ποίηση

OMO-ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Μάιος 19, 2005 9:37 pm

ο αυτοπροσδιορισμος ο δικος σου ειναι δικο σου θεμα ....οπως και του καθενος ...

η καημενη η ποιηση και η τεχνη δε φταιει ομως σε τιποτα για να την "αυτοπροσδιοριζουμε " ....

για το τι με συμφερει ή οχι καλυτερα να με ρωτησεις...μπορει να εχουμε κοινα συμφεροντα ακομα κι αν ειμαστε διαφορετικοι και να μην το ξερεις απλα....

δεν νομιζω οτι υπαρχουν γενικα ερωτικα ποιηματα ή άλλα κειμενα στα αναγνωστικα αλλά αυτο ειναι αλλο θεμα ασχετο με τον "ομοερωτισμο" που θα ελεγες εσυ και σχετικο γενικα με τον ερωτισμο ....ο ερωτας οσο και να χτυπιεσαι ειναι ενας ....υπαρχουν ποιηματα ομοφυλοφιλων ποιητων που πραγματικα δεν καταλαβαινεις το φυλο κανενος ....

και μια και μιλησες για γραφικους....
νομιζω οτι αυτη τη στιγμη κανεις στοιχειωδως αξιοπρεπης ανθρωπος δεν ενδιαφερεται για την κρεβατοκαμαρα του διπλανου του...
επομενως αναζητησε αυτους τους εστω στοιχειωδως αξιοπρεπεις και δεν θα εχεις κανενα προβλημα σε οποια ζωη θελεις να κανεις ....
κανενας δε θα σε ρωτησει τι γουσταρεις σεξουαλικα για να σε προσλαβει ή οχι ....

αν επιμενεις στη ζωη σου να σχετιζεσαι με κατινες και να σχολεισαι με αυτα που λενε και κανουν τι αντιμετωπιση περιμενεις απο αυτες...

το περιθωριο δεν ειναι προνομιο ουτε καταρα των ομοφυλοφιλων φιλε μου..

κι οποιος εχει περασει απο κει γιατι καποιοι του κολλησαν μια ταμπελιτσα ανεξαρτητα με το τι εγραφε εχει δικιο να πικραινεται ...και να γραφει και να μιλαει σκληρα ή και πικροχολα ....ερχεται ομως καποτε, μετα απο δακρυα και πονο και κοπο , η στιγμη της ισοροπιας και της ωριμοτητας...

και τοτε βλεπει οτι ο ερωτας ειναι ενας και η ομορφια μια και η ποιηση μια και η ευαισθησια μια και η ασχημια μια

σε ολες τις δυνατες εκφανσεις τους

και πεταει απο πανω του ολες τις ταμπελες ....μαυρος ασπρος κιτρινος ομορφος ασχημος πουσταρα του κερατα πουτανιαρης χαρτοπαικτης αλκοολικος νταβατζης πορνη τραβεστι οικογενειαρχης χριστιανος σκινχεντ ή αναρχικος γεωργος
κατσικοκλεφτης γαϊδουρογαμης τρελλος λογικος ....υπαρχουν ολα μεσα σε ολους ...και η εμπνευση και η ομορφια και η ποιηση και ολα .

μπορεις τωρα να συνεχισεις να παρουσιαζεις την ποιηση που σου αρεσει και μεις απλα να τη διαβαζουμε ΤΖΑΜΠΑ ...?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό erva_cidreira » Παρ Μάιος 20, 2005 8:42 am

Αγαπητή μου dianathens, για να κατορθώσουν κάποιοι στίχοι να περάσουν το κατώφλι της " Ποίησης" κι αυτό να γίνει αμέσως κατανοητό από τον αναγνώστη προϋποτίθεται ότι φθάνουν κατ΄ αρχήν σ’ αυτόν. Το πρόβλημα είναι ότι του αναγνώστη προηγούνται εκδότες, μεταφραστές, επιμελητές, διακινητές βιβλίου, βιβλιοπώλες, κριτικοί κλπ, καθένας με τις προκαταλήψεις του, στην προκειμένη περίπτωση την σοκαριστικά πλειοψηφική ομοφοβία της ελληνικής κοινωνίας, έτσι που μέσα από τα λογοκριτικά τους φίλτρα, έστω κι αν τα βαφτίζουν ποιότητα ποιητικού λόγου ή όπως αλλιώς, σπάνια περνάνε τα έργα της ομοερωτικής δημιουργίας.
Και όσο κι αν σε παραξενεύει η ομοερωτική δημιουργία, ιδιαίτερα στο χώρο της λογοτεχνίας, έχει σαφή και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, είτε αυτά είναι συγγενή είτε εξ αποκλεισμού. ʼλλωστε ακριβώς εξ αιτίας αυτής της διακριτότητάς της θεωρείται επικίνδυνη κι απορριπτέα, από τους τα «φαιά φορούντες».
Βέβαια, αν εσύ πιστεύεις ότι η κοινωνική απόρριψη των ομοφυλόφιλων είναι ιστορία του παρελθόντος και όχι του παρόντος, η έλλειψη συνειδητοποίησης από μέρους σου του άγριου ρατσισμού πολλών ετεροφυλόφιλων συμπολιτών μας δύσκολα θα σε πείσει ότι τα πράγματα δεν λειτουργούν υπό τις ειδυλλιακές συνθήκες ίσων ευκαιριών και αξιοκρατίας που έχεις στο μυαλό σου.
Και για να μην θεωρήσεις ότι υπερβάλλω, μπορείς να μπεις στο site ΙΘΑΚΗ, το μεγαλύτερο για τον Καβάφη και να διαβάσεις ήδη από την εισαγωγή ότι το «πάθος» του δεν ήταν η ομοφυλοφιλία, αλλά ο αλκοολισμός και ο αυνανισμός, και μάλιστα τεκμηριωμένο με βιβλιογραφία(!!!). Ανάλογη είναι και η ερμηνευτική αντιμετώπιση των ποιημάτων του, ακόμη και στα ειδικά συμπόσια για την καβαφική ποίηση. Οπότε, αν αυτά συμβαίνουν σε μια τόσο ξεκάθαρη περίπτωση, φαντάσου τι θα πρέπει να γίνεται – και γίνεται - με τους ελάσσονες ή τους ξένους ποιητές.
Και στο τέλος-τέλος δεν αντιλαμβάνομαι σε τι θα σε ενοχλούσε να ανακάλυπτες ότι κάποιοι στίχοι εκφράζουν εμπειρίες, σκέψεις ή συναισθήματα σου, ξέροντας εκ των προτέρων ότι απευθύνονται σε εταίρο διαφορετικό από αυτόν που εσύ αυτονόητα(; ) θα φανταζόσουν; Για σκέψου το!
erva_cidreira
new member

Δημοσίευσηαπό erva_cidreira » Παρ Μάιος 20, 2005 9:21 am

Αν, wpleftyboy, υπάρχουν ποιήματα ομοφυλόφιλων ποιητών που πραγματικά δεν καταλαβαίνεις το φύλο κανενός είναι γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος που έχουν να ξεπεράσουν την λογοκρισία των «περί ηθικής λαλούντων». Συχνά μάλιστα καταφεύγουν και σε έναν ιδιότυπο τραβεστισμό, όπως ο Γιάννης Ρίτσος, μόλις ένα thread από κάτω μας. Αν και οι τεχνικές που χρησιμοποιούν ασφαλώς είναι πολύ περισσότερες και συχνά εξαιρετικά ευφάνταστες.
Αλλά το πρόβλημα σου είναι ακριβώς αυτό. Τους θέλεις αόρατους. Το πολύ-πολύ που τους επιτρέπεις είναι η ελευθερία στις κρεβατοκάμαρες τους. Κι επιπλέον αυτό το ονομάζεις αξιοπρέπεια. Στην Ευρώπη όμως, σύντομα κι εδώ, συζητούν και διεκδικούν θεσμικά δικαιώματα, και παρουσία δημόσια και ιστορική στο ποσοστό που τους αναλογεί. Συχνά με τη συμμετοχή όλης της κοινωνίας. Μόνο που οι Ευρωπαίοι, προφανέστατα, εκτός από κουτόφραγκοι, είναι και… Κατίνες(sic).
Τελικά μήπως κουράζομαι ΤΖΑΜΠΑ παραθέτοντας σε λάθος φόρουμ;

ΥΓ. Μιλώντας για την ιδανική μελλοντική κοινωνία είναι ο πιο βολικός τρόπος να συνεχίζει κανείς να συντηρεί τις ανισότητες και αδικίες της σημερινής. Ή κάνω λάθος;
erva_cidreira
new member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Μάιος 20, 2005 1:45 pm

Νομίζω το πρώτο σου επιχείρημα δεν ευσταθεί. Οι συνθήκες που αναφέρεις -εκδότες, επιμελητές κλπ- ισχύουν για όλους, ετεροφυλόφιλους και ομοφυλόφιλους. Δε βλέπω γιατί ένας ομοφυλόφιλος θα έπρεπε να επιδιώξει να τις υπερπηδήσει με μια συγκεντρωτική ανθολογία, επειδή και μόνο είναι ομοφυλόφιλος. Προσπαθείς δηλαδή να μου πεις ότι αν αξίζεις σαν ποιητής δε θα διαβαστείς επειδή είσαι ομοφυλόφιλος; Δε νομίζω. Δικαιολογίες είναι αυτές για τους "μέτριους" είτε πρόκειται για ετερο- ή ομοφυλόφιλο. Η αξία δε γνωρίζει τέτοιου είδους εμπόδια. Ετσι νομίζω αγαπητέ/η μου.

Το ότι η ομοερωτική ποίηση έχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.....Σαν τι δηλαδή εκτός του ότι το ερωτικό αντικείμενο είναι ομόφυλο; Κατά τα άλλα είναι μια ερωτική ποίηση με όλα τα χαρακτηριστικά της ερωτικής ποιήσης. Ας σου θυμήσω ότι τα περισσότερα "μοτίφ"που εντοπίζονται στην ομοερωτική ποίηση συναντώνται και στην ετεροερωτική. Ο έρωτας ένας είναι. Οι παρτενερ αλλάζουν. :)

Τρίτο. Μιλάς για ρατσισμό. Να με συγχωρείς αλλά αν παραδεχτούμε ότι υπάρχει διάκριση από μέρους του κοινωνικού συνόλου για τους ομοφυλόφιλους -διάκριση, όχι ρατσισμός, διότι υπάρχει αποδοχή από τη νομοθεσία πλέον και αυτό περνά σιγά σιγά στη μάζα - θα έλεγα ότι και οι ομοφυλόφιλοι από μεριά τους -τλχ εγώ αυτό διακρίνω - έχουν μεγάλο σύμπλεγμα, μέχρι του σημείου θάλεγα να γίνονται χειρότεροι ρατσιστές από αυτούς που κατηγορούν δήθεν για ρατσιστές. Προβάλλουν δηλαδή την ιδιότητά τους αυτή του ομοφυλόφιλου, λες και είναι η μοναδική που έχουν. Και τι με ενδιαφέρει σε παρακαλώ τι προτιμά ο τάδε σεξουαλικά, άνδρα ή γυναίκα; Τι τυμπανοκρούεις έτσι αγαπητέ την προτιμησή σου στην κρεββατοκάμαρα;
Με άλλα λόγια αν δεν ξεπεράσουν οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι το σύμπλεγμά τους για τη σεξουαλική προτίμησή τους πώς είναι δυνατό να τους αποδεχτεί χωρίς καμιά επιφύλαξη το σύνολο.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει ποσώς αν ένα καλό ποίημα είναι δια χειρός ομοφυλόφιλου. Καθολου δε με επηρέασε για τον Καβάφη αν ήταν αλκοολικός ή αυνανιζόταν. Πολλοί είναι αλκοολικοί και πολλοί αυνανίζονται αλλά δεν είναι Καβάφηδες.

Τέλος, για το άλλο που με ρωτάς. Για το αν "θα με ενοχλούσε να ανακάλυπτα ότι κάποιοι στίχοι εκφράζουν εμπειρίες, σκέψεις ή συναισθήματα μου, ξέροντας εκ των προτέρων ότι απευθύνονται σε εταίρο διαφορετικό από αυτόν που αυτονόητα(; ) θα φανταζόμουν ".

Ναι, αυτό ακριβώς είπα. Θα με ενοχλούσε. Οχι όμως επειδή θα σκανδαλιζόμουν -όπως με προκαλείς να πω-αλλά γιατί θα διάβαζα την συγκεκριμένη ερωτική ποίηση με το μάτι του "μελετητή". Η αυθόρμητη αντίδρασή μου δηλαδή -όπως και των περισσοτέρων αναγνωστών νομίζω-θα ήταν για να δούμε τι αισθάνονται, τι ερωτόλογα, τι ψυχοσύνθεση έχει αυτή η "κατηγορία". Αυτό όμως τελείως αντιερωτικό, δε συμφωνείς; Και αν μια ερωτική ποίηση χάσει το ερωτικό της στοιχείο τότε το σόι ερωτική ποίηση είναι. Ασε που που να διαβάζω κατ αυτό το τρόπο είναι και και έξω από το πνεύμα του λογοτέχνη και της "ανάγνωσης" γενικά.

Μόνοι τους λοιπόν κατηγοριοποιούνται οι ομοφυλόφιλοι και κατηγορούν μετά τους άλλους ότι τους βάζουν σε ιδιαίτερη κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό erva_cidreira » Παρ Μάιος 20, 2005 2:53 pm

erva_cidreira έγραψε:Αν, wpleftyboy, υπάρχουν ποιήματα ομοφυλόφιλων ποιητών που πραγματικά δεν καταλαβαίνεις το φύλο κανενός είναι γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος που έχουν να ξεπεράσουν την λογοκρισία των «περί ηθικής λαλούντων». Συχνά μάλιστα καταφεύγουν και σε έναν ιδιότυπο τραβεστισμό, όπως έλληνας ποιητής, κάποια threads πιο κάτω. Αν και οι τεχνικές που χρησιμοποιούν ασφαλώς είναι πολύ περισσότερες και συχνά εξαιρετικά ευφάνταστες.
Αλλά το πρόβλημα σου είναι ακριβώς αυτό. Τους θέλεις αόρατους. Το πολύ-πολύ που τους επιτρέπεις είναι η ελευθερία στις κρεβατοκάμαρες τους. Κι επιπλέον αυτό το ονομάζεις αξιοπρέπεια. Στην Ευρώπη όμως, σύντομα κι εδώ, συζητούν και διεκδικούν θεσμικά δικαιώματα, και παρουσία δημόσια και ιστορική στο ποσοστό που τους αναλογεί. Συχνά με τη συμμετοχή όλης της κοινωνίας. Μόνο που οι Ευρωπαίοι, προφανέστατα, εκτός από κουτόφραγκοι, είναι και… Κατίνες(sic).
Τελικά μήπως κουράζομαι ΤΖΑΜΠΑ παραθέτοντας σε λάθος φόρουμ;

ΥΓ. Μιλώντας για την ιδανική μελλοντική κοινωνία είναι ο πιο βολικός τρόπος να συνεχίζει κανείς να συντηρεί τις ανισότητες και αδικίες της σημερινής. Ή κάνω λάθος;
erva_cidreira
new member

Δημοσίευσηαπό erva_cidreira » Παρ Μάιος 20, 2005 3:50 pm

Το πρόβλημα, αγαπητή dianathens, είναι ότι πολλά δεν βλέπεις και περισσότερα δεν (θέλεις) να καταλάβεις, αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να υπαινίσσεσαι αναγνωστικές θεωρίες (χώρια οι θεωρίες προς ομοφυλόφιλους ναυτιλομένους). Θα σε συμβούλευα να επιχειρείς πάντα μια δεύτερη ανάγνωση σε όσα σου γράφουν. Συνήθως βοηθάει.
Κι ένα ανέκδοτο για να σε ψυχαγωγήσω. Ελπίζω να το βρεις διασκεδαστικό.

Λέει κάποιος : Δεν μου αρέσει ο αρακάς και χαίρομαι που δεν μου αρέσει ο αρακάς, γιατί, αν μου άρεσε, θα έπρεπε να τον φάω, κι εγώ τον μισώ.

Τραγουδιστής πολλά εύμορφος νέον
εύμορφο ερωτεύθη,
περίσσιο πάθος έβαλε στα
μαραμένα στήθη,
και με τα χείλη τα χλωμά
τραγούδαγε τον καημόν του
«Αγνάτια του να κάθομαι
να κρένει και ν' ακούω,
να βλέπω τα ξανθά μαλλιά
και τα δροσάτα χείλη,
πόχουν του ρόιδου τη βαφή,
του μήλου την γλυκάδα» ...

Γεώργιος Τερτσέτης / ʼνδρας τον άνδρα ν' αγαπά (εκδ. περίπλους)
erva_cidreira
new member

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Σάβ Μάιος 21, 2005 1:09 am

Θεματικές ανθολογίες, έχουν εκδοθεί αρκετές και από εκδοτικούς οίκους που δεν έχουν μοναδικό κριτήριο το εμπορικό κέρδος. Αλλά πουθενά, απ' όσο γνωρίζω, δεν έγινε συζήτηση για την σκοπιμότητά τους. Ακόμα και στα δεκάδες λογοτεχνικά περιοδικά που κυκλοφορούν, οι πνευματικοί άνθρωποι που γράφουν σ’ αυτά δεν έχουν αναφερθεί στο θέμα, αντίθετα μάλιστα χρησιμοποιούν θεματικούς όρους για την ποίηση, μεταξύ των οποίων και αυτόν της ομοερωτικής ποίησης.

Η θεματοποίηση μάλιστα των ποιημάτων δίδεται και ως άσκηση στα Τμήματα Φιλολογίας των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Νομίζω ότι πίσω από τις αντιρρήσεις που εκφράστηκαν στην παρούσα συζήτηση, υποκρύπτονται άλλου είδους προκαταλήψεις, οχυρωμένες πίσω από "λογοτεχνικά επιχειρήματα".

ʼλλωστε η επωδός ΤΖΑΜΠΑ, είναι μία ακόμα ένδειξη τους, όπως είναι ενδεικτική και των θέσης και της πρόθεσης.
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Σάβ Μάιος 21, 2005 3:26 pm

σε τι αναφερεται το δικο μου το ΤΖΑΜΠΑ θα πρεπει να ανατρεξεις σε παλιοτερα ποστ μου για να το καταλαβεις ...παντως ειναι κατι πολυ πολυ θετικο το ΤΖΑΜΠΑ...

ειναι φανερο οτι ειστε οι ιδιοι αυτο που κατηγορειτε τους διαφορετικους απο σας οτι ειναι...

και εκτος απο αυτο τα γεγονοτα σας διαψευδουν....

μιλατε για περιθωριοποιηση της "ομοφυλοφιλης" τεχνης κι απ' την αλλη μερια
μας προσφερετε αρκετα ηδη εκδοθεντα τετοια....

ειναι γελοιο να ισχυριζεται καποιος οτι υπαρχουν τετοιου ειδους ταμπου στο χωρο της τεχνης τωρα που μιλαμε ...

δεν καταλαβαινω τι νοημα θα ειχε να διδασκουμε τα ποιηματα στα παιδια λεγοντας οτι ο ταδε ποιητης που τα εγραψε ειναι ομοφυλοφιλος και ο παρα ταδε εχει γκομενα την ξαδερφη του και η αλλη νυμφομανης και ο αλλος
ειχε γαμησει μια κατσικα στα νειατα του...ψυχαναλυση θα τους κανουμε ή κουτσομπολιο ?

οσο για την ευρωπη που χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα φιλε μου χτυπησες φλεβα....βρηκες ανθρωπο νατου πεις οτι αφου το κανουν στην ευρωπη ειναι καλο...αποριπτω ολο το "δυτικο πολιτισμο" οπως εχει καταντησει ...εσενα που σου αρεσει κρατα τον και βραστον...

για μενα ειναι φανερο οτι οπως ειπα και παραπανω και δεν χαμπαριασατε:
"υπαρχει και μια κατηγορια ανθρωπων που δημιουργουν θεωριες ολοκληρες για να στηριξουν τα συμφεροντα τους ...μ' αυτους συνηθως ειναι περιττο να συζητας ..αυτοι δε θα σε δεχτουν ποτε γι αυτο που εισαι ...αυτοι θελουν να τα αλλαξουν ολα και ολους προς ωφελος τους ...αυτους φιλοι ερβα και γουϊλλου δε θα τους κανετε ποτε να σας δεχτουν ετσι οπως ειστε...οτι και να ειστε...αυτοι θα σας βαλουν σε μια κατηγορια ανθρωπων και θα σας κολλησουν ταμπελακι ...σε σας και σε ολες σας τις πραξεις.... "

αυτοι ειστε και η συζητηση μαζι σας ειναι ανωφελη καθως μιλατε οχυρωμενοι πισω απο προκατ θεσεις .

παρακαλω συνεχιστε ,"ελευθερα" πια μια και το "κερδισατε", την παρουσιαση των ερωτικων ποιηματων και επιτρεψτε και σε μας τους διαφορετικους αποσας να εχουμε την απαραιτητη ευαισθησια να τα διαβαζουμε....
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Σάβ Μάιος 21, 2005 6:55 pm

Επειδή δεν καταλαβαίνω wpleftyboy, αν απευθύνεις
ομαδική επιστολή ή μιλάς σε έναν εκ των συνομιλητών
στον πληθυντικό, περιορίζομαι στο θέμα του τόπικ και
γράφω ένα ποίημα του Ντίνου Χριστιανόπουλου.
Tζάμπα είναι.

Το ξέρω, είσαι χαμένο υποκείμενο
διαρκώς ζητάς δακτυλίδι και τσιγάρα
διαμαρτύρεσαι πως είμαι τζαμπατζής
ξινίζεις τα μούτρα σου όταν κάνω να σε χαϊδέψω
και μόλις ξεμουδιάσει λίγο η καρδιά μου
"Λοιπόν, τι θ' ακουμπήσεις;" με ρωτάς.

(Το αποκούμπι)
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

Δημοσίευσηαπό will-o'-the-wisp » Σάβ Μάιος 21, 2005 7:01 pm

Στο ζήτημα πάντως του "Ευρωπαϊκού" πολιτισμού, μάλλον συμφωνούμε.
Και στο τζάμπα του ίντερνετ επίσης.

Αλλά να είσαι πιο επιφυλακτικός με τις τζάμπα on line διαγνώσεις.
Για να μη ζορίζεις τζάμπα το μυαλό σου στο λέω.

Καλή καρδιά.
κι έριξα τα κρίματα
σε σαράντα κύματα
will-o'-the-wisp
junior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης