υποστήριξη

παρατηρήσεις

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό than sigma » Κυρ Ιαν 19, 2003 10:31 pm

>>> Στα παλιά μαγαζιά υπήρχε μια ταμπέλα που έλεγε: "Αν είσαι ευχαριστημένος πέστο στους φίλους σου, αν έχεις παράπονα πέστα σε μας". >>>

Εδώ μπορείτε να βοήθησετε ώστε το e-misSOS να γίνει καλύτερο.
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό mariaz » Κυρ Ιαν 19, 2003 10:32 pm

Θα ήθελα να προτείνω 2 πραγματάκια.
Πρώτον να μπει σε κάποια θέση σε κάθε σελίδα (τουλάχιστον στην πρώτη) ένα link προς τις ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ.
Δεύτερον να αναλάβουν κάποιοι (και εγώ αν χρειαστεί) το ρόλο του moderator σε κάθε κατηγορία όπως συνέβη στην κατηγορία Περιβάλλον και την Athena.Πιστεύω πως και θα μπορέσει να λειτουργήσει πιο εύκολα η ΑΙΘΟΥΣΑ αλλά κυρίως να δώσουμε μια βοήθεια προς τον than.
mariaz
junior member

Δημοσίευσηαπό pleiades » Κυρ Ιαν 19, 2003 10:33 pm

χαιρετε και απο μένα,

καταρχάς θα ήθελα να συμφωνήσω με τη mariaz όσον αφορά στο πρώτο σκέλος της παρατήρησης της, σχετικά με οδηγίες χρήσης. Για το δεύτερο σκέλος της παρατήρησης της, λόγω του το οτι νιώθω σχεδόν αγράμματος όταν τυχαίνει να σκοντάφτω σε όρους πληροφορικής, δε μπορώ να γνωρίζω σε τι μπορεί να βοηθήσει αυτό που προτείνει εκεί.
Αυτό που εγώ θα ήθελα να παρατηρήσω είναι μια σχετική ασυμβατότητα κάποιων επικεφαλίδων και των περιεχομενων αυτών. Ενδεχομένως να μην μπορεί να γίνει και κάτι για να αλλάξει αυτό, όσο η ελευθερία του να γράφει κανείς, πάντα μέσα στα πλαίσια μίας κάποιας δεοντολογίας, παραμένει και είναι δεδομένη. Πάραυτα και ενώ άλλα περίμενα να βρω και άλλα βρήκα διαβάζοντας κάποιες επικεφαλίδες, δεν είχα παρα να το επισημάνω.
Ευχαριστώ για την ανοχή σας.

Υ.Γ. που και πως μπορεί να γράψει κανείς στίχους δικούς του;
Άβαταρ μέλους
pleiades
full member

Δημοσίευσηαπό than sigma » Κυρ Ιαν 19, 2003 10:33 pm

Yποθέτω ότι η μαρία μιλά για τους όρους χρήσης της αίθουσας που είναι εδώ και όχι για οδηγίες χρήσης γιατί δυστυχώς δεν υπάρχουν τέτοιες ακόμα.

Η λειτουργία του moderator είναι κάπως βοηθητική με σκοπό την καλύτερη λειτουργία της αίθουσας.Δεν είναι απαραίτητο απλά βοηθητικό.

Η ασυμβατότητα που παρατηρήσατε δεν μου είναι απόλυτα κατανοητή.Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε 1-2 παραδείγματα για να δω γιατί ακριβλως μιλάμε.Αλλά όπως πολύ καλά λέτε και εσείς ...υπάρχει ελευθερία λόγου.

Στλιχους δικούς του κάποιος μπορεί να στείλει στο εξής e-mail : e-missos@e-missos.gr με το όνομά του και να γίνει δημοσίευση στις σελίδες ποίησης του www.e-missos.gr .

Aν δε σας κάλυψα μη διστάσετε να επαναφέρετε τα ερωτήματά σας.

Σας ευχαριστώ
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό mignion » Κυρ Ιαν 19, 2003 10:34 pm

Καλησπέρα σας νέοι μου φίλοι!

Θεωρώντας πως το διαδίκτυο είναι χώρος και οριζόντιας αλλά και κάθετης (όσο χρόνο μπορούμε να διαθέσουμε κι όση διάθεση έχουμε) πληροφόρησης, ήθελα να καταλάβω σε τι αποσκοπεί η απαγόρευση δημοσίευσης/αναγραφής κάποιας ιστοσελίδας, που σαφώς δεν είναι εμπορική......

Πιστεύω πως δεν είναι καθόλου αρνητικό να διευρύνουμε τα ενδιαφέροντά μας.... Ίσως να θέλουν κι άλλοι να γνωρίσουν αυτά που μας απασχολούν...... Ίσως να δούμε πως μπορούμε να κουβεντιάζουμε και γι' άλλα πράγματα εκτός απ' την ποίηση...... Νομίζω πως η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ είναι το ζητούμενο όλων μας..... Γιατί να μην επιτρέπεται να γίνεται πολυεπίπεδη;;;

Θα μ' ενδιέφερε μια απάντηση.......

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά
Μ.
Άβαταρ μέλους
mignion
junior member

Δημοσίευσηαπό oiax » Τρί Ιαν 21, 2003 12:11 am

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούριος εδώ, βρίσκω το φόρουμ σας πολύ ωραίο. Δεν έχω τίποτα εναντίον του χαβαλέ. 'Ισα-ίσα που κάνει καλό. Θα ήθελα να παρακαλέσω, όμως, κάτι. Επειδή πολλά άτομα δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τα όρια και της
κακεντρέχιας, αν είναι δυνατόν, σε κάθε μήνυμα να υπάρχει και μία επιλογή
που θα επιτρέπει στους χρήστες να αναφέρουν απευθείας τα μηνύματα που
προσβάλλουν τους υπόλοιπους χρήστες.
Διέσχισα ωκεανούς χρόνου για να σε βρω.
Άβαταρ μέλους
oiax
new member

Δημοσίευσηαπό karamelitsa » Τρί Ιαν 21, 2003 12:36 am

Μπορούμε να λέμε και για προβληματάκια εδώ;

Λοιπόν , ενώ δεν έχω τσεκαρισμένη την επιλογή να με ειδοποιεί το σύστημα όταν κάποιος γράφει σε δικό μου θέμα, το σύστημα επιμένει από μόνο του να μου στέλνει συνέχεια mails, ειδοποιώντας με για κάθε νέο κείμενο. Δηλαδή σήμερα έλαβα άνω των 50 mails.

Κάνω κάτι στραβά; Ή είναι κανόνας που δεν αλλάζει;
karamelitsa
junior member

Δημοσίευσηαπό oiax » Τρί Ιαν 21, 2003 12:37 pm

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου...

Πηγαίνετε στα "Διάφορα" και κοιτάξτε στο "μεγειά το μαγαζί".
Ρίξτε μια ματιά και θα καταλάβετε τι εννοώ...

'Αρχισαν τα όργανα και η χυδαιότητα.
Διέσχισα ωκεανούς χρόνου για να σε βρω.
Άβαταρ μέλους
oiax
new member

Δημοσίευσηαπό amadryas » Τρί Ιαν 21, 2003 2:28 pm

θα συμφωνήσω με τον oiax, σχετικά με τις κακοήθειες και τα όργανα, απλά θέλω να πω λίγα πράγματα. από το ντισι πολλοί από εμάς απέχουν, απλά γιατί βαρεθήκαμε κάποιους κακοήθεις που το μόνο που ξέρουν είναι να κράζουν τους άλλους. κάποια συγκεκριμένα άτομα τα έχουν βάλει στο μάτι, ο,τι δήποτε κι αν γράψουν γίνεται αντικείμενο χλευασμού. δεν είναι να τους παίρνει κανείς στα σοβαρά, όμως είναι πολύ σπαστικό να γράφεις την άποψή σου για κάποιο θέμα και να έχεις δίπλα τους "επικριτές" να τα γελοιοποιούν όλα...ειλικρινά ελπίζω αυτό να σταματήσει, αν μη τι άλλο υπάρχουν κι αρκετά άτομα που δε θεωρούν το διαδίκτυο μόνο μέσω εκτόνωσης και χαβαλέ, αλλά κι επικοινωνίας...
ό,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερο...
Άβαταρ μέλους
amadryas
junior member

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τρί Ιαν 21, 2003 2:49 pm

Αγαπητοί μου φίλοι εγώ απλά να σας υπενθυμίσω μια παράγραφο απο τους όρους χρήσης της αίθουσας όπου συναντάμε τα εξής:
Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες, όχι όμως και στους ανθρώπους! Σε καμία περίπτωση δεν θα επιτραπεί «επίθεση» σε άλλα μέλη. Με τον όρο επίθεση νοείται η δυσφήμιση, οποιαδήποτε προσωπική και φυλετική προσβολή, καθώς και ο χλευασμός.Αν υπάρχουν ενστάσεις, τα παράπονα θα πρέπει να υποβάλλονται με προσωπικό μήνυμα (PM) ή e-mail στον administrator.

Σαφώς και υπήρξαν τέτοια posts και σαφώς και πολύ απλά εφαρμόστηκαν οι σχετικοί όροι που προέβλεπαν σε πρώτη φάση διαγραφή τέτοιων posts.

Πάμε παρακάτω.

Oiax θα κοιτάξω να δω αν και και κατα πόσο είναι ευκολο να εφαρμοστεί μια τέτοια εφαρμογή ...αν και θα ήταν καλό να αποφύγουμε να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο. Μάλλον θα εφαρμοστούν πιο κοινότυπα πράγματα.

Όποιος συναντά κάτι που τον προσβάλει καλό θα ήταν να το αναφέρει με ένα private msg για να μην ανοίγουμε διαμάχες επι των διαμαχών.

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Πραγματικά λυπάμαι που αναγκάζομαι να σπαταλώ γραμμές για να γράφω αυτά τα απαίσια πράγματα (παραπάνω) γι αυτό ζητώ συγνώμη από όλους σας. Δεν έχω σκοπό να γίνω μπάτσος...ούτε καν φαροφύλακας όπως με αποκαλείτε μερικοί. ʼντε να ξεπεράσουμε τις όποιες μικροπρέπειες μας χωρίζουν από την επαφή μας με το συνάνθρωπο. Ας πάμε ένα βήμα παρακάτω και σήμερα...
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης