υποστήριξη

ΠΟΙΟΣ και ΤΙ;

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Παρ Νοέμ 25, 2005 3:26 pm

aspic έγραψε:Δυό μήνες έγραφε η πολύσπορη κάθυ με αυτόν τον τρόπο που έγραφε.
Που ήσουν τότε διανάθενα;
Τώρα που σταμάτησε,έρχεσαι εσύ εκ των υστέρων και την ξανακαλείς να συζητήσετε για ένα θέμα που τώρα τουλάχιστον δέν υφίσταται.
ʼν αυτό δέν είναι παράλογο εκ μέρους σου τότε τι είναι;

Εγώ το έβαλα το θέμα πρός συζήτηση όταν αυτό εξελισσόταν,έγραψα και επί προσωπικού όταν ενοχλήθηκα από τα γραπτά της κάθυ,αλλά δέν είδα ούτε εσένα ούτε κανέναν άλλο πρόθυμο να πάρει καμμιά θέση.
Τώρα πρός τι και γιατί, να συζητήσουμε τί;

Και πρόθυμοι υπήρξαν και θέση πήραν και διαμαρτυρήθηκαν και αναρωτήθηκαν... Μην γίνεσαι παιδί!!!

Αλλά αυτό που δεν κατάλαβα ήταν γιατί η σιωπή. Γιατί σταματήσαμε τη συζήτηση, γιατί δεν αναρωτηθήκαμε δημόσια; Πάντα έτσι κάνουμε σ' αυτή την κακομοιριασμένη χώρα... Μπόρα είναι θα περάσει λέμε. Κι ύστερα, κατόπιν εορτής (και εκ του ασφαλούς) παίρνουμε θέση.

Δεν ξέρω τι φταίει γι' αυτό, αλλά διαφωνώ με την κατάσταση. Αφού λοιπόν, δεν το συζητήσαμε τότε και δεν βρήκαμε και τρόπο να μην "φιμωθούμε" τώρα τι ψάχνουμε; Τα ρέστα; Στρατηγικά μέτρα για την επόμενη φορά; Ή απλά δεν υπάρχει έμπνευση, θέματα και διάθεση για κάτι άλλο;

Όπως και να'χει Καλό Σαββατοκύριακο και καλά παιχνίδια... Μην τσιγκουνεύεστε βρε! Κεράστε κι ένα ουζάκι, σπάγκοι!!!
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Βαρέθηκα τι ιδια και τα ιδια

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Νοέμ 25, 2005 5:08 pm

Δεν ξέρω για σας αλλά με αυτές τις καταστάσεις αμφίθυμα οχύρωσα τα μυστικά μου πιο πολύ, προσπαθώντας να δω βαθύτερα τι μου συνέβαινε.

Πριν απο εγραφα - εγραφα μα δεν ήξερα ακριβώς τι είναι -ποτέ μου δεν έμαθα ακριβώς.

Ενιωσα τη γενική αίσθηση της σιωπης , κάποιο παράπονο άγριο μέσα μου, όνειρα μέσα στα όνειρά μου, την άθικτη μοναξιά ζωντανών και νεκρών.

Το μόνο που μπορούσα ν' αρθρώσω αισθητικά ήταν η ποίηση του γεγονότος, του ανθρώπινου κυρίως γεγονότος.
Και δεν τα κατάφερα τοτε να γράφω.
Αυτό το μπουρ-μπουρ του σπορου με εβαλε στην σιωπη.

Τίποτε επιπλέον.

Φυσικά στα ενδιάμεσα των συλλογισμών, άλλες μέριμνες: οι πέτρες, λέξεις για να χτίσω, ο τόνος, ο ρυθμός, η μουσική, τα σχέδια και οι συνθέσεις· στα βαθιά η ανεπάρκεια πάλι και πάλι.

Και οι αποστροφές ειναι για μενα κατάρα.

Πάντοτε τ' αδιέξοδα μπροστά· και τα οδυνηρά.

Κυρίως τ' ανώνυμα που κείτονται στον ίσκιο.

( Αποστρέφω το βλέμμα μου από τέτεια θέματα.

Δεν ξεύρω ακριβώς το γιατί.

Αραγε νέες αυθεντίες ζητούν να συντρίψουν τις προηγούμενες, έτσι δεν συμβαίνει πάντα; )

Μα ό,τι γράφτηκε, γράφτηκε.

Εστω σαν αναγκαία ψευδαίσθηση.

Και το αγαπάω υπερασπίζοντάς το -με τη ζωή μου, λένε όσοι με γνωρίζουν καλά.

ΥΓ . Τα πίσω δάκρυα ανήκουν στη δικαιοδοσία της ποίησης.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Νοέμ 25, 2005 10:08 pm

κι εγω δεν ξερω για σας αλλα με αυτες τις καταστασεις περιορισα το λογαριασμο του οτε κι επισης αφιερωσα πιο πολυ χρονο εκει που αξιζει .

καθολου δε με πειραξε ο σπορος που φωναζε διοτι διαβαζα ελαχιστα απο αυτα που εγραφε μια και δεν καταλαβαινα τιποτα και η ολη φαση συνεπεσε με πολυ δουλεια η οποια προεκυψε τελευταια .

εσεις που ειχατε το χρονο να απολαυσετε το σποροσοου μη διαμαρτυρεστε

αν δεν το γουσταρετε το κλεινετε

αν παλι δεν το γουσταρετε και το ανεχεστε ...με γεια σας

εδω ανεχεστε σχολια αφ' υψηλου ,του τυπου "μη λες βλακειες"

εδω ανεχεστε ατομα που κοπτονται για αντιεξουσιαστες αναρχοαυτονομοι να κανουν γραπτες δηλωσεις του τυπου
"Εγώ προσωπικά, εάν είχα την εξουσία, θα εξόριζα τον σπόρο από την αρχή και δεν θα τον άφηνα να εκφραστεί. "

θα μας κλασετε μια μαντρα αρχιδια αγαπητοι συμφορουμιστες

αυτο λενε οι σποροι και καλα κανουν

και το εμισσος μπλα μπλα
κι εχουμε μια ποιοτητα μπλα μπλα
και δεν πρεπει μπλα μπλα

σιγα τ' αυγα

οταν γραφεται κατι καλο εδω μεσα (με οση αξια μπορει να εχει ενα γραπτο)
το βλεπουν ολοι και εκτος του οτι συνηθως κανενας δεν το χεζει με απαξια,

εχω την εντυπωση οτι δεν κολλαει το σκατο πανω του ...

επομενως τα λογια ειναι φτωχια

ασε που οι σποροι μας βοηθουν να εκτιμησουμε την κατασταση του φορουμ
με πραγματικα μετρα και να μην παιρνουν τα υποτιθεμενα μυαλα μας αερα .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Σάβ Νοέμ 26, 2005 10:38 am

wpleftyboy έγραψε:εδω ανεχεστε ατομα που κοπτονται για αντιεξουσιαστες αναρχοαυτονομοι να κανουν γραπτες δηλωσεις του τυπου
"Εγώ προσωπικά, εάν είχα την εξουσία, θα εξόριζα τον σπόρο από την αρχή και δεν θα τον άφηνα να εκφραστεί. "

μια και αυτο αφορα εμενα αγαπητε μπαχαλάκια λέφτυ, να σου πω πως ναι, ακόμα μια φορά, ειλικρινά, αυτό θα έκανα, παρόλο που "κοπτομαι" για τ άλλα, όπως σωστά είπες και θα μουν ψεύτης εάν σου λεγα το ανάποδο.

δυστυχώς δεν είμαι τέλειος κι οι αντιδράσεις μου, πολλές φορές, δεν συνάδουν με τις ιδέες μου, δεν έχω φτάσει σ αυτό το σημείο.

όταν έγραψα αυτή τη γραμμή είδα την αντίφαση αλλά δυστυχώς είναι αλήθεια, αυτό θα έκανα, σου απαντώ με πλήρη ειλικρίνεια δεχόμενος τη κριτική σου κι ελπίζω κάποτε η απάντησή μου να ναι διαφορετική.
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Σάβ Νοέμ 26, 2005 6:50 pm

και ειμαι σιγουρος οτι ξερεις και το αλλο φιλεφιλ
συμφωνει κανεις ή διαφωνει ενα ειναι βεβαιο ...οτι ο καθενας θα κανει οτι γουσταρει τελικα εδω περα
αλλωστε ετσι φαινεται κι απο αυτο που εγραψες καπου παραδιπλα σχεδον ταυτοχρονα με το αλλο
"Τώρα γι αυτά που λετε με τα τσατ, τα φορουμ, τα χιντεν και τα πουμου έχω να προτείνω κάτι πολύ απλό, όσοι θέλετε χρησιμοποιήστε τα κι όσοι δε θέλετε μην τα χρησιμοποιείτε."

σηκωνω το μπουκαλι και για το ποστ σου αυτο αλλα κυριως για το εδω αμεσως προηγουμενο ... beer drinkers hell raisers που λεγανε κι οι motorhead πριν το 80 (αλλα κι οι zztop originally"tres hombres1973)...το χεις αυτο ρε πορνογερε ? πρεπει να το χεις της εποχης σου ειναι

επισης για τον σπορο για την ντιανα και τ'αλλα παιδια οπως ελεγε κι η μαρινελλα (αν και δηλωνα παοκι τοτε)

If you see me walkin' down the line
With my fav'rite honky tonk in mind,
Well, I'll be here around suppertime
With my can of dinner and a bunch of fine.

Beer drinkers and hell raisers, yeah.
Uh-huh-huh, baby, don't you wanna come with me?

The crowd gets loud when the band gets right,
Steel guitar cryin' through the night.
Yeah, try'n to cover up the corner fight
But ev'rything's cool 'cause they's just tight.

Beer drinkers and hell raisers, yeah.
Huh, baby, don't you wanna come with me?
Ah, play it boy.

The joint was jumpin' like a cat on hot tin.
Lord, I thought the floor was gonna give in.
Soundin' a lot like a House Congressional
'Cause we're experimental and professional.

Beer drinkers, hell raisers, yeah.
Well, baby, don't you wanna come with me?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Νοέμ 26, 2005 9:47 pm

wpleftyboy έγραψε:αν παλι δεν το γουσταρετε και το ανεχεστε ...με γεια σας

εδω ανεχεστε σχολια αφ' υψηλου ,του τυπου "μη λες βλακειες"

wpleftyboy, την "αφ' υψηλου", ενσταση/παρατηρηση (και οχι σχολιο οπως λανθασμενα την ερμηνευσες) του τυπου "μη λες βλακειες", την απηυθηνα στο νικ dianathenes απαντωντας σε ενα πολυ συγκεκριμενο ανοητο σχολιο της. Δεν σε αφορα.
Κι αφου ειναι ολοφανερο οτι δεν σε αφορα, θα επρεπε να εχεις αφησει το αμεσα ενδιαφερομενο νικ, δηλ. την dianathenes, να πραξει κατα βουληση.
Να απαντησει ή να μην απαντησει. Να απορριψει ή να δεχτει την παρατηρηση, αναγνωριζοντας ή όχι, οτι εκανε "φάουλτ".
Τωρα θα μου πεις, το νικ dianathenes, με τοσες απανωτες βλακειες (αυτο το "απανωτες βλακειες" ειναι σχολιο) που αραδιασε στα προηγουμενα δημοσιευματα του, απο που να πρωτο-αρχισει και πως να τελειωσει να παραδεχεται τα φαουλτ. Αλλωστε, ενα νικ σαν το dianathenes δεν τα κανει αυτα. Δεν εχει "εκπαιδευτει" ετσι, για τετοιες υπερβατικες παραδοχες λαθων, δηλαδη. Ποσο μαλλον τωρα που ειχε εγκαινιασει ενα πλουσιοπαροχο απο πλευρας μπουρδολογιας, "φαγοποτι", επιζητωντας την συμμετοχη ετερων διαδικτυακων κανιβαλων, προσφεροντας ως κυριο πιατο ενα.. σπορο! Οταν εχει εισηγηθει ενα τοπικ με τον αθλιο, οπως προεκυψε εκ του περιεχομενου, τιτλο "Ποιος και Τι". Ενα τοπικ οπου η σαπρη διγλωσσια και η (αλλοτε-αλλοτε ενσυνειδητως φορεθεισα ως σωσιβιο) αφαιρετικη γενικοτητα, επαλειφονται ωσει μεσαιωνικο γιατροσοφι πανω σε μωλοπισμενες επιδερμιδες συνειδησεων, μπας και γιατρεφτουν ανιατες αμηχανιες, ιδεολογικες επιπλοκες και συναισθηματικες ανεπαρκειες των μεχρι προτινος σιωπηλων συνδαιτημονων. "Φαγετε εξ αυτου παντες", παραινεσε, η αυτοχρισθεισα πρωθιερεια του ε-μισσου ναου, "τουτος σας εστι ο σπορος, ο προσφορος." (ιδιαιτερως τωρα που βολικα εσιγησε). Και δυστυχως ορισμενοι "αρτυθηκαν", δραττοντας προθυμα την ευκαιρια να "θεραπευσουν" την σιωπη τους.
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Νοέμ 26, 2005 10:59 pm

Το Κολλητηράκι έγραψε:(μα έχω τρελλαθεί στην ατάκα σήμερα! Κάλε άλλος άνθρωπος νιώθω! Ρε Μύθε, μπας και είμαι ήδη σε άλλη κατηγορία και δε το έχω καταλάβει μωρέ;)

Κολλητηρακι,

οσο μεγαλωνω γινομαι σοφωτερος (αυτο ειναι πιστοποιημενο κατα ISO, oxi ψεμματα...) και αυτο πρωτιστως σημαινει οτι αποφευγω ολο και περισσοτερο να δινω συμβουλες και "οδηγιες" και να παρεχω καθε ειδους διαβεβαιωσεις για πραγματα.

ωστοσο μιας και σε βλεπω να "τρωγεσαι" (η μάλλον να σε "τρώει" :wink:) αυτο το περιεργο ζητημα των κατηγοριων, θα ρισκαρω να σου προτεινω, αντι να καθεσαι να αναρωτιεσαι και να αγκομαχας να ανεβεις κατηγορία, οπου αν ανεβεις μπορει να νοιωσεις την ιδια ή και χειρωτερη απογοητευση και αποστροφη, να σου προτεινω λεω να κατσεις να φτιαξεις μια δικη σου κατηγορια να βολευτεις, να ζεσταθεις, να καλεις και τιποτα κολλητους/ες να παιζεται μπιριμπα ή να λυνετε σουντοκου, να τρωτε καμμια κρεπα, καμμια ποιητικη φασολαδα, καμμια μουσικη μακαροναδα, καμμια πιτσα (να φωναξεις και τον ντεμπορντιγκ να σε βοηθησει στο ψησιμο -σκασε και ψηνε ντεμπορ, να βαλετε και την Εψιλον να φτιαξει κοτοπουλο "καπως" και να σας απαγγειλει και αραβικη ποιηση, να γινεται "μια ωραια ατμοσφαιρα" οπως πολυ γλαφυρα καθιερωθηκε να λεγεται σε αναλογες περιπτωσεις, αα ναι! ξεχασα.. να φωναξετε και τη Σκιαχτρα να σας φερει ωραια DVD..)
τετοια πραματα...
μμ; τι λες;

(εγω προς το παρον εχω να παω να μαζεψω ελιες, θα σας φερω κανενα 5λιτρο αγουρολαδο, πρασινο-καταπρασινο σαν αιμα εξωγηινου βάζελου, να φτιαξετε τηγανίτες, λεμε..)
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Νοέμ 27, 2005 8:37 am

αυτό ήταν!
μπράβο μύθε, εσύ ξέρεις και από 'ωραία ατμόσφαιρα' και από τα υπόλοιπα βλέπω.
γι' αυτό, αν είμαι μέσα για να φτιάξω μακαρονάδα 'κάπως' και να απαγγείλω και ποίηση, θα ήθελα ταπεινά να σε προσκαλέσω. δεν ξέρω ποιο ρόλο θα αναλάβεις εσύ, μα, ως μύθος, σε βλέπω να αναλαμβάνεις τελετουργικές μυήσεις.
εκτός κι αν το νικ παραπέμπει απλώς στην μπύρα.
πάντως και μπύρες να φέρεις, δεκτός, προσωπικά τουλάχιστον τις πίνω και τις πάω πολύ. με αφρό ή χωρίς. με φρούτο ή χωρίς. ξανθιές μελαγχρινές μαύρες κοκκινομάλες.
πάντως όχι μπύρα το πρωί. τώρα κάνω δουλειές. διότι είναι πρωί, πώς θα έχουμε κι ένα κοινωνικό πρόσωπο πέραν του νικ! τα αίσχη που λένε κάποιοι άλλοι δεν γίνονται όποιαδήποτε ώρα (ούτε βέβαια από οποιονδήποτε, ούτε με οποιονδήποτε, είναι θέματα ελευθερίας και αυτά).
η παρούσα ατάκα αυτής της πρότασης, δεν αφορούσε εσένα μύθε, μην μπερδευτούμε, απλώς πέρασε από το μυαλό μου γιατί κάτι σκέφτηκα άλλο, μα προσπέρασε τώρα, κλείσιμο παρένθεσης)
έτσι λοιπόν, κανονίστε μέρα και ώρα
και πείτε μου
πάντως μακαρονάδες ΄δεν κάνω, ειδικότης μου ωραίες γαλλικές κρέπες και σκληροτράχηλα αλήτικα ελληνικά κεφτεδάκια.
κι από ποίηση, όποια ανατολή θες, μέσα!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Κυρ Νοέμ 27, 2005 12:24 pm

Και τελικά με αυτά και με τα άλλα,το πλήθος τα κατάφερε.
Έσπρωξε βιαστικά τον αδιάφορό του πλέον κατηγορούμενο και οργισμένο άρπαξε τον δήμιό του, που υπομονετικά τόσο καιρό περίμενε να φανεί.
Και ο θύτης πήρε την θέση του θύματος.
Και ο σπόρος γλύτωσε το λιτσάρισμα και πήραμε με τις πέτρες στο κατόπι την διανάθενα.
ʼ ρε κατακαημένη διανάθενα.
Αρχίδια έμπειρη φορουμίστρια είσαι.
Δέν κατάλαβες πώς ήταν στημένη η σιωπή;
Ποιός θα πεί την πρώτη λέξη περιμέναμε,ποιός θα κάνει ανάμεσά μας το πρώτο βήμα για να τον ξεσκίσουμε.
Για αυτό σιωπούσαμε και για αυτό μίλαγε μόνο ο σπορος.
Γιατί όταν παραμονεύει σιωπηλά η λογική,μόνο η τρελλα μπορεί να μιλήσει χωρίς να κινδυνεύει..
Και γιατί όταν το λογικό ουρλιάζει,το παράλογο κρύβεται τρομαγμενο.

Είχε περάσει καιρός από τότε που τελευταία φορά είχαμε μεταμορφωθεί σε ύαινες και γύπες και είχαμε ξεσκίσει το τελευταίο άτυχο θύμα ανάμεσά μας.
Πεινάγαμε.
Δέν μύριζες τις υγρές και βαριές ανάσες μας στη σιωπή;
ʼ ρε κατακαημένη διανάθενα, ά ρε κατακαημένη.
Πώς την πάτησες έτσι εσύ;

Τώρα σε ξεσκίσαμε και ημερέψαμε πάλι.
Ο φθινοπωρικός κυκλος τελειωσε.
Ωφείλουμε βέβαια να ομολογήσουμε,πώς ο μόνος που την γλύτωσε σε αυτόν τον κύκλο ήταν ο άτομαντ.Για αυτό και δικαίως του απονέμουμε τον τιμητικό φορουμότιτλο: άν μή τι άλλο ήταν άνθρωπος.
Μπράβο άτομαντ!
Αυτοί που δέν μίλησαν,δέν τους αθωώνουμε βέβαια,γιατί αυτοί είχαν και τα χειρότερα να πούν.Αυτοί την έπεσαν στην ανυπεράσπιστη λία χειρότερα από όλους μας,ήταν οι πιο μανιασμένοι και άς μήν τους είδαμε καθόλου.
Γιατί στα κρυφά,στην φαντασίωσή μας,γινόμαστε πάντα τα τρομερότερα και πιο αιμοδιψή θεριά.

Όμως τώρα μπαίνουμε στον δεκέμβρη,έρχονται τα χριστούγεννα.
Καινούργιος κυκλος αρχιζει.
Αυτός είναι της αγάπης.
Θα βάλουμε τις καλές μας ειρηνικές και χαρούμενες μάσκες και θα ξεσκίζουμε γλυκά και νοστιμιές της κατσαρόλας (όπως μας είπε και μία εκ των απεγνωσμένων νοικοκυρών) μαγειρεμένα με την μούργα* του μύθου που θα μας την πασάρει για αγουρέλαιο όπως μας προετοίμασε΄ηδη.
Και πάνω από όλα ασφαλείς,γιατί καταφέραμε για μιά ακόμη χρονιά να διώξουμε το κακό,τους καλικάτζαρους μακριά από το σπίτι μας.
Και μάλιστα χωρίς να έχουμε και ενοχές.
Διότι δέν τους κάναμε και τίποτα βέβαια,άν αναλογιστούμε ότι σε άλλες εποχές.....

...τους έκαναν και σαπούνι ακόμη.

* Μου έλεγαν πώς ο προπάππος μου, πάντα το πρώτο και το καλύτερο λάδι το έβαζε ξεχωριστά για τα καντηλια.
Ήταν του χριστού και της παναγίας.
Αυτοί μας ευλογούν τις ελιές,αυτοί ευλογούν τη ζωή μας,πρέπει να πάρουν και το καλύτερο,έλεγε.
Και δίκιο είχε.

Όταν αυτός έγινε ανήμπορος, ανέλαβε ο παππούς.
Αυτός κράταγε για τον χριστό και την παναγία για τα καντήλια,το χειρότερο λάδι που μάζευε από την χαμάδα.
Δικαιολογούσε αυτήν του την αποφαση,στο ότι ο χριστός και η παναγία θέλουν το καλό μας,φροντίζουν για την υγεία μας,το σώμα μας είναι ο ναός του θεού όπως λένε οι γραφές, και σίγουρα επιθυμούν να τρώμε αυτό που μας ωφελεί,αυτό που συντηρεί σωστά αυτόν το ναό και όχι αυτό που μας βλάπτει, που καταστρέφει και τον ναό του θεού.
Απεναντίας τα καντήλια δέν έχουν ανάγκη από εκλεκτό λάδι.
Ούτως ή άλλως θα καούν.
Δίκιο φαίνεται να είχε και ο παππούς.

Εδώ και χρόνια την θέση του παππού έχει πάρει ο πατέρας.
Αυτός ούτε το χειρότερο λάδι την μούργα δέν αφιερώνει για τα καντήλια,τον χριστό και την παναγία.
Είναι ισοτιμιστής και δημοκράτης.
Δέν είναι δυνατόν όταν ο κόσμος πεινάει,εμείς να χαλάμε το λάδι για τα καντήλια,ισχυρίζεται.
Και αυτην την ποσότητα που παλιότερα θα ήταν για τα καντήλια την δίνει σε κάποιον φτωχό της περιοχής.
Δίκιο έχει και ο πατέρας.

Φοβάμαι την ώρα που θα πα΄ρω και εγώ την θέση μου στην αλυσίδα και προσπαθώ να την αποφύγω όσο γίνεται ακόμη με διάφορες δικαιολογίες.
Φοβάμαι γιατί η σειρά μου θα είναι αυτή που θα αποφασίσει να αφαιρέσει αυτήν την προσφερόμενη ποσότητα λαδιού ακόμη και από τον φτωχό.
Και φοβάμαι ακόμη περισσότερο τον ισχυρισμό,δικαιολογία ή ότι άλλο θα έχω βρεί για να το πράξω αυτό.
Αλλά αυτό που με φοβίζει πραγματικά,αυτό που με τρομοκρατεί, είναι πώς .......

......θα έχω και εγώ δίκιο.

Κατάλαβες λέφτυ;
Από την στιγμή που είσαι αναγκασμένος να παραλάβεις τις ιδιοκτησίες που υποτίθεται ότι σου αναλογούν, θα είσαι αναγκασμε΄νος να συνεχίσεις και μιά σειρά ...αμαρτωλών επιλογών.
Γιατί αυτή είναι η φύση της ιδιοκτησίας,υλικής,διανοητικής και ψυχικής.
Και εντάξει τις ιδιοκτησίες που δέν μπορούμε να αποφύγουμε πάει στο διάολο,μάρτυς μας ο θεός πώς δέν μπορούσαμε να κάνουμε και αλλοιώς.
Αλλά αυτές που μπορούσαμε όμως,όπως οι θυρίδες του μίσσος;
Γιατί πρέπει να τις φορτωθούμε άν δέν τις θέλουμε;
Μέσα στα δικαιώματα επιλογής που λές ότι σέβεσαι, δέν είναι και η καταργήσή τους από όσους το επιθυμούν;
Γιατί λοιπόν δέν μας προσφέρεται αυτή η επιλογή;
Πώς στο διάολο άλλαξες έτσι και εσύ και δέν το καταλαβαίνεις;
Σε πήραν οι εξωγήινοι με το μερος τους τελικά;

Και βέβαια τα χίντεν και του χουίζονλάιν πάνε πακέτο με το προηγούμενο.
Δέν ζήτησα να καταργηθούν οι χίντεν,κάτι τέτοιο δέν γίνεται.
Απλώς σχολιασα πόσο μοιάζουν αυτά τα χίντεν, με γνωστές περίεργες καρικατούρες περασμένων αμαρτωλών εποχών.
Των ανθρώπων με τα μαύρα γυαλιά και την τραγιάσκα.Αυτών που τόσο επιτυχημένα ενσάρκωνε ο αρτέμης μάτσας στον παλιό κινηματογράφο.
Και βέβαια για να μπορεί ο κάθε μάτσας να κρυφοκοιτάζει θα πρέπει να φροντίζει το σύστημα να υπάρχουν και οι ανάλογες κλειδαρότρυπες.
Τα χουίζόνλάιν δηλαδή (δέν είναι το πρόβλημα στο ποιός είναι μέσα διανάθενα,αλλά στο πού είναι και τι κάνει αυτός που ειναι μέσα και το οποίο μας αποκαλύπτει το σύστημα).
Καταλάβατε;
ʼν και τώρα δέν την πιάσατε την δουλειά.......έεεεεε τότε ύπνε που παίρνεις τα παιδιά πάρε και το δικό μου.
Ξυπνάτε γιατί θα σας βάλουν να περπατάτε σε περίεργα μονοπάτια,σάν και αυτά που μάλλον περπατάει ο φίλ.
Φιλεφίλ,πέφτεις τον τελευταίο καιρό σε απανωτά παραπτώματα.
Τι θα γίνει με εσένα πιά;
Μίλα του και εσύ ρε ανηψιέ.
Τι τον αφήνεις;
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Κυρ Νοέμ 27, 2005 10:54 pm

Αν και ο φίλτατος συμφορουμιστής Μύθος, έχει πολύ καλά καταλάβει πως ό,τι λέω το λέω μπας και γελάσουμε λιγάκι, αν και η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω αν σας αρέσει το χιούμορ μου, βλέπω πως αυτή τη φορά σα να προσπαθεί να μου βρει παρέα, για να μη με πιάνει και το παράπονο. Η πραγματικότητα όμως κε Μύθε μου είναι πως κανένας δε θα άντεχε σε μια ποιητική βραδυά που θα οργάνωνα εγώ. Καταρχήν δε γνωρίζω και πολλά από ποίηση, κατά δεύτερον, είμαι της υγιεινής διατροφής, που σημαίνει ούτε πίτσες, ούτε τηγανητά, ούτε αλκοόλ. Τίποτις. Τί να με κάνουν εμένα, που και στη μπιρίμπα ακόμη, χριεάζομαι ένα 12άωρο για να καταλάβω ποιό είναι το μπιριμπάκι;... έτσι κι εγώ αποφάσισα να σας πω πως τελικά, μια χαρά είναι στην κατηγορία στην οποία είμαι, αν και είμαι της γνώμης πως άνθρωποι που πολύ ζορίζονται στη ζωή τους, έ δεν είναι και κακό κάποια στιγμή να μπορούν να κάνουν και αυτά τα οποία αγαπάνε. Δε βαριέσαι. Πάντως, σας δίνω το λόγο μου, πως δε θα σας ξαναπευθύνω το λόγο, αφού τόσο κουραστική και επαναλαμβανόμενη με βρίσκετε. Και καλά κάνετε.
Κι ένα μικρό σχόλιο για τον ʼσπικ. Που βρήκε ευκαιρία για μια ακόμη φορά, να το 'γυρίσει' πάλι το έργο. Ελπίζω να μη τον πιστέψει η Διανάθενα και θεωρήσει τον εαυτό της 'κατατρεγμένο'. Και δεν ξέρω γιατί 'τα έβαλαν' οι υπόλοιποι μαζί της, εσύ το λες, αλλά σαφώς κανείς δεν την 'κατατρέχει'. Όσο για το μελό σου ύφος, το βρίσκω εκ-πληκτικό. Εγώ τουλάχιστον, το γουστάρω γιατί με βοηθά να διακωμωδώ είτε την αφεντιά μου, είτε καταστάσεις της ζωής μου.
Εσύ γιατί το ασπάζεσαι; Για να βάλεις επιτέλους μια τάξη ανάμεσα στους θύτες και στα θύματα; Σιγά. Απλά είπες να... αναζωπυρώσεις ένα τόπικ που δεν πήγε 'καλά', με την έννοια ότι κάποιες απ' τις συμμετοχές ήταν άσκοπες. (και μιλώ για τη δική μου και ποτέ για λογαριασμό άλλων).
ʼ, και πού 'σαι ʼσπικ! Τώρα που μπήκες εσύ για να δώσεις μια νέα πορεία στα πράγματα - συνάμα με την παμπάλαια τακτική σου - ας ξεκουραστούμε κι εμείς λίγο. Κι ας αράξουμε μόνο σε αυτά που αγαπάμε, γιατί δε λέει. Είναι και η δουλειά που αρχίζει να δυσκολεύει αυτές τις μέρες, ξέρεις εσύ τί τραβάνε τα κολλητηράκια. Και μόλις τελειώσει το 'αέρισμα' των σεντονιών σου και με βάλεις και μένα στην κατηγορία όσων 'κυνηγούν' τη συμφορουμίστρια μας, ειδοποίησέ με για να το μάθω κι εγώ.

ʼντε καλό βράδυ και καλή βδομάδα.
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης