ποίηση

OMO-ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Πέμ Μάιος 26, 2005 11:20 pm

Ωραία....άσε μας λοιπόν και μας να διαβάσουμε και μη μας λιβανίζεις με τις προκαταλήψεις μας. Αιντε!
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό erva_cidreira » Παρ Μάιος 27, 2005 5:37 am

Συνεννόηση μπουζούκι.
Αλλά επειδή πίσω από τις λέξεις δεν κρύβεται ο Αλέξης, αλλά οι πραγματικές μας σκέψεις και προθέσεις, η δική μου συμβουλή με βάση τα όσα έχεις γράψει είναι :
Διάβασε κι άφησε και τους άλλους να διαβάσουν κι εκείνοι.

ΚΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΑΣΑ ΣΤΕΣ ΚΛΙΝΕΣ ΤΩΝ

Στης ηδονής το σπίτι όταν μπήκα,
δεν έμεινα στην αίθουσα όπου γιορτάζουν
με κάποια τάξιν αναγνωρισμένοι έρωτες.
Στες κάμαρες επήγα τες κρυφές
κι ακούμπησα και πλάγιασα στες κλίνες των.
Στες κάμαρες επήγα τες κρυφές
που τώχουν για ντροπή και να τες ονομάσουν.
Μα όχι ντροπή για μένα -γιατί τότε
τι ποιητής και τι τεχνίτης θάμουν;
Καλλίτερα ν' ασκήτευα. Θάταν πιο σύμφωνο
πολύ πιο σύμφωνο με την ποίησί μου·
παρά μες στην κοινότοπην αίθουσα να χαρώ.

Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ
erva_cidreira
new member

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Παρ Μάιος 27, 2005 8:02 am

erva_cidreira έγραψε:Ούτε γιατί οι αναγνώστες να στερούνται την επαφή με το έργο ή κομμάτι του έργου ποιητών, η ερωτική ζωή των οποίων ή η θεματολογία δεν συνάδει με τις προκαταλήψεις των εκδοτών, μεταφραστών, βιβλιοπωλών κλπ., κι ας μην μιλήσουμε για υπεύθυνους βιβλιοθηκών, βιβλιοθηκάριους και λοιπούς.
Η μισαλλοδοξία κι ο ρατσισμός, δυστυχώς, έχουν γένος.

ω Ποίηση
πώς δέχεσαι να σε υπηρετούν διευθυντές

Ντίνος Χριστιανόπουλος (Tο Κορμί και το Σαράκι)
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Παρ Μάιος 27, 2005 8:09 am

dianathenes, αυτό το κενό κάτω από το ποστ σου είναι συγγραφικό στυλ ή οφείλεται σε κάποιο τεχνικό πρόβλημα;
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

Δημοσίευσηαπό kathy » Τετ Ιουν 01, 2005 2:08 pm

Εγώ πάντως διαβάζοντας όλες αυτές τις διαφωνίες σας σχετικά με το θέμα σκέφτηκα το εξής. Κάποιες φορές συμβαίνει και το αντίθετο. Κάποιες φορές το προσωπικό δράμα του κάθε ποιητή ή καλλιτέχνη γενικότερα δημιουργεί ένα μύθο και τελικά στρεφόμαστε περισσότερο σ'αυτό. Ο Καβάφης, ο Ρίτσος, ομοφυλόφυλοι, και ο Ρεμπώ και ο Βερλαίν, ο Ντοστογιέφσκι επιληπτικός, η Σύλβια Πλαθ, η Σάρα Κέιν και ο Καρυωτάκης που αυτοκτόνησαν, ο Βαν Γκογκ με το κομμένο αυτί (αλήθεια, τι είχε ο Βαν Γκογκ?) και πάει λέγοντας...Και γίνεται έτσι μια εξιδανίκευση της δυστυχίας τους...κάπου διάβασα στο forum μια κοπέλα που έλεγε πως φοβόταν μήπως έχει μανιοκατάθλιψη και πως πολλοί ποιητές και δημιουργοί έχουν..και όχι ρε παιδιά, το να είσαι ποιητής ή καλλιτέχνης δε σημαίνει πως είσαι ψυχικά άρρωστος ή ομοφυλόφυλοφιλός ή δυστυχισμένος ή κατατρεγμένος, τέλος πάντων, και ούτε και το αντίστροφο...σκεφτείτε πόσοι δυστυχισμένοι άνθρωποι υπάρχουν που δε δημιουργούν... και πόσοι δημιουργοί που δεν έχουν ζήσει κάτι το υπερβολικά ακραίο...
Οπότε, θα συμφωνήσω με τον wpleftyboy στο ότι η ποίηση και η τέχνη και η δημιουργία είναι μια (και για τον έρωτα θα συμφωνήσω επίσης).
Απλά το θέμα είναι τελικά πόσο μπορούμε να τη δούμε αυτή τη ρημάδα την τέχνη σαν κάτι ανεξάρτητο απ'τον καλλιτέχνη ( και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, γιατί πάντα με τρώει το ποιός είναι αυτός που έγραψε αυτό και τι έχει ζήσει)...Απ'την άλλη μπορείς να διαβάσεις τα ποιήματα του Χικμέτ και να τα νιώσεις ουσιαστικά, αν δεν ξέρεις ότι τα έγραφε στη φυλακή? Δεν ξέρω...πολύ με προβληματισάτε...
Και όσον αφορά τις κατηγορίες και τις ταμπέλες σίγουρα δε θα έπρεπε να υπάρχουν, όμως, ποιός μπορεί να αρνηθεί ότι υπάρχουν? Οι υπερρεαλιστές, οι μεταπολεμικοί, οι συμβολιστές...και ξέρω γω τι άλλο...
Οπότε, μήπως τελικά η τέχνη θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται ως μια και μοναδική, αλλά κάτι τέτοιο είναι αδύνατο για ένα ον, όπως ο άνθρωπος, που έχει μάθει να λειτουργεί κατηγοριοποιώντας τα πάντα?
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Ιουν 01, 2005 10:36 pm

"Όμως όσο παθιασμένοι κι αν είναι οι πιθανοί Καβάφηδες, δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να έχουν όλοι τους τις αντοχές του Αλεξανδρινού, πχ να μην δουν όσο είναι εν ζωή το έργο τους δημοσιευμένο."

kalo ki ayto ... φιλε μου εισαι ενας γκαιμπελισκος του κερατα....

δε λες την προφανη μαλακεια οτι "το εργο του καβαφη δημοσιευτηκε μετα το θανατο του" για να μη σε παρουν με τα λεμονια ολοι

αλλα αφηνεις να εννοηθει οτι το εργο του δημοσιευτηκε μετα το θανατο του επειδη ακριβως ηταν ομοφυλοφιλος και τα ποιηματα του ηταν ομοφυλοφιλικη ποιηση ....πραγμα εντελως ανυποστατο....

με μια ματια στη βιογρφαια του καβαφη θα διαπσιστωσει ο αναγνωστης οτι ο τυπος ηταν υπαλληλος του καρτους και μαλιστα παρασημοφορηθηκε και απο τον δικτακτορα ΠΑΓΚΑΛΟ την ιδα στιγμη που κυκλοφορουσε τα ποιηματα του οσα και οπως και οπου αυτος ηθελε και μαλιστα υπο μορφην φυλλαδιων.

παμπολλοι καλλιτεχνες πεθαναν αγνωστοι και παμφτωχοι για να γινουν τεραστιοι μετα θανατον...ο καβαφης ομως δεν ηταν ενας απο αυτους...ηταν μερος του συστηματος με ολη του τη δυναμη και το συστημα ηταν καλο μαζι του οσο ζουσε....δεν υπηρξε ποτε στο περιθωριο της ζωης και μαλιστα της τεχνης.

δεν καταλαβαινω γιατι η "ηδονη" πρεπει να ειναι ομοφυλοφιλικη

Ηδονή
______
Χαρά και μύρο της ζωής μου η μνήμη των ωρών
που ηύρα και που κράτηξα την ηδονή ως την ήθελα.
Χαρά και μύρο της ζωής μου εμένα, που αποστράφηκα
την κάθε απόλαυσιν ερώτων της ρουτίνας.

ουτε και μπορω να διακρινω το φυλο της ομορφιας που στεκονταν στο καφενειο και το φυλο των ματιων στις μερες του 1903 ...για την ακριβεια μου θυμιζουν μια γκομενα που ειχα φοιτητης και χαθηκαμε ....εσυ αραγε φιλε αναγνωστη μπορεις?

Στου καφενείου την είσοδο
σαν απ' την άκρα πείρα του να τώκαμεν ο Ερως -
πλάττοντας τα συμμετρικά του μέλη με χαρά·
υψώνοντας γλυπτό το ανάστημα·
πλάττοντας με συγκίνησι το πρόσωπο

Μέρες του 1903

Δεν τα ηύρα πιά - τ' αποκτηθέντα κατά τύχην όλως,
που έτσι εύκολα παραίτησα
και που κατόπιν με αγωνίαν ήθελα.
Τα ποιητικά τα μάτια, το χλωμό το πρόσωπο,
τα χείλη εκείνα δεν τα ηύρα πιά.
κι αφίνοντας απ' των χεριών του το άγγιγμα
ένα αίσθημα στο μέτωπο, στα μάτια, και στα χείλη.

για του λογου το αληθες και για ολα τα ποιηματα του καβαφη δειτε τα παρακατω ....

http://cavafis.compupress.gr/index3.htm

http://cavafis.compupress.gr/bio3.htm

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE% ... E%B7%CF%82

τελος σε ολους μας (αλλα πιο πολυ σε σενα ερβα ) ο καβαφης ειπε το εξης
μεσω της τεχνης του(η οποια ειναι και το μονο που μας ενδιαφερει)γι αυτο οπως σου ειπα και πριν καιρο "συνεχισε να μας προσφερεις ποιηματα ".

Όσο μπορείς

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,

τούτο προσπάθησε τουλάχιστον

όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

μες την πολλή συνάφεια του κόσμου,

μες τες πολλές κινησεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,

γυρίζοντας συχνα κ’ εκθέτοντας την

στων σχέσεων και των συναναστροφών

την καθημερινή ανοησία,

ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

ο μονος που ηθικολογει εδω σ'αυτο το τοπικ εισαι συ ερβα ...ελπιζω να το καταλαβεις...

μπραβο χαμινι που εγραψες για το παθος...αυτο ειναι η κινητηριος δυναμη της τεχνης και οχι το φυλο ή το εθνος ή η (τ)αμπελοφιλοσοφια ...και αυτο ειναι αυτο που διωκεται ανελεητα απο το συστημα...αυτο ειναι που φοβιζει το συστημα ...αυτο ειναι που σε οδηγει στο περιθωριο της ζωης...στην ακρη του ποταμιου ...εξω απ' το ρευμα των εξελιξεων...και αυτο ειναι που ανιχνευουμε σε μια πραγματικα μεγαλη καλλιτεχνικη δημιουργια ...αυτο ειναι που μας γοητευει και οχι το φυλο του φεροντος τα οπισθια ...αλλα το ιδιο το παθος για τα οπισθια , που καιει τις σελιδες καθως τις διαβαζουμε οπως εκαψε πρωτα την ψυχη του καλλιτεχνη...κι αυτος σαν καλος μαστορας με την τεχνη του μας μεταλαμπαδευει τη φωτια που καιει μεσα του...του βγαζουμε το καπελλο λοιπον οποιος και οτι κι αν ειναι.....

δε θα μπορουσε ποτε ο καλλιτεχνης να ειναι μετριοπαθης και συνηθισμενος...ακομα κι αν απεξω ειναι ενας καλος ανθρωπακος , σιγουρα μεσα του καιει το φως ή και το σκοταδι ακομα ...και καιει τοσο ανυποφορα που οτι και να γινει , οποιος μαλακουλης και να θελει να το εμποδισει αυτο θα βρει τροπο να βγει.....τα αλλα που λεει ο ερβα ειναι δικαιολογιες για μετριοτητες και μικροτσουτσουνους σαν και του λογου μας ....

κλεινω με την θρακιωτικη παροιμια " τη μικρη τσουτσου την εμποδιζουν κι οι τριχες " (εξ ου και ξυριζονται στην ευαισθητη περιοχη τοσο πολλοι στις μερες μας -δικη μου αυθαιρετη σκεψη) .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Πέμ Ιουν 02, 2005 12:27 am

το url wikipedia που έδωσες, ξεχείλωσε τη
σελίδα wpleftyboy, έτσι που μας δυσκολεύει
πολύ στην ανάγνωση του ποστ σου. Eγώ,
τουλάχιστον δεν κατάφερα να το διαβάσω.

Μπορείς, σε παρακαλώ να την κόψεις σε 3-4
γραμμές;
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 02, 2005 11:04 am

(χωρις τα λινκ για τον γουιλλ)
Όμως όσο παθιασμένοι κι αν είναι οι πιθανοί Καβάφηδες, δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να έχουν όλοι τους τις αντοχές του Αλεξανδρινού, πχ να μην δουν όσο είναι εν ζωή το έργο τους δημοσιευμένο."

kalo ki ayto ... φιλε μου εισαι ενας γκαιμπελισκος του κερατα....

δε λες την προφανη μαλακεια οτι "το εργο του καβαφη δημοσιευτηκε μετα το θανατο του" για να μη σε παρουν με τα λεμονια ολοι

αλλα αφηνεις να εννοηθει οτι το εργο του δημοσιευτηκε μετα το θανατο του επειδη ακριβως ηταν ομοφυλοφιλος και τα ποιηματα του ηταν ομοφυλοφιλικη ποιηση ....πραγμα εντελως ανυποστατο....

με μια ματια στη βιογραφια του καβαφη θα διαπιστωσει ο αναγνωστης οτι ο τυπος ηταν υπαλληλος του κρατους και μαλιστα παρασημοφορηθηκε και απο τον δικτακτορα ΠΑΓΚΑΛΟ την ιδα στιγμη που κυκλοφορουσε τα ποιηματα του οσα και οπως και οπου αυτος ηθελε και μαλιστα υπο μορφην φυλλαδιων.

παμπολλοι καλλιτεχνες πεθαναν αγνωστοι και παμφτωχοι για να γινουν τεραστιοι μετα θανατον...ο καβαφης ομως δεν ηταν ενας απο αυτους...ηταν μερος του συστηματος με ολη του τη δυναμη και το συστημα ηταν καλο μαζι του οσο ζουσε....δεν υπηρξε ποτε στο περιθωριο της ζωης και μαλιστα της τεχνης.

δεν καταλαβαινω γιατι η "ηδονη" πρεπει να ειναι ομοφυλοφιλικη

Ηδονή
______
Χαρά και μύρο της ζωής μου η μνήμη των ωρών
που ηύρα και που κράτηξα την ηδονή ως την ήθελα.
Χαρά και μύρο της ζωής μου εμένα, που αποστράφηκα
την κάθε απόλαυσιν ερώτων της ρουτίνας.

ουτε και μπορω να διακρινω το φυλο της ομορφιας που στεκονταν στο καφενειο και το φυλο των ματιων στις μερες του 1903 ...για την ακριβεια μου θυμιζουν μια γκομενα που ειχα φοιτητης και χαθηκαμε ....εσυ αραγε φιλε αναγνωστη μπορεις?

Στου καφενείου την είσοδο
σαν απ' την άκρα πείρα του να τώκαμεν ο Ερως -
πλάττοντας τα συμμετρικά του μέλη με χαρά·
υψώνοντας γλυπτό το ανάστημα·
πλάττοντας με συγκίνησι το πρόσωπο

Μέρες του 1903

Δεν τα ηύρα πιά - τ' αποκτηθέντα κατά τύχην όλως,
που έτσι εύκολα παραίτησα
και που κατόπιν με αγωνίαν ήθελα.
Τα ποιητικά τα μάτια, το χλωμό το πρόσωπο,
τα χείλη εκείνα δεν τα ηύρα πιά.
κι αφίνοντας απ' των χεριών του το άγγιγμα
ένα αίσθημα στο μέτωπο, στα μάτια, και στα χείλη.

για του λογου το αληθες και για ολα τα ποιηματα του καβαφη δειτε τα παρακατω ....

(εδω ηταν τα λινκ που ειναι και αυτα που θα επρεπε να διαβαστουν περισσοτερο)

τελος σε ολους μας (αλλα πιο πολυ σε σενα ερβα ) ο καβαφης ειπε το εξης
μεσω της τεχνης του(η οποια ειναι και το μονο που μας ενδιαφερει)γι αυτο οπως σου ειπα και πριν καιρο "συνεχισε να μας προσφερεις ποιηματα ".

Όσο μπορείς

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,

τούτο προσπάθησε τουλάχιστον

όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

μες την πολλή συνάφεια του κόσμου,

μες τες πολλές κινησεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,

γυρίζοντας συχνα κ’ εκθέτοντας την

στων σχέσεων και των συναναστροφών

την καθημερινή ανοησία,

ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

ο μονος που ηθικολογει εδω σ'αυτο το τοπικ εισαι συ ερβα ...ελπιζω να το καταλαβεις...

μπραβο χαμινι που εγραψες για το παθος...αυτο ειναι η κινητηριος δυναμη της τεχνης και οχι το φυλο ή το εθνος ή η (τ)αμπελοφιλοσοφια ...και αυτο ειναι αυτο που διωκεται ανελεητα απο το συστημα...αυτο ειναι που φοβιζει το συστημα ...αυτο ειναι που σε οδηγει στο περιθωριο της ζωης...στην ακρη του ποταμιου ...εξω απ' το ρευμα των εξελιξεων...και αυτο ειναι που ανιχνευουμε σε μια πραγματικα μεγαλη καλλιτεχνικη δημιουργια ...αυτο ειναι που μας γοητευει και οχι το φυλο του φεροντος τα οπισθια ...αλλα το ιδιο το παθος για τα οπισθια , που καιει τις σελιδες καθως τις διαβαζουμε οπως εκαψε πρωτα την ψυχη του καλλιτεχνη...κι αυτος σαν καλος μαστορας με την τεχνη του μας μεταλαμπαδευει τη φωτια που καιει μεσα του...του βγαζουμε το καπελλο λοιπον οποιος και οτι κι αν ειναι.....

δε θα μπορουσε ποτε ο καλλιτεχνης να ειναι μετριοπαθης και συνηθισμενος...ακομα κι αν απεξω ειναι ενας καλος ανθρωπακος , σιγουρα μεσα του καιει το φως ή και το σκοταδι ακομα ...και καιει τοσο ανυποφορα που οτι και να γινει , οποιος μαλακουλης και να θελει να το εμποδισει αυτο θα βρει τροπο να βγει.....τα αλλα που λεει ο ερβα ειναι δικαιολογιες για μετριοτητες και μικροτσουτσουνους σαν και του λογου μας ....

κλεινω με την θρακιωτικη παροιμια " τη μικρη τσουτσου την εμποδιζουν κι οι τριχες " (εξ ου και ξυριζονται στην ευαισθητη περιοχη τοσο πολλοι στις μερες μας -δικη μου αυθαιρετη σκεψη) .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Πέμ Ιουν 02, 2005 1:43 pm

Δεν έχει σημασία που αφαίρεσες το λινκ, γιατί μιας και
το φόρουμ δεν σου δίνει την δυνατότητα διόρθωσης,
η σελίδα δεν μπορεί να επανελθεί στο κανονικό της
μέγεθος,

Στην περίπτωση αυτή, δύο είναι οι λύσεις: Ή γράφουμε
τα ποστς αλλάζοντας με enter την γραμμή μόνοι μας, ή
κάνουμε κενά ποστς για να περάσουμε στην επόμενη
σελίδα.

Λέω λοιπόν να κάνω το δεύτερο, και να πάμε στην επό-
μενη σελίδα. Αν θέλεις μπορείς να ξαναπεράσεις το κεί-
μενό σου, wpleftyboy.

Δεν γνωρίζω ακόμα, αν το πρόβλημα το έχω μόνον εγώ.
Στην περίπτωση αυτή, ζητώ συγγνώμην για τη φασαρία
που σε έβαλα.
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Πέμ Ιουν 02, 2005 1:49 pm

Νομίζω ότι με αυτό το ποστ, περάσαμε στην επόμενη σελίδα, και θα μπορέσουμε να διαβάσουμε την καταχωρησή σου, αν θελήσεις να την ξαναποστάρεις.

Βλέπεις, το ξεχείλωμα της σελίδας δεν διορθώνεται, εκτός ίσως, αν μπορεί να το κάνει ο διαχειριστής του φόρουμ.
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες