υποστήριξη

ΠΟΙΟΣ και ΤΙ;

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

ΠΟΙΟΣ και ΤΙ;

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τρί Νοέμ 22, 2005 12:34 am

Τώρα που ησυχάσαμε από το απίστευτο κατηγορώ του χρήστη «σπόρος», θα έλεγε κανείς ότι μπορούμε να συνεχίσουμε να γράφουμε ως συνήθως, ωστόσο η κατάσταση που δημιουργήθηκε απ όλο αυτό το περιστατικό, έχει δημιουργήσει κάποια ερωτηματικά και κάποια εμφανή « κενά» στη λογική της διαδικτυακής επικιονωνίας, όχι όπως γίνεται σε ένα οποιουδήποτε φόρουμ αλλά σε αυτό εδώ το φόρουμ που είμαστε μέλη όλοι εμείς.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι σε αυτό το φόρουμ ανέκαθεν υπήρχε απεριόριστη ελευθερία έκφρασης, τόσο χάρη στους όρους λειτουργίας του όσο και στο ιδιαίτερο φιλελεύθερο πνεύμα μας που κυριολεκτικά ξόδεψε πολλή φαιά ουσία για να υπάρχει λόγος πολυποίκιλος, πολυδιάστατος, πολύμορφος και ιδίως πολυφωνικός, να εκπέμπεται δηλαδή από όλες τις πλευρές, σύμφωνα με την αρχή της ισοτιμίας.

Προκειμένου μάλιστα να το πετύχουμε αυτό ανεχόμαστε κατά καιρούς και λόγο ιδιαίτερα προσβλητικό από χρήστες οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την ανωνυμία , ξεπερνούν κάθε όριο όσον αφορά το κίνητρο και το περιεχόμενο.

Ωστόσο, οι χρήστες αυτοί έχουν κάποιου είδους σαβουαρ φερ στις κινήσεις τους, φροντίζουν δηλαδή να υπακούουν στη στοιχειώδη λογική της επικοινωνίας που είναι
ο τόπος, ο χρόνος και το θέμα που αναφέρεται κάποιος όταν λαμβάνει το λόγο. Και όταν λέω τόπο, χρόνο και θέμα δεν εννοώ το φυσικό τόπο και χρόνο που βρίσκεται ο ομιλητής αλλά το εικονικό πλαίσιο μέσα στο οποίο κινείται ο ομιλητής, καθώς και γιατί πράγμα μας μιλά, όπως ακριβώς και ένας συγγραφέας όταν γράφει ένα βιβλίο. Κατ αυτό το τρόπο, ο σκοπός του λόγου, η επικοινωνία μεταξύ πομπού και δέκτη, αναγνώστη και κοινού εν προκειμένω στο φόρουμ, είναι εφικτή και για αυτό ακριβώς, οι εν λόγω χρήστες τελικά πήραν μια θέση στο φόρουμ ισότιμη, άσχετα με το αν η επικοινωνία μαζί τους είναι ευχάριστη ή δυσάρεστη.

Στη περίπτωση όμως του χρήστη που μας απασχόλησε το τελευταίο μήνα ( σπόρος), όχι μόνο δεν επιτεύχθηκε η επικοινωνία μαζί του αλλά ο εν λόγω χρήστης πέτυχε να αφαιρέσει το λόγο από τους υπόλοιπους χρήστες και να τον διεκδικήσει ολοκληρωτικά . Είχαμε σιωπή.

Προσωπικά με ενόχλησε ιδιαίτερα καθότι πιστεύω ότι αυτή η σιωπή δεν ήταν αποτέλεσμα δυναμικής αποχής αλλά αδυναμία αντίδρασης στη βία που πολύ μεθοδικά και προμελετημένα εξαπέλυσε ο εν λόγω χρήστης εναντίον μας μεταμορφώνοντάς μας σε ΑΜΕΤΟΧΟ κοινό. Και όταν λέω αμέτοχο εννοώ ότι καταλύοντας με τις μεθόδους του κάθε είδος αντίλογου, έπαψε ο διάλογος τόσο μαζί του όσο και μεταξύ των χρηστών. Καθόμασταν λοιπόν στην πλατεία και τον παρακολουθούσαμε βωβοί ενώ στο φόρουμ τλχ μέχρι τώρα υπάρχει διάλογος γι αυτό εξ άλλου λέγεται και φόρουμ.

Και το πέτυχε αυτό χρησιμοποιώντας δυο πολύ ευφυή τρικς:

( τόσο ευφυή που δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι ο « αδύναμος κρίκος» της αλυσίδας που έσπασε από δική μας υπαιτιότητα και αίφνης παρανόησε).

1. ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΑ;

ο συγκεκριμένος χρήστης εμφανίστηκε στο φόρουμ κανονικά, έχοντας ένα νικ και όπως όλοι μας, άρχισε να εκθέτει στο φόρουμ λαμβάνοντας όπως όλοι μας, μερίδιο από το γενικό ενδιαφέρον και σύμφωνα πάντα με τους νόμους που ισχύουν για όλους.

Αίφνης, αποποιούμενος το ψευδώνυμό του και αφού μας αποχαιρέτησε ευγενώς, άρχισε να δημοσιεύει στο φόρουμ με πολλαπλά νικς, με αποτέλεσμα να χαθεί προς στιγμή το σημείο αναφοράς μας. Να μην ξέρουμε δηλαδή ποιος είναι ποιος και ποιος μιλά κάθε φορά.

Αυτό αποτέλεσε ένα πρώτο μπλοκάρισμα στην επικοινωνία.

Διότι προκειμένου να επικοινωνήσουμε, δεν έχει σημασία τόσο ποιος είναι πίσω από το νικ αλλά αυτός που είναι πίσω από το νικ να είναι πάντα ο ίδιος. Να αναφερόμαστε σε κάποιον δηλαδή. Αν λοιπόν ένας χρήστης με ένα συγκεκριμένο νικ αρχίζει και πολλαπλασιάζει τα νικς του, τότε το σημείο αναφοράς χάνεται. Ο αναγνώστης δε ξέρει ΠΟΙΟΣ είναι ο ομιλητής και το ενδιαφέρον του συγκεντρώνεται στο ΠΟΙΟΣ μιλά. Με άλλα λόγια έχουμε το γνωστό παιγνίδι « εδώ παπάς, εκεί παπάς που είναι ο παπάς»; Σκοπός του παιγνιδιού; να ζαλίσουμε τον θεατή και να του πάρουμε τα λεφτά που στη προκειμένη περίπτωση είναι ο λόγος του.....

Το αποτέλεσμα λοιπόν αυτής της τακτικής ήταν οι χρήστες να « μουδιάσουν» προσπαθώντας να εννοήσουν κατ αρχήν ποιος μιλά, που αναφέρονται προκειμένου να απαντήσουν αλλά όταν δεν έχεις σταθερό συνομιλητή τι μπορείς να απαντήσεις;

Υπάρχει και ένα άλλο όφελος όμως σε αυτόν τον « φρενήρη» πολλαπλασιασμό του νικ: πολλαπλασιάζοντάς το, πολλαπλασιάζεις τη τρέλα, την διασπείρεις στο χώρο, έτσι ώστε ο αναγνώστης να περικυκλωθεί τελικά από ένα « έναν άρρωστο λόγο» ,στον οποίο ο αναγνώστης καλείται να απαντήσει από τη μειονεκτική θέση του ενός. Και ακόμη περισσότερο αυτός ο «ένας» αν απαντήσει τι επιλογή έχει εκτός από έναν εξ ίσου « άρρωστο λόγο» που δε θα τον τιμούσε στα αλήθεια καθόλου. Αποτέλεσμα; Η σιωπή.
.
Ετσι ο δήθεν « τρελός» αποδεικνύεται τρομερά ευφυής τελικά: να κατορθώσεις εσύ, ένας, να πολλαπλασιαστείς ( σαν σπόρος) έτσι ώστε να φιμώσεις τους πολλούς, τι άλλο μπορεί να σημαίνει;

Ετσι λοιπόν αφού ο συγκεκριμένος πολυ-χρήστης συγκέντρωσε το ενδιαφέρον του « κοινού» στο ποιος μιλά μας χάρισε επιτέλους ένα σημείο αναφοράς, ονόματι « σπόρος» και πέρασε στο ΤΙ.

2. ΤΙ ΛΕΕΙ;

Ενα κατηγορώ.

Προσωπικά, στην αρχή νόμισα ότι απηύθυνε το ακατάσχετο κατηγορώ του σε όλους εμάς, το φόρουμ. Και ετοιμαζόμουν να απαντήσω σπάζοντας τον κύκλο της σιωπής όπου με είχε κλείσει.

Πλην όμως, μετά από αρκετά δημοσιεύματά του, κατέληξα από το εύρος και το πλήθος των προσώπων που απευθυνόταν, ότι η οργή του στρεφόταν εναντίον άλλων, έτερων που δεν είχαν σχέση με το φόρουμ.

Και τι φταίγαμε όλοι εμείς να υφιστάμεθα όλον αυτό τον καταπέλτη από ύβρεις;
Θα μπορούσαμε βέβαια να συμμετέχουμε και να βρίσουμε και εμείς αλλά ο εν λόγω χρήστης φρόντισε με τον ασυνάρτητο και παραληρηματικό του λόγο, να μην κατανοούμε κουβέντα, δεδομένου ότι όταν ο ομιλητής μετακινείται συνεχώς, εστιάζοντας κάθε φορά σε διαφορετικά πρόσωπα και σε διαφορετικό θέμα, ωσάν πιόνι που αλλάζει συνεχώς θέσεις στη σκακιέρα, πώς μπορεί ο αντίπαλος να απαντήσει με κάποια κίνηση;

Αποτέλεσμα η ωμή βία. Σας έχει τύχει ασφαλώς να βρεθείτε σε καυγά που δεν σας αφορά, που δε ξέρετε τους συσχετισμούς των προσώπων, δεν κατανοείτε το λόγο που διαπληκτίζονται και επομένως δεν μπορείτε να αντιδράσετε στη βία που δέχεστε παρά μόνο με το να αποχωρήσετε.....

Ομως εδώ στο φόρουμ, ερχόμαστε καθημερινά και επομένως η κατάσταση έπαιρνέ εκβιαστικό χαρακτήρα του τύπου ή εγώ ή εσείς. Εν άλλοις, ή θα σκάσετε και θα με ακούσετε ή όποιος δεν γουστάρει ας αποχωρήσει.

Βέβαια, για να μη φύγουμε και όλοι γιατί χωρίς κοινό κανείς ομιλητής δε μιλά, ο συγκεκριμένος χρήστης προσπάθησε να δώσει στο λόγο του την μορφή του αυθόρμητου και του πηγαίου, ότι αυτά που δημοσίευε ήταν όπως λέμε « επί του πιεστηρίου», όμως αρκούσε να παρατηρήσει κανείς το χρονικό διάστημα που μεσολαβούσε ανάμεσα στα ποστ, ώστε να καταλάβει ότι είναι αδύνατο να γράφει κάποιος -έστω και 2-3 γραμμές- και να τα « στέλνει» τόσο γρήγορα. Είναι σαφές ότι τα δημοσιεύματα γράφονταν από πριν και ο χρήστης τα έστελνε αποσπασματικά για να συγκρατεί το ενδιαφέρον, να αυξάνει τις « επισκέψεις», την ακροαματικότητα μιας καλοστημένης «εκπομπής».

Ερώτημα:
γιατί μια τόσο καλοστημένη παράσταση;

Και λέω «παράσταση» αγαπητέ Σπόρε, γιατί και αυτό το συμπεριέλαβα στις υποθέσεις μου, προκειμένου να καταλάβω τη συμπεριφορά σου και να ασκήσω το δικαίωμα μου να λάβω κι εγώ μέρος στη παράσταση και να απαντήσω ως ηθοποιός, όπως και εσύ ασκείς το δικαίωμά σου να στήνεις μια παράσταση και να μιλάς. Διότι ο χώρος είναι κοινός κα η παράσταση είναι κοινή.

Ομως και εδώ είχες βάλει το χεράκι σου. Είχαμε:

- ένα και μοναδικό πρωταγωνιστή, εσένα.
- κάποιους « ήρωες» στους οποίους απευθυνόσουν υβριστικά, οι οποίοι όμως παραμένουν καθ όλη τη διάρκεια της παράστασης σιωπηλά πρόσωπα, δεν διαθέτουν αντίλογο, δεν απαντούν, είναι πρόσωπα βωβά.

Ετσι, αυτοί οι ήρωες, αγαπητέ Σπόρε, που θα έπρεπε να στέκουν δίπλα σου σαν ηθοποιοί και να σου απαντούν, μετατρέπονται σε «κοινό». Ενα κοινό που « ανεβάζεις» μεν στη σκηνή αλλά το θες άλαλο και βουβό όπως κι εμάς, το πραγματικό σου κοινό.

Κι έτσι αγαπητέ χρήστη, έχουμε τώρα έναν και μοναδικό ηθοποιό εν μέσω ενός εχθρικού άλαλου κοινού το οποίο καθυβρίζεις, χλευάζεις, μαστιγώνεις......εκδικείσαι τελικά;

Αυτό το σκηνικό που τόσο επιτυχώς έστησες, μήπως είναι τελικά η μεταφορά της αίσθησης που είχες από τη σύντομη παρουσία σου εδώ στο φόρουμ, αγαπητέ χρήστη;

Μήπως δηλαδή την θέση που επιφυλάσσεις στο πλασματικό σου κοινό, το οποίο βιώνεις σαν εχθρικό , την επιφυλάσσεις και σε εμάς το πραγματικό σου κοινό, και γι αυτό επεδίωξες να μας βουβάνεις κι εμάς;

Γιατί αυτή η ταύτιση;

Εχεις κάποιο θυμό εναντίον μας που το κάνεις αυτό; Εννοώ η συμπεριφορά του φόρουμ, ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ, ήταν απέναντί σου τέτοια, ώστε να μας ταυτίσεις όλους εμάς με όλους αυτούς έξω στη πραγματική σου ζωή, ενάντια στους οποίους καταφέρεσαι;

Και αν ναι, νομίζεις ότι είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που βιώνει βία στο πραγματικό;

Πιστεύεις δηλαδή ότι εσύ είσαι το απόλυτο θύμα και όλος ο υπόλοιπος κόσμος είναι ο θύτης; Και αν ναι, τότε πώς δεν αντιλαμβάνεσαι ότι ο τρόπος που διάλεξες να μεταγγίσεις σε όλους εμάς τη βία που βιώνεις, είναι ο κατ εξοχήν τρόπος που επιλέγουν αυτοί εναντίον των οποίων καταφέρεσαι ( ευνουχίζουν τους άλλους βουβαίνοντάς τους) και ότι γίνεσαι επομένως κι εσύ θύτης με θύμα αυτή τη φορά εμάς;

Διότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εκτονώσει κάποιος τη βία που δέχεται από το εξωτερικό περιβάλλον εκ των οποίων ο εντιμότερος είναι νομίζω το να καταστήσει τον αναγνώστη του – αφού πρόκειται περί φόρουμ- συνομιλητή και όχι αποδέκτη. Με άλλα λόγια ο τόπος εδώ αγαπητέ χρήστη, δεν είναι ο προσωπικός σου απόπατος, όπου εισέρχεσαι με όλα αυτά τα κόλπα, να αφήσεις το διαρροϊκό λόγο σου αλλά χώρος κοινός, όπου αποπατούμε όλοι μαζί αν χρειαστεί και μετά πάλι όλοι μαζί τον καθαρίζουμε. Που πάει να πει, ότι ο καθένας από μας κατά καιρούς έχει εκφραστεί βίαια, έχει αιφνιδιάσει με τη συμπεριφορά του, έχει ξεφύγει από τα όρια αλλά ποτέ μέχρι στιγμής αυτό δεν έχει γίνει με μεθοδευμένο και προμελετημένο τρόπο που να αφαιρεί το λόγο από τους άλλους.

Οσο και αν κατηγορήσαμε ο ένας τον άλλον για « σκηνικά», αρχομανείς τάσεις, παρασκηνιακά κουτσομπολιά, ομαδούλες, κλπ ο λόγος – αντίλογος ήταν πάντα παρών και η «παράσταση» όπως την ονομάσαμε τόσες φορές, εξελισσόταν πάντα τίμια, ήτοι με δράση και ανάδραση, με πρωταγωνιστές που εναλλάσσονταν, με λόγο που έρεε και με τις εξισορροπητικές δυνάμεις ενός παντοδύναμου κοινού που είχε άποψη, έτσι ώστε η παράσταση να έχει ένα δικό της δυναμικό αυτόνομο και αλώβητο από τις εξουσιαστικές και νοσηρές επιδιώξεις ενός τυχόν μικρού δικτατορίσκου.

Λυπάμαι για όλο αυτό το σεντόνι, όπου μονοπώλησες πάλι το ενδιαφέρον αλλά περίμενα μέρες να αρθρώσω κι εγώ επιτέλους τον δικό μου αντίλογο και κάθε απάντησή σου ευπρόσδεκτη αγαπητέ χρήστη προκειμένου όπως είπα και παραπάνω η " παράσταση" να είναι κοινή.

Συγγνώμη κι από τους αγαπητούς συμφορουμιστές βέβαια που διάβασαν όλο αυτό το σκεπτικό που μπορεί να είναι και λάθος...μπορεί και μακάρι ο σπόρος να είχε μόνο μια μικρή περιπέτεια σα τη γρίπη που έρχεται και περνά και που σε αυτή τη περίπτωση θα έπρεπε να μας βρει συμπάσχοντες και βοηθούς.... οπότε περιμένω και τη δική σας άποψη...διότι σε αυτό το φόρουμ πάντα κάτι που ενδιέφερε το σύνολο το συζητάγαμε νομίζω. Η, κανω λάθος;
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Νοέμ 22, 2005 7:24 am

συμφωνώ με πολλά που γράφει η ντιάνα.

διαφωνώ απόλυτα με το να φορτώνουμε τα πάντα σε ένα συγκεκριμένο άτομο. με το να το ονοματίζουμε και να το στιγματίζουμε.
συγγνώμη, αλλά αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.
ναι, κάποιες διαγωγές δεν είναι παραδείγματα για μίμηση, μα τέτοιες διαγωγές έχουμε δείξει ΟΛΟΙ μας.

κατηγορητήρια τέλος.

εδώ δεν υπάρχουν ούτε δικαστές, ούτε εφέτες, ούτε δικηγόροι.
είναι απλώς η προσωπική μου άποψη και δε θα ήθελα να εμπλακώ σε συνέχεια διαλόγου επ' αυτού. απλώς είναι η γνώμη μου.
και πάλι ζητώ συγγνώμη για την παρεμβολή μου, μα μια δημοσίευση μας θίγει αναγκαστικά όλους.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Τρί Νοέμ 22, 2005 4:14 pm

Καλή μου φίλη Ντιάνα

Δεν το ξέρεις οτι οι λέξεις πεθαίνουν μαζί με το θάνατο των πραγμάτων που εκφράζουν;

"Ενας παφλασμός απαρατήρητος, αυτός ήταν ο Ικαρος που βούλιαζε" :cry:

Γ. Ωντεν
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Νοέμ 23, 2005 12:27 am

το απαράδεκτο Εψιλον δεν είναι να φορτώνουμε τα πάντα σε ένα άτομο αλλά να τα ξεφορτώνουμε από ένα νικ και να τα φορτώνουμε σε ένα άτομο, συγκεκριμένα σε μένα ( παρεμπιπτόντως το επικρατέστερο νικ μου είναι διανάθενα).

ΝΙΚ λοιπόν "ονομάτισα" και όχι "άτομο". Το οποίο νικ δε θεωρώ ότι στιγματίστηκε από καμιά "διαγωγή" ( δεν είμαστε σχολείο εδώ να βάζουμε διαγωγές) και το οποίο νικ αν θεωρούσαμε ότι "στιγματίστηκε" δε θα στιγματιζόταν από όσα έγραψα εγώ αλλά από τα όσα έγραψε εκείνο. Και εν πάση περιπτώσει αφού είσαι τόσο ευαίσθητη
για την υστεροφημία του συγκεκριμένου νικ θα έπρεπε να καταλάβεις ότι η προσέγγισή μου επί του θέματος είχε μάλλον το αντίθετο κίνητρο. Να ακολουθήσει ένας διάλογος με το νικ αυτό και να πάρει μια θέση στο φόρουμ, ακριβώς επειδή όταν κάποια πράγματα συζητούνται ελαφραίνουν.

Αντίθετα με την αποσιώπηση ο "στιγματισμός" για τον οποίο κόπτεσαι είναι βέβαιος και η επάνοδος του συγκεκριμένου χρήστη είναι αδύνατη. Μήπως αυτό επιδιώκεις τελικά; Είσαι σίγουρη ότι ο χρήστης αυτός έχει άλλη επιλογή από το να το συζητήσει το πράγμα μαζί μας δημόσια ή προτιμάς να το κουκουλώσουμε το θέμα μαζί με τον χρήστη;

Οπως και νάχει το πράγμα το ιστορικό αυτού του περίεργου «περιστατικού» υπάρχει εδώ έτσι για να υπάρχει. Πρέπει να κάνουμε και κανένα « δωράκι» που και πού στο χώρο που μας φιλοξενεί, πού ξέρεις μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον.

υγ ....οι λέξεις πεθαίνουν σίγουρα άτομαντ, το βάρος τους δε ξέρω....
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό fbl » Τετ Νοέμ 23, 2005 1:25 am

Κομητες ονομαζονται ντιανα στο γουεμπ ....
Και η παρομοιωση αποδεικνυεται η πιο καταληλη οπως παρατηρειται.....

Κ αυτο ακριβως κανουμε κ εμεις οι υπολοιποι..
Παρατηρουμε την τροχια που διαγραφουν και.......τους αφηνουμε να συνεχισουν το δρομο τους στα αχανη βαθη του διαστηματος (γουεμπ)....

Καποιοι.. θα μας ξαναεπισκεφτουν .. καποιοι αλλοι οχι.......

Κι ο σπορος.......

Το μεγεθος του ασημαντο.....
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Τετ Νοέμ 23, 2005 2:21 pm

Καλημέρα σας. Κορίτσια... θα σας μαλώσω! Τί είναι βρε όλα αυτά; Αρχίσατε πάλι τις κοντρίτσες περί των επιστημονικών, κάνετε διάλεξη και ξεχάσατε - ξεχάσατε επαναλαμβάνω - να καλέσετε στο ακροατήριο εκπροσώπους της λαϊκής μερίδας του φορουμολαού;... αίσχος κυρίες μου!
Γι' αυτό κι εγώ, θα μπουκάρω μόνη μου και θα προσπαθήσω να σπάσω τα επιχειρηματολογικά σας δεδομένα και το ψυχολογικό στάτους αυτών (θυμίστε μου καλέ ότι ξεστόμισα τέτοια πιασάρικη μεταμοντέρνα φράση, να με κάνω και κόπι να το έχω να το χρησιμοποιώ!), μιλώντας απλά, συμμαζεμένα και κατανοητά - κατανοητά επαναλαμβάνω -, απευθυνόμενη στην ψυχή και όχι στο μυαλό των συμφορουμιστών μου.

Πρόσεξε λοιπόν τώρα, φίλε και συνταξιδιώτη Μύθε, πώς μπορώ να σου αποδείξω ότι δεν αντιμετωπιζόμεθα όπως μας αρμόζει, από τους ίδιους τους συμφορουμιστές μας πλέον!

Διανάθενα ρόουτ:

'ο συγκεκριμένος χρήστης εμφανίστηκε στο φόρουμ κανονικά, έχοντας ένα νικ και όπως όλοι μας, άρχισε να εκθέτει στο φόρουμ λαμβάνοντας όπως όλοι μας, μερίδιο από το γενικό ενδιαφέρον και σύμφωνα πάντα με τους νόμους που ισχύουν για όλους.'

Κολλητηράκι σεζ τώρα πάνω σ' αυτό:

Ντιανατένα μου, δε μας τα λες καλά. Διότι ο συγκεκριμένος χρήστης, απολάμβανε τις χαρές της επικοινωνίας - γουάτ; -, μόνο από συγκεκριμένους επίσης χρήστες, και δε μπορείς τώρα το αριθμήσιμο να το μετουσιώνεις σε γενικό (σημειώσατε φράση δεύτερη για κόπι!). Επίσης, δεν ξέρω αν υποτιμάς τη μνήμη σου ή τη νοημοσύνη μου - είδες Μύθε, δε λέω 'μας', λέω 'μου', κι όχι από εγωϊσμό, αλλά επειδή θεωρώ μαλακία να χρησιμοποιώ το 'μας' όπου με βολεύει και το 'σας' όπου δε με συμφέρει -, αλλά εγώ και ακόμη ένα μέλος της συντροφιάς που δε θα ονοματίσω, την είχαμε μυριστεί εξαρχής τη δουλειά. Αποτέλεσμα, να σταματά το ακατάσχετο μπλα - μπλα του χρήστη, μόνο κάθε φορά που της απευθύνονταν ερωτήματα στα οποία σαφώς και δεν είχε να πει τίποτα. Το ενδιαφέρον και το πάθος για τη ζωή, το νοιάξιμο για τα κακώς κείμενα και τα δεινά του κόσμου, σταματούσε όταν του απηύθυναν το λόγο λοιπόν δυο χρήστες που δεν ανήκαν στους αγαπημένους της.
Επίσης λες, ότι οι απολαβές του χρήστη διέπονταν από τους νόμους που ισχύουν για όλους. Κι εδώ διαφωνώ, γιατί αν επίσης θυμάσαι, όταν μπουκάρισε στο 'συλλογικό ποίημα', προτού αρχίσει τα παραληρήματα, έκανε και υποδείξεις για το πώς θα γράψουμε, εκτός του ότι χάλασε το τόπικ. Εκεί δε θυμάμαι όμως να αντέδρασες ούτε εσύ, ούτε η κα Έ.

Διανάθενα ρόουτ:

'Υπάρχει και ένα άλλο όφελος όμως σε αυτόν τον « φρενήρη» πολλαπλασιασμό του νικ: πολλαπλασιάζοντάς το, πολλαπλασιάζεις τη τρέλα, την διασπείρεις στο χώρο, έτσι ώστε ο αναγνώστης να περικυκλωθεί τελικά από ένα « έναν άρρωστο λόγο» ,στον οποίο ο αναγνώστης καλείται να απαντήσει από τη μειονεκτική θέση του ενός. Και ακόμη περισσότερο αυτός ο «ένας» αν απαντήσει τι επιλογή έχει εκτός από έναν εξ ίσου « άρρωστο λόγο» που δε θα τον τιμούσε στα αλήθεια καθόλου. Αποτέλεσμα; Η σιωπή. '

Κολλητήρι σεζ:

Έ όχι και σιωπή. Το τόπικ της 'Ελληνικής Ραδιοφωνίας' τελείωσε με κείμενα Πατρίκιου. Και τα τοπ τεν που έφτιαξα αποκλειστικά για όλους εμάς, απευθύνονταν στη μαλακία του χρήστη. Αν εσύ θεωρείς την κατάθεση χιούμορ, λόγο 'άρρωστο', ακόμη κι αν δεν υιοθετείς τον τρόπο με τον οποίο χαριτολογώ, τότε αυτό αφορά εσένα και όχι εμένα ή οποιονδήποτε άλλον θα έκανε κάτι παρόμοιο. Επίσης αυτό το 'ο αναγνώστης καλείται να απαντήσει από τη μειονεκτική θέση του ενός', δεν τό 'πιακα καλά. Σα να μου λες δηλαδή, ότι για να τοποθετηθώ κάπου θα πρέπει να τσεκάρω συνεχώς τί κάνουν οι άλλοι και να απαντώ κι εγώ όταν απαντούν και οι υπόλοιποι. Οι απόψεις μας και οι σκέψεις μας να λειτουργούν με δεκανίκια δηλαδή; Ευχαριστώ, δε το συνηθίζω γιατί δε με αφορά.

Διανάθενα ρόουτ ατ λαστ:

'αλλά ο εν λόγω χρήστης πέτυχε να αφαιρέσει το λόγο από τους υπόλοιπους χρήστες και να τον διεκδικήσει ολοκληρωτικά'.

Οπότε:

Αν εσύ επιθυμείς να δώσεις αξία σε ένα χρήστη, αποδεχόμενη ότι 'πέτυχε να σου αφαιρέσει το λόγο', πάλι δε θα πάρω. Όπως και δεν πήρα.

Υ.Γ. 1: Απαράδεκτη κα Έψιλον! Επιμένετε ότι τέτοιες διαγωγές έχουμε δείξει όλοι μας; Εγώ πάλι λέω πως ίσως - ίσως επαναλαμβάνω -, να σας ενοχλεί το γεγονός πως δεν την ανθιστήκατε εξαρχής. Ίσως πάλι επειδή θέλετε να έχετε έναν καλό λόγο για όλους. Είναι χαρακτηριστικό σου βρε Έ, δε σε μέμφομαι γι' αυτό. Αλίμονο. Αλλά σκέψου, χρειάζεται και ο αντίλογος. Εμένα μου πάει να είμαι στους λίγους και αντιπαθητικούς φαντάζομαι.

Υ.Γ. 2: Μύθε, Μύθε, είσαι εδώ; Κατάλαβες τώρα γιατί με έπιασε λογοπιπί; Γιατί μωρέ να, ολόκληρο τόπικ για να φιλοσοφήσουμε με τις συμπεριφορές. Κι όπως λέει κι ένας φίλος μου, ψυχίατρος απ' το Μεξικό, η μέθοδος 'πιτς -φυτίλι' είναι πάντοτε αλάνθαστη. Αλλά αυτήν θα σας την αναλύσω μια άλλη φορά.

Μεσημεριάσαμε. Καλησπέρα σας.
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

mmm...

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Τετ Νοέμ 23, 2005 3:31 pm

Εικόνα

peace!
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Νοέμ 23, 2005 8:37 pm

Κολλητηράκι, δεν μου απαντάς επί της ουσίας.
Και παραποιείς και τα λεγόμενά μου.
Οι λέξεις αναφέρονται σε έννοιες και αν τις αλλάξεις, αλλάζεις και τις έννοιες.

(μη το κάνεις αυτό γιατί έτσι δε θα μπορούμε να συννενοηθούμε)

Δε μίλησα λοιπόν για «χαρές επικοινωνίας» ούτε για «απολαβές».
Μίλησα για «γενικό ενδιαφέρον».
Και το «γενικό ενδιαφέρον» δεν είναι απολαβή, είναι προυπόθεση σε ένα φόρουμ, αν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε σε φόρουμ και όχι σε τσατ.

Το γενικό λοιπόν ενδιαφέρον ο συγκεκριμένος χρήστης το έλαβε. Ολοι τον διάβασαν, του μίλησαν κλπ κλπ. Από κει και πέρα δεν ενδιαφέρει αν αυτός ο χρήστης ή οποιοσδήποτε άλλος χρήστης, εκδηλώνει ή δέχεται παραπάνω ενδιαφέρον προς/ από κάποιον άλλο χρήστη.

Αυτό που εξετάζουμε εδώ είναι η γενική στάση του φόρουμ προς τον χρήστη και τανάπαλιν.

Επίσης, δεν ενδιαφέρει αν κάποιος είχε « μυριστεί» κάτι ενώ οι υπόλοιποι όχι, ούτε τίθεται θέμα να «σταματήσει» ο παραληρηματικός λόγος κάποιου χωρίς να κατανοήσουμε γιατί ξαφνικά έγινε παραληρηματικός.

Ετσι, κολλητηράκι η ουσία του προηγούμενου πόστ μου δεν είναι να δούμε τη σχέση που αναπτύχθηκε μεταξύ του συγκεκριμένου χρήστη με κάθε έναν άλλο χρήστη του φόρουμ μεμονωμένα αλλά τη σχέση που αναπτύχθηκε μεταξύ του συγκεκριμένου χρήστη και ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του φόρουμ, ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΌ ΤΟΥ.

Η ουσία επομένως είναι εδώ:

«Εχεις κάποιο θυμό εναντίον μας που το κάνεις αυτό; Εννοώ η συμπεριφορά του φόρουμ, ΣΤΟ ΣΤΝΟΛΟ ΤΟΥ, ήταν απέναντί σου τέτοια, ώστε να μας ταυτίσεις όλους εμάς με όλους αυτούς έξω στη πραγματική σου ζωή, ενάντια στους οποίους καταφέρεσαι»;

Με άλλα λόγια κολλητηράκι, το θέμα δεν είναι να ερμηνεύουμε τη συμπεριφορά του χρήστη ( του κάθε χρήστη) λαμβάνοντάς τον ως μονάδα ( οπότε έχουμε κατηγορητήριο και στιγματισμό) αλλά σαν μέρος ενός συνόλου ( του φόρουμ) που δρα εξ αντανακλάσεως. Μας ενδιαφέρει δηλαδή η κοινωνική του συμπεριφορά. Το πόσο η συμπεριφορά του προς το σύνολο επηρεάζεται ή και εξαρτάται από τη συμπεριφορά του συνόλου προς αυτό ( δράση- ανάδραση).

Επομένως, δεν έχει σημασία αν 1,2, 3 χρήστες ήταν φιλικοί ή εχθρικοί μαζί του αλλά αν ολόκληρο το φόρουμ επηρέασε με άλφα βήτα τρόπο αυτή την απότομη μεταστροφή του χρήστη, ο οποίος άρχισε από λόγο και πέρασε σε παραλήρημα.

Γι αυτό και η τοποθέτησή μου στο συγκεκριμένο θέμα ήταν πρώτα η ΣΤΕΓΝΗ παράθεση των γεγονότων, μετά η ερμηνεία τους (εδώ δυστυχώς είχα μόνο τη δική μου ερμηνεία ελλείψη άλλης) και τέλος κάποιο ερωτήματα προς τον ίδιο τον χρήστη, ο οποίος αν πράγματι έχει πρόβλημα αντικοινωνικότητας δεν είναι σε θέση και να απαντήσει, όπου εκεί επεμβαίνει πάλι το φόρουμ σαν σύνολο και σκέφτεται τι μπορεί να κάνει γι αυτόν.

2
Μου λες επίσης κολλητηράκι ότι δεν απευθύνομαι στη ψυχή αλλά στο μυαλό των συμφορουμιστών- το λες εμμέσως βέβαια αλλά το έπιασα το μήνυμα.

Σ αυτό έχω να σου απαντήσω το εξής: όταν «γράφω» απευθύνομαι στη ψυχή, για ένα όμως τόσο σοβαρό θέμα που αφορά το σύνολο, απευθύνομαι στο μυαλό.

Νομίζω αυτό κάνουμε όλοι για τα θέματα που αφορούν το φόρουμ και έτσι είναι και το σωστό. Οταν πχ συζητούσαμε για τους γκεστ, για το εντιτ, για τα οικονομικά του φόρουμ το μυαλό προτάσσαμε και όχι τη ψυχή.

Εν προκειμένω λοιπόν, όταν έχουμε να εξετάσουμε το αν υπάρχει συλλογική ευθύνη απέναντι στον συγκεκριμένο χρήστη το μυαλό θα χρησιμοποιήσουμε.

Με το μυαλό μου λοιπόν εγώ καταθέτω το εξής σκεπτικό:

Εμείς σα σύνολο οφείλουμε να εξετάσουμε τι χώρος είμαστε.
Ειμαστε αυτοί που « τρελαίνουν» τους πιο αδύναμους που δεν έχουν δικό τους σκελετό; Δική τους « σπονδυλική στήλη»;

Διότι αν φερ ειπείν ο Ατομαντ ( συγγνώμη φίλε άτομαντ που χρησιμοποιώ το νικ σου) που έχει πολύ γερό σκελετό υφίστατο μια άλφα ή βήτα συμπεριφορά, είμαι σίγουρη ( και το έχει αποδείξει) ότι θα αντιδρούσε «στέρεα».

Ενας πιο αδύναμος θα σιγούσε πιθανώς ή θα αποχωρούσε

Ο μην έχων κανένα σκελετό θα κατέρρεε.

Με άλλα λόγια και στις 3 περιπτώσεις θα γινόταν ό,τι γίνεται και έξω στη κοινωνία.

Και το ( πικρό) ερώτημά μου είναι:

Είμαστε εμείς εδώ, το φόρουμ, ό,τι είναι και η κοινωνία έξω;
Αντιμετωπίζουμε τους μην έχοντας σκελετό με τον ίδιο τρόπο ώστε να καταρρέουν;
Μα εμείς εδώ λέμε ότι είμαστε άνθρωποι δημιουργοί, σκεπτόμενοι, ευαισθητοποιημένοι τόσο ώστε να αναρτούμε ποίηση, αναλύσεις, σχόλια, σκέψεις, καταθέσεις ψυχής, πνεύματος και τα τοιαύτα.

Που πάει να πει το συγκεκριμένο περιστατικό αφορά τον χρήστη ή το χώρο;

Πώς γίνεται λοιπόν αγαπητέ εφ μπι ελ, να αδιαφορούμε μπροστά σε ένα τέτοιο ερωτηματικό και να τους αφήνουμε να « χάνονται» στο διάστημα, όπως λες;;

(αυτός μπορεί να χαθεί στο διάστημα, το ερώτημα όμως παραμένει. Γι αυτό λέω άτομαντ ότι οι λέξεις χάνονται αλλά το βάρος τους παραμένει).

Επομένως αυτό το ερωτηματικό περίμενα να δημιουργηθεί και στο φόρουμ αλλά αντί αυτού είδα να ξαναπιάνουμε το μολύβι και να επανερχόμαστε στους κανονικούς μας ρυθμούς χωρίς καμιά νύξη, αναφορά, ερμηνεία, ανάλυση κάτι τέλος πάντων που θα τοποθετούσε το περιστατικό αυτό μέσα στη μνήμη μας, το ιστορικό του χώρου εδώ.

3.
Τώρα βέβαια ανατρέποντας όλα τα προηγούμενα, επειδή έχω ανάγκη να πιστέψω ότι δεν είμαστε σαν τον έξω κόσμο όπου κανείς δεν σκέφτεται « αδύναμους κρίκους» και σπονδυλικές , έβαλα πάλι τη λογική κάτω και είπα:

...βρε, μήπως είναι στημένο;

...... πολλαπλά νικς, τα τοπικς που εμφανίζονταν το ένα πίσω από το άλλο, ο ασυνάρτητος λόγος, η μεθοδευμένη δημοσίευση πάνω απ όλα, τέλος η απότομη εξαφάνιση...... κατέληξα ότι το όλο περιστατικό ήταν στημένο. Δε ξέρω από ποιόν ή από ποιους. Και νομίζω ότι και εσείς το σκεφτήκατε, ιδίως το κολλητηράκι όταν λέει μάλιστα ότι το είχε « μυριστεί»....

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ότι ήταν στημένο ή ήταν στημένο;

Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει παρακαλώ;

Δε με ενδιαφέρει καθόλου να μάθω από ποιον ή από ποιους .
Εκείνο που με ενδιαφέρει να καταλάβω είναι αν είμαστε τόσο χοντρόπετσοι ώστε τέτοια περιστατικά να τα ξεπερνάμε έτσι « ανώδυνα» είτε πρόκειται για « σκηνοθεσία» είτε για τη λυπηρή κατάληξη ενός πρώην συμφορουμιστή μας.

Και αυτό γιατί πιστεύω στο ρητό που λέει ο λαός, πες μου τους φίλους σου να σου πω ποιος είσαι. Με ενδιαφέρει να ξέρω πού βρίσκομαι. Πώς αντιδρούν οι χρήστες στο χώρο με τους οποίους συνδιαλέγομαι, εκθέτω, αναλύω κλπ κλπ

Τώρα βέβαια έρχεται και ο ντε μπόρντιγκ και κοτσάρει αυτή τη φωτό.
Να κάνουμε ειρήνη λέει διότι το όλο θέμα είναι η σχέση μεταξύ εγκεφάλου και σεξ.
Αυτό θες να πεις ντεμπό; Ο χρήστης σάλταρε επειδή ο εγκεφαλός του ήταν γεμάτος από σεξ; Η δεν είχε καθόλου σεξ; Η, να πάμε να γεμίσουμε κι εμείς τον εγκεφαλό μας με σεξ;.

Ωραία λύση να τα φορτώνουμε όλα εκεί ντε μπόρντιγκ. Αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα.

ΥΓ

Κολλητηράκι, όταν λέω ότι « ο πολλαπλασιασμός της τρέλας» ( μέσα από τα πολλαπλά νικς) περικυκλώνει τον αναγνώστη με έναν « άρρωστο λόγο» στον οποίο ο αναγνώστης μόνο με « άρρωστο λόγο» μπορεί να απαντήσει εννοώ ότι σε έναν τρελό δεν μπορεί να μιλήσεις με οποιονδήποτε λόγο ( χιούμορ, κείμενα του πατρικίου, τοπ τεν που αναφέρεις) χωρίς να μπεις στην ουσία και εσύ μέσα στην «αρρώστια» του, μέσα σε μια τόσο δυσάρεστη κατάσταση όσο και η δική του, αυτό εννοώ και όχι ότι το χιούμορ σου ήταν άρρωστο.

Και επειδή ακριβώς ο συγκεκριμένος χρήστης το ήξερε αυτό, γι αυτό και υιοθέτησε έναν άρρωστο λόγο. Γιατί ήξερε ότι θα απέχουμε από αυτόν. Και γι αυτό είχαμε και σιωπή από τη πλειοψηφία των χρηστών. Γι αυτό λέω ότι μας έκλεψε το λόγο μας και το χώρο μας. Αλλά κι εμείς όμως δώσαμε «αξία» στο λόγο μας σιωπώντας, όχι στο χρήστη όπως λες, αλλά στο λόγο μας.

ΥΓ ...εκείνο που με στεναχωρεί περισσότερο είναι όλοι αυτοί οι όροι...." άρρωστος, τρελός, άρρωστος λόγος, σάλταρε"......είναι όροι που χρησιμοποιούν οι " λογικοί" ενάντια στους λιγότερο" λογικούς" ή στους περιστασικά " μη λογικούς" ....είναι όροι ανεπίτρεπτοι, αλαζονικοί και φέρνουν πάντα το βάρος του φόβου..... :cry:

ΡΕ ΣΠΟΡΕ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ;
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

tease me...

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Τετ Νοέμ 23, 2005 11:18 pm

dianathenes έγραψε:
Τώρα βέβαια έρχεται και ο ντε μπόρντιγκ και κοτσάρει αυτή τη φωτό.
Να κάνουμε ειρήνη λέει διότι το όλο θέμα είναι η σχέση μεταξύ εγκεφάλου και σεξ.
Αυτό θες να πεις ντεμπό; Ο χρήστης σάλταρε επειδή ο εγκεφαλός του ήταν γεμάτος από σεξ; Η δεν είχε καθόλου σεξ; Η, να πάμε να γεμίσουμε κι εμείς τον εγκεφαλό μας με σεξ;.

Ωραία λύση να τα φορτώνουμε όλα εκεί ντε μπόρντιγκ. Αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα.

Όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι διανάθενα καθόλου δεν εννοούσα αυτό. Δεν ήθελα να μιλήσω για το θέμα αλλά με αναγκάζεις με βίαιο και συκοφαντικό μάλιστα τρόπο να το κάνω. Και δεν ήθελα γιατί εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε ούτε με σιώπησε ποτέ ο σπόρος και ο οποιοσδήποτε σπόρος. Αντίθετα μάλιστα με έκανε να σκεφτώ κάποια πράγματα όπως αυτά που αναφέρεις στο τελευταίο σου πόστ και τα είχε αναφέρει καιρό τώρα και ο «κολλητός» σου ο άσπικ όταν φώναζε πως πρέπει να αναρωτηθούμε αν εμείς τρελλαίνουμε τον κόσμο ή αν μας έρχονται έτοιμοι οι τρελλαμένοι.
Το λοιπόν δεν συμβαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο. Όλοι είμαστε μισοτρελοί μισολογικοί, άλλες φορές βγάζουμε προς τα έξω το ένα και άλλες το άλλο. ʼλλαντάλλον δηλαδή.
Και ο σπόρος με τις εκρήξεις του και τα υπόλοιπα αυθόρμητα κατ’ εμέ, παραληρηματικά και προσωπικά του κατάφερε, έστω κι έτσι, να μας βάλει στη δική του θέση και να δούμε τον εαυτό μας στο πρόσωπό του. Και μη μου πείτε ότι εσείς δεν έχετε έρθει ποτέ στη θέση αυτή γιατί θα τον κόψω επιτούτου. Επιτόπου ήθελα να πω.Έτσι είναι ο άνθρωπος ρε παιδιά τι να κάνουμε τώρα, δεν είναι και τίποτα τραγικό αν το καλοσκεφτείτε και γι’ αυτό δεν χρειάζεται και να το συζητάμε λες και πρόκειται για αρρώστια γιατί μπορεί τελικά να αρρωστήσουμε οι ίδιοι.
Από την άλλη, για έλα ρε διανάθενα και στη θέση του σπόρου τώρα και σκέψου τι επίδραση θα έχουν όλα αυτά που λέμε πάνω του. Ήταν που ήταν πυροβολημένος τον πυροβολούμε τώρα για τα καλά. Δε σε κάνω πλάκα ρε διανάθενα, αλλά νομίζω ότι τον στήνουμε στον τοίχο. Το να σιωπούμε καμιά φορά δεν είναι κακό, είναι και ζήτημα τακτ και ευγένειας νομίζω.
Και για να έρθω και στη φώτο παραπάνω, κάτσε πρώτα να την ξαναποστάρω να δεις καλύτερα...

Εικόνα

Ωραία! Λοιπόν το μήνυμα που περνάει η φώτο είναι το γνωστό και γραφικό πλέον make love not war που επειδή εσύ είσαι της γαλλικής δεν το καταλαβαίνεις θα στο πω και στα ελληνικά, αλλά και ποιητικά για να το καταλάβει και το κολλητήρι: αφήστε τους σπόρους στην ησυχία τους να μεγαλώσουν και να γίνουν όμορφα χαρούμενα δεντράκια με καρπούς και λουλουδάκια να κάθονται πάνω στα κλαδάκια τους να τραγουδήσουν τα καναρινάκια τα μελωδικά χριστουγενιάτικα καλαντάκια σ’ ένα μήνα που θα ρθουν οι γιορτούλες και θα φάμε γαλοπούλες, ω, έμορφες και πλουμιστές μου συμφορουμούλες!
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Πέμ Νοέμ 24, 2005 12:15 am

Εικόνα
"αρχιζει να μου τι δινει, με τις ερωτησεις της..."
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης