υποστήριξη

Όροι χρήσης : Κομματικές συζητήσεις

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Δημοσίευσηαπό LAMPA » Πέμ Ιουν 16, 2005 10:13 am

Κυρία Πρόεδρος,

Η απόφαση θυμίζει ελληνική ταινία όπου πάντα δίνεται αίσιο, χαζοχαρούμενο τέλος. Οι θεατές να πάνε ήσυχοι για ύπνο, ευχαριστημένοι και ευτυχείς.

Θαυμάζω την ανάλυση και την προσπάθεια για σωστή απονομή δικαιοσύνης, αλλά ρε γμτ, κάτι πήγε στραβά στην τελευταία φάση. Δεν γίνεται..... και η πίτα σωστή και ο σκύλος χορτάτος.... το πλήθος θέλει ποινή και εκτέλεση....

Ας ελπίσουμε στο τριτοβάθμιο, που θα σας παραπέμψει ο δημόσιος κατήγορος.

Υ.Γ. Και κοίτα να δείς... ερωτοτροπίες στην αίθουσα, την ώρα εκδίκασης, απαγορεύονται..... ο εκ των κατηγορουμένων υποκινούμενος έρωτας δεν σας προβλημάτισε ????, σας επηρέασε στην τελική απόφαση, το νού σας στο κεχρί είχατε??????
Άβαταρ μέλους
LAMPA
super member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιουν 16, 2005 10:29 am

Την απόφαση θα την βγάλω εγώ.

Σας καταδικάζω όλους σας σε θάνατο

Η καταδικαστική αυτή απόφαση προέρχεται απο αθώο
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό kanenas » Πέμ Ιουν 16, 2005 10:43 am

Ρε θα μ'αφήσετε να δουλέψω;
Γιατί όπου βλέπω γκεστ θέλω να βγάλω τη ρετσινιά από πάνω μου;
Ο παραπάνω δεν είμαι εγώ....

Αφήστε με να δουλέψω.

Αφήστε με να χαρώ τον έρωτά μου, ήμαρτον
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Ιουν 16, 2005 12:31 pm

Βρέιιιιιιιι,άντε γαμηθείτε ρε κωλόπαιδα που πάτε να βγάλετε άκυρη την διαδικασία.
Γουρούνια,τίποτα δέν σέβεστε πιά.Ούτε νόμους ούτε θεσμούς,ούτε προέδρους,ούτε δικαστήρια,ούτε ταλαιπωρημένους αδικημενους κατηγορουμένους σάν και μένα, ούτε τίποτα.
Το λοιπόν,σας αρέσει δέν σας αρέσει,η πραγματικότητα είναι πώς εγώ ο άσπικ,ο κατηγορούμενος,αθωώθηκα πανηγυρικώς όπως αναμένετο και μάλιστα με συντριπτική....έεεεε ....ναι....συντριπτική ....ισοψηφία τέλος πάντων με το μέρος μου.
Πλέον μπορώ να σας βρίζω νομότυπα και με την δικαστική βούλα.
Ο νόμος με υποστηρίζει.
Πάρτε τα αρχίδια μου λοιπόν τώρα βλάχοι βλαχάρες και βλαχοκατινάρες.

Μαλλιά,μήν γλύφεις την πρόεδρο για να σου κάνει δεκτή την ένσταση.
ʼσε να την γλύψω εγώ:
Διανάθενα ήσουν έξοχη.Ήσουν πρωτότυπη,ευρηματική,με προσεκτικό ακριβέστατο επιστημονικό λόγο,σαφή,χωρίς να αφήνεις καμμιά σκιά για να μπορεί να υπάρχει η παραμικρή αμφισβήτηση.
Μπράβο!
Νομίζω τελικά,πώς δικαίως παρενέβην και ακόμη και άν ήμουν όντως προσβλητικότατος μαζί σου (από τις λίγες φορές που είμαι τέτοιος) αφού είναι απαράδεκτο να φιμώνουμε τους συμφορουμιστές μας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όπως περίπου έκανα εγώ,παρόλαταύτα,θεωρώ πώς ήταν αναγκαίο να περιοριστείς στον ρόλο του προέδρου.
Αλλοιώς θα έχανες την ουσία του πράγματος.
Και πέρα από την δικαστική αίθουσα που βρεθήκαμε,καλό είναι πιστεύω να έχεις στο μυαλό σου και εσύ σάν ικανή διηγηματογράφος και όσοι άλλοι τέτοιοι βρίσκονται εδώ,πώς ένας γραφιάς δέν είναι τίποτα άλλο παρά ένας πρόεδρος δικαστηρίου,που δικάζει και αποφασίζει ψυχρά και αντικειμενικά για την τύχη των ηρώων του.
Και για αυτό πρέπει να είναι λιτός στον λόγο του,αυστηρός και μεθοδικός.
Και κυρίως να μήν λέει την δική του γνώμη,ούτε να δίνει δικές του περιγραφές,παρά να επιλέγει μόνο και να σταχυολογεί τους λόγους των ηρώων του με στόχο την τελική απόφαση.
Για πρόσεξέ το αυτό που σου λέω και διατήρησε τον ρόλο του προέδρου σε όλα τα γραπτά σου.Νομίζω πώς θα βοηθήσει.

Τέλος το γλύψιμο (θα πάρεις και δύο τρείς καλές κριτικές σε κείμενά σου που θα γράψεις στο μέλλον και είμαστε εντάξει) και περνάω τώρα στην ανόητη και ανεδαφική ένσταση που υπέβαλλε ο φίλης:
Το λοιπόν,νομίζω πώς εκμεταλευόμενος ο φίλ μιά κακή διατύπωση της προέδρου (την μοναδική που έκανε στο κείμενό της),επιχειρεί να εκτρέψει την τυπική και σοβαρή δικαστική διαδικασία και μεθοδολογία,σε παιδική χαρά και καφενείο.
Η ισοψηφια μπορει να αποτελεί συγκεκριμένο,καθοριστικό και τετελεσμένο αποτέλεσμα,σε όλα τα συλλογικά δημοκρατικά όργανα λήψεως αποφάσεων (βουλή ιερά σύνοδος και λοιπά),αλλά στο δικαστήριο,η οποιαδήποτε τέτοια ισοβαθμία είναι απλώς και μόνο γνωμοδοτική για την τελικά απόφαση που είναι πάντα του προέδρου.
Σε περίπτωση ισοψηφίας των ενόρκων δηλαδή,ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ.Διότι ο πρόεδρος,υπερβαίνει και την δημοκρατία,ακόμη και αυτό το ίδιο το δίκαιο πολλές φορές,όταν αυτό αδυνατεί να κατευθύνει την διαδικασία.
Και ο πρόεδρος,η διανάθενα στην προκειμένη περίπτωση,πήρε αθωωτική απόφαση για μένα.
Η ένσταση του μαλλιά λοιπόν δέν έχει κανένα νομικό στήριγμα,παρά μόνο είναι μιά κίνηση απελπισίας για να σώσει τον πελάτη του (όπως είχε δηλώσει παλιότερα).

Έτσι λοιπόν,αξιότιμη,αξιοσέβαστη,αξιέπαινη,αξιοθαύμαστη,αξιόλογη,αξιοανάγνωστη, αξιοσημείωτη,αξιοκαλη,αξιόμαχη,αξιοθέατη,αξιομακάριστη,αξιόπιστη,αξιομίμητη,αξιοπρόσεκτη, αξιοπαρατήρητη, αξιοπρεπής,αξιόχρεη,αξιομνημόνευτη, και αξία εν γένει,( και εμπάσει περιπτώσει να δώ πόσα ακόμη επίθετα θα πώ σήμερα για να την γλύψω) πρόεδρος διανάθενα,πρόσεξε μήν σε τουμπάρει ο μαλλιάς με αυτά τα νομικίστικα τερτίπια του,διότι τότε θα γίνεις,αξιόκατάκριτη,αξιολύπητη,αξιομεμπτη,αξιοπερίεργη,αξιόποινη,αξιογέλαστη, αξιοδάκρυτος καθώς και αναξιότιμη,αναξιοσέβαστη,αναξιέπαινη,αναξιοθαύμαστη,αναξιόλογη,αναξιοανάγνωστη, αναξιοσημείωτη,αναξιόκαλη, αναξιοθέατη, αναξιομακάριστη, αναξιόπιστη, αναξιομιμητη, αναξιοπρόσεκτη, αναξιοπαρατήρητη, αναξιοπρεπής, αναξιόχρεη, αναξιομνημόνευτη, αναξιοκατάκριτη και αναξία εν γένει.
Για πρόσεξέ το αυτό και αποριψε την ένσταση του φίλ,γιατί έχω λεξικό τετράτομο και θα στο κατεβάσω όλο στο φόρουμ,άν κάνεις καμμιά στραβή.

Λοιπόν,πεπεισμένος πώς η απόφαση είναι τελεσίδικη και καμμιά ενσταση δέν θα γίνει δεκτή από την αξιότιμη,αξιοσέβαστη,αξιέπαινη,αξιοθαύμαστη,αξιόλογη,αξιοανάγνωστη, αξιοσημείωτη,αξιοκαλη,αξιόμαχη,αξιοθέατη,αξιομακάριστη,αξιόπιστη,αξιομίμητη,αξιοπρόσεκτη, αξιοπαρατήρητη, αξιοπρεπής,αξιόχρεη,αξιομνημόνευτη, και αξία εν γένει,καλή μας πρόεδρο διανάθενα,τελειώνω τονίζοντας πώς η δίκη αυτή όπως είναι επόμενο,θα αποτελέσει στο μέλλον δικαστικό προηγούμενο και για μένα,αλλά κυρίως για το ύφος της αίθουσας,έτσι που οποιοσδήποτε νέος κυρίως χρήστης,παραπονευθεί ή διαμαρτυρηθεί για τυχόν προσβολές που δέχθηκε,θα τον παραπέμπουμε στην ωραία μας και δημοκρατική δίκη για να το βουλώνει.
Διότι το ωραίο μας υπόστεγο αποφάσισε.
Μόνιμοι ένοικοι,αλλά και επισκέπτες και περαστικοί,θα βρίζονται ανηλεώς,από όποιον το γουστάρει,διότι αυτό είναι το φόρουμ μας,αυτοί είμαστε και εμείς.
Να μας χαιρόμαστε λοιπόν!!
Διότι και το να βρίζεις και να προσβάλλεις νομίμως είναι και αυτό....

....σεβασμός στους προγόνους μας και την ιστορία μας.
Οτιδήποτε άλλο,είναι χοντρανθρωπιά.

(με τα τελευταία ωραία πράγματα που μας έγραψε η διανάθενα,τώρα είναι που θα γίνει χαμός από επίδοξους εραστές έξω από τα τόπικ της.
Κανένα,δέν σε βλέπω να έχεις πολλές ελπίδες.
Γίνε λίγο πρωτότυπος,λίγο τολμηρός,κάτι κάνε τέλος πάντων,γιατί θα στην αρπάξουν την καλή σου.
Αυτή είναι γυναίκα αξιώσεων,αξιότιμη,αξιοσέβαστη,αξιέπαινη,αξιοθαύμαστη,αξιόλογη, αξιοανάγνωστη,αξιοσημείωτη,αξιοκαλη,αξιόμαχη,αξιοθέατη,αξιομακάριστη,αξιόπιστη,αξιομίμητη, αξιοπρόσεκτη, αξιοπαρατήρητη, αξιοπρεπής,αξιόχρεη,αξιομνημόνευτη, και αξία εν γένει δηλαδή και θέλει τον τροπο της για να την ρίξεις.
Περισσότερη δουλειά λοιπόν).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Ιουν 16, 2005 4:52 pm

αυτό που λες είναι το αυτονόητο lefty, ότι χτυπάμε τα πλήκτρα για να υπάρξουμε εδώ μέσα,
se apnthsh toy paraktw sxetikoy
"στην ιστορία που λες υπάρχουν δύο μέρη, όπως κατάλαβα
ο γιατρός με τη νοσοκόμα, και οι άρρωστοι
αν και δεν την έχω διαβάσει, σκέψου πως μπορεί και οι δύο πλευρές να ψάχνουν τον τρόπο τους να υπάρξουνε, γι αυτό καλό θα είναι να τελειώσει πρώτα το διήγημα, η ιστορία, για να κρίνουμε μετά την αισθητική των δρώντων υποκειμένων.

Ίσως ο γιατρός με την αιθέρια νοσοκόμα να μην μπορούσαν να υπάρξουν αλλιώς, αν δεν μεταμορφώνονταν σε φρικιά.

Το τι κάνεις ως φρικιό, αυτό έχει σημασία, και το να πιείς κάποιο βράδυ έναν κουβά με χύσια ή να μένεις μια στιγμή με τον αιώνιο πόθο που σε τρώει, δεν αρκεί για να ολοκληρώσεις - και εσύ, και αυτός που σε παρατηρεί και σε διαβάζει - την ύπαρξή σου στο τρελάδικο, να ολοκληρώσεις δηλαδή μια ζωή 'αισθητικής'.
Το 'ζωή' πάρτο εδώ ως ζωή ενός ρόλου, με αρχή μέση και τέλος, μπορεί έξω από τα όρια της πραγματικής ζωής, αλλά δεν παύει να αποτελεί λύση στο αδιέξοδο της ύπαρξης, ή όχι;

ελπίζω να με κατάλαβες και να σε κατάλαβα, σιγά - σιγά μεταμορφώνομαι σε αυτό που αντιπαθώ, σε φρικιό, το νιώθω.

Κι αυτό που με μεταμορφώνει σε φρικιό ίσως να είναι το τρελάδικο που βλέπω γύρω μου, ρόλους δηλαδή που δεν αλλάζουν, παρά με πρόσχημα το παιχνίδι και το 'ρόλο', διαιωνίζουν το αντίθετο του παιχνιδιού (χαρά, επικοινωνία), που βρίσκεται κοντά σε κάτι άσχημο.

Η στατικότητα δηλαδή γύρω μου με βάζει σε κίνηση, κοντά σε τόσους τρελούς, προσπαθώ να αλλάξω τον κόσμο, μεταμορφώνοντάς με σε τρελό.

Πάντα φιλικά, κι αν καμιά φορά βρίζω, τι να κάνω; να το κρατήσω μέσα μου; (με πιάνει πάντα μια διάθεση αυτοκριτικής, εσείς μου το κολλάτε)."

-------------------------------------------------------------------------------------
στην ιστορια υπαρχει ενα μερος ,δηλ οι αρρωστοι και οι υγιεις ειναι ενα...δεν υπαρχουν σαφη ορια μεταξυ αρρωστειας και υγειας....οπως ισχυριζομαι οτι γινεται κι εδω ...δηλ. ενω οι μισοι βλεπουν τους αλλους μισους σαν θεομουρλους δεν παραλειπουν να συμμετεχουν παρ' ολα αυτα στο θεατρο ερωτοτροποντας μ' αυτο που αφοριζουν....

βεβαια οπως και στην ιστορια ετσι κι εδω υπαρχει και ο αναγνωστης..ο οποιος δεν κρινει το γιατρο ή τη νοσοκομα ή τους τρελλους αλλα το συνολικο αποτελεσμα ...δηλ ανακαλυπτει τα διαμαντακια μεσα στις ακαθαρσιες των τρελλων (και των λογικων που νομιζουν τους αλλους για τρελλους και των γιατρων που ερωτευονται τις "ανωμαλες" νοσοκομες -εσυ φιλε μου που ερωτευτηκες τη ντιανα το σκεφτηκες καλα που χωθηκες ως το λαιμο μεσα στην τρελλα ? αλλα οπως το γραφεις αν δεν ορμηξεις να χωθεις μεσα στην τρελλα πως θα ολοκληρωσεις μια ζωη αισθητικης ε ?

προσπαθω λες να αλλαξω τον κοσμο μεταμορφωνοντας με σε τρελλο....

νομιζω οτι εχω πει ακριβως το ιδιο προσφατα οταν ειπα οτι για να πρεπει να γινουμε αντικοινωνικοι , βιαιοι και κακοι για να ερθει στα ισα του ο κοσμος....

ετσι κανενα φαινεται οτι μαλλον συνεννοηθηκαμε .

εσυ ασπικ φαινεται οτι τη γλυτωσες τη φυλακα.....μη στεναχωριεσαι ομως αλλη φορα ...ολοι οι καλοι μεσα ειναι ....

κι εσυ βαβυλωνιε γατοφιλε ....αφου περνας το πρωτο μερος του τεστ του ντουμου υποστηριζοντας τις γατες ...τι σε νοιαζει ?εχεις τη συμπαθεια των Παλαιων (με τη λαβκραφτικη και οχι την φορουμοσταρτιωτικη εννοια)

το τεστ αν δεν το γνωριζεις ειναι
τι προτιμας
γατες ή σκυλια?
λυκανθρωπους ή βρυκολακες?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Ιουν 17, 2005 12:49 am

feelgood έγραψε:ως εκ τούτου καταθέτω ΕΝΣΤΑΣΗ
α) κατά της διαδικασίας και της επιεικειας της προέδρου η οποία έλαβε υπόψιν της μαρτυρίες άσχετες με το αντικείμενο
β) κατά της διφορούμενης απόφασης που απενοχοποιεί τους φέροντες την ευθύνη -οποιοι κι αν ειναι αυτοι- χωρίς να επιβάλλει ποινές

Τα παραπάνω πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψιν διότι κάθε τετοια υπόθεση δημιουργεί δεδικασμένο με συνέπειες ανυπολογιστες για την πορεία αυτης εδω της κοινότητας

Απάντηση στην ΕΝΣΤΑΣΗ του Φιλ.

1. "κατά της διφορούμενης απόφασης που απενοχοποιεί τους φέροντες την ευθύνη -οποιοι κι αν ειναι αυτοι- χωρίς να επιβάλλει ποινές"

Φιλ,

Ο όρος ΕΥΘΥΝΗ σωστά μπήκε και αφορά στο πρώτο σκέλος της Υπόθεσης. Στο αν δηλαδή ο Ασπικ προσέβαλλε τον Βαβυλώνιο. Με άλλα λόγιαστο αν υπάρχει ΕΥΘΥΝΗ του ενός προς τον άλλον.

Η ισοψηφία απέδειξε ότι αυτή την "ευθύνη"την φέρουν εξ ίσου, δεδομένου ότι είχαμε 2 ψήφους υπέρ και 2 κατά.

Το δικό μου χρέος Φιλ, τελειώνει εδώ.
Ας αλληλοσυγχωρεθούν ή ας συνεχίσουν να προσβάλλουν ο ένας τον άλλον, δεδομένου ότι τα ΛΕΥΚΑ "κατοχυρώνουν" το δικαίωμά τους να είναι ¨κακοί¨. Κρίνω ότι αυτό είναι το μήνυμα των Λευκών. Δίοτι ό, τι δεν το καταδικάζεις αλλά ούτε και το επικροτείς, το αναγνωρίζεις σαν έννοια. Οταν λοιπόν τα λευκά είναι 8, δηλ. συντριπτικά υπερέχουν, εγώ δε μπορώ να πάω κόντρα στο "λαικό" αίσθημα. Μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για λαικό δικαστήριο όπου η εικόνα δίνεται όχι μόνο από τα υπέρ και τα κατά αλλά και από τα λευκά. Αν επέβαλα λοιπόν ποινή θα ήταν σα να την επέβαλα στα λευκά.Επομένως, υπάρχει μεν μια ισοψηφία, αλλά από την άλλη υπάχει και μια πολύ δυνατή "φωνή" που πρέπει να την λάβω υπ όψιν μου.Και αυτή η φωνή τους αναγνωρίζει το δικαίωμα να είναι ΄" κακοί" και να ανταλλάσουν κακίες. Έγώ το μόνο που έκανα ήταν να "εκτιμήσω"σαν πρόεδρος τα υπέρ και τα κατά. Να πω δηλαδή γιατί αρέσει η συγκεκριμένη στάση ( αισθητική της κακίας) ή γιατί δεν αρέσει ( αδεξιότητα).

Επί πλέον, ως προς το δεύτερο σκέλος της υπόθεσης, στο αν δηλαδή η Αίθουσα στο σύνολό της φέρει Ευθύνη για τη συμπεριφορά των διαδίκων.

κρίνουμε πως ΝΑΙ. ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΘΩΩΝΟΥΜΕ.

Διότι όταν μέσα στην Αίθουσα υπάρχουν κατά καιρούς αλλά και κατά την διαδικασία της Δίκης, κρούσματα προσβολής, από τους ίδιους τους μάρτυρες που καταθέτουν ή μεταξύ αυτών, θεωρώ ότι είναι τλχ υποκριτικό να επιρρίπτουμε ΕΥΘΥΝΗ μόνο σε 2 επειδή έτυχε να βρίσκονται στο εδώλειο.

Δε ψάχνουμε αποδιοπομπαίους τράγους. Ενόχους ψάχνουμε. Και ένοχοι δεν βρέθηκαν ούτε από τα ΛΕΥΚΑ που εσίγησαν νιώθοντας την "συνενοχή"τους ούτε από την ισοψηφία.

2. Οσον αφορά στο διαδικαστικό.

"κατά της διαδικασίας και της επιεικειας της προέδρου η οποία έλαβε υπόψιν της μαρτυρίες άσχετες με το αντικείμενο"

Προβληματίστηκα κι εγώ πάνω στις καταθέσεις. Αν αφορούσαν ΟΛΕΣ στην Υπόθεση. Και κατέληξα ότι ΝΑΙ αφορούσαν όλες το 2ο σκέλος της Υπόθεσης, δηλαδή το θέμα του ϋφους στην Αίθουσα. Με το σκεπτικό ότι ό,τι και να καταθέσει κάποιος, αυτό εμπεριέχει μια ¨αισθητική¨ και επομένως επηρέαζει το γενικά κλίμα στην Αίθουσα. Την αισθητική της στο σύνολο. Δεδομένου ότι γινόταν και μια συζήτηση επί αυτού ακριβώς του θέματος μεταξύ Λέφτυ/Ασπικ και Μύθου/Σκιάχτρου. Από αυτή τη τελευταία μάλιστα, όπως εξελίχθηκε μεταξύ Μύθου και Σκιάχτρου βγήκαν πάρα πολύ χρήσιμα συμπεράσματα για την Αίθουσα. Το ότι δηλαδή από μια ατυχή τακτική του Σκιάχτρου ( κείμενο γκρεμλίν) ξεπήδησε μαι τόσο ωραία συζήτηση περί αισθητικής και πνευματικής τροφής που συνέχισαν μετά και άλλοι. Πράγμα που σημαίνει ότι και από "κακίες" βγαίνουν "καλά"κατά το ούδεν κακό αμιγές καλού. Οπότε απευθύνω φιλικό χαιρετισμό στο Σκιάχτρο αναγνωρίζοντας "και την "καλή" πλευρά της "κακίας" του σαν γκρεμλιν.

3. ως προς το δεδικασμένο.

"Τα παραπάνω πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψιν διότι κάθε τετοια υπόθεση δημιουργεί δεδικασμένο με συνέπειες ανυπολογιστες για την πορεία αυτης εδω της κοινότητας"

Οπώς προκύπτει από η διαδικασία
Ναι υπάρχουν ¨κακίες"
Ναι υπάρχουν μερικοί που τις καταδικάζουν
Ναι υπάρχουν μερικοί που τις ασπάζονται
Ναι υπάρχουν μερικοί που ούτε τις καταδικάζουν ούτε τις ασπάζονται

Αυτά όμως φιλ, τα ξέραμε και πριν την Δίκη.

Αυτό που προκύπτει από τη δίκη είναι στο αν υπάρχουν "κακίες" να μην υπάρχουν τλχ εμπάθειες. Να εγκαταλειφθούμε λίγο στη "γοητεία¨της κακίας ξεφεύγοντας από τον καθωσπρεπισμό μας. Να είμαστε πιο χαλαροί, απέναντί της αλλά και πιο "ποιοτικοί" όταν την χρησιμοποιούμε. Να ελέγχουμε την κακία ώστε να παραμένει ¨γοητεία¨.

Ναι στη κακία αλλά προσοχή στην εξουσία που ασκεί.
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Ιουν 17, 2005 9:12 am

Ετσι είναι Ντιάνα.

Λυπάμαι ομως , σαν λευκός που έχασα το Ωμέγα .

Διότι τίποτε δεν είναι περισσότερο ερεθιστικό απ' το να φωτίζεις τα "μειονεκτηματα της αιθουσας", έστω με κόστος το να σε πουν μικρόψυχο.

Μια επιφανειακή ανάγνωση αυτού του Ποστ, μοιάζει υπέρ το δέον συμβατική, προσηλωμένη κάπως μυωπικά στις αλληγορικές αντηχήσεις του πεπρωμένου των ηρώων.

Ολοφάνερα, εν προκειμένω, δεν έχει τόση σημασία το τι διαδραματίζεται αλλά το πώς.

Πάντως ειμαι της άποψης ότι το Ποστ αυτό αποπνέει, μέσω του ανυποχώρητου σνομπισμού του, κάτι που θα το συνέκρινα με μνησίκακη αποστροφή προς τους απανταχού της γης ανόητους, οι οποίοι, εδώ, εισπράττουν ό,τι τους αξίζει: συμμετοχή στην καρικατούρα.

ΥΓ. Αλλά ομως, εδώ, το κακό, μ' ένα πρόσχημα εύθυμης ταραχής στην υπηρεσία της λογοτεχνίας, καταβροχθίζει, συν τοις άλλοις και την αγαθή όψη του κόσμου, παραδίδοντάς τον στη μοναξιά.

Μερικά κείμενα που γράφτηκαν εδω θα μπορούσαμε να το θαυμάσουμε ανεπιφύλακτα, όπως θαυμάζουμε, άθελά μας, την κακία του Ζενέ, πλην αυτή η συσσωρευμένη ενέργεια, στην περίπτωσή μας, αποδεικνύεται αυτεπίστροφη και τυφλή, δίχως ποτέ να διοχετεύεται σ' εκείνο το ζωηρό κύμα αφύπνισης που φέρνουν, στα απόνερά τους, ορισμένοι λίβελοι.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό ΜΗΛΟ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ » Κυρ Ιουν 19, 2005 10:26 am

Σε έναν κόσμο που γυρίζει με την δύναμη μιας αιώνια συνεχιζόμενης δολοφονίας, ακόμη και το ποστ για να βγει πρέπει να εξυπηρετεί και αυτό την δολοφονία.

Δηλαδή, δεν μπορώ να γράψω κάτι και να πατήσω το κουμπί και να δουλέψει, αν αυτό δεν εξυπηρετεί εξ' ίσου αυτή τη συνεχιζόμενη δολοφονία.

Πρόκειται για την δολοφονία της ζωής.
Εκατομμύρια τρόπους και μορφές παίρνει αυτή η δολοφονία. Τίποτα δεν θα μπορούσε να υπάρξει μέσα σ' αυτό το πλαίσιο, που θα ήταν ικανό έστω να την αναχαιτίσει.

Το τραγικότερο όλων είναι ότι ο δολοφόνος είναι η ίδια η ζωή. Οπως το γράφω ακριβώς.

Δούλεψα επι έναν χρόνο απευθείας πάνω στο ενεργειακό συνεχές της γης. Δημιούργησα μια αναστροφή, ίδια με αυτές που κινούν την μετεωρολογία, μόνο που αυτή αφορά τον ωκεανό της ενέργειας της ζωής σε συμπαντικό επίπεδο.

Οπως η γη συνεχίζει να γυρίζει γύρω απο τον ήλιο, η αναστροφή αυτή νομοτελειακά επιστρέφει στην αρχική της κατεύθυνση, με όποιον τρόπο και αν το καταλαβαίνετε ή δεν το καταλαβαίνετε αυτό.

Εζησα μόνος μου απο μικρό παιδί.
Είμαι η ανθρώπινη χωματερή σε ολόκληρη τη ζωή μου. Είμαι το "λεμονάτο" απο τα πέντε μου χρόνια.

Τι θέλω. Τίποτα απολύτως παρά μόνον ένα.

Δεν μπορείτε να δολοφονείτε και ταυτόχρονα να έχετε την απαίτηση απο το θύμα να σας συγχωρεί και να σας λέει και μπράβο.

Μ' ακούς άτομαντ, που βιάζεσαι να χωρίσεις τον κόσμο σε ανοιχτομάτηδες και σε ηλίθιους που καλώς λαμβάνουν αυτό που τους αξίζει;

Εχεις κάνει στη ζωή σου ποτέ εγκληματικότερη δήλωση απο αυτή που έκανες παραπάνω;

Δεν είχα προλάβει καλά καλά να μπω στο ντισι και μου πρόσαψες τον τίτλο του εφευρέτη της μελαγχολίας.

Ιδέα δεν είχα τότε για το που θα πήγαιναν τα πράγματα. Δεν καταλάβαινα και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πολλά πράγματα. Λειτουργώ με ένα δικό μου αισθητήριο που το απέκτησα με πολύ πόνο και κόπο στη διάρκεια μιας ολόκληρης ζωής.

Εμαθα όμως αρκετά πλέον.

Θέλω λοιπόν όχι να μου γίνετε μελαγχολικοί αλλά να σταματήσετε να ζητάτε και επιβράβευση για να υπάρχετε ως δολοφόνοι.

Γιατί είστε δολοφόνοι όλοι, απο τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο και αυτό είναι έτσι και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς, μιας και το ίδιο το ενεργειακό συνεχές δολοφόνος ήταν.

Θέλω να πάψει να υφίσταται σαν δικαιολογία το "δεν γίνεται αλλιώς" που επικαλέστηκε ο ξένος για να νομιμοποιήσει την ύπαρξη του και που επικαλείται εξ' ίσου και ο άσπικ για να δικαιολογεί την δικιά του αλήθεια, που αποδεικνύεται το ίδιο δολοφονική με όλες τις προηγούμενες μέχρι τώρα.

Βέβαια δεν γίνεται να σταματήσετε να μιλάτε γιατί τότε δεν υπάρχετε, όπως λέτε τουλάχιστον οι ίδιοι.

Μιλήστε, πείτε την παραμύθα σας, αλλά σταματήστε να κάνετες τις μωρές παρθένες.

Εβαλα σε κίνηση μια διαδικασία που κανένας δεν γνωρίζει που ακριβώς οδηγεί.

Και δεν είμαι διατεθιμένος να καθήσω με σταυρωμένα τα χέρια για να μπορείτε να με σκοτώνετε με την ησυχία σας.

Αν είναι να σκοτώνετε, θα το κάνετε με ανήσυχο ύπνο.

Ο ύπνος του δικαίου τέλειωσε.

Αν πηγαίνετε σε μια κηδεία, φερθείτε τουλάχιστον ανάλογα.

Εσένα άσπικ ντρέπομαι που σε γνώρισα.

Να την βράσω την αλήθεια του κόσμου, αν δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της και με την πρώτη δυσκολία θέλει να πέσει απο τον πέμπτο όροφο. Και αν εσένα σου ήρθε τότε να πέσεις απο τον πέμπτο και για να μην το κάνεις, έριξες τις δυό της γάτες απο τον πέμπτο, εγώ μπορώ να σε ρίξω απο τον πεντηκοστό πέμπτο.

Με τις ηλίθιες φοβίες σου μου φόρτωσες έναν γείτονα δολοφόνο. Ενας απλός άνθρωπος είναι, γιατί μου τον παρουσίασες σαν δολοφόνο;

Και ποιός δεν είναι δολοφόνος;
Ολοι είναι, αναγκαστικά.

Διαφέρουν όμως στον βαθμό που έχουν συνείδηση αυτού που κάνουν.

Εσείς λέτε ότι γνωρίζετε και το άλλοθι σας είναι το "δεν γίνεται αλλιώς"

Και για το υπερασπιστείτε αυτό, σκοτώνετε και αυτόν που τολμάει να κάνει έστω και ένα μικρό βηματάκι.

Του φορτώνετε τα πάντα για να τα ξεφορτωθείτε εσείς. Τη γυναίκα την κάνετε πουτάνα και τον άντρα χωματερή.

Εξ άλλου, αν αποδείκνυε κάποιος οτι γίνεται, τότε θα έπρεπε να νοιώθετε σαν σκουλήκια που δεν τολμήσατε να κάνετε έστω και ένα μικρό βήμα, πριν βεβαιωθείτε οτι θα πατήσετε στα σίγουρα.

Αλλά υπάρχει σοβαρή αιτία για όλα.
Και έχετε δίκαιο σε όλα επίσης.
Και όλα έχουν όπως έπρεπε να έχουν.

Δεν θα ξεχάσω την έκφραση περιφρόνησης στο πρόσωπο της κόρβι, όταν είπα οτι ο άσπικ δεν είναι καλός άνθρωπος. Την ίδια ακριβώς περιφρόνηση βλέπω στα πρόσωπα νεαρών κοριτσιών, που πρωτογαμήθηκαν.
Τώρα τα ξέρουν όλα.

Και ποιός σε γαμάει εσένα ..άκη!

Δεν νομίζετε οτι είναι καιρός να αρχίσετε να καταλαβαίνετε τι ακριβώς κάνετε;

Το άλλοθι του "δεν γίνεται" δεν υφίσταται πλέον. Η απόδειξη γι αυτό είναι οι λειτουργίες του ενεργειακού συνεχούς της γης απο δω και πέρα. Και κάτι ακόμη. Θεωρώ την στάση του λέφτυ σχετικά με εξωγήινους και όλα τα σχετικά, σαν την πιο δολοφονική στάση απέναντί μου. Οπως και τις γκολάρες και όλες τις άλλες αηδίες των ανταγωνισμών, των ανοιχτομάτηδων, τα βουντού και όλα τα άλλα κουραφέξαλα που ήταν αποτέλεσμα συντονισμού με ένα συνεχές συντονισμένο στην αιώνια δολοφονία.
Ε αυτά να τα ξεχάσετε.
Τέλειωσαν.
Δολοφονημένος απο ένα μάτσο τσογλάνια.
ΜΗΛΟ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ
super member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Κυρ Ιουν 19, 2005 7:17 pm

ρε πούστη μου, ποιό είναι αυτό το ντισι τέλος πάντων;
ʼτομαντ είσαι μεγάλο παράσιτο τελικά. Δεν δημιουργείς, παράγεις. Πολύ ψεύτικα όλα αυτά που έγραψες στη ντιάνα. Δεν πείθεις τίποτα και κανέναν, πιο πολύ μοιάζουν σαν ένα παιχνίδι επειδή δεν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις.
Τον άσπικ μην τονε βρίζεις μήλο. Είναι καλό παιδί και νιώθει, έχει τουλάχιστον αρχές. Ενώ ο άτομαντ είναι πολύ αλλού για να νιώσει εδώ μέσα. Η μόνη του αρχή είναι να περάσει καλά και το πράττει, αναπαράγοντας ό,τι υπάρχει γύρω του, απ'αυτό που λέγεται πολιτισμός. Το παιχνίδι του κάνει. Δεν ξέρω, σε περίπτωση που τον γνωρίσω, αν θα θέλω να τον φιλήσω ή να τον γαμήσω. Μάλλον το δεύτερο. Κι εσένα μήλο, σε έχω πολύ ψηλά. Να ξέρεις όμως ότι σε περίπτωση που έρθουμε ποτέ πρόσωπο με πρόσωπο, αν καταλάβω ότι πίσω από όλα αυτά που παρουσιάζεις κρύβεται κανά παιχνίδι, θα έχεις γεννήσει μια δολοφονία.
Αυτός ο λαβύρινθος θα πρέπει κάποτε να πάρει ένα τέλος.

Η διανάθενα ήθελε αγάπες κρυφές και μυστικούς έρωτες.
Εγώ τους ήθελα ον-λάιν. Και ξαναγύρισα στους κώλους.
Γιατί έχω ανάγκη τον έρωτα, άνευ ορίων άνευ όρων.

Για να δούμε.
Θα βρεθεί καμιά τσούπρα;
Θα δημιουργήσουμε τίποτα, ή θα παράγουμε κήπους, καταπώς μας ετάχθη;

πως βρίσκετε τρόπο να σκοτώνετε τον έρωτα εδώ μέσα...
μου σκίζετε τα σπλάχνα...
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Κυρ Ιουν 19, 2005 9:55 pm

Καλη η προσπαθεια φιλε κανενα να γινεις χαλιφης στη θεση του χαλιφη αλλα οταν το επιχειρεις να μη γραφεις κατω απο το χαλιφη διοτι ετσι το κειμενο σου φαινεται μη πρωτοτυπο και ανιαρο συγκρινομενο με του χαλιφη πάντα.

Βεβαια υπαρχουν κι αλλες θεσεις πιο καλες απο του χαλιφη κι ο καθενας εδω διαλεγει μια απο τις ελευθερες. Το να βαλεις στο ματι τη συγκεκριμενη καρεκλα σε κανει αυτοματα στοχο κοσμικης μελιτζανας από το Αλφα του Κενταυρου που, κατά πασα πιθανοτητα, θα σκάσει με χαρακτηριστικο ΠΛΑΦ πάνω στο μικρο δαχτυλακι του αριστερου σου ποδιου σαν πρωτη προειδοποιηση.

Μη φοβασαι, δεν θα πεθανεις ακομα, αλλα ειναι αληθεια θα πιτσιλιστεις μ ενα πρασινο κολλωδες υγρο που, κατα πάσα πιθανοτητα, θα σου φερει ελαφριά μέθη. Οταν συμβει αυτο, θα σε συμβουλευα να μην οδηγησεις για τις επόμενες δυο με τρεις ημέρες.
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες