υποστήριξη

Reconstruction www.e-missos.gr

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Τρί Ιαν 15, 2008 10:14 pm

Επιτρεψτε μου μια παρενθεση , γιατι θα σκασω !

:D :D :D Αχρηστοι βλακες βγαζουνε τα σκατα στη φορα , ατσαλακωτοι πλυστες αφηνουνε προσχηματα και πιανουνε μαχαιρια , γλωσσες καταπινονται και τα χρηματηστηρια πεεφτουνεεε !!!
:D :D :D Ωραια φαση !!! :D :D :D Ρε , μπας και ...!!!

Εγω παντως και συγνωμη κιολας , κανα χρωματακι θα του τοβαζα .
Μιχαληςς

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιαν 16, 2008 4:04 pm

ανακατασκευη στο κεφαλι σου χρειαζεσαι θαναση

γιατι και απο ποτε φιλε μου σε απασχολει τοσο πολυ το φαινεσθαι ?

ειχες ενα υποστεγο της ανησυχιας

στεγαζες τους ανησυχους

και ξαφνικα σου μπηκε στο κεφαλι να τους κανεις ησυχους
να ταχτοποιησεις τα πραγματα να τα βαλεις ολα στη θεση τους

και οι ανησυχοι την εκαναν αλλος για χιο τραβηξε κι αλλος για μυτιλινη

αλλα φιλε δε σου κρυβω οτι το αγαπησα το υποστεγο και υποπτευομαι οτι πολλοι το αγαπησαν

οπως ακριβως ηταν , βρωμικο και ασιγυριστο και ασυμμαζευτο τους χωρουσε ολους , μας χωρουσε ολους

και τα χρωματακια που λεει ο απο πανω ποτε δε μας απασχολησαν

προτασεις υπηρχαν παντα και στις εχει πει ο ασπικ πολλες φορες

δωσε εντιτ , δωσε γκεστες , δωσε οφ τοπικ και αταξια κτλ κτλ τζαμπα ειναι ολα αυτα και ουτε καν ο φιλοςφιλ δε χρειαζεται

γιατι ρε φιλε οταν εχεις μαγαζι γωνιακο γεματο κοσμο δεν το πειραζεις ..το αφηνεις να πηγαινει μονο του
δε σου περασε ποτε οτι ολοι αυτοι που εγραφαν εδω μεσα ισως αυτο ακριβως γουσταραν ? το χαος και την αταξια ? και την ομορφια που κρυβουν αυτα τα δυο τρομαχτικα πραγματακια? τα φοβηθηκες κι εσυ φιλε?

αστο να παει αστο

και οσο για τις ευχες που δεν ειπαμε και σου εκανε εντυπωση....

αστο ποναει αστο (γιαννης παριος τρομαρα μου )

wpleftyboy [ενας απο τους πολλους (ετσι μου λενε οι πληροφοριες μου)εναπομειναντες επιμονους υπομονετικους λαθραναγνωστες ] .
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Ιαν 18, 2008 9:51 am

γεια σου λέφτυ και καλή χρονιά να έχεις.
χαίρομαι που επανεμφανίστηκες φουλ επίθεση.
καταρχήν δε με ενδιαφέρει αν το "μαγαζί" ήταν ή είναι γωνία,πατάρι ή υπόγειο. θα μπορούσες να έχεις δίκιο σε αυτά που λες εσύ ή και οι άλλοι αποχωρήσαντες φίλοι αν δεχόσασταν ότι το missos δεν είναι μόνο το φόρουμ και το κυριότερο θέλει και κάποιες δουλειές [ώρες] για να μπορεί ο καθένας μας να μπορεί να γράφει τις ανησυχίες του. Το πρώτο πράγμα που ζήτησα είναι βοήθεια ώστε να γίνονται κάποιες εργασίες που τυχαίνουν.

εγώ ποτέ δε μίλησα για χρώματα και αρώματα ανακατασκεύης.
είπα να διορθωθούν κάποια πράγματα ώστε όλη η σελίδα να μπορέσει να συνεχίσει. διορθωτικές κινήσεις οι οποίες περιορίζονται κυρίως σε πιο σταθερό και πιο λειτουργικό λογισμικό ώστε να χρειάζομαι όλο και λιγότερο εγώ... διάβασε το ποστ της σελίδα 2 στις 16/11 να δεις και τι λέω εκεί..
πχ1. τον τελευταίο καιρό πέφτει το forum - τελευταία φορά γύρω στις 11-12/1 ...κάτι γίνεται στη database...τι μπορώ να κάνω αν δεν γνωρίζω;
π.χ2 κάτι γίνεται στο λογισμικό του υπόλοιπου site και δεν μπορώ να προσθέσω ποιήματα. να το αφήσω έτσι;

αυτά πιθανόν να τα θεωρείς χρώματα και "τάξη" αλλά κάνεις λάθος αν θες να λέγεσαι φίλος της σελίδας αυτής.

και κάτι τελευταίο. καλή η ελευθερία όσο τίποτα άλλο. όχι όμως οι προσβολές, τα βρισίδια , οι απειλές. και αυτά τζάμπα είναι αλλά δεν τα θέλουμε!

φιλικά πάντα
θαν.

υ.γ. συμπλήρωσε τις τελείες να μάθω και εγώ τι εννοείς όσον αφορά τις ευχές...
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 18, 2008 12:47 pm

δικιο εχεις απο την πλευρα σου (δηλ. με τον τροπο που βλεπεις τα πραγματα οτι χρειαζονται ρυθμισεις και διορθωσεις και κανονιστικες διαταξεις και δεν αναφερομαι στα τεχνικα , αλλα αυτος ειναι μονο ενας τροπος σκεψης και μαλιστα πολυ λαθος αν θες τη γνωμη μου )

αλλα μια και σου αρεσει η ελευθερια οπως λες εξηγησε μας ποιος θα ειναι αυτος που θα βαζει τα ορια για το τι ειναι υβριστικο , τι πρεπει να παει στην παιδικη χαρα ως ασοβαρο και οχι καπου αλλου οπου το τοποθετησε ο δημιουργος του ,τι ειναι προσβολη και ποιος προσβαλλει ποιον ....
η προταση μου ειναι να αφησεις το φορουμ να λειτουργει εντελως ελευθερα στο εικονικο επιπεδο ...ασε τα νικ να κανουν τα δικα τους ...
οταν παει η δουλεια στο πραγματικο και δημοσιοποιουνται προσωπικα στοιχεια του καθενος
τοτε μονο δικαιολογειται παρεμβαση και σβησιματα .
υπηρχε αυτοκαθαρση στο φορουμ σε πολυ μεγαλο βαθμο

κοιτα φιλε μου ,τετοια φορουμ λειτουργικα και εμφανισιακα τελεια υπαρχουν πολλα και με πολλους επισκεπτες ...τι εξυπηρετει ακομα ενα ?

αυτο που λες να κανεις να μπορει δηλ. ο καθενας να ανεβαζει τα κειμενα του μονος του ειναι καλο αλλα παλι δε θα το αφησεις να λειτουργησει και σου εξηγω το γιατι μ 'ενα παραδειγμα
μπαινω και ανεβαζω ενα κειμενο το οποιο κατα τη γνωμη σου ειναι υβριστικο διοτι ετσι κρινεις ...τι κανεις τοτε? συμφωνα με τη λογικη σου το διαγραφεις , οποτε παλι στα ιδια μπαινουμε ...δηλ. αφισβητω οτι μπορει να λειτουργησει στην πραγματικοτητα κατι τοσο ιδανικο αλλα μακαρι να γινει και ας κρινεται το κειμενο απο ολους ,οπως και οι κριτικες θα κρινονται
αλλα προς θεου οχι στο σβησιμο και στις μετακινησεις και στις ανωθεν επεμβασουλες ...ας πουμε μετακινηση απο την ποιηση στα πεζα , διορθωση ορθογραφικων λαθων χωρις να το ζητησει ο ιδιος ο δημιουργος κτλ το κειμενο αυτοπροσδιοριζεται δε χρειαζονται επεμβασεις

σου εξηγωτωρα γιατι θεωρω οτι ο τροπος που βλεπεις τα πραγματα (και σιγουρα δεν εισαι ο μονος ) δεν ειναι σωστος

εχεις εδω μια σελιδα που αυτοπροσδιοριζεται "υποστεγο της ανησυχιας"
αυτο το εκλαμβανω ως στεγη ελευθερης δημιουργιας και ελευθερων δημιουργων
μαλιστα βλεπω οτι ετσι το προσπαθεις και συ να ειναι
δηλ δημοσιευεις σχεδον τα παντα , εστω κι αν πολλες φορες δε σου πολυαρεσουν σωστα ως εδω ετσι ? κι ερχεσαι μετα να βαλεις ορια..οκ ισως τα βαζεις λιγο πιο περα απο εκει που τα βαζουν αλλοι πιο στενομυαλοι αλλα ποι η διαφορα ? αφου ερχεσαι και βαζεις ορια σε μια ριζοσπαστικη οπως αυτοπροσδιοριζεται σελιδα ...ειναι σαν να θες να κανεις επανασταση αλλα χωρις αιμα και μεσα απο τις υπαρχουσες πολιτικοκοινωνικες δομες ....καταληγεις τελικα να τις ενισχυεις και να τις υπηρετεις .

διαολε μας φτανουν οι κοινωνικες συμβασεις που ειμαστε αναγκασμενοι να
ανεχομαστε για να επιβιωσουμε
δε μας χρειαζονται κι αλλες εκει μαλιστα που δεν εξυπηρετουν τιποτα αλλο παρα την επιβιωση ενος νικνεϊμ
να στο πω πολυ λιανα
ειναι σα να μαζευονται τα παιδακια να παιξουν πολεμο και να βγαινει καποιος και να λεει προσεξτε μη σκοτωσετε κανεναν στα ψεμματα γιατι ο θεος ειπε να μη σκοτωνουμε
ή σαν να παιζουμε το γιατρο με την αννουλα και απο πανω να μου λεει ο κωστακης να προσεχω μην κανω κανα ιατρικο λαθος ή καμμια λαθος διαγνωση .

ο χωρος για να ειναι πραγματικα χωρος δημιουργιας και ελευθερης εκφρασης πρεπει να ειναι απαλλαγμενος απο τις κοινωνικες συμβασεις που βαζουν τα ορια στην καθημερινοτητα μας

πρεπει να πω οτι η χρηση απο μερους μου της λεξης ελευθερια ειναι καταχρηστικη γιατι η ιδια η ετοιμολογια της λεξης βαζει περιορισμους

ειπαμε ελευθερια= η ελευσις των οριων ,αλλα η δικια μου ελευθερια(η χρηση της λεξης στο παραπανω κειμενο και γενικα η ελευθερια στην τεχνη δεν μπορει να δεχεται κανενα απολυτως οριο , κατι στο οποιο φανταζομαι οτι θα συμφωνεις αλλα παρ' ολα αυτα επιμενεις οτι πρεπει να βαλεις καπου τα ορια ...ειπαμε εστω και πιο περα απο εκει που τα τοποθετουν αλλοι)

οσο για το τι εννοω για τις ευχες ειναι αρκετα ξεκαθαρο αφου σου λεω αστο ποναει

σ'ενα χωρο οπου αφιερωσα τοσο πολυ χρονο κοπο και συναισθημα και ουσια δε θελω να επιστρεφω για να γραφω χρονια πολλα και κοινοτυπιες

αν δεν αποφασισω τελικα να επιστρεψω εδω ολοψυχα
μπορεις να θεωρεις αυτες τις ευχες δεδομενες (και παλι ολοψυχα ) κι ας μην τις διαφημιζω πουθενα .
ειμαι σιγουρος οτι κι εσυ ετσι αισθανεσαι μπλα μπλα μπλα.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 18, 2008 9:31 pm

Κανένα κείμενο δεν αυτοπροσδιορίζεται

Προσδιορίζεται από εκείνους που έχουν στα χέρια τους την εκάστοτε τεχνολογία (δημιουργίας ή επιβολής νοήματος, πειθούς, και πάει λέγοντας)

Κι αυτός δεν είναι ο than σε κάθε περίπτωση που έχει στα χέρια του κάποια τεχνικά μέσα επέμβασης εκ των υστέρων – το νόημα θα βγει θέλει δε θέλει ο than

Έτσι πιστεύω προσδιορίζονται τα κείμενα μέσα σ’ένα χώρο που κανείς δε μπορεί να λειτουργήσει εν κενώ αλλά όλοι θέλουμε κάποια πράγματα με το μέρος μας σε κάθε περίπτωση

Ο than χωρίς γκεστ εσύ με γκεστ και έντιτ όλοι τα θέλουμε κάπως. Οι συμβάσεις δεν είναι κάποια τεχνικά μέσα αλλά αυτό που ζητάς εσύ και γω κι ο άλλος. Ο τρόπος που μπορούμε να λειτουργήσουμε αποδεχόμενοι εκ των προτέρων κάποια πράγματα δηλαδή. Που συνιστά και την προϋπόθεση κάθε παιχνιδιού, τα οποία παιχνίδια που περιγράφεις είναι και εντελώς άστοχα για να περιγράψεις τον χώρο γιατί πολλοί τσακωμοί νομίζω είχαν να κάνουν με αυτό ακριβώς, με τις συμβάσεις που ζητούσε ο καθένας. Αν δεν αποδεχτούμε όλοι τις ίδιες συμβάσεις πως θα παίξουμε; Γι αυτό και σε χαλάει όπως και τον οποιονδήποτε και δεν μπορείς να παίξεις. Γιατί θέλεις να παίξεις, δε θες να θίγεται η ακεραιότητά σου αποδεχόμενος κανόνες με κρύα καρδιά.

Στην ουσία πιστεύω ότι αυτό που ζητάς και εσύ και γω κι ο καθένας αποσκοπούν εκεί ακριβώς, να προφυλάξεις την ακεραιότητά σου, γιατί άλλωστε αποχώρησες; Τι είναι η ακεραιότητα; Το διακύβευμα σε κάθε περίπτωση, είτε με τους δικούς σου κανόνες είτε του than. Δεν πιστεύω στην αυτονομία του νικ από το πραγματικό δηλαδή σε καμία περίπτωση.

Δεν πιστεύω ούτε στην αυτοκάθαρση (για να μη γίνονται παρανοήσεις μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς) ούτε στους αυτοπροσδιορισμούς κειμένων. Το να παίρνεις το νόμο στα χέρια σου δεν είναι εχέγγυο για καμιά ελευθερία, γιατί ακριβώς οι συμβάσεις δεν μπορούν να εκλείψουν και επιβιώνει συνήθως ο πιο ικανός να εκμεταλλευτεί τον εκάστοτε νόμο.

Ο χώρος γίνεται ελεύθερος και δημιουργικός όταν όλα τα μέλη από κοινού προσπαθούν να βρουν μια λύση σε κάτι, στοχεύοντας στη λύση του. Όταν λειτουργούν δύο μέτρα και δύο σταθμά ευνόητο είναι να υπάρξει σύγκρουση.

Τέλος συμφωνώ με την επιστροφή των γκεστ και διαφωνώ με το έντιτ. Διαφωνώ επίσης με την αποχώρηση λόγω συμβάσεων.

Ελπίζω να έβαλα λίγο χρώμα στην άδεια σας σελίδα.
Κανένας.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 18, 2008 11:05 pm

τελικα το να ζηταω να μην υπαρχουν οι συνηθεις ή αλλες κοινωνικες συμβασεις ειναι λοιπον μια κοινωνικη συμβαση ε? μαλλον οχι φιλε μου κανενα
επιτρεψε μου να επιμενω σ' αυτο

το να μην μπορεις να διαχωρησεις το νικ σου απο την πραγματικοτητα σου ειναι ενα προβλημα οπως και να χει το πραγμα ...για μενα δεν τιθεται θεμα
το δεχομαι αυτο και δεν σου ζηταω τιποτα αλλο απο το να δεχτεις το νικ μου οπως ειναι

το θεμα δεν ειναι φιλε μου οι τσακωμοι ...αυτοι μερικες φορες μπορει να ειναι και ωφελιμοι στο κατω κατω ...το θεμα ειναι το σβησιμο και οι ανωθεν επεμβασεις τις οποιες ειπα οτι δικαιολογω μονο στην περιπτωση που δημοσιοποιουνται προσωπικα στοιχεια του καθενος και εφοσον δεν το επιθυμει (πραγματικο ονομα , διευθυνση ,τηλεφωνο, οικογενειακη κατασταση κτλ)
και αυτο γιατι ετσι αυτος ο καποιος φιμωνεται και γιατι εφοσον κινουμαστε στις παρυφες της τεχνης εδω στο υποστεγο θα πρεπει να ειμαστε αποδεσμευμενοι απο καθε ειδους φοβο αλλα με πολυ παθος

λες οτι οτι τα κειμενα δεν αυτοπροσδιοριζονατι και στην αμεσως επομενη σειρα λες οτι "το νόημα θα βγει θέλει δε θέλει ο than"
και ναι πραγματι για το μεσο θυμα των μεσων σιγουρα τα κειμενα δεν αυτοπροσδιοριζονται αλλα τα προσδιοριζουν τα μεσα
τα κειμενα απευθυνονται σε ολους αλλα φανερωνουν την αληθεια τους μονο σ' αυτους που ειναι ικανοι να τα καταλαβουν, για τους αλλους δεν τιθεται καν θεμα ...αυτοι θα ειναι ετσι κι αλλιως ερμαια των εκαστοτε μεσων και της ανωθεν επιβολης .

το να μην υπαρχουν κανονες στο παιχνιδι ειναι πραγματι ενας κανονας αλλα δες τι λες ρε φιλε "οι συμβάσεις δεν μπορούν να εκλείψουν και επιβιώνει συνήθως ο πιο ικανός να εκμεταλλευτεί τον εκάστοτε νόμο"
αρα λεω κι εγω πρπει να περιορισουμε οσο το δυνατον τις συμβασεις

γιατι το φοβασαι αυτο ?
1)γιατι δεν μπορεις να διαχωρισεις το νικ σου απο τον εαυτο σου
2)γιατι δεν πιστευεις στην αυτοκαθαρση

η οποια αυτοκαθαρση δεν ειναι φυσικα κανενα λαϊκο δικαστηριο μεταξυ των μελων
απλα αυτοι που δε σηκωνουν το χωρο σηκωνονται και φευγουν αργα ή γρηγορα
οπως και αυτοι που δεν τους σηκωνει ο χωρος

αλλα και να μενουν ποιος πραγματικα νοιαζεται για αυτα που λενε πιχι οι υβριστες στα κειμενα τους ? και ποιος νοιαζεται αν καποιος λεει αυτο ή το αλλο για καποιο κειμενο εφοσον υπαρχει το ιδιο το κειμενο να το διαβασει
και να δει απο μονος του τι γινεται ?

πραγμα που με φερνει και στο περιβοητο εντιτ και δεν μπορω να καταλαβω τι φοβαστε και δεν το θελετε

οτι καποιος θα παρει τα κειμενα του και θα φυγει ? δικα του ειναι και ας τα παρει να τα κανει οτι θελει ...στο κατω κατω αν πραγματικα πιστευει καποιος οτι φευγοντας με τα κειμενα του χυνει το γαλα απ' την κατσαρολα αυτων που μενουν, ας παει στο καλο κι αυτος ....ειναι γελοιο ρε φιλε πρωτον να μην επιτρεπεται στον καθενα να κανει οτι γουσταρει κατι που εγραψε ....αυτοδιαχειριση λεγεται ....
και δευτερο να μην του επιτρεπεται ουτε να διορθωσει εκ των υστερων κατι που θεωρει οτι ειναι λαθος

εσυ ομως απλα δηλωσες οτι δεν γουσταρεις εντιτ και εδω που τα λεμε δεν ακουσα κανεναν (χμ οχι εσενα..χεχεχεχε μερικα πραγματα δεν αλλαζουν ) να λεει γιατι δε γουσταρει το εντιτ

τελικα δεν ανεχομαι καποιον τυπα που θα ειναι πανω απο ολους μας και θα κρινει με τα δικα του μετρα και σταθμα αυτα που θα γραφονται και θα γινονται και θα λεει ο κανενας ειναι αδικος και του τα σβηνω κι ο λεφτυς ειναι δικαιος και τον αφηνω ...εστω κι αν κρινει συμφωνα με καποιους κοινους για ολους και γραπτους νομους....το ανεχομαι στην πραγματικοτητα μου γιατι εχω δυο παιδια εδω μεσα ποιο ειναι το διακυβευμα που λες κι εσυ ? η ματαιοδοξια ενος νικνέϊμ και ο πληγωμενος εγωισμος ενος αλλου ? ειναι κωμικο .

και τελικα ρε κανενα δεν σχολιασες καθολου το πιο σοβαρο κατα τη γνωμη μου

τελικα ειναι δυνατον να πολεμησουμε αυτο το συστημα και τη συμβατικοτητα και αυτους που την εκμεταλλευονται για να επιβιωσουν σε βαρος των αλλων (οπως λες εσυ ο ιδιος ) επιβαλλοντας αλλες συμβασεις ?

γιατι για να παρουν την κουταλα οι μεν απο τους δε ? και να επιβιωσουν οι μεν σε βαρος των δε ενω μεχρι τωρα επιβιωναν οι δε σε βαρος των μεν ?

αυτο ειναι δηλαδη το διακυβευμα και η περιβοητη ακεραιοτητα ? η διαφυλαξη των δικαιωματων καποιων σε βαρος καποιων αλλων ? ή μηπως το διακυβευμα ειναι η ιδια η επιβιωση μας ? γιατι αν δεν ειμαστε ικανοι να θεσουμε τον εαυτο μας σε ενα αυτορυθμιζομενο εικονικο συστημα που θα υπαρχει οσο υπαρχουν οι δυναμεις συνοχης μεταξυ ολων των μελων του

πως ειναι δυνατον να ονειρευομαστε οτι θα υπαρξει ποτε κατι τετοιο στην πραγματικοτητα μας εκτος δικτυου ?

ειναι ματαιο να επιζητουμε την διατηρηση της συνοχης εκει που δεν αναπτυσσονται πλεον τετοιες δυναμεις , προσπαθωντας να τις δημιουργησουμε βαζοντας γελοιους κανονες

εντροπια λεγεται φιλε μου
στο συστημα λεει που υπαρχει μικρη εντροπια υπαρχει μεγαλη δυνατοτητα να παραχθει μηχανικο εργο....αυτο θελουμε λοιπον να περιορισουμε την εντροπια για να παραχθει περισσοτερο μηχανικο εργο απο το συστημα?
και καλα εκει εξω αλλα κι εδω μεσα να μας καπιστρωνουν και να μας στρωνουν ? μηπως τελικα αυτο ειναι το διακυβευμα φιλε μου κανενα ?και μηπως τελικα το χρειαζεσαι αυτο αφου το ζητας και θεωρεις οτι θα μας κανει και καλο και θα γινουμε πιο δημιουργικοι ..δηλ. θα παραγουμε περισσοτερο ΜΗΧΑΝΙΚΟ εργο .... γιατι φιλε μου το θεμα στο εργο δεν ειναι ποσοτικο αλλα ποιοτικο ....και με το καπιστρι στο στομα να δω τι τραγουδια θα λετε....

πολυ πολυ φιλικα ,
ςπλεφτυ.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό than sigma » Δευτ Ιαν 21, 2008 11:53 am

Φίλε λέφτυ λυπάμαι ειλικρινά αλλά δεν απαντάς σε αυτά που γράφω αλλά σε αυτά που θες εσύ να γράψεις. Το πρόβλημα είναι συγκεκριμένο δυστυχώς και όχι θεωρητικό.

Λυπάμαι επίσης που για άλλη μια φορά κάποιος δεν αντιλαμβάνεται τι είναι προσωπική προσβολή και υβριστικό μήνυμα. Ο καθένας μας μπορεί ή τουλάχιστον προσπαθεί να αντιλαμβάνεται την αναγκαστική ύπαρξη κάποιων απλών κανόνων προκειμένου να υπάρξει συμβίωση παραπάνω του ενός ελεύθερου ατόμου. Εντάξει μπορεί να μην υπήρξαμε η πιο ελεύθερη , ελευθεριακή ή αναρχική σελίδα στην ιστορία του internet αλλά μην φτάσουμε και στο απέναντι άκρο. Αν σε διαβάζει κάποιος νέος επισκέπτης θα νομίζει ότι μπήκε στο Γκουαντάναμο. Έλεος!

Και κάτι τελευταίο . Αν κατανοώ αυτό που περιγράφεις : δεν υπάρχουν προσβολές και υβριστικά μηνύματα, δεν υπάρχουν κατηγορίες θεμάτων και κειμένων, δεν υπάρχουν καν ξεχωριστά θέματα, υπάρχουν guests που μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, δεν υπάρχει administrator και moderators όπως σε όλα τα forα του πλανήτη, ο καθένας μπορεί να σβήνει [edit] τις απαντήσεις του αφήνοντας κενά topics,δεν υπάρχουν ορθογραφικά λάθη, δεν υπάρχει απολύτως κανένας γραπτός ή άγραπτος κανόνας, κτλ] …αν επαναλαμβάνω κατανοώ αυτό που περιγράφεις τότε μάλλον μιλάμε για μια ζούγκλα!
Νομίζει ότι αυτό είναι που μας λείπει;
Αυτό είναι χώρος δημιουργίας και πολιτισμού;
Αυτή η έλλειψη ζούγκλας είναι που έκανε κάποιους να φύγουν για να πάνε σε άλλα fora με 20 και 30 moderators;
Ή μήπως σε blogs με κόσμο ισχύουν όλα αυτά που λες ότι μας πάνε πίσω;
Πιστεύεις ότι η πλειοψηφία των χιλιάδων επισκεπτών μας δε γράφει στο φορουμ γιατί λείπουν όλα αυτά που λες;

Να πιάσουμε φιλοσοφική συζήτηση [τι είναι προσβολή, ελευθερία κτλ] αν θες αλλά όχι σε αυτό το topic σε παρακαλώ. Εδώ θέλω – αν αυτό δεν είναι ουτοπικό- να βρούμε μια φόρμουλα επιβίωσης του e-missos.gr.

Να σημειώσω κάτι για όλους : Το e-missos.gr δεν είναι μόνο το forum. H αίθουσα είναι απλά ένα κομμάτι της όλης σελίδας , το οποίο ποτέ δεν ήταν το πιο επισκέψιμο [ με ότι αυτό συνεπάγεται]. Είναι κατά μια έννοια η φωνή του υποστέγου μας. Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι όλο το site. Και αυτό καλό είναι να το θυμόμαστε.

Than
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιαν 22, 2008 2:58 pm

αγαπητε θαν και παλι διαφωνω με τον τροπο που προσεγγιζεις το θεμα

και οπως ολα τα πρακτικα και συγκεκριμενα προβληματα εχει κι αυτο τις ριζες του στη θεωρια ή στην ελλειψη βαθυτερης θεωρητικης σκεψης

η παρατηρηση μου ειναι πολυ συγκεκριμενη

αυτο που εσυ και ο κανενας (και πολλοι αλλοι φιλοι φανταζομαι ) προβαλλετε ως χρησιμο και αναγκαιο και που οπως ειπα παραπανω συντηρειται και προαγεται απο την ενστικτωδη αναγκη της αυτοσυντηρησης
και της αυτασφαλισης και της κυριαρχιας και της ηδονης .
Ειναι δυνατον λοιπον αυτη η ορμη σας να χαλιναγωγησει την ορμη καποιων αλλων για χαρη και παλι της ορμης ?

Η νομιμοποιηση της ορμής ,που στοχεύει στη συνέχεια και διάρκεια των ικανοποιήσεών της δεν παίρνει τη μορφή: να περιοριστούν οι διευκολύνσεις όλων των άλλων για να συνεχιστούν οι δικές μου ? (οπως περιπου τα ειπε κι ο κανενας )

το ερωτημα ειναι πως ειναι δυνατον να επιχειρουμε αντιμετωπιση του "προβληματος" με τα ιδια ακριβως κινητρα και τους ιδιους στοχους που το γεννουν ?
Αν η "διαλυση" του φορουμ ειναι επακολουθο μιας χωρις οριο κυριαρχιας ταπεινων ορμων για χαρη της αναζητησης καποιων ηδονων πως ειναι δυνατον να την αντιμετωπισουμε υποκυπτωντας στις ταπεινες ορμες για χαρη αλλων ηδονικων διευκολυνσεων ? βλεπε απαλλαγη απο τον πονο που προκαλει η συμπεριφορα τυπου ζουγκλας , οπως θα την ελεγε ο θαν .

Τωρα συγκεκριμενα, στο παρελθον εδω στη σελιδα σου θαν, σβηστηκαν και υβριστικα μηνυματα και αλλα που κατα την αποψη πολλων δεν ηταν υβριστικα ...επισης εγιναν κατα καιρους και μετακινησεις σε θεματα που κατα την αποψη μερικων καλως μετακινουνταν και μερικων αλλων κακως μετακινουνταν . Οποτε το φορουμ δεν ηταν σε καμμια περιπτωση γκουανταναμο αλλα περισσοτερο θυμιζε μια συγχρονη δυτικου τυπου χρησιμοθηρικη δημοκρατια .Υπηρξε ομως και μια περιοδος που καθως ο θαν
απουσιαζε επικρατησε ενα πραγματικα φοβερα απολαυστικο χαος .

Τωρα παντα πιστος θαν στις επιταγες των καιρων για ασφαλεια και προστασια δικαιωματων ,οπως αλλωστε κανουν πια και ολες οι δυτικου τυπου χρησιμοθηρικες δημοκρατιες , θελεις να προστατευσεις ολους αυτους που αναζητουν την ηρεμια την ταξη και την ασφαλεια . Να στεγασεις τους φιλησυχους κατοικους του διαδικτυου . Και θα μου πεις τι να κανω... να προστατευσω τους ταραξιες και τους αναρχικους ?

Κανε οτι θες φιλε μου απλα μην τρεφεις αυταπατες για υποστεγο της ανησυχιας κτλ αλλαξε το σε υποστεγο της ησυχιας ... εισαι μεσα στο πνευμα των καιρων οπως σου ειπα .

και για να ξεκαθαρισω κατι δεν ειμαι εδω για να σου κανω υποδειξεις
ειμαι εδω για να συζητησω για κατι που με αφορουσε στο παρελθον και που θα μπορουσε να με αφορα και στο μελλον (το υποστεγο της ανησυχιας)....να πω τις ιδεες μου
οι αποφασεις ομως θα ειναι δικιες σου και μαλιστα σε οτι αφορα τεχνικης φυσεως θεματα

πριν απο αυτες ομως αποφασισε σε εντελως θεωρητικη βαση προς τ α που θελεις να το πας το υποστεγο ...και εχε υποψη σου οτι μεσες λυσεις δεν υπαρχουν κι αν υπαρχουν δεν αξιζουν στα υποστεγα της ανησυχιας .

και παλι wpleftyboy .
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τετ Ιαν 23, 2008 11:42 am

φίλε λέφτυ λυπάμαι αλλά δεν κάνεις διάλογο.
συνεχίζεις να λες τα δικά σου χωρίς να απαντάς σε τίποτα από αυτά που έχω θέσει παραπάνω.
ας σταματήσουμε τότε εδώ την κουβέντα για να μη νομίζω και γω ότι μιλάω μόνος μου.
καλό ταξίδι σε όποιο μέρος κι αν πας.
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 24, 2008 2:35 am

δυστυχως δεν υπαρχει επαφη

τι να σου απαντησω ρε θαν ?

"γιατι δεν γραφει στο φορουμ η πλειοψηφια των χιλιαδων επισκεπτων ?" οπως ρωτας?

ή γιατι εφυγαν καποιοι και πηγαν σε αλλα φορα ή σε μπλογκ κτλ

ακομα ομως κι αυτο εμμεσως πλην σαφως το απανταω ...εσυ επιμενεις
να βλεπεις πλειοψηφια ,χιλιαδες , επισκεπτες ,τεχνικες ιστοριες που θελουν διορθωμα κτλ

για μενα το προβλημα δεν ειναι ουτε ηταν ποτε ποσοτικο ή τεχνικο

το προβλημα ηταν ο περιορισμος αυτονοητων ,για μενα, ελευθεριων με προσχημα την προστασια και την ασφαλεια εικονικων προσωπικοτητων

ηταν η μιζερη ακριτη μεταφορα των μικρονοϊκων κοινωνικων συμβασεων που καθοριζουν τις ελειμματικες δυτικες δημοκρατιες (που τοσο πολυ μας αρεσε εδω μεσα να κρινουμε και να κατακρινουμε) στο εικονικο "υποστεγο
της ανησυχιας" ΜΑΣ , που το μετετρεπε ενιοτε σε κακεκτυπο αυτων των διαχειριστικων καθεστωτων που υποτιθετε οτι κριναμε ....

ηταν η ελειψη ανοχης εδω που υποτιθεται οτι διαμαρτυρομαστε γι αυτη ακριβως την ελειψη ανοχης στην πραγματικοτητα .

κι εγω δεν εχω να σου πω τιποτα αλλο
εβγαλε μαλλια η γλωσσα μου να στα λεω και πραγματικα ηθελα να βρουμε καποιο σημειο επαφης αλλα οπως ειναι φανερο δεν βρεθηκε τιποτα

φυσικα εγω δεν λυπαμαι για τιποτα και δεν σου προσαπτω τιποτα
σκεφτομαστε αλλιως και ετσι ειναι

μονο καλη τυχη σου ευχομαι σε οτι κι αν κανεις κι εδω και γενικα να βρεις οτι ειναι αυτο που ψαχνεις .
Επισκέπτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης