ποίηση

Γράφεις ή φοβάσαι?

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

Δημοσίευσηαπό kanenas » Δευτ Απρ 17, 2006 12:18 am

πως γράφει έτσι αυτή η κυρία, δεν ξέρω ελληνικά κυρία
κι εδώ που είμαι είναι κρύα
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Απρ 17, 2006 9:30 am

kanenas έγραψε:πως γράφει έτσι αυτή η κυρία, δεν ξέρω ελληνικά κυρία
κι εδώ που είμαι είναι κρύα

έτσι εξηγούνται όλα!
:idea:
είσαι λαθρομετανάστης, έρχεσαι στην ωραία μας την πατρίδα μέσα σ' ένα ψυγείο, έτσι έχεις μάθει τι θα πει κρύο, η μοίρα σου σε φέρνει μπροστά στα αριστουργήματά μου, διαπιστώνεις ότι η άτιμη η ζωή σου έχει στερήσει τη δυνατότητα να τα καταλάβεις, γιατί δεν ξέρεις -ακόμη!!! (πρόσεξε, ελπιδοφόρο είναι) καλά ελληνικά- είσαι όμως τσίφτης και καταλαβαίνεις ότι τα έχει γράψει μία κυρία (άλα της!)...
ε, αφού έχεις τέτοιες αρετές, ας κάνω τα στραβά μάτια, και μια και είμαι μεγαλόθυμη, γενναιόδωρη και ανθρωπίστρια, σου δίνω μια συμβουλή:
συνέχιζε παιδί μου να με διαβάζεις!
στο τέλος θα ξεχάσεις κι όποια άλλη γλώσσα μπορεί να ήξερες...
θα έχεις μάθει σωστά ελληνικά όταν καταλάβεις τι γράφω! συνέχισε!

υγ. τι μ-λ-κίες πάω και γράφω πάλι!
πες κυρά μου απλώς ένα ευχαριστώ που κάθισε ο άλλος και σε διάβασε να τελειών :oops: ουμε!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Απρ 18, 2006 5:02 pm

μπορεί να φοβάται κανείς τη φύση του και να γράφει γι' αυτήν;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skab » Κυρ Απρ 30, 2006 10:41 pm

πως δεν μπορεί.
ακριβώς αυτός ο φόβος είναι η κινητήρια δύναμη.
τον έχουμε παρεξηγήσει τον φόβο.
μας σώζει από τόσα προβλήματα...
skab
new member

Δημοσίευσηαπό Aiolos_m » Σάβ Μάιος 06, 2006 12:13 am

Ποιός από εδω γράφει ποίηση για να ζήσει;
Λες κι ο κόσμος τα κανόνισε να γλυτώνει ο λύκος...
http://aiolos-m.blogspot.com
Aiolos_m
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Μάιος 06, 2006 7:45 am

όλοι φαντάζομαι!
ζεις, εκείνη την ώρα που γράφεις, δεν είσαι πεθαμένος. βιώνεις κάτι που μόνο δημιουργώντας το γνωρίζεις, πριν δεν υπάρχει. πριν την ποίηση, την κάθε διαδικασία δημιουργίας, είσαι στο πριν. γράφεις ποίηση ή μουσική ή σκαλίζεις ένα χαρτί ή έναν τοίχο ή ένα σίδερο, για να ζήσεις. κάτι σαν κραυγή γέννας είναι. είσαι ζωντανός. το ζεις αυτό.
αυτό είναι γράφεις ποίηση για να ζήσεις.
που δε σημαίνει βέβαια γράφεις ποίηση για να βγάλεις λεφτά.
καμιά φορά γίνεται κι αυτό. έχουμε ποιητές που ζουν με εισόδημα που προέρχεται από τις πωλήσεις των ποιητικών τους συλλογών, μα κυρίως και τους εντός εισαγωγικών χορηγούς που τους εντάσουν σε κάτι κερδοφόρο για να έχουν χρήματα ώστε να μην κάνουν 'σοβαρα' ή 'συνέχεια' κάποια άλλη δουλειά.
είναι πολύ δύσκολη καμπή αυτή. έχω γνωρίσει ανρθώπους που έφτασαν έτσι σε κορυφές, γιατί το άξιζαν, κι όμως κι εκεί ψηλά να κινδυνεύεις να πέσεις διαρκώς. να ενδέχεται να σου ΄ζητάνε να σκύψεις το κεφάλι. το έχω δει.
είδα τον άδωνη, -μπροστά μου και μαζί μου- υποψήφιο για νόμπελ χρόνια τώρα, να του λένε στην τουρκία, ο κ. ΧΧ, τότε διευθυντής της ραδιο-τηλεόρασης της τουρκίας: έχουμε φίλους πολλούς στην ακαδημία της στοκχόλμης, και φέτος δεν έχουμε δικό μας υποψήφιο. το νόμπελ το έχεις στην τσέπη σου!' χαμόγελο ο τύπος. και στο τραπέζι που ακολούθησε ο άδωνης άνοιξε κουβέντα για το κουρδικό. την άλλη μέρα θα έκλεινε προς τιμήν του ένα συνέδριο για τον ναζίμ χικμέτ, όπου κι εγώ, σα φίλη του άδωνη, θα μιλούσα. την άλλη μέρα στο συνέδριο ο διερμηνέας ο δικός μου απουσίαζε κ γι'αυτό δεν θα μπορούσα να μιλήσω (!), και βέβαια το νόμπελ ο άλλος το περιμένει ακόμη (όχι ότι θα το έπαιρνε με τις χοντράδες του χαφιέ, αλλά ένα εκατομύριο δολλάρια είναι το νόμπελ στην πραγκτική του μορφή). πάντως έχω δει ποιητές που, επειδή προσπαθούν να ζήσουν με ευμάρεια ξεχνάνε να ζουν και γράφουν τις μλκες που θέλουν κάποιοι. ΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ όλοι έχουμε δει να γράφουν ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΝ, ΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΖΟΥΝ, ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ ΣΕ ΘΑΝΑΤΟ.
μπορεί πάλι να είπα μπούρδες.
αλλά στη φυλλάδα που πήγες κι αγόρασες και ίσως κάποτε πάρω το δέκα τοις εκατό από το δεκάρικο που έδωσες (θενκς :wink: ), το πρώτο ποίημα λε΄γεται ακριβώς 'δεν πέθανα' .
ήταν η πρώτη φορά που αβίαστα έδωσα όλα τα γραφτά μου στον άρη μαραγκόπουλο για να διαλέξει, γιατί εγώ δεν μπορούσα να διαλέξω. εκείνος με ρώτησε: δε σε νοιάζει; κι εγώ του είπα: τι να με νοιάζει; αφού τα έχω στον υπολογιστή. πάρτα". ε, μετά από αυτό δεν μπορούσα να γράψω πια. έτσι πίέστηκα μετά από μήνες, βλέποντας τι σημα΄νει γραφή για μένα, και με πείσμα έγραψα αυτό που ο άρης έβαλε πρώτο.
ναι, εγώ γράφω για να ζήσω.
έστω και με ένα ευρώ.
ευτυχώς με αυτό. ευτυχώς έχω μισθό από τη δουλειά μου.
θέλω όμως να ζήσω. έστω και την ώρα του θανάτου.
καλημέρα, πάλι βλακειες είπα, σχωρνάτε...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Aiolos_m » Σάβ Μάιος 06, 2006 1:35 pm

Δεν παίρνεις ποσοστά από τις πωλήσεις; Δε μιλάμε για εισόδημα σπουδαίο, αλλά κάτι τις συμβολικό....;
Όχι τίποτε άλλο αλλά αν ποτέ κληθώ από τον εγωισμό μου να κυκλοφορήσω κάτι...να ξέρω τι με περιμένει....
Λες κι ο κόσμος τα κανόνισε να γλυτώνει ο λύκος...
http://aiolos-m.blogspot.com
Aiolos_m
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Μάιος 06, 2006 4:27 pm

αίολε, απάντησα εδώ και μετά σκέφτηκα, σαν καλή νοικοκυρά που δεν είμαι, ότι η απάντηση θα ήταν πιο σχετική στο ζήτημα 'βιβλια'. έτσι μετέφερα εκεί την απάντηση. άνοιξα ένα τόπικ. 'έκδοση, εμπειρίες'. ελπίζω να γράψουν κι άλλοι, μα εγώ θα γράψω κι άλλα...
γιατί να μη μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας; θεραπευτικο είναι σίγουρα...

καλημέρα σ' όλους...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό escobar » Πέμ Μάιος 11, 2006 12:49 am

ώραία τροπή πήρε το ερώτημα...
και η απάντηση σου ε μου άρεσε πολύ
ας προσθέσω και εγώ ένα

ποιος σκαρώνει ποιηματάκια για να εξετάσει τον εαυτό του? για να αυτο-ψυχαναλυθει?
pablo escobar
escobar
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Μάιος 11, 2006 5:09 am

escobar έγραψε:ώραία τροπή πήρε το ερώτημα...

ας προσθέσω και εγώ ένα

ποιος σκαρώνει ποιηματάκια για να εξετάσει τον εαυτό του? για να αυτο-ψυχαναλυθει?

νομίζω πως την απάντηση την ξέρεις έσκο.
μα ας απαντήσω όπως μου 'ρχεται:
άμα σκαρώνεις, πάντα κάτι σκαρώνεις. για κάποιο πάντα λόγο. και οι άλλοι ρωτάνε: 'τι σκαρώνεις εκεί;"
όλη η πρόταση είναι λάθος. λάθος όλα. αν κάποιος γράφει ποιήματα δεν είναι για να εξετάσει τον εαυτό του. ούτε υπάρχει αυτοψυχανάλυση. ψυχανάλυση είναι βλέμμα άλλου, ψυχή άλλου που συμπορεύεται ψάχνοντας με γύμνια και ειλικρίνεια, χωρίς ταμπού και προκαταβολικές εξωτερικές εστίες, νομίζω. οπότε, ούτε αυτό γίνεται. κι εσύ πάλι, εγώ, αν γράφουμε για να προβάλουμε εκ των προτέρων κάτι που θέλουμε να εξετάσουμε, γράφουμε έκθεση ιδεών.
το ποίημα πάει μόνο του. καμιά φορά μας αγγίζει, μας κάνει τη χάρη...

άμα δε φοβάμαι να γράφω...
τι ερώτημα κι αυτό.
μπερδεύτηκα τελείως.
καλημέρα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες