υποστήριξη

Όροι χρήσης : Κομματικές συζητήσεις

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Σάβ Ιουν 04, 2005 3:36 pm

Χμ!
(συγνώμη είχα πάει στο WC και έχασα κάποια λεγόμενα..)

Λοιπόν ας ξεκαθαρίσω και γω τη θέση μου για να μην υπάρχει αγωνία στο φιλοθεάμον κοινό.

Επειδή θεωρώ οτι δε μπορώ να ασχοληθώ με τόσο σπουδαία και φλέγοντα θέματα παραχωρώ τη θέση μου στον/στην επόμενo/η αρχαίο/αρχαία.

Σημείωση:
Η έδρα,απ'οτι είδα, είναι ψηλά.
Ευήλια και ευάερη.
Τελευταία επεξεργασία από skiaxtro και Σάβ Ιουν 04, 2005 4:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Σάβ Ιουν 04, 2005 3:45 pm

Eγώ πάντως -αν μου επιτρέπεται να μιλήσω ως καινούρια, και σε παρακαλώ aspic, μη με ξαναστείλεις στο διάολο ή μην προτρέψεις τους άλλους να με στείλουν στο διάολο, δε θα το αντέξω, τώρα που έχω αρχίσει να σε αποδέχομαι κάπως- θα ήθελα να μεταφέρω σε όλους εσάς τους παλιούς τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια που μαζεύεστε και τα λέτε έτσι τόσα χρόνια και που φιλοσοφείτε, βρίζεστε, ψυχαναλύεστε, λέτε λέτε και εν τέλει συνεννοήστε, βρε παιδιά, ειλικρινά, μπράβο, αν μη τι άλλο έχετε ένα κώδικα...όπως, και να έχει δηλαδή, ακόμα κι αν δυσκολεύομαι κάποιες φορές να καταλάβω όσα λέτε ή γιατί τα λέτε, μπορώ να πω πως δίνετε την εικόνα μιας παρέας, έστω κι αν είναι διαδικτυακή και είναι ωραίο αυτό πραγματικά...

Αυτά είχα να πω ως παρατηρητής, αν μου επιτρέπετε, καλά δικαστήρια εύχομαι...όχι βία μόνο...και αγαπητέ aspic, αν καταδικαστείς τελικά, θα σου στείλω κανά πακέτο τσιγάρα στη φυλακή γιατί ήσουν ο πρώτος εδώ μέσα που με έβρισε,τοκ τοκ
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος_ » Σάβ Ιουν 04, 2005 6:23 pm

kathy έγραψε:Eγώ πάντως -αν μου επιτρέπεται να μιλήσω ως καινούρια, και σε παρακαλώ aspic, μη με ξαναστείλεις στο διάολο ή μην προτρέψεις τους άλλους να με στείλουν στο διάολο, δε θα το αντέξω, τώρα που έχω αρχίσει να σε αποδέχομαι κάπως- θα ήθελα να μεταφέρω σε όλους εσάς τους παλιούς τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια που μαζεύεστε και τα λέτε έτσι τόσα χρόνια και που φιλοσοφείτε, βρίζεστε, ψυχαναλύεστε, λέτε λέτε και εν τέλει συνεννοήστε, βρε παιδιά, ειλικρινά, μπράβο, αν μη τι άλλο έχετε ένα κώδικα...όπως, και να έχει δηλαδή, ακόμα κι αν δυσκολεύομαι κάποιες φορές να καταλάβω όσα λέτε ή γιατί τα λέτε, μπορώ να πω πως δίνετε την εικόνα μιας παρέας, έστω κι αν είναι διαδικτυακή και είναι ωραίο αυτό πραγματικά...

Αυτά είχα να πω ως παρατηρητής, αν μου επιτρέπετε, καλά δικαστήρια εύχομαι...όχι βία μόνο...και αγαπητέ aspic, αν καταδικαστείς τελικά, θα σου στείλω κανά πακέτο τσιγάρα στη φυλακή γιατί ήσουν ο πρώτος εδώ μέσα που με έβρισε,τοκ τοκ

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά, γιατί ΕΓΩ είμαι ο κατηγορούμενος. Είπα "ΚΝΕ" και με καταδικάζουν σε 30 χρόνια γκούλακ. Μετά Σιβηρία για μια καινούργια ζωή. Μετά στα βαθιά γεράματα ο πατερούλης Λένιν θα μου δώσει συγχώρεση και ομαδικό τάφο.

Σώωωπα σε βρίσανε; Κάνουνε εδώ τέτοια πράγματα; Ο aspic;;;
Αποκλείεται.

Τελικά όλοι για κατινιά λένε κι ότι δεν ασχολούνται, και όλοι εδώ είναι. Λέει ο καθένας την λακαμία του και άγιος ο Θεός.
Βαβυλώνιος_

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Ιουν 05, 2005 1:37 pm

Anonymous έγραψε:Με προβλημάτισε η σκέψη σου Σκιάχτρο... και λέω τελικά πως αν απαιτούμε απ' τα γραπτά μας, απ' τον εαυτό μας δηλαδή, υψηλή αισθητική, μήπως και χρειάζεται τελικά να τα κρατάμε μόνο για αυτόν. Σα σκέψη με εκφράζει θα έλεγα πλέον.
Και ίσως πάλι, οι ενίοτε εκρήξεις λόγου του καθενός μας να γυρνάνε πίσω σε μας σα μπούμεραγκ.
Και ίσως - ίσως, να είναι προτιμότερο για κάποιους να απευθύνονται μόνο σε όσους δεν τεντώνουν τ' αυτιά τους, αλλά κοιτάνε απευθείας μέσα στο στομάχι τους όταν τους ακούνε.
Ακόμη και το ανέφικτο έχει υπόσταση.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Πως συμβιβάζονται όλες αυτές οι ιστορίες που γράφετε εδώ μέσα, με την πραγματικότητα;

Δηλαδή Δούναι, τι ακριβώς σημαίνει το γεγονός οτι έρχομαι σπίτι σου να σε δω και δεν βρίσκω κανέναν, τα παντζούρια κλειστά, όλα έρημα, η γειτονιά σου σχεδόν ξένη και το νούμερο του τηλεφώνου σου δεν υπάρχει καν;

Αν δεν μένεις στο σπίτι σου και δεν υπερασπίζεσαι την πραγματικότητα στην οποία γεννήθηκες και υπάρχεις και έχεις την δυνατότητα να τα αλλάξεις όλα, ώστε να είσαι ομορφότερη ή πλουσιότερη, τότε δεν έχεις το δικαίωμα ούτε να μιλάς έτσι - γιατί δεν είναι παρά υποκρισία και το μεγαλύτερο ψέμα, μιας και οι σκοποί σου είναι ιδιοτελείς - αλλά ούτε έχεις και το δικαίωμα να διατηρήσεις την όποια πραγματικότητα δημιούργησες.

Το μόνο που γίνεται έτσι, πέρα απο το γεγονός οτι τη νύφη την πληρώνουν αθώοι άνθρωποι, είναι να τρέχεις τον χρόνο πλέον ανάποδα.

Και επειδή εγώ είμαι εδώ και έζησα τη ζωή μου με συνέπεια, τότε εσύ αναγκαστικά βγαίνεις έξω. Και αυτό δεν είναι προφανές ακόμη, θα γίνει όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου.

Η είστε όλοι σας τρομερά φοβιτσιάριδες ή είστε το απόλυτο του ψεύτη. Το διαπίστωσα και στο τηλέφωνο. Πως μπορεί αλήθεια ένας άνθρωπος να συνεχίσει να έχει μέσα του ζωή και την ίδια στιγμή να μιλάει χρησιμοποιώντας το απόλυτο ψέμα;

Αυτό το ρωτάω σε σένα άσπικ γιατί εσένα άκουσα να το κάνεις και το ρωτάω και σε όλους σας εδώ σε αυτό το άθλιο θέατρο του παραλόγου και του φόβου που στήσατε.

Τι αξία έχουν όσα και να κερδίσετε με αυτόν τον τρόπο;

Δεν θα μπορέσουν να σταθούν σε βάθος χρόνου.

Γράφεις παραπάνω

Παρακαλώ το σκιάχτρο σάν αρχαιότερο,να πάρει την θέση του προέδρου και να κάνει την καταμέτρηση των απόψεων (άν είναι καταδικαστικές στο ότι είμαι προσβλητικός ή όχι).
ʼν δέν υπάρχει σαφής θέση των παρευρεθέντων (παρευρέθέντων; ),να τις μαντέψει.

Τι σόι κείμενο είναι αυτό;
Είστε σοβαροί ή τα έχετε χάσει εντελώς;
Τι είδους άρρωστα υπονοούμενα είναι αυτά με τους τόνους και τα άλφα που μονίμως λείπουν και όλα τα υπόλοιπα;

Ποιό άρρωστο μυαλό είναι ο δημιουργός αυτής της ιστορίας;

Είναι η μάχη του καλού με το κακό Διανάθενα;

Εσύ τι εκπροσωπείς;

Οπως σε βλέπω και σε άκουσα στο τηλέφωνο με εκείνη τη φωνή που θυμίζει λαμαρίνες που λιμάρονται, κρίνω οτι μάλλον εκπροσωπείς το απόλυτο κακό τελικά.

Και αν πάρω υπ' όψιν μου το γεγονός οτι ο άσπικ σε θεωρεί φίλη του, τότε που ακριβώς πρέπει να τον υπολογίσω αυτόν, τη στιγμή μάλιστα που έχει εξελιχθεί σε ένα τόσο μεγάλο ψέμα, που ούτε μπορεί να θεραπευτεί, ούτε καν να γίνει κατανοητό απο ένα ανθρώπινο μυαλό, γιατί τέτοιο απόλυτο ψέμα ούτε υπήρξε ποτέ αλλά και ούτε έχει κάποιο νόημα η ύπαρξη του.

Συμπεραίνω πως έχω να κάνω με τον διάβολο τον ίδιο που επιχειρεί να καταστρέψει για πάντα τη ζωή, την ίδια στιγμή που νομίζει οτι προσπαθεί να τη σώσει ή να σωθεί.

Και επειδή ο διάβολος δεν είναι παρά η μουχλιασμένη ενέργεια στο σώμα και η δύναμη του είναι μόνο μέσα στη φρίκη που μπορεί να παράγει, σας λυπάμαι προκαταβολικά.

Και λυπάμαι και για τον Θαν που μέσα στον φόβο του έχει αλλοιώσει τα ίδια τα στηρίγματα της ανθρώπινης ύπαρξης, τουλάχιστον στη μορφή που είναι σήμερα.

Αν καταφέρετε κάτι τελικά, θα είναι μόνο το να με σκοτώσετε και αυτό δεν θα έχει κανένα όφελος σε αντίθεση με αυτά που πιστεύετε.

Αλλά εσείς νομίζετε οτι δεν πρόκειται να πεθάνω πραγματικά, όπως εκείνο το κάθαρμα απο το οποίο έτρεχα να ξεφύγω είκοσι και χρόνια τώρα και που έλεγε οτι έπρεπε να καθίσω να με σκοτώσει και να με αναστήσει με φιλιά.

Είμαι έτοιμος να πεθάνω αν χρειαστεί.

Μόνο που θα είναι για το τίποτα.

Δούναι, αν είσαι άνθρωπος γιατί δεν επικοινωνείς μαζί μου;

Τι σκατά είναι τέλος πάντων όλα αυτά που έχετε στο κεφάλι σας;

Η το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να ξεφύγεις απο το παρελθόν σου και να είσαι μουνάρα;

Που στο καλό πήγε η ανθρωπιά και η απλότητα;

Τρελλαθήκατε όλοι σας;
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό kanenas » Κυρ Ιουν 05, 2005 6:51 pm

skiaxtro έγραψε:η αισθητική έχει καθαρά υποκειμενικά κριτήρια κυρίες και κύριοι αυτού του φόρουμ..

Η αισθητική ΔΕΝ έχει υποκειμενικά κριτήρια, Σκιάχτρο.
Υποκειμενικά κριτήρια υπάρχουν σ'αυτόν που ΝΟΜΙΖΕΙ για τα κριτήρια του άλλου.

skiaxtro έγραψε:Και φυσικά και οι προτεραιότητες (πνευματική τροφή; Να γελάσω...)

Τι εννοείς; μήπως ότι κάποιοι παράγουν πνευματική τροφή και πρέπει να το βάλουμε ως προτεραιότητα; Μήπως βάζεις και τον εαυτό σου μέσα σ'αυτούς; Θα ήθελες να το εξηγήσεις λίγο;

skiaxtro έγραψε:Βέβαια και ο βαθμός των αντιληπτικών ικανοτήτων διαφέρει κατά άτομο.
Γι αυτο τα περι κατινιάς και μαλακίας επειδή είναι προσωπικές απόψεις τα προσπερνάω.

Καλό θα είναι, μιας και μιλάς για βαθμό αντιληπτικών ικανοτήτων, να μας κάνεις μια ανάπτυξη του θέματος, στο πως αντιλαμβάνεσαι δηλαδή τον όρο 'βαθμό'. Γιατί η σκέψη σου μέχρι εδώ χωρίζει τον κόσμο σε καλούς και κακούς βαθμούς, κάνω λάθος;

skiaxtro έγραψε:αυτό το πόστ λοιπόν γίνεται
για να αποκτήσει όνομα το γκρέμλιν
ο παππούς γκρεμλίνος και το εκτακτο δελτίο ειδήσεων
και όποια αναφορά γίνεται να γίνει κατά πρόσωπο.

Εξηγώντας τα κίνητρα μου...
πείτε οτι θέλετε και αγαπάτε..

αλλα φροντίστε να επιβεβαιώνετε εμπράκτως οτι έχετε αρχές και ότι απαιτείτε υψηλή αισθητική στα γραφόμενα και πνευματική τροφή
και όχι να γίνεστε βοθροι σαν το βόθρο (που στο κάτω κάτω δεν αφορούσε εσας) ωρυόμενοι παράλληλα για τετοιους είδους απαιτήσεις..
Γιατί είναι εύκολο να καταλάβετε οτι είναι γελοία η αντίθεση.

Κι εδώ το λες. Φροντίστε να επιβεβαιώνετε εμπράκτως ότι έχετε αρχές και ότι απαιτείτε υψηλή αισθητική.
Αυτό το υψηλή, το αναλύεις λίγο; Σ' αυτό το αρχές, σε μένα τον κακό μαθητή χωρίς μεγάλη ικανότητα πρόσληψης, μπορείς να δώσεις μια μικρή εξήγηση; έως μεγάλη;
Και τέλος, ποιούς ή ποιόν αφορούσε ο βόθρος;

Σα φιλότιμος μαθητής θα προσπαθήσω να σε αντιληφθώ, εάν απαντήσεις. Και μετά, κατά την κρίση σου πάντα, αν θέλεις δηλαδή, με αξιολογείς.

Δες όμως μήπως αναπαράγεις κάτι που ίσως ούτε σ'εσένα δεν αρέσει, πίσω από όλο αυτό το παιχνίδι. Μια 'μαντρωμένη' υψηλή αισθητική για άτομα με μεγάλους βαθμούς αντίληψης, και τα λοιπά και τα λοιπά. Εκτός κι αν αυτό το παιχνίδι σ' αρέσει...

Μήπως τέτοια παιχνίδια, και μιλάω για το δικό σου, έχουν ως αφετηρία την έλλειψη αισθητικής σκέτα; (για το συγκεκριμένο δημιούργημα μιλάω, κι όχι για σένα γενικά, δίνοντάς σου βαθμούς). Γιατί όταν μιλάς για υψηλή αισθητική και πνευματική τροφή, αν μη τι άλλο εννοείς εκ των προτέρων την ιδέα της δημιουργίας. "Από ένα μη προσωπικό δημιούργημα" λες. Σωστά; Η δημιουργία Σκιάχτρο, για να εκλάβω την αισθητική της και να λειτουργήσει ως πνευματική τροφή, θα πρέπει να έχει βαθμούς πρόσληψης σε μαντρωμένα παιχνίδια ανταπόδοσης;
Σχετικά με τον πρώτο λόγο που αναφέρεις,
"για να δούμε κατα πόσο το πρόσωπο είναι αποκομμένο απο το προσωπείο/ρόλο αλλά όλο αυτό να γίνει απο ένα μη προσωπικό δημιούργημα..."
επειδή τελικά δεν εξέλαβα έτσι το δημιούργημά σου,
σημαίνει αυτομάτως ότι η δική μου ικανότητα πρόσληψης βρίσκεται σε χαμηλό βαθμό, κι όχι κάτι άλλο; κι αυτό ποιός το λέει; μπορείς πραγματικά να το στηρίξεις;

Σχετικά με το δεύτερο λόγο της τοποθέτησης του ανώνυμου δημιουργήματός σου,
"για ανταπόδωση σε αναίτια μπηχτή περι μεταφράσεων που τη θεώρησα άδικη..."
θα έπρεπε να διαθέτω την κατάλληλη ικανότητα πρόσληψης για να το καταλάβω; Γιατί;

Πάντως εγώ, μέχρι εδώ, έτσι όπως έχουν παιχτεί τα πράγματα, αυτά βλέπω. Γιατί να για να πω την μαύρη αλήθεια μου, το δικό μου κείμενο κρυπτογραφημένο ήτανε, με την έννοια ότι σκοπός μου δεν ήτανε να καταφερθώ εναντίον σου. Ναι μεν δήλωνε εναντίον σου, αλλά σκοπός ήτανε κατά κάποιον τρόπο να ψηφίσω και γω. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, φρόντισα να βγάλω τα σκατά μου, προκειμένου να κρυπτογραφήσω, κι όχι την υψηλή μου αισθητική.

(Και βέβαια αν ήξερα ότι ήσουνα εσύ, δεν θα έγραφα περί μαλακίας και κατινιάς...θα έβρισκα κάτι άλλο για τα σκατά...αλλά μπορεί και να τα έγραφα! ποιός ξέρει;)

Όσον αφορά τον 'βόθρο', ναι, με αναγνωρίζω ως τέτοιον, διατί να το κρύψω άλλωστε;
η ερώτηση δεν είναι ρητορική...

Χωρίς εμπάθειες και κακίες, το ξαναλέω, χωρίς εμπάθειες και κακίες...
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος_ » Κυρ Ιουν 05, 2005 10:17 pm

ΧΜ συγνώμη που διακόπτω...

Τελικά θα με εκτελέσετε ή τσάμπα περιμένω;

Ζήτω ο Τσώρτσιλ καθάρματα, κάτω ο κομμουνισμός :P

ΚΝΕ
κνε
ΚΝΕ
ΚΝΕ
ΚΝΕ :P
Βαβυλώνιος_

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος_ » Κυρ Ιουν 05, 2005 10:33 pm

Tελικά Θαν, εκ του αποτελέσματος, μόνο για τις κομματικές συζητήσεις δεν έχεις να φοβάσαι. Βλέπεις και μόνος σου ότι γύρισε μπούμερανγκ, τόσο σαν επιχειρηματολογία όσο και σαν αποτέλεσμα:

Για τηλέφωνα ακούσαμε, για λαμαρίνες, για παρτούζες, για ψεύτες και όλα τα άλλα που ευχαρίστως θα τα έβγαζε η Αννίτα Πάνια στον αέρα. Εγώ προσωπικά σχίστηκα στο γέλιο. Να 'σαι καλά φίλε, θα έρχομαι e-missos για πάντα (καλό για μένα, κακό για τους άλλους)

Και δεν επιτρέπονται κομματικά για να μην γίνουμε σαν την tv!
Πάω να δω ζούγκλα.
Βαβυλώνιος_

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Δευτ Ιουν 06, 2005 2:41 pm

Υπάρχουν δυο ενδεχόμενα που οδήγησαν σε αυτές τις ερωτήσεις "Οδυσσέα".
α)Να μην εξέφρασα σωστά τις απόψεις μου στο επώνυμο πόστ μου
και β) να μην διάβασες τα πόστ άλλων που προηγήθηκαν του δικού μου.
Υπάρχει και το ενδεχόμενο της ευαισθησίας απέναντι σε έννοιες όπως "η πνευματική τροφή" και "η αισθητική".
Πάντως ήταν ενδιαφέρουσα η διαφορετική "ανάγνωση" σου

Βρισκόμαστε σε ενα χώρο που απο ότι φαίνεται τον βαραίνει η θεματολογία του.Πολλοί τον βλέπουν σαν χώρο εκολλαπτόμενων καλλιτεχνών.ʼλλοι τον αντιμετωπίζουν ως ναό Τέχνης και έχουν απαιτήσεις τύπου:

Mythos of.. dyskoiliologists έγραψε:
Οι "αμερικανιές", οπως αυτη του εγγονου-γκρεμλιν, οχι μονο μου ειναι αχωνευτες αλλα συμφωνα με ολες τι ενδειξεις ειναι εντελως ακαταλληλες για πνευματικη και κυριως αισθητικη τροφη.

Βεβαια, πρεπει για χαρη της επιστημονικης και κυριως της κοινωνικης αληθειας, να σημειωσουμε οτι το παραπανω "αξιωμα" περι της διαιτητικης βλαπτικοτητας των "αμερικανιών", δεν εχει γενικη εφαρμογη στο συμπαν, καθως ειναι περισσοτερο απο βεβαιο, οτι απαντωνται μορφες ζωντανων οργανισμων που τις προτιμουν ιδιαιτερα, τις απολαμβανουν ως κυριο πιατο και τις μεταβολιζουν με αξιοθαυμαστη ευκολια, με τον ιδιο η παρομοιο, πανω-κατω, τροπο που ο μπούρμπουνας* χωνευει την κοπρια.

Επίτρεψε μου λοιπον, καθοτι βαμμενος μεσογειακος και ανοιχτοματης γκουρμες,
να προτιμησω εκατο φορες να φαω "κολοκυθια χιώτικα" μαγειρεμενα 'αλα ασπικ',
παρα σκατό πρόβειο, απο Νεμπρασκα/USA, και μαλιστα σε ληγμενη κονσερβα εισηγμενη λαθραια μεσω clipboard, που μας πασσάρισε, ετσι "στο αξαφνο", το εγγονάκι γκρεμλιν.

Εδήλωσα για νιοστή φορά (με εναν άκομψο,ομολογώ, τρόπο που όμως τον καταδιασκέδασα λόγω πεζοδρομιακού επιπέδου) οτι στη δική μου λίστα προτεραιότητων σε αυτό το φόρουμ η μαντρωμένη αισθητική και η ανάγκη για πνευματική τροφή είναι χαμηλά.
Δε με ενδιαφέρει ούτε να επιδείξω σε κανέναν τη δική μου αισθητική η κουλτούρα ούτε να θαυμάσω την αισθητική ή την κουλτούρα άλλων.
Δε με ενδιαφέρει αν αυτό που ποστάρει κάποιος έχει λογοτεχνική αξία ή όχι.Αν έχει όμορφο λόγο ή αν επιδεικνύει την πολύστροφη σκέψη του...
Αν ήταν αυτές οι επιδιώξεις μου τότε θα σύχναζα σε σάιτ που αναμφίβολα έχουν
Μιας και λοιπόν δεν έχω ούτε την κουλτούρα ,ούτε τις απαιτήσεις για υψηλή αισθητική όπως δήλωσαν άλλοι, παραμένω εδώ όπου αναζητώ να πιάνω εσώτερες δονήσεις στα γραπτά.Φαντάζομαι οτι καταλαβαίνεις τι σημαίνει "καταθέση ψυχής"..
Φαντάζομαι οτι καταλαβαίνεις την αιτία..
Φαντάζομαι οτι καταλαβαίνεις οτι ουσιαστικά είναι εκείνη η ανάγκη να μην αισθάνεσαι μόνος.
Γίνομαι μελό; Ναι μπορεί...αλλά για ποιο γαμημένο λόγο υπάρχουν τόσα γραπτά,που ακόμα και αν εκπέμπουν σε διαφορετικές συχνότητες, μιλούν για συναισθήματα,για μοναξιά,για αναζητήσεις;;;

Εδήλωσα για νιοστή φορά με αυτόν τον άκομψο τρόπο (γι αυτο το χαρακτήρισα ως βόθρο ,Κανένα, που βιάστηκες να αρπάξεις προσωπικά τον χαρακτηρισμό) οτι με ενοχλεί αφάνταστα η επίθεση στο νικ και κατ'επέκταση στο πρόσωπο.Δήλωσα για νιοστή φορά οτι η εικόνα ναρκοπέδιου που φροντίζουν κάποιοι να εχει το συγκεκριμένο χωράφι μου προκαλεί απέχθεια.Ψήφισα και εγώ με αυτόν τον τρόπο και ουσιαστικά το μόνο άτομο που δέχτηκε αυτό το χοντροκομμένο μου χιούμορ και που ήταν ο Ασπικ δεν αντέδρασε.Σε αυτόν που πιστεύει ότι το πρόσωπο είναι εντελώς διαχωρισμένο απο το νικ.
Το οτι χρησιμοποίησα μια "ξένη ιστορία" και δεν εφτιαξα μια δική μου χρησιμοποιώντας στοιχεία που φαντάζομαι οτι θα ετσουζαν το "νικ" ήταν καθαρά για να δώσω ενα χιουμοριστικό ύφος και για να μην είναι μια φαρμακερή εντελώς επίθεση (βαρέθηκα την επιθετικότητα ακόμα και τη δική μου...)

Αντιδράσατε κάποιοι και μάλιστα με εξίσου άκομψο, για να μη πω χειρότερο, σε σχέση με το δικό μου τρόπο.Με τη διαφορά οτι εσείς αναμασάτε τα περί "αισθητικής" και ουχί εγώ.
Και εκεί που παραιτήθηκα ήταν οτι τελικά είναι θέμα "γευστικών προτιμήσεων".

Σχετικά με το δεύτερο λόγο που εγραψα ..δε νομίζω να απαιτούνται ιδιαίτερες νοητικές ικανότητες.Πιστεύω πως απλά θα πρέπει να διαβάζεις 2 σελίδες πριν συμμετάσχεις κάπου και εκφέρεις γνώμη.Γιατί σε θρέντ σαν αυτό πραγματοποιείται ενας διάλογος .Απαντάμε ο ένας στον άλλον,ξέρεις...
Οπότε εαν είχες διαβάσει θα ήξερες περι ποιού πράγματος μιλούσα.

Το οτι υπάρχει αυτο το πόστ είναι για να δηλώσω οτι λυπάμαι που άγγιξα ευαίσθητες χορδές σου.
Μην ξεγελιόμαστε όμως..Καθαρά εγωιστικό είναι το κίνητρο.Να νοιώθω που και που οτι δεν έχω αποκτηνωθεί εντελώς.Και δεν πρόκειται να υπάρξει άλλη συνέχεια απο μέρους μου.

Περι των σχολίων για μαλακίες και κατινιές (ακόμα και στο τελευταίο σου πόστ ) πιστεύω οτι ξέρεις οτι πιάνουν τόπο μόνο εαν τρέφουμε κάποια εκτίμηση για τον άλλο.Οπότε και εσύ κανονικά δε θα έπρεπε να κάτσεις να ασχοληθείς με τα δικά μου λεγόμενα.
(Την παραπάνω πεποίθηση δεν έχουν αυτοί που διεκδικούν τον τίτλο του δημοφιλέστερου στο χώρο οπότε και κάνουν κέφι να είναι αρεστοί σε όλους )

υγ.Εκτελέστε κάποιον να ησυχάσουμε.Να σβήσουν επιτέλους και τα φώτα της σκηνής.
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Δευτ Ιουν 06, 2005 6:17 pm

υ.γ. πάντως ρε παιδιά αν μάθω ότι αληθεύουν όλα αυτά που λέει το σκιάχτρο, κάποιος θα την πληρώσει πολύ άσχημα...
σκιάχτρο δεν ήθελα -ρε πούστη μου και πάλι- να γίνουν όλα αυτά. Γράψε -αν γίνεται- λάθος και ξέχασέ τα. Παρανόηση δική μου, οκ;
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Ιουν 06, 2005 10:50 pm

σκιαχτρο

Οταν αντεδρασα με την απαντηση μου "κατσαδιαζοντaς" το ατακτο 'γκρεμλιν', που ειχε την "χοντροκομενη" ιδεα να μας επικολησει το αποσπασμα απο το "εκκεντρικο" αναγνωσμα "Ο εραστης των αμνων", σιγουρα δεν φανταζομουνα οτι χειριστης του 'μαπετ' γκρεμλιν ησουνα εσυ.
Αν τον ηξερα μαλλον το περιεχομενο θα ηταν διαφορετικο, γιατι κακα τα ψεματα αλλιως μιλας σε ενα επιπολαιο 'γκρεμλιν' κι αλλιως σε μια ψημενη αναζητητρια εσωτερικων δονησεων μοναχικων θαμωνων, που εχει ηδη προταθει για την προεδρια της Ηλιαιας! Το οτι δεν την δεχτηκες (την καρεκλα), αυτοματα εκτιναξε στα υψη το αντισυμβατικο, σχεδον καλτ, προφιλ της ετσι κι αλλιως μυθικης περσονας που με τοση επιμελεια και αδιαπραγματευτη σοβαροτητα καλλιεργεις και η οποια χαιρει της μαζικης εκτιμησης, ωστε μεχρι και η ντιανα που τα προσεχει πολυ αυτα, να "αναγκαστει" να σε προτεινει ξαναλεω για προεδρο του εκτακτου στρατοδικειου που ο ασπικ ζητησε να στηθει για να εχει την ευκαιρια ο καιροσκοπος, να εμπλουτισει το κοσμοπολιτικο "αγωνιστικο" βιογραφικο του με μια μακροχρονη ποινη καθειρξης η ακομα και μια θανατικη ποινη που θα αναγκαζε την διεθνη των ενωμενων κοσμοπολιτων και το διεθνες παρατηρηριο μετα-δικαιωματων να κινητοποιησει τους πολυπλοκαμους μηχανισμους του για την σωτηρια του και την ασφαλη φυγαδευση του εκτος χωρας.

Παντως, οπως και να 'χει, στο περιεχομενο του ποστ επιχειρησα να εκφρασω την αντιθεση μου και οχι προσωπικα στο γκρεμλιν. Αλλα τελικα απαντησα και στο γκρεμλιν και στο περιεχομενο.
Την αισθητικη του χωρου, λοιπον, ενοιωσα την αναγκη να "υπερασπιστω" (τα εισαγωγικα ΔΕΝ ειναι τυχαια).

Δεν θεωρω το σαιτ "Ναο Τεχνης" ουτε εξ ορισμου εκκολαπτηριο καλλιτεχνων. (Η πονηρη λεξη εδω ειναι το "εξ ορισμου"). Με αλλα λογια ουτε η ταμπελα που κρεμεται "αποξω" απο το μαγαζι γραφει "εκκολαπτηριο" ουτε κανενας "εμπορικος" νομος η διαταξη, απαγορευει σε οποιονδηποτε χωρο να λειτουργησει ΚΑΙ ως εκκολαπτηριο καλλιτεχνων. Με πιανεις; Εγω λεω ναι, γιατι διαθετεις τα νοητικα εφοδια και μαλιστα σε αναπτυγμενο βαθμο. Και τεντωνοντας ακομα περισοτερο την πεποιθηση μου (περι δια-νοητικων προσοντων) θα γινω ακομα πιο κατηγορηματικος και θα σου ζητησω, στο περιθωριο της αναζητησης εσωτερικων δονησεων, να σκεφτεις οτι το ε-μισσος μπορει να ειναι ετσι κι αλλιως εκκολαπτηριο καλλιτεχνων. Δεν το βλεπεις; Αναρωτιεμαι τοτε τι διαβολο κανεις επιτελους με τις εσώτερες δονήσεις που συλλεγεις; Τις ριχνεις στη σαλατα σου, η τις αποξηραινεις και τις ενταφιαζεις σε λευκες σελιδες λευκωματων για να παραμεινουν εκει για αμετρητες αχρηστες αιωνοτητες, κιτρινισμενο μνημειο της ανθρωπινης εσωστρεφειας και του υπερτατου εγωκεντρισμου; Προσεξε τωρα. Το "εσωστρεφεια κι εγωκεντρισμος" μαλλον δεν εχουν σαν αρχικο αιτιο εσενα και τις εγωιστικες σου αναζητησεις (οχι οτι δεν θα σου αξιζε..). Ενδεχομενα να ειναι (και ειναι) ξαφνικη εσωτερικη φλασιά, δονηση που λες εσυ, του υπογραφοντος-αποστολεα με πρωτο παραληπτη τον εαυτο του* και εμπιστευτικη κοινοποιηση στην δονησιο-συλλεκτικη εξοχωτητα σου.

∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙

Κι εκει που μοιαζει να κερδιζεις απλα τον ληγοντα του λαικου με την κουρασμενη αποδοχη οτι "(βαρέθηκες την επιθετικότητα ακόμα και τη δική σου...)" αιφνης εξεγειρεσαι και σαν μυθικη Ηρωδιαδα πονταρεις τον τελευταιο χορο στο κοκκινο και τιναζεις την μπαγκα στον αερα. Το κομμενο κεφαλι του Βαπτιστη σερβιρεται στο νυχτερινο δειπνο κατω απ' τις οργασμικες αναλαμπες φλεγομενων σταυρων, που λες και προϋπαντουν το σκοτος του αιωνιου μαυρου φωτος.
(!)

Μα τι τρεχει με σας, πραιτωριανοι;
"Εκτελέστε κάποιον να ησυχάσουμε.
Να σβήσουν επιτέλους και τα φώτα της σκηνής."

Εικόνα
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες