ας γράψουμε ιστορίες

A NEW REALITY

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

A NEW REALITY

Δημοσίευσηαπό aeras » Παρ Ιαν 31, 2003 12:17 pm

***Πολεμικο ντελιριο η το καινουργιο reality προσεχως στις οθονες σας.**

Επι τελους, η ωρα μηδεν εφτασε. Στις οθονες ολου του κοσμου, ενα μονο προσωπο σε gros plan, να αριθμει αναποδα five, four, 3, 2, 1, fire !!!!!!!!1
Χαλασμος κυριου. Πυραυλοι σηκωνοντα, πυραυλοι πεφτουνε, πυραυλοι ερχονται από το πουθενα, πυραυλοι κυνηγουν πυραυλους.
Μ’αυτό δεν είναι τιποτα, αυτα τα ειδαμε κι απ’τον μπαμπα, ο junior ηθελε κατι παραπανω.
‘Δεν ξερω τι θα κανετε, θελω να βλεπω τον τρομο στα ματια τους, όταν την τρωνε κατακεφαλα’

Σκεφτηκαν οι ειδημονες, βρηκανε και πραξανε. Μια μικροκαμερα πανω σε κάθε πυραυλο, ολμο, οβιδα, κι ότι διαολο πεταει και σκοτωνει. Αναμεταδοση μεσω δορυφορου, και να η εικονα. Εικονες τι εικονα ??
‘Κυτα πως γουρλωνουν τα ματια τους οι σκυλαραπες ‘, φωναζε ο junior , μην ξεροντας που να πρωτοκυταξει.
Η ικανοποιηση του junior δεν περιγραφεται, excited σαν μικρο παιδι μπροστα στο καινουργιο του ηεκτρικο τραινακι. Πηδαει από την μια οθονη στην άλλη κατ’ενθουσιασμενος. Το καλυτερο πολεμικο παιχνιδι που ειχε ποτε, και τοσο αληθινο.

Ειχε ντυθει αναλογα για την περισταση. Τις μποτες από δερμα κροκοδειλου, σπηρουνια, τζην παντελονι, καρο πουκαμισο, καουμποικο καπελο.
Δεν τον χωραει η καρεκλα, παρα ιππαστι πυροβολωντας με τον δεικτη ότι ητανε μελαχρινο με μουστακι.

Κάθε τοσο κατεβαζει και καινουργιες ιδεες.
Ένα μετρητη για τα θυματα, Στατιστικες ευστοχιας, ποσα παιδια ποσους μεγαλους ?
Κι υστερα βαρεθηκε, ενταξει πλακα εχει, αλλα είναι τοσο μακρια !!
Και γιατι όχι ‘θα παω εκει’ , ειπε χωρις δευτερη σκεψη, ‘δεν χανω εγω τετοιο πανηγυρι’

Ματαια οι συμβουλοι και κυριως η πρωτη κυρια προσπαθησαν να τον πεισουν ότι θα ητανε μια επικινδυνη τρελλα.
‘Ειμαι ο παραγωγος , σκηνοθετης, πρωταγωνιστης αυτου του εργου, δεν μπορει να λειπω από τα γυρισματα !!!!’

Το πανυγηρι βεβαια εχουνε φροντισει και πολλοι αλλοι να μην το χασουν.
Πανοραμικες εξεδρες ειχαν στειθει στα πιο επιμαχα σημεια, (στοχους) σε αποσταση ασφαλειας και με την προστασια ενός αορατου υπερσυγχρονου τειχους ασφαλειας, γιατι δεν ξερεις ποτε τι γινεται.

Οι θεσεις διαθετουν ολες τις ανεσεις και εξοπλισμο (κυαλια απλα , με υπερυθρες, οθονη, καμερα, φωτογραφικη,…). Και βεβαια το εισητηριο πανακριβο, για λιγους.
Παρ’ολ’αυτά το ενδιαφερον τεραστιο.
Εξ’αλλου αυτή φορα το CNN δεν καταφερε να παρει την αποκλειστικοτητα, και μια στρατια δημοσιογραφων και τεχνικων εχει κατακλυσει τους χωρους.

Μεταξυ τους και Ελληνες ανταποκριτες από τα γνωστα ‘εγκυροτερο καναλι’ , ‘σοβαροτερο καναλι’, ‘πληρεστερο καναλι’ , κλπ Ενώ στα στουντιο εχουνε στηθει τα αναλογα πανελ, με αμετρητα παραθυρα. Εxpert, αναλυτες, στρατιωτικοι, πολιτικοι, αστρολογοι, μοδιστροι, κ.α εδιναν ένα ρεσιταλ ενημερωσης αναλυοντας κάθε πληροφορια, εικονα, δηλωση.
Οι γνωστοι πρωταγωνιστες : Κακαουνακης, Κακαουλατος, Κακαφυλλοπουλος, ειναι εδώ, ξαναμενοι και γεματοι πληροφοριες.

Εν τω μεταξυ η προεδρικη εξεδρα στηθηκε σε χρονο μηδεν. Επιλεχτηκε το καλυτερο σημειο οσο αφορα τη θεα. Σαφως ψηλοτερη από τις εξεδρες, με ένα δευτερο καθισμα για τον φιλο από το Λονδινο, και μια μπαντα country για τα διαλειματα.
Ναι κατι σαν διαφημισεις. Ο junior απαιτει σε κάθε σινιαλο του να σταματουν οι βομβαρδισμοι για καποιο δηθεν διαγγελμα, που δεν είναι παρα υστερικες κραυγες θριαμβου ‘We are the best’, ‘Ετσι γαμανε οι αμερικανοι ‘, ‘Σανταμ πες αλευρι, ο junior σε γυρευει‘, και αλλα τετοια αναλογου επιπεδου, ενώ το χειρικροτημα και η ανταποκριση από τις εξεδρες ειναι αμεση.

Αυτή η ολιγολεπτη διακοπη βεβαια, βολευει ιδιαιτερα τους πολεμικους ανταποκριτες που (μετα από προτροπη του Κακαουλατου) τους επετρεπαν να πλησιασουν τα συντριμια για κοντινα πλανα.
Ο πολεμος του ‘αποκλειστικου’ δινει και περνει στα καναλια μας.
Αποκλειστικο πλανο από ένα θυμα που ειχε γινει πεντε με εξι κοματια μετα πο μια οβιδα που εσκασε διπλα του.
Το ‘εγκυροτερο καναλι’ ελεγε εξι , ενώ το ‘σοβαροτερο’ τα μετρουσε και ξαναμετρουσε και τα εβγαζε πεντε.
Ο ανταποπκριτης του ‘πληρεστερου’ κρατωντας το αριστερο χερι ενός αλλου θυματος χτυπιωντανε ότι αυτό που συμβαινει είναι απανθρωπο.
Ο παρουσιαστης τον προετρεπε να βρει και το δεξι, για να είναι πιο ολοκληρομενη η εικονα της φρικης. Για την σωστη ενημερωση δηλαδη.
Οι διαφωνιες εδιναν και επερναν..

-Κακαουνακης ‘αυτά εινα κουρουφεξαλα οι πληροφοριες μου λενε ότι αυτου του τυπου η οβιδα, όταν σκασει διπλα σου σε κανει πεντε κοματια και όχι εξι’
-Κακαουλατος ‘Είναι προφανες ότι το χερι που κραταει ο συναδελφος στο αντιπαλο καναλι είναι το εκτο κοματι του δικου μας θυματος’
-Κακαφυλοπουλος ‘η κρυφες καμερες που εχω τοποθετησει στα φτερα των βομβαρδιστικων, αλλα δειχνουνε.Θα τα δειξω στον κιτρινο πολεμικο τυπο’

Καπως ετσι παιζοντανε το παιχνιδι της αμεσης ενημερωσης , διανθισμενο με κατι συνεντευξεις που προσπαθουσαν να παρουν οι δημοσιογραφοι (ειχανε μαθει δυο κουβεντες αραβικα για κάθε ενδεχομενο) από τα θυματα που δεν ειχανε ακομη ξεψυχησει..
‘Λε μπες ελ ουαλαντουμ ?’ που σημαινει πως νιωθετε πεθαινοντας για την πατριδα, και ποια τα συναισθηματα σας απενατι στον κυριο bush ? ‘
Το γεγονος ότι κανεις δεν απαντουσε αποδωθηκε στο accent των δημοσιογραφων που δυσκολευε την επιοινωνια, γιατι κατά τ’αλλα δεν υπηρχε άλλος προφανης λογος.

..........
aeras
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Νοέμ 17, 2005 1:29 am

επειδή δεν έχει τίποτα καινούριο, και γράφει νιου ρεάλιτυ, μπήκα χωρίς να χτυπήσω.
ο αέρας έχει φύγει ή έχει κοπάσει, εγώ δεν έχω τίποτα καινούριο, απλώς, ξέχασα τ' όνομά μου. άμα με ρωτάς πώς με λενε, δεν ξέρω, δε θυμάμαι, δεν απαντώ.
αν ήμουν πηλίκο θα είχα μηδέν, τώρα δεν είμαι πηλίκο, δεν έχω διαιρέτη, διαιρετέο, αξιοθέατο, μνημονικό, αιδώς αργείοι, άγριοι εδώ, τι είπες, τίποτα, εσένα ψάχνω, μα απαγορεύεται να σε βρω κι έτσι θα γίνει, έχω ξαχάσει το όνομα, τη διεύθυνση, τη διεύθυνση αποστολής, την αποστολή, το μεσημέρι, τα μεσάνυχτα, το δέμα, τα άδετα, τα σκοινιά, τα'χουν δεν τα'χουν κόψει, ούτε θυμάμαι, το λιμάνι, το νερό, τα νερά, συναισθήματα; τι να ναι αυτά, α, ναι, αυτά τα θυμάμαι κάθε φορά που φοβάμαι θυμάμαι το φόβο, θυμάμαι τον αέρα, θυμάμαι ότι τα ξε΄χασα όλα,
όλα;
τι είν' αυτό πάλι;
και΄πάλι από την αρχή
είναι που μερικές φορές υποφέρεις μα δεν μπορείς να βγάλεις τίποτα.
μετά περνάει.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό fbl » Πέμ Νοέμ 17, 2005 11:15 am

Μια και το φερε ο αερας το ερωτημα παραμενει επικαιρο οσο ποτε ...

Εικόνα
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Καλησπέρα (?)

Δημοσίευσηαπό Fondeus » Δευτ Νοέμ 21, 2005 4:47 pm

-Πρόεδρε, δείχνουνε live την κηδεία σου σχεδόν όλα τα κανάλια...Εκτός από ένα που προβάλλει ντοκυμανταίρ για τα εγκλήματα πολέμου.
-...
-Πρόεδρε, όλοι οι άσχετοι, οι πουθενάδες οι υβριστές σου, τώρα εκφωνούν τον επικήδειό σου. Και κάθε τόσο σκουπίζουνε τα μάτια τους από τα δάκρυα με μαντήλια Gucci, ρουφώντας παράλληλα τη μύτη τους...Τι θλίψη...Τι συγκίνηση...
-...
-Πρόεδρε, μικρά παιδάκια αφήνουν κόκκινα τριαντάφυλλα στο φέρετρό σου. Συνοδευόμενα από τους γονείς τους, που τους εξηγούν πόσο μεγάλος ήσουν...
-...
-Πρόεδρε, ακόμα κι οι εχθροί σου παρευρίσκονται στην τελετή. Σοβαροί και αμίλητοι. Σκεφτικοί...Μάλλον θα σκέφτονται τι θα πουν στον επικήδειό και αυτοί, γιατί προφανώς δεν έχουν γράψει κάτι...
-...
-Πρόεδρε μ'ακούς ή κοιμάσαι??
-Μμμ...?...Ναι...Συνέχισε.Πιο σιγά λίγο...
Fondeus
new member

1η Δεκέμβρη

Δημοσίευσηαπό Fondeus » Πέμ Δεκ 01, 2005 1:05 pm

"Σου γράφω 1η του Δεκέμβρη,
είναι μεσάνυχτα βαθιά
κοιμάται ο κόσμος τώρα πια,΄
μ'εναν καημό που να μη σ'εύρει..."

Κάποτε οι άνθρωποι παρακολουθούσν τηλεόραση.
Τώρα η τηλεόραση παρακολουθεί τους ανθρώπους...

Καλό μήνα
Fondeus
new member

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης