ας γράψουμε ιστορίες

Γρανίτα απο χιόνι

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τετ Δεκ 24, 2008 2:17 pm

“londino amsteradam i verolino exeis 3exasei pou akrivws 8eleis na pas”

Πότε η γύμνια θα πενθεί τη σιωπή;
Πότε η παρηγοριά θα πίνει το κουδούνισμα;
Πότε το χαμόγελο θα θυμάται τη σκέψη;
Πότε η ματιά θα λησμονεί την κατάρα;

Όταν η ορμή θα φωτίζει το σύννεφο...
Όταν το ψέμα θα σκέφτεται το παράθυρο...
Όταν ο άνεμος θα αλλάζει τη νωθρότητα...
Όταν η κατάρα θα κοιτάζει τον παράδεισο...

Προσοχή! Το καύσιμο αυτό προέρχεται από ανατίναξη.
Αγοράστηκε ένα απόγευμα Φλεβάρη σε παζάρι οινοπνεύματος υποσχόμενο μονομερή μακροημέρευση σε ελάχιστους και σίγουρα αποτελέσματα. Πληρώθηκε από το αβέβαιο μέλλον με νόμισμα εποχής για λόγους συνήθειας και συναισθηματικής αξιοπιστίας. Δόθηκε για πρώτη χρήση σε ερασιτέχνες ανθρώπους που το χρησιμοποίησαν για στιγμιαία απόλαυση [πειραματικά] σε καιρό πολέμου. Μυρίστηκε για ασφάλεια πολλάκις προτού χρησιμοποιηθεί και προσέφερε έκπληξη σε κανέναν και πόνο σε όσους είχαν απομείνει. Προσδοκούσε ακάλυπτες υποσχέσεις και ταξίδια μακρινά σε διυλιστήρια αισθημάτων. Έπαιζε τακτικά με την ανάσα της φλόγας και αρεσκόταν να φωλιάζει σε πληγές με ελάχιστο αίμα ώστε να προκαλεί νόμιμο πόνο . Διακινούσε εγωιστικά σχέσεις με ριπές πολυβόλων σαν να μη φοβόταν -έστω λίγο- το τέλος της έκρηξης. Υπήρξε θιασώτης της καύσης κάθε διαφορετικότητας και αναπάντεχος επικριτής της πρώτης προσσελήνωσης. Δοκίμασε την ανάμιξη με άλλες εύφλεκτες ύλες όπως ευθύνη, προσπάθεια, σεβασμός, αλήθεια ώσπου κατέληξε να δεσμευτεί με την ταχύτητα των αστραπιαίων αποφάσεων ενός μωρού. Κατέληξε μοιραία ένα βράδυ Δευτέρας εώς Τετάρτης σε μια μεγαλοπρεπή ανατίναξη τριών τεσσάρων ετών .
Ακόμα σε κάποιο σημείο του πλανήτη φλέγεται. Φλέγεται όπως κάθε καύσιμο μέχρι να γίνει καπνός και μετά τίποτα.

Χρόνια Καλά όμως.
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό new entry » Τετ Φεβ 04, 2009 10:35 am

η σαφής αντικατάσταση
βγαίνει στο δρόμο βρίσκει κι αγοράζει
λιώνει τα χιόνια πίνει κι αγκαλιάζει
ταξιδεύει με χίλια ρωτά κι αηδιάζει
ουστ από δω τεράστιο ψέμα!
η σαφής αντικατάσταση
γεννιέται ύπουλα και μεγαλώνει παράνομα
αντιγράφει τραγούδια και νιώθει κενά - …
πίνει ποτά και θέλει νερά – στα πρόσωπα της
προδίδει και ξεχνάει – αν θυμόταν ποτε
ουστ από δω τεράστιε εαυτέ σου!
η σαφής αντικατάσταση
στηρίζεται σε υπερβολές και κατηγόριες
μεγάλα λόγια και μικρή καρδιά
πνίγει τις ανάσες και δήθεν κλαίει
βρε ουστ από δω παλιομηνπωκαλυτερα!
new entry

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 04, 2009 11:22 am

Τί να εννοεί άραγε ο γράφων; για ποιά σαφή αντικατάσταση μιλάει; Πρωτίστως μιλάει για αντικατάσταση. Που σημαίνει ότι σε ένα υποκείμενο, είτε αυτό είναι μια κοινωνία, είτε μια ομάδα, είτε τάξη, είτε πρόσωπο, είτε νόημα, ακόμη και ιδέα, μπορεί να γίνει μια αντικατάσταση.
Αυτό σημαίνει ότι αυτή η κοινωνία, ομάδα, τάξη, πρόσωπο, νόημα, ιδέα, μπορεί να αντικατασταθεί πλήρως και ολοκληρωμένα από κάτι άλλο, σαφώς οριοθετημένο, επαρκώς ορισμένο, πλήρως διακεκριμένο (αλλιώς δε θα μιλάγαμε για αντι-κατάσταση).
Μήπως πάλι αυτό σημαίνει ότι αυτό που αντικαταστάθηκε, αυτό που προϋπήρχε, ήταν και αυτό σαφώς οριοθετημένο, επαρκώς ορισμένο, πλήρως διακεκριμένο; Υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις; υπάρχουν στεγανά νοήματα; είναι ο κόσμος διάφανος; αυτό είναι αυτό και τίποτα άλλο;
Η βία του μπάτσου σταματάει στη βία του μπάτσου;
Η εργατική τάξη είναι αθώα;
Οι εξέκιουτιβ είναι μια σαφώς οριοθετημένη ομάδα έξω από εμένα;
Ο ποιητής είναι ποιητής;
Υπάρχει φύση;
Υπάρχει "τεράστιο ψέμα" (σαφώς οριοθετημένο κλπ) που μπορεί να αντικαταστήσει μια αυταπόδεικτη αλήθεια (σαφώς οριοθετημένη, πλήρως διακεκριμένη κλπ);

Έχω μια φύση;
Μπορώ να την αντικαταστήσω;
Μπορώ να ζώ σε ένα "τεράστιο ψέμα";
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό 3days » Τετ Απρ 08, 2009 12:29 pm

Καθυστέρηση 4 χρόνια.
Στο χα πει πως όλα θα πάνε καλά. Θα είμαι δίπλα σου. Μερικές φορές στη σιωπή της νύχτας κάθομαι και σκέφτομαι εμάς…ονειρεύομαι μαζεύοντας το πριν, το τώρα και το μετά. Γιατί με άφησες τόσο μόνη; Γιατί δεν κολλάς πάνω μου;; Νιώθω τόσο μόνη… δεν ήθελα ούτε θέλω να σε κυριαρχώ... είναι που λίγη τρυφερότητα δε μας βλάπτει...έχω τα μυστικά μου και τα σχέδιά μου, μόνο σε σένα τα λέω, σε κανέναν άλλο, σε κανέναν άλλον…γιατί με ξεχνάς και χάνεσαι; Όταν κάτι μας αρέσει, το προσέχουμε …
Τόση αηδία είχα χρόνια να νιώσω.
Βραζιλιάνικο τραγούδι.

Πιάνω μολύβι και χαρτί ξανά. Μολύβι με μύτη σπασμένη για να μη μυρίζει το αίμα και χαρτί για να μην ποτίζει το μαξιλάρι. Γράφω υπό την επήρεια μεγάλων λαθών. Αμαθής ή ανεπίδεκτος μαθήσεως κλείνω τα μάτια για να μην τρομάζω. Και κλαίω. Και δεν τρομάζω απλά. Τρέμει η θύμηση ανταγωνιζόμενη την καρδιά και τα δάχτυλα που τηλεφωνούν. Πέντε Απρίλη η γιορτή του επαναλαμβανόμενου λάθους είναι εδώ όσο ποτέ.

Εκ του ασφαλούς λοιπόν υποκατάσταση. Η πιο επικίνδυνη μορφή της . Αγάπ[η] είναι η καβάντζα, η πονηριά και η κακία.. Κυρίως η πρώτη. Δεν είναι δύναμη αυτό που φαίνεται μέσα από τα σύννεφα. Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Είναι οι αναπνοές που λείπουν. Είναι η συνήθεια του πειρατικού που σου επιτίθεται μέχρι να σταματήσεις να σαλπάρεις.

Λυπάσαι;
Το καρναβάλι δεν έχει όρια .
Μη λυπάσαι τόσο.
Το καρναβάλι δεν έχει όρια .
3days

30 χρόνια επιτυχίες

Δημοσίευσηαπό trianta » Δευτ Μάιος 11, 2009 10:20 pm

Μη διαβάζεις τι απέγινε. Το παιχνίδι άλλαξε.
Απάντησε σε αποκρύψεις αριθμών. Στείλε νέες μέχρι να πέσει ολόκληρη η νύχτα σου.
Παίξε άλλους ρόλους. Ζάρια. Ημερομηνίες γεννήσεων.
Δεν θα θυμάσαι καν τι κέρδισες στα ζάρια.
Μη διαβάζεις καν...κρύψου σε μια τυχαία αγκαλιά! Γελάω.
Το παιχνίδι επιτέλους άλλαξε.
Τριάντα για μένα!
trianta

Δημοσίευσηαπό xazopouli » Πέμ Αύγ 27, 2009 9:37 am

περάσαν χρόνια αρκετά και χρόνος ένας.

"το χαζοπούλι στην αυλή βρήκε ένα ψίχουλο εκεί
στα χιόνια απ' το πρωί και το τσιμπάει
την παγωμένη μου καρδιά έτσι όπως πέφτει από ψηλά
το χιόνι τη σκεπάζει όσο πάει"

άντε με το καλό..
xazopouli

Προηγούμενη