ας γράψουμε ιστορίες

ιστορίες για βατράχια ή βατράχους!

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

ιστορίες για βατράχια ή βατράχους!

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Μαρ 04, 2003 8:42 am

και μάλιστα κλοπιμαία!

μια ξεχωριστή κουταμάρα πέρασε από το αυτάρεσκο μυαλό μου:
σκεφτόμουνα (;) κάτι ξερολίστικα πράματα με ζώα από το μεσαίωνα... αυτό το καλάθι που έχει μείνει μισο-άδειο μισο-γεμάτο στις αποθήκες των απωθημένων μας.
είχα βρει κάτι μέσα για φιλία και διαφορετικότητα, κι έψαχνα να το βρω στην απέραντη βιβλιοθήκη μου που αποτελείται από 15 βιβλία και 3,5 τετράδια και άλμπουμ φωτογραφιών για να πιάνουνε μπούγιο, αλλά πουθενά! το βιβλίο είχε κάνει φτερά.
αντίθετα, επειδή δεν καπνίζω, το βιβλίο που μοιάζει μ' ένα πακέτο καμήλες, ήταν στη θέση του, και ο τομ ρόμπινς πάντα το ίδιο γοητευτικός για μένα.
τρυποκάρυδος. μια απίθανη ιστορία αγάπης
είναι ο τίτλος του.

ο βάτραχος που έγινε πρίγκηπας... μαγεμένος... αγαπημένος... από πριγκίπισσα...
σελ. 151-152:
"Υποσχέθηκες κάτι όταν είχες ανάγκη", της είπε. 'Τώρα, και να μη σ' αρέσει, πρέπει να τιμήσεις την υυπόσχεσή σου.'
στραβομουτσουνιάζοντας, πήρε το βάτραχο και τον ανέβασε στο δωμάτιο όπου τον ακούμπησε σε κάτι βρώμικα ρούχα σε μια γωνιά. μετά, έπεσε στο κρεββάτι της. δεν πρόλαβε όμως ν' αποκοιμηθεί κι ο βάτραχος βρέθηκε δίπλα της. 'άσε με να κοιμηθώ μαζί σου γιατί αλλιώς θα το πω στον πατέρα σου', της είπε.
η πριγκίπισσα δεν άντεξε άλλο. μανιασμένη από λύσσα, άρπαξε τον βάτραχο. "Παράτα με ήσυχη, παλιοβάτραχε!", του φώναξε. και μ' όλη τη δύναμη τον πέταξε στον απέναντι τοίχο.
όταν ο βάτραχος έπεσε στο πάτωμα, δεν ήταν πια βάτραχος. είχε γίνει πρίγκιπας με ευγενικά μάτια και όμορφο χαμόγελο.

αυτό είναι το κλοπιμαίο απόσπασμα.

ηθικόν δίδαγμα: όσο πιο βίαιο είναι το ...., κι όσο πιο αληθινή η ...., τόσο πιο ..... είναι ο βάτραχός σας.

ο άλλος βάτραχος, θέλησε, λέει, να φουσκώσει πολύ, κι έσκασε...
ξέρετε, ιστορία κι αυτή! μύθος!

ηθικόν δίδαγμα: μόνο στα παραμύθια τα βατράχια σκάνε επειδή θέλουν να φουσκώνουν, το είπε κι ένας γάλλος... δεν τον θυμάμαι...

τι, βάτραχοι; από πού είναι αυτό; τους έγραψε κανείς;
κι εκείνες τις μάχες, εκεί, μές στο καλάθι...
παραμύθι... βατραχο-μυο-μαχίες
μυ-ωπίες :wink:

τι είπατε; είπατε τίποτα; άντε ντε! :wink:

εγώ την κάνω με μικρά βηματάκια (πηδηματάκια δεν μπορώ, ξέρετε, είναι και η ηλικία!)
""η μαμά"" """σας"""
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dounai » Τρί Μαρ 04, 2003 12:39 pm

Γιατί δε μου έλεγες τόσο καιρό
ότι πρέπει να κοπανήσω στον τοίχο
το μπακακάκι για να μεταμορφωθεί;...
Δεν ξέρω και πάλι αν θα το έκανα...
αγαπάω τόσο πολύ τα ζωντανά άλλωστε...
Αλλά πάλι τί την ψάχνω;...
ʼσε που δεν είναι πια να εμπιστεύεσαι
τα μπακακάκια που μεταμορφώνονται...
Μετά παίρνουν αέρα...δεν αρκούνται στις πριγκίπισσες...
ψάχνουν για νεράϊδες...
κι εγώ τότε προτιμώ να γίνω μία μικρή Αλομπάρ...
γιατί καθώς το βατραχάκι-πρίγκιπας αρχίζει να ξεμακραίνει...
ακόμη και οι πριγκίπισσες...αρχίζουν να μελαγχολούν...
Κόψε αριστερά και μετά όλο ευθεία
Άβαταρ μέλους
dounai
full member

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Τρί Μαρ 04, 2003 8:12 pm

ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ: ΦΙΛΑΤΕ ΒΑΤΡΑΧΙΑ!

:shock:
This is a block of ham that can be added to tosts you make. There is a cheese limit
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

pros dounai

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Μαρ 04, 2003 10:40 pm

τα παραμύθια πρέπει να τα προσέχουμε: εσένα, τι σε μάθαινε η μαμά σου; δεν στα έλεγε σωστά μου φαίνεται:
αλλά η μαμά δεν πειράζει. οι σχέσεις όμως πρέπει να στο δίδαξαν αυτό:
ο βάτραχος γίνεται πρίγκηπας μόνο κοντά στην πριγκίπισσα! αυτό είναι το μυστικό. όσο απομακρύνεται, τόσο γίνεται αυτό που ήταν -πριν-...

και δε νομίζω να κάνω λάθος αυτή τη φορά.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Μαρ 05, 2003 8:10 pm

Το έχω ακούσει το παραμύθι που αναφέρεις, καλή μου epsilon, αυτό που η πριγκίπισσα φιλάει το βάτραχο και μεταμορφώνεται σε πρίγκηπα. Όπως, έχω ακούσει και το πιο σύγχρονο που η πριγκίπισσα φιλάει πρίγκηπα και αυτός μεταμορφώνεται σε βάτραχο.

Για το παραμύθι που μας προέκυψε πρόσφατα, αυτό που η πριγκίπισσα μεταμορφώνεται σε cool γάτα, ξέρει κανείς να μας διαφωτίσει;

Ωρρρρρρραιοτάτη μου κυρρρρρρρρία, σε τι προβληματισμούς μας βάζεις;

Υ.Γ.
ο βάτραχος γίνεται πρίγκηπας μόνο κοντά στην πριγκίπισσα!

ΤΟ ηθικό δίδαγμα !!!!!!
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό KANEMOYKOYKOY » Τετ Μαρ 05, 2003 9:22 pm

ΨΕΜΑΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ. ΣΚΑΤΖΟΧΟΙΡΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ.

This is a block of ham that can be added to tosts you make. There is a cheese limit
Άβαταρ μέλους
KANEMOYKOYKOY
senior member

πάντα η πριγκίπισσες είναι γατούλες...

Δημοσίευσηαπό pertri » Πέμ Μαρ 06, 2003 1:36 am

....ο βάτραχος εκ του μακρόθεν εντόπισε την μικρή ναζιάρα γατούλα, καθώς αυτή περιφερόταν στα μεγαλοπρεπή της διαμερίσματα.. την έβεπε να τεντώνεται ναζιάρικα στον ήλιο και να του μισοκλείνει τα μάτια..
ύστερα του γύρναγε την πλάτη και χαϊδευόταν στις μεταξωτές κουρτίνες που ανέμιζαν στο απαλό αεράκι..
κι εκείνος στη μικρή λιμνούλα αντίκρυ της, της τραγουδούσε με την βραχνή μπακακένια του φωνή...μπακακακ κουαξ κουάξ.. και δώστου χοροπήδαγε πάνω στα νούφαρα της μικρής λίμνης... και δώστου φούσκωνε και ξεφούσκωνε...
η μικρή -περσίας- γατούλα άνοιξε νωχελικά το ένα της βλέφαρο... και τότε τον είδε... πράσινο πράσινο και λαχταριστό... και χοροπηδηχτούλι...
Νωχελικά όπως πάντα... με μια κίνηση όλο χάρη, πήδηξε στο χαλί και αφού τεντώθηκε, εξέτασε προσεκτικά τα νύχια της... ρρρρρρ... ωρρρρραία... είναι σε φόρρρρρρμα σήμερρρρρα.... νιάαααουυυυ...και κατέβηκε δυό δυό τα σκαλιά...
Πτωχέ μου πρίγκιπα - βάτραχε... κανείς δεν σου είπε ... πως η πριγκίπισσά σου έχει νύχια... όλοι συνομώτησαν εναντίον σου....
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Μαρ 06, 2003 6:56 am

μόλις έφτασαν κοντά ο ένας στον άλλον, η γατούλα ρώτησε ναζιάρικα:
'μήπως σας βρίσκεται καμία λίμα;'

αχ!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Μαρ 06, 2003 11:15 am

KANEMOYKOYKOY έγραψε:ΨΕΜΑΤΑ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ. ΣΚΑΤΖΟΧΟΙΡΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ.

χαζός είσαι κουκουρούκου!
δεν ήταν σκατζόχοιρος ο πρίγκηπας, γιατί αν ήταν σκατζόχοιρος θα είχε τρυπήσει το παραμύθι από καιρό!
(ο σκατζόχοιρος ήταν στον αγρό και καμάκωνε σαύρες). ο βάτραχος ήταν! η θωπεία του υγρού στοιχείου, κατακαημένε κούκο (σικ, όχι παραπομή στο μήνυμά σου, αλλά απλώς σικ λατινικό, να μην αλλάζω αλφάβητα) δεν υπηρετείται με σκατζόχοιρους!
και οι παραμυθάδες, αν θες να ξέρεις, δεν λένε ψέμματα, γιατί η αλήθεια τους είναι πάντα θωπευτική και παρηγοριτική. παράξενο, έ!... παράξενο. απίστευτο; ηλίθιο; ή ακατανόητο;

και άσε την ρρρρρρρρρρρρρρρρρ να λέει: δεν είμαι ξανθιά. με λένε αμίνα και είμαι από τη νιγηρία.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

προς την Αμίνα

Δημοσίευσηαπό pertri » Πέμ Μαρ 06, 2003 2:15 pm

πρόσεχε, γιατί στα θερμά κλίματα, οι παραφουσκωμένοι βάτραχοι που κρύβονται μέσα στα λασπωμένα νερά, γίνονται κορκό - δειλοι!!!!! :cry:
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης