ποίηση

engar allan poe

ο κόσμος της ποίησης είναι εδώ

engar allan poe

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Δεκ 25, 2004 7:50 pm

mipos xerete kamia selida meta pihhmata tou poe metafrasmena sta elinika; eyxatristo
Επισκέπτης

stixoi agaphmenon poihton

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Δεκ 25, 2004 10:54 pm

Στου πικραμένου την αυλή ήλιος δεν ανατέλλει
Mόνο σκουλήκια βγαίνουνε να κοροϊδέψουν τ' άστρα
Mόνο φυτρώνουν άλογα στις μυρμηγκοφωλιές
Kαι νυχτερίδες τρων πουλιά και κατουράνε σπέρμα.

Στου πικραμένου την αυλή δε βασιλεύει η νύχτα
Mόνο ξερνάν οι φυλλωσιές ένα ποτάμι δάκρυα
Όταν περνάει ο διάβολος να καβαλήσει τα σκυλιά
Kαι τα κοράκια κολυμπάν σ' ένα πηγάδι μ' αίμα.

Στου πικραμένου την αυλή το μάτι έχει στερέψει
Έχει παγώσει το μυαλό κι έχει η καρδιά πετρώσει
Kρέμονται σάρκες βατραχιών στα δόντια της αράχνης
Σκούζουν ακρίδες νηστικές σε βρυκολάκων πόδια.

Στου πικραμένου την αυλή βγαίνει χορτάρι μαύρο
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό wpleftyboyγη » Δευτ Ιαν 03, 2005 2:35 pm

σου προτεινω απο εκδοσεις γραμματα σε μεταφραση γιωργη σημηριωτη

μπορει να κοστιζουν και 7 , 8 ευρω το πολυ.
(υπογραμμιζω τη μεταφραση και τον μεταφραστη.... τιμητικα)
wpleftyboyγη

Re: engar allan poe

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιαν 04, 2005 11:59 am

Anonymous έγραψε:mipos xerete kamia selida meta pihhmata tou poe metafrasmena sta elinika; eyxatristo

υπάρχουν σκόρπια ποιήματα μεταφρασμένα, αλλά αγόρασε καλύτερα από τις εκδ. Πλέθρον το βιβλίο με ποίηση. Επίσης καλό το Κοράκι από την ʼγρα μτφρ. Τζ. Πολίτη, καθώς και μετάφραση του "Φιλοσοφία της σύνθεσης".
Επισκέπτης

geia sas

Δημοσίευσηαπό Poexania » Τρί Νοέμ 29, 2005 10:05 am

na soy po thn alhtheia sta aglika vriskeis ta panta
sta ellhnika den nomizo na yparxei poly yliko
vasika kata th gnomh moy einai kalytera na ta diavaseis sta aglika exontas dipla th metafrash
alios den pianeis akrivos to sfygmo toy poihmatos
ego vrei kai agorasei mono ena biblio me poihsh toy poe poy eixe kai to agliko prototypo kai th metafrash dipla ala to xo xasei
oi istories toy vriskontai poly pio eykola an kai den xero ama exoyn ekdothei oles sthn ellada, kapote eixa vrei ena site poy eixe kapoies tis opoies den thymomoyna na tis eixa diavasei.pados oti exo vrei sta ellhnika to xo agorasei kai pleon den vrisko ala.
ayta
All that we see or seem is but a dream within a dream
Poexania
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Νοέμ 29, 2005 1:06 pm

καλως ηρθες παιδι του arkham

δωσε τα χαιρετισματα μου στη συμπαθεστατη (αλλα kind of spooky) γριουλα Ammi Pierce ....δεν πιστευω να μας αφησε χρονους ε ?

εχεις καθολου νεα για τους Gardners ?

αν και δεν γνωριζομαστε θα ηθελα μια χαρη σε παρακαλω

μια και εισαι ελληνικης καταγωγης μαντευω οτι σπουδαζεις στο πανεπιστημιο του Miskatonic εκει ε ?

θα ηθελα σε παρακαλω να μεταφερεις τους χαιρετισμους μου στον Prof. Lewis
με τον οποιο ειχα γνωριστει οταν ημουν παιδι στην Ιταλια (για την ακριβεια στη σικελια στο trapani , μια πολη γεματη Ελληνικο στοιχειο ) καθως εκαναν πολλη παρεα με τους μακαριτες του γονεις μου που τον εκτιμουσαν πολυ, λιγο πριν ξεκινησει για τα ταξιδια του στην Αφρικη ...πες του οτι ο lefty ο Δημητριου απο την Ελλαδα τον χαιρεταει και παραμενει φανατικος αναγνωστης του ...τον πινακα του καθηγητη κυριου Pickman που μου ειχε στειλει με τα πορτραιτα των δικων μου (ολη η οικογενεια ζωγραφισμενη απο φωτογραφιες που ο ιδιος ο prof. Lewis ειχε βγαλει) τον φυλαω σαν τα ματια μου αν και με τρομαζει καμμια φορα οταν τον κυτταζω ...
ειναι κατι στα ματια του ξαδερφου μου του νικου (μετα το θανατο των γονιων του και του μικρου του αδερφου στο τραγικο εκεινο ατυχημα στη βορεια ιταλια ,νοτιο τυρολο το λενε αλλοι, λιγο εξω απ' την κορτινα εζησε για λιγο μαζι μας πριν κληρονομησει και φυγει οριστικα στην ελβετια)
κατι που κι εγω δεν μπορουσα να δω τοτε , αλλα μετα απο τοσα χρονια ειναι ολοφανερο οτι ο χαρισματικος κυριος πικμαν εβλεπε βαθεια στις ψυχες των ανθρωπων και που ο καθηγητης λιουϊς ειχε δει πρωτος κι επεμενε να δωσει τις φωτογραφιες στο πικμαν για να αποτυπωσει την υφερπουσα μοχθηρια στο βλεμμα το ξαδερφου μου ...

σε παρακαλω λοιπον αγαπητε-η poexania αφου μεταφερεις στον κο καθηγητη λιουϊς τα χαιρετισματα μου ,
να του πεις να μου στειλει επειγοντως μηνυμα στη θυριδα μου στο εμισσος , για να μου δωσει μια ηλεκτρονικη του διευθυνση ή αλλη ...πρεπει να του στειλω νεα στοιχεια για το νικο πριν ειναι πολυ αργα για ολους μας ...πρεπει να τα δει .

poexania εισαι ενα δωρο απο τον ουρανο πανω που ειχα απελπιστεικαι ημουν ετοιμος να εγκαταλειψω τη μαχη πριν καλα καλα αρχισει

σε παρακαλω βρες τον prof. Lewis και πες του να επικοινωνησει μαζι μου πριν ειναι αργα !
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Poexania » Τετ Νοέμ 30, 2005 11:10 am

agaphte mataia elpizeis, oi ereynes moy kai ta stoixeia poy exo sylexei apolo ton kosmo me odhgoyn sto symperasma oti o xronos poy tha boroysame na eixame epembei gia na apotrepsoyme to moiraio, exei perasei.
dynameis anoteres apo oso boreis na fantasteis etoimazontai na anasanoyn ton aera mas xana meta apo ekatomyria xronia.dynameis poy pote den pethanan apla perimenan th sosth stigmi kai h stigmh ayth foboymai exei erthei.
tha katalavaineis vevaia oti milo gia toys palaioys poy anaferontai sto necronomicon poy exei grapsei o trelos aravas abdul alhazred kai poy ena antitipo toy fylasete sthn kryfh bibliothikh toy panepistimioy toy miscatonic thn opoia eixame thn tyxh, h thn atyxia an protimas na anakalypsoymei ta xronia poy foitoysame ekei.
den xero gia sena omos ego tremo sthn idea toy xypnhmatos ayton ton plasmaton, oi ypotaktikoi toys exoyn apothrasynthei kai den tha arghsoyn na vgoyn apo toys yponomoys kai toys vromeroys toys boyrkoys kai tha arxisoyn na perpatane stoys dromoys ths polhs bandalizontas otidhpote brethei sto dromo toys.
plasmata ths thalasas me gampsa nyxia kai folidoto derma tha taxidepsoyn mexri tis paraliakes poleis kai tha speiroyn ton paniko kai to thanato.
o theos na lypithei tis psyxes mas kai na mas sygxoresei ta lathi toy parelthontos

o filos soy
Arthur Gordon Pym
a by the way poexania@gmail.com to email moy an grafeis kai thes na adalaxoyme yliko sfyra
ta leme
All that we see or seem is but a dream within a dream
Poexania
new member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Νοέμ 30, 2005 8:37 pm

τι λέτε καλέ;;; :shock:
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Δεκ 01, 2005 10:22 pm

εγω παλι αγαπητε φιλε poexania
μπλοφαρα οπως θα δεις παρακατω
στην πραγματικοτητα οχι μονο δεν ανυσηχω για την ελευση των Παλαιων Θεων αλλα
περιμενω ποτε θα μας την πεσει η Σκια του innsmouth (οπως την αποκαλεσε καποτε ο μιαρος "παππουλης")

η σκια (δεν τολμω να αναφερω το ονομα Του) ειναι νομιζω η μονη ελπιδα να ισοροπησει ο κοσμος μας
η μεταμορφωση μας ειναι ο μονος τροπος να υπαρξουμε σε αρμονια με τη φυση
προσευχομαι και επικαλουμαι το ονομα Του , μαζι με τη γυναικα και τα παιδια μου , για ατελειωτες ωρες καθε βραδυ .
το πρωι στη δουλεια ειμαι λιωμα αλλα ξερω οτι η αγαπη Του θα οδηγησει τα χερια μου να κανουν αυτο που πρεπει
να λιωσουν καθε απιστο σκυλι , καθε οπαδο των νεων λαοπλανων θεων ,
καθε μιαρο πλασμα που θελει να ονομαζει τον εαυτο του ανθρωπο

η Ζωη γεννηθηκε στη θαλασσα κι Εκει θα επιστρεψει (συντομα ...θα δεις)

υγ. εσυ ντιανα μη χωνεις τη μυτη σου εκει που δεν πρεπει γιατι θα το μετανοιωσεις

οποιος ενδιαφερεται να γνωρισει την Αγαπη Που Μεταμορφωνει μπορει να επικοινωνησει μαζι μου
δεν εχει σημασια αν ειστε ζητιανοι ή πλουσιοι
φτιαγμενοι επιχειρηματιες ή αφτιαχτοι αδεκαροι καλλιτεχνες
αντρες ,γυναικες ή παιδια
νεοι γονεις ή παππουδες
ο Θεος παρεχει σε ολους οσους εχουν αναγκη και Τον επικαλουνται
ακομα κι αν στην αρχη δεν βρειτε αυτο που χρειαζεστε θα δουλεψουμε μαζι για να δημιουργησουμε τις ευκαιριες που ψαχνετε
και προ παντων

να ειστε βεβαιοι οτι
η Σκια της αγαπης Του θα σκεπασει ολη τη γη (καθως οπως γνωριζετε ολη η γη συντομα θα ξαναγινει θαλασσα ) .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Δεκ 01, 2005 11:14 pm

Εικόνα
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο ποίηση