ας γράψουμε ιστορίες

Γρανίτα απο χιόνι

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τρί Απρ 03, 2007 9:05 pm

16οκτώβρητου6
αβεβαιότητα,ανευθυνότητα,κρίμα,τιμ,κρίμα,ανασφάλεια,ειρωνία,ειρωνία,
ειρωνία...πόσα χέρια χιόνια απέχεις από τη σελίδα 13; πανταβρέχει εδώ και εκεί.σε αφήνω τώρα.θέλω να ξέρεις ότι δεν αντέχω άλλο ξύλο.

είπε κανείς ότι δεν αντέχω άλλο ξύλο; ααα
ma na min exei pei kaneis tipota?
ma..
δεΜεΚατάλαβεςΠοτέΑπόΣυνήθειαΈλεγεςΝαι[όλα πορτοκαλί κύριε για να χουμε να λεμε]
πόσο θα θελα να με διάβαζε ο κόσμος σου.

Τι ωραία η προδοσία σου ’χει φτιάξει ευλυγισία
για να σου δίνουν οι χαμένοι σημασία
σου ζωγράφισε κι ένα χαμόγελο στο στόμα
σού ’φτιαξε μάσκα αφού κατούρησε στο χώμα

4δεκέβρητου6πάλι
που μπορεί να φτάσουμε;
μυρίζει παγίδα.
θα φανεί καθώς αρχίζεις να παίρνεις διαφορετικές στροφές στους δρόμους μας

xeria psila kai ola ta ftanw...και όλα τα χάνω*
να πεις ότι δεν το ένιωθα; το ένιωθα και δεν ξέρω γιατί θα πρέπει να χαρώ για αυτό...είναι τόσα που δεν καταλαβαίνω.και άλλα τόσα.ήξερα ότι κάποτε θα καθόμουν να φάω κι άλλο ξύλο του Οκτώβρη μέχρι να την κοπανήσει ο ξυλοκόπος μου και ξεμείνω χωρίς με μηδεν κούτσουρα.μήνες απεριόριστους οκτώβρηδες πριν μύριζε παγίδα.φαινόταν ότι "ξαφνικά" θα άλλαζες δρόμο.λάσπη κοινώς.θλίψη.παύλος,παρίσι,bar x2,αποκριάτικη γιορτή,κινέζικο,αθήνα,ντέμι,τζαζ...πες του ότι νίκησαν@εμένα.για πάντα.

Κάνε μου τη χάρη, όσα σου έταξα να τα θυμάσαι.
Κάνε μου τη χάρη με το ένα μάτι ανοιχτό να κοιμάσαι.
Κάνε μου τη χάρη να μιλάς δυνατά όταν φοβάσαι.
Κάνε μου τη χάρη, για να σ’ ακούω απ’ οπου και να’σαι

5φλεβάρητουτουνου
μετά από δυο χρόνια έχασα πάλι.η ευχή αυτή έχει λήξει..

πάλι.

30Μάρτητουτου-νου
χωρίς νου χάσαμε κάτι σπουδαίο.εις υγείαν..
καληνύχτα μπου..μπιιιιιππ

*χάνω=χάνω κάτι που δε θέλω να χάνω αλλά θέλουν οι άλλοι
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό than sigma » Σάβ Μάιος 05, 2007 12:34 pm

*φοβάμαι πάλι την αναπνοή μου. χθες κόπηκε το καταμεσήμερο.

*γιατί δε με κοιτάς στα μάτια; τι σε βασανίζει;

*κάνει τόσο πολύ ζέστη που νομίζω θα σκάσω. λες να ναι απ΄τη ζέστη;

*απ την πολύ τη ζέστη [να την πάλι] το Ζ έχει αρχίσει να στραβώνει...έχει αρχίσει να γέρνει προς το Χ, λες να μπατάρει;

*μα καλά το Ζ ; ένα τόσο καινούργιο γράμμα; ζητιανεύω ζωή ζορό. πραγματικά απίστευτο για τόσο αχρησιμοποίητες λέξεις.

*αγνοούμενους να δηλώσεις. θα μου χρειαστούν όταν σου γράφω.

*το σωσίβιο κοίτα να μη γράφει όνομα τρίτων πάνω. άλλα μεγέθη, άλλα όνειρα...μπλέξιμο.

*στη στεριά να μετρηθούν οι μη λυπημένοι με το ναυάγιο. αυτούς ή θα τους πήρες το σωσίβιο ή θα τους λέμε ύποπτους καμαρώτους.

*ο καπετάνιος σε αυτή την περίπτωση πιάστηκε στα πράσσα. αθώος μέχρι επαληθεύσεως στο μέλλον.

*εεε μ΄ ακούς;

*κάνει παράσιτα η απώλεια. να φταίει η δική μου απόσταση ή δική σου; άντε να λύσεις τόσα καλώδια να δεις τι πειράχτηκε..από που ν' αρχίσω;

*α! νάτος και ο παπάφραγκας. σώθηκε απ΄ το ναυάγιο και έπεσε σε ξέρα με τη λέμβο τη σωσίβια του εγωισμού του. νεκρός.

*να πας στη Γαλλία των δωρεάν πτήσεων μετά από ναυάγια.

*ξεπουλάμε.

*μια λέξη μόνο..

*
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Μάιος 05, 2007 4:42 pm

...έξη
λέξη μ' έξι βαλβίδες και καλές σαμπρέλες, άμα πνίγεσαι σε φέρνει πάνω
μήπως αντί για λέξη είναι λέμβος;

και συνεχίζουμε γιάννη.
το είπε ο σαββόπουλος, με ή χωρίς παλτό, δε θυμάμαι.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τρί Ιούλ 03, 2007 10:28 am

είδες πως σιωπώ,ε;
η σιωπή πριν τον κρότο του σπασίματος.
ίσως.

τόσα αστέρια έγραψα.
και όλα αναπάντητα.σαν να μην γράφτηκαν καν.
θαύμα θαύμα φωνάζουν οι πιστοί.

α δε σου πα!
σου πάει το λευκό της πανσελήνου.ωραία μέση.
την άκρη πότε θα τη βρεις;

σήμερα είσαι ελεύθερη, τελικά;
το κολυμπάρι μου μέσα!!!
σαν να το ΄ξερα ένα πράγμα.

ναι ναι καλά είναι η υγεία.
η πρόνοια ασθενεί.
για την ακρίβεια πέθανε.

μα ναι σου λέω.
ανασαίνω!
που και που.

θυμάσαι εκείνο το "δεν είμαι καλά έτσι";
το θυμάμαι κι εγώ.
πλάκα είχε.

ορίστε;
όχι όχι δεν είναι ότι με διώχνεις.
προς θεού!

ωραίες οι τρύπες στο στήθος;
τελευταία μου τις άνοιξαν "δικοί μου" άνθρωποι.
φυσάω ξεφυσάω άνετα πλέον.κορυφή.

έλα τώρα..αφού δεν ξέρω ανέκδοτα.
καλά καλά...άκου αυτό:
"θα προσπαθήσω"

παρακαλώ; δεν ακούω! παρακαλώ;
πάτησε το μηδέν.
εποχή μηδενισμού των πάντων βλέπεις.

μπιπππππππππππππππππππππππππππππππππππ.............
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό than sigma » Δευτ Δεκ 31, 2007 11:38 am

πως είμαι;
χαχα!
χοντρός με γένια.μόνος.όπως με άφησες.αγχωμένος.μπερδεμένος.με πίεση.πιο ήρεμος.μερικές φορές ανασαίνω [καλά].πίνω.καπνίζω.τρώω ξεμερώματα.
πως είμαι;
αυτό έχεις να πεις πρωι πρωι; τι σε ενδιαφέρει mas les?
δεν ξέρω πως είμαι.

" κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.
'Ετσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν. "

ήταν κάποιος που ήξερε πολλές ιστορίες
μια από αυτές έλεγε πως
ήταν...
δεν είναι...

ωραία πρωτοχρονιά,ε;όπως λέμε μόνη και απροστάτευτη.χαρακωμένη και μισόγυμνη.πρωτάρα και άπιοτη.μια σκέψη χώρια.

"Πως ήσουνα εχθρός μου, δεν το ήξερες
οι λέξεις σου το είπαν.
Σ' εκείνες πούλησε ο έρωτας το σεισμό του
κι ήρθε στη επιφάνεια οτι δε μ' αγαπούσες ..."

ένα καλύτερο 2008 από το προηγούμενο
εύχομαι..
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Δεκ 31, 2007 5:48 pm

δε με νοιάζει ποιος είσαι, χοντρός, με γένεια, πίεση και ήσυχος.
γύρω σου αλυχτάνε γνωστοί. πώς πάει η οικογένεια; πού θα κάνεις πρωτοχρονιά; όλοι καλά; άντε και να περάσετε καλά.
τα ψώνισες όλα;
εγώ
δεν ψώνισα τίποτα.
είχα το πορτοφόλι στα χέρια κι έλιωσε καθώς έβρεχε ενθύμια. ενθύμια ότι 'θυμάμαι μ'αγαπούσες τώρα βροχή', ή 'θυμάμαι μ'αγαούσες τώρα γιατί'.
προτιμώ την πρώτη εκδοχή, το γιατί, άστο, είναι τόσο μεγάλο...
γιατί
γιατί ρε παιδιά;
γιατί ξαφνικά ο κόσμος αλλάζει ο χρόνος αλλάζει, η στιγμή αλλάζει
η σχέση αλλάζει.
γύρισα με τα χέρια αδειανά. όλα τα έχασα. κάθε ευρώ έγινε χαρτονόμισμα. οι δραχμές γίναν αργύρια. τα φιλιά στα στόματα των άλλων προδοσία. στο δικό μου το στόμα κάθε φιλί μια διαθήκη.
πως άλλαξα και τίποτα δεν έμεινε από μένα.
βγες τώρα στη δημοσιά.
περίμενέ με, θα'ρχομαι αργά, φορτωμένη, σκυφτή. φοράω ένα τεράστιο καπέλο, σα μάγισσσα. σκεπάζει το κούτελο τα μαλλιά τους ώμους. στην πλάτη, ένα δεμάτι ξύλα. προσανάματα για το τζάκι οι σκέψεις μου.
θα ζεσταθούμε πολύ απόψε.
το θέλουν οι μέρες. να υπάρχει ζεστασιά, κέφι, καλό κρασί.
το μεθύσι θα γίνει μετά, στο σκοτάδι.
θα εδραιωθεί η σκέψη ενός νέου χρόνου. ενός χώρου κατά-δικού μου. μνήμες ανώδυνες και αδειανές θα βαστάνε την ανάσα τους για να μην ξυπνήσω.
και θα'ναι ίσως, για δεύτερη φορά, ευφρόσυνος ο ύπνος.
σπίτι μου ήταν κάποτε εδώ. ντροπή να γράφω εδώ. λερώνω τον τόπο.
καλή χρονιά κι ευχαριστώ για όλα εσένα θάνο, κι όλους τους συνοδοιπόρους. τίπτα δεν έκανα μέχρι τώρα. από το υπάρχω. εγωιστικά και πλάγια...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Ιαν 04, 2008 2:30 pm

γατάκι
σκυλάκι
σκιουράκι
χαμστεράκι
καναρίνι
παπαγάλος
μαϊμουδάκι
λιοντάρι
άλογο
ελέφαντα
δελφίνι
χρυσόψαρα
Κανένας μας δεν ανήκει πλέον εδώ έλεν. Στο σπίτι του κανένας δεν ανήκει.
Μην το παίρνεις προσωπικά αλλά δεν ήρθαν ακόμα οι γιορτές σε αυτά τα μέρη .Σου τραβάω το χέρι ανάμεσα σε ξενύχτια και χιλιάδες πλάτες. Καλή χρονιά, καλά είσαι; Πάγος μαζεμένος στα αξύριστα μάγουλά μου. Αντίδραση παγωμένου ρόδου είναι αυτό που βλέπω; Ιδρωμένα πόδια από τα γύρω ντεσιμπέλ. 7Επτά7 το πρωί και ο κόσμος γύρω χορεύει από παράδοση. Ευχές με χτυπάνε στη μέση καθώς προσπαθώ να σε φτάσω. Δεν προλαβαίνω. Σε χάνω σε δάση τζελ και ορδές από στρινγκ. Κάποιο προπέρσινο ποτό πέφτει στο κλοουνίστικο πρόσωπό μου και μου δίνει αποφάσεις που δεν παίρνω. Συνεχίζω να τρακάρω ανάμεσα στις καλοντυμένες υποδείξεις αλλά πάλι δε βλέπω τη χαρούμενη αντανάκλαση από τα γυαλιά σου. Κατάρα φωνάζει ο μπροστινός μου που έτυχε να σκεφτεί την αυριανή. Κατάρα ρε φίλε! ..και συνεχίζω να φωνάζω για να μη με καταλάβουν. Δώδεκα παρά. Δε μένει χρόνος ούτε για ανταπόκριση. Μαζεμένο τρένο δείχνει ας ελπίσουμε να πηγαίνει κάπου. Μπαίνω. Από ενθύμια που λες …άλλο τίποτα! Ειδικά το δεύτερο…από αυτό το δεύτερο χόρτασα φέτος και πέρσι. Στην υγειά μας. Όλα αλλάζουν και όλα γκρεμίζονται. Το τρένο μυρίζει μπαρούτι από τα πρώτα τσαφτσουφ-χτύπια…πηδάω έξω μπας και σε συναντήσω στις ράγες σου μάγισσα…

Υ…γ… μη λες ότι δε σε νοιάζει και ότι είσαι καλά .δ3 μου το βγάζει από το μυαλό ότι …έχει κολλήσει για τα καλά…!
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Παρ Ιαν 04, 2008 11:38 pm

'... Κανένας μας δεν ανήκει πλέον εδώ έλεν. ...'

... λάθος... ένα παζλ από χιλιάδες κομμάτια είμαστε... όλα έχουν την καταγωγή τους... αλλά και τα όριά τους... τις αντοχές τους... την καλή τους τη χαρά ή... τον κακό τους τον καιρό... και τον κύκλο τους...

... καλή χρονιά σε όλους μας Θανάση...
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Δημοσίευσηαπό than sigma » Τρί Ιαν 15, 2008 12:19 pm

δεν θα σου υποσχεθώ ότι όλα κάνουν τον κύκλο τους. θα συνεχίζω να σου γράφω και από εδώ και από εκεί...ακόμα και να μην ανήκεις καν εδώ...θα σου γράφω από όπου θέλω και όποτε θέλω...τις περισσότερες φορές δε θα μπορείς να μάθεις καν ότι σου έγραψα...και τις άλλες δε θα μπορείς να το διαβάσεις...τον κακό μου τον καιρό! πάντα έγραφα πάντα μιλούσα . δεν κάνω χάρη . δεν κάνω εξαίρεση. η διαφορά είναι στη διάθεση να αρχίσει να ακούει κάποιος. θυμάσαι κάποια ηλιόλουστη μέρα σε ένα καναπέ σε κάποιο λιμάνι; θυμάσαι μια γρανίτα γεμάτη χιόνι σε φωτοτυπίες εντός μπλε ημιδιάφανου φορέματος; ε, τότε έπρεπε! εκείνα τα μεσάνυχτα έπρεπε να διαβάσεις που έμπλεκες! τώρα θυμήθηκες τι; σου θυμίζουν κάτι όλοι οι πόνοι; τα έχεις ξανα ακούσει όλα αυτά; τι σου κάνει εντύπωση σε ένα ενεργητικό τέλος; σε τι δεν έδωσες σημασία τόσα χρόνια; γιατί να μην καπνίζω;

"μια φορά μου χες πει δε μπορεί θα το νιώσανε κι άλλοι"

μ αρέσει η τελευταία λέξη στις 4 το πρωί. είναι μαγική για μένα. σχεδόν ιερή! μην τη λερώνεις όμως γιατί δεν κολλάει παντού! όταν μια λέξη τη σκοτώνεις εν ψυχρώ. όταν μια λέξη την παίζεις στη ρουλέτα όταν δεν έχεις κέφια. όταν μια λέξη δεν την έχεις δημιουργήσει . όταν μια λέξη δεν την έχεις αγαπήσει. όταν μια λέξη δεν την έχεις πονέσει. όταν μια λέξη απλά την έχεις σκοτώσει. μην τη σπαταλάς για κάτι που δεν πιστεύεις! μην την ξεφτιλίζεις! κάτι τέτοιες στιγμές καλύτερα να σιωπούμε.

το μάτι μου τρεμοπαίζει εδώ και μέρες. λες να έχουν κολλήσει δώρα στους υαλοκαθαριστήρες; υαλοκαθαριστήρες...μια δεξιά μια αριστερά...ανοιγοκλείνουν σαν μάτια με άλλη κατεύθυνση...λίγο νεράκι που και που...για να φύγουν τα σκουπιδάκια και τα δώρα της ζωής...και ύστερα βλέπουμε καλύτερα..πιο καθαρά...αλλά όχι παντού...προσπάθησε μια μέρα να δεις σχεδόν πιο πάνω από εκεί που μπορεί να σκεφτεί ο υαλοκαθαριστήρας...δυο περίεργα ημικύκλια σκόνης που κάπου ενώνουν χωρίς ποτέ να είναι μαζί...κάπου στη μέση [που ποτέ δεν είναι στη μέση] κάνουν μια γωνία που μάλλον είναι άχρηστη...σε τι άραγε μπορεί να χρησιμεύει μια γωνία σκόνης σε ένα καλογυαλισμένο μάτι; μη με ρωτάς..δεν ξέρω τι θα γινόταν αν έβαζαν όλη τους τη δύναμη στην προσπάθειά τους να ενωθούν...ίσως ένας από τους δυο να έσπαγε και να γινόταν παιχνίδι στα χέρια ενός μπόμπιρα...ή απειλή στα χέρια μιας δασκάλας...δεν ξέρω σου λέω...αυτό που βλέπω λέω...

ψιτ..ψιτ...μικρέ...άσε με κάτω σου λέω!
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Ιαν 25, 2008 9:56 am

αφού δε διαβάζεις και εγώ δε γράφω
αφού δε γράφω και συ δε διαβάζεις
έλεος με αυτές τις απαιτήσεις
την αλήθεια αναζήτησέ τη στα προηγούμενα
και επειδή ρωτάς
δε σηκώνω κι αλλες αναπάντητες υποσχέσεις
δεν έχω άλλη πίεση να μου χαρίσω-φούλαρα-.
μέχρι να καταλάβεις..καληνύχτα!
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης