ποίηση

με την πένα της ψυχής

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

Δημοσίευσηαπό marakos » Παρ Μαρ 14, 2008 11:35 pm

Σαν αντικρίζω το σχολειό

Σαν αντικρίζω το σχολειό
λαμπρό στολίδι στο χωριό
τα χρόνια τα ανέμελα
περνούν από μπροστά μου

Και η φωνή απ την ψυχή
μες την αυλή με προσκαλεί
να ξαναζήσω σαν παιδί
τα χρόνια τα παλιά μου

θέλω να τρέξω, να χαρώ
και κάθε έγνοια που ζω
στο σκάμμα του να θάψω,

να παίξω στη μεγάλη αυλή
και θύμησες που μείναν κεί
να μη τις προσπεράσω

Θε να φωνάξω δυνατά
μ ακροατές μου τα πουλιά
πως πάλι ξαναγύρισα
την πόρτα του ν ανοίξω

και μ όλους τους συμμαθητές
πάνω στον πίνακα του χθες
να γράψω ανεξίτηλα
«δεν θα σε λησμονήσω»

Marakos
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Μαρ 17, 2008 5:51 pm

marakos έγραψε:Χίλιες κλήσεις κι αν κολλούσαν

Χίλιες κλήσεις κι αν κολλούσαν
στο παρμπρίζ του αμαξιού μου,
δεν θα μ ένοιαζε μαγεύτρα
της ψυχής και του κορμιού μου

χίλιες κλήσεις την ημέρα
δεν μετράνε μπρος σε σένα
η αγάπη σου μικρή μου
θάναι η κλήση σου για μένα

στο παρμπρίζ του αμαξιού μου
ντερμπεντέρισσα κυρά μου
κλήση θάθελα να βάλεις
για να σβήσω το νταλκά μου

χίλιες κλήσεις κι αν κολλούσαν
θα της πλήρωνα μωρό μου
για να μη σβηστεί για πάντα
ο καημός και τ όνειρο μου

marakos

marakos, καλωσόρισες.

Βέβαια μη περιμένεις εδω μέσα να "φορτωθείς" με κλήσεις, δεδομένου ότι ο χωρος είναι πολύ ανεκτικός στην "παραβατική" συμπεριφορά (των τροχαίων ερωτικών παραβάσεων συμπεριλαμβανομένων).
Αυτό οφείλεται και στο γεγονός οτι το τραφικ είναι κάπως εχμμμ.. περιορισμένο και έτσι δεν συντρέχει λόγος λήψης ρυθμιστικών μέτρων της κυκλοφορίας.
Μάλιστα ο γενικός κανόνας είναι: παρκάρεις όπου βρίσκεις, ακόμα και στην μέση του δρόμου. Μονάχα μη ζητήσεις αποζημίωση για τυχόν γρατζουνιές και λοιπά στραπατσαρίσματα.
Ωστόσο μπορείς ελεύθερα να νευριάσεις, να θυμώσεις, ακόμα και να βάλεις τις φωνές. Το τελευταίο μαλιστα θα ικανοποιήσει για να μη πω θα ενθουσιάσει ακόμα και τον πιό φιλήσυχο μισοφορουμά.

Αντε σιδεροκέφαλος! και μη διστάσεις να δημοσιεύσεις εκτός από ποιήματα, διηγήματα, σχόλια, άρθρα, ακόμη και μικρές αγγελίες. Θα διαβαστούν...

Από κριτική όμως μη περιμένεις και πολλά. Το σάιτ έχει βυθιστεί στο αχανες τελμα θρυλικής τεμπελιάς και κακοφορμισμένης αυταρέσκειας που καλύπτει σχεδόν το συνολο της φορουμόσφαιρας και βεβαίως της μπλογκόσφαιρας.

Επίσης μη περιμένεις να ακουσεις και τίποτα συνταρακτικά καινούργιο εδώ μέσα. Ολο τα ιδια και τα ιδια αναμασάμε πανου-κατου. Βέβαια και σ' αυτό τον τομέα (του αναμασήματος) δεν τολμαμε να συγκριθούμε με άλλους μεγαλόσχημους πρωταθλητές της ψηφιακης γκλαμουριάς, της μπλογκέρικης φλυαρίας και της κόπυ-πέιστ επιστημοσύνης. ας είναι...
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Δευτ Μαρ 17, 2008 10:19 pm

'... Από κριτική όμως μη περιμένεις και πολλά. Το σάιτ έχει βυθιστεί στο αχανες τελμα θρυλικής τεμπελιάς και κακοφορμισμένης αυταρέσκειας που καλύπτει σχεδόν το συνολο της φορουμόσφαιρας και βεβαίως της μπλογκόσφαιρας...'

... άστον άνθρωπο να εκφραστεί μωρέ... μπήκες να κάνεις υποδείξεις... να του πεις τί και πώς, λες και σε έχει ανάγκη... ξέρεις γιατί το κάνεις;... γιατί θαρρείς ότι είναι τσιφλίκι σου/μου/του... γιατί τελικά , με αυτά για τα οποία τον προιδεάζεις, έχεις κόλλημα και τα συντηρείς με τα όσα λες... το δε 'αχανές τέλμα θρυλικής τεμπελιάς' να μου το δώσεις για στίχο... χαλάρωσε ρε φίλε, φτάνει... και ανέδειξε επιτέλους τη δική σου αυταρέσκεια χωρίς τη σύγκριση με τις όποιες μπλογκόσφαιρες και φορουμόσφαιρες... σε μια τέτοια γράφεις αν το έχεις καταλάβει... ιππότης και Τζεντάι χρήσου μόνος σου επιτέλους...

... καλώς ήρθατε κε Μαράκο...
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες