υποστήριξη

Οικονομική Υποστήριξη του www.e-missos.gr

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τετ Μαρ 30, 2005 11:27 am

καλημέρα σας,
Το περίμενα ότι θα ανοίξει θέμα επι της υποστήριξης. Αυτή είναι η πρώτη και η τελευταία μου σκέψη :

Η σελίδα έχει ένα κόστος όπως είναι λογικό. Ο σκοπός της "οικονομικής υποστήριξης" δεν είναι να μοιραστεί αυτό το κόστος μεταξύ δυο-τριών ή πενήντα ανθρώπων. Δεν μιλάμε για συνδρομή , ούτε για κάποιο συγκεριμένο ποσό που πρέπει οπωσδήποτε να καλυφθεί.
Έκανα τη δημοσίευση του λογαριασμού για όποιον θέλει και μπορεί να συνεισφέρει σε αυτό το κόστος. Επειδή το θέλει και το μπορεί...επειδή πολλοί το ζητούσατε... και επειδή τον τελευταιό καιρό το είχα ανάγκη.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά. To σκεπτικό μου όμως ήταν τόσο απλό. Από την πλευρά μου δεν θα ήθελα να προσθέσω κάτι άλλο..καθώς ήδη αισθάνομαι άβολα για το θέμα που άνοιξα. Κουτσά στραβά εξάλλου θα συνεχίσουμε.

Φιλικά
ΘΑν

υ.γ άσχετο
(Χθες μετά την ανακοίνωση των νέων φόρων ο υφυπουργός οικονομίας σε ερώτηση αν θα αντέξουν οι πολίτες τις αυξήσεις δήλωσε: "τα παλικάρια πεθαίνουν δύσκολα" .)
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Μαρ 30, 2005 10:22 pm

Εμένα Θαν ο τρόπος που χειρίζεσαι το όλο θέμα με κάνει και αισθάνομαι άβολα για να μη πω άσχημα.

Δε μου αρέσει να ξέρω ότι γράφω σε μια σελίδα που ο ιδιοκτήτης της υποφέρει για να τη συντηρεί, ότι τα γυροφέρνει δύσκολα και ότι ¨πεθαίνει παλικαρίσια" για να κάνω εγώ τη τρέλα μου και να γράφω τις τυχόν μεγαλοεμπνεύσεις μου ή κουταμάρες μου.
Θέλω να περνά το ίδιο καλά με μένα μέσα σε αυτή τη Σελίδα όπως κι εγώ και κάθε άλλος.

Δε θέλω θυσίες από κανέναν αλλά ισότητα και στα βάρη και στα οφέλη.

Το τελευταίο καιρό η Σελίδα αντιμετωπίζει προβλήματα. Είτε «πέφτει» είτε έχουμε χάκερς είτε χρειαζόμαστε περισσότερο ¨χώρο¨ είτε χάνονται ολόκληρες θέματικές ενότητες, συχνά μας ενημερώνεις αγαπητέ θαν, ότι θέλουμε άλλο λογισμικό, ότι απευθύνεσαι σε φίλους για βοήθεια τελικά καταλήξαμε ότι έχουμε ανάγκη από καλύτερο και μεγαλύτερο σέρβερ, ίσως και από μια σοβαρή εταιρεία που θα υποστηρίζει τη Σελίδα και το θέμα εντοπίστηκε στο οικονομικό.

Θέλω λοιπόν να έχω την περηφάνια ότι συνεισφέρω οικονομικά και στηρίζω αυτή τη προσπάθεια για να ικανοποιήσω την ιδιοτροπία μου να παραμείνει ξεχωριστή Σελίδα χωρίς διαφημίσεις και τσιριτσαντζουλες και μπανερς και άλλα τέτοια ξεπουλημένα πράγματα που βλέπουν καθημερινά τα ματάκια μου που τα σιχαίνομαι και τα βαριέμαι θανάσιμα, χωρίς να επιβαρύνω κανένα και προ παντός τον ιδιοκτήτη της που έχει και την ευθύνη της.

Επίσης είμαι αρκετά αξιοπρεπής ώστε να μην εποφθαλμιώ ξένα χωράφια και να σκοπεύω σε παραπάνω δικαιώματα από αυτά που ήδη έχω χάρη στη δημοκρατικότητα της Σελίδας και τη δικιά μου και των άλλων χρηστών ακόμα και σε περίπτωση που θα έδινα ¨συνδρομή¨ Θαν.

Οπότε θαν αυτά τα αόριστα περί ελεύθερης συμμετοχής ¨όποιος θέλει και μπορεί¨ τα θεωρώ προσβλητικά. Αν μη τι άλλο θα έπρεπε να δώσεις τη δυνατότητα στα μέλη να αισθάνονται άνετα μέσα σε αυτό το χώρο και αυτό θα γινόταν με μια ωραία εξήγηση του τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις και πως ώστε να λυθούντα προβλήματα δια παντός και να σταματήσει η γκρίνια.

Αντε θαν πάρε το νυστέρι....το σάιτ είναι ερασιτεχνικό λες, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να φερόμαστε και ερασιτεχνικά.....
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Απρ 01, 2005 9:10 am

Καλημέρα ,
Ντιάνα αν και είπα ότι δεν θα συνεχίσω αυτή την κουβέντα σου γράφω για να μη φανεί ότι δε δίνω σημασία στα γραφόμενά σου.
Λοιπόν. Όπως προείπα οι καιροί είναι δύσκολοι για τους περισσότερους. (σιγά το νέο) Σε αυτούς περιλαμβάνομαι και εγώ όπως είναι φυσικό καθότι νέος στον εργασιακό στίβο (λιγότερο από 2 χρόνια).
Η σελίδα αυτή είναι για μένα κομμάτι της ζωής μου - με τα θετικά και τα αρνητικά της-. Κάποιος θα μπορούσε να την πει "χόμπυ". Ίσως να είναι και η σωστή λέξη. Αυτό το "χόμπυ" λοιπόν θα ζήσει όσο πιο πολύ πάει. Πάει=όσο αντέξω κ έχω διάθεση κ δυνατότητες κ τεχνική βοήθεια κ χρήματα.

Μη νιώθεις άβολα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Όπως πολλοί έτσι και εγώ στερούμαι κάτι για να έχω κάτι άλλο. Ανθρώπινο και λογικό το βρίσκω. Δε θα μου άρεσε αλλιώς άλλωστε. Δε θα είχε τη γοητεία που έχει για μένα μέχρι σήμερα αν πχ είχα 1000 ευρώ να πληρώνω το μήνα ένα "τεχνικό" να λύνει προβλήματα και να κάνει ανανεώσεις υλικού. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις..το ελπίζω.

Δεν ζητώ αντίτιμο για το χρόνο που περνάτε εδώ. Καμμία σχέση. Εγώ γουστάρω να κάνω αυτό που κάνω και εσείς να βρίσκεστε εδώ. Αμφίδρομη είναι η σχέση μας.

Απλά μια βοήθεια θα έκανε τα πράγματα ευκολότερα. Όπως λες και εσύ για να μην καταφύγουμε στις διαφημίσεις που έχουν κατακλύσει όλα τα sites.

Ανάγκες υπάρχουν. πχ μεγαλύτερο traffic αφού τα 10GB/μήνα που αγόρασαμε πριν κάποιους μήνες το φτάνουμε στα όρια του.
Ιδέες υπάρχουν. πχ για ενσωμάτωση νέων δυνατοτήτων/χαρακτηριστικών.
Όλα αυτά δυστυχώς ξεκινάνε και ίσως τελειώνουν σε ένα ταμείο.

Τελειώνω το θέμα από την πλευρά μου λέγοντας ότι σε καμμία περίπτωση δεν ζητώ . Να πω την αλήθεια και εμένα δε μου άρεσε η ιδέα (που δεν ήταν και δική μου) της οικονομικής υποστήριξης που ίσως να καταλήγει και σε ελεημοσύνη.

Να προσέχετε τα ψέματα ΚΑΙ σήμερα.
Σας ευχαριστώ.
ΘαΝ
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Απρ 01, 2005 9:43 am

Καλημέρα θαν και καλό μήνα.
Ετσι είναι. Το χώρο τον αγαπάμε και τον στηρίζουμε από όλες τις απόψεις. Πολλά φιλιά και καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης