ποίηση

συλλογικότητα και ποίηση/τέχνη

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

συλλογικότητα και ποίηση/τέχνη

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Φεβ 21, 2006 2:41 pm

αν μπω σε μια γειτονιά παραδοσιακών κτισμάτων
και χτίσω ένα υπέροχο σπίτι στυλ νουβώ, το στυλ νουβώ θα γίνει 'στυλ νοθό'...
κι αν τραγουδήσω παράφωνα, δε θα είναι το ίδιο, όπως αν τραγουδήσω σωστά, απλώς πιο μπάσα ή πιο ψηλά (φαίνεται ότι δε σκαμπάζω ούτε από μουσική)
φαίνεται όμως ότι η τέχνη, όποια κι αν είναι, στο μάτι, στην αφή, στη γεύση, στο αυτί,
έχει να κάνει με πο΄λλά...
μα αφορμή την σημερνή κουβεντούλα στο συλλογικό ποίημα, θέλω να σας ρωτήσω τι πιστεύετε για την ποίηση και το θέμα της συλλογικότητας.

δε μου 'ρχεται τίποτε άλλο τώρα με λόγια,
μόνο η σκέψη πως πρέπει να πάρω το σεραφείμ από το σχολείο...

πάντως και οι λέξεις μας κάνουν συντροφιά μεταξύ τους κ μας τρέφουν.
αυτό έχω να πω.

ΔΙΑΔΡΑΣΗ!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Τετ Φεβ 22, 2006 12:21 pm

Δεν ξέρω αν το ποίημα μπορεί να γίνει συλλογικό, αυτό που με προκαλεί προσωπικά σ' αυτό το "παιχνίδι" είναι ότι έχεις τη δυνατότητα να προσπαθήσεις να μπεις λίγο στη λογική του άλλου και να χτίσεις το τούβλο σου πάνω στο δικό του κι ύστερα κάποιος άλλος να χτίσει το δικό του πάνω στο δικό σου κ.ο.κ. Συνέργεια ίσως θα ήταν η πιο κατάλληλη λέξη, που θέλει και πιο πολύ κόπο απ' τη συλλογικότητα...
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Τετ Φεβ 22, 2006 7:57 pm

Πάρα πολύ συμφωνώ με τα του Χαμινίου και τέλος πάντων, με αυτό τον τρόπο μη ξεχνάτε ότι μπορούμε να μαζέψουμε πολλά τούβλα στο τέλος και να έχουμε για πετροβόλημα... γιατί απ' ό,τι φαίνεται αυτό που μας ενοχλεί είναι τα συλλογικά ή παπαρολογικά ποιήματα εδώ μέσα.
Διότι σύμφωνα με τις νέες έρευνες, μιας και η μαλακία τελικά έχει κι αυτή τα θρεπτικά της συστατικά, οι υπόλοιπες μαλακίες που γράφονται - εκτός απ' τις δικές μας - δεν ενοχλούν κανέναν.
Αλήθεια, εσείς που γνωρίζετε τα δρώμενα, σε ποιό επεισόδιο επαναλήψεων του DC βρισκόμαστε τώρα;... ά, με συγχωρείτε που παίρνω θέση. Εγώ αποφάσισα να παπαρολογώ μόνη μου.
Ας πάω να πάρω τον πούλο τώρα, μιας και αποδείχτηκε οφέλιμος τελικά...
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Φεβ 24, 2006 12:23 am

τι ειναι η διαδραστικοτητα στην ποιηση ?
να συμπληρωνει ο ενας τις λεξεις του αλλου ? ή μηπως ειναι μονο μια λεξη της μοδας ? απο αυτες που μας επιβαλλονται κυριως μεσω του διαδικτυου και των αλλων μεσων

ποιος ειπε οτι οι τις τεχνες γενικα τις ασκουν καλοι ανθρωποι που μπορουν ή πρεπει να συνεργαστουν μεταξυ τους ?

διαδραση...αλλιως την εννοω εγω ...να συζητησουμε για κατι και ισως με το ερεθισμα της συζητησης καποιος απο μας να εχει την ευαισθησια και το ταλεντο να γραψει κατι

μια και τα λογοτεχνικα καφενεια ειναι τοσο σπανια οσο και βαρετα ισως

διαδραση ειναι αυτο που γινεται στην αιθουσα συζητησεων οταν καταπιανομαστε με διάφορα και τα βλεπουμε ο καθενας απ' τη μερια του .
εκει μονο μπορω να φανταστω καποια διαδραστικοτητα ...στα ερεθισματα ...εκει ειναι και αναποφευκτη απο τη στιγμη που ετσι κι αλλιως δημιουργειται μια παρεα

(για να μην παρεξηγηθουν τα λογια μου δεν εχω κανενα προβλημα με τα συλλογικα ποιηματα ...απλα δε μου γουσταρουν ...θες γιατι ειμαι κωλοπαιδο κι ενα αρχιδι και μισο ? δε θα ηθελα με τιποτα να ενοχλησω καποιον που θελει να γραφει συλλογικα ποιηματα οπως και κανεναν που γραφει οτιδηποτε )

δεν υπαρχει πιο μοναχικη κατασταση απο αυτην που συγκεντρωνεσαι και προσπαθεις να βγαλεις την ψυχη σου πανω στο χαρτι
μαζοχισμος ? τι αλλο θα μπορουσε να ειναι η ολη φαση της συγγραφης..η φυσικη ροπη του μεσου ανθρωπου ειναι να τραβηξει κατα το καφενειο να συναγελαστει με τους ομοιους του...γι αυτο και ο επιδοξος καλλιτεχνης μονο λοξος μπορει να ειναι , ιδιορυθμος , δυσκολος ...ενα ειδος τερατοςστα ματια αυτων που δεν νοιωθουν την ιδια αναγκη ...
οποιαδηποτε παρεμβαση στο εργο του τερατος (ακομα και απο αλλα τερατα) οσο καλοπροαιρετη και οσο καλοπροαιρετα μπορουν να ειναι τα τερατα δε μπορει παρα να ειναι καταστροφικη

αν υποθεσουμε οτι ειναι γοητευτικη η προσπαθεια να μπεις στο πετσι του άλλου οπως λεει το χαμινι , για μενα ειναι ματαιη ...δηλ μονο να αλλοιωσει
μπορει και οχι να προσθεσει ...

συγχωρεστε με κυρια ε αλλα τωρα θα σας κανω μια ψιλοεπιθεσουλα ολιγον ασχετη με την κεντρικη ιδεα αλλα σχετικη με κατι που γραψατε παραπανω και το οποιο σχετιζεται με τα ενδιαφεροντα μου
γραψατε λοιπον

"αν μπω σε μια γειτονιά παραδοσιακών κτισμάτων
και χτίσω ένα υπέροχο σπίτι στυλ νουβώ, το στυλ νουβώ θα γίνει 'στυλ νοθό'..."

και χτυπησατε τζακποτ

ποιος αλλος καθοριζει το τι ειναι η γειτονια παραδοσιακων χτισματων απο την ιδια την παραδοση ? και ποιος καθοριζει την ζωσα παραδοση (διοτι η ψοφια παραδοση ειναι εκτρωμα απο αυτα που επινοουν οι πεφωτισμενοι νωες για να κατασκευαζουν εθνη και συνειδησεις και ενιοτε παραθεριστικα
καταλυμματα για τις αφεντιες τους , υψηλης αισθητικης τεμεκ ,απαλλαγμενα απο ενοχλητικους (φτωχους) χωριατες δε )

ποιος οριζει λοιπον την παραδοση -αν υποθεσουμε οτι αυτη μπορει να ειναι ακομα ζωντανη σημερα (την εποχη που τα παντα καθοριζονται απο τους εξωγηινους)-
ποιος θα επρεπε να την οριζει ? ποιος αλλος εκτος απο αυτη και μονη που την οριζε παντα ...η αναγκη ....

αν λοιπον εσεις ή εγω ενοιωθε για καποιον λογο την αναγκη να χτισει ενα υπεροχο σπιτι που θα εξυπηρετουσε τις σημερινες πασης φυσεως αναγκες του και θα σεβοταν το φυσικο περιβαλλον με τις οποιες χωροταξικες ή κλιματολογικες
ιδιαιτεροτητες του δε μπορει παρα να κατασκευαζε ενα παραδοσιακο κτιριο
,οτι μορφη και να ειχε αυτο ...

δυστυχως ομως η κατασκευη κτιριων εχει ξεφυγει απο τον μονο σκοπο που θα επρεπε να εξυπηρετει κι εχει γινει περισσοτερο ενα νομικιστικο εξαμβλωμα παρα η τεχνη που θα επρεπε να ειναι ....ελπιζω να εγινα κατανοητος αν και κατα την αποψη σας οπως μαντευω μαλλον "αυθαιρετος" σαν τα κτισματα που περιγραψατε .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Φεβ 24, 2006 10:39 am

wpleftyboy έγραψε:

ποιος ειπε οτι οι τις τεχνες γενικα τις ασκουν καλοι ανθρωποι που μπορουν ή πρεπει να συνεργαστουν μεταξυ τους ?

διαδραση...

συγχωρεστε με κυρια ε αλλα τωρα θα σας κανω μια ψιλοεπιθεσουλα ολιγον ασχετη με την κεντρικη ιδεα αλλα σχετικη με κατι που γραψατε παραπανω και το οποιο σχετιζεται με τα ενδιαφεροντα μου
γραψατε λοιπον

.

κύριε λέφτυ,
σας συγχωρώ, μη νομίζετε,
καθ' ότι κάθε ψιλοεπιθεσούλα σας,
-άλλωστε για να μιλάμε ξεκάθαρα, δεν είναι δα και η πρώτη, δημόσια ή ιδιωτική,-
άσχετη ήταν.

όχι γιατί είναι δική σας, αλλά γιατί γενικά οι επιθέσεις, και μάλιστα οι συνειδητοποιημένες, άσχετες είναι.

αυτά.
και πολύ καλημέρα σας, σ' εσάς, τα σπορτ σας, τα τερτίπια σας, τους μαζοχισμούς σας και τις αυταπάτες σας.

(για να μην αδικηθώ από τον ίδιο μου τον εαυτό, ας καλημερίσω και τις δικές μου αυταπάτες, είναι ίσως για πολλούς το κεντρικό σημείο εξέλιξης του χαρακτήρα μας. βλέπετε η διάδραση δεν είναι μόνο στην ποίηση. είναι στη χωροταξία της κοινωνίας!!!!....

φιλάκια! :wink:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό 3ΤΛ » Παρ Φεβ 24, 2006 1:28 pm

Λέφτυ φίλε μου, όπως πάντα παρασύρεσαι. Το να μπείς στο "πετσί" του άλλου είναι υποχρέωση οποιουδήποτε θέλει να επικοινωνήσει μαζί του. Ο ποιητής όμως είναι αυτός που το καταφέρνει με απόλυτο τρόπο, και αυτό είναι και το χαρακτηριστικό του γνώρισμα, η ιδιοποιός του διαφορά.

Το να καταλάβεις τον άλλον όμως δεν σημαίνει ότι ενστερνίζεσαι τις απόψεις του, μπορεί να διαφωνείς και ριζικά, οπότε αν προσπαθήσεις να τον συμπληρώσεις σ' ένα συλλογικό ποιήμα θα του "την χαλάσεις".
Μπορείς κάλιστα να του απαντήσεις, να τον κατευθύνεις, αλλά η συλλογικότητα στην τέχνη είναι καθαρά ερωτική πράξη.
Επιτέλους!
3ΤΛ
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Φεβ 24, 2006 2:54 pm

κυρια ε πιανεστε απο τις λεξεις οπως παντα

ισως να τις νοιωθετε σαν σωσιβιο

γελιεστε ομως οι λεξεις δεν εσωσαν ποτε κανεναν

μπορει να εγραψα "ψιλοεπιθεσουλα" αλλα καμμια επιθεση δε σας εκανα στο προηγουμενο ποστ

"-άλλωστε για να μιλάμε ξεκάθαρα, δεν είναι δα και η πρώτη, δημόσια ή ιδιωτική,-
άσχετη ήταν. "

κι επειδη με το παραπανω υπονοειτε κατι σας προκαλω να το υποδειξετε

και για να μιλαμε ξεκαθαρα

ποτε δεχτηκατε επιθεση απο μενα δημοσια ή ιδιωτικη και που ?για να ξερουμε για τι μιλαμε δηλαδη...

επιθεση-ξεπιθεση οι μονες κουβεντες που αρθρωσατε ειναι υπονουμενα και
και χαρακτηρισμοι για μενα και για να θολωσετ λιγο τα νερα βαλατε λιγο και την αφεντια σας μεσα στο τελος ...κατα την προσφιλεστατη τακτικη σας για να μενετε συμπαθης σε καθε περιπτωση ...

αλλο διαδραση κι αλλο βρασμενα χορτα αναλατα κυρια ε ....

εσυ 3τλ εχεις δικιο
αυτο εννοουσα οταν εγραφα "αν υποθεσουμε οτι ειναι γοητευτικη η προσπαθεια να μπεις στο πετσι του άλλου οπως λεει το χαμινι , για μενα ειναι ματαιη ...δηλ μονο να αλλοιωσει
μπορει και οχι να προσθεσει ..." αλλα δυστυχως δεν το γραψα καλα

δηλ. οκ να προσπαθεις να καταλαβεις τον αλλο αλλα ματαιο να προσπαθησεις να τον συμπληρωσεις γιατι θα αλλοιωθει αυτο που ηθελε να γραψει και στο τελος θα βγει ενα μπερδεμενο πραμα χωρις εσωτερικη δυναμη.
με λιγα λογια 3τλ καλη η διαδραστικοτητα αλλα ουδεμια σχεση εχει με τα ρομαντζα στο φανταζιο και με την επι γης ειρηνη και αγαπη που φαντασιωνεται η συμπαθης κυρια ε

εσενα κυρια ε μονο "επιθεση σ' ολα τα μετωπα " θα σου εκανα κατα το γνωστο ασμα ...τον παρακατω στιχο δε στον λεω .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Παρ Φεβ 24, 2006 3:29 pm

wpleftyboy έγραψε:εσυ 3τλ εχεις δικιο
αυτο εννοουσα οταν εγραφα "αν υποθεσουμε οτι ειναι γοητευτικη η προσπαθεια να μπεις στο πετσι του άλλου οπως λεει το χαμινι , για μενα ειναι ματαιη ...δηλ μονο να αλλοιωσει
μπορει και οχι να προσθεσει ..." αλλα δυστυχως δεν το γραψα καλα

δηλ. οκ να προσπαθεις να καταλαβεις τον αλλο αλλα ματαιο να προσπαθησεις να τον συμπληρωσεις γιατι θα αλλοιωθει αυτο που ηθελε να γραψει και στο τελος θα βγει ενα μπερδεμενο πραμα χωρις εσωτερικη δυναμη.

Δηλαδή γιατί είναι απαραίτητο η αλλοίωση να είναι καταστροφική κι όχι η δυναμική που θα συμπληρώσει και θα εξελίξει τη σκέψη ή το συναίσθημα του άλλου, αν κάνεις βέβαια την προσπάθεια να μπεις στο πετσί του... Εξάλλου όλοι μας το ίδιο πετσί δεν έχουμε; (λίγο πιο χοντρό, λίγο πιο λεπτό δεν είναι αυτό που κάνει τη διαφορά!)
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Φεβ 24, 2006 3:56 pm

χαμινι να σου εξηγησω γιατι

γενικα δεν ειμαι πολυ κτητικος
δε δινω μεγαλη αξια στα πραγματα αλλα στους ανθρωπους που αξιζουν

ετσι δε θα ειχα προβλημα να εχω συνεταιρικα αυτοκινητα, συνεταιρο στη δουλεια , να εχω γυναικα συνεταιρικη αν εφτανε για δυο ή να διεθετα το κορμι μου σε δυο και τρεις γυναικες ταυτοχρονα (και τεσσερεις δε με χαλαει ,αν ειναι να πεθανω ας παω ευτυχισμενος) αρκει εγω να ημουν αρκετος γι αυτες (σιγα μη μ'ενοιαζε)

αλλα οσον αφορα κατι που γραφω θελω να εχω την ικανοποιηση ολη για μενα

και βλακεια να ειναι θα ηθελα να την χρεωθω αποκλειστικα μπας και διορθωθω

πως μπορεις να συμπληρωσεις κατι οταν διαφωνεις με αυτο ?

πως μπορει να υπαρχει πληρης ταυτιση ? στην οποια περιπτωση θα μπορουσε ισως να υπαρξει συμπληρωμα του ενος απο τον αλλο ...

και αν δεν υπαρχει πληρης ταυτιση αλλα παρ' ολα αυτα συνεχιζουμε το οικοδομημα του αλλου δε μπορει παρα το τελικο αποτελεσμα να ειναι ή ανομοιογενες ή αδυναμο καθοτι ο δευτερος το βγαζει λιγο ζορισμενος αναγκασμενος να μιμηθει τον πρωτο .

διαδραση ειπατε ...θα μπορουσατε ισως να χρησιμοποιησετε το επιχειρημα της μυθολογιας κτουλου (ή κθουλου)...η οποια μπορει να ξεκινησε απο τον lovecraft αλλα συμπληρωθηκε απο πολλους και ακομα γραφονται εργα πανω σ' αυτην....

δεσμευομαι να γραψω κατι γι αυτο για να απαντησω στο ερωτημα που εθεσα
ο ιδιος ...ισως σημερα το βραδυ.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Παρ Φεβ 24, 2006 4:13 pm

wpleftyboy έγραψε:πως μπορεις να συμπληρωσεις κατι οταν διαφωνεις με αυτο ?

πως μπορει να υπαρχει πληρης ταυτιση ? στην οποια περιπτωση θα μπορουσε ισως να υπαρξει συμπληρωμα του ενος απο τον αλλο ...

Κι αν δεν διαφωνείς; Αν συμφωνείς; Κι αν έχεις και συμπλήρωμα επ' αυτού; αν ο άλλος σου ανοίγει την πόρτα και μοιράζεσαι μαζί του τον ίδιο αέρα, το ίδιο άρωμα, την ίδια εικόνα;

Πλήρης ταύτιση δεν νομίζω πως μπορεί να υπάρχει γι' αυτό και μπορεί κάτι να συμπληρωθεί, αλλιώς θα ήταν πλήρες. Μιλάμε όμως για τη διάθεση κάτι να μένει μισοτελειωμένο για να το συμπληρώσει ο άλλος... Εσύ μιλάς για κάτι ολοκληρωμένο, εμείς μιλάμε για χώρο που αφήνεις να γεμίσει (κάτι που ομολογώ δεν μπόρεσε να επιτευχθεί στο συλλογικό ποίημα, αλλά αν το προσπαθούσαμε με κοινό σκοπό, δεν θα ήταν ανέφικτο)
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες