαν το ρολόι για να δουν τον χρόνο που τους απομένει, που αποφάσιζαν ξαφνικά για εκδρομές κι εξόδους.

Οι φίλοι μου μεγάλωσαν και κάνουν εξετάσεις.
Μου λείπουν τα παρηγορητικά λόγια της αναμονής τότε που δεν κάναμε, αλλά δίναμε εξετάσεις και περιμέναμε μονοψήφια αποτελέσματα αντί για τριψήφια

Οι φίλοι μου μεγάλωσαν. Οι φίλοι μου δεν είναι πια παιδιά. Οι φίλοι μου έχουν πια παιδιά ... και γκρίζα μαλλιά ή φαλακρίτσες … στομάχια και περιφέρειες που θυμίζουν τους γονείς μας

Οι φίλοι μου μεγάλωσαν … άλλαξαν …
Σκοτεινιάζει?

http://www.youtube.com/watch?v=76VhZYW1xms
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Τετ Ιούλ 18, 2007 12:27 am

βρε τρου που χαθηκες;

μου ελειψες...
Antonio
full member

Thing

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Αύγ 11, 2007 9:57 am

VULGARRRRRDOG έγραψε:ψύλλοι και γρασίδι για πάντα.

"πάντα." and "ψύλλοι" - too strong for my taste... you should really think about tuning it down a bit.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Οκτ 05, 2007 12:06 am

Νοσταλγία?

Μπα, μάλλον όχι.
Οι άσχημες συνήθειες, άσχημα (?) κόβονται. Δυστυχώς μόνο οι καλές συνήθειες εξαφανίζονται με την πρώτη ευκαιρία, οι κακές μας δένουν στα παλιά, που λέει κι ο Μίλτος. Βέβαια το θέμα δεν είναι τι λέει ο Μίλτος, ούτε και κανείς άλλος. Το θέμα είναι τι λέω ΕΓΩ … ή καλύτερα τι δεν λέω.

… και δεν θα πω για πυρκαγιές, εκλογές, λιωμένους πολικούς πάγους. Αυτά τα λένε οι επίκαιροι … θα επιστρέψω λίγο και για λίγο στα παλιά … εκεί που τα πλήκτρα ήταν παιχνίδι και τα γράμματα χαμόγελα … εκεί που δεν υπάρχουν λέξεις, παρά μόνο εικόνες από ντοπαρισμένα με καφέ μεσημέρια και νυσταγμένα μεσάνυχτα που δεν εγκατέλειπαν το πληκτρολόγιο … εκεί

Χωρίς λόγια ….
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Οκτ 05, 2007 8:35 pm

Αστεία αστεία τρουσί,τώρα που έμεινες μόνη σου είσαι πιο αληθινή από ποτέ.

Για αυτό τι τους θέλεις τους άλλους;
Καλύτερα είσαι έτσι.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Οκτ 09, 2007 10:42 pm

Δεν περνάς κυρά-Μαρία, δεν περνάς, δεν περνάς

Έχετε δίπλωμα οδήγησης? Επειδή αδυνατείτε να μου απαντήσετε όσο πληκτρολογώ, θα υποθέσω ότι έχετε. Όσοι έχετε τελοσπάντων, θα θυμάστε ότι όταν δίνατε σήματα, μαθαίνατε πότε έχετε προτεραιότητα, ποια σήματα και ποιες συνθήκες σας την εξασφαλίζουν, σωστά? Φυσικά σωστά. Τα μάθατε, περάσατε τα σήματα, δώσατε κι οδήγηση και πήρατε το δίπλωμα. Ωραιότατα. Μετά πήρατε και το αμάξι και βγήκατε στους δρόμους. Ωραιότατα.

Να σας πω ένα μυστικό? Αυτά που διαβάσατε για τα σήματα, δεν ήταν μόνο για να περάσετε, αλλά για να τα εφαρμόσετε κιόλας!

Ξαφνιαστήκατε ε? Τουλάχιστον οι περισσότεροι θα πρέπει να ξαφνιαστήκατε, γιατί αλλιώς δεν εξηγείται το οδικό μπάχαλο που οδηγεί στο αντίστοιχο … ωδικό. Δε πα να έρχεσαι από δεξιά σε ανηφόρα, ο άλλος έχει προτεραιότητα. Γιατί? Γιατί είναι μάγκας! Δε πα να 'χει ο απέναντι εμπόδιο (συνήθως κάποιο διπλοπαρκαρισμένο όχημα), αυτός έχει προτεραιότητα κι εσύ πρέπει να περιμένεις. Γιατί? Γιατί είναι μάγκας! Δε πα να 'χει ο άλλος ένα στοπ σαν την κεφάλα του, εσύ θα σταματήσεις. Γιατί? Γιατί ο άλλος είναι μάγκας? Όχι! Γιατί κάποιος πρέπει να κάνει το μαλάκα (στην συγκεκριμένη περίπτωση εσύ), εκτός αν προτιμάς να τρέχεις το αμάξι σου για λαμαρίνες και φανάρια (που αν το προτιμάς είσαι όντως μαλάκας).

Έτσι λοιπόν, αν είστε νέοι οδηγοί, ξεχάστε τα όσα μάθατε περί προτεραιότητας :
Στην Ελλάδα προτεραιότητα δεν έχετε ποτέ!

Υ.Γ. Το να το παίζει κανείς μαλάκας δεν είναι απαραίτητα κακό, ενίοτε σώζει ζωές και πάντα μα πάντα διατηρεί ακέραιη την ψυχική ηρεμία.
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Τετ Οκτ 10, 2007 10:50 am

trueseeker έγραψε:Υ.Γ. Το να το παίζει κανείς μαλάκας δεν είναι απαραίτητα κακό, ενίοτε σώζει ζωές και πάντα μα πάντα διατηρεί ακέραιη την ψυχική ηρεμία.

Αααα, ησυχάσαμε τωρα! ώστε λοιπόν, οι ψυχικά ήρεμοι μαλάκες που έχουν κατακλύσει απαξάπαντο το οδικό δίκτυο δεν είναι γνήσιοι μαλάκες, απλά... "το παίζουν μαλάκες". Κι εγώ που νόμιζα....

υ.γ.
Δηλαδη, οποιος δεν επιθυμει να υποδυθεί το ρόλο του "παιζωμαλάκα" και χανει την ψυχραιμία του, βρίζει και "μανουριάζει", καθόλου δεν αποκλείεται να είναι και... γνησιος μαλάκας. Σωστό! Αυτό φυσικά δεν αποκλείει την περίπτωση κάποιος που το παίζει μαλάκας να είναι κιόλας.
(Λόγου χάριν, έχετε ποτέ συναντήσει κανέναν ψυχικά ήρεμο τύπο/τύπισσα να οδηγεί με την ιλιγγιώδη ταχύτητα των 60 χιλιομέτρων στην αριστερή λωρίδα του αυτοκινητόδρομου ταχείας κυκλοφορίας. "χι ιζ δε μαν!") :twisted:
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Οκτ 10, 2007 1:26 pm

Αυτό φυσικά δεν αποκλείει την περίπτωση κάποιος που το παίζει μαλάκας να είναι κιόλας.

Κι όμως την αποκλείει! Καθότι όποιος είναι δεν χρειάζεται να το παίξει …

Όσο για το παράδειγμα που αναφέρεις ο συγκεκριμένος οδηγός ΕΙΝΑΙ μαλάκας, δλδ για να ακριβολογούμε πολύ θα το ήθελε να είναι, αλλά δεν, καθότι κάτι τέτοιοι τύποι συνήθως έχουν περάσει το κατώφλι της τρίτης ηλικίας με τα γνωστά προβλήματα …

Οπότε σε αυτή την περίπτωση το παίζεις εσύ μαλάκας, κάνοντας τη γνωστή και μη εξαιρετέα μαλακία της από δεξιά προσπέρασης και συνεχίζεις διατηρώντας την ψυχική σου ηρεμία ή καλύτερα απογειώνοντάς την με τα γκάζια σου.

Εξάλλου στην περίπτωση των παππούδων μην ξεχνάς ότι ο δρόμος είναι δικός ΤΟΥΣ!
(Ναι ξέρω, ούτε αυτό μας το είπαν στα σήματα … αλλά μαθαίνουμε σιγά σιγά …)

Υ.Γ. Πάω να πλύνω κάνα πιάτο ... :twisted:
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο blogs [στο περίπου]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης