περί ανέμων και υδάτων

Is Anybody In? The ceremony is about to begin...

ότι δεν μπορεί να μπει στις υπόλοιπες κατηγορίες...

... ashes to ashes...

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Δεκ 02, 2010 7:30 pm

Μου έδωσες ιδέα! έτσι και όντως κάνει ο μπουτάρης το αποτεφρωτήριο, θα ξεκινήσω νέα επαγγελματική καριέρα!!!!
Θα σχεδιάζω τεφροδόχους! θα συνεργαστώ και με τον μπαμπούλα, το γνωστό γραφείο "τελετών" (όχι αποφοίτησης … τουλάχιστον όχι ακαδημαϊκής … μάλλον το αποδήμησης ταιριάζει καλύτερα), και τέρμα για μένα τα μνημόνια, οι σκέψεις περί του κοψίματος του τσιγάρου, οι οικονομίες και όλα τα παρελκόμενα της υπάρχουσας κρίσης (αν και ο οικονομικός όρος είναι ύφεση, το κρίση έρχεται και δένει με την γενικότερη κατάστασή μας …)

Ήσουν πχ βουλευτής εν ζωή? Η τεφροδόχος σου θα είναι ένας ωραιότατος κουμπαράς για να θυμούνται όλοι τις αιματηρές προσπάθειές σου να μαζέψεις τα προς το ζην
Ήσουν τηλεπερσόνα? Οι συγγενείς σου θα μπορούν να συνεχίζουν να σε καμαρώνουν στην οθόνη της πρωτοποριακής τεφροδόχου σου
Ήσουν τραγουδιστής ή γουοναμπί τραγουδιστής? Μια τεφροδόχος σε σχήμα μικροφώνου σε περιμένει
Ήσουν τίμιος μεροκαματιάρης? … σιγά ρε ξεφτίλα μην ασχοληθούμε με την πάρτη σου! Εδώ δε σου έδινε κανείς σημασία εν ζωή, θα σου δώσουμε στο θάνατο? Πάρε τις στάχτες σου και πάνε παραπέρα! Ουστ!
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Re: Is Anybody In? The ceremony is about to begin...

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Δεκ 02, 2010 8:17 pm

Τι τρέχει με σάς;
Ιδρυματικοί τύποι είσαστε;
Ξανάνοιξε το τρελλάδικο και βούρ οι τρελλάρες να ξαναμπούν πάλι μέσα;
Εσείς την κάνατε την θεραπεία σας. Τώρα ο θανάσης θα πάρει νέους να νοσηλεύσει.
Μπρός έξω.Είστε καλά τώρα και μπορείτε να τα βγάλετε πέρα μόνοι σας.
Έξω,ούστ.

ΥΓ Προειδοποίηση!
Το μύνημα απευθύνεται σε όσους ψάχνουν συχνά τις αποθήκες με τις παλιατσαρίες τους και όταν και άν και εφόσον ανάμεσά τους τυγχάνει να υπάρχει και το παλιό αγαπημένο τους ραδιόφωνο της παιδικής τους ηλικίας.
Σίγουρα αφού το χαιδέψετε και ερεθιστείτε με διάφορους τρόπους και εφόσον δέν είστε σε προχωρημένη διαταραχή για να το πηδήξετε,σίγουρα θα το βάλετε στην πρίζα. Και ακόμη πιο σίγουρα στην συνέχεια θα κολλήσετε το αυτί σας στο μεγάλο του ηχείο να δείτε άν παίζει ακόμη.
Και ακόμη πιο σίγουρα,θα σας φανεί πώς ακούσατε κάποιους παλιούς νοσταλγικούς ήχους. Θα γεμίσουν τα μάτια σας και θα το δυναμώσετε να ακούσετε υποτίθεται καλύτερα.
Προσοχή! Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σκάσουν οι λυχνίες μέσα στο αυτί σας και να μείνετε κουφοί που να μήν μπορείτε να ακούτε ούτε τον τράγκα όταν ουρλιάζει.
Οι νοσταλγικοί τύποι κινδυνεύουν σοβαρά με μόνιμη κώφωση.
Είπατε τίποτα; Δέν άκουσα.

ΥΓ2 Εσύ ρε αρχικλαψιάρη δέν βαρέθηκες την γκρίνια; Μιά δέν έχεις λεφτά,μιάς δέν έχεις τσιγάρα,μιά δέν έχεις γκόμενες. Μιά σου πέσαν τα μαλλιά,μιά σου ανέβηκε η πίεση,μιά σου ανέβηκε το ζάχαρο,μιά σου έπεσε το πουλί.
Τι κάνεις έτσι;
Γεράματα είναι. Δές την θετική πλευρά τους,ότι σιγά σιγά σκέφτεσαι λιγότερο και όσο λιγότερο σκέφτεσαι τόσο και λιγότερες παπαριές λές.
Και την ωραία σου σελίδα γιατί την έκλεισες και σε έψαχνα τις προάλλες και ανησύχησα;
Ά και άμα ξαναμπείς και δέν πάς να πέσεις απο την ταράτσα αγκαλιά με το ποδήλατο,θέλω να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις να μου πείς τίποτα για τα κιτ ηλεκτρικών ποδηλάτων,γιατί με έχουν μπερδέψει οι κινέζοι.
Άντε σταμάτα την κλάψα να σε ρωτήσω κάτι που θέλω,και μετά την ξανασυνεχίζεις με την ησυχία σου.

http://www.youtube.com/watch?v=kn25gMRL5mk
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Δεκ 02, 2010 8:29 pm

Περιττό βέβαια να σας πώ πώς με συγκίνηση σας είδα πάλι εδώ στα μέρη τα παλιά,χαίρομαι που είστε καλά και ελπίζω έτσι καλά και όμορφα να είναι και οι άλλοι παλιοί καλοί φίλοι.
Και εύχομαι και σε σάς και σε όλους μας,το παλούκι που τρώμε να μας μπεί όσο γινεται βαθύτερα μπάς και ξυπνήσουμε και κουνηθεί τίποτα.
Θυμήσου και εσύ κλαψιάρη πώς κατακρίνατε μαζί με τον μοτοσυκλέτα τα παιδιά πρόπερσι όταν τα έσπαγαν.
Κάτι ήξεραν και κάτι θα προλαβαίναμε άν ακολουθούσαμε και οι κωλόγεροι.
Απ την προκύρηξη των πυρήνων σου μεταφέρω,όποιος λέει αλλά δέν κάνει,δέν λέει τίποτα τελικά,και όποιος κάνει αλλά δέν λέει,δέν κάνει τίποτα και αυτός.
Λέγε και κάνε,κάνε και λέγε.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Τετ Δεκ 08, 2010 4:52 am

Σήμερα θυμήθηκα τυχαία το σάιτ,και αποφάσισα να μπω,και βλέπω αυτή την ασπρίλα.....το καφέ φόντο ήταν πολύ καλύτερο :?
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τρί Δεκ 28, 2010 12:04 am

Κάτσε να τα πάρω με τη σειρά και δεν είναι πως μ' αρέσει η σειρά αλλά εσύ τ' ανακάτεψες όλα όχι γιατί σ' αρέσουν ανακατεμένα αλλά γιατί σ' αρέσει να τ' ανακατεύεις, είσαι δηλαδή ΑΝΑΚΑΤΩΣΟΥΡΑΣ!

Οι "πυρήνες" λένε μαλακίες. Από την αρχή δηλαδή τις λέγανε αλλά το παραχέσανε. Είπανε πως οι μικροί μικροαστοί είναι εχθροί τους [λέει] και πως οι πραγματικοί τους φίλοι και σύντροφοι είναι οι... ποινικοί! ΣΟΥΠΕΡ ΟΥΑΟΥ! Δηλαδή ρε μεγάλε εγώ τι να κάνω τώρα? Να ξεκολήσω πάνω από τη τηλεόραση τη γιγαντοαφίσα του ΤΣΕ και να βάλω τον Αλ Καπόνε ή τον Ντιλιγκερ και θα 'μαι... επαναστάτης? Ρε δε πάνε στο διάολο κι αυτοί! Μας τα 'χουνε κάνει τσουρέκια οι "ματσο" επαναστάτες που δε μασάνε τίποτα!

Ξέρεις ποιός είναι ο πραγματικός επαναστάτης? Τον είδα στις 15 στην 24ωρη απεργία που χα κατέβει με τους απεργους. Αφού φάγαμε το χημικό της αρκούδας στο σύνταγμα έτρεξα να γλυτώσω πριν ψοφήσω από το βήχα. Ξαφνικά βλεπω ένα λαικό χοντρό 60άρη σαλταρισμένο, με μια ομπρέλα και καράφλα να τα χει πάρει στο κρανίο, να στέκεται ΑΠΕΝΑΝΤΙ από μια δοιμιρία αρματωμένους ρωμαίους και να τους κατεβάζει ΟΛΑ τα καντήλια που μαθαίνουνε στη λαχαναγορά ανάμεσα στις βόμβες κρότου λαμψης, ξαναλέω... ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!

Αυτός λοιπον ο λαικός που κατέβηκε στο δρόμο, ο νοικοκύρης μέχρι πρότινος, αυτός είναι το φως της σύγχρονης επανάστασης, η ελπιδα. Οι "πυρήνες" είναι το κάτουρό της! Τώρα για τ' άλλα που λες, μας τα ΄λεγες πέρσυ, δηλαδή τι έλεγες, πως καλά κάνουνε τα "παιδιά" που καίνε αλλά όταν έγινε η μαρφίν σφυρούσες αδιάφορα...

Τέλος πάντων, πια επανάσταση και σαχλαμάρες, αν ποτέ γίνει θα σε κεράσω μια εξάδα λεμόνια από τη λεμονιά του πεζοδρομίου μου, όπου έγινε μάχη στη γειτονιά όταν ωρίμασαν και πήγα να τα κόψω, μιας που οι γείτονες θέλανε κι αυτοί αλλά τους έκοψα και τα λεμόνια και τη φόρα αφού μόνο εγώ τη πότιζα το καλοκαίρι κι επιπλέον εγώ ένα λάντα είχα που το πούλησα ενώ εκείνοι έχουνε μπε εμ βε και φιατ οπότε όποιος θέλει λεμόνια να πάει στη λαική! Έτσι λοιπόν είναι τα πράγματα στις λαικές γειτονιές αλλά εσύ που 'σαι των προαστείων δεν θα καταλάβεις και πολλά διότι όλοι οι αγρότες τη ψιλοβγάζανε στη κατοχή ενώ οι άνθρωποι της πόλης αν ήταν τυχεροί τρώγανε ποντίκια, αν όχι τρώγανε ο ένας τον άλλον.

Είχε έρθει κι ο φίλος σου ο βόρειος να ψάξει για εξωγήινους στην αθήνα, τον "μυρίστηκα" όμως αμέσως και πήγα, τον βρήκα, πλακωθήκαμε στο ξύλο, γιατί είχαμε κάτι διαφορές με τις ομάδες και αποφασίσαμε να σκοτωθούμε την επόμενη χρονιά που θα 'ναι γούρικη.

Έχεις και πολλά χαιρετίσματα από αυτή την ευγενική ψυχή των μπλογκς που μια σε βρίσκει μια σε χάνει αλλά ακόμα δεν έχει καταλάβει πως είσαι χαμένο κορμί και σ' έχει σε εκτίμηση, άντε τώρα να της εξηγήσω οπότε αφήνω κάτι στον αέρα να πλανιέται, μια της λέω πως είσαι ναυτικός, μια πως είσαι στρατιωτικός στο ΝΑΤΟ, μια πως έχεις μπλέξει με κάτι χρηματιστηριακές, πάντα κάτι καινουργιο βρίσκω αλλα΄ποτέ δε με πιστεύει!

Ο μοτοσυκλέτας καλά είναι κι αυτός, γράφει τα σεντόνια του, καλά τα λέει, μια φορά το εξάμηνο όλο και κάπου θα τον πετύχω αλλά μου φαίνεται πως σε έχει πάρει από το κακό το μάτι. Μη μου πεις όμως πως δεν το περίμενες! χεχεχε!

Κι ο ανηψιός σου καλά είναι κι αυτός, έχει βαλθεί να γυρνάει με γκόμενες τα τελευταία χρόνια, σαν να κατάλαβε ξαφνικά πως αυτό είναι το μυστικό της ζωής. Προσέχει την εμφάνισή του, αθλείται, δεν καπνίζει και μπλέκει με κάτι ΜΠΑΖΑ αδερφάκι μου, τι να πω, ντροπή δηλαδή, όποτε τον πετυχαίνω (σπάνια πια) του ρίχνω μερικά γαμωσταυρίδια να έρθει στον ίδιο δρόμο αλλά τίποτα! Ξέρω γω, έχω χάσει την υπομονή μου με δαύτον, την τελευταία φορά τον έστειλα στο διάολο κι ακόμα δεν έχει γυρίσει από κει.

Εδώ με τις κοπέλες παραπάνω τα είπαμε έτσι για αρχή αλλά ρε συ, μιας και μπήκες στον κόπο να γράψεις μετά από καιρό κάτι, ΠΕΣ ΡΕ ΣΥ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ! Αμέσως να αρχίσεις τα παράπονα! Βέβαια το γυρίζεις, δηλαδή παραπονιέσαι πως είμαι εγώ παραπονιάρης ενώ εσύ είσαι ο μονίμως παραπονεμένος για τα παράπονα των Άλλων που παραπονιούνται πως παραπονιέσαι γι' αυτούς και αν συνεχίσουμε όλοι ένα παράπονο θα το 'χουμε αλλά να κοιτάξουμε αυτή τη φορά να κάνουμε κι ένα βήμα παραπέρα, δηλαδη τώρα που ήρθαμε να το κρατήσουμε σ' ένα επίπεδο, μη το γκρεμίσουμε το μαγαζί από τώρα, να το κρατήσουμε ρε συ λέω. Οι καιροί είναι δύσκολοι κι είναι ένα απάγγειο όπως και να το κάνουμε.

Ρε συ Antonio με καταλαβαίνεις τώρα ή με γράφεις?

ΥΓ: Ξέρω για κιτ είτε ηλεκτρικών είτε μικρού βενζινοκινητήρα αλλά ρε φίλε δεν σε συμφέρει, είναι πολύ ακριβά και έχουν πολύ βάρος πράγμα που καταργεί το ποδήλατο. Χίλιες φορές να πάρεις ένα παπί να κάνεις τη δουλειά σου παρά να μπλέξεις με τέτοια πολυπλοκότητα. Αν όμως επιμένεις μπορώ να σου δώσω μερικά λινκς:
http://www.e-bikes.gr
http://www.ecycles.gr

Παίρνεις κανα δυο τηλεφωνα και βλέπεις. Μπορείς να φέρεις απ εξω και θα σου κοστίσει φτηνότερα αλλά πάλι οι παράμετροι αρκετοί.

Εδώ θα βρεις πολύ πράγμα και βέβαια μπορείς να ρωτήσεις περισσότερες πληροφορίες:
http://www.podilates.gr/?q=node/4471

Αν θες κάτι παραπάνω, τι να κάνω, εισαι και αγρότης και οι καιροί δύσκολοι, θα σε βοηθήσω!
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Κυρ Νοέμ 27, 2016 12:37 pm

Έχω κόψει το κάπνισμα 2,5 χρόνια τώρα. Αποφάσισα να γεράσω μόνος κάνοντας ποδήλατο όταν κάπου αλλού μπορεί να βρέχει. Πήρα μια σκηνή 1 ατόμου και γυρίζω τη περιοχή μου γωνιά γωνιά. Σήμερα έριχνε καρέκλες και σταμάτησα στο υπόστεγο για λίγο. Να προσέχεις ρε συ...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Κυρ Νοέμ 27, 2016 5:38 pm

like δεν έχει σ αυτό το φόρουμ?
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Σάβ Δεκ 10, 2016 11:33 am

feelgood έγραψε:Έχω κόψει το κάπνισμα 2,5 χρόνια τώρα. Αποφάσισα να γεράσω μόνος κάνοντας ποδήλατο όταν κάπου αλλού μπορεί να βρέχει. Πήρα μια σκηνή 1 ατόμου και γυρίζω τη περιοχή μου γωνιά γωνιά. Σήμερα έριχνε καρέκλες και σταμάτησα στο υπόστεγο για λίγο. Να προσέχεις ρε συ...

τι να εννοεί άραγε ο feelgood γράφοντας "να προσέχεις ρε συ"; μήπως κάποια κρυφή του επιθυμία να πέσουν (ή να συνεχίσουν να πέφτουν) χειροβομβίδες; αν είναι έτσι, δε διαφωνώ: όντας σε συμφωνία με τη λογική του μικρότερου κακού, τις προτιμώ· ο κόσμος που γνώρισα ήταν αποκλειστικά μικροαστικός. Όπως κι ο ίδιος ο than, άλλωστε, που κατάργησε την ανωνυμία - επειδή θίγονταν, φαντάζομαι, τα "συμφέροντα" των προσώπων· κάπως έτσι τελούσε -και συνεχίζει να τελεί- στη φαντασία μου αυτή η σελίδα: υπό το σχήμα των "συμφερόντων". Σαν τις χειροβομβίδες, ας πούμε - ή όπως σκάει η ίδια η αγάπη: σαν τη χρυσή βροχή του Διός. Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε λοιπόν απ' το να προσέχουμε; Οι χειροβομβίδες δεν είναι παρά η άλλη όψη του θεϊκού κατουρλιού. Το πρόσωπο του συμφέροντος -

ήτοι ένα απρόσωπο δράμα:

εγώ.

Γειά σου feelgood με τη ρομαντική σου ιδιοκτησία.

Γειά σου και σένα than, που κρατιέσαι με νύχια και με δόντια σε τόσο δύσκολους καιρούς.
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Κυρ Μάιος 07, 2017 10:13 pm

Και να σου πω ρε κανενα, κανένα δεν βρήκα όσο κι αν έψαξα, μόνο κάτι γερόντια που 'χουν πάθει άνοια και τα φορτώθηκα μέχρι να τα τιναξουν αυτοί ή να τα τινάξω εγώ και σκέφτομαι:

Που διάβολο είναι η σκιάχτρα, που βόσκει η τρουσήκερ? πεθύμησα την εψιλον, τη διαναθενες, τον ατομαντ, το χαμίνι, μέχρι και η καθυ μου πέρασε απο το μυαλό κι αμέσως μετά την πλάκωσε ο άσπικ! Μόνο τον ΝταμπλγιουΠηΛέφτυΜπόυ απαντάω καμιά φορά και μόνο κανά γράμμα γράφω στον ντεμπόρντιμγκμόρνιγκ που φυσικά πάντα αναπάντητο μένει.

Και όλο λέω να φύγω μονο για να το λέω και να περνάει η ώρα μέχρι την επόμενη φορά που θα το πω γιατί αυτή είναι η ζωή, μια φρούδα επιθυμία που δεν είναι καν δικιά μας...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Κυρ Ιουν 11, 2017 2:10 pm

Για να τους έχεις πεθυμήσει, feelgood, κάτι καλό θα έζησες μαζί τους. Πρόσεχε μόνο, τώρα, στα γεράματα, την άθλια νοσταλγία. Εκτός κι αν νοσταλγούσατε, αναφανδόν, συλλήβδην, μιαν άλλην ιστορία.
kanenas
senior member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο περί ανέμων και υδάτων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης