υποστήριξη

Reconstruction www.e-missos.gr

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 31, 2008 4:47 pm

Ετσι ειναι Θαν
Γιατι μόνο ο άνθρωπος μπορεί να δει πέρα απ' τα μάτια, να ακούσει πέρα απ' τ' αυτιά, να οσφρανθεί πέρα απ' τη μύτη, να αισθανθεί πέρα από το άγγιγμα.

ΥΓ. Για να δουμε τι θα δουμε

Ο Μερμηγκας
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Φεβ 02, 2008 11:15 am

Αν και λείπω καιρό χρωστώ κάποιες παρατηρήσεις

προς wpleftyboy
Γράφεις πολλά
Ότι υπάρχει ένα θύμα, αυτό για το οποίο τα κείμενα αυτοπροσδιορίζονται από τα μέσα
Ότι υπάρχουν αυτοί και οι άλλοι: τα έρμαια των εκάστοτε μέσων και της άνωθεν επιβολής

Ότι υπάρχουν αυτοί που δε σηκώνουν το χώρο και φεύγουν, κι αυτοί που δεν τους σηκώνει ο χώρος

(απάνθισμα και ελπίζω να μην αδικώ αυτά που έγραψες)

νομίζω δεν υπάρχει από τη μια ο χρήστης και από την άλλη τα μέσα και η άνωθεν επιβολή
υπάρχουν όλα μαζί σε ένα σύμπλεγμα που αλληλοτροφοδοτείται και πορεύεται
έτσι νομίζω δεν μπορούμε να κάνουμε σαφείς διαχωρισμούς, αλλά να δούμε ως ποιόν βαθμό εμπλέκεται ο καθένας σε ένα τέτοιο σύστημα (μιας και είναι αυτό το θέμα αν κατάλαβα)
με τι κριτήρια μπορούμε να ορίσουμε ποιός είναι από τη μια και ποιός από την άλλη; αφού ο απόλυτος διαχωρισμός ακόμα κι αν δεν υφίσταται γεννάει νέους διαχωρισμούς (και στη χειρότερη όταν επιβάλλεται εκ των άνω γίνεται σύστημα σκέψης και δόμησης ταυτοτήτων). Εγώ δεν είμαι τούρκος είμαι έλληνας, εσύ δεν υφιίστασαι τα μέσα εγώ τα υφίσταμαι κ.λ.π. Υπό τη σκοπιά αυτή οι απόλυτοι διαχωρισμοί και οι απόλυτοι κακοί που είναι από πάνω μας δεν είναι μόνο απλοϊκές σκέψεις αλλά και φασίζουσες, αφού συσπειρώνουν τον κόσμο σε αντίπαλα στρατόπεδα και πάει λέγοντας, δεν το συνεχίζω γιατί πιστεύω με καταλαβαίνεις.

Σχετικά με το έντιτ:
Δεν υποστηρίζω το έντιτ για λόγους όχι και τόσο σημαντικούς…
Ας βρίσκεται στη διάθεση του καθένα εφόσον το έχει ανάγκη. Στην περίπτωση αυτή βέβαια -υπάρχουν και μελέτες πάνω σ’αυτό- είναι που τα μέσα ή οι τεχνικές δυνατότητες επηρεάζουν το αποτέλεσμα που παράγεται. Όσο πιο τεχνικά εξελιγμένο είναι ένα σύστημα, τόσο λιγότερο ευέλικτο γίνεται ή αν θες τόσο λιγότερη ενέργεια μπορεί να παράγει σε ισοζύγιο εισροών/εκροών. Αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα – για μένα η απουσία έντιτ ως δυνατότητα δίνει ίσως μεγαλύτερο αυθορμητισμό και λιγότερο "χτενισμένα" κείμενα.

Προς Mythos: γράφεις "Κατά κάποιο τρόπο είναι μια μεθοδολογία εν δυνάμει παγίδευσης του σχολιαστή που επιθυμεί να δημοσιεύσει κάτι" και ρωτάω, παγίδευσης του σχολιαστή από ποιόν ή από τι;

Θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε ότι πρώτα γεννήθηκε το αίτημα της ελεύθερης έκφρασης και μετά τα όποια (σημερινά) τεχνικά μέσα που τη διευκολύνουν ή την προάγουν; Το ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται με μαγνητόφωνα και λοιπά την αδυναμία κάποιου να "υπερασπιστεί" αυτά που λέει και γράφει δεν καθιστά τα τεχνικά αυτά μέσα αυτονόητα; Και ρωτάω αυτονόητα ως προς τι και από που κι ως που; Δεν μπορούμε να βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι την "ελεύθερη έκφραση" με τα τεχνικά μέσα που την προάγουν αφού τα τελευταία έχουν άλλες αιτίες γένεσης και καθορίζονται ως αυτονόητα συνήθως μέσα σε άλλα πλαίσια. Τεχνικές εξουσίας θα τα έλεγα από τη στιγμή που μιλάμε για διαχείριση -> δηλαδή για τρόπο άσκησης των δικαιωμάτων. Και η διαχείριση είναι μεγάλη συζήτηση...

Κανένας.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Απρ 25, 2008 3:05 pm

χρόνια πολλά! καλό πάσχα!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης