ας γράψουμε ιστορίες

ιστορίες για βατράχια ή βατράχους!

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Πέμ Μαρ 13, 2003 7:21 pm

Το κατωθι το πηρα σημερα το απογευμα στη θυριδα μου...το παραθετω ατοφιο....

" Αει σιχτίρ ...επιτελους εδω μέσα....

Εχω φτασει να βλεπω εφιαλτες με το που θα κλείσω τα ματια μου....
Τεραστιες χειλαρες να με πλησιαζουν να με φιλησουν........χερια να με ζουλάνε........να με χώνουν στα κρεββατια τους....να με βγαζουν απο τα κρεββατια τους
ειτε ακόμα χειρότερα να με εκσφενδονίζουν διαφορες πριγκιπισες (μη χεσω ευγενεια) σε διάφορους τραχείς και λείους τοίχους...........να με ξεκολλανε και να με ξαναπετανε.....
....να μου χώνουν νυχια....να μου ζητάνε λίμες......(ποιος ειμαι ρε γμτ; η μανικιουριστα πετικιουριστα της γειτονιάς; )

Ημουνα παχουλός-παχουλός ....και εχω καταντησει σκιά του εαυτού μου....γελανε ακόμα και οι μυγες της περιοχής.....

Ποιος σας είπε οτι είμαι μαγεμένος πριγκιπας;;;;;;;
και ποιος διαολος σας είπε οτι αμα με φιλησετε ,αμα με χτυπησετε,αμα μου κανετε διαφορα βασανιστηρια,αμα με αρωματισετε και με πεταξετε,αμα με πλυνετε και με πεταξετε,αμα με σκισετε και με πεταξετε....οτι υπαρχει περιπτωση να γίνω πριγκιπας;;;;

Δε θελω ρε να γίνω ανθρωπος! Χωνεψτε το!....

Αν δεν είχε πεθανει ο Αντερσεν,οι Γκριμ....θα σας ελεγα να πατε να φιλήσετε αυτους...η να πεταξετε αυτους.....

Αει βολευτείτε με τον μαστούρη τον Ρομπινς.....

Ελεος πια!!!!!!!!!!!!!!

βατραχος η μπακακας.....η απλα κακομοιρος
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Γραμμα σε εναν βατραχο

Δημοσίευσηαπό Rose_Tattoo » Πέμ Μαρ 13, 2003 8:08 pm

Σκιά του εαυτου του.....

Καλε μου βατραχε,

Με συγκινησε ειλικρινα το γραμμα σου και με εκανε να καταλαβω μερικα πραγματα που πριν απο αυτο, μου ηταν μονομερως ειπωμενα...

Εχεις απολυτο δικιο.. Αυτοι οι βρωμο αδελφοι Γκριμ πηραν στο λαιμο τους γενιες και γενιες αθωων παιδιων, αγοριών και κοριτσιων αλλα κυριως κοριτσιων βαζοντας τες να ονειρευονται πως ακομα κι ενας φτωχος και μονος βατραχακος μπορει μαγικα με ενα φιλι να μεταμορφωθει στον πολυποθητο Πριγκηπα που ολες μας ονειρευομαστε.. με αποτελεσμα κανεις και καμμια να μην ειναι ευχαριστημενος-η με τα αποτελεσματα του... πειραματος....

Μηπως ηρθε η ωρα να ξαναφτιαξουμε το παραμυθι?

Πως θα σου φαινοτανε λογου χαρη αν την ωρα που η Πριγκιπησα σε επαιρνε στα χερια της και ετεινε τα χειλια της στη μουριτσα σου, σου ψιθυριζε συγχρονως.....:

*Το ξερω πως εισαι ενας βατραχος, που ο κοσμος να ρθει τουμπα κι ανασκελα, βατραχος θα παραμεινεις, αλλα εμενα μου αρεσεις που εισαι βατραχος και σε φιλω ακριβως γι αυτο....

Σ αγαπαω βατραχε μου για αυτο ακριβως που εισαι κι οχι γι αυτο που θα θελα εγω να εισαι... Ετσι σε γνωρισα, ετσι σ αγαπησα, κι αυτο θελω να μεινεις..

Οταν θα θελησω να βρω αλλο ζωον, θα βρω, αλλα δεν θα αλλαξω εσενα στο υποσχομαι γλυκιε μου*.....

Και ζησαν ΑΥΤΟΙ καλα κι ΕΜΕΙΣ καλυτερα :wink:
Rose_tatoo
Άβαταρ μέλους
Rose_Tattoo
full member

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Πέμ Μαρ 13, 2003 8:13 pm

Κοριτσια συνειδητοποιήστε επιτέλους γιατί δεν τα καταφέρνετε:

ΟΤΑΝΛΕΜΕΦΙΛΗΣΤΕΤΟΒΑΤΡΑΧΟΔΕΝΕΝΝΟΟΥΜΕΑΥΤΟΤΟΦΙΛΙ!!!

:shock:
This is a block of ham that can be added to tosts you make. There is a cheese limit
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μαρ 14, 2003 1:03 am

προλαλήσας άμεσα 1: όταν λέμε φιλί εννοούμε φιλί.
εκτός κι αν δε λέμε αλήθεια. αλλά αυτό είναι άλλο ντιμπέιτ.

προλαλήσασα 2 : ΑΠΟΛΑΥΣΗ!

προλαλήσασα 3 : είναι φυσικό το σκιαχτράκι να δέχεται τέτοια μηνύματα! αλλιώς τι σόι σκιαχτράκι θα ήταν αν δε γινόταν αποδέκτης κάθε παράπονου αυτού του μικρού κήπου που είναι το φόρουμ...
κάποιο λουλουδάκι του κήπου παραπονέθηκε.
ο,τι και να λέμε, ο καθένας - συγγνώμη : το καθένα- από μας έχει δικαίωμα να έχει συναισθήματα πολλαπλά και σε πολλά επίπεδα. ακόμη κι αν συγκρούονται μεταξύ τους, ακόμη κι αν συγκρούονται ή βρίσκονται σε αντίθεση με τα συναισθήματα των άλλων, εδώ δεν υπάρχει μια αλήθεια, όπως παραπάνω, αλλά αυτόματα, ό,τι ειπώνεται αποτελεί μέρος της αλήθειας:
ποιας αλήθειας; μα της συνάντησης, συνύπαρξης, συμβίωσης στον ίδιο χώρο, όπου ο καθένας διεκδικεί μια θέση στον ήλιο. όχι αναγκαστικά στο κρεβάτι του άλλου, ούτε αναγκαστικά στο χωράφι του άλλου, ούτε οπωσδήποτε στη θέση του άλλου. απλώς μια θέση στον ήλιο, ένα δηλαδή φανέρωμα ανάμεσα στη "σκιά" του εαυτού του, που έλεγε και το κείμενο που έφερε το σκιάχτρο, και το φως. ωραίο παιχνίδι αυτό, τουλάχιστον φαίνεται να αρέσει σ' όλους μας, γι' αυτό μάλλον είμαστε εδώ, αλλά και αλλού.
ο καθένας μας, διαβάζει, γράφει και καθρεφτίζεται, έστω και για κλάσματα δευτερολέπτου στον απέναντι τοίχο. γι' αυτά τα κλάσματα του χρόνου, γίνεται ένα μικρό, απόλυτα μικρό αλλά όχι μηδαμινό κέντρο του σύμπαντος αυτόύ μικρού κόσμου.
αυτό είν' όλο.
πρέπει όμως να προσέξεις να μη χάσεις την αίσθηση της παροδικότητας, και τότε όλα γίνουν παρωδία, σαν κι αυτή που περιγράφει με διάφανο θυμό και αγωνία το κείμενο που παρραθέτει το σκιάχτρο.
όχι, αγαπημένε μας θυμωμένε, δεν είμαι εγώ η πρίγκήπισά σας. εσείς είσαστε και η πριγκήπισα και το βατράχι, και ο κλόουν, και ο κύριος σοβαρός. κι εγώ, αν τυχόν είμαι πριγκήπισα είμαι τότε σίγουρα και βατράχι, και ζωγραφίζω και καθρεφτίζω μαζί, όπως όλοι μας. και για λόγους καθαρά δημοκρατικούς, ανεχτείτε χωρίς να χέσετε την ευγένεια. και μη θυμώνετε ούτε να κοκκινίζετε (πάντως το γιαούρτι είναι άσπρο και φέρνει ισορροπία και στην επιδερμίδα ακόμη!)
ο καθένας έχει δημιουργήσει ένα ανοσοποιητικό σύστημα: άλλος την ευγένεια, άλλος τη μεγαλοθυμία, άλλος το παράπονο, άλλος τη μοναξιά, άλλος την ανωτερότητα, άλλος ακριβώς μα ακριβώς τα αντίθετα, που όμως δεν είναι αντίθετα, απλώς, είναι καθρεφτίσματα. το δικό σας φαίνεται να είναι αυτό το τελευταίο, ειπωμένο όμως ακριβώς ανάποδα μέσα στο κείμενο.
επιτρέψτε μου : έχω ανάγκη να σας πω ότι καρτούν ξε-καρτούν, αγαπητέ θυμωμένε, σας αγαπώ σίγουρα. μια όμως και είμαστε στο τόπικ των βατράχων, να σας πω επίσης ότι η αγάπη αυτή δεν επιθυμεί να εξανθρωπίσει, απλώς βρίσκει πάντα το στόχο της. δε θα σας ρίξω στον απέναντι τοίχο για να σας κάνω άμορφη μάζα μπας και μεταμορφωθείτε. ούτε θα σας ρίξω στον απέναντι τοίχο για να εξαφανιστείτε, όπως στο έργο του ρόμπινς. απλώς, θέλω να παραδεχτείτε πως ο τοίχος μπορεί να είναι και λείος και πρισματικός μαζί. άρα δεν είσαστε το μοναδικό κέντρο του καθρεφτίσματος, ούτε εγώ το μοναδικό είδωλο που εκπέμπει ή καθρεφτίζεται. είμαστε όλοι εδώ, υπό αλληλεπίδραση. εμένα μ' αρέσει, όσο μ' αρέσει.
και ας μη προσβαλλόμαστε αδίκως, ο ένας από τις υποτιθέμενες σκέψεις του άλλου. φαύλος κύκλος. απλώς, όσο μας αρέσει, ας συμπορευόμαστε. συμφωνείτε;
αυτό, σε μικρές διαστάσεις σεντονιού. αύριο είναι άλλη μέρα.
και η σημερνή΄, καλή ήτανε. δόξα τω θεώ.

σας φιλώ, όλους μαζί τους ... εμπλεκόμενους, και μη φοβάστε: σας φιλώ εικονικά. διαδικτυακά. αν συμβάλλετε, και συμβολικά...

γκεστ, κι ευχαριστώ για τη φιλοξενία ως γκεστ,
από την εταιρεία 'ΟΙ διαπλακωνόμενοι Α.Ε.-έψιλον'
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό pertri » Παρ Μαρ 14, 2003 5:41 am

Βλέπω μικρή μου, ότι χθες βράδυ φιλήσατε το βάτραχό σας και μεταμορφωθήκατε σε πριγκίπισσα... και σας χαίρομαι!
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Μαρ 14, 2003 7:00 am

Ξύπνησα αργα΄και πρέπει να φύγω.
Δέν προλαβαίνω να πετάξω και εγώ μαζί σας κανένα βατράχι στον λειο τοίχο (ότι βατράχια είναι τα πετσοκόβω με το σκαπτικό).
Στα γρήρορα όμως,επειδή η καλή μας η έψιλον με υποψίασε,να πώ ότι δέν έστειλα εγώ το κειμενο στη θυρίδα του σκιάχρτου.
Ακούτε;;
Εγώ ποτέ δέν λέω άει σιχτίρ.
Συνήθως λέω ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Μαρ 14, 2003 12:10 pm

....Το οτι ειμαι αργοστροφη ειναι παγκοσμιως γνωστο......οπότε αργησα να καταλαβω οτι η εψιλον νομιζε οτι ο βατραχος ηταν αλλου ατόμου
Δε θα εβγαζα ποτε γραμμα αλλου στα φορα...

οπως ειπες εσυ εψιλον....ο καθενας ειναι πριγκιπας και βατραχος....
η διαμαρτυρια που εγραψα παραπανω ηταν του βατράχου που ζει μέσα μου......
Την πριγκιπισσα οπως ξερεις την εξορισαμε οριστικως χτες.........εγω και ο βατραχος μου...οποτε ειμαστε ελευθεροι
και μιας και μας αφησε η πριγκιπισσα ... μεταφερομαστε σε βαλτο αφηνοντας πισω μας τις ανησυχιες....
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό pertri » Παρ Μαρ 14, 2003 1:20 pm

Χα χα χα! Πετυχημένο,! σκιαχτράκι μου που φιλοξενείς ένα βατραχάκι!
Και ας θυμηθούμε πως η φιλοξενία είναι ιερό πράγμα!
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΤΡΑΧΑΚΙΑ!
ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΡΙΓΚΙΠΙΚΑ ΔΩΜΑΤΑ!
Σας φιλώ με ένα φιλί βατραχινό!
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό dounai » Παρ Μαρ 14, 2003 1:39 pm

Δηλαδή ρε συ σκιάχτρο, με διώχνεις ρε?
Θέλω να γίνω μια κοιμωμένη ρε, με ποιό δικαίωμα
μου το στερείς?
Θέλω μπάκακες ρε!
Και στατιστικά αν το δεις, ένας στο εκατομμύριο
δεν θα μεταμορφωθεί?
Τί σκατά!
Τόσο γκαντέμω για πριγκίπισσα?
Τελευταία επεξεργασία από dounai και Τρί Ιουν 15, 2004 9:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Κόψε αριστερά και μετά όλο ευθεία
Άβαταρ μέλους
dounai
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μαρ 14, 2003 5:43 pm

ΑΣΠΙΚ
που ξυπνάς αργά: προσοχή στο σκαπτικό: όχι προς θεού ότι είμαι εναντίον των βατράχων, αλλά γενικά προσοχή! :wink:
ΣΚΙΑΧΤΡΟ
ε, όχι δα, να νομίζουμε σκιαχτράκι μου ότι είμαστε και παγκόσμια φίρμα! τι εγωισμός! δεν έγινε τίποτα! μην ... περηφανεύεσαι, και σε ακολουθεί και η καθημερινή ανανέωση σε αβατάρ του σάιτ, η οποια σημειωτέον γράφει όλο και ωραιότερα...
κάτσε εδώ και άσε τους βάλτους, γιατί εκεί δεν έχει τοίχους. πού θα βρεις καλύτερα; άλλωστε τώρα πλησιάζει το καλοκαίρι και οι βάλτοι στεγνωνουν. και, σκιαχτράκι, αν κάνεις κανα αστείο και πας τώρα σε κανα βάλτο, έτσι στην ψύχρα, εγώ βέβαια δε θα ακολουθήσω, απλώς θα κάνω απεργία. σκάστε οι υπόλοιποι, και μη της βάζετε λόγια να φύγει για να με ξεφορτωθείτε!

σήμερα πάντως έκανα άνω κάτω τη ροζέ!
αλλά αυτή δεν έχασε ούτε το ωραίο χρωματάκι της, ούτε την ψυχραιμία της! φιλάκια -και μην τρομάζετε, τα δίνω σε σας και όχι στα βατραχάκια σας...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες