ποίηση

Giati Grafoume?

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Μάιος 11, 2006 8:33 pm

3.000

κύριε έσκο κερδίσατε!
μαζί με τα τρείς χιλιάδες μηνύματα της έψιλον, σας κάνουμε δώρο κι ένα κουτάκι λεξοτανίλ, ή αναφρανίλ, ή στελαζίν, κάτι με οπιοκαταληξία τέλος πάντων, για να πάνε κάτω τα τρεις χιλιάδες μηνύματα!
δικά σας
δική σας
από δω και πέρα, με τρεις χιλιάδες βλακείες, θα μπω στην ειδική κατηγορία και από ι μισσοσ μάστερ, θα γινω ι-μισσοσ μαιντανός (δλδ και ολίγον άνηθος!)
:lol:

όσο για τα μητρικά μου φίλτρα, καλά, δε σας λέω τίποτα! μάλιστα το πρώτο παιδί που μπόρεσε να φύγει από κοντά μου, πήγε στην κέρκυρα! δε βρήκε πιο μακρινό πανεπιστήμιο!
παντως η πρόσκληση για τα κεφτεδάκια στα λαγούμια του όσκαρ, ξέρεις, εκεί, ανάμεσα στο χριστιανικό μοναστήρι του τύπου και ένα καλό εστιατόριο με μωσαϊκά τραπέζια στην εξαρχείων, δυο τετράγωνα από τη βαγδάτη, ακριβώς μετά τον πρώτο τρίδυμο πύργο της νέας υόρκης, εκεί, σ' εκείνο ακριβώς το λαγούμι, θα συναντηθούμε, και θα φάμε μαζί τα κεφτεδάκια μου, κι όσα είναι σκληρά θα τα πετάξουμε και σε κανένα χοντροκέφαλο! εντάξει;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό escobar » Παρ Μάιος 12, 2006 2:40 pm

3000 στίγματα στο στόμα του θεριού
των εξαρχίων τα στενά μοιάζουν μοναστηριού
τα κεφταδάκια βομβαρδίζουνε ανατολή και δύση
γλυκιά κυρία ε μας έχετε κερδίσει...
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μάιος 12, 2006 3:37 pm

τελικά είμαι κερδιστικό άτομο! :lol:

κερδίζω χωρίς να τ' αξίζω!
γεγονός αυτό.

α, κι όποιος τολμήσει να μιλήσει για καλάμι, τον έφαγα, έτσι; μπορεί να είμαι ταπεινόφρων αλλά έχω να φάω από το πρωί.

υπογραφή: η κυρία με τας καμελίας.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Ιουν 12, 2006 10:55 pm

τελικά θα μου πείτε γιατί γράφουμε;
θα μου πείτε γιατί σφαζόμαστε;
θα μου πείτε γιατί κάνουμε κλίκες;
θα μου πείτε γιατί πετάμε πέτρες, σκουπίδγια, και άλλα ανακυκλώσιμα;

γιατί, γιατί, γιατί...
γιατί; ε, γιατί;

θα κλαίω!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Δευτ Ιουν 12, 2006 11:19 pm

θα θέλεις δάκρυα έψιλον;
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Ιουν 13, 2006 8:02 am

λες να θέλω κι άλλα;
:lol:
παλιοπασόα!
παλιοπασόκο!
παλιόπαιδο!
παλιούρα!
μπαλαούρα!

παύση.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Τρί Ιουν 13, 2006 5:56 pm

δεν είμαι πασόκος ρε έψιλον! δεν είμαι ούτε κκε

έχω την καρδιά μου.
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Ιουν 13, 2006 6:21 pm

ρε!
εγώ είμαι με τας καμελίας, εσύ έχεις την καρδιά σου;
δε λέει!

αλλά να την έχεις. να μην είσαι άκαρδος.
να τη βαστάς στο χέρι να σε καθοδηγεί
και να σου λέει τα μυστικά των άλλων.
γιατί τελικά οι καρδιές είναι πολύ φλύαρες.
λενε του κόσμου τις ιστορίες
τις αληθινές...

καλό απόγευμα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Τρί Ιουν 13, 2006 8:09 pm

Giati Grafoume?

Αληθεια γιατι γραφουμε;

χμμ...

(μην ακουσω παλι εκεινα τα ψυχοβγαλτικα παραληρηματα καλπαζουσας μελαγχολιας, πως ταχα γραφουμε για να "εκφραστουμε", για να "επικοινωνησουμε", για να "πουμε πραγματα", για να "μεθεξουμε των ορατων και αορατων εκδηλωσεων του 'θειου' και της 'τεχνης'" και τετοια κουφά!)

Γραφουμε, διοτι πολυ απλα, "συνεβη" να ανακαλυψουμε την γραφη! εχετε καμμια καλλιτερη απαντηση;

Δεν την ανακαλυψαμε εμεις βεβαια την γραφη, την ανακαλυψαν καποιοι ασυλληπτα πιο εξυπνοι και επινοητικοι απο εμας. Το ερωτημα που θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον ειναι το γιατι αυτοι οι τοσο μεγαλοφυεις "αυτοι", προχωρησαν σε μια τοσο ιδιορυθμη εφευρεση.
Εμεις ανακαλυψαμε το στυλο και την γραφομηχανη -αν και οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα. Ειχαν προηγηθει, φυσικα, αρκετά άλλα, εξισου πρωτοποριακα κομψα και περιτεχνα, οχι ομως πολυ παραγωγικα, εργαλεια γραφης.
Εμας μας εκανε "κλικ" το στυλο! Δηλαδη οχι "εμων ημων", καποιων αλλων εξ ημων. Αυτα ομως ειναι "ιστορικες λεπτομερειες".
Και μετα που ανακαλυψαμε την γραφομηχανη και το στυλο, ηλθε η ωρα του κομπιούτορα! Και του πληκτρολογιου.
Πριν απο λιγο ανακαλυψαμε την απευθειας εκφωνηση στον κομπιουτορα!
Σε λιγο καιρο θα ανακαλυψουμε την απευθειας συνδεση του κεντρου σκεψης μας με τον κομπιουτορα.
Ο κομπιουτορας εν τω μεταξυ, θα ειναι μονιμα συνδεδεμενος με ενα αλλον κομπιουτορα και ολοι οι κομπιουτορες θα ειναι συνδεδεμενοι με καποιους αλλους κομπιουτορες και ολα τα μυαλα θα ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους και θα εκφωνουν σκεψεις, που θα τις κατα-γραφουν και θα τις ταξινομουν οι απανταχου και "πανταχου παροντες" κομπιουτορες.
Ολος ο πλανητης θα ειναι ενας αρθρωτος γραφεας που θα γραφει. Θα γραφει ασταματητα! Και θα καταγραφει! Αυτοκαταγραφομενος..
Ενας "νον-στοπ μόντζιουλαρ ράιτερ". Δεν θα γραφουμε πια οπως γραφαμε παλια. Θα "συγγραφουμε"! Γκούντ πόιντ!

Σε καποια στιγμη, η λεξη "γραφω" θα χασει απολυτως την συμβολικη της αναφορα, θα περασει στο χρηστικο περιθωρειο και εντελει θα καταληξει στο απεραντο μουσειο των αχρηστων λεξεων, που θα τηρειται σε καποια περιφερειακη συστοιχια κομπιουτόρων. Ολα θα ξεκινησουν ενα μεσημερι και θα τελειωσουν νωρις το απογευμα. Μιλαω για τον ενταφιασμο της λεξης "γραφω" σε μια ψηφιακη κρυπτη, αναμεσα σε εκατομμυρια αλλες ψηφιακες κρυπτες που θα "φιλοξενουν" στην αιωνιοτητα τις αχρηστες λεξεις.

Δεν ξερω τι θα γινει μετα, πρεπει να το σκεφτω..

Δηλαδη εννοω οτι πρεπει να "το σκεφτω πρωτα" για να γραψω μετα "γιατι δεν θα γραφουμε πια". Δηλαδη, σκεφτομαστε πρωτα και μετα γραφουμε; Λες; Γραφουμε γιατι σκεφτομαστε. Παρα-ειναι απλοϊκο, για να ειναι κατι περισσοτερο απο την σωρεια των ασχετων και απλοϊκων εξηγησεων οι οποιες υπαρχουν μονο και μονο για να απορριφθουν μια-μια, κανοντας ετσι αξιοπρεπως δυσκολη και επιστημονικα ευκλεη την αποκαλυψη της μοναδικης σωστης απαντητικης θεσης. Της αληθειας!

Χμμ, αναρωτιεμαι, αραγε τωρα γραφω "γιατι γραφουμε;" η μηπως "απαριθμω" τις βαρετες, φλυαρες και ισως εξωφρενικες εκδοχες που δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να εκληφθουν ως βασιμες απαντησεις στο ενοχλητικο ερωτημα "γιατι γραφουμε;"
Ακομα κι ετσι ομως, ειναι σχεδον αυτονοητο οτι γραφω "γιατι γραφουμε"!

Ενα λεπτο! αν σκεφτομαστε πρωτα και μετα γραφουμε, σε λιγο καιρο που θα καταργηθει η γραφη μηπως θα παψουμε και να σκεπτομαστε; Νααα! κατι θα σκεφτουμε. Στην αναγκη, ισως ανακαλυψουμε ξανα την γραφή. ;)

----
]\/[

_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Ιούλ 05, 2006 5:56 am

πάντως σπίτι μου, όταν θέλουμε να σημειώσουμε κάτι, και εννοείται στυλό μολύβι είναι δυσεύρετα, κλέβουμε όλοι από ένα μαρκαδόρο του εντεκάχρονου σεραφείμ...

αυτή τη στιγμή στο κοινόχρηστο γραφείο του σπιτιού -αφαιρώ τα γραφεία των τριών παιδιών- έχει πάνω έναν επιτραπέζιο υπολογιστή, τοδικό μου λαπτοπάκι, ένα ακόμη λαπτοπάκι, τρία καπέλα καλοκαιρινά, αποκόμματα εφημερι΄δων που μου έδωσαν για μια περσίδα που καταδικάστηκε σε θάνατο στην κρεμάλα, ετών 18, γιατί στα 17 της σκότωσε κατά λάθος το βιαστή της, το βιβλιάριο υγείας ενός παιδιού, κουπόνια για το σούπερ μάρκετ, φύλλα, φυλλάδια, άρθρα, βιβλία, σι-ντί κλπ, σε μια αταξία που μόνο εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, έχω συνηθίσει.

ανακάλυψα ξανά τη γραφή:

εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, κλπ
σε λίγο θα ανακαλύψω και το κάπου πέστα!(έτσι το λένε; :wink: )
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες