υποστήριξη

Απορία

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Απορία

Δημοσίευσηαπό kopadi » Τετ Μαρ 30, 2005 9:01 am

Φίλε Θανάση , αν έχεις την καλοσύνη απάντησέ μου στην ερώτηση αν τα μέιλ που έλαβα ήταν από το σάιτ ή από τους χακεράδες .Μιλάω για τρία μέιλ που έλαβα στις 8 και 12 Μαρτίου και γράφουν ότι η σελίδα έχει παραβιαστεί .Ευχαριστώ.
aimenartakarabaz
kopadi
super member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τετ Μαρ 30, 2005 9:20 am

ναι απο τους "χακεραδες" ήτανε
δε χρειαζεται ν απαντησεις βεβαια!
:lol:
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Σάβ Δεκ 03, 2005 12:21 am

Ηθελα να ρωτήσω τώρα που ο θαν είναι φανταράκι, ποιος διαχειρίζεται τη Σελίδα; Ξέρει κανείς ή εσύ θαν, αν ακούς μπορείς να μου απαντήσεις; Η, φυλάς σκοπιά; :cry:
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Κυρ Δεκ 04, 2005 7:07 pm

Η σωστή λέξη ίσως είναι "συντήρηση" και όχι "διαχείριση" ντιάνα καθώς υλικό δεν προστίθεται εδώ και καιρό δυστυχώς. Στη συντήρηση λοιπόν της σελίδας βοηθούν με το δικό τους τρόπο δυο μέλη μας (τα ονόματα δεν θεωρώ ότι έχουν αξία αυτή τη στιγμή) τα οποία και ευχαριστώ πολύ!!
Για οτιδήποτε χρειαστείς μπορείς να επικοινωήσεις με μένα.
να είσαι καλά.
θαν

υ.γ. αχ αυτός ο στρατός...
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Κυρ Δεκ 04, 2005 9:27 pm

Kαλησπέρα θαν,

..δε καταλαβαίνω και πολύ καλά τη διαφορά μεταξύ διαχείρισης και συντήρησης, τον όρο διαχείριση τον χρησιοποίησα κατ ευθείαν από το αγγλικό αντιμινιστρέιτορ που είναι και γενικός επόπτης επομένως μιας σελίδας, αυτός που γνωρίζει τα πάντα....και βέβαια βρίσκομαι σε εξαιρετικά λεπτή θέση αυτή τη στιγμή, μιας και καταλαβαίνω ότι αφού είσαι στρατιώτης δεν μπορείς να συντηρείς τη σελίδα εξ ολοκλήρου παρά μόνο να έχεις την υψηλή εποπτεία της αλλά και από την άλλη αισθάνομαι κάπως " μουδιασμένη" που δεν είσαι εσύ πλέον αλλά 2 από τα " μέλη μας", που βέβαια κάθε έπαινος τους αξίζει γι αυτή την προσφορά τους αλλά κι εγώ όμως θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα 2 μέλη εχουν τη δυνατότητα εκ της θέσεώς τους και λόγω των καθηκόντων τους, να " βλέπουν" πότε είμαι μέσα και πότε όχι από το ip μου, πώς κινούμαι....τέλος πάντων καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, αισθάνομαι ότι κάπου έχω χάσει το απόρρητό μου και επίσης νομίζω ότι έπρεπε αυτή η "διευθέτηση" να είχε ανακοινωθεί ώστε να είμαστε όλοι ενήμεροι.

Νομίζω επίσης ότι αφού το πράγμα ήλθε έτσι τώρα και ανακοινώθηκε, καλό θα είναι να τα μάθουμε αυτά τα μέλη και σε τι συνίσταται ακριβώς η βοήθειά τους, γιατί έτσι νομίζω ότι είναι το δίκιο και το δημοκρατικό, μιας και όλα τα μέλη είναι κατ αρχάς μέλη και όταν έχουν επι πλέον καθήκοντα πρέπει τα υπόλοιπα μέλη να το γνωρίζουν.

Αυτά θαν και ευχαριστώ για την απάντηση και εύχομαι όσο πιο καλή θητεία να έχεις και να προσέχεις βέβαια πολύ.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Δεκ 05, 2005 10:48 pm

Μα τι μέλη είναι αυτά πιά;

Και δέν θα πρέπει να μας μέλει
πιά είναι αυτά τα δυό τα μέλη
κι άν βουτήξουν τα δάκτυλα στο μέλι;

(το παραπάνω τρίστιχο αφιερωμένο στον θανάση για να ευθυμήσει που ναι και στρατιώτης.
ʼντε ρε θάν πότε θα σε απολύσουνε πιά! ).

Διανάθενα μπράβο!
Επιτέλους έκανες δουλειά εδώ μέσα και από ότι φαίνεται έβγαλες λαυράκι.
Ιδέα βέβαια δέν έχω τι σημαίνουν αυτά και άν είναι καλό ή κακό,αλλά ένα μουδιασματάκι σάν και εσένα το ένοιωσα και εγώ μόλις το διάβασα.
Και επειδή έκανα εξετάσεις προ μηνός και καρδιές κυκλοφοριακά και λοιπα δέν έχω δόξα τω θεώ ακόμη (έ είμαι και νεός για τα αποκτήσω από τώρα) που να δικαιολογούν τέτοια ξαφνικά μουδιάσματα,για αυτό μάλλον θα πρέπει να δώσουμε μεγαλύτερη προσοχή στο θέμα.

Για αυτό λοιπόν διανάθενα και επειδή δέν θα μου απαντήσει εμένα ο θανάσης γιατί δέν θέλει να με στενοχωρήσει,επέμενε εσύ στα ερωτήματά σου και ρώτα τον επίσης τι αρμοδιότητες και τι εξουσίες έχουν αυτά τα δύο μέλη και ποιές είναι οι τεχνικές τους δυνατότητες (μπορούν να μπαίνουν στις θυρίδες μας; να αναβοσβήνουν τα φορουμοκειμενά μας; και λοιπά ).
Ακόμη επέμενε να σου πεί ποιά είναι τα δυό μέλη,η τουλάχιστον άν είναι χρήστες από το φόρουμ.
Και να του επισημάνεις ακόμη,ότι εμείς αυτόν, τον θανάση, έχουμε αποδεχτεί σάν γενικό δερβέναγα της απολύτου εμπιστοσύνης μας στην ταβέρνα εδώ μέσα και οποιαδήποτε αλλαγή σέφ στην κουζίνα θα πρέπει να μας γνωστοποιηθεί απαραιτήτως.
Και ακόμη να του πείς να πεί σε αυτά τα δυό μέλη να περάσουν να μας γράψουν εδώ στο φόρουμ κάτι τίς,ένα χαιρετισμό έστω,για να δούμε τι σόι πράγμα είναι και αυτά και άμα τα εγκρίνουμε.
Αλλοιώς πές του θα κατέβουμε σε καμμιά διαμαρτυρία,θα κυρήξουμε κανέναν αντιεξουσιαστικό αγώνα και θα πεί τι ωραία που ναι στο στρατό,παράδεισος είναι και δέν θα βγαίνει με τίποτα έξω στους τρελλούς.
ʼντε πές του τα και άμα κάνεις καλή δουλειά,δέν θα σε βρίσω πολύ στο διπλανό τόπικ της υποστήριξης που τις έγραψες τις μαλακίες σου πάλι.

Ώπα, και που σαι.
Μιάς και τον βρήκες,ρώτατον και για τα άλλα τα παλιά τα δικά μου που είχα βάλει.
Τα θυμάσαι ή να στα επαναλάβω;
Που να τα θυμάσαι.
Ρώτησέ τον,γιατί δέν έχουμε την δυνατότητα κατάργησης της θυρίδας μας ή και αποκλεισμού των χρηστών και επίσης που εξυπηρετεί το χουιζονλάιν.
Θα τα θυμηθείς ή να στα γράψω; (μα τι λέω ρε παναγία μου! ).
ʼντε δουλειά,δουλειά!!
(χρειάζεται ένας συντονιστής εδώ μέσα τελικά).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τετ Δεκ 07, 2005 3:13 pm

γεια σου ντιανα
γεια σου γερο ασπικ

διαχειριστής νέος δεν υπάρχει. δεν είπα κάτι τέτοιο γι αυτό και τόνισα πως μιλάμε για συντήρηση και όχι διαχείριση (απ το administration όπως το λες).

όπως πάντα σχεδόν έτσι και τώρα δέχομαι κάθε βοήθεια από όποιον έχει διάθεση αυτοβούλως να δώσει ένα χεράκι. έτσι και αυτή τη φορά (που λείπω έτσι κι αλλιως) δυο μέλη μας με βοηθούν να συντηρώ τη σελίδα. δεν θεωρώ ότι έπρεπε να έχει ανακοινωθεί τίποτα καθότι δεν έχει αλλάξει τίποτα (πχ σε ip,θυρίδες,οn line). κανένα απόρρητο και καμμια δημοκρατία δεν έχει πληγεί.

συγχώρα με αλλά λεπτομέρειες για τη βοήθεια που προσφέρει εθελοντικά κάποιος (τώρα ή παλιότερα) δε θεωρώ πως υπάρχει λόγος να ανακοινωθούν. όποιος απο τα μέλη μας (συμπεριλαμαβνομένων και εσάς των δυο) βρει κάποιο τρόπο να βοηθήσει τότε ευχαρίστως μπορεί να το κάνει. αν κάποιος έχει κάποιο παράπονο-παρατήρηση από τη λειτουργία της σελίδας (ή του φόρουμ) μπορεί να απευθυνθεί σε μένα.

αν και εφόσον υπάρχει κάποια ουσιώδη αλλαγή τότε θα ανακοινωθεί. μέχρι τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.

θαν
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Δεκ 09, 2005 1:55 pm

Θαν ευχαριστώ για την απάντηση ....αλλά μα την αλήθεια δε καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η μυστικοπάθεια!!!!!!!!

Τι εννοείς " συντήρηση";
Τόσο δύσκολο είναι να διευκρινίσει σε τι συνίσταται η "βοήθεια" αυτών των μελών;

Διότι απ ότι ξέρω για να διαφυλαχτεί το απόρρητο μιας σελίδας ο αντμινιστρέιτορ θα ορίσει τα καθήκοντα αυτών που προσφέρονται να βοηθήσουν.

Η πρόσβαση σε μια σελίδα για να "συντηρηθεί" -και μάλιστα από ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλά πώς στήνεται μια σελίδα - είναι εξαιρετικά λεπτή υπόθεση και το γνωρίζεις βέβαια.

Νομίζω ότι πρέπει προκειμένω να μας καθησυχάσεις να μας τα πεις αυτά τα συγκεκριμένα καθήκοντα.
Ούτε νομίζω ότι προκύπτει θέμα τακτ να μας αποκαλύψεις τα μέλη που έχουν αναλάβει αυτά τα καθήκοντα, γιατί για καθήκοντα συγκεκριμένα πρόκειται αφού λες ότι έχεις διαφυλάξει το απόρρητο.

Διότι έτσι είναι το δημοκρατικό. Διαφορετικά εγώ είμαι σε θέση αδυναμίας και αυτά σε θέση ισχύος. Οπότε δε πρόκειται πλεον για " λεπτότητα" αλλά για μυστικότητα. Και οι μυστικότητες τλχ εμένα μου φαίνονται ύποπτες.

σ ευχαριστώ και αναμένω

υγ ξέχασα επίσης να σου αναφέρω ότι παρόλο που έβγαλα το ποπ απ ....πάλι δεν ειδοποιούμαι όταν έχω προσωπικό μήνυμα...γιατί; :cry:
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Δεκ 09, 2005 4:04 pm

Ντιάνα καμμία μυστικοπάθεια. Για το απορρήτο και τη δημοκρατική λειτουργία μας έχεις ήδη λάβει απάντηση παραπάνω.
Είμαστε μια ανοικτή ομάδα και ο καθένας βοηθάει όπως νομίζει. Δεν έχει κάποιο σταθερό ρόλο ούτε κάποια συγκεκριμένη αρμοδιότητα. Αυτή την εποχή είναι δυο άτομα αλλά αν αυριο κάποιος ακόμα (πχ εσύ) βρει "κάτι" στο οποίο κρίνει ότι μπορεί να βοηθήσει τότε μετα χαράς θα δεχθώ τη βοήθειά του. Δεν διαλέγω εγώ σαν αντμιν κάποιον και του λέω "έλα να κάνεις αυτό"...δεν αναθέτω καθήκοντα και επομένως δεν ανακοινώνω καθήκοντα. Εθελοντικά αναλαμβάνει και βέβαια με σχετικό έλεγχο από τον admin. Δε μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο που θα πρέπει να ανακοινώσω δημόσια ότι πχ η ντιάνα εθελοντικά ανέλαβε να κλείσει μια "τρύπα" της σελίδας μας.

Αυτό είναι και η "συντήρηση" που λέω. Κλείνουμε "τρύπες" για να συνεχίσει να λειτουργεί η σελίδα. Έτσι επιτυγχάνεται το αποτέλεσμα που καθημερινά βλέπεις και βλέπω.

Το θέμα νομίζω το εξάντλησα από μέρους μου . Αν συνεχίζεις να το θεωρείς ύποπτο αυτό τότε ειλικρινά λυπάμαι [ίσως πάλι αυτό αποδεικνύει ότι όντως είμαστε μια δημοκρατική και ελέυθερη σελίδα.]

θαν
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Δευτ Δεκ 12, 2005 11:46 am

Χριστουγεννιάτικα σόου με πρωταγωνιστή το Yahoo

Εδω και κάμποσες μέρες το Yahoo toolbar εξεδήλωσε την επιθυμία να εγκατασταθεί στον Ι.Ε και εγκαταστάθηκε.
Με βρήκε αντίθετη σε αυτήν την κίνηση που έκανε.Το έβγαλα.Μετά απο το τρίτο ανοιγμα παραθύρου μου έκλεισαν τα άλλα δυο αυτόματα και ο ΙΕ ως δια μαγείας εμφανίστηκε και πάλι με τη συγκεκριμένη γραμμή εργαλείων.
Ξαναγύμνωσα τον εξπλόρερ και για το υπόλοιπο χρονικό διάστημα έδειξε να είναι συνεργάσιμο το ιντερνετικό σύμπαν.
Στην επόμενη σύνδεση όμως το σόου επαναλήφθηκε.Στο τρίτο άνοιγμα παραθύρου,τ'άλλα δυο έκλεισαν και το νεοανοιχθέν είχε το γιαχού τουλμπαρ.
Εκανα οτι θα έκανε κάθε άλλος.Απντέιτ στο νόρτον,στο άνταγουερ,στο σπαιγουερ και σε όλη την αμυντική σάρα και μάρα και σκαναρίσματα.
Κανένα δεν εδειξε κάτι ανησυχητικό.Ολα εμφάνισαν το ηλεκτρονικό μου όχημα ανέγγιχτο.

Σήμερα το σόου είναι εμπλουτισμένο με κανούργια νούμερα.
Εκτός απο το συνηθισμένο εμφανίστηκε και σε κάθε μαρκάρισμα γραμμής να μου δίνει το γιαχού τη δυνατότητα να αποθηκεύσω τα μαρκαρισμένα στο
My web,να ψάξω στο δίκτυο για αυτά που μάρκαρα και διάφορες άλλες τέτοιες ευκολίες που μου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Αν έχει κανείς καμμιά ιδέα επι τούτου παρακαλείται θερμά να την πει..
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες