ας γράψουμε ιστορίες

Διαγωνισμός Αντιπολεμικής Ιστορίας

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μαρ 21, 2003 4:21 am

Τελικά είχαν γίνει η μάστιγα του χωριού..
Γερόντια πιά ολίγον ξεκουτιασμένα οι πάλαι ποτέ ένδοξοι Μακεδονομάχοι,
δεν πλήρωναν ποτέ το λογαριασμό..
-Βάλε ένα ουζάκι ...ένα κονιακάκι..στην υγειά σας ...κι'έφευγαν..
Ο μαγαζάτορας του κεντρικού καφενείου του χωριού είχε απελπιστεί..
Δεν μπορούσε και να τα βάλει μαζί τους γιατί ο προΣΔΟΕκός χωροφύλακας
έτοιμο το είχε το "εωράκαμεν τους ληστάς"..
Ο πανικός γινόταν με τις εκδηλώσεις του συλλόγου τους.."ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΟΜΑΧΩΝ "..
Εκείνη τη Κυριακή είχαν καλέσει και το Νομάρχη για επίσημο εορτασμό..
Λόγω βροχής , μπουκάρανε στο γνωστό μας καφενείο, όπου και ...
..τα λόγια τα μεγάλα..
Και δώστου τα κεράσματα , και χειραψίες με τις αρχές και μπράβο σας που μας σώσατε...
Και σιγά -σιγά τη κάνανε ..και ο μαγαζάτορας μη αντέχοντας τόσο μεγάλη ...εθνικοφροσύνη ..έτρεξε στον Νομάρχη και εμίλησε..
-Κύριε Νομάρχα συμφωνώ πως μας σώσανε απ τους Βούλγαρους ..εντάξει..
Απ' αυτούς όμως ποιός θα μας σώσει;;;
(και αυτή παραστρυμώνιος ιστορία..)

Και μιά και πιάσαμε τα ρυάκια και τους ποταμούς για πάμε και στα Μεσοποτάμια..
(τελικά το Γαλλικό μπιλιάρδο είναι γιά φινετσάτες καραμπόλες..όχι σαν το άλλο...μπέστε σκύλοι αλέστε και στη τρύπα πέστε..)
(και δε ξοδεύει ούτε μία μπίλια...Το Μινώταυρο τον σκότωσε..)
Κάθομαι και χαζεύω το παιχνίδι και δεν ..δηλώνω τίποτα.
Και γιατί να το κρύψωμεν αλλωστε...
..Χάνομαι γιατί ρεμβάζω..
Και τους χειρούργους με τα χειρουργικά τους και τα ψαλίδια που σίγουρα θα ξεχάσουν εντός του ετοιμοθάνατου που ποτέ δεν πεθαίνει..
Και τον "ʼραβα ασθενή''που αντί να ενταχθεί σε κανά πρόγραμμα επανένταξης χτίζει αβέρτα εργασιοθεραπευτικά παλάτια...Πού πάς ρε χωρίς νευροληπτικά...
Είναι το γαμημένο το μέρος που τους βάζει...
Εκεί κοντά σαλτάρησε και ο καθ' ημάς Αλέξανδρος και ζήτησε να τον θεοποιήσουν...
..και οι ακροάσεις μπρούμητα γιατί ο ήλιος βλέπεται μόνο από ηλί-θιους...
Γουστάρω μιά διαδήλωση που θα φωνάζωωωω...όπως κάποτε..
Τώρα δεν βγαίνει.. φωνή..με ποιό να πάς και ποιό ν'αφήσεις;
Τον τσαμπουκά καουμπόυ ή τον παρανοικό μαλάκα;
Με τον θάνατο τοις μετρητοίς ή με έντοκες δόσεις..
Φοβάμαι ότι τρίτον δεν χωρεί..
Δεν μπορώ φίλε Κούκο..μου σφηνώθηκε σαν παραίσθηση το ηδονικό χαμόγελο του Σαντάμ καθώς θα μ' έβλεπε στις διαδηλώσεις...
Έχω μιά απορία...
Έάν σύσωμος ο ΟΗΕ απειλούσε με χρήση βίας την ανατροπή του (όλος ο κόσμος εναντίον ενός κράτους), θα εγκατέλειπε;; Έτσι γιά να σωθούν κάποια παιδάκια..
Και άν όχι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ γιά εξουσιαστής;;

Ποιό σύνταγμα θα θεσπίσει μιά ανεξάρτητη ψυχιατρική αρχή που θα ελέγχει τον αρχηγό του κράτους;
ʼν κάποτε συμβεί θα πέσει πολύ γέλιο...Βλέπω οι εξαιρέσεις να μένουνε..
Μα ποιός "φυσιολογικός" άνθρωπος θέλει να διοικεί όλους τους υπόλοιπους;;
Επισκέπτης

ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό ostreon » Παρ Μαρ 21, 2003 4:33 am

Εγώ είμουνα που να μην είμουνα..
"Μόνο πού υπάρχει καί μιά διαφορετική εκδοχή:
Μη με πιστεύετε, όσο γερνώ τόσο λιγότερο καταλαβαίνω.
Η πείρα μού ξέμαθε τον κόσμο...
Άβαταρ μέλους
ostreon
super member

Ενα παραξενο ονειρο...

Δημοσίευσηαπό Μαυρη Νταλια » Δευτ Μαρ 24, 2003 8:02 pm

Λιτλ Μπους, Λιτλ Σανταμ

Λιτλ μι, Λιτλ Γιου!!!!

Το βιβλιο επεσε απο τα χερια μου κι εγω γυρισα στο πλαι, στην προσφιλη μου θεση του εμβρύου και βυθιστηκα σε εναν υπνο που μονο υπνος δεν ηταν αυτος, ξεκουραστικος και καθαρτικος..

Ειδα λεει πως ημουνα Λιλιπουτεια μεσα σε μια αγνωστη γιγαντια πολη και το μονο που εβλεπαν τα ματια μου ήταν λερωμενες μποτες, διαφορα στραβοπατημενα παπουτσια , χωμα, πέτρες, αίμα, σκουπίδια, κοπρανα και ούρα που επρεπε να βαλω υπερανθρωπες προσπαθειες για να τα πηδηξω και να μην πέσω μεσα τους.

Τα πόδια πηγαινοερχονταν βιαστικα, με παρασερναν, καμμια φορα στο τσακ προλαβαινα μη βρεθω απο κατω τους χαλκομανια, και καποιες στιγμες σε κατηφορους ενας γιγαντιος κατοικος με κλωτσησε σαν πετραδακι και κυλισα και βρεθηκα κουλουριασμενη στην ακρη ενος δρομου. Τρυπωσα σε κατι χορτα μεσα, και σταθηκα να ξαναρθει η ανασα στο στηθος μου. Διψουσα, πεινουσα, ημουν φοβισμενη, πονουσε ολο μου το κορμί, και απο το ποδι μου ετρεχε αιμα... Ημουν ετοιμη να βαλω τα κλαμματα, αλλα δεν τα πατησα, παρολο που πολυ θα τοθελα ,γιατι αν εκλαιγα, αν εσπαγα, αν λυγιζα, θα το βλεπαν τα εκατομμυρια γιγαντιοι ανθρωποι αυτης της πολης, την ωρα που ηταν αναπαυτικα καθισμενοι στους τεραστιους καναπεδες τους, με τους τεραστιους κωλους τους και που με τα τεραστια στοματα τους καταπιναν απιστευτες ποσοτητες λιλιπουτειουν ανθρωπων, ποπ-κορν, τσιπς και μπυρας... Ηξερα αλλα δεν ηξερα πως, πως αυτοι οι συγκεκριμμενοι ανθρωποι, τρεφονταν με το φοβο, την απογνωση, το θανατο, την αδυναμια του αντιπαλου, τη γυμνια του, την ενταση του και τον θανατο του, ειτε φυσικο ειτε κατευθυνομενο.

Λουφαξα λοιπον εκει και προσπαθησα να συγκεντρωσω το μυαλο μου.. Μα μυαλο δεν ειχα.. Ημουν σε κατασταση πανικου και το μονο που ηθελα ηταν να ξαναγινω μεγαλη σε εναν μεγαλο στα μετρα μου κοσμο.. Μα αυτος ο κοσμος , ο κοσμος που νομιζα πως ηξερα και που ζουσα μεχρι τωρα, δεν υπηρχε πια..ειχαν ολοι χαθει, ειχαν γινει μικροι, ειχαν εξαερωθει, αφομοιωθει... και το χειροτερο? ήταν πως το χα κι εγω αποδεχτει αυτο μου το μεγεθος, οχι μονο εγω αλλα εκατομμυρια αλλοι σαν κι εμενα στον πλανητη που ζουσα...

Τι μπορουμε να κανουμε εμεις? ελεγαν... και να τα αποτελεσματα..συρρικνωθηκαμε ολοι και γιναμε τροφη των γιγαντων..

Επρεπε να γλυτωσω ..το πως δεν ηξερα...

ακουσα διπλα μου φωνες..ενας μικρος και μονος κουκος ηρθε και σταθηκε διπλα μου...

Σςςςςςςςςς μου λεει και μου βαζει τη φτερουγα του στο στομα μου..
Ειδες τα χαλια μας.. Οταν εγω τους φωναζα, ξεσηκωθειτε, βγειτε στους δρομους, ξεκουνηθειτε απο τις πολυθρονες σας εκεινοι με ελεγαν τρελλο, ρομαντικο, πορνοπουλο. Να τα τωρα..
Κι εσυ μια απο αυτους ησουνα, μπορει να μη μου την ελεγες, μα και η σιωπη σου παραδοχη ητανε.

Ενας κουκος δεν φερνει την ανοιξη και να τα τωρα..Σημερα χιονισε!!! καηκαν τα μαρουλια, καηκε κι ο κωλος μας κι εγω πια δεν εχω καν ορεξη ουτε τον κωλο σου να χουφτωσω.

Τι θα κανουμε? τον ρωτησα... Πες μου τι? του ειπα και σφιχτηκα πανω του..

Τιποτα..μου απαντησε κι εσφιξε πεισματικα το ραμφος του... κουραστηκα πια.. θα μεινουμε εδω και θα πεθανουμε..

Δεν θελω να πεθανω!! ειμαι μικρη ακομα... σουφρωσα το στομα μου και πατησα τα κλαμματα...

Παψε!! με μαλωσε αυστηρα θα σε παρουν χαμπαρι και θα σε κανουν μια χαψια..ελα χωσου κατω απο την φτερουγα μου κι ησυχασε..αυριο θα ναι καλυτερα..

θα σου πω μια απο τις ιστοριες μου και θα σε ησυχασω..... θα σου πω για τις χιλιες και μια νυχτες, για την ιστορια του τριανταφυλλου που τραυματιστηκε απο τα ιδια του τ αγκαθια, θα σου πω για το τραγουδι του νεκρου πουλιου, θα σου πω την ιστορια του Κεμαλ, θα σου μιλησω για τον ερωτα και τον πολεμο, για το γλυκο ξιφος που βυθιζεται στο στηθος, για κατι παιδια που βγηκαν στους δρομους και αλλα πολλα ..αν προλαβω....

ναι,ναι..μουρμουρισα ηδη χαλαρωμενη μεσα στη ζεστα και στην ασφαλεια της μαυρης του φτερουγας.. πες μου..μιλα μου μη μ αφησεις να χαθω..

Το λοιπον αρχιζω...

Μια φορα κι εναν καιρο ηταν.....
...............

Πεταχτηκα εντρομη απο το κρεββατι μου... Τι εφιαλτης μουρμουρισα...
Το βιβλιο ακομα διπλα μου ανοιχτο..

Τα ταξιδια του Γκαλλιβερ, του Τζοναθαν Σουιφτ..

αφηρημενα κι ακομα υπο την επηρεια του ονειρου διαβασα στο τελος:

*Σας λεω τελικά πως εγώ δε μισώ την ανθρωπότητα. εσεις οι αλλοι τη μισειτε, γιατι επιμενετε να θεωρειτε τους ανθρώπους όντα λογικά, και εξοργιζεσθε επειδή τα όντα αυτά σας διαψεύδουν*

* απο γράμμα του Σουίφτ στον Αλέξανδρο Πόουπ

26 Δεκεμβρίου, 1725.
Άβαταρ μέλους
Μαυρη Νταλια
new member

WAR, BAD BOY, BAD BOY

Δημοσίευσηαπό κακός λύκος » Παρ Απρ 11, 2003 1:14 pm

ΧΑΜΠΟΥΡΓΚΕΝ ΧΙΛ

Την πρώτην ημέραν οι Τούρκοι μας έφαγαν όλα τα πρόβατα.
Τα έγδαραν και έφτιαξαν οχυρώματα με τις προβιές και λάσπη στις πλαγιές και την κορυφή του λόφου.

Αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει έτσι.

Όταν ήρθαν οι ενισχύσεις, ξεκινήσαμε την σκληρή προετοιμασία για την επιχείρηση κατάληψης του λόφου.
Τα ούλα μας ματώνανε από το πολύωρο βούρτσισμα που επέβαλε ο αράπης εκπαιδευτής λοχίας.
Όταν το χαμόγελό μας έγινε αρκετά αστραφτερό για να τυφλώνει τους οχτρούς στη νυχτερινή μάχη, ανακοινώθηκε η έναρξη των επιχειρήσεων.

Στο μεσοδιάστημα είχαν χαθεί περίπου τρεις χιλιάδες σύντροφοι από γάγγραινα στην ουροδόχο κύστη.
- Κυρά Καλλιόπη έκανες καινούρια παραλαβή έμαθα.
- Ααα Νικολάκη σούχω φυλάξει το καλύτερο. Είναι δεκάξι χρονών και αμόλυντη. Τη λένε Ίνγκα και είναι από τήνε Σουηδία. Έχει και μπόνους το πακέτο με ευνοϊκή χρηματοδότηση. Γιασμίνα, Ινδή με βούλα στο κούτελο, ξύνεις και κερδίζεις.
- Με κάτι τέτοια με σκλαβώνεις κυρά Καλλιόπη...
Πέρασαν δυό βδομάδες μέχρι να βγει η οδηγία προφύλαξης από την Ινδική παρτίδα, η οποία αποδείχτηκε πως είχε κατασκευαστεί δυο χρόνια πριν την έναρξη του πολέμου, ειδικό πρότζεκτ βιολογικής δολιοφθοράς, για το οποίο η Υπηρεσία Πληροφοριών ισχυρίστηκε ότι δεν είχε ιδέα.

Θα καταλάμβανα το λόφο με το παπάρι μου στο μισό από το παλιό του μήκος. Δεν έγινε και κανα κακό, γλίτωνα και τον κόπο από δύο παραπάνω τυλίγματα στη μέση.

Η επίθεση ξεκίνησε την αυγή της 4ης Ιουλίου. Οι οκτώ χιλιάδες άντρες των Ειδικών Δυνάμεων που είχαμε απομείνει κάναμε ένα μαζικό ντου, χωρίς περίπλοκο σχεδιασμό, με μια αυθόρμητη αντρίκια κυκλωτική κίνηση. Οι Τούρκοι αντέδρασαν με οργισμένο σφυροκόπημα από πυροβόλα όλων των διαμετρημάτων.

Τα σώματα που έπεφταν ήταν ένα στοιχείο που διευκόλυνε την άνοδό μου, αφού δημιουργούσαν ένα βατό μονοπάτι προς την κορυφή, καθώς σφήνωναν στη λάσπη που θα εμπόδιζε την κίνησή μου.
Δε χρειάστηκε να κόψω πολλά κεφάλια, διότι η γραμμή επέλασής μου ακολουθούσε τη ζώνη πύρινης αποψίλωσης που προκαλούσε η αεροπορία και οι περισσότεροι αντίπαλοι που συνάντησα ήταν ήδη καρβουνιασμένοι.
Έτσι έφτασα στην κορυφή με μοναδικό πρόβλημά μου ένα ελαφρό λαχάνιασμα.

Οι τέσσερις καταδρομείς που είχαμε απομείνει γκρεμίσαμε τον ανδριάντα που είχαν στήσει οι σιχαμένοι με τη βοήθεια ενός ελκυστήρα που μας χορήγησε γενναιόδωρα το τμήμα συντήρησης.
Μετά στήσαμε μια πρέφα, αλλά ακόμη δεν μπορούμε να ξεδιαλύνουμε πόσα καπίκια παίρνει ο τεμπέλης άμα μπει μέσα η αγορά.
κακός λύκος

Δημοσίευσηαπό -wpleftyboy# » Παρ Απρ 11, 2003 3:16 pm

xaxaxa
kalo kake lyke kalo.....
pare mia psifo apo mena kai balthn sto rafi.κοροϊδο ο διαγωνισμος τελειωσε οπως και ο πολεμος. επρεπε να την κρατησεις για τον επομενο πολεμο (συρια ,β. κορεα, ..ελλαδα..? οχι μαλακα στη νιγηρια θα πανε να σωσουν τις νιγηριανες απ το κοψιμο της κλειτοριθρας(και καλα μουνια οι νιγηριανες (τραστ με ι κνοου))).
τελειωνοντας και αφου τραβηχτω μην εχουμε ανεπυθημητες εγκυμοσυνες
δημοσιων κινδυνων νο1 ,σου ξαναριχνω μια ψηφο και σου λεω δημοσιως οτι σ' αγαπω.θα με παντρευτεις παλιοομοφυλοφιλε?.....τερας...!!!!
-wpleftyboy#

Χμμμμμμμμμμ!!!!!!!!

Δημοσίευσηαπό Rose_Tattoo » Παρ Απρ 11, 2003 10:36 pm

Kι έτσι ξαφνικά
καθώς θα μπαίνει

Η Ανοιξηηηηηηηηηη

.........

καλα το ξερα οτι τρελλαινει..το ποσο δεν ηξερα :wink:

Τζον-Μπου 8) παιδι μου????? Τι πινεις???????????????????
Rose_tatoo
Άβαταρ μέλους
Rose_Tattoo
full member

τσεκ ιτ αουτ

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Μάιος 03, 2006 12:12 pm

ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό fbl » Πέμ Μάιος 04, 2006 9:48 am

http://www.metacafe.com/watch/23440/matrix_cow/

Aφιερωμενο στο συναθλητη.....
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Μάιος 04, 2006 12:02 pm

ηθελα να ξαναδιαβαστει το θεμα απ' την αρχη ομως ...μπηκε κανεις στον κοπο ?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό fbl » Πέμ Μάιος 04, 2006 12:39 pm

Πασα περιληψη δεκτη...
Φτα φυλα τωρα που να τα βαλεις κατω για διαβασμα...
Που χρονος....

Ασε που πρεπει να σου ετοιμασω και το παρτυ στην εκπομπη σου , οποτε για δωσε μας το κλου.......
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης