ποίηση

Ποιοι ποιητές αυτοκτονούν!

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

Δημοσίευσηαπό artman » Δευτ Δεκ 02, 2002 1:13 am

Βλέπω θαυμαστικό... άρα δεν είναι ερώτηση... άρα κάτι περιμένετε να προτείνουμε...

πάντως δεν μπορούμε να κρίνουμε την ψυχολογία των ατόμων σε γενική κλίμακα, μόνο μέσα από τα γραφώμενά της... ελπίζω να έχω δίκιο αλλιώς με βλέπω να πρέπει να πάω να με κοιτάξει κανάς γιατρός...

σόρρυ Than, αλλά είπα να απορρήσω κι εγώ, σφυρίζοντας αδιάφορα αυτή τη φορά!

E:

κάπου χάθηκα σε ό,τι έγραφες... έλεγες κάτι;

Συνεχίστε, παιδιά μου, συνεχίστε...
Άβαταρ μέλους
artman
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Δεκ 02, 2002 1:15 am

άρτμαν :
συμφωνώ μαζί σου. πρόκειται για λόγια που έγραψα για να κάνω τον κόκκορα. γράψτε λάθος, απλώς είμαι φλύαρη.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό artman » Κυρ Δεκ 08, 2002 1:23 am

έψιλον:

όσο σε γνωρίζουμε... δεν ξέρω αν σε μαθαίνουμε... αλλά τουλάχιστον, μαθαίνουμε πότε γράφεις για να γράψεις και πότε γράφεις για να πεις κάτι...
Άβαταρ μέλους
artman
junior member

Δημοσίευσηαπό pertri » Κυρ Ιαν 19, 2003 5:00 pm

Ναπολέων Λαπαθιώτης:
"ʼδικα προσμένω από τη Μοίρα,
να θελήσει να με λυπηθεί:
κάθε τι που πέρασε, με σκίζει,
σαν ένα θανάσιμο σπαθί"

"-Κι όπως κυλώ στα βάθη του κενού μου,
σαν άστρο φλογερό στον άξονά του,
-δε νιώθω πιά να ζει, παρά το Νού μου,
στην Απεραντοσύνη του Θανάτου..."

"Τ' όνειρό μου πια δεν είναι να χαρώ, μήτε να ζήσω,
μα να πω μια λέξη μόνο, σα μια φλόγα-και να σβήσω."

Ναι και γω πιστεύω ότι κάθε τι που κάνουμε ξεκινάει από τη σκέψη και αφού εκεί καλλιεργηθεί τότε το εκτελούμε. Είτε τη ζωή είτε το θάνατο. Και το εκφράζουμε όλοι είτε μέσα από την ποίηση είτε με άλλους τρόπους. Θα ήταν λοιπόν απίθανο να μην ανέφεραν λέξη για τον επικείμενο θάνατό τους όλοι οι ποιητές που αυτοκτόνησαν.
Κι όλοι όταν πρώτα έθαψαν με τα ίδια τους τα χέρια την τελευταία πεθαμένη τους ελπίδα...
Ας μην αφήσουμε την ελπίδα μας να πεθάνει..
Ας παρηγορούμε τη λυπημένη μας καρδιά...
Η χαρά είναι η ζωή της..
Και η δική μας..
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Re: Ποιοι ποιητές αυτοκτονούν!

Δημοσίευσηαπό thanassis » Τετ Ιαν 29, 2003 12:48 am

Ποιηση (δημιουργία, ποιώ, εργάζομαι, χείρα ως όργανο δημιουργίας) και

αυτοχειρία (χείρα ως όργανο αναίρεσης του δημιουργού, της εργασίας)

είναι πράγματα αλληλοαναιρούμενα

than sigma έγραψε:Ποιοι ποιητές αυτοκτονούν!
Τα κείμενα ποιητών διαφόρων εθνικοτήτων που έχουν αυτοκτονήσει περιέχουν λέξεις και γλωσσικά σχήματα που προμηνύουν την τελική τους μοίρα. Η ανακάλυψη από ερευνητές όταν ανέλυσαν με τη βοήθεια προγράμματος Η/Υ 156 ποιήματα αυτοχείρων ποιητών και 135 ποιήματα ποιητών που δεν έβαλαν τέλος στη ζωή τους.

Οι ερευνητές βρήκαν ότι οι ποιητές που αργότερα αυτοκτόνησαν χρησιμοποιούν λέξεις που υποδεικνύουν την αντιπάθεια που πιστεύουν ότι προκαλούν σε άλλους ανθρώπους και την αποκλειστική ενασχόλησή τους με τον εαυτό τους. Σύμφωνα με τον Τζέιμς Πένεμπεϊκερ, καθηγητή ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο του Τέξας, το κύριο εύρημα είναι ότι μπόρεσαν να διαχωρίσουν την πνευματική κατάσταση ανθρώπων από τη γλώσσα που χρησιμοποιούν.

Ο Πένεμπεϊκερ διενήργησε την έρευνα μαζί με την φοιτήτρια Σάννον Ουίλτσεϊ Στέρμαν του πανεπιστημίου της Πενσυλβάνια. "Οι λέξεις που χρησιμοποιούμε, ειδικά αυτές που μοιάζουν ασήμαντες, λένε πολλά για το ποιοι είμαστε, τι σκεπτόμαστε και πώς βλέπουμε τον κόσμο", δήλωσε ο καθηγητής. Μεταξύ των ποιητών τα κείμενα των οποίων ανέλυσαν οι ερευνητές είναι και του Βλάντιμιρ Μαγιακόφσκι.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ
thanassis
new member

ας ασκεφτούμε...

Δημοσίευσηαπό συναχωμένο ποντικάκι » Κυρ Ιούλ 06, 2003 8:55 pm

einai poli egoistiko na theoroyme pos i poiisi exei mia ksexoristi sxesi me tin autoktonia, diaforetiki apo oti me tis alles texnes - tropoi ekfrasis.
I autoktonia einai mia paraitisi, opos kai i epilogi na zoume einai mia paraitisi...paraitisi apo tin epilogi tou thanatou.
o kazantzakis eixe pei pos "geniomaste apo mia avisso kai kataligoume me to thanato se mia alli, i zoi einai ena perasma"
an theorisoume pos i zoi den einai para mia gefira metaksi dio kosmon, tote o anthropos pou exei idi oloklirosi to perasma tis gefiras den exei allo logo iparksis opote...i autoktonia karadokei...

o poiitis prospathei na perasei akaireos auti ti gefira alla na tin kani kai pio statheri, na afisei simadia kai minimata stous epomenous pou tha erthoun oste na einai asfaleis...
ki otan epitelous oloklirosei to ergo tou, nai, tote tha erthei i ora na agiksei tin alli pleura. an auti i ora erthei prin ta fisika geramata tote, i autoktonia einai i moni lisi, i moni alithia...
o poiitis den autoktonei diliazontas na zisei, autoktonei GIA NA ZISEI, gia na mi niosei pote ti distixeia mias zois xoris noima...to noima exei metaferthei stin epomeni avisso, ekei pou kataligoume...Apla o autoxeiras poiitis os anthropos idiaiteros kateleikse, sinideita kai eks' anagis noritera...

(elpizo na egina katanoitos, an oxi, sigxoriste me...)
το 99% των ανθρώπων είμαι σίγουρος πως δεν είναι στα καλά τους...
κάθε φορά που σκέφτομαι αν βρίσκομαι κι εγώ ανάμεσά τους είναι σαν να βλέπω τον εαυτό μου μπροστά σε ένα σπασμένο καθρέπτη.
συναχωμένο ποντικάκι
new member

Αυτόχειρες ποιητές ή ζωγράφοι-εραστές της σιωπής ;

Δημοσίευσηαπό kopadi » Τρί Σεπ 02, 2003 3:46 pm

Ο αυτόχειρας με την αυτοκτονία σιωπά για πάντα , ενώ ο ποιητής με τις λέξεις του σπάει την σιωπή με όποια ένταση και αν διαβαστεί το ποίημα του (ψυθιριστά, χαμηλόφωνα, δυνατά). Η πάλη ανάμεσα στη σιωπή και τις λέξεις γεννάει το ποίημα. Καμμιά φορά νικάει η σιωπή... Θέλω να πιστεύω ότι ακόμα και τότε ο ποιητής έχει προλάβει να την ζωγραφίσει με λέξεις πριν την αγκαλιάσει ...
aimenartakarabaz
kopadi
super member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 04, 2003 12:52 pm

έχω μια απορία: γιατί αυτό το τόπικ;
τελικά μπήκε τυχαία, ή κάποιος το γνώριζε;
βιβλιοπωλείον της Εστίας,
ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΡΤΟΚΟΛΛΗΣ, Ιδανικοί αυτόχειρες. έλληνες λογοτέχνες που αυτοκτόνησαν. μελέτη, εκδόσεις Εστία.

(ε)
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Νοέμ 11, 2006 12:11 pm

_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό Antonio » Σάβ Νοέμ 11, 2006 12:16 pm

καλα Ρε.......

Που Το θυμηθηκες Αυτο μιλαμε;;;
Antonio
full member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ποίηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες