ποίηση

Karyotakis

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Αύγ 08, 2005 8:47 pm

ΩΡΑΙΟς Ο ΚΑΡΥΩΤΑΚΗς...και σεις φιλοι μου ειστε ολοι λατρες του ωραιου...
και οτι σας αρεσει και δεν ειναι ωραιο το ωραιοποιειτε ...

με αφορμη το βιογραφικο του Καρυωτακη οπως παρουσιαζεται παραπανω και την αποψη που εκφραζει ο φιλος maurice θα ηθελα να προσθεσω μερικα στοιχεια που δεν αναφερονται ...

το 1917 η ελλαδα μπαινει στον α παγκοσμιο ... ο καρυωτακης επιστρατευεται
το 18 και καταφερνει να παρει αναβολη κσι το 19 διοριζεται στη θεσ/νικη υπουργικος γραμματευς Α . το 20 κατατασσεται στο στρατο και παιρνει αναβολη οριστικα(για λογους υγειας ) .....

δεν ξερω αν ο ιδιος ισχυριστηκε ποτε οτι ηταν ηρωας , αλλα μονο ανθρωπος που πηγαινει κοντρα στο ρευμα και στον τροπο ζωης των συνανθρωπων του
δε μοιαζει ...μαλλον με αυτους που καταφερνουν να ειναι παντα απο πανω μοιαζει ....και ειναι γνωστο οτι οι δημ υπαλληλοι εκεινη την εποχη ηταν εξουσια ....

οσο για τη λεγομενη μελαγχολια του και την αυτοκτονια του και τι την προκαλεσε...

μαλλον η συφιλη πανω απ' ολα και οχι η απεχθεια για "τον συμβατικο τροπο ζωης" ....

στην τελευταια επιστολη του γραφει μεταξυ αλλων ....

"....αφου εδοκιμασα ολες τις χαρες!!ειμαι ετοιμος για ενα ατιμωτικο θανατο.Λυπουμαιτους δυστυχισμενους γονεις μου, λυπουμαι τα αδερφια μου .Αλλα φευγω με το μετωπο ψηλα. Ημουν αρρωστος ."

ωραιος ο καρυωτακης ... αλλα πρεπει να κρινεται για το εργο του αποκλειστικα ...οπως ολοι !

οι ωραιοποιησεις ακουγονται πιο αισχρες κι απο τους αφορισμους (μπορει και να ειναι ) ...και δηλωνω φαν του .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Maurice25 » Τρί Αύγ 09, 2005 12:15 am

Ποτέ ο Καρυωτάκης δεν υπήρξε από πάνω, κατά την ταπεινή μου γνώμη... Είναι γνωστό πως ερχόταν συνεχώς αντιμέτωπος με τους ανωτέρους του στις δημόσιες υπηρεσίες όπου είχε αποσπαστεί και οι οποίες ήταν πολλές !

Ακόμα ούτε και την αξία του ίδιου του έργου του δεν είχε αναγνωρίσει η εποχή του. Ερχόταν συνεχώς αντιμέτωπος με την καταφρόνια. Μόνο μετά τα Ελεγεία και Σάτιρες γνώρισε κάποια επιτυχία την οποία δεν πρόλαβε να γευτεί αφού έφυγε λίγο αργότερα.

Πως γίνεται ένας τέτοιος άνθρωπος που έζησε συνεχώς στη σκιά της απαξίωσης και της σκληρής, είναι αλήθεια, αρρώστιας του να βγαίνει από πάνω;;;
Με δίκοπους τους στίχους σου
χαράκωσα την ψυχή μου
Με δίκοπα φιλήματα
μάτωσα τη ζωή
Μέσα στ' αφόρητα ποιήματα
κρύφτηκα της ερήμου
κι αποχαιρέτησα τη γη.
Άβαταρ μέλους
Maurice25
junior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Αύγ 09, 2005 11:58 am

την εποχη που ο καρυωτακης ζουσε στη σκια της απαξιωσης

οι παππουδες μας ζουσαν στη σκια των πολεμων ...πολλοι απο αυτους πολεμησαν για μια δεκαετια υπερασπιζομενοι τους καρυωτακηδες ενω πιστευαν οτι εκαναν το χρεος προς την οικογενεια και τους προγονους τους.

θα ηταν ισως χρησιμη η συναναστροφη μας με παππουδες σε χωρια για να μας πουν τη γνωμη τους για τους δημοσιους υπαλληλους εκεινων των εποχων(σας λεω οτι εχω ακουσει τα χειροτερα για τον τροπο που ασκουνταν η εξουσια και διαπιστων οτι ακομα ετσι ειναι τα πραγματα μονο που εχει διαβρωθει τοσο πολυ η λογικη μας ,ωστε να θεωρουμε τις αυθαιρεσιες του κρατους και του νομοθετη φυσικο και αναγκαιο φαινομενο και στις περισσοτερες περιπτωσεις ειμαστε οι ιδιοι συνενοχοι του κρατους για να υπερασπιστουμε το δικο μας κομματακι πιττας ).

η κοντρα του καρυωτακη με τους προϊσταμενους του ειναι γνωστη ,οπως και η θεληση του να εγκαταλειψει το δημοσιοϋπαλληλικι τα τελευταια χρονια της συντομης ζωης του...ωστοσο δεν το εκανε...οκ κανενας δε μπορει να κατηγορησει καποιον γιατι δεν ηταν ηρωας ....

μωρις οι εποχες ηταν πολυ ταραγμενες για να ηρωποιουμε ενα δημοσιο υπαλληλο που εγραψε θαυμασια ποιηματα .....

και για να ξεκαθαρισω τις προθεσεις μου...

θεωρω οτι ειναι επικινδυνο να ωραιοποιουμε τους αυτοχειρες για αυτη τους ακριβως την πραξη δινοντας της προεκτασεις που ισως και αυτοι οι ιδιοι να μην ειχαν υπ'οψιν τους οταν πεθαιναν ....

οσο για το ποιητικο εργο του καρυωτακη ? αυτο ειναι μοναδικο και ειδικα στην "ελεγεια και σατιρες" που ανεφερες , ξεχωριζω μερικους απο τα ποιο αγαπημενους μου στιχους ....

διαβασα μια συνενετευξη της αλιεντε στην οποια αναφερει οτι "γνωρισα μερικους ποιητες που εγραψαν θαυμασιους στιχους αλλα ηταν απλα κακοι ανθρωποι " ...εμεις τον καρυωτακη δεν τον γνωρισαμε σαν ανθρωπο αλλα σαν ποιητη...και αρα το εργο του και μονο θα επρεπε να κρινουμε ...

και αρα διαγραφουμε οσα ειπαμε για τον ανθρωπο καρυωτακη τη ζωη και το θανατο του και κραταμε τους στιχους του .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Maurice25 » Σάβ Αύγ 13, 2005 1:54 am

Αγαπητέ Πλέφτυμποι δεν τον ηρωοποίησα (απλά μ' αρέσουν τα ποιήματά του) ούτε συμφωνώ με την αυτοκτονία, αλίμονο!

Έχεις δίκαιο πως γνωρίσαμε και αγαπήσαμε μόνο το έργο του και δεν πρέπει να μιλάμε για τη ζωή του...μόνο που όσοι αγάπησαν το έργο του αγάπησαν αναγκαστικά και τη ζωή του, αφού όλο του το έργο καθρεφτίζει τη ζωή του.

Η γνώμη μου είναι πως όποιος αγάπησε τόσο πολύ τον Καρυωτάκη και την κραυγή του για το θάνατο, πρέπει επειγόντως να γνωρίσει τον Σεφέρη και την ελπίδα του για τη ζωή!

Αυτά τα μαύρα κι άραχνα !

Καλημέρα σας !
Με δίκοπους τους στίχους σου
χαράκωσα την ψυχή μου
Με δίκοπα φιλήματα
μάτωσα τη ζωή
Μέσα στ' αφόρητα ποιήματα
κρύφτηκα της ερήμου
κι αποχαιρέτησα τη γη.
Άβαταρ μέλους
Maurice25
junior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Μαρ 15, 2006 9:46 pm

ανακαλυψα το παρακατω ενδιαφερον απο καποιον μακριδη γιωργο...βεβαια πιανει το θεμα μονο σε σχεση με τη συφιλη του καρυωτακη και λιγο αναποδα σε σχεση με την κοινωνικη κατασταση της εποχης αλλα αξιζει να το διαβασετε
επιπλεον οσων εχω γραψει πραπανω.

http://www.lexima.gr/lxm/main.php?s=bhmaanagnwsth&i=32
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες