υποστήριξη

Οικονομική Υποστήριξη του www.e-missos.gr

προτάσεις - παρατηρήσεις - ιδέες σχετικές με το www.e-missos.gr ...και βεβαίως ερωτήσεις για τυχόν προβλήματα και απορίες και από επισκέπτες [δεν απαιτείται εγγραφή]

Οικονομική Υποστήριξη του www.e-missos.gr

Δημοσίευσηαπό than sigma » Σάβ Μαρ 26, 2005 11:37 am

Σε καιρούς δύσκολους οικονομικά για τους περισσότερους είναι που θέλουμε ακόμα περισσότερο να παραμείνουμε ερασιτέχνες σε αυτό που κάνουμε 4 χρόνια σχεδόν σε αυτό το χώρο..
Σκέφτηκα λοιπόν να "ξεθάψω" τον φοιτητικό μου λογαριασμό:

Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος
Αριθ. Λογαριασμού 251/609070-25
Δικαιούχος Σακελλαρόπουλος Θανάσης

Τα τυχόν έσοδα που θα προκύψουν έχουν αποκλειστικό σκοπό την ανάπτυξη και την αναβάθμιση των πάντα δωρεάν (και χωρίς διαφημίσεις) λειτουργιών του www.e-missos.gr και σε καμμία περίπτωση το κερδοσκοπικό όφελος.

Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ για την επιδοκιμασία της προσπάθειάς μας όλα αυτά τα χρόνια.

Θανάσης
www.e-missos.gr
Τελευταία επεξεργασία από than sigma και Σάβ Νοέμ 10, 2007 10:31 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Μαρ 28, 2005 9:42 pm

Μπράβο θανάση που το αποφάσισες.
Διότι και οι ερασιτεχνικές προσπάθειες για να πάνε μπροστά,χρειάζονται και μιά σχετική οικονομική υποβοήθηση.
Και η ερασιτεχνική ποδοσφαιρική ομάδα της πόλης μου,όσο τα ταμεία ήταν άδεια,η τελευταία της τελευταίας κατηγορίας ήταν.
Μόλις όμως έβαλε λεφτά ο απατεώνας,ο εργολάβος της περιοχής που κτίζει τα αυθαίρετα την νύκτα και καθε χρόνο ανεβαίνουμε και κατηγορία.
Υπολογίζουμε σε πέντε χρόνια,άν συνεχίσουμε με αυτό το ρυθμό (και γιατί να μήν συνεχίσουμε άλλωστε),να φθάσουμε στην πρώτη κατηγορία και να τερματίσουμε δευτεραθλητές μετά τον ολυμπιακό (εντάξει μήν το παρακάνουμε.Δέν μπορούμε να περάσουμε και τον ολυμπιακό).
Να ζούμε να είμαστε καλά μετά απο λίγα χρόνια,να δείτε το χωριό μου να παίζει με την ρεάλ και να τρίβετε τα μάτια σας.

Αγοράσαμε τρείς σέρβους,δύο πολωνούς,τρείς ουγκανέζους (άλογα κανονικά), μιά ντουζίνα αλβανούς,κάτι χύμα από πρώην σοβιετική ένωση,ακαθορίστου εθνικότητας και συναφών λοιπών γλωσσωπολιτιστικοιστορικών γνωρισμάτων και τώρα διαπραγματευόμαστε δύο ουρουγουανούς.Ναι όπως το ακούσατε δέν σας κάνω καθόλου πλάκα,θα φέρουμε στο χωριό δύο ουρουγουανούς, που είναι καλοί τεχνίτες και επιτελικοί παίκτες (χρειάζονται δύο καλοί κουμανταδόροι για το κέντρο της ομάδας.Δέν χρειάζονται νομίζετε; Εγώ τους το λέω από καιρό πώς άμα παίξουμε με καμμιά πιο γερή ομάδα,θα έχουμε πρόβλημα,καθότι δέν υπάρχει αρμονία και οργάνωση στο παιχνίδι με τόσους παίκτες διαφορετικών ποδοσφαιρικών σχολών που μάζεψε ο απατεώνας).
Θα φύγει τον άλλο μήνα λοιπόν αντιπροσωπεία από το χωριό,με τον δήμαρχο,τον γραμματέα,τον παπά,τον προεδρο της ομάδας,τον προπονητή και μερικά ακόμη επιφανή στελέχη της πόλης για να πάνε στην ουρουγουάη.
Και πάμε στην ουρουγουάη,διότι εκεί έχουμε τον συντοπίτη μας τον αποστόλη,που θα μεσολαβήσει,καθότι ξέρει και την γλώσσα.Είναι χρόνια εκεί και έχει πιαστεί καλά με τον φούρνο τον παραδοσιακό τον ηπειρώτικο που διατηρεί στην λατινοαμερικάνικη αυτή χώρα.Δίνει στους ντόπιους ψωμί και τον πληρώνουν με κόκες.
Περισσότερα δέν σας λέω.Δέν θα τα βγάλουμε και όλα στα φόρα.

Και επιστρέφω και πάλι στο θέμα μας,διότι πλάτιασα και πάλι ώς συνήθως.
Το λοιπόν........μα ποιό είναι το θέμα μας;
Α ναι!
Το λοιπόν,όλοι από αύριο να ενισχύσουμε τον θανάση και το μίσσος.
Μήν είστε τσιγκούνηδες.
Λογαριασμό μας έδωσε,ουρά όλοι αυριο λοιπόν στην εθνική.
Διανατίνα,πρωί πρωί να πα΄ς να καταθέσεις και μετά να μας δημοσιεύσεις το ποσό και τον αριθμό της αποδειξης που θα λάβεις,για να δώσεις σε όλους μας το καλό παράδειγμα.
Άλλά και εσύ ρε θανάση,λίγο φλού μας τα είπες τα πράγματα.
Ούτε τι θές να κάνεις μας λές,ούτε ποιό είναι το κόστος μας λές,ούτε μας οργανώνεις να ξέρουμε και εμείς τι πρέπει να σου στείλουμε.
Ελπίζω να ΜΗΝ πάρεις τελικά ένα ωραίο λογισμικό που συζητάγαμε τις προάλλες στα μυνήματα που χάθηκαν,διότι όπως μας πληροφόρησαν τότε απο ότι θυμάσαι οι φίλγκουντ και λυκος,είναι απατεωνιά και νταβατζιλίκι η υποθεση.
Άντε.....όλοι μαζί στην εθνική,
για να σωθεί το μαγαζί.

Και όσοι δέν θέλετε να καταθέσετε χρήματα για την υποστήριξη του μίσσος,να σας δώσω εγώ τραπεζικό λογαριασμό να καταθέσετε χρήματα για την υποστήριξη της ποδοσφαιρικής ομάδας που σας προανέφερα.
Να πα΄ρουμε τους δύο ουρουγουανούς επιτέλους που χρειαζόμαστε.
Θα σας αποστείλουν ευχαριστήριες επιστολές,ο δήμαρχος με συσσωμο το συμβούλιο της πόλης,ο εργολάβος ο απατεώνας,ακόμη και ο αποστολης από την ουρουγουάη,που όλο και κανένα γραμμάριο θα έχει εσώκλειστο με΄σα για ανταπόδωση.
Και μήν με ρωτάτε τι γραμμάριο.
Εξαρτάται.
Μαύρο ή άσπρο πάντως,όπως προβληματίζεται και ο μπουχέσας ο βαβυλώνιος στο τόπικ του.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τρί Μαρ 29, 2005 12:35 pm

Και βέβαια στηρίζω τη πρόταση όπως και στο παρελθόν για συμμετοχή στα έξοδα της σελίδας προκειμένου να αναβαθμιστεί.
Θαν απ ότι έμαθα δε είναι τόσο θέμα λογισμικού όσο σέρβερ όπως είπε χρήστης εδώ αλλά όπως έμαθα και γω από άλλες πληροφορίες.
Ποιό είναι το κόστος για να γίνει αυτό;
Ρωτώ για να μπορέσουμε να υπολογίσουμε περίπου τη συμμετοχή μας γιατί δε θα ήταν χρήσιμο να δώσουμε κάποια χρήματα και τελικά να μη συγκεντρωθεί το απαιτούμενο ποσό, έτσι δεν είναι; :)
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Xenia » Τρί Μαρ 29, 2005 1:26 pm

Aν και αρμόδιος να απαντήσει είναι ο than θα ήθελα να πω το εξής. :arrow:
Το κόστος μιας σελίδας όπως αυτής που μεγάλωσε αρκετά πλέον είναι πολύπλευρο και ίσως όχι τόσο μετρήσιμο. Παράδειγμα μπορεί να αποτελέσει το χρηματικό ποσό που δαπανήθηκε τον τελευταίο μήνα για να αντέξει η σελίδα τις επιθέσεις πχ restore της βάσης από την hosting .
Παράδειγμα του μη μετρήσιμου είναι ίσως και ο χρόνος που χρειάζεται να είναι συνδεδεμένος ο admin για να συντηρεί,"περιφρουρεί",αναβαθμίζει,ανανεώνει τόσο την αίθουσα όσο και το κυρίως site.
Αν μπούμε στη διαδικασία να μετρήσουμε ακριβώς το κόστος -τα γιατί και τα πως του- τότε θα έχουμε τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα.Νομίζω.

Επομένως προτείνω -και νομίζω και ο than θα συμφωνήσει- να καταθέσει ο καθένας μας ότι αυτός κρίνει και το κυριώτερο ότι αντέχει η τσέπη μας. Έτσι θα είναι μια πραγματική βοήθεια - υποστήριξη της προσπάθειας.

Σκεφτείτε ότι περπατάμε σε ένα σοκάκι κάποιου νησιού και ξαφνικά βλέπουμε δυο τραγουδοποιούς να φτιάχνουν κομμάτια στα σκαλιά ενός διατηρητέου. Πέρνουμε μια μπύρα από το περίπτερο και καθόμαστε κάτω στο πλακόστρωτο ...κοιτάμε, ακούμε , μιλάμε, θυμόμαστε, γελάμε...ξαφνικά βλέπουμε ένα ψάθινο καπέλο να περιφέρεται από χέρι σε χέρι...και εκεί ρίχνουμε ένα κέρμα!!!

Αυτό το κέρμα είναι που έχει ανάγκη η σελίδα. Δεν έχει σημασία η αξία. Το κέρμα είναι το ζητούμενο.

φιλιά
Ξένια

edit: 'Όταν λέω "μεγάλωσε αρκετά" δεν εννοώ ότι πάλιωσε. Εννοώ πχ τους 65 επισκέπτες online που είναι στο site (εκτός αίθουσας) αυτή τη στιγμή (14:30). Ή ας πούμε τις κατα μέσο όρο 12.000 σελίδες που ανοίγουν καθημερινά. Για να μη με κράξει ο than.
i still hate g. bush
--------------------------------------------------------
Kαι για να μην ξεχνιόμαστε... ας ρίξουμε και μια ψήφο στη παρέα μας.
Άβαταρ μέλους
Xenia
moderator

πήρα σβάρνα τα σοκάκια

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Τρί Μαρ 29, 2005 3:56 pm

Mου φαίνονται κάπως αόριστα αυτά τα περί μη μετρήσιμου, ξένια.
Να δώσουμε χρήματα έτσι γενικά και αόριστα για τις ώρες που ο θαν ασχολείται με το σάιτ? Τότε να ζητήσω κι εγώ λεφτά για το ποστ που γράφω και για τις ώρες που διαβάζω τα ποστ των άλλων, για τις ώρες που βλέπω τηλεόραση, που διαβάζω ένα βιβλίο, που πάω βόλτα...μέχρι και για την τουαλέτα που κάνω την ανάγκη μου που αν το σκεφτείς ξοδεύω ένα ρολό χαρτί. Δε συμφέρει.
Να βάλουμε δηλαδή τα φράγγα κι εκεί που ως τώρα δεν ήτανε. Στον δημιουργικό χρόνο μας. Δεν είμαστε καλά ρε ξένια!
Επίσης ατυχής η σύγκριση με τον τραγουδοποιό. Πολύ φιλανθρωπικό μου κάνει κι εγώ δεν τα μασάω κάτι τέτοια όταν είμαι στα σοκάκια κάποιου νησιού και όπου κι αν είμαι δηλαδή(:twisted: ). Αν θέλει ο τραγουδοποιός να τον κεράσω μια μπύρα πολύ ευχαρίστως αλλά τα άλλα με τα καπέλα και τα λοιπά να πάει να τα πουλήσει αλλού.
Τώρα αν πρόκειται για τα χρήματα που έχουν δαπανηθεί ως τώρα νομίζω κακώς ο θανάσης δεν ζήτησε τη συνδρομή μας από πριν.
Αν δεν κάνω λάθος είχε τεθεί από κάποιους τέτοιο ζήτημα.
Αν τα χρήματα που ζητάει είναι γι αυτό το λόγο να το ξέρουμε. Κακό δεν είναι.
Αν πάλι είναι για να την από δω και πέρα διατήρηση του σάιτ να το ξέρουμε κι αυτό.
Όλα πια θέλουμε να τα ξέρουμε. Τι δίψα για γνώση είναι αυτή!

Συνοψίζω.
Όταν μιλάμε για λεφτά πρόκειται για κάτι μετρήσιμο,πάει τελείωσε.
Να μας πει ο θανάσης περίπου το ποσό να ξέρουμε πως θα μοιράσουμε το κομπόδεμά μας γιατί προέκυψε και η ενίσχυση της ομάδας του άσπικ.
Αυτό που οφείλουμε νομίζω να κανουμε είναι να μοιραζόμαστε τα έξοδα συντήρησης και να μην επιβαρύνεται μόνο ένας άνθρωπος.
Να λέμε όμως τα πράγματα με το όνομά τους και να μην κρυβόμαστε πίσω από γενικολογίες...
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό atomant » Τρί Μαρ 29, 2005 4:18 pm

Οποιος θέλει δίνει οτι μπορεί.
Και ο Θανάσης τα είπε σωστά.
Και το υπόστεγο πρέπει να σωθεί.

ΥΓ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ τι ρόλο παίζει κι αυτή η Ρεάλ Μαδρίτης Ασπίκ.

Εδωσε, λέει, 25 δισ. για να πάρει τον Ζινεντίν Ζιντάν απ' τη Γιουβέντους, ενώ μ' ένα ταλιράκι (δισ.) ακόμη θ' αγόραζε την Ολυμπιακή μας Αεροπορία.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΜΠΙΖΝΕΣ ΠΛΑΝ της Ρεάλ, κι ό,τι να πω δεν θα 'ναι τεκμηριωμένο.
Ομως μου ακούγεται περίεργο να επενδύεις μια εικοσιπενταρού (δισ.) σ' ένα σώβρακο, μια φανέλα και δύο στραβά πόδια (που το πολύ πολύ να σκίσουν καμιά 20αριά φορές το απέναντι διχτάκι) και να μη δίνεις ακόμη ένα ταλιράκι για ν' αποκτήσεις ολόκληρο αεροπορικό στόλο.

ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΩΣ ΒΑΣΙΚΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ της αναστήλωσης αυτού του ιερού υποστέγου (θα γίνει έρανος ; ) δικαιούμαι μια σουίτα πλήρως εξοπλισμένη με τζακούζι, σάουνα και τα σχετικά, ώστε να ατενίζω ο ευσεβής από κει ψηλά το χριστεπώνυμον πλήρωμα.

Θενγκς προκαταβολικά

(θα βοηθήσω στα μπετά).
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τρί Μαρ 29, 2005 10:35 pm

atomant έγραψε:ΥΓ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ τι ρόλο παίζει κι αυτή η Ρεάλ Μαδρίτης Ασπίκ.

Εδωσε, λέει, 25 δισ. για να πάρει τον Ζινεντίν Ζιντάν απ' τη Γιουβέντους, ενώ μ' ένα ταλιράκι (δισ.) ακόμη θ' αγόραζε την Ολυμπιακή μας Αεροπορία.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΜΠΙΖΝΕΣ ΠΛΑΝ της Ρεάλ, κι ό,τι να πω δεν θα 'ναι τεκμηριωμένο.
Ομως μου ακούγεται περίεργο να επενδύεις μια εικοσιπενταρού (δισ.) σ' ένα σώβρακο, μια φανέλα και δύο στραβά πόδια (που το πολύ πολύ να σκίσουν καμιά 20αριά φορές το απέναντι διχτάκι) και να μη δίνεις ακόμη ένα ταλιράκι για ν' αποκτήσεις ολόκληρο αεροπορικό στόλο.

Και να σκεφτείς άτομαντ,πώς ο ζιντάν θεωρείται εδώ και λίγα χρόνια,κανονικό ψοφάλογο που δέν μπορεί να πα΄ρει τα πόδια του.
Έτσι τουλάχιστον υποστηρίζουν αρκετοί ειδικοί περί τα ποδοσφαιρικά.
Όμως αυτό είναι φυσιολογικό διότι σήμερα τόσο ο ζιντάν,όσο και τα άλλα δέκα -δεκαπέντε γνωστά ονόματα, που αλωνίζουν τα ευρωπαικά ποδοσφαιρικά σαλόνια,η αξία τους δέν έχει ένα πραγματικό παικτικό αντίκρυσμα όπως ενδεχομένως θα έπρεπε,(άν μπορούσαμε να το εκφράσουμε έτσι),αλλά βασίζεται σε ένα πλασματικό σύστημα αξιών , που απλώνεται <<θεαματικά>> με όλα τα μέσα και τους τρόπους,ανάλογο του φαίημ στόρυ και λοιπά.
Και που αυτό το σωου βέβαια,που λέγεται ευρωπαικό ποδόσφαιρο,αποφέρει τεράστια κέρδη.
Όσο και το εμπόριο ναρκωτικών πιστεύω (ποιά είναι η πραγματική αξία των ναρκωτικών; ).
Έτσι λοιπόν η κατα πολύ επιπρόσθετη αξία,το καπέλο, που καλούνται να πληρώσουν οι μεγάλες ομάδες βιτρίνες,όπως και η ρεάλ για τον ζιντάν (μιά ρεάλ που υπακούει στις εντολές των στοιχηματικών εταιριών που ανήκει) είναι αυτό που θα διασφαλίσει στους κεφαλαιοκράτες τον πλουτισμό τους,με μιά σειρά πλαστών υπεραξιών σε όλα τα παράγωγα αγαθά που θα μας πουλήσουν.
Και έτσι θα φάνε όλοι.
Επειδή όμως το ίδιο λίγο πολύ γίνεται και στο χρηματιστήριο (θα μας το έλεγε ο καλός φίλος στραίητζερ άν ήταν ακόμη εδώ) στο τραπεζικό σύστημα,στο εμπόριο και γενικά σε κάθε οικονομικό τομέα,θα πρέπει να μας προβληματίσει κατά πόσο οι αξίες,ανταποκρίνονται σε μετρήσιμα μεγέθη που πιστεύει ο μπόρντιγκ.

Για την παραγωγή ενός μαρουλιού για παράδειγμα,το κόστος που θα απαιτηθεί υποτίθεται πώς είναι πάντα συγκεκριμένο και μετρήσιμο.
Παρόλαυτά,η τελική του αξία,θα μπορούσε να διαφοροποιείται αρκετά κάθε εποχή και να διαμορφώνεται όχι μόνο από τις κλιματολογικές συνθήκες και την πληθωριστικότητα που θα είχε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα,όχι μόνο απο το κερδοσκοπικό παιχνίδι που ενδεχομένως να έκαναν οι χονδρέμποροι,αλλά και απο ένα σύστημα πληροφόρησης και φημολογίας που πολλές φορές συνοδεύει τα προιόντα.
Μπορεί κάποιοι ειδικοι επιστήμονες ερευνητές να αποφανθούν πώς το μαρούλι ευθύνεται για καρκίνο των εντέρων,οποτε η τιμή του να πατώσει,ή αντιθέτως να πούν πώς προστατεύει από καρκίνο των εντέρων,οπότε η τιμή του θα πάει στα ύψη.
Ή μπορεί στις κοσμικές φυλλάδες,να μας περάσουν σάν μόδα, πώς ένα ωραίο μπουκέτο πράσινα τρυφερά μαρούλια που θα προσφέρουμε στην καλή μας,είναι πολύ πιο ερωτικό από ένα μπουκέτο κόκκινα συνηθισμένα τριαντάφυλλα,οπότε και πάλι η τιμή τους θα ανέβει.
Πολλά μπορούν να ειπωθουν ακόμη και για ένα μαρούλι σήμερα...
Έτσι λοιπόν ουσιαστικά δέν αγοράζουμε ένα πραγματικό αγαθό,αλλά την φήμη που το ακολουθεί.

Πόσα κιλά εφημερίδες κουβαλάμε κάθε μέρα σπίτι;
Με ποσες πληροφορίες στουμπώνουμε το ζαλισμένο μας κεφάλι;
Και όλες,οι πληροφορίες,παραπεμπουν σε άλλες πληροφορίες,με τελικό προορισμό την κατανάλωση ενός προιόντος και το οποίο προιόν και αυτό μιά πληροφορία είναι ουσιαστικά που παραπέμπει σε μιά αλλη πληροφορία προιόν.
Ακόμη και η τέχνη,οι καινούργιες κινηματογραφικές ταινίες,τα βιβλία,οτιδήποτε,πληροφορίες είναι που μας οδηγούν σε άλλες πληροφορίες προιόντα.
Και εμείς μαζεύουμε,μαζεύουμε,μαζεύουμε.

Πόσα ένθετα με ειδική θεματολογία και πόσες ταινίες ή και ντοκυμανταίρ σε ντιβιντί,μαζεύετε για παράδειγμα κάθε βδομάδα από τις εφημερίδες ή τα περιοδικά που κυκλοφορούν;
Νομίζετε βέβαια πώς είναι αξιόλογα και σημαντικά και είναι κρίμα να τα χάσετε.
Έτσι δέν είναι;
Μαλακίες είναι.
Έχετε πέσει θύματα.
Ακόμη και το μεγαλύτερο αριστούργημα,όταν διανέμεται με αυτόν τον τρόπο,είναι απλώς μιά πληροφορία που στόχο έχει να σε βάλει για τα καλά στον διαφημησιολογικό υπερκαταναλωτισμό.
Ακόμη και το <ντόγκβιλ> παράδειγμα,όταν μας το προσφέρουν με αυτό τον τρόπο μέσα από μιά κυριακάτικη φυλλάδα,η καλλιτεχνική του και άλλη αξία,καταντάει να είναι ίδια με τα χελωνονινζάκια και ουσιαστικά είναι μιά πληροφορία και τίποτα άλλο (εσείς νομίζετε πώς ει΄ναι κάτι άλλο διότι κολακευτήκατε που βρήκατε πληροφορίες να σας ταιριάζουν,αλλά στην πραγματικότητα την πατήσατε.Εχετε τσιμπησει το δόλωμα πολύ άσχημα).
Διότι η αξία και το νόημα των πραγμάτων,είναι και η πολιτική θέση που υποδηλωνουν ή και κατέχουν στον χώρο και οποιαδήποτε προσβολή αυτής (της πολιτικής τους θέσης) σημαίνει την απονοηματοδότησή και την πλήρη απαξίωσή τους.
Αυτά τα πράγματα,μέχρι πρίν λίγες δεκαετίες ήταν αυτονόητα και υπήρχε σεβασμός στην πολιτική θέση (πραγματική αξία) των πραγμάτων.
Δέν μπορείς να ακούς σαββόπουλο ή θεοδωράκη από το φαίημ στόρυ και να καμώνεσαι πώς ακούς ποιοτικά τραγούδια τώρα,πολύ καλύτερα από τα τραγούδια του καρβέλα και του δάντη.
Είσαι καραγκιόζης μεγάλος άν το λές αυτό,διότι και ο θεοδωράκης και ο καρβέλλας έχουν την ίδια ακριβώς αξία και απαιτούν το ίδιο συγκινησιακό υπόβαθρο όταν ακούγονται απο το φαίημ στόρυ και τα υπόλοιπα που λές είναι παπαριές διαφημολόγησης του συστήματος υπεραξιών του θεάματος.

Και για να μήν καταλήξω και πάλι στο μεταμοντέρνο που το πάω λάου λάου από ότι καταλάβατε,γυρίζω στο θέμα για να πώ,πώς τελικά σε ένα κόσμο που τα πάντα είναι φήμες και πληροφορίες,χωρίς τίποτα συγκεκριμένο και μετρήσιμο,θα έπρεπε να συμφωνήσω τελικά με τον μπόρντιγκ,πώς καλό είναι ο θανάσης να μήν μπλέκει τις ιδέες και την οικονομία όπως μας τα μπερδεύει στο τόπικ που άνοιξε και να μας ορίσει το συγκεκριμένο κόστος που απαιτείται και συνδρομητικά ή με όποιον άλλο συγκεκριμένο παλι και μετρήσιμο τρόπο,να συνεισφέρουμε αυτό που μας αναλογεί.
Ναι.

Όχι.
Αλλά τελικά όμως δέν θα συμφωνήσω με τον μπόρντιγκ,αφού έτσι θα κινδυνεύαμε να χαρακτηριστούμε μίζεροι και γκρινιάρηδες άν τα πούμε αυτά και εμπάσει περιπτώσει δέν θα εκτονώσουμε τώρα την οργή για την κοινωνία που ζούμε πάνω στον θανάση.Για αυτό καλό είναι να μήν του πούμε τίποτα και να συνεισφέρουμε απλώς όπως μας ζήτησε.

Θα μου πείτε βέβαια,πώς αφού συμφώνησες με τον θανάση,τι στο διαολο έγραψες ένα ολόκληρο σεντόνι με τους λόγους που θα έπρεπε να διαφωνείς μαζί του;
Θα σας απαντήσω,πώς έτσι είμαι εγώ.Συμφωνώ διαφωνώντας. Κουβέντα να γίνεται δηλαδή.
Εξάλλου μήν ξεχνάτε,πώς οι οικονομικές συναλλαγές των ανθρώπων,πρωτίστως αφορούν τις κοινωνικές τους σχέσεις και μετά οτιδήποτε άλλο.
Ναι

Όχι.
Και εξάλλου την κυριακή,θα δώσω πάλι ένα δίφραγκο στον δεκάχρονο δεκάχρονο γιανάκη,για να πάει πρωί πρωί να προλάβει τις κυριακάτικες φυλλάδες.
Τι να λέμε τώρα....
Άμα είναι θύμα ο άνθρωπος...
Ναι.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Μαρ 30, 2005 8:15 am

είμαι μέσα στο μισσοσ.
παραείμαι μάλιστα και σας κουράζω.
είμαι μέσα, και μερικοί από μας εδώ και δυο χρόνια τουλάχιστον, είχαμε ζητήσει από το θαν κάπως να συνεισφέρουμε, γιατί όλα τα πράγματα έχουν κόστος που είναι πέραν του χρόνου και της δημιουργίας.
ντε μπόρντιγκ, επειδή ξέρω ότι σ' αρέσουν τρομερά και αδυσώπητα τα κείμανά μου, θα σου κάνω ευκολίες: αυτά που θα διαβάζεις με έψιλον, θα πληρώνεις ένα ευρώπουλο την ατάκα, κι εγώ για να σε βοηθήσω, θα μπαίνω και σαν γκεστ, οπότε θα με διαβάζεις τσάμπα!
εγώ ως κυρία, φυσικά δε θα πληρώνω για να σε διαβάζω (για άλλα δε μιλάμε δημόσια). ποδόσφαιρο εγώ δεν παίζω.
πάντως μια συνδρομή είναι αναγκαία, το καταλαβαίνω, τουλάχιστον για κάποιους σαν και του λόγου μου. το μισσοσ πρέπει να διατηρηθεί. είναι το σπίτι μας. κι είναι ανοιχτό σε όλους.
θαν, καλή δύναμη. θέλουμε να είμαστε μαζί.
καλημέρα
ελένη
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τετ Μαρ 30, 2005 9:11 am

νομιζω πως το τοπικ το ξεχειλωσε η ξενια

ο θανασης ηταν αρκετα αοριστος αλλα σε τελικη αναλυση αυτο που εννοησε ειναι η εθελοντικη οικονομικη συμμετοχη σε μια προσπαθεια που τεχνικα και οικονομικα στηριζει μοναχος του

τωρα η αποψη της ξενιας περι τροβαδουρων στα νησια θυμιζει μαλλον φιλανθρωπια και ειναι ατυχης
οπως επισης και η αποψη του ΜΗ μετρησιμου

τιποτα δεν ειναι ΜΗ μετρησιμο, ποσο μαλλον δε οταν αυτο κοστολογειται!

αγαπητη Ξενια
οι εργασιες στην Πληροφορικη κοστολογουνται
οπως επισης και η κινηση στη σελιδα(ες) κοστολογειται
οι ανακριβειες που αναφερεις δεν προσθετουν στην αποψη σου αλλα την αποδυναμωνουν
65 ταυτοχρονοι επισκεπτες απο μονο του δεν λεει τιποτα
ο χρονος που χρειαζεται ενας admin για να τα βγαλει περα, παλι δε λεει τιποτα
αλλωστε η επιλογη του να μην υπαρχουν moderator, να μεινει το site χωρις διαφημισεις, να μεινει "ερασιτεχνικη" αυτη η προσπαθεια (οπως αναφερεται στις πρωτες σελιδες) οδηγει απο μονο του στη συνεισφορα ενος ή λιγων στη διατηρηση αυτου του σαιτ υπο το σημερινο καθεστως

ειναι προφανες πως το μισσος ΠΑΡΑμεγαλωσε

το μικρο συνοικιακο μαγαζακι επαψε να φιλοξενει τη γνωστη παρεα κι αρχισε να εχει κοσμο
κι ο κοσμος φερνει κι αλλο κοσμο

η αλλαγη σερβερ προφανως δειχνει πως η μετακομιση αφορουσε μεγαλυτερο "μαγαζι", να "χωραμε" πιο πολλοι και να εξυπηρετουμαστε περισσοτεροι και περισσοτερο
κι η πολυκοσμια ειναι ομορφη και πολυχρωμη αλλα κι επικινδυνη

συμφωνω με την οικονομικη συνεισφορα αλλα, ναι, δεν ειναι κακο να συμφωνηθει ενα αντιτιμο που θα αντιπροσωπευει ενα στοχο

αν π.χ. σκοπος μας ειναι η πληρωμη εταιριας για φιλοξενια του μισσος αυτο ειναι ενα μηνιαιο περιοδικο κοστος κι ευχαριστως να το μοιραστουμε πεντε, δεκα ή πενηντα ανθρωποι
αν τιθεται θεμα συντηρησης του σαιτ τοτε δεν προτιθεμαι να συνεισφερω ουτε δραχμη (για να θυμηθουμε το παλιο μας νομισμα) μιας και πιστευω πως η αναπτυξη-συντηρηση αυτης της προσπαθειας ΠΡΕΠΕΙ να παραμεινει ερασιτεχνικη και ν αποτελει χομπυ κι εσωτερικη αναγκη

Με αλλα λογια θα ηθελα να γνωριζω το αντικρισμα της οικονομικης συνεισφορας μου

Αν αυτο με κανει στρυφνο, αδιάφορο ή ψυχρό αυτό είναι βεβαια εκτιμηση του καθενα απο εμας
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Τετ Μαρ 30, 2005 11:00 am

Λοιπόν, λίγα και καλά:
Το κόστος φιλοξενίας σε έναν σέρβερ, με μέτρια χωρητικότητα, με μέτριο bandwith καθώς και η ανανέωση του domain name, είναι περίπου 200 ευρώ το χρόνο.
Με ένα δεκαρικάκι ο καθένας καθαρίσατε.

Υ.Γ
Αφού μεγάλωσε στα 4 αυτά χρόνια, θα έπρεπε να το είχατε ρίξει και λίγο στο managment για να μην χρειάζεται να βάζετε λεφτά από την τσέπη σας. Δεν είναι κακό πράγμα οι διαφημίσεις.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Επόμενο

Επιστροφή στο υποστήριξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης