περί ανέμων και υδάτων

Επιστολή σε κάποιον που μου λείπει

ότι δεν μπορεί να μπει στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Δημοσίευσηαπό Bruno » Πέμ Φεβ 07, 2008 3:13 pm

Να σας ευχαριστησω για τα μαθηματα δημοκρατικου πολιτευματος και τους δυο κατ αρχην...

Προσπαθω να δω μια καποια αλλαγη της προοπτικης που παρουσιαζεται και να την εξηγησω απο το γενικο πνευμα του καιρου μας που δε πιστευειπια οτι οι νομοι των θετικων επιστημων κλεινουν μεσα τους ολοκληρη και γυμνη την αυθεντικη αληθεια των πραγματων.

Αφου η ιστορια του πολιτισμου μας φιλτατε atomant εξεταζει γεγονοντα που διαμορφωνονται μεσα στο χρονο , καθως και πραξεις ανθρωπινες ,δηλαδη ψυχικα ενεργηματα , ειναι πρακτικα αυτονοητο οτι χαραζει το δικο της δρομο στην εποχη μας και εγκαινιαζει μια εντελως διαφορετικη μεθοδο για να πλησιασει και να κατακτησει το "αντικειμενο" της (μαντεψτε ποιο ειναι το αντικειμενο).....

Πλεον να ξερετε πως η φυση ειναι για μας βουβη...

Μοναχα η δυναμη της φαντασιας μας ριχνει πανω της καποια ανταυγεια ζωης και εσωτερικοτητας...

Η κοινωνια ομως ειναι ο κοσμος μας .Το παιχνιδι των αλληλεπιδρασεων που γινεται μεσα στη κοινωνια το ζουμε και μεις μαζι με ολη τη δυναμη ολοκληρου του ειναι μας αφου οι ιδιοι απο μεσα μας αισθανομαστε με την πιο ζωηρη ανησυχια τις καταστασεις και τις δυναμεις απο τις οποιες οικοδομειται το συστημα της .\
Bruno

Δημοσίευσηαπό Βruno » Πέμ Φεβ 07, 2008 3:17 pm

Eντιτ ./

Συνομιλειτε με παλιο φορουμιστη και που ποτε δε θα ανακυρηχθει μπλογκερατζης....

Περι Μυθος το εντιτ..
Βruno

Δημοσίευσηαπό ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ » Πέμ Φεβ 07, 2008 6:26 pm

Βruno έγραψε:Συνομιλειτε με παλιο φορουμιστη και που ποτε δε θα ανακυρηχθει μπλογκερατζης....

Xmm...
Synomileite.
Einai metadotiko!
/\Y]{Oς

"Ρε κουφάλες, είναι προτιμότερο ν' αγωνίζεται κανείς ακόμα και μάταια παρά να ζει μάταια".
Δ.Π.
Άβαταρ μέλους
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
full member

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Φεβ 07, 2008 10:31 pm

Τι έγινε ρε παιδιά;
Πότε μαζευτήκατε και αρχίσατε και το γλέντι κιόλας;
Το λοιπόν,μοναχικέ λύκε που νόμζα πώς ήσουν ο μύθος,αλλά από ότι φαίνεται είσαι ο μπρούνο και τώρα μένει να φανεί άν και ο μύθος είναι ο μπρούνο,δέν θα μπορούσα να πώ πώς έχεις άδικο σε αυτά που λές στον άτομαντ,αλλά δέν θα μπορούσα να πώ πώς έχεις και δίκιο.
Εγώ βλέπω την όλη ιστορία του άτομαντ,πολύ α νθρώπινη,που βέβαια έχει το δικαίωμα να μιλάει ακομπιάστως και όπως καταλαβαίνει,σάν μιά παραίνεση στην αγαπημένη του κόρη,φουσκώνοντας λίγο τα πράγματα ένθεν και ένθεν,όχι για να χαιδέψει το σπίτι του ή να δείξει την σνομπαρία του στην κοινωνία,αλλά για να κάνει πιο ευδιάκριτο αυτό που θέλει να πεί (ούφ,με μιά ανάσα τα πα όλα).

Και σάν άσχετο αλλά και σχετικό,θα σας μεταφέρω αυτά που άκουσα εχθές στου σαββίδη από τον γιανναρά,όπου άτομαντ ισχυρίστηκε ο τελευταίος ότι το μεταμοντέρνο δέν έχει έλθει επειδή θα είχαμε ακούσει το μπάμ (συμφωνώ μαζί του και στο λεγα και εγώ παλιότερα πώς δέν έχει σκάσει μύτη ακόμη σε όλη την μεγαλοπρέπειά του),και καθώς το κύριο χαρακτηριστικό του (του μεταμοντέρνου) είναι η αμφισβήτηση κάθε εγκυρότητας αυτό που του μένει να κάνει πρίν ξεπροβάλλει είναι να αμφισβητήσει και την δική του εγκυρότητα να αμφισβητεί την εγκυρότητα του κόσμου.
Νομίζω ότι αυτό λύκε άγριε θα σε καλύπτει,θα καλύπτει και τον άτομαντ.
ΜΠΑΜ!
Νάτο πετιέται.

Λέφτυ,η ωραία ιδέα αυτή που μου γραψες ισχύει και για τον άτομαντ και τους άλλους;
Αυτή με το καταφύγιο ντε.
Πάντως κάπως έτσι αρχίζουν τα θρίλλερ.
Ελπίζω να μήν βρεθούμε μαχαιρωμένοι.

ΒΓ Τελικά,με τα μπλόγκς και τα φόρα,από δώ και από κεί,νοιώθω πιά ότι έχω χάσει την διαδικτυακή μου ταυτότητα.Δέν ξέρω τι είμαι,τι λέω,γιατι΄το λέω,τι κάνω που στέκομαι και που τραβώ.
Ποιοί είμαστε όλοι εμείς που μαζευόμαστε,χανόμαστε και ξαναμαζευόμαστε;
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Πέμ Φεβ 07, 2008 10:51 pm

Γεια σου μέρμηγκα!

Γεια χαρά σε όλους!

Δεν γίνεται, λέω, να κυττάζουμε τις καταστάσεις μόνο από τη δική μας σκοπιά. Αν και δηλαδή, μόνο απ' αυτή δυνάμεθα να τα κυττάζουμε... Όμως, οι πιο νέοι δεν γνωρίζουν όσα, μαζεύοντας τις εμπειρίες μας, γνωρίσαμε και μπορούμε να κρίνουμε. Θέλουν να δοκιμάσουν να τα γνωρίσουν από πρώτο χέρι. Το μόνο που μας επιτρέπεται είναι να βρισκόμαστε κάπου εκεί γύρω όταν αρχίζει να σκοτεινιάζει...
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Παρ Φεβ 08, 2008 12:20 am

Μπορει κανεις να κοιταζει τα πραγματα των αλλων απο τη δικη τους σκοπια , εχοντας ομως το νου του να μη χασει τη δικια του , την οποια και βρισκει και εξελισσει κοιταζοντας τη σκοπια των αλλων . Ζορι .
Οι εμπειριες ειναι προσωπικες , δεν ειναι ; :)
Μιχαληςς

Δημοσίευσηαπό Μερμηγκας » Παρ Φεβ 08, 2008 4:59 pm

Και φυσικά Ασπικ το Μπαμ δεν ήρθε ακόμα μια και στον τωρινό έθνικ μεταμοντέρνο πολτό, ανάμεσα στον αντιιμπεριαλισμό της γενιάς μου και στο "να βρούμε την αλήθεια του εαυτού μας και της πατρίδας μας" πολλά μεσολάβησαν.

Από μια άποψη πιστεύω ότι ζούμε τον ελληνικό δρόμο για το new age ή τη "νέα εποχή" όπου συνωθούνται τα παράταιρα υλικά μιας πολιτικής και πολιτιστική μνήμης δίπλα σε ανάγκες αυτοδικαιολόγησης ενός ορφανού από δεσμευτικές αναφορές παρόντος.

Και ο πολιτιστικός καταναλωτισμός (ακόμη και στην απότομη στροφή ενίων προς την ορθόδοξη πνευματικότητα) έρχεται να υπογραμμίσει τα πραγματικά κενά της μιας αλήθειας, τα τραυλίσματα του πρακτικού μας λόγου ως ανθρώπων

ΥΓ. Καλώς το Χαμίνι . Ειδες τι παθαίνει κανείς εάν μπερδεύει τα Μλογκς με τα γκλομπς και γράφει γράμματα εδω μέσα
Μερμηγκας

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Φεβ 08, 2008 9:56 pm

Δηλαδή άτομαντ,ένα ασφυκτικά γεμάτο παρελθόν μας οδήγησε σε ένα άδειο παρόν,και αναρωτιόμαστε τώρα να πάρουμε πράγματα από το πρώτο να γεμίσουμε το δεύτερο,ή να το αφήσουμε όπως είναι ΄αδειο μήπως εμφανιστεί τίποτα στο μέλλον και δέν έχουμε που να το βάλουμε;
Είμαστε πάντως σε μιά καμπή της ιστορίας,δέν είμαστε;

Και ενδεχομένως μέρμηγκα,το μπάμ να μήν είναι τίποτα άλλο από ένα ήσυχο πίφ,σάν η ίδια η αυτοαμφισβήτηση του μπάμ.
Ένα γεγονός δηλαδή,που ούτε κάν θα το πάρουμε χαμπάρι.
Καιρός νομίζω να ψάχνουμε στα ψιλά των εφημερίδων.
Δέν είναι εποχές για πρώτα θέματα με πηχιαίους τίτλους.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Φεβ 08, 2008 11:02 pm

ποιά είναι η φύση των πραγμάτων;
ποιά είναι η αλήθεια;
έχω την εντύπωση πως όταν βλέπεις την αλήθεια των άλλων είσαι με ένα μαντήλι στα μάτια παίζοντας την τυφλόμυγα... τυφλός μπαίνεις στο βασίλειο του άλλου και σβήνεις τη ματιά σου για να την ανοίξεις ξανά σε ένα φως

προβολέων σε γήπεδο μπάσκετ. Η μέρα έχει φύγει ο τόπος ερήμωσε και είσαι με ένα ζευγάρι μάτια στα χέρια. Ξανά και ξανά σαν ταξιδιώτης...

"Δεν ήθελα να σε διδάξω, να σε καβλώσω ήθελα" τελειώνει ο Ζενέ τον σχοινοβάτη.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Σάβ Φεβ 09, 2008 11:29 pm

Είμαστε πάντως σε μιά καμπή της ιστορίας,δέν είμαστε;

Και το καλυτερο πουχουμε να κανουμε ειναι να βρουμε μια καλη θεση , με κανα δυο πεντε δεκα αλλους αν γινεται , με τα σεα μας τα μεα μας , με ελαφρια καρδια , χιουμορ και προσωπικο στυλ και να θαυμασουμε τις φλογες η ο,τι αλλο γουσταρουμε. Και , η που θα καουμε ( ε, και τι εγινε , ολοι ( ; ) θα πεθανουμε μια μερα ) η που θα τη γλυτωσουμε και θα δουμε πως ειναι κι αυτη η νεα εποχη τελος παντων .
Μιχαληςς

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο περί ανέμων και υδάτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης