blogs [στο περίπου]

Ψίθυροι & Κραυγές (πρώην "Το blog μου")

μια διαφορετική προσπάθεια στην εποχή των blogs

Ψίθυροι & Κραυγές (πρώην "Το blog μου")

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Μαρ 12, 2007 10:07 pm

Τώρα που τα πράγματα ξαναβρήκαν σχεδόν τους φυσιολογικούς τους ρυθμούς, το ξανασκέφτηκα. Λέω, δε γίνεται όλοι να έχουν μπλογκ κι εγώ να είμαι στην απέξω, είναι γνωστό εξάλλου το πόσο ιν και τρέντυ είμαι (χαμηλόφωνα τα χαχανητά παρακαλώ … βρίσκεστε σε ένα σοβαρό μπλογκ). Έτσι το αποφάσισα και … νάτο! Είπα "που να τρέχω τώρα που βαριέμαι" (κατά το γνωστό άσμα) να βρίσκω μπλογκογειτονιά, νικ, εμφάνιση κι όλα τα σχετικά και σκέφτηκα να το ανοίξω εδώ ακριβώς καταμεσής του γρασιδιού της παιδικής χαράς (θαν, αν έχεις οποιαδήποτε αντίρρηση μπορείς να σβήσεις το ποστ και πνίξεις το παρόν μπλογκ με το αυτόματο πότισμα του γρασιδιού … νο πρόμπλεμ). Με αυτό τον τρόπο γλιτώνω και τους διάφορους από απορίες, αναζητήσεις και περιέργεια κι εμένα από περιττό ψάξιμο και κόπο, "εμ σαμπού, εμ κοντισιονέρ" ένα πράγμα.

Βέβαια έχω ένα πρόβλημα : δεν ξέρω πώς να βαπτίσω το "νεογνό". Αλλά τι σημασία έχει? Στον τίτλο θα κολλήσουμε τώρα? Εξάλλου δεν είμεθα άνθρωποι των επικεφαλίδων, νεσπά? (Ελπίζω να σας έχω ήδη εντυπωσιάσει με την γλωσσομάθειά μου, γιατί μου τελειώνουν και οι ξενικές ατάκες).

Μια εύλογη απορία που θα σας δημιουργηθεί… πιθανόν {γιατί κακά τα ψέματα, δεν σκέφτονται κι όλοι με τον ίδιο τρόπο (από το "με" και μετά είναι σάλτσες…)} είναι γιατί ανοίγω ξεχωριστό θέμα, αφού θα γράφω τις ίδιες μπούρδες όπως και στα υπόλοιπα θέματα. Η εξήγηση είναι απλή : για τον ίδιο λόγο που οι υπόλοιποι ανοίγουν ξεχωριστό μπλογκ (γιατί άραγε?). Τουλάχιστον έτσι θα αποφύγω αντιγραφές, μεταφορές, μετακομίσεις και τελικά κοψομεσιάσματα. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν θα συμμετέχω στα υπόλοιπα θέματα του φόρουμ (σιγά μην τη γλιτώνατε έτσι απλά). Εδώ θα γράφω … εμ … μάλλον ότι μου 'ρθει, χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω κάθε τρεις και δύο άλλο θέμα … το κάθε πότε, είναι ένα άλλο θέμα …

Τέλος εισαγωγικού σημειώματος
Θα επανέλθω… (αλ μπι μπακ! )
Θεού θέλοντος και θαν επιτρέποντος …
Τελευταία επεξεργασία από trueseeker και Σάβ Μάιος 05, 2007 12:01 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Μαρ 12, 2007 11:54 pm

μπορώ να σου κάνω ποδαρικό;
καλοτάξιδη, μικρή πιτσιρίκα...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τρί Μαρ 13, 2007 9:23 am

Από μένα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...κάποτε μάλιστα [πάνε 3+ χρόνια από τότε] είχαμε ανοίξει μια καινούργια κατηγορία μέσα στο forum ["προσωπικό ημερολόγιο" λεγόταν αν θυμάμαι καλά] για να έχει όποιος θέλει αυτό περίπου που προτείνεις ..ένα blog [όπως το προτιμούν οι περισσότεροι] ..μια μορφή προσωπικού ημερολογίου μέσα στο ίδιο μας το forum...ώστε να μη χρειάζεται να πηγαινοερχόμαστε...

Θυμάμαι όμως με λύπη τότε ότι πολλοί που είχαν κράξει τότε την ιδέα με το επιχείρημα ότι "από τη στιγμή που υπάρχει forum το blog είναι άχρηστο"..τώρα απλά έχουν blog. Ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα με τα blogs..απλά το λέω για να σημειώσω ότι ακόμα και στο που γράφουμε ...υπάρχει μόδα!

Επίσης όπως κάποιοι από εδώ ξέρουν...κάποτε είχα στήσει [με τη βοήθεια άλλους μέλους] ένα σύστημα διαχείρησης blogs...όπου ο καθένας θα μπορούσε να ανοίξει και να διαχειρίζεται το δικό του blog όπως ακριβώς κάνετε ήδη στα άλλα sites ...απλά θα ήταν μέρος το e-missos..σε φάση www.e-missos.gr/blogs/than_sigma κτλ... αλλά δεν πορχώρησε γιατί δεν είδα ενδιαφέρον αλλά και γιατί δε μπορούσα να το "συντηρήσω" μόνος μου.

Όλα αυτά τα λέω για να θυμήσω ότι δεν είμαι ενάντια στα blogs όπως με κατηγόρησε κάποιος [με πμ] γιατί φοβάμαι μη χαθεί η αίθουσα..αλλά και για να πω ΟΚ στη φίλη τρουσι..

καλημέρα σας!
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Μαρ 13, 2007 8:23 pm

Όταν μεγαλώσω, θέλω να …

… γίνω μπάτσος!
Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παιδιά που ονειρεύονται κάτι τέτοιο. Δύσκολο μου φαίνεται. Όλα γιατροί, δικηγόροι, αστροναύτες, δάσκαλοι, ηθοποιοί και τραγουδιστές θέλουν να γίνουν. Ίσως και γι' αυτό τα ματ να φέρονται έτσι όπως φέρονται. Μα το φαντάζεστε? να ονειρεύεσαι μια ζωή να βγαίνεις στην πίστα με ένα μικρόφωνο και να σε ραίνουν με γαρύφαλλα και γαρδένιες και να καταλήγεις στο δρόμο μ' ένα γκλομπ και να σε βομβαρδίζουν με συνθήματα? Εσείς θα το αντέχατε? Πώς να μην δείρουν μετά? Πώς να μην αγανακτούν όταν βλέπουν τους ανθρώπους που σπουδάζουν αυτό που οι ίδιοι ήθελαν (αλλά δεν τα κατάφεραν), να κάνουν πορείες και να διαμαρτύρονται, αντί να κάθονται ήσυχα ήσυχα να διαβάζουν… τα κωλόπαιδα?

… γίνω φοιτητής εξωεσωτερικού!
Αυτό μάλιστα! Αυτό είναι ένα όνειρο με προοπτικές πραγματοποίησης. Γιατί σου λέει θα ανοίξουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια κι έτσι θα σπουδάζω στην ελλάδα και θα παίρνω πτυχίο εξωτερικού! Δύο σε ένα, λοιπόν. Και με το δίκιο τους θέλουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, γιατί να φεύγουν τα παιδιά από τον τόπο τους και να φορτώνονται οι γονείς με επιπλέον έξοδα?
Βέβαια, δεν σκέφτονται καν την προοπτική να μη φύγουν τα παιδιά από τον τόπο τους. Τι? να μην σπουδάσει το δικό τους παιδί, επειδή δεν πέρασε στο δημόσιο πανεπιστήμιο? Τώρα το γεγονός ότι ο στόκος τους δεν πέρασε γιατί δεν είχε την απαιτούμενη ικανότητα δεν τους περνάει καν από το μυαλό. ʼσε που δεν ήταν και θέμα γνώσεων ή ικανοτήτων, αλλά το άγχος που δεν το άφησε να σκεφτεί καθαρά το "πουλάκι τους" … όταν όμως πάρει το πτυχίο του και ξεκινήσει τη δουλειά το "πουλάκι τους", το άγχος θα εξαφανιστεί και μπορούμε άπαντες να εμπιστευτούμε τη ζωή μας στα σταθερά χέρια του χειρούργου, που έγινε τελικά το "πουλάκι τους". Σωστά!

… σταματήσω να γκρινιάζω!
Και προσπαθώ η γυναίκα (που στο μεταξύ όλο και μεγαλώνω, αλλά η γκρίνια γκρίνια), μα δεν με αφήνουν να αγιάσω. Με τέτοια κουλά που βλέπω, πώς να μην γκρινιάζω? Έρχεται η παράνοια και ζντουπ! με βρίσκει στο δόξα πατρί. Όλοι κάτι θέλουν, αλλά έτσι όπως το θέλουν και όταν αυτοί το θέλουν. Κέντρα του σύμπαντος άπαντες! Σε αυτούς συμβαίνουν όλα (συνήθως τα πιο τραγικά), αυτούς τους αδικούν όλοι οι υπόλοιποι, αυτοί είναι οι ήρωες που κανείς όμως δεν τους το αναγνωρίζει και πάει λέγοντας …
Συγνώμη που ενοχλώ, αλλά μήπως να σταθεροποιηθούμε σε ένα κέντρο σύμπαντος? Όχι τίποτα άλλο, αλλά με τις τόσες τροχιές έχω ζαλιστεί η γυναίκα … και δεν ξέρω τι λέω … και τι γράφω … αλλά αυτό το καταλάβατε ήδη … ελπίζω …
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τρί Μαρ 13, 2007 8:49 pm

Αφού ευχηθώ καλορίζικο και εγώ στο υβριδικό μοντέλο που μας παρουσίασε η τρουσί,να πώ ότι δέν διαφωνώ με την κριτική στα μπλόγκ,τις ειρωνίες και την ηθική του μάρκετινγκ που εκφράζουν η τρουσί και ο μαστροθανάσης,επειδή όμως διακρίνω από το ύφος τους την ζήλια και την πίκρα να είναι κίνητρο για αυτά που γράφουν,δέν μπορώ τελικά και να συμφωνήσω μαζί τους.
Και έτσι ενώ θά θελα να δώσω και εγώ την αρνητική μου θέση για αυτά τα μπλογκοπράγματα με ανάλογες ειρωνίες,κοροιδίες και κακίες,σε αυτά που αρέσκομαι ιδιαιτέρως δηλαδή,προτιμώ να συγκρατηθώ και να μήν πώ τίποτα.
Μήν στενοχωρήσω και την σαλέντους σουπερμάρκετους δηλαδή,η οποία σωστά τονίζει την υποκριτική στάση που έχουμε όλοι μας.
Και τελικά το μόνο που μου μένει να καταλήξω,είναι αυτό που είχα πεί και στους μπλογκεράδες μέσα από ένα παλιό μονόπρακτο του σακκελάριου,ότι ο λόγος είναι νεκρός,πάντα ήταν νεκρός,ουσιαστικά ποτέ δέν υπήρξε,και μαζί του ποτέ δέν υπήρξε και ο άνθρωπος.Και το μόνο που υπάρχει,όταν υπάρχει,είναι η αγωνία μας να μήν το μάθουν και οι άλλοι,που και αυτοί το ξέρουν βέβαια,αλλά ποτέ δέν μας το λένε για να μήν μάθουμε ότι το ξέρουν,παρότι ότι το ξέρουν πώς το ξέρουμε,και εμείς το ξέρουμε πώς το ξέρουν πώς το ξέρουμε ότι το ξέρουν.
Ο λόγος δηλαδή είναι το ψέμμα του,το ψέμμα είναι οι σχέσεις των ανθρώπων και οι σχέσεις των ανθρώπων είναι η αγωνία τους να πιστέψουν ότι ο λόγος ζεί.
Για αυτό και ο λόγος,όπως και η τέχνη και όλες οι εκδηλώσεις των ανθρώπων,δέν μπορεί ποτέ να αρθρωθεί- εκφραστεί ατομικά από τους παραστάτες,παρά περιρέει,διαχέει,διαπλέει,συγκαίει και εμπάσει περιπτώσει καταλάβατε τι θέλω να πώ,το σύνολο αυτών σάν παράσταση.
Τουτέστιν λοιπόν όπως λέω από παλιά,παίξτε μπάλλα και αφήστε τις φιγούρες οι μπλογκεράδες και τις διαμαρτυρίες στον διαιτητή οι φορουμάδες γιατί θα σας πάρουν με τις λεμονόκουπες εν γένει οι ιντερνετάδες και όλοι οι κομπιουτεράδες.

Μαστροθανάση,εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να επαναφέρεις το έντιτ και να αφήσεις ελεύθερους και πάλι τους γκέστ να κάνουν ωραίο παιχνίδι.
Όλα τα άλλα που λές,είναι για να τα βάλει στο ράφι του σουπερμάρκετ της η σαλέντους..
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

.

Δημοσίευσηαπό VULGARRRRRDOG » Κυρ Μαρ 18, 2007 11:27 am

ψύλλοι και γρασίδι για πάντα.
Σουγλάκο ζεις, για πάντα παλαιστής.
Άβαταρ μέλους
VULGARRRRRDOG
super member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Μαρ 19, 2007 10:42 am

trueseeker έγραψε:Όταν μεγαλώσω, θέλω να …[/size]

αυτό πού μού τή δίνει μέ τούς μεγάλους είναι ότι έχουν μιά τάση..
να γίνονται όλο και μεγαλλίτεροι!

....

δίνουν τό κακό παράδειγμα

....

στούς πλούσιους..
νά θέλουν νά γίνουν πλουσιώτεροι

...

στούς όμορφους..
νά θέλουν νά γίνουν ομορφώτεροι

...

στους έξυπνους..
νά θέλουν νά γίνουν εξυπνώτεροι

.....

καί σάν νά μήν έφτανε πού δίνουν τέτοιο κακό παράδειγμα...

.........

τούς βλέπουν καί οί μικροί..

καί θέλουν νά αποκτήσουν...

Blog!
8)

(ωστόσο, καλορίζικο τρού)
(φύτευε όμως καί τίποτα, πότιζέ το, βοτάνιζέ το και λίγο γιατί αλλιώς, αντί γιά καλορίζικο θα γίνει κακορίζικο.. θά βρούν την ευκαιρία και τα κωλορίζια και θα το κάνουν λόγγο το μπλογκ. κι άμα δέν μέ πιστεύεις, ρώτα και τον άσπικ, πού ξέρει από αυτά. -τα αγρωστώδη τού βουνού και του μπλόγκου.)
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Μαρ 19, 2007 9:07 pm

Εδώ ο κόσμος καίγεται …

… και η μαστροκώστα βγάζει δίσκο!
Όχι στην εκκλησία φυσικά, δίσκο με άσματα, σιντί μουσικής! Είναι αυτό που έλεγε ο ζαμπέτας "από φωνή … κορμάρα" (ε εντάξει αλλιώς το έλεγε, αλλά μια καθωσπρέπει κυρία σαν κι εμένα δεν επιτρέπεται να πει "μουνάρα", επιτρέπεται?). Και γιατί όχι θα μου πείτε, μήπως η πρώτη θα είναι ή η τελευταία που εκμεταλλεύεται το κόλπο των δισκογραφικών να εμφανίζουν συνεχώς καινούριους τραγουδιστές, ώστε να μπορούν να συντηρούνται? Τώρα πια οι πόρτες είναι ανοικτές για όλες τις ψωνάρες … τουλάχιστον στο χώρο του τραγουδιού. Γιατί σε άλλους χώρους τα πράγματα δεν είναι ακόμα τόσο εύκολα, πχ στους εκδοτικούς οίκους. Αλλά που θα πάει, θα το μάθουν κι αυτοί το κόλπο και θα εκδίδουν τον καθένα … υπάρχει βέβαια και το πρόβλημα, αν όλοι γίνουν συγγραφείς ποιοι θα είναι οι αναγνώστες … ε όπως το ξεπέρασαν στις πίστες θα το ξεπεράσουν κι εκεί. Θα διαβάζει ο ένας συγγραφέας τον άλλο και θα ανταλλάσουν φιλοφρονήσεις, γνωστό το σκηνικό … και δοκιμασμένο στους χώρους του νετ. Τότε, λοιπόν, θα βρεθώ σε ένα τρομερό δίλλημα "τραγουδίστρια ή συγγραφέας?" (κατά το "κιθαρίστας ή ντράμερ?") … και θα το ξεπεράσω εντελώς απλά "ακροάτρια και αναγνώστης" …

… και οι συνταξιούχοι κλαίνε τα αποθεματικά των ασφαλιστικών ταμείων.
Σιγά παππού, τι φωνάζεις? Εσύ τουλάχιστον πήρες και μερικά χρόνια σύνταξη, εμείς τι να πούμε? Εμ θα δουλεύουμε μέχρι τα εβδομήντα (πως τώρα κάνουν τράκα τσιγάρα στα γραφεία? ε τότε θα κάνουν τράκα τα διουρητικά), εμ δεν θα δούμε και δεκάρα τσακιστή! ʼσε που με πνίγει το δίκιο των διευθυντάδων! Δλδ τι θέλατε να αφήσουν τα αποθεματικά ανεκμετάλλευτα? Το χρήμα πρέπει να κινείται! … ειδικά αν έχει κατεύθυνση τις τσέπες τους …

… κι εγώ ξεχορταριάζω …
Όλο το πρωινό της κυριακής το πέρασα στον κήπο. Αφού καθάρισα το αμάξι, ξεχορτάριασα και τα παρτέρια. Αν νομίζετε ότι είναι εύκολη δουλειά γελιέστε. Εκτός του ότι πιάστηκαν τα χέρια μου, ήδη κουρασμένα από την προπόνηση του μιγιάγκι (θυμάστε στο καράντε κιντ την τεχνική του wax on-wax off? …πάω για μαύρη ζώνη), πιάστηκε κι η μέση μου από το σκύψιμο. Το σποτάκι "δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο" δεν ξέρει τι λέει. Ας έρθει ο εμπνευστής του, να μου δείξει τον τρόπο να ελιχθείς μεταξύ των αιχμηρών φύλλων μιας γιούκα και των κλάδων μιας τριανταφυλλιάς που ακουμπάνε μεταξύ τους και ταυτόχρονα να έχεις και τον χώρο για να τραβήξεις τα αγριόχορτα που βρίσκονται γύρω από τη ρίζα τους! Ε λοιπόν, θέλει κόπο. Και μετά από όλα αυτά να έρχεται κι ο μύθος να ξύσει κι άλλο την πληγή με αναφορές σε λόγγους και μπλόγκους! Τι το περάσατε μεσιέ? ʼιντε ανοίξαμε ένα μπλογκ και θα έχουμε κάθε μέρα και κάτι να γράψουμε? Εδώ ο κόσμος καίγεται λέμε!
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Απρ 11, 2007 12:29 pm

LHOMOND DE VIRIS ILLUSTRIBUS
"Εγκριθέν δια της υπ' αριθ. 232 αποφάσεως του Υπουργείου Παιδείας της 11 Δεκεμβρίου 1919"
(Και φανταστείτε το κείμενο με τις ψιλές, τις δασείες, τις οξείες και τις περισπωμένες του)

Όταν βρήκα το βιβλίο καταχωνιασμένο δεν ήξερα καν τι ήταν. Το ξεφύλλισα και είδα ότι πρόκειται για ένα σχολικό βιβλίο λατινικών. Φτάνοντας στις τελευταίες σελίδες ανακάλυψα πως έφτασε στη βιβλιοθήκη μου :

"Λ…. Κωνσταντίνος
Τάξις 3η
Τέταρτον Γυμνάσιον Αρρένων Θεσ/κης
10/3/36"

Τον κύριο Κωνσταντίνο δεν τον γνωρίζω, ούτε έχω ακούσει τίποτα για αυτόν. Γύρισα μια σελίδα ακόμα και το μυστήριο λύθηκε. Υπήρχε μια λίστα ονομάτων γραμμένη καλλιγραφικά, που ξεκινούσε από το Κωνσταντίνος και κατέληγε στο όνομα του πατέρα μου :

Κωνσταντίνος Λ….
Έλλη Π…
Ερυφίλλη Σ…
Φρόσω Σ….
Απόστολος Τ….

Παράξενο συναίσθημα να κρατάς στα χέρια σου τις παιδικές αναμνήσεις (και μάλλον όχι τις πιο ευχάριστες, λατινικά ήταν…) ανθρώπων που το πιθανότερο είναι να μην ζουν πια. Παράξενο και θλιβερό, να μπορώ να βλέπω τις ίδιες αράδες που έβλεπε κι ο πατέρας μου, αλλά όχι τον ίδιο. Παράξενο κι ευχάριστο, να ξέρω ότι υπάρχουν ακόμα πράγματα δικά του δίπλα μου, διάσπαρτα κομμάτια της παρουσίας του σε μια παρατεταμένη απουσία του.

Αν δεν είχα την ιδιοτροπία να διατηρώ καθαρά κι ατσαλάκωτα τα βιβλία μου, θα έβαζα το όνομά μου σε όλα … μαζί με μια συμβουλή :

"Ποτέ μην κάνεις ανακαινίσεις την άνοιξη"
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Δευτ Απρ 30, 2007 12:51 pm

"Τα γραπτά μένουν"

Το πρόβλημα με την ιστορία είναι ότι επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες. Κι αυτό δεν είναι μια αμπελοφιλοσοφική προσέγγιση, αλλά μια επιστημονικά αποδεδειγμένη θέση. Ο παρατηρητής αλληλεπιδρά με το παρατηρούμενο, με συνέπεια το αποτέλεσμα της παρατήρησης να διαφοροποιείται από αυτό μιας φυσικής (μη παρατηρούμενης) εξέλιξης του φαινομένου.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τα ιστορικά γεγονότα. Η προσωπική αντίληψη όσων συμμετέχουν ή απλά παρατηρούν ένα γεγονός, είναι αυτή που τελικά διαμορφώνει το πώς παρουσιάζεται το γεγονός. Ανάλογα με τη θέση που βρίσκεται ο αυτόπτης μάρτυρας, θα δει, αντιληφθεί και τελικά ομολογήσει ως αλήθειά του, μια πλευρά μόνο όλου του γεγονότος.

Θα ήταν όμως τουλάχιστον αστείο να πιστέψουμε ότι τελικά δεν υπάρχει ιστορική αλήθεια. Το όποιο γεγονός συνέβη και μάλιστα με συγκεκριμένη εξέλιξη και κατάληξη. Ίσως ο μόνος τρόπος για μια ολοκληρωμένη προσέγγιση της αλήθειας είναι η προσωπική αποστασιοποίηση από θέσεις, εμπειρίες, συναισθήματα και η "στεγνή" παρακολούθηση της εξέλιξης των γεγονότων, όχι από αφηγήσεις των μαρτύρων, αλλά από τα ντοκουμέντα.
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο blogs [στο περίπου]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης