ας γράψουμε ιστορίες

Διαγωνισμός Αντιπολεμικής Ιστορίας

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

wpleftyboy. Ωραία ιστορία φιλαράκι !!!!

Δημοσίευσηαπό Count_Zero » Τετ Μαρ 19, 2003 4:47 am

Πολύ διασκεδαστική φίλε μπράβο !!
Count_Zero
new member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Μαρ 19, 2003 5:33 am

Ξένια και έψιλον και κίντ και ποιοί άλλοι,τι ιστορίες να γράψουμε;
Εσεις από μόνοι σας είσαστε ΙΣΤΟΡΙΑ .

Εδώ ο κόσμάκης πεθαίνει και εσεις μας λέτε να γράψουμε ιστορίες,που θα διαβαστούν από 600 και 800 άτομα;
Βρέιιιι,τι μας περάσατε;
Για νούμερα;

Και εδώ πλιάτσικο στους νεκρούς θα κάνουμε;
Τα λάφυρα κοιτάτε και εσείς καλή μας έψιλον και μας το παίζετε και χριστιανή τρομάρα σας!

ΥΓ Περαστικά και από μενα στον κύριο σίγμα.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Xenia » Τετ Μαρ 19, 2003 5:39 pm

Και νόμιζα ότι απαντήσατε σοβαρά.
Δύσκολοι καιροί αγαπητέ και που να βρεις σοβαρές απαντήσεις...

Εν συντομία... καλέστηκε στο παρόν topic να γράψει όποιος ήθελε μια αντιπολεμική ιστορία και υπήρξε παράκληση να αρκεστούμε σε αυτό...so simple...
...γνωστή σας η αντίδραση (από άλλα topics) στην απειλή του πολέμου και καλό θα ήταν να μάθετε ότι ακόμα και στον πόλεμο η ευγένεια και ο σεβασμός στον διπλανό μας είναι έννοιες που επιζούν!
Οι κορώνες για "λάφυρα" και άλλα τέτοια αστεία θα μπορούσαν να θαφτούν στον κήπο σας έτσι ώστε να βρείτε λίγο χρόνο να μας πείτε εσείς τι κάνατε για τα άτομα που θα πεθάνουν λίγες ώρες πτήσης από εδώ.

Thanks epsilon,kid για την κατανόηση.
Την συγνώμη μου στους φίλους που έγραψαν τις όμορφες ιστορίες. Μάλλον θα μεταφερθούν σε άλλο μέρος ή κάτι τέτοιο αφού το παρόν θα κλειδωθεί εφόσον δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει.
i still hate g. bush
--------------------------------------------------------
Kαι για να μην ξεχνιόμαστε... ας ρίξουμε και μια ψήφο στη παρέα μας.
Άβαταρ μέλους
Xenia
moderator

Δημοσίευσηαπό . » Τετ Μαρ 19, 2003 7:01 pm

Αντε και του χρόνου!
Παρακαλώ αυτόν που θα ψηψιστεί σαν καλύτερος παραμυθάς να μήν επιτρέψει να αποσταλεί η ιστορία του σε κανένα email!
Tέλος προτείνω στην Έπσιλον να γράψει ένα ποίημα κάποιου ʼραβα ποιητή του 18ου προ χτιστού αιώνα που θα μιλά για την αγάπη την Οθωμανική ή την Μωαμεθανική και να της δώσετε το βραβείο να πάμε στο
ΔΙΑΟΛΟ
να τελείωνουμε εδω μέσα...
Ε και ποιος τα γραψε τωρα όλα αυτά
.

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Τετ Μαρ 19, 2003 7:20 pm

-Αρχίζει ο πόλεμος Νικόλα, είπε ταραγμένη η Ελένη.

Αυτός δε μίλησε.

-Είπαν οτι ο στόλος ετοιμάστηκε, μιλάνε για μινι πυρηνικά, ο Σανταμ απειλεί οτι το πυρ θα εξαπλωθεί σε γη, αέρα και θάλασσα, Νίκο, κάτι να κάνουμε. εμπάργκο στα αμερικάνικα προιόντα, Νικο, να βγούμε στο δρόμο, να παμε στην πρεσβεία, ξύπνα Νικόλα, είναι άσχημη αυτή τη φορά η κατάσταση, πρέπει να κινητοποιηθούμε πάλι.

Παλι δεν αντέδρασε.

-Μα σου μιλάω! Σήκω επιτέλους, ΠΟΛΕΜΟΣ!

Τότε μονο άνοιξε το ένα μάτι, χασμουρήθηκε και είπε:

-Μμμμ...θα είναι φτηνή το Πάσχα η Ροδος.

ΥΓ. Ομως το πήδημα θα είναι ακριβό εφέτος. Γιατί ο πόλεμος είναι μέσα μας κατ αρχήν. Μη σας φοβίζει η αντιπαραθεση, κάθε ιστορία είναι κατά βάθος αντιπολεμική, ακόμα και της ταραμοσαλάτας. Αν κάποιος θελει να γράψει θα το κάνει παρόλα αυτα. Στο μεταξύ αφήνω όσους δε συμφωνούν με τις κινητοποιήσεις να κάνουν ο,τι θελουν και θα τα ξαναπούμε. Αποφάσισα οτι η επαναστατική μου γυμναστική ξεκινάει.
This is a block of ham that can be added to tosts you make. There is a cheese limit
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

Είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο...

Δημοσίευσηαπό StrangeAttractor » Τετ Μαρ 19, 2003 8:14 pm

... να γράψεις μια αντιπολεμική ιστορία επειδή πρέπει να γράψεις. Η έμπνευση ήταν αυτή που έκανε όσους έγραψαν να γράψουν κάτι τέτοιο και μια ανάλογη έμπνευση έκανε τους πολέμιους αυτής να γράψουν αντίθετα από τους πρώτους. Είχα μάλιστα την εντύπωση πως ο "πατέρας" του κάθε post δεν επιβάλλει , αλλά προτείνει ή έστω παρακαλεί ... γι'αυτό και θα συμφωνήσω με τον Κούκο πως κάθε ιστορία είναι κατά βάθος αντιπολεμική, οι τρόποι διαφέρουν. Εκτός και εάν πρέπει η ιστορία να έχει και ρεαλιστικά στοιχεία, κάτι που δεν όριστηκε όμως.

Τα πάντα , μα τα πάντα είναι ζήτημα έμπνευσης. Το ζήτημα αν ισχύει το "η τέχνη για την τέχνη" ή "η στρατευμένη τέχνη" έχει λυθεί προ πολλού νομίζω... εάν κάτι λοιπόν μας εμπνέει έχει καλώς, γράφουμε γι'αυτό αλλά και για οτιδήποτε άλλο. Εάν ο Than θέλει να στείλει κάποια από τα κομμάτια που γράφτηκαν ακριβώς για τον πόλεμο και τα κακά του (σε ρεαλιστικό καθαρά επίπεδο), νομίζω πως έχει τουλάχιστον 10 κομμάτια από τα οποία μπορεί να επιλέξει. Για όλους εμάς που ασχοληθήκαμε με το όλο θέμα με τον ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, νομίζω πως αρκετά βασανίσαμε το μυαλουδάκι μας αλληλοεπηρεαζόμενοι και μέσα στην διαφορετικότητά μας.

Κρατάω τα λόγια του Κούκου ότι η επανάστασή του ξεκινάει. Μου ταιριάζουν περίφημα.
Εύχομαι τα ίδια και σε όλους. Όπως ο καθένας σας νομίζει. Οι ενδοιασμοί, οι αντιρρήσεις, οι προθέσεις όλων όσων ήθελαν, καταγράφτηκαν.

Κλείνω με μια απάντηση και δύο ερωτήσεις (έτσι, βρε παιδί μου, εντελώς χαζά που λέει και η Έπσιλον...)
Μια απάντηση: ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 99% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ!
Μια ερώτηση: ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΙΑ ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ;
Και άλλη μια: ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ;

Το πού, το πώς, το πότε της τελευταίας ερώτησης κάποιοι ίσως το δουν μέσα από τις σελίδες όοοοοολου αυτού εδώ του φόρουμ αλλά και όχι μόνο... βλέπετε, δεν υπάρχει πιο γνήσιος δείκτης ανησυχίας από την αλλαγή στην γραφή ή ακόμη και την θεματολογία. Αλλά αυτά είναι δικές μου θέσεις και δεν θα ήθελα να επεκταθώ. Εξάλλου, όπως τονίσθηκε , κάποιες απαντήσεις δεν είναι καθόλου σοβαρές. Γι'αυτό ίσως και εμένα κάποιες ταραμοσαλάτες μου φαίνονται εντελώς τραγικές και ενδεικτικότατες ...

Φιλικότατα όπως πάντα άλλωστε, Strange Attractor.
Άβαταρ μέλους
StrangeAttractor
full member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Μαρ 19, 2003 10:47 pm

Και τι είναι μια αντιπολεμική ιστορία κυρία ξένια;
Δέν υπάρχουν καθαρά και μόνο αντιπολεμικές ιστορίες,όπως δέν υπάρχουν και ερωτικές κ.λ.π..
Όποιος πιστεύει το αντίθετο,μπερδεύει τα ρεπορτάζ και τα διαφημηστικά κειμενάκια με τις ιστορίες.
Μια ιστορία δέν διαφημίζει ξυραφάκια ή οτιδήποτε άλλο.
Απλώς και μόνο αφηγειται.
Και η αφήγηση δέν είναι τίποτα άλλο από αφήγηση.
Αγρότης είμαι και ξέρω από ιστορίες,όπως και όλοι οι αγρότες άλλωστε.

Πάντως παρ όλα αυτά,εγώ σας έκανα τη χάρη και έγραψα μιά αντιπολεμική ιστορία με τον ταραμά.
Τώρα άν δεν την καταλάβατε εσείς,εγώ τι φταίω;

Ακόμη και η κουήν-ντρούνα φιλοτιμήθηκε και σας έφτειαξε μιά ιστορία.
Πιέστηκε από δώ,πιέστηκε από κει,σφίχτηκε,κατάφερε τελικά και το ρέψιμο της το έκανε ιστορία.
Έγραψε η κακομοίρα για τους γερμανούς.
Μπράβο της κουήν που τους έκανε τα μούτρα κρέας τώρα που τους ανάγκασε να της στείλουν το ενημερωτικό υλικό σε ένα μπλέ φωτεινό φάκκελο.
(Τι μας λες βρε κουήν; είσαι αχτύπητη ρε παιδί μου!Πώς θα ξεπεράσουν οι γερμανοί τέτοια ζημιά που τους έκανες! ).
Αγωνίστηκε αλλα τα κατάφερε να το κάνει το αυγό της το δίκροκκο το πληροφοριακό η κουήν.
Καμαρώνει τώρα σαν την κότα την λαθούρα την προκομένη.
Μπράβο σου κουήν,φάε το καλαμπόκι σου τώρα.
Το αξίζεις!
(ελπίζω ντρούνα, να το εκτιμήσει κανένας κόκκορας γάλλος ή κανένας γάλλος κόκκορας και να του σηκωθεί αναλόγως με αυτά που γράφεις).

Όσο για το τι κάνω σήμερα για τα άτομα που πεθαίνουν λίγες ώρες πτήσης από εδώ,όπως με ρωτάτε κυρία ξένια,δέν χρειάζομαι και πολύ χρόνο για να το σκεφτώ.
Τι θέλετε να κάνω δηλαδή;
Έριξα όλα τα λεφτά στην βαλένθια και στην ίντερ και ελπίζω να μου κάτσουν στο σημερινό στοίχημα.
Καλά δέν έκανα;
Εσείς διοργανώστε φεστιβάλ παραμυθιών για τους σκοτωμένους..δώστε και βραβεία στους νικητές και κοιμηθήτε ήσυχη μετά.
Το καθήκον σας το κάνατε και για φέτος.
Του χρόνου τώρα που θα μπαίνουν οι αμερικανοι στην κορέα βλέπουμε πάλι.
Εμείς να είμαστε καλά και από ιδέες για το πώς θα γράφουμε παραμύθια και θα παίρνουμε βραβεία,άλλο τίποτα...
Τι λέτε τώρα!!

Προτείνω δε να δώσουμε το βραβείο καλύτερης ιστορίας στον κουκουρουκου.
Κόπιασε και κοπιάζει περισσότερο από όλους μας το παιδί για την ειρήνη και του αξίζει να έχει ένα βραβείο σαν αναμνηστικό από τον πόλεμο.
Να το δείχνει στα εγγόνια του να καμαρώνει.
Ο αμερικάνος πεζοναύτης θα δείχνει το gst 100 αυτόματο υπερόπλο του και τα παράσημα ανδρείας του και ο κουκουρούκου θα δείχνει τις ιστορίες του.
Όλοι κάτι θα κερδίσουμε από τον πόλεμο.
Για αυτό εξάλλου δέν γίνονται οι πόλεμοι;
Για να σκοτώνονται κάποιοι και κάποιοι άλλοι να κερδίζουν..

Ελπίζω να σας δυσαρέστησα και να σας εξόργισα αρκετά.

Την καληνύχτα μου
άσπικ
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Μαρ 20, 2003 6:33 am

Επειδή κατα το χθεσινό μύνημα πετύχαμε δύο στα δύο στις προβλέψεις και τα πήραμε τα λεφτά μας,καθιερώνω από σήμερα το ένθετο <άσπικ-προβλέψεις>.

Το λοιπόν,σας προτείνω τρία παιχνίδια σήμερα για στοιχηματισμό που έχουν σχετικά καλή απόδοση.

Ξεκινάω με το παιχνίδι λίβερπουλ-σέλτικ:
Η λίβερπουλ αρχίζει και ξαναβρίσκει την φόρμα της και δέν έχει σημαντικές ελείψεις και καθότι έχει χάσει οριστικά πλέον το κυνήγι του αγγλικού πρωταθλήματος,θα τα δώσει όλα για το ουέφα.
Η Σέλτικ καλή,αλλά μάλλον δέν μπορεί να κάνει και σπουδαία πράγματα σάν φιλοξενούμενη.
Αποτέλεσμα πρώτου γύρου,σέλτικ-λίβερπουλ 1-1.
Προτείνω στάνταρ άσσο λοιπόν,που έχει και ικανοποιητική απόδοση 1.90.

Συνεχίζω με το παιχνίδι πάλι από το ουέφα,μπεσίκτας-λάτσιο.
Η μπεσίκτας οδηγεί αήττητη την κούρσα του τουρκικού πρωταθλήματος σε φούλ φόρμα,με τέρματα 45-14.
Από την άλλη η λάτσιο δέν έχει δειξει ακόμη αυτό που μπορεί.
Επειδή όμως μιά ιταλική ομάδα,είναι μάνα καημένη στο κατενάτσιο και στο καταστροφικό παιχνίδι,συνυπολογιζομένης δέ και την πείρα που έχει η ΄λάτσιο σε διεθνείς επίσημες διοργανώσεις,νομίζω ότι θα κρατήσει το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου και προτείνω στάνταρ χί, που έχει απόδοση 2,75.
Αποτέλεσμα πρώτου γύρου,λάτσιο-μπεσίκτας 1-0.

Και τελειώνω με το παιχνίδι ΗΠΑ-Ιράκ,που είναι το ακλόνητο στάνταρ,πάνω στο οποίο θα βασιστεί το παρολί σας.
Η ομάδα των ΗΠΑ,σε φοβερή φόρμα τον τελευταίο καιρό,θα παραταχθεί πάνοπλη στον αγωνιστικό χώρο,απέναντι σε ένα τραγικό ιράκ,το οποίο με δυσκολία θα παρατάξει ενδεκάδα,αφού η πλειοψηφία των παικτών του είναι τραυματίες ή σκοτωμένοι.
Σημειώστε΄οτι ο διαιτητής του παιχνιδιού,έχει αποβληθεί πρίν κάν αρχίσει το παιχνίδι (είναι η πρώτη φορά στα ποδοσφαιρικά χρονικά που διαιτητής αποβάλλεται από τους παίκτες) ενω΄οι επόπτες-παρατηρητές-επιθεωρητές του αγώνα,την κάνανε και αυτοί με ελαφρά πηδηματάκια.
Προτείνω βέβαια στάνταρ άσσο που έχει μικρή απόδοση βέβαια 1,000000000000000000000001.
Στον πρώτο γύρο κέρδισαν οι αμερικάνοι (τους πήραν και τα σώβρακα).

Σημειώστε ότι τα φανελάκια σωβρακάκια τα προσφέρουν οι φιλειρηνιστές δυτικοί,ενώ γιατρός της ομάδας ορίστηκαν οι γιατροί χωρίς σύνορα.

ʼν ο πράκτορας αρνηθεί να πάρει το κουπόνι με την αμερική και σας πει ότι το παιχνίδι κλείδωσε,φοβερίστε με το διάγγελμα του μπους και θα το περάσει αμέσως.

Καλή σας επιτυχία λοιπόν.

(Κουήν,ωραία δέν τα ανέλυσα τα παιχνίδια;
Βρες μου καμμιά δουλειά βρε χαμένη,στοιχηματικού συντάκτη, εσύ που έχεις τα μέσα,αντί να κάθεσαι και να με λυπάσαι για τη φτώχεια μου..παλιοαναίσθητη! ).
Ώστε.
aspic
e-missos master

Μιά αστεία αντιπολεμική ιστορία...

Δημοσίευσηαπό ostreon » Παρ Μαρ 21, 2003 1:55 am

Από τα αρχεία της Ελληνικής Αστυνομίας ....
Έτος 1923
Τόπος..Κιλκίς
Αναφορά Υπομοιράρχου προς το Αρχηγείο...

Σελαγιζούσης και λαμπυριζούσης της σελήνης, παρά την λίμνην Δοιράνην,
εωράκαμεν τους ληστάς και κράζων αυτοίς
"σταθείτε ρε πούστηδες"
και απαντησάντων
"κλάστε μας τ'αρχίδια"
απέδρασαν...

(έχω και επικυρωμένη φωτοτυπία...)
"Μόνο πού υπάρχει καί μιά διαφορετική εκδοχή:
Μη με πιστεύετε, όσο γερνώ τόσο λιγότερο καταλαβαίνω.
Η πείρα μού ξέμαθε τον κόσμο...
Άβαταρ μέλους
ostreon
super member

Μια σοβαρή αντιπολεμική ιστορία..

Δημοσίευσηαπό ostreon » Παρ Μαρ 21, 2003 2:36 am

"ότι φυσικώς και αδιδάκτως το ζώον φεύγει μεν την αλγηδόνα,
διώκει δε την ήδονήν"
μου εξηγούσε με παράδειγμα ο αυτοδημιούργητος μεσαιοεπιχειρηματίας από παραστρυμώνιο βορειοελλαδική πολιτειούλα φίλος μου,φτύνοντας την αναλγησία της νέας γεννιάς νεοελλήνων νεολαίων..
"Και που λές κατεβαίνω μιά μέρα στά Τρίκαλλα για δουλειές και συναντώ το γιό του γείτονά μου, τον απρόκοφτο το Θανασάκη ,για πρώτη φορά στη ζωή μου χωρίς να κρατάει τη στέκα ή να παίζει ποδοσφαιράκι ή να κοπροσκυλιάζει γενικώς,(δεκαοχτάρης βλέπεις...)
καλοντυμένο, καθαρό , μες τη τρελλή χαρά.....
-Τι κάνεις εδώ ρε Θανασάκ..
-Δεν τα μάθατε κύριε Σάκκη.... μπήκα στη σχολή υπαξιωματικών και θα είμαι στα Τρίκαλλα γιά τρία χρόνια..
-Μπράβο ρε Θανασάκ, συγχαρητήρια ρε.. και δε μου λες είναι καλή σχολή Θανασάκη;
_Καλή δεν θα πεί τίποτα κύριε Σάκκη....με το που τελειώνουμε αρχίζει να πέφτει το χρήμα ...και δεν κάνουμε Τίποτα..

Αυτά μούλεγε ο φίλος μου κι έκλαιγε για το μέλλον της πατρίδας..
-Ύστερα μου λες να πάμε μπροστά ..άκου ρε νεολαία ...να σου λέει ότι βρήκα τη δουλειά των ονείρων μου..Να πληρώνομαι και να μην κάνω τίποτα..
Τώρα έμαθα πως τον στείλανε στον Κόλπο..
"Μόνο πού υπάρχει καί μιά διαφορετική εκδοχή:
Μη με πιστεύετε, όσο γερνώ τόσο λιγότερο καταλαβαίνω.
Η πείρα μού ξέμαθε τον κόσμο...
Άβαταρ μέλους
ostreon
super member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης