ας γράψουμε ιστορίες

Τα Ανεπίδοτα. (Παραλήπτης άγνωστος)

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό Mistos » Δευτ Ιουν 09, 2003 12:48 pm

Ειχε πλεον χασει την φυση του ο λυκος. Απο ζωο του δασους ειχε κανταντησει…. σκυλακι κανις. Δεν μπορουσε ουτε να ουρλιαξει σαν λυκος, ουτε καν να δειξει τα παλια καταλευκα απο τη χρηση δοντια του. Αυτα ειχαν γινει κατακιτρινα απο την πρασιναδα που αναγκαζοταν να τρωει καθημερινα. Παει η εποχη που παγωνε το δασος στο περπατημα του. Ολα τα μικρα θηλαστικα, σουλατσαρανε μπροστα του αναιδεστατα, χωρις κανενα να φοβαται τον δυνατο λυκο.
Οσο για ζευγαρωμα ουτε κουβεντα. Οι θηλυκες το ειχανε για ντροπη εστω και να περπατησουν μαζι του στο δασος. Οποια κατα τυχη βρισκονταν στο δρομο του, αλλαζε γρηγορα μονοπατι μην τυχον και την δει κανενα ζωακι και χασει και αυτη το σεβασμο που απο την φυση θαπρεπε ναχουν οι αδυνατοι στους δυνατους.
Μα πως κατηντησες ετσι λυκε του ειπε περιπαιχτικα η χελωνα. Που ειναι η δυναμη σου, που πηγε το θαρρος σου λυκε, και χωρις καν να βαλει το κεφαλι μεσα συνεχισε να βοσκει διπλα διπλα στον δυνατο λυκο με φανερη ενοχληση που επρεπε να μοιραζεται το φαγητο μαζι του
Απο παρεα δε μη το συζητατε. Ολοι οι λυκοι του δασους τον ειχανε πλεον για χαμενο. Σαν να μην υπηρχε, ετσι ητανε, αυτος μπορει να ειχε τη μορφη σε γενικες γραμμες του ειδους του, μα απο μακρυα αποπνεε την μυρωδια και ειχε την οψη μισοψοφιου σκυλιου.Ειχε φθασει στο σημειο, αναζητωντας τη θηλυκη παρεα και μη βρισκοντας λυκαινες, να παρακαλαει για ζευγαρωμα οτι βρισκονταν μπροστα του. Τοσο του ειχε λειψει η παρεα με το αλλο φυλο, που μια μερα, πανω στην... αναζητηση,.... κινησε και πηγε στη στανη του μπαρμπα Χαραλαμπου, για να παρει εστω ματι καποιες καλοθρεμενες κατσικες.Την αλλη φορα τις ακολουθησε μεχρι την παραλια που ειχαν κατεβει και με ασυναρτητα λογια προσπαθουσε να τους εξηγησει τα ανεξηγητα......Και αυτες σημασια δεν του εδωσαν, ουτε καν βιαστικαν να φυγουν, μονο που του απανταγαν μπε-μπε-μπε....αλλες καλαμπουριζοντας...και αλλες αυστηρα....
Μα τι ειχε επιτελους το ζωντανο.????
Ο λυκος χαλαγε τωρα πολλες ωρες μονος του, με μονη σκεψη να λυσει το μυστηριο. Πως αλλαξε ετσι η φυση του.???
Μηπως εφταιγαν καποιες σκεψεις του και πραξεις τα τελευταια χρονια για πραγματα που οι λυκοι δεν θα επρεπε κανονικα ουτε να σκεπτονται, πολυ δε περισσοτερο να κανουν. Καποια πραγματα σαν τα τραγουδια που του κολλησαν τελευταια, με παιχνιδιαρικο υφος και γαργαλιστη φωνουλα.???? Καποιες επισκεψεις του στο λιβαδι με τις κατσικες, οχι για να φαει φρεσκο κρεας οπως θαπρεπε, μα για να κανει ματι τις μαυρες τους προβιες, και να φευγει μετα ικανοποιημενος .... μα νηστικος.???? Και πως γινεται σημερα να εχει αποκλειστικη χαρα και ευχαριστηση με την παρεα του τις προβατινες και κατσικες του μπαρμπα Χαραλαμπου????
.
Το μυαλο του, κατα βαθος αγαθου, λυκου δεν πηγε ποτε στην αληθεια.
Η ζημια εγινε τοτε, στο δασος που συναντησε την κοκκινοσκουφιτσα. Τοτε που λιμπιστικε το αγνο, τρυφερο κρεατακι της μικρης μα πονηρης παιδουλας. Εβαλε σημαδι τα κατασπρα μπουτακια της Αθηνουλας,οπως αλλωστε εκανε καθε φορα. Δεν ητανε και πρωταρης στο αθλημα. Πολλες αλλες πρασινοσκουφιτσες, μπλεσκουφιτσες,...τις ειχε καταφερει με ευκολια... Μα τωρα τα βρηκε λιγο μπαστουνια.Η αντισταση της του εσπαγε τα νευρα. Πρεπει πρεπει φωναζε με μανια...Ετρωγε ομως και αλλου στην αρχη. Δεν του ειχε γινει ακομα εμμονη ιδεα το τρυφερο κρεατακι της Αθηνουλας.Μα σιγα σιγα και χωρις να το παρει χαμπαρι, σταματησε να τρωει οτι λογικα επεβαλε η φυση του και περιοριστηκε στο ονειρο..και στην πρασιναδα. Πότε..πότε..πότε.... παραμιλαγε και στον υπνο του ακομη????
Αν ταβαζε κατω θα θυμοταν, οτι αυτη την εποχη αρχισε να κελαιδαει σαν κουκος αντι να ουρλιαζει και να παγωνει το δασος και να ερεθιζονται οι λυκαινες, αυτη την εποχη αρχισε τις ανωμαλιες με τις κατσικες και τις προβατινες. Η μονη εξηγηση που υπηρχε ηταν οτι προσπαθουσε με νυχια και με δοντια να ριξει την Αθηνουλα στα διχτυα του,.... μα οχι για να την φαει,..... ειχε συνηθησει στη πρασιναδα πλεον, και δεν τουλειπε το κρεας.Τωρα το τι γυρευε γυρω του.... δεν μπορουσε να το καταλαβει, παει καιρος που ειχε χασει την φυση του......Τα παραμυθια που ειχε μαθει να λεει στις...ουφιτσες δεν τουρχονταν στο μυαλο, επρεπε να βρει μια νεα διαλεκτο, μια νεα γραφη...και το εκανε με πολλη πολλη αγωνια,... μα και τοτε, ηταν πλεον η σιγουρο, οτι η Αθηνουλα θα την επερνε χαμπαρι τη δουλεια και η ταλαιπωρια θα συνεχιζονταν.!!!!
Ισως και ναχε πλεον αναγκη και απο μια ...πανοπλια για να κρυβεται και να γλυτωνει τις δαγκωματιες απο τους αλλους λυκους,τους παλιους του φιλους, που τον ειχαν κανει περα... και που ξερεις η Αθηνουλα μπορει ετσι να του καθονταν....
Θα δουμε στη συνεχεια......

Υ.Γ. Παρακαλω επιδοση στους πρωην κακους λυκους.
Εσεις ε-μισσος, Εγω ε-μιστος.......
Άβαταρ μέλους
Mistos
full member

Δημοσίευσηαπό Πίκος Απίκος » Πέμ Ιουν 12, 2003 2:29 pm

Κατασχέθηκαν γλειφιτζούρια που προσβάλλουν τη δημοσία αιδώ

Γλειφιτζούρια άγνωστης προέλευσης που προσβάλλουν τη δημοσία αιδώ και διακινούνται στην αγορά με επίκεντρο τη Χάλκη Ν. Λάρισας, εντοπίστηκαν από υπάλληλο της Διεύθυνσης Εμπορίου της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Λάρισας και δεσμεύτηκαν.

Πρόκειται για γλειφιτζούρια σε σχήμα ανδρικού γεννητικού οργάνου, όμοια με τα κοινά γλειφιτζούρια, που διατίθενται ευρέως στα καταστήματα λιανικής πώλησης για κατανάλωση από τα ανήλικα παιδιά σε διάφορα σχήματα και χρώματα.

Τα προκλητικά γλειφιτζούρια εντοπίστηκαν στα Τέμπη μετά από καταγγελία επιβάτιδας λεωφορείου που είχε σταματήσει στην κοιλάδα των Τεμπών και συμπτωματικώς τα εντόπισε.

Από την έρευνα για την οποία ενημερώθηκαν τόσο η Εισαγγελία όσο και οι αστυνομικές αρχές, προέκυψε ότι τα γλειφιτζούρια που δεν έφεραν καμιά ένδειξη για τα συστατικά τους στοιχεία, έχουν διακινηθεί με βάση το τιμολόγιο πώλησης από γυναίκα-έμπορο της Χάλκης.

Ηδη ο διευθυντής Εμπορίου Απ. Καζλάρης, με αναφορά του στις αστυνομικές αρχές και την εισαγγελέα, ζητά συνδρομή για την περαιτέρω έρευνα της υπόθεσης, θέτοντας θέμα παράβαση του Ποινικού Κώδικα, αλλά και του Κώδικα Τροφίμων και Ποτών αναφορικά με την έλλειψη ενδείξεων.

Πληροφορίες για πιθανή εμπλοκή του γνωστού για το ήθος του κ. Κούκου Κουκουρούκου στην α-ήθη αυτή πλεκτάνη, εξετάζονται από τους αρμόδιους.

ΠΗΓΗ : Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων
Πίκος Απίκος

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (δικά μου)

Δημοσίευσηαπό teleosaure » Σάβ Ιουν 14, 2003 5:16 pm

Το βασικό ένστικτο είναι η ΙΔΙΑ η δημιουργία. :D

Ο κύριος που ανεφέρθη, είναι ένας πολύ κυριλέ κύριος, εντελώς κυριλέ, τόσο ευγενής που κάνει αίτηση προτού εισχωρήσει στο ακατανόμαστο (για κείνον) και το χαρτόσημο αποφεύγει να το σαλιώσει. :wink:

Τα ανήθικα/προκλητικά γλειφιτζούρια να σταματήσουν πάραυτα να γλείφονται και να πάνε να γαμηθούν. Καιρός είναι, ακόμα δεν ενηλικιώθηκαν; :lol:

Η κυρία που τα εντόπισε, τα δοκίμασε άραγε πρώτα; :wink:

Μόνικα ζεις, εσύ μας οδηγείς! :D :D :D

Για καλό και για κακό, ας απαγορευτεί ολόκληρος ο Αριστοφάνης κι ας πάει κι αυτός για τα σχετικά μαζί με τη Λυσσιστράτη του. :oops:

Εδώ είναι Βαλκάνια. Αλλά αυτό ξεχάστηκε κι απ' το δημιουργό του... :!:
.
teleosaure
junior member

Και τα δικά μου συμπεράσματα

Δημοσίευσηαπό alexis74 » Δευτ Ιουν 16, 2003 9:53 am

Δημιουργία είναι ο μετασχηματισμός της αρμονίας ή
η αναμονή της νέας ζωής.
Κι αν ζούμε την εξαχρείωση της συναπτής ανάπτυξης των οικονομικών αριθμών, κι αν η λέξη πλειοψηφία μεταφράζεται στην εισαγωγή του νέου ευρωπαϊκού συντάγματος, ως η δύναμη του μεγαλύτερου αριθμού, κιαν εδώ είναι ακόμα Βαλκάνια και μαστουρώνει η μισή Αθήνα με το κάψιμο της χωματερής των Λιοσίων, κι αν τα βούρλα δεν βάζουν το αντηλιακό μισή ώρα πριν μπουν στη θάλασσα και γεμίζουμε πετρελαιοκηλίδες κόπερτον, κιαν μια παρέα 3 ατόμων ξοδεύει στην πλάζ του γκραντ ρεζόρτ λαγονήσίου το νερό και το φαγητό 1 μήνα τριων χωριών της Αιθιοπίας δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Το μέτρο που το ανακάλυψαν κάποτε κάπου εδώ το πήραν οι Γάλλοι και το έβαλαν σε ένα μουσείο μαζί με το κιλό και το αμπέρ.
Όσο υπάρχουν Αλβανοί στην Αττική υπάρχει πάντα ελπίδα για το 4ο ΚΠΣ,
όσο υπάρχουν στριγγάκια υπάρχει πάντα ελπίδα για το τέλειο μαύρισμα,
όσο υπάρχουν πέη υπάρχει πάντα ελπίδα για το γένος,
όσο υπάρχουν μήτρες θα υπάρχει πάντα ελπίδα για επίδοξες πόπ σταρς.
Ερώτηση:
ο Καρκαβίλας ερεθήστηκε πραγματικά από τη Νταίζη στο κτήμα, ή το κάνει για να πάρει το έπαθλο?
Deep Down & Dirty
alexis74
full member

Η εποχή των εξαιρέσεων

Δημοσίευσηαπό teleosaure » Δευτ Ιουν 16, 2003 11:39 am

Ζούμε στην εποχή όπου οι εξαιρέσεις προσπαθούν να υποκαταστήσουν τους κανόνες.. :idea:

"Ερώτηση:
ο Καρκαβίλας ερεθήστηκε πραγματικά από τη Νταίζη στο κτήμα, ή το κάνει για να πάρει το έπαθλο?"

Δυστυχώς δε θα μπορέσω να απαντήσω.. Επιμένω να αντιστέκομαι. :D
Το αυτό επιθυμώ (και προτείνω) και δι υμάς! :wink:
teleosaure
junior member

Δημοσίευσηαπό Mistos » Τετ Ιουν 18, 2003 11:56 am

TO WHOM IT MAY CONCERN

Αγαπητε χρηστη ....... Για να μη λεω ονοματα. Με ολη την ενδεικνυομενη σοβαροτητα σου εκανα μια ερωτηση, περι .......... Δεν εχω μεχρι τωρα λαβει μια απαντηση. Αναρωτιεμαι το γιατι. Επειδη πολλες φορες προσπαθησα και εγω να γραψω το κατι τι μου, συμφωνα με αυτα που και εγω εχω στην τσεπη μου, αλλα φαινεται οτι δεν περνανε απεναντι, δικαιουμαι νομιζω να γραψω τα παρακατω.

1) Η καθε μου τοποθετηση γινεται με γνωμωνα την θεση μου, απαντηση στις δικες σου θεσεις, που σεβομαι και ερευνω μεσα μου.Κατι σαν τον ανεμο που κινει τα κλαδια του δενδρου, στην κατευθυνση που φυσα, αντιστεκομενος οσο η γραφη μου το αντεχει, μα παντα μετα απο σκεψη και αναλωση φαιας ουσιας. Το οτι δεν συμφωνουμε στο επιπεδο που εσυ αναλυεις τα γραφουμενα μου ειναι σαφες.

Τα διαβαζεις ομως, οπως εγω τα δικα σου, αλλα και των αλλων???

Το συννεφο που καλυπτει την κοσμοθεωρια σου σαφηνει να δεις πιο περα μια αλλη αποψη, την ιδια αποψη, το αλλο επιπεδο που ο αλλος επικοινωνει???

Γυρισε πισω αν νομιζεις οτι σε αδικω και βρες τα αλλα επιπεδα που εγω επικοινωνω. Δες υπαρχουν η οχι. Φανταζεσαι να διαβαζα εγω τα δικα σου περι ....... οπως εσυ????

Τωρα θα μου πεις ρε συ Μιστο τι ψαχνεις, δεν εχεις το ενδιαφερον της ......... για να μην λεω ονοματα, δεν εχεις το στησιμο της.......δεν μιλας σαν τον ......δεν γνωριζεις πραγματα , γενικα δεν σε παμε εμεις, τι γυρευεις εδω.!!!!

Η απαντηση μου ειναι απλη ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ.!!!! Ειμαι και θα παραμεινω εδω γιατι μονο ετσι θα σε καταφερω στο τελος να μου πεις ενα ....Γεια χαρά.

Το γραφω οργισμενος γιατι νομιζεις οτι επιασες τον παπα απο τα .... Κρατα τον καλα, αλλα σκεψου οτι κατι, εστω μικρο χανεις, δωρεαν το προσφερω, δεν περιμενω δικαιωση σαν ολες εσας τις ψωναρες. ( καποιος το εχει γραψει ετσι)

Σου εχει περασει απο το μυαλο οτι υπαρχουν και χρηστες εδω που απλα κανουν την πλακα τους, παιρνουν τη χαρα, διαβαζουν, γραφουν χωρις τα δηλητηρια που σκοτωνουν τα ανωφελα ζιζανια. Ειναι οι βιοκαλλιεργητες της ελευθερης σκεψης, χωρις πρεσετ ιδεες, κομπλεξ, επιδειξη, και μαγκιες. Αυτοι που δεν διασταζουν να μιλησουν απλα, κατανοητα, χωρις ανταμοιβες, που δεν κατανοουν την θεωρια της πουτανιας-αμοιβης που πρεσβευεις.

Υπαρχουν χωροι πιστευω πολυ πιο αποδοτικοι για ανταλλαγη πουτανιας με εισοδημα. Για μενα το ε-μισσος ειναι ο τοπος που οι ανθρωποι αν μη τι αλλο προσπαθουν να αναπνευσουν, φρεσκο, καθαρο, αερα, επικοινωνοντας ελευθερα, μεσα στα ορια που ολοι μας πρεπει να αναγνωριζουμε και σεβομαστε.

Επιτελους κατεβα απο τον χρυσο θρονο του παπα, ακουσε και μενα, βγες απο το αλεξισφαιρο καροτσακι του, θα παθεις ασφυξια και μαζι σου και εγω.

Το λες καθε μερα, μεσα απο τις γραμμες σου φωναζει. Αφησε το συναισθημα σου ελευθερο, δωσε χαρα στον αλλο, σε ολους μας λειπει.
Αυτα.

Υ.Γ. Ευχαριστω εσενα φιλε χρηστη.... γαι το γλυκο ποιημα που μου δωσες, για το σατυρικο κειμενο που με ξερανε στα γελια, για το τρυφερη σου ιστορια, για το φοβο σου που μοιραστικες μαζι μου, για το ονειρο που μουπες, για τον αγωνα σου που μοιραζεσαι μαζι μου, για την σπρωξια στην ανηφορα. ΘΕΛΩ ΚΙΑΛΛΟ!!!!(και μη μου πεις οτι αυτη ειναι η αμοιβη μου, τα πιο πανω, σωστα διαβασμενα, δεν το λενε)
Άβαταρ μέλους
Mistos
full member

Δημοσίευσηαπό Mistos » Παρ Ιουν 20, 2003 10:56 am

Τι να πω, απο που να το πιασω να το κανω πενηνταρακια ...

Οταν κατι δεν παει καλα με τη δουλεια, με το σπιτι, με την κυρα, με τους φιλους, παιρνω τα ποδια μου και παω στο χωραφακι μου. Τιποτα σπουδαιο αμα το δεις απο ψηλα, το συγκρινεις με τη χωραφαρα του γειτονα, με τον κηπο του Μανωλη που ολο και παινευεται, μα τουχει βγει τοσο η Παναγια να τοχει ετσι, που ποτε του δεν το ειδε σαν το χωραφακι του, απο την ματαιοδοξια που τον δερνει και δεν τοχει παρει χαμπαρι. Καθομαι στη σκια, κατω απο την αχλαδιτσα, κανω ενα απαγορευμενο τσιγαρακι, μονος, καταμονος και σκεπτομαι. Δεν ξερω τα πως και τα γιατι, μα πιστεψτε με πανω στο ημιωρο ειμαι πισω, πανω στις γραμμες παλι, κανοντας σχεδια για ολα.

Πισω στο σπιτι, με κανενα αγγουρακι, καμμια τοματουλα, λαφυρο απο τη φυση, δωρο για τους αλλους ανεκτιμητο απο μενα, φαινεται οτι κατι λεει και σαυτους, ολοι ευτυχισμενοι. Οχι βεβαια για το λαχανικο αλλα για τον φρεσκο Μιστο και παλι.

Προσπαθησα και προσπαθω ακομη να βρω κανενα φρεσκο λαχανακι και εδω μεσα. Βλεπω οτι πιθανοτατα καπου θα υπαρχει, δε ζητω πολλα πραγματα, αλλα τα ζιζανια πνιγουν τη ματια, αγκαθια γυρω γυρω πολλα, ρε γαμωτο που ειναι???

Μηπως και δεν υπαρχει?????

Κι ομως υπαρχει. Ειναι κρυμμενα σαν τα αγριοραδικα στον ανοιξιατικο αγρο που θα τα βρεις, μονο αν τα γνωρισεις μια φορα και ξερεις την κρυψωνα τους, κατω απο την πλουσια πρασιναδα, τη ζωντανη και λαχταριστη, που δυστυχως ομως δεν ειναι για φαγητο, οσο και να την βραζεις. Πολλες φορες αναρωτηθηκα το γιατι ειναι ετσι τα πραγματα. Φανταζεστε ναβραζε η πρασιναδα και ναταν και νοστιμη ????.

Στην αναζητηση αυτη ειμαι. Το ραδικακι ελεγε η γιαγια μου κανει καλο, μεσα, εξω.

Αυτα.

Φιλακια σε ολους!!!! (φαινεται οτι μαζεψα τη μαγειρια μου για σημερα)
Άβαταρ μέλους
Mistos
full member

Δημοσίευσηαπό Εκ Της Διευθύνσεως » Τετ Ιουν 25, 2003 7:12 pm

Προς τους Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών της Α’ Φορουμιακής – Επείγον

Πρόσκλησις

Το διδακτικό προσωπικό της Μεγάλης του Φόρουμ Σχολής και ημείς ομού και ασκαρδαμυκτί έχουμε την τιμή να σας προσκαλέσουμε στην Τελετή Αποφοίτησης των βλαστών σας, η οποία θα λάβει χώρα στον προαύλιο χώρο του Ιδρύματος, τη 26η του μηνός Ιουνίου και περί την εβδόμην απογευματινή.

Πρόγραμμα

19.00’ Προσέλευση.

19.15’ Προσευχή.

19.30’ Πανηγυρικός Λόγος από τον Δημοδιδάσκαλο κον Αλέξιο Πιπιλτίν το Νεώτερο.

20.00’ Απονομή Επαίνων στους αριστεύσαντες εκ των αποφοιτησάντων.

20.45’ Θεατρική Παράσταση.

22.30’ Κοκτέιλ.

Χαίρετε κυρία Ασπικιάδου μου...

Ναι, καλά ακούσατε... 7.777 ευρώ είναι τα δίδακτρα για τη νέα σχολική χρονιά...

Εάν με τόσα χρήματα αγοράζετε ένα βόδι, τότε να το αγοράσετε κυρία Ασπικιάδου μου και να το κάνετε ζευγάρι με τον Μπαμπούκο σας...

Μάλιστα, το Σεπτέμβρη είναι οι εγγραφές...

(ες αύριον τα σπουδαία και τα τελευταία...)
Εκ Της Διευθύνσεως

Δημοσίευσηαπό Mistos » Πέμ Ιουν 26, 2003 11:32 am

Ρε συ δασκαλε,
Ανατωτιεμαι,... να το πω στους γερους μου, για την τελετη αποφοιτησης, η οχι.?????
Αν την πατησω και φετος θα με σπασει στο ξυλο ο πατερας. Ρεζιλι θα γινω στη γειτονια.
Πως ζηλευω τους αριστουχους, εστω και για μερα μονο το χρονο.....

Αυτα.
Άβαταρ μέλους
Mistos
full member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Ιουν 26, 2003 1:15 pm

Ερώτησις :

Όσο οι κηδεμόνες θα χασμουριόνται ακούγοντας τους λόγους και πίνοντας τα κοκτέιλ τους, οι μαθητές τι θα κάνουν?
Κι άντε καλά οι αριστεύσαντες ... θα περιμένουν κορδωμένοι να παραλάβουν τους επαίνους τους. Εμείς οι λοιποί?

Πρότασις :

Ρε σεις, είστε να μαζευτούμε στο προαύλιο για μπουγέλο?

Υ.Γ. Μίστο, θα μας πλακώσουν που θα μας πλακώσουν στα μπινελίκια οι γέροι, τουλάχιστον έχουμε δροσιστεί νωρίτερα ...
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες