blogs [στο περίπου]

Ψίθυροι & Κραυγές (πρώην "Το blog μου")

μια διαφορετική προσπάθεια στην εποχή των blogs

Δημοσίευσηαπό Antonio » Δευτ Απρ 30, 2007 5:21 pm

το κανονικο βλογ που ειναι;
δε μας εδωσεσ το λινκ.
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Μάιος 01, 2007 7:09 pm

Πόσα θες να μας τρελλάνεις ρε αντόνιο? Αυτό είναι το μπλογκ, δεν υπάρχει άλλο.
Και τι εννοείς "κανονικό"? Τι έχει δλδ αυτό εδώ?

Κλααααααααααααααααψ! Δεν του αρέσει το μπλογκ μου! Κλαααααααααααααααψ!

Γιατί μου το κάνεις αυτό? Εεε? Κλααααααααααααααααααααααψ!

(Τουλάχιστον συγκινήθηκες καθόλου με τον θρήνο μου, να με παρηγορήσεις, λέγοντάς μου καμιά καλή κουβέντα, ή τζάμπα χτυπιέμαι η γυναίκα?)

Κλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααψ! Δεν του αρέσει το μπλογκ μου! Κλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααψ!

(Τώρα?)

(Μα τι κακός άνθρωπος είσαι εσύ?! Δεν μπορώ να κλάψω άλλο πρωτομαγιάτικα …)
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Τρί Μάιος 01, 2007 9:34 pm

δεν ειπα οτι δε μ'αρεσει το θρεντ (blog) σου.
αντιθετως,ειναι μια χαρα.
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Μάιος 02, 2007 6:25 pm

Δεν

Το ακούσαμε κι αυτό!
Στο Ιράν, λέει, τώρα θα λογοκρίνονται και τα μμσ. Θέλεις να στείλεις "ανήθικο" βιντεάκι ή φώτο? … ατύχησες! Απλά θα σε ενημερώνουν "Η αποστολή του μνμτος απέτυχε" … (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252)

Και φυσικά αυτό είναι μια ακόμα απόδειξη του πόσο "κακό" είναι το Ιράν, λες και δεν έφτανε το ότι έχουν πυρηνική τεχνολογία, λογοκρίνουν το νετ και δεν ξέρω γω τι άλλο. Γι' αυτό "εμείς" οι "πολιτισμένοι" δυτικοί πρέπει να σπεύσουμε να το "αναμορφώσουμε".
Γιατί "εμείς" μπορεί να έχουμε πυρηνική τεχνολογία αλλά τη χρησιμοποιούμε με σύνεση. Γιατί "εμείς" μπορεί να κλειδώνουμε σελίδες στο νετ και κανάλια στους αποκωδικοποιητές, αλλά το κάνουμε για να μη γίνουν "ανήθικα" τα παιδιά μας. Γιατί "εμείς" μπορεί να παρακολουθούμε ολόκληρες συνομιλίες μέσω τηλεφωνών (κι όχι μόνο! η παρακολούθηση πάει σύννεφο! Όπου και να γυρίσεις το βλέμμα σου, υπάρχει και μια κάμερα), αλλά το κάνουμε για να γλιτώσουμε τον κοσμάκη από τους τρομοκράτες … ή όσους μας βολεύει να χαρακτηρίσουμε τρομοκράτες.

Δεν εγκρίνω τις τακτικές του Ιράν (χέστηκαν, θα μου πείτε), αλλά δεν εγκρίνω και τις τακτικές του "πολιτισμένου" δυτικού κόσμου (που επίσης χέστηκαν, θα μου ξαναπείτε). Κι αν στο Ιράν δεν έχω λόγο, έχω λόγο εδώ στην "πολιτισμένη" δύση … φυσικά και να μιλήσω, "χεστήκαμε" θα μου απαντήσουν και θα κάνουν του κεφαλιού τους … ε αυτή η "λογοκρισία", μου τη δίνει περισσότερο, γιατί είναι υπόγεια, πονηρή, ύπουλη. Κανείς δε σου λέει "απαγορεύεται να μιλήσεις", αλλά και να μιλήσεις ποιος σε ακούει? … Έγιναν ένα σωρό πορείες διαμαρτυρίας στο αμέρικα για να μάσει τα τζαναβάρια του ο μπους από το Ιράκ. Αποτέλεσμα? Έστειλε μερικά ακόμα… Αυτό είναι "πολιτισμένη" δημο-κρατία (ο λαός υπάρχει, η δύναμη όμως?)

Δεν μου αρέσει που οι λέξεις πια έχουν χάσει το νόημά τους και χρησιμοποιούνται από συνήθεια. Δεν μου αρέσει που μας κυβερνούν ανεγκέφαλοι "σωτήρες λαών". Δεν μου αρέσει που ο "πολιτισμός" μας περιορίζεται σε τεχνολογική εξέλιξη. Δεν μου αρέσει που η καταγραφή της ιστορίας γίνεται πια από ελεγχόμενους δημοσιογραφίσκους του γυαλιού. Δεν μου αρέσουμε …

(Για μια όλοι μαζί, να σας ακούσω δυνατά, μπας και το χωνέψω: )

Χεστήκαμε!
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Τετ Μάιος 02, 2007 11:20 pm

σκουπιστειτε λεμε
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Μάιος 02, 2007 11:45 pm

ΓΚΡΟΥΟΥΟΥΜΠΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ....

...μήν ξεχνάτε και το καζανάκι γιατί θα βρωμίσουμε εδώ μέσα.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Μάιος 03, 2007 9:10 pm

Τι βλαμμένα που είστε!

Να το φωνάξετε σας ζήτησα, όχι να το κάνετε … κι εσείς βρήκατε ευκαιρία και κυριολεκτικά το χέσατε.

Ωστόσο, είναι γλαφυρότατο παράδειγμα για αυτά που έλεγα :
Δε πα' να λέει ο άλλος ό,τι θέλει, "εμείς" θα κάνουμε αυτό που γουστάρουμε γράφοντας (τον) … εκμεταλλευόμενοι την όποια ρανίδα εξουσίας μας δίνεται.

Υ.Γ. Αν αυτό είναι "ένα βήμα πίσω", φανταστείτε πως θα είναι "η επέλαση των βαρβάρων"!
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Μάιος 03, 2007 11:32 pm

Εντάξει ρε τρουσί,υπερβάλων ζήλος.
Αντί να μας πείς μπράβο, μας βρίζεις,μας την λές κιόλας για τα βήματα;
Κάναμε ένα παραπάνω,τι έγινε;
Και τελικά ο αντώνιο φταίει που παρέσυρε και εμένα.

Επί του ευκοίλιου προβληματισμού σου πάντως,αναρωτιέμαι μήπως και οι διαμαρτυρίες μας, έστω και άν δέν μας ακούει κανείς,είναι μέρος του ίδιου του παιχνιδιού τους.
Μήπως το ενδιαφέρον μας για μέρη και καταστάσεις που εντέλει είναι πολύ μακριά από την ακτίνα τηςπροσωπικής μας επηροής,υποκαθιστά ακριβώς το ενδιαφέρον μας για αυτά τα μέρη,τα δικά μας μέρη, που μπορούμε να επηρεάσουμε.
Γιατί ρε αδελφέ τελικά να πρέπει να έχουμε ενδιαφέρον και άποψη,ακόμη και ενοχές για όλες τις γωνιές του πλανήτη;
Και άν ασχολούμαστε με τις άλλες,ποιός θα ασχοληθεί με τις δικές μας;
Ο καθείς και η γωνιά του τέλος πάντων.
Τελικά ναι συμφωνώ όντως
ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ

(εννοώ τελικά για να μήν παρεξηγηθώ κιόλας,ότι οι διαμαρτυρίες δέν θα πρέπει να είναι ειδικού περιορισμένου τοπικού ενδιαφέροντος,αλλά γενικού καθολικού,ενταγμένες σε ευρύτερα κινηματικά πλαίσια με τέτοιο τρόπο,που η βελτίωση της δικής μας γωνιάς να αφορά και όλες τις γωνιές του κόσμου.
Ο καθένας για τον τόπο του και όλοι μαζί για τον πλανήτη δηλαδή).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Παρ Μάιος 04, 2007 11:08 pm

το καζανακι το πατησατε τελικα;
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Κυρ Μάιος 06, 2007 8:04 pm

Ήθελα να' ξερα …

… ποιος μισογύνης ανακάλυψε την αποτρίχωση! Παιδεύονται οι γυναίκες με ξυράφια, κεριά, χαλάουες, λέιζερ, κρέμες και πάει λέγοντας, για να αποκτήσουν βελούδινα πόδια. Κι άντε τα αποκτάνε, τι τα κάνουνε? … και μη μου πείτε τα ανοίγουνε, γιατί είτε με τρίχες, είτε χωρίς το ίδιο άνοιγμα έχουν. Αλλά είναι και τα φαντασιωσικά πρότυπα, τα άτριχα μοντέλα στις φωτος. Κανείς όμως δε λέει ότι εκτός της "φυσικής" επεξεργασίας που περνάνε αυτά τα μοντέλα (πως νομίζετε ότι συντηρούνται τα ινστιτούτα αισθητικής?), περνάνε και "ηλεκτρονικές" επεξεργασίες οι φωτος. Κι έτσι πωλείται η θαυματουργή κρέμα που αφαιρεί την κυτταρίτιδα, η οποία φυσικά έχει "θαυματουργικά" αφαιρεθεί με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας … Ζήτω το βελούδινο ψέμα!

… δεν ντρέπεστε?, που λέει και το άσμα. Μόλις σταματήσει να μυρίζει μπαρούτι, εξαφανίζεστε. Λες και σας τραβάει από τη μύτη η μυρωδιά του αίματος. Όλοι ένα καυγά περιμένουν. Τόσο τα μέλη, όσο και οι επισκέπτες αυξάνονται και πληθύνονται, όσο συντηρούνται "εκρηκτικές" συζητήσεις και μετά … ησυχίααααααα!
Θα μου πείτε βέβαια, τι σχέση έχει η αποτρίχωση με αυτό. Η προφανής απάντηση είναι :"καμιά". ʼμα όμως το δείτε λίγο πιο βαθιά, θα ανακαλύψετε το πρώτο κοινό τους στοιχείο : "τρίχες!". Και όσοι δεν φοβούνται να πέσουν στα βαθιά, θα βρουν κάτι ακόμα πιο ενδιαφέρον …
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο blogs [στο περίπου]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης