ας γράψουμε ιστορίες

Πολεμική ιστορία....

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό atomant » Τρί Ιαν 10, 2006 3:11 pm

Ελευθέριε ετσι μπράβο μπας και συζητήσουμε και λιγο σοβαρά.

Μου λείψατε ......
Και θα πρόσθετα οτι ο Χίτλερ, ηταν πολύ ορθολογιστής σε ζητήματα δημόσιας διοίκησης, συμβουλευόταν αστρολόγους και μέντιουμ, διά των οποίων του μιλούσε το αίμα (δηλαδή το DNA).

Και σήμερα οι Αμερικανοί, που συχνάζουν στα σκοπευτήρια πυροβολώντας φωτογραφίες του Μπιν Λάντεν, πυροβολούν και το ομοίωμα και το ανδρείκελο.

Είναι κι αυτό ένα είδος φασισμού.

Και λέγοντας την γνώμη μου για το το αρχικό κείμενο του Ταντον για μένα αποτελεί και ομοίωμα (επηρεάζει τις συνειδήσεις των άλλων) και ανδρείκελο (που καθοδηγεί την πρόοδο κάποιου είδους εκτόνωσης).

Με τη φύση του , του ομοιώματος σέβεται μια ιδεώδη Ανατολή, ενύπαρκτη σε κάθε γραφιά, ακόμη και τον πιο «δυτικό», δηλαδή κάθε υποκείμενο που λογοδοτεί στη σημασία.

Με τη φύση του ανδρεικέλου υποστηρίζει μια ιδεώδη Δύση, δηλαδή έναν κόσμο όπου η αξία των πραγμάτων βρίσκεται στο όχημα, όχι στο φορτίο.

Και οι δύο απόψεις, μολονότι «μαγικές», έχουν ως έρεισμα τη λογική προτεραιότητα της πειθούς: δυστυχώς, η εκμυστήρευση έρχεται πάντα δεύτερη.

Εστω κι έτσι, μ' αρέσει να εμπιστεύομαι την ιδέα ότι μια η αυθεντική, ανεπιτήδευτη "Ελευθερία" συντελείται μέσα στις ποιητικές συλλήψεις, οι οποίες, σε περίπτωση που αξίζουν κάτι, αρχίζουν πάντοτε να υφαίνονται εκεί όπου τελειώνει το λεγόμενο διεθνές δίκαιο.

Να κάνεις την εκμυστήρευση να ακουστεί κάτω απ' την πειθώ:

ιδού το τέλος των πολέμων.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό Jack » Τρί Ιαν 10, 2006 4:33 pm

Δεν είναι άσχημο θέμα η πολιτική επαγρύπνηση και ο αντιεξουσιασμός.

Όταν εκφράζονται απο 18χρονα που μισοπαπαγαλίζουν προσπαθώντας να βρούν τη θέση τους (όπως ακριβώς κάνουν και με τη σεξουαλικότητά τους) τότε είναι και χαριτωμένο..

Απ` την άλλη όταν μεσήλικες, πρώην χεβυμεταλάδες και νύν ιδιωτικοί υπάλληλοι των (άαντε 1200 €) , κάτοικοι της Νεμπράσκα (κι όποιο νούμερο μου απαντήσει τώρα, ΤΩΡΑ ομως, ποιά είναι η πρωτεύουσά της κερδίζει τα ʼπαντα της Διανάθεμα (την ώρα κατάρα τη στιγμή), προσφορά των εκδόσεων Μύξα και ευγενική χορηγία του Ινστιτούτου προβολής και έκθεσης προβληματικών " O n I m U s H a", ψελίζουν αντιεξουσιαστικές κραυγούλες [μετά το βραδυνό δελτίο ειδήσεων του Σκαϊ , και πρίν τον Τριανταφυλλόπουλο (ρε Μαρία παράγγειλε τα γαμιμένα τα διπλόπιττα , αρχίζει ο Μάκης γαμώ το φιλότιμό μου!!)], μπερδεμένα με πολιτική ορθότητα , τρομοκρατολογία , φασισμό , ναζισμό , τζατζίκι , το ημερολόγιο της Εύα Μπράουν (ποίος μαλάκας σας είπε ρε νούμερα οτι η κακομοίρα αυτή ήξερε να γράφει;), Χριστόδουλο (αλήθεια μ`αυτή την ξεφωνημένη δεν ασχολείται κανείς πιά στη Νεμπράσκα;) , και ολίγη απο Keith Moon (αντε τώρα να του πείς του νούμερου οτι ένα βράδυ στο έξω bar του Ku De Ta, μετά απο 16 JD`s , κοιτώντας το διπλανό λιωμίδη τον ρώτησα "εισαι ο Pete Townshend ε;"... "yep"..."Λύσε μου μια απορία ρε γίγαντα"......."yep"...."θυμάσαι πόσες κιθάρες έχεις σπάσει"......"nope"......."but that fucko drummer of our`s -god rest his soul- was paying for each one"........."cheers mate"....."yep"....), τον Τσέ , και τη Σπυριδούλα, τοτε το θέμα έχει πλάκα...

ʼν περιμένετε να καταλήξω κράζοντας και Διαναθεματίζοντας το Χαραλαμπάκο έχετε κοιμηθεί με τα χάμουρα (που μεταξύ μας απο το να είχατε κοιμηθεί με τα μισά τουλάχιστον απο τα κορίτσια εδω μέσα είναι απείρως καλύτερο).

Σήμερα λοιπόν, που έμεινα λίγο πιό αργά στο γραφείο, και έτσι είχα μισή ωρίτσα για χέσιμο, θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω την κατάστασή σας όσο πιό απλά μπορώ...

Loipon Noumera...

1. Υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοί που κάνουν , κι αυτοί που μιλάνε , γράφουν και διαβάζουν για αυτούς που κάνουν.

2. Είστε ΟΛΟΙ κάτοικοι της Νεμπράσκα. Πώς; Δεν είστε; WHO THE FUCK CARES? Είναι σαν να είστε. Δεν αφοράτε κανέναν , δεν απασχολείτε κανέναν.

3. Ζείτε (όπως ακριβώς και οι πραγματικοί Νεμπρασκαίοι) στον πλανήτη 112 tv stations , 250 εφημερίδες , 600 περιοδικά , για 10εκ ανθρώπους!!! Είστε γεμάτοι άχρηστες πληροφορίες για άλλους, ενώ κανείς άλλος δεν πληροφορείται το παραμικρό για σας, διότι who the fuck cares ...

4. Επειδή δε είστε και μεγαλομαλάκες , νομίζετε οτι σας ξέρουν και απο παλιά !! Ας μήν είχε καρφώσει το τεμάχιο ο Αγγελάκος ο Χαριστέας πτηνά, να σας βάλει στο χάρτη, και θα παίζατε ακόμα με τους Σουμέριους , τους Καρχηδόνιους και τους Χετταίους.....(ναι....πές μου τώρα παρεξηγημένε για τον Αλεξανδρινό , το Κυρ Γιώργη , και τον Παπ)
Who the fuck cares re γκιόζη;;;;;;;;;;;

Tha ithela na sas elega ki alla gia to mayro sas to xali, alla epeidh perase h ora , feygoume ki emeis paidia....kai pame sto Dragon Fly opou mas perimenei h Ditta (που είναι βεριτάμπλ Κινέζα και όχι ιμιτασιόν Nebraskan όπως καλή ώρα η Δάφνη, κατα κόσμον κουήν)...

Θα το πήγαινα μάλιστα και 2,5 βηματάκια μπροστά προτείνοντας στον Δάσκαλο (που είναι και ο απροπριετέρ) να γύριζε ταινία με θέμα την απόλυτα καθαρτική κορύφωση της θλιβερής πραγμάτωσης των αδιεξόδων του Γκιώνη, πριν και μετά το λούσιμο, μέσα απο τις παραληρηματικές αφηγήσεις της Diana, και τίτλο "η δική μου Νεμπράσκα" , αλλα μας πρόλαβε το γαμημένο το Idaho που είχε τις δικές του Διανοδρούνες...

Kai mias kai arxisame me politikh epagrypnhsh kai antieksousiasmo tha kleisoume me ton idio tropo.

Shmera loipon einai h epishmh proth tou Hajj.
Ti einai to Hajj ??
Pou na mathete malakopitoures? O xatzhnikolaou tha sas to pei h o traggas?

Telos panton h ousia einai oti ayth thn megalh mera enoste ki eseis th fonh sas me ayth ekatomyrion mousoulmanon , pou apo ta agia proskynhmata ths Mekka kai ths Medina proseyxontai kai eyxontai olopsyxa "perastika" kai "siderenios" ston megalo politiko hgeth Ariel Sharon...

Kalh sas oreksh (m ayth tha meinete etsi ki allios, ego pali tha meino me th Ditta apopse)...
O n I m U s H a
(rules)
Jack
junior member

Δημοσίευσηαπό Tanton » Τρί Ιαν 10, 2006 5:27 pm

( Για τον κ. μπόι του Λευτέρη, γιατί μπερδευτήκαμε λίγο )
Ποτέ δεν γούσταρα τον Μπουκόσφκι.
Ούτε σαν persona
( πούλαγε φτηνά, γραφικό περιθώριο για τους χορτασμένους αστούς. Και φαντασιώσεις στους τάχαμου επαναστατημένους ( : )
πιτσιρικάδες. Και σε μένα τότε…).
Ούτε σαν συγγραφέα.
( μόνο στην γειτονιά μου ξέρω 2-3 τύπους που γράφουν καλύτερα από ότι έγραφε αυτός ).
Ιεροσυλία θα πεις. Αυτή είναι η γνώμη μου και μετράει ( και χαρακτηρίζει ) μόνο για εμένα,
Όσο για το απόλυτο Κακό δεν ξέρω… απολύτως τίποτε.
( παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση ).
Ξέρω μόνο για το μικρό κακό και το μικρό καλό που σκορπάμε γύρω μας.
( ελπίζω σε σωστές δόσεις και στους κατάλληλους αποδέκτες ).

Υ.Γ Τώρα με την απεργία που έχει κηρυχτεί… Τώρα που το κάθε κειμενάκι, το όποιο κειμενάκι, δεν το καπελώνει μια υφολογική και εννοιολογική αναλυσάρα για να το οδηγήσει σε χριστιανοηθικά μπουρδολογικά μονοπάτια… δεν αισθάνεστε λίγο πιο ελεύθεροι;
Εγώ ναι.
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Αντιεξουσιασμός

Δημοσίευσηαπό Fondeus » Τρί Ιαν 10, 2006 6:02 pm

Αντι-εξουσιασμός...Όπως λέμε ʼντι Γουόρχολ και ʼντι Γκαρσία...
Και αν για το δεύτερο δεν μπορώ να είμαι και απόλυτος, ο πρώτος είναι σίγουρα must για τον Αντιεξουσιαστή!
Διότι άλλο να φοράς μπλουζάκι εμπνευσμένο από pop art στο δρόμο για το Ταχυδρομείο στο Σύνταγμα και άλλο να φοράς μια κλασσικούρα.Τι θα κάνεις στο Ταχυδρομείο θα μου πεις...Μα να πληρώσεις τους λογαριασμούς που εκκρεμούν...Κι επειδή είσαι Ο ΓΑΜΑΤΟΣ Αντιεξουσιαστής ΔΕΝ θα πας με το Μετρό, που είναι μέσο συγκοινωνίας της Εξουσίας, θα πας με τα πόδια! ΝΑΙ! Με τα πόδια. Αρκεί να έχεις παρκάρει κάπου κοντά το αμάξι...
Και καμαρώνει ο Τσε εκεί που βρίσκεται...ΑΝ βρίσκεται...
Και αν βρίσκεται εκεί που βρίσκεται, σιγά μη συζητάει για την Παγκοσμιοποίηση και τη Νέα Τάξη Πραγμάτων. Μάλλον για κανά Cohiba, άααντε και Montecristo No 4 θα συζητάει. Θα σκέφτεται ότι ίσως είναι πιο sic να μη χρησιμοποιεί σπίρτα, αλλά να ανάβει τα πούρα του με φλεγόμενο κομμάτι από κέδρο...του Λιβάνου. Όλοι οι Μεγάλοι στο Χρονοντούλαπο της Ιστορίας κι αυτός σε humidor...Δίκλινο βέβαια γιατί περιμένει και τον Φιντέλ.
Ας επανέλθω όμως στα αρχικά. Και μιας και έπιασα για Τσε και Φιντέλ,δεν θα μπορούσα να μην αναφερθώ στη σχέση του Αντιεξουσιαστή με τον Ντιέγκο.
Διότι τι σκατά Αντιεξουσιαστής είσαι, αν δεν υποστηρίζεις Αργεντινή στο ΠΚ?? (όπου ΠΚ=Παγκόσμιο Κύππελο και ουχί Πάνος Κοκκινόπουλος)
Κι επειδή ο Καπιταλισμός ο Πούστης δε σου επιτρέπει να ταξιδέψεις μέχρι τη Γερμανία να φωνάξεις κατά του κατεστημένου με γαλάζια και άσπρη φανέλα "Ντιεγκίστικη", θα αρκεστείς να βρίζεις τους Βραζιλιάνους από το beach bar, μουτζώνοντας τη γιγαντοοθόνη (την ίδια που προσκύναγες την 4η Ιουλίου 2004...)
Σαν πολλή ουρά δεν έχει στο Ταχυδρομείο???
ʼντε κι έχω αφήσει τον Υπολογιστή ανοιχτό και κατεβάζω με ISDN τον Ύμνο του ΕΛΑΣ...
ʼντε κι έχω και 2 Αλβανούς μπροστά μου, και τους βλέπω να υποφέρουν απ το Σύστημα...Ταλαιπωρούνται οι δόλιοι μετανάστες, που έψαξαν για μια καλύτερη ζωή εδώ στη μακρινή Ελλάδα...Χμ... να στείλω τον έναν να μου πάρει έναν ʼσσο Φίλτρο??? (εμ τι? Marlboro καπνίζω εγώ που κανίζουνε όλοι οι καπιτάλες και οι Κωλόβλαχοι?)
ʼσε μωρέ τι μου φταίνε οι έρμοι οι Αλβανοί...Σάμπως είναι Αμερικάνοι? Αλβανοί είναι οι ʼνθρωποι...
Πούστηδες Αμρικάνοι...Στο λούκι μας βάλατε...Γαμώ τον Τζωρτζ Γουάσιγκτον και την Ουάσιγκτον και το Πεντάγωνο...
ΓΑΜΩ και τη Hewlett Packard!!! Μούφα μου βγήκε το laptop...

Για την Πολιτική Επαγρύπνυση θα γράψω λίαν συντόμως.
Fondeus
new member

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Τρί Ιαν 10, 2006 8:08 pm

Εγώ Λέφτυ μου, γιατί να σε 'συγχωρήσω';... χρέη... Θεού δεν εκτελώ, όπως και κανένας μας άλλωστε. Όσο για την παρακάτω εκπληκτική φράση σου, εσύ την ξεστόμισες, εσύ ας την κρίνεις.

'ΑΪ ΜΗ ΣΑΣ ΓΑΜΗΣΩ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΟΦΙΑ ΚΩΛΟΣΚΥΛΑ ΣΑΣ ΨΕΥΤΟΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ'

Και καλά, οι άλλοι είναι ψευτοαιευαίσθητα μουνόπανα. Κάπως έτσι έκρινες ότι είναι το ορθόν για να τους την πεις; Και μη μου πεις ότι ήσουν πολύ θυμωμένος εκείνη την ώρα.
Ευτυχώς που ένα ψόφιο κωλόσκυλο - λαμπρά -, δε θα πάθει και τίποτα αν το γαμήσουνε δηλαδή...

'κι εσεις ρε "αγαπητοι συμφορουμιστες" , "αντιεξουσιαστες" και λοιπες προοδευτικες δυναμεις καθεστε και κοιτατε το ντοματοβολισμο και ανεχεστε
δηλωσεις ολο επαρση του τυπου...'

Γιατί Λέφτυ πρέπει να είναι οπωσδήποτε θέμα ανοχής ή μη ανοχής; Τί μπελάς κι αυτός! ʼλλωστε τα είπαμε και τα ξανάπαμε 100 φορές. Εμείς οι γυναίκες του φόρουμ είμαστε καριόλες και κακόψυχες που ανεχόμαστε το πετροβόλημα και δε συμπάσχουμε, εσείς οι άντρες, έχετε την πυγμή και το... δυναμισμό να φέρετε εις πέρας την κατάσταση. ʼσε που είμαστε και αδύναμοι. Φοβόμαστε να πάρουμε θέση, είναι που δεν έχουμε και παιδεία, καταλαβαίνεις τώρα έ;

'Δε σας έχει κάνει εντύπωση ο λόγος του Ασπικ; Είναι πληθωρικός λόγος.
Είναι λόγος που λούζει τον άλλον προκαλώντας τον να δείξει και αυτός το έλλειμμά του και όταν δεν το επιτυγχάνει, επιστρέφει και γίνεται αυτοσαρκασμός.
Ως απόλυτη ψυχική κατάθεση κυκλώνει τα σκυλιά από όλες τις μεριές και πιάνονται τα ίδια στη φάκα!
-----------------------/

Ρε μανία με τα σκυλιά εδώ μέσα... ρε τί τραβάν τα έρημα με τον πληθωρικό μας λόγο... αχ συγγνώμη Ντιανατέν, δε θεωρώ τον δικό μου τέτοιο, για τους άλλους αναφέρομαι, αυτούς δηλαδή που εσύ ξεχωρίζεις. Εννοώ δηλαδή πως... ήθελα μάλλον να πω... για εκείνους ντε που σε συνδράμουν όταν εμείς οι υπόλοιποι δείχνουμε το βρωμερό μας πρόσωπο... για τους έχοντες πληθωρικότητα μωρέ... έ τώρα με κατάλαβες...και εσείς οι άλλοι ωρέ, δείχτε το έλλειμμά σας! Αφεντικό, που λες χθες ήμουν μείον 28 λεπτά στο ταμείο. Να το προσθέσουμε κι αυτό μαζί με τ' άλλα.

Όσο για σένα ρε ευλογημένε, που σου δίνουν και αξία με το να ασχολούνται μαζί σου, τί να πω; Ίδιος έμεινες, τις ίδιες μαλακίες γράφεις. Ένας εκσυγχρονισμός, κάτι τις, μπα. Έστω μια αλλαγή στον κινητήρα. Είσαι και μαντζίρης.
Δώκε μου ένα τάλαντο, κι ας είμαι και ατάλαντο.
Ακόμη και ατραξιόν σε κωλάδικο να ήσουν, θα σε είχαν αλλάξει λίγο αδερφέ μου... ο Τζακ και η μαγική φασολιά. Μου θυμίζεις το Double Dragon και τη Νέλη, απ' το 'Μικρό σπίτι στο λιβάδι'...

Κατάλαβες τώρα Λέφτυ μας; Κι επειδή το χρόνο μας καλό είναι να μη τον ξοδεύουμε μόνο σε μαλακίες, ας τον ξοδεύουμε και σε μαλακίες που μας ευχαριστούν.
Τί έγινε ρε μάγκες; Το να γράφουμε κανά κειμενάκι ή να διαβάζουμε τα νόστιμα των άλλων, είναι κάτι που αποτελεί πια παρελθόν για αυτό το φόρουμ;
Γι' αυτό λέμε 15% για την παιδεία. Την κρίση να πληρώσει η... πληθωρικαρχία...

Υ.Γ. ʼσχετο, αλλά για μένα σημαντικό. Τάντον, ευχαριστώ για την πρόταση. Το σκυλί είναι δοσμένο πολύ καιρό τώρα. Αρκεί που το πρότεινες.

Υ.Γ. 2: Τί έγινε Τζακούλη; Το πήρες πάνω σου που ασχολούνται όλοι μαζί σου έ; ʼντε παίξε μπάλα μπας και χαλαρώσουμε λιγάκι εδώ μέσα. Μια βόλτα με την Πόρσε μας έταξες κάποτε, αλλά που. Έχασες την ευκαιρία να ακούσεις άπαντα τα άπαντα, ιδίοις στόματι.
Μόλις ολοκληρώσεις, ειδοποίησέ με να πάρω μάτι.

Καλό βράδυ, καλό βράδυ!
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τρί Ιαν 10, 2006 9:37 pm

Ο μικρόψυχος άνθρωπος επιβουλεύεται τον ευεργέτη του.

Μήπως μιλούσε κανείς στο τζακ;
Ανέφερε κανείς το όνομά του εκτός από τον Ασπικ;
Του απηύθυνε κανένα γυναικείο νικ το λόγο ποτέ εκτός από τη διανάθενα;
Αστεία πράγματα. Τολμά καμιά;
( εκτός από το κολλητηράκι σήμερα που πήρε θάρρος το κακόμοιρο και του δάγκωσε λίγο το αυτάκι και τον είπε και τζακούλη...βρε τι κάνει η αγάπη για τα σκυλιά!)

Τι να κάνει και ο κακομοίρης; Δυο νούμερα είχε στα χέρια του, αυτά έπαιξε.
Αλλά προσοχή! Όχι στο στυλ έχω ανάγκη ρε παιδιά κι εγώ να μιλήσω αλλά στο στυλ έχω ανάγκη ρε παιδιά αλλά δε θέλω να φανεί και ως εκ τούτου να σας βρίσω, καθότι μη ρίξουμε και τη δικτυακή μάσκα μας και μας πάρουν στο ρεζίλι τα φόρα που μας γνωρίζουν με το συγκεκριμένο προσωπείο και ξεφτιλιστούμε εντελώς! Να σταθούμε στο ύψος μας! Και είναι κατανοητό αυτό από μια μεριά....όσο πιο μεγάλο το έλλειμμα της ψυχής τόσο πιο καλά κολλημένη η μάσκα. Τι να την αφήσουμε να πέσει να φανεί το χλωμό προσωπάκι μας!

Όσο για τον άλλον, τον φιόγκο...ε...αυτός το ένα νούμερο του είχε καεί από παλαιότερη επίδειξη του παπιγιόν του στο χώρο και σου λέει ποιο είναι το κοντινότερο νούμερο ώστε να τσιμπήσει το «πρώτο παπάρι» στο χώρο; Και ιδού η κληρωτίδα έβγαλε «διανάθενα».

- μπορεί να έβγαζε τίποτα άλλο ρε κολλητήρι;
ʼσχετο, αλλά για μένα σημαντικό: τάντον, ευχαριστώ για το νούμερο που τράβηξες μιας και οι περισσότερες σκυλίτσες είναι δοσμένες και σε ένα αφεντικό πολύ καιρό τώρα. Μόνο εγώ απέμεινα. Αρκεί που με πρότεινες σα νούμερο. Εσύ κολλητηράκι που τον ξέρεις και ως «χέστρα» τον τάντονα, τι λες; Είναι καλός αφεντικός;

Έτσι όλα αυτά που συζητάτε εδώ λυπάμαι πολύ, Ατομαντ και Λέφτυ αλλά δεν έχουν τίποτα να κάνουν με τη περίπτωση τζακ και τάντονα. Όσο και να προσπαθήσετε να διευρύνετε την συζήτηση, αυτή πάλι στο θέμα της θα επιστρέφει που δεν είναι ούτε το απόλυτο κακό ούτε ο φασισμός αλλά «πώς εγώ, μικρός και σκατόψυχος θα τραβήξω τη προσοχή πάνω μου εκμεταλλευόμενος το σκατό που μπορώ να παράγω από τη τροφή που μου δίνουν οι άλλοι».

Πρώτο σκέλος.
Δεύτερο σκέλος για διερεύνηση: "πώς θα καταφέρω να θρέψω τώρα τους άλλους από το σκατό μου";
Τρίτο σκέλος ....θα δείξει...

Οσο για σένα μύθε, σαν λυκό-σκυλο που είσαι, ιστορίες με σκυλιά θα εμπνευστείς απ όσα έγραψα για τα ελλείμματα της ψυχής του καθενός μας, εδώ στο χώρο που γράφουμε.
Και το ρήμα «λούζω» το οποίο εγώ χρησιμοποίησα μεταφορικά για να δηλώσω τον χαρισματικό λόγο που ρίχνει φως στα πράγματα, φυσικό είναι εσύ να το εκμεταλλευτείς κυριολεκτικά και να μιλήσεις για λούσιμο του τριχώματος και μάλιστα σκυλιών.
Αλλά τι να κάνεις, λυκόσκυλο είσαι για τρίχες θα μιλάς και λουσίματα της λουλούς του σαλονιού σου και του κοπρίτη της αυλής σου θα οραματίζεσαι.

Τι να γίνει! Τα σκυλιά τα αδέσποτα ψοφάνε τα κακόμοιρα. Καθότι τώρα το χειμώνα μάλιστα κάνει και παγωνιά! ʼμα δε βρεθεί και κανένα σπλαχνικό αφεντικό σαν τον ασπικ να τα λούσει και να τους φτιάξει κανένα σκυλόσπιτο να ξεχειμωνιάσουν τι θα απογίνουν;

Αλλά και πάλι ό,τι και «λούσιμο» να τους ρίξει, ό,τι και περιλαίμιο να τους βάλει και ό,τι φράντζα και να τους φτιάξει πάλι ράτσα δεν έχουν....κοπρίτες μεταμφιεσμένοι θα είναι και θα μυρίζουν από μακριά, ακόμα και αν τα πλύνεις με βιτάλ τσουτσούν.

Οπότε μη κουράζεστε! Καθίστε εδώ κοντά μας να γαβγίζετε και εν ανάγκη, όταν σας πατά το αφεντικό σας την ουρά να ουρλίαζετε κιόλας. Ουυυυυυυυ ουυυυυυυυυυ ουυυυυυ το λυκόσκυλο, ουουουου από απέναντι η λουλού, ουουυουουουουου και από τη πέρα γειτονιά ο κοπρίτης.............. και βέβαια το αφεντικό σας τι να πει. Σκυλιά είναι θα πει. Και θα γυρίσει από το άλλο πλευρό. Το πολύ πολύ άμα το παρακάνετε να βγει να σας δώσει και καμιά κλωτσιά να μη σκούζετε.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Tanton » Τρί Ιαν 10, 2006 11:08 pm

Μήπως τάπαιξε λίγο η… δικιά μου;
Κρίμα , πριν, με το ¨διανοουμενίστικο¨ ύφος είχε πιο πλάκα.
Τέρμα λοιπόν οι παπάρες τις ημέρας.
Τι να βάλεις τώρα η κατινιά της ημέρας;
Πάει;
Δεν πάει.
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Ιαν 10, 2006 11:38 pm

κολλητηρακι σου ζητησα κατανοηση καθως σε εκτιμω ως εναν ανθρωπο με παθος και πραγματικες γκαυλες που υποπτευομαι οτι αγαπαει πραγματικα ...οσο για το αν καταλαβα ...οχι, τιποτα δεν καταλαβα .

νο προμπλεμο ομως , οπως λεμε και στη νεμπρασκα εμεις οι βλαχοι

-------------------------------------------------------------------------------------
ταντον ... το οτι αυτος δε γουσταρες ποτε τον χανκ εχει σημασια μονο για τον εαυτο σου και δεν δικαιολογει συγκρισεις
χανκ - επονιτων ...πες μας οτι δεν πηρες πρεφα ρε παιδι ...κανεις δεν τα παιρνει πρεφα ολα ...
--------------------------------------------------------------------------------------
μη γραψεις για την πολΥτΥκΥ επαγρυπνΥσΥ ρε αφιξιοναντο ...ελεος ...οχι πρΥν ανΥξΥς καν λεξΥκο... ειμαι κι εγω το ιδιο επιφυλακτικος με τα αντεξουσιαστικα κινηματα και τις επαναστασεις ...με τις εξεγερσεις των ντεσπεραντο-ζομπι ομως δεν ειμαι το ιδιο
--------------------------------------------------------------------------------------
ο χιτλερ λοιπον ατομαντ ηταν χαζορομαντικο σχολιαροπαιδο μπροστα στους σημερινους εξουσιαστες

το απολυτο κακο μετουσιωθηκε σε επιφαση φωτος ,πιο (εκ)τυφλωτικη κι απο το ιδιο το φως

ο λεων φαινεται οτι ηρθε αυτη τη φορα ενδεδυμενος την προβια του αμνου
δεν εινα δα και βλακας ο λεων
εμαθε απο τις προηγουμενες αποτυχιες

δεν πρεσβευει πια το μισος , αλλα τα ανθρωπινα δικαιωματα και θελει να εκμεταλλευτει τη διψα μας για ησυχη ζωη
πρεσβευει την απελευθερωση μας απ' τις παλιες θρησκειες και τις αντικαθιστα με νεες , ευκολοχωνευτες και επιτελους κατανοητες

οι φανατικοι καθε ειδους , αυτοι που γαμανε τα πεθαμενα σκυλια ντε ,
αυτοι ειναι οι επικυρηγμενοι , οι μπιν λαντεν , οι χιτλερ που τρωνε τα παιδακια, οι σανταμ ,αυτοι που κλεβουν την αλληλογραφια των αλλων ,οι στοχοι στα σκοπευτηρια της ομαδικης παρακρουσης

αυτοι ειναι οι εχθροι που πρεπει να πεθανουν

και αυτοι που αρνουνται να δεχτουν την επιβολη της νεας πραγματικοτητας?
αυτοι μενουν στην ακρη να σαπιζουν κοντα στις οχθες του ρευματος , κατα δικασμενοι στην ανυπαρξια, τη ληθη και τη ρετσινια του γραφικου....

το σκηνικο ειναι ετοιμο για το γκραν φιναλε φιλε ατομαντ και οι ποιητικες συλληψεις που αρχιζουν εκει που τελειωνουν οι νεες θρησκειες , λιμναζουν μαζι με τους δημιουργους τους στις καλαμιες ανικανες να προκαλεσουν αντιστροφη του ρευματος αλλα παντα ομορφες , ομιχλωδεις , μυστηριακες ...γοητευτικες .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Jack » Τετ Ιαν 11, 2006 11:25 am

Α ρε Διάνα.... Επιτέλους....
Τα Χανναχ δλεβν !!!!

Και με πήραν τα κλάματα και ξύπνησε και το σκυλί ...
(και όχι τίποτα άλλο , τώρα που ξύπνησε θέλει να την πάω στο Plaza Senayan για ψώνια)..

Πρίν φύγω όμως θέλω να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σου.
Γιαυτό σου αφιερώνω τους στίχους ενός πραγματικά μεγάλου ΕΛΛΗΝΑ.

" ...Πάρε μου μια πίπα
να κόψω το τσιγάρο
σου`χω πει πως
δε γουστάρω πιά να το φουμάρω.."

Αναστάσιος Μπουγάς
O n I m U s H a
(rules)
Jack
junior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Ιαν 11, 2006 12:34 pm

atomant έγραψε:Ελευθέριε ετσι μπράβο μπας και συζητήσουμε και λιγο σοβαρά.

Οι άνθρωποι άτομαντ, σάν ανθρωποτητα, ξεχωρίζουμε απο τα ζώα λόγω της συνείδησής μας,της ηθικής μας ή ότι άλλο θέλουμε να πούμε.
Οι ίδιοι άνθρωποι όμως, σαν ατομικότητες,ξεχωρίζουμε τους ίδιους τους εαυτούς μας απο τα ζώα,όταν αρχίζουμε να παράγουμε τα μέσα που εξυπηρετούν την ζωή μας,έτσι όπως καθορίζονται από την σωματική μας δομή και συγκρότηση.
Ο πρώτος ορισμός αφορά σε μιά επίπλαστη ασθενή κατάσταση που εγκεφαλικά εδράζεται στον εξωτερικό φλοιό,ενώ ο δεύτερος ορισμός καθότι εγκεφαλικά εδράζεται στους κατώτερους μανδύες (εγκεφαλικό σασί), για αυτό και αφορά μιά πολύ πιο σταθερή και ισχυρή κατάσταση απο την πρώτη.

Τα παραπάνω θα μας οδηγήσουν με μεγάλη ασφάλεια και ακρίβεια στην διαπίστωση,πώς τόσο η δημοκρατία όσο και ο φασισμός (όπως και ο ναζισμός,ο κομμουνισμός,ο αναρχισμός και λοιπά), δύνανται να βασιστούν,και βασίζονται, στις ίδιες ακριβώς θεωρητικές βάσεις (βλέπε πχ γερμανική ιδεολογία των μάρξ ένγκελς).
Και επειδή για τους λόγους που προείπαμε στην βιοψυχοδυναμική του ανθρώπου,ο δεύτερος (φασισμός) είναι πολύ πιο σταθερός και ισχυρός από την πρώτη (δημοκρατία),εύκολα λοιπόν καταλαβαίνεις πώς σε οποιαδήποτε συζήτηση για αυτή την δημοκρατία θα μετέχουν και φασίστες,τότε με μαθηματική ακρίβεια αυτή (η συζήτηση),θα πάρει φασιστικό χαρακτήρα,όχι μόνο εκ μέρους των φασιστών,αλλά εκ μέρους και αυτών ακόμη που θεωρούν τους εαυτούς τους δημοκράτες.

Μιά συζήτηση λοιπόν για την δημοκρατία,δύναται να είναι όντως και σοβαρή,αλλά κυρίως και δημοκρατική,όσο και μόνο μετέχουν σε αυτήν άτομα που εκ των προτέρων έχουν ήδη δημοκρατική παιδεία.
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση,ο φασισμός υπερισχύει.
Ξυπνάει το ζώον μέσα μας,πώς να το κάνουμε.
Πάρε και ένα παράδειγμα:
Όταν πρωτοσυνάντησα διαδικτυακά τον τάντονα και το χαζόμουσο,ήταν σαφές σε ποια κατηγορία από τις παραπάνω ανήκε ο καθένας τους,.Και ενώ ο πρώτος το έπαιζε και δάσκαλος,ενώ ο δεύτερος απλώς ένα πρωτόγονο βούρλο,παρόλαυτά στην πορεία όχι μόνο σε τίποτα δέν επηρέασε ο πρώτος τον δεύτερο όπως όλοι λογικά θα περιμεναν,αλλά απεναντίας ο δεύτερος επέδρασε τόσο πολύ στον πρώτο που κυριολεκτικά τον συνέθλιψε (όπως διαπιστώνουμε από την χαζόμουση συμπεριφορά του τάντονα).

Το εγκεφαλικό σασί λοιπόν,ο φασισμός της εξασφάλισης των απαραίτητων συνθηκών επιβίωσης,είναι πολύ πιο ισχυρός και σταθερός όπως προείπαμε,από την συνείδηση,την ηθική,την ιδεολογία ή ότι άλλο (για αυτό και όσοι δέν το έχετε καταλάβει,η ισχυρότερη προσωπικότητα που μπορεί να επηρέασει τις άλλες εδώ μέσα,δέν είναι ούτε ο άτομαντ,ούτε η κουήν,ούτε η διανάθενα,ούτε δέν ξέρω ποιός άλλος,παρά μόνο το χαζόμουσο.Καθότι το τελευταίο,χωρίς συνειδησιακές αναστολές,πραγματικά καθιστά τον εαυτό του σχεδόν αυτοδύναμο και αυτάρκη -όσον αφορά το εικονικό πάντα.Εξάλλου το ξέρει αυτό και το ίδιο και το εκμεταλλεύεται ανάλογα.Φτού σου χαζόμουσο να μήν σε ματιάσω).

Και δικαιολογημένα θα με ρωτήσεις τώρα εσύ άτομαντ,και τι θα πρέπει να κάνουμε ρε άσπικ άν έχουμε και φασίστες στην παρέα;
Να μήν μιλάμε καθόλου;

Όχι άτομαντ,για όνομα του θεού,μπορούμε εμείς να μήν μιλάμε καθόλου;
Απλώς με τους δημοκράτες πρέπει να μιλάμε τα δημοκρατικά και με τους φασίστες τα φασιστικά.Όπως και με τους καλούς τα καλά και με τους κακούς τα κακα και λοιπά και λοιπά,έστω και άν κινδυνεύουμε η κουήν να μας πεί κουφαλίτσες,επειδή δέν κατάλαβε πώς ούτε το παίζουμε και πολύ περισσότερο δέν είμαστε αυθεντίες,παρά μονάχα υπάρχουμε ώς αυτο που μας επιτρέπεται σε κάθε δεδομένο χρόνο και περιβάλλον να υπάρχουμε.
Και βεβαίως,να υπάρχουμε έτσι σε κάθε χώρο και κατηγορία,που να μήν ανατρέπει καμμιά από τις περασμένες αλλά και πιθανολογούμενες και ενδεχόμενες μελλοντικές άλλες υπάρξεις μας σε άλλους χρόνους και σε άλλο περιβαλλον (αυτό να το προσέξεις ιδιαιτέρως τώρα διανάθενα,που αποφάσισες επιτέλους να γίνεις αρκετά πιο αιχμηρή και να βγείς σε μιά αποτελεσματική αντεπίθεση.Το ίδιο και εσύ λέφτυ και μήν αυταπατάσαι περί δημοκρατίας).

Έτσι λοιπόν άτομαντ,όταν τα φασιστάκια τα καλοπαιδα εδώ μέσα δέν μπορούν να μιλήσουν με κανέναν σάν άνθρωποι, παρά μόνο με τα σκυλιά τους,δέν σου αφήνουν και πολλά περιθώρεια παρά να τους απαντήσεις:
Ρε λιγούρια,όσο γεμίζετε το πάτωμα με σάλια εδώ μέσα θα σας έχουν χεσμένους οι γκόμενες.Και έτσι όπως γλύφετε σάν κωλόσκυλα το ένα τα αρχίδια του άλλου,ούτε τις πίπες μεταξύ σας θα γλυτώσετε,ούτε και το κώλο σας.

Η πιο πολιτισμένα, άν δέν θέλουμε να είμαστε τόσο χυδαίοι (γιατί είπαμε θα πρέπει να προστατεύουμε και ενδεχόμενες άλλες υπάρξεις μας):

Η ηλιθιότητα της εβδομάδος παρά του παπαρολόγου τάντον
''Ποτέ δεν γούσταρα τον Μπουκόσφκι.
Ούτε σαν συγγραφέα.
μόνο στην γειτονιά μου ξέρω 2-3 τύπους που γράφουν καλύτερα από ότι έγραφε αυτός"
-----------------------------------

Και στην δική μου μόνο γειτονιά,ξέρω και εγώ 2-3 τύπους που λένε μεγαλύτερες μαλακίες απο σένα.
Αυτό όμως δέν σημαίνει πώς δέν είσαι καλός μαλάκας και εσύ.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης