ας γράψουμε ιστορίες

ΤΑ ΠΕΖΑ ΤΟΥ ΜΑΡΑΚΟΥ

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

η συναχωμένη μύτη

Δημοσίευσηαπό marakos » Παρ Ιαν 02, 2009 9:26 pm

Εκείνες τις ημέρες που η «ιδρωμένη μασχάλη» γένναγε χωρίς μαμή το «μπατσισμένο μάγουλο», ήλθε στον καταυλισμό μας,μια χλωμόφατσα ,ο τζων πρίτς όπως μας συστήθηκε.. . Τον μπάσαμε σχεδόν σηκωτό στη μεγάλη σκηνή και του δώσαμε να καπνίσει οκλαδόν μαζί μας, την πίπα της ανεμελιάς, αφού πρώτα τον καλοκολατσίσαμε μετά από το πολυήμερο κουραστικό του ταξίδι πάνω στη σέλλα του μουλαριού του. Φιλόξενοι από τα γενοφάσια μας, δεν αφήναμε σκαλπ για σκάλπ απεριποίητο.. αψούύύύύύ.. Θέλαμε να έχουμε ησυχία στον τόπο μας και όχι τουφεκιές σαματάδες και βαβούρες, είτε με χλωμές μάπες είτε με κοκκινομούρηδες. Ήμασταν ειρηνικός και χουζούρικος λαός και κοιτάγαμε μόνο τις μάσες μας ,τις ξάπλες μας ,τα νυχτοπηδηματά μας, τα ζώα μας και ότι σχετικό μπορεί να κάνει τους ανθρώπους μαλθακούς αλλά και ευτυχισμένους, αψούύύύύύ.
Η φυλή μου οι «αψού» ήτανε μια μικρή ομάδα ινδιάνων αποκομμένη από τις άλλες φυλές αλλά και από τον υπόλοιπο κόσμο λόγω.. συναχιού. Στην μικρή Κοιλάδα «η συναχωμένη μύτη» που ζούσαμε βαράγανε ανταριασμένοι αέρηδες που μας συναχώνανε ,με αποτέλεσμα να μη μας πλησιάζει ψυχή ζώσα. Έτσι μας βγήκε τα όνομα μαζί με το μάτι, αψούύύύύύ.Αλά καλύτερα ας μπούμε παρέα στη μεγάλη σκηνή του συμβουλίου να παρακολουθήσουμε μαζί τα δρώμενα που άλλαξαν συλλήβδην την πορεία της ζωής όλων μας και μας αναστάτωσαν..
Ο τύπος λοιπόν μόλις τράβηξε την πρώτη ρουφηξιά άρχισε να βήχει δυνατά και χωρίς ρυθμό, σοκάροντας τους βαρβάτους επιβήτορες που βάτευαν ακατάπαυστα τις μεγαλοκάπουλες φοράδες μας, όπως κάθε μέρα τέτοια ώρα στο ξέφωτο.
Κύριοι, εδώ μέσα ντουμανιάσαμε, είπε σε μια στιγμή που όλες οι πίπες τον σημάδευαν στα μούτρα. Πνίγομαιιιιιιι…..γίνεται περικαλώ να τα πούμε έξω από τούτο τον τεκέ.. γκουχ..γκουχ
Ο αρχηγός μας «ο βλογιοκομμένος κάκτος» γούρλωσε τα μάτια του με το θράσος του Τζόν Πρίτς. Πρίτς.. χλωμοανάγωγε ,δεν φτάνει που σε δεχθήκαμε στη σκηνή του Συμβουλίου, που σε κεράσαμε μυγοκέρασο , τρούφες από χνούδι κάστορα,και μύξες Βίσονα, μας προσβάλεις και από πάνω? αψούύύύύύ.Πέσαμε αμέσως όλοι πάνω του γιατί τα πράγματα σκούρυναν άσχημα ,καθώς ξεκρέμασε το τσεκούρι του και ετοιμαζότανε για σκαλποπαιχνιδίσματα.Το «χλωμό πρόσωπο» χλόμιασε ακόμα πιο πολύ και φοβηθήκαμε μη μας έπεφτε ξερός. Βρε καλέ μου,βρε κακέ μου, δεν είναι τίποτα μη τον ξεσυνερίζεσαι τον αρχηγερομπαμπαλή, αλλά εκείνος εκεί ακούνητος σαν ξερολιθιά.Βρε του ρίξαμε και ένα μπουγέλο φρέσκα τσίσα από κουτσό βίσωνα αλλά και πάλι δε σάλεψε ο ακαμάτης.
Τώρα την βάψαμε παιδιά έκραξε τραβώντας τις κοτσίδες του «ο ατιγάνιστος κεφτές» που έκανε χρέη μεταφραστή.Τώρα θα μας κλαίνε και οι σολομοί.(δεν υπάρχουνε ρέγκες στα ποτάμια) αψούύύύύύ.
Τελικά ο Τζόν Πρίτς κατάφερε να την σκαπουλάρει και να μας πουλήσει Αμερικάνικο ¨¨πολιτισμό¨¨ δηλαδή,…ΟΠΛΑ, όπως κάνει κι ο κάθε Πρίτς και στην δική σας εποχή .
Τώρα το πόσο μεγάλη ήτανε η ¨¨νόμιμ稨 μίζα ¨¨,μη το ψάχνετε εκτός αν έχετε κι εσείς συναχωμένη μύτη ώστε να μην οσφρανθείτε τη δυσωδία.
αψούύύύύύύύ

marakos
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

Ορφέας και Ευρυδίκη

Δημοσίευσηαπό marakos » Σάβ Ιαν 03, 2009 8:47 am

Ένοιωσε τα χέρια της μες στα δικά του χέρια. Δυο μικρά ασπρουλιάρικα χεράκια που όμως του γέμιζαν τα σωθικά με την ζεστασιά τους.Ευρυδίκη μου ψέλλισε, ακουμπώντας απαλά τα χείλη του στο κύκνειο λαιμό της, πες μου πως μ αγαπάς. πες μου πως θα ξανανταμώσουμε εδώ την Κυριακή πούρχεται.
Ναι καλέ μου, θα ξανανταμώσουμε την Κυριακή και κάθε Κυριακή, στο υπόσχομαι απάντησε εκείνη με σκέρτσο. Και θα μου φέρεις και λίγη από τη μαρμελάδα που σας δίνουνε στο Ίδρυμα, έτσι?Ναι λιμάρη μου, θα σου φέρω ,αλλά κοίταξε μη μου παχύνεις, γιατί δεν θασαι όμορφος .. σε θέλω λεπτό πλάι μου,για να σκάσουνε απ το κακό τους οι φιλενάδες μου εκεί μέσα.
Ορφεαααααααα!!!η θειά μου με φωνάζει,πρέπει να του δίνω, ,ααα κοίτα σουχω φέρει κάτι δικό μου να το φοράς πάνω σου. Ξεδίπλωσε με περίσσια προσοχή ένα τριμμένο πανί που ο χρόνος δεν σεβάσθηκε και με αργές κινήσεις το απόθεσε στα χέρια της. Εκείνη ξετύλιξε το ύφασμα γεμάτη αδημονία και ..ένας σταυρός ξεπρόβαλε μπροστά της, ξύλινος και κατάμαυρος …σαν τη μοίρα τους.
Ορφανεψαν από νωρίς , εκείνη βρήκε στέγη στο Ορφανοτροφείο και εκείνος σε μια θειά του.
Θα το φοράω πάνω μου μέρα και νύχτα. Είναι πολύ παλιός ο σταυρός,,μουλεγε η στρίγγλα η θειά μου..ξέρει εκείνη. Το φόραγε η μάννα μου ,όταν με γένναγε , για να την.. φυλάει., Δεν την έσωσε όμως,δεν την έσωσε, μονολόγησε αφήνοντας ένα δάκρυ να κυλήσει στο μαγουλό του.
Μη λές χαζομάρες κουτέ, γέμισες και μύξες.Εσυ όμως έζησες,για να είμαστε μαζί. Θα τον κρατήσω λοιπόν και θα τον φορώ στον λαιμό μου, θα μας φέρεί γούρι κάποτε.. θα δείς.
Ορφέαααααααααα Παναθεμάσε κωλόγρια…καριόλα.. ερχομαι θείτσα, καλέ έρχομαι.
Ένα λεπτό μη φευγεις καλέ μου,εχω και γώ να σου δώσω κάτι .Ξεκουμπωσε βιαστικά την ποδιά της και απο το μισοφώρι της ξεκάρφωσε ένα φυλαχτό.
Έχει τίμιο ξύλο Ορφέα,δεν είναι σκέτο περιτύλιγμα, θα σε φυλάει. Θα το φορώ, γιατί είναι κάτι δικό σου αγαπάκι μου. Ναι είναι κάτι καταδικό μου, κοίτα να μη το χάσεις,εεεεε.ε που πάς, ξέχασες τη παραμάνα τρελόπαιδο.!
Έδωσαν ένα φιλί βιαστικά πίσω από τον πλάτανο, καθώς η νεωκόρος καλούσε τα κορίτσια να μεταλάβουν. Δεν ξανασυναντήθηκαν ποτέ ξανά.
Την περίμενε κάθε Κυριακή την ίδια ώρα στο προαύλιο της εκκλησιάς, αλλά εκείνη δεν φαινόταν,λες και ειχε ανοιξει η γή και την κατάπιε,λές και η μοίρα τους ζήλεψε και ήθελε να συνεχίσει χαιρέκακα τα τραγικά καμώματα της με τις παιδικές ψυχούλες που αποζητούσαν το χουχούλιασμα και την ζεστασιά μέσα από τον νεανικό και άδολο ερωτά τους. Αχ αν αντάμωνε η αγάπη με την αγάπη με αμοιβαιότητα και τρυφεράδα, θαχε αλλάξει ο ντουνιάς μουρμούρισε ο κυρ παναγιώτης,ο 70χρονος φίλος του,που τουκανε παρέα στην μοναξιά του.
Εκείνη η κλειστή στροφή,αναθεμά την μουγγρισε σαν πληγωμένο θεριό ο σαραντάρης πια Ορφέας. Την είχε πάρει με μεγάλη ταχύτητα στην παραλιακή με το μοτοσακό κάνοντας κόντρες με άλλους και βρήκε πεζούλι .Αλλού το μοτοσακό, αλλού εκείνος. Καλά που βρέθηκε κοντά τούτος ο καλός Σαμαρείτης ,ο κυρ Παναγιωτης.Μπήκε τότε στη μέση του δρόμου και σταμάτησε την κυκλοφορία, ετσι του έσωσε τη ζωή, καθώς σωριασμένος στη μέση της ασφάλτου και ανήμπορος…..είναι να μη το βαζει ανθρώπου νους τι θα γινότανε. Πόσα χρόνια πέρασαν κυρ Παναγίωτη από τότε θυμάσαι? Εντεκα Ορφεα,έντεκα.Ημουνα 59 και εσύ 29άρης,φίλε μου.
Αύριο είναι η τελετή έναρξης της παραΟλυμπιάδας ,θα έρθεις να με δεις ψέλλισε ο Ορφέας στηρίζοντας το φορτίο του κορμιού του πάνω στις πατερίτσες, κληροδότημα εκείνης της μοιραίας βραδιάς, πες μου θα έλθεις?.Ναι θα έρθω γιέ μου,θα έρθω...
Ελλάς,Ελλάς...
Γύρισε προς τον σωτήρα του,χαμογελώντας ειρωνικά...
Κοιταξε κυρ Παναγιώτη πόσος ντουνιάς ηρθε να κάνει χάζι το σακατιλίκι μας..σαν το Κολοσσαιο της ρώμης''χαίρε Καισαρ,τα καροτσάκια σε χαιρετούν"χαχαχαχα
Ελα Ορφέα δεν θέλω ν ακουω τέτοια.Καποιοι μάλιστα απο δαυτους,να μη δωσει ο Θεός,ίσως να βρεθουνε σε ακομα πιο δυσάρεστη θέση απ τη δική σου.Συγκέντρωσε λοιπόν το μυαλό σου στο παιχνίδι και μόνο εκεί..
καλα γέρο μη βαράς...ασε με τωρα να τσουλίσω προς την ομάδα ...νά ο προπονητής μας!
Ελλάς,Ελλάς...
Αφησε το βλέμμα να πλανάρει στα χιλίαδες πρόσωπα που όρθια και χαμογελαστά τους χειροκροτούσαν..
Ο προπονητής τους οδήγησε στο παρκέ για να παραταχθούν δίπλα στους αντιπάλους τους
..εχουμε τους κωλογιανκηδες απόψε ,ειπε ενας συμπαικτης του,θα μας πηδήξουνε οι αραπάδες τους..αναθεμά τους..
Μη το βάζεις κάτω ρέ..θα το παλαιψουμε,εδω παλευουμε το σακάτικο εγώ μας καθε μερα,..θα το παλαίψουμε μωρέ μη σκιάζεσαι..
Οι δυο ομάδες παράταξαν τα τροχοφόρα τους δίπλα διπλα,περιμενωντας την ανάκρουση των εθνικών τους ύμνων.Κυρίες και κύριοι,ο εθνικός ύμνος των Ηνωμένων πολιτειών...ladies and gentlemen, the hymn of the united states of America.,madames et ..
ο κόσμος σηκώθηκε ανόρεχτα όρθιος , ενω η αστεροεσσα άρχισε να σκαρφαλώνει αργά στο κοντάρι της.Ευτυχως που δεν μπορουμε να σηκωθούμε για να τους τιμήσουμεο,ακουστηκε απο το διπλανό καροτσάκι..Ο Ορφέας τότε ξέσπασε σ ενα τρανταχτό γέλιο που σχεδόν σκέπασε τους ήχους της μπάντας.Eκεινη την στιγμή μυριαδες φωνές ανεμιζοντας τις ασπρογάλαζες παντιέρες, ενωθηκαν μαζί του πριν κάν τελειώσει η παρτιτουρα...Ελλάς,Ελλάς
Σήκωσε τα χέρια προς το πλήθος προτρέποντας να συνεχίσουν ..Ελλάς ,Ελλάς,,φωνάξτε ρεεεε...
Κυρίες και Κύριοι,ο εθνικός ύμνος της.....Ελλας,Ελλάς..ακουστηκε ξανά απο χιλάδες στόματα που δονούσαν τον μικρό κλειστό χώρο.Φωνες ενός λαού με δοξασμενο το χθές και αμφίβολο το αυριο,αλλα με την ελπίδα στα πανιά του.Μιας ράτσας ξεχωριστής που παρά τα κουσούρια της,ξέρει να χαιρεται τη ζωή ,που λατρευει τον Θεό του έρωτα,που νοιάζεται πίοτερο για τους άλλους λαούς παρα για τον εαυτό της.
H μπάλα πέρασε λίγες φορές στα χέρια του,αλλά στις περισσότερες φορές κατέληγε στο καλάθι
των αντιπάλων. Καποια στιγμή όμως κάποιος απ τους εκνευρισμένους Αμερικανους,τον φιλοδώρησε με μια ύπουλη γροθιά αποπίσω καθώς έμπαινε φουριόζος κάτω απ το καλάθι του..Ητανε ένα χτύπημα τόσο δυνατό που τον έκανε να νοιώσει μια δυνατή ζάλη και να γείρει μπροστά στο καροτσάκι του σχεδόν λιπόθυμος.
Ο αγώνας διακόπηκε και ένα πλήθος από τον πάγκο των αντιπάλων που ήτανε πιο κοντά στο συμβάν,έσπευσε να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες.Αναμεσά τους και η συνοδός γιατρός της ομάδας.Ανασηκωσε το κεφάλι του ψηλά και του έβγαλε την αθλητική φανέλα .Τα χέρια της τοποθέτησαν το ακουστικό για τα ακροαστικά,προσπαθώντας ν αφουγκρασθεί τους χτύπους της καρδιάς του.Ομως στο λαιμό του το φυλακτό,εμπόδιζε να κάνει τη δουλειά της και αναγκάσθηκε να το ξεκρεμάσει ,αφήνοντας τον στη χειρολαβή του καροτσιού.Ο Ορφέας άρχισε σιγά σιγά να συνέρχεται.Το γκρίζο σύγνεφο που σκίαζε το φώς του διαλύθηκε.Εκείνη του χαμογέλασε κοιτώντας τον κατάματα.Τα όμορφα μάτια της είχανε γεμίσει δάκρυα καθώς ξεκούμπωσε την μπλούζα της για να του δείξει κάτι πολύ γνώριμο σ εκείνον…τον ξύλινο σταυρό της μάνας του.
Είχε καταλάβει από την πρώτη στιγμή που αντίκρυσε το φυλακτό του,πως είχε απέναντι της τον Ορφέα της.Ομως εκείνες τις στιγμές προτεραιότητα έδωσε στην διάσωση του και όχι στο συναισθηματικό της κόσμο που ολάκερος είχε αναστατωθεί..
¨¨Ευρυδίκη μου, έρωτα μου¨¨ψελλισε με κόπο εκείνος καθώς την έκλεινε στην αγκαλιά του.
¨¨καλώς σι βρήκα Ορφέα μου ¨¨απάντησε εκείνη με τα σπασμένα της Ελληνικά
Μια Αμερικανίδα γιατρός που έλαμπε από ευτυχία χάθηκε πίσω απ τις πόρτες των αποδυτηρίων σπρώχνοντας τρυφερά το αναπηρικό καροτσάκι ενός Έλληνα αθλητή ,που είχε την τύχη να τραυματισθεί για να γιάνει την ψυχή του.

marakos
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

Δημοσίευσηαπό marakos » Κυρ Ιαν 11, 2009 6:32 pm

Η ΑΛΩΣΗ 1204 Μ.Χ

Οι πολύ κολλητές φιλίες όπως λεν οι κακές γλώσσες, οδηγούνε κάποτε σε οδυνηρές εκπλήξεις. Αυτό έγινε λοιπόν όταν ο αυτοκράτορας Αλέξιος ο Α, παραχώρησε το 1082 πολλά προνόμια στους φραγκολεβαντίνους χασομέρηδες και ρεμπεσκέδες απ την Δύση ,που την είχανε αράξει για τα καλά σαν φιλοξενούμενοι του στη Βασιλεύουσα.. Τα ατίθασα και κακομαθημένα αυτά κοπρόσκυλα , που πρώτη φορά βλέπανε τέτοια μεγαλεία, σε σχέση με τις αχυροκαλύβες που ζούσανε παρέα με τις κοπριές των γαιδάρων τους, δεν άργησαν να το ρίξουνε στο πλιάτσικο χωρίς αβρότητες και τάκτ. Ότι γυάλιζε στο μάτι τους το άρπαζαν με το έτσι θέλω και χωρίς να δώσουνε λόγο σε κανένα. Έτσι γουστάριζαν ,έτσι έκαναν.
Όμως ο κατοπινός αυτοκράτορας Ανδρόνικος ο Α, ένα χλιαρό ανθρωπάκι που έκανε την παλαβή για να μην ανέβει το ζάκχαρο του με όλη τούτη την Δυτικόφερτη σαβούρα που είχε ενσκήψει σαν τις ακρίδες στην αυτοκρατορία, όταν είδε ότι και η πίεση του έσπασε το μανόμετρο , πήρε την μεγάλη απόφαση να κάνει αντίσταση ξεσηκώνοντας τον λαό. Όμως στα τελικά τα ζωηρά αυτά παιδόπουλα , αφού κάνανε κατάληψη στη Σαλονίκη και την μπουρλοτιάσανε επιμελώς,τον σφάξανε στο γόνατο και είδε ο δόλιος τα χόρτα ανάποδα. Δύσκολη στ αλήθεια η ζωή για αυτοκράτορες εκείνα τα χρόνια,ή καταλήγανε σε μοναστήρι ,ή τους στραβώνανε,ή ψάχνανε το κεφάλι τους στ αζήτητα. Όλα αυτά τα τρισχαριτωμένα έγιναν το σωτήριο έτος 1085.
Αυτοκράτορας τότε έγινε ο Ισαακιος Β ο ʼγγελος,μια λέρα δηλαδής που δεν ξεπλενότανε ούτε στον Νιαγάρα με τίποτις. Δήλωσε λοιπόν σ ολους αυτούς τους άξεστους εξαρχής ότι ¨¨και μείς ανήκομεν στη Δύση ¨¨και δίνοντας ξανά ακόμα πιο πολλά προνόμια και περισσότερο σε κάτι κουμάσια απο την Βενέτσια, τους ηρέμησε κομματάκι ,αλλά του τα χάλασε τ αδελφάκι του ο Αλέξιος ο Γ που όχι μόνο τον ανάτρεψε αλλά τούβγαλε και τα μάτια στην κυριολεξία.
Εκείνη την εποχή αραχτός στον Παπικό θρόνο ήτανε ο πολύς Ιννοκέντιος ο Γ ,μανούλα στις σταυροφορίες ,στα ξεματιάσματα και στο κάψιμο κάθε αλλόθρησκου αλλά και ομόθρησκου άμα λάχαινε να πούμε. Και τούτος ο Πάπας όπως όλη σχεδόν αυτή η εμπορική επιχείρηση των ψυχών,σκέφτηκε να ξεσηκώσει χιλιάδες λιγούρηδες στην Ευρώπη και αφού τους έραψε κι ένα κόκκινο σταυρό τους ξαμόλησε να ελευθερώσουν τους ʼγιους τόπους. Όλα αυτά γίνανε το σωτήριο έτος1203.
Στα τελικά το μεγάλο μπουλούκι των στραβοφόρων αφου σουλατσάρησε για καιρό στα πέριξ της Ιταλίας και δεν άφησε τίποτις όρθιο ,κατάληξε βαρυεστημένα και με άδειες τις γούσες στη Γαληνοτάτη Βενέτσια. Τρομαγμένος ο Δόγης Δάνδολος απο τους πεινασμένους χασομέρηδες, έψαχνε τρόπο να τους ξεφορτωθεί στα σβέλτα και να βρεί την ησυχία του το μεγάλο κανάλι.Πονηρός όπως ήτανε λοιπόν, άρπαξε πριν απ όλα την ευκαιρία να τους χρησιμοποιήσει με σύμβαση ορισμένου χρόνου ,κατά των εχθρών της Βενέτσιας.
Έτσι λοιπόν τ αφιονισμένα χριστιανόπουλα για να μη χάσουνε τη φόρμα τους και για να βγάλουνε και κανενα χαρτζιλίκι της προκοπής,την πέσανε μετα μανίας στην πόλη Ζάρα και την ..Ζαρώσανε για τα καλά,για λογαριασμό της γαληνότατης και της τσέπης τους φυσικώς.
Εκεί πάνω στα καπνίζοντα απομεινάρια της Ζαρα πήγε και τους βρήκε ο γυιός του τυφλωμένου αυτοκράτορα Ισάακιου Β,ο Αλέξιος Δ....Αγγελος και δαύτος.
Εκανε λοιπον συμφωνία με όλους αυτούς τους σαβουροειδείς εκ δύσεως,να τον βοηθήσουν να πάρει πίσω τον θρόνο του πατέρα του και θα τους έδινε τόσα που δεν θ αξιζε τον κόπο να κάνουνε τούρ για Αγίους τόπους.
Αφού λοιπόν τους έβγαλε ναυτικά φυλλάδια και γιόμισε τις γούσες τους με μπληγούρι,ξεκίνησαν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ,όπως λένε κάποια κόμματα έστω κι αν κινδυνεύουν να γίνουν αποκόμματα και ρίξανε άγκυρα στο Βόσπορο,δίνοντας πόδι στον Αλέξιο τον Γ και βάζοντας στη θέση του τον Αλέξιο τον Δ που τους κουβάλησε αλλά και έκανε σαν παλαβός για αυτοκρατοριλίκι και λιλιά.
Στην ουσία όμως αυτοί κουμαντάρανε και κάνανε ότι γουστάριζαν.Μεχρι και τις πόρτες ξήλωναν και τις στέλνανε πεσκέσι στο χορηγό τους τον Δόγη Δάνδολο στη Βενέτσια που δεν πήγαινε με τίποτις τους έτσι κι αλλιώς τους Βυζαντινούς,αλλά και πολλά αγάλματα,όπως τα άλογα απ τον Ιππόδρομο της Βασιλεύουσας και ότι άλλο βάλει ανθρώπου νούς.
Ετσι η Πόλη έγινε το φεούδο τους για πενήντα χρόνια χρόνια και βάλε....
Όλα αυτά τα χρόνια κλέψανε,βιάσανε,σφάξανε και καταριμάξανε με την ησυχία τους τα πάντα,δηλαδής δεν άφησαν τίποτις όρθιο τα πουλάκια μου μη τα βασκάνω.
Αυτή ήτανε και η πρώτη άλωση της Πόλης,που άνοιξε φαρδιά πλατιά την πόρτα στους Οθωμανούς αργότερα.Ολα αυτά τα απείρου κάλους γίνανε το σωτήριο έτος 1204.
marakos
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

η μπανανιά

Δημοσίευσηαπό marakos » Σάβ Φεβ 21, 2009 10:05 am

η μπανανιά

-μπά,μπά σιτεμένε,ξύπνησες κιόλας?

-ε είπα να σηκωθώ λιγάκι πιο νωρίς

-και γιατί να ξυπνήσεις νωρίς αφού είσαι συνταξιούχος?

-φοβάμαι να μη με πιάσουν στον ύπνο

-κατάλαβα,πάλι με τους πολιτικάντηδες το πρόβλημα

-εμ,για ριξε μια ματιά και συ στην τηλεόραση

-ωωωω..βλέπω χαρούλες από τους πράσινους

-δεν αντέχουνε οι καημένοι στο περίμενε και θέλουν να μας σώσουνε

-είναι ξεχωριστή ράτσα οι ποδηλάτες, πώς να το κάνουμε..

-όμως ο γαλάζιος δεν παραιτείται με τίποτα

-απ ότι ξέρω, κανένας δεν ξεκολάει απ την καρέκλα του σ αυτή τη χώρα

-είναι παράδοση καθρεφτάκο μου.. η μή παράδοση

-όμως βλέπω τον ποδηλάτη όλο ζωντάνια και προσμονή

-καιρός του κι αυτουνού να κάτσει σε θρόνο, συγκάηκε στη σέλλα στο περίμενε

-όμως έρχεται δεύτερος στα γκάλοπ, έτσι δεν είναι ?

-τι δεύτερος ,τι πρώτος, έτσι κι αλλιώς και οι δυό τους είναι για τα αζήτητα

-μη το λές,ο λαός ψηφίζει τους κατ εικόνα και ομοίωση του, δηλαδή τις μετριότητες

-δηλαδή εννοείς ότι φταίει ο λαός για τις επιλογές του?

-εμ ποιος άλλος τους ανεβάζει στα ύπατα αξιώματα, μου λές?

-λαϊκίζεις καθρεφτάκο μου,κι αυτό δεν το δέχομαι

-ώστε ο λαϊκισμός σου κάθεται στο στομάχι?

-φυσικό δεν είναι?

-μα προσβάλουνε τον ίδιο το λαό για τον οποίο δήθεν αγωνίζονται

-ναι αλλά ,ο ίδιος ο λαός δεν θα πρέπει να λαϊκίζει

-και τι θα πρέπει να κάνει ο λαός για να μη λαϊκίζει σιτεμένε μου?

-να πιθηκίζει ,τι άλλο καθρεφτάκο μου?

-μα αυτό συμβαίνει τόσα χρόνια, αφότου ο λαός κατέβηκε απ τη μπανανιά

-ναι αλλά ανέβηκαν οι πολιτικάντηδες απάνω

-εμ γιαυτό συμβαίνει,άλλος να τρώει τη μπανάνα και άλλος να πατάει τη φλούδα

marakos
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

οι αναμάρτητοι

Δημοσίευσηαπό marakos » Παρ Μάιος 15, 2009 10:08 am

Τα βήματα του βιαστικά σ εκεινο το σκονισμενο δρομάκι.Ξοπίσω του πολύς κοσμος,που αδημονουσε να απολαυσει το θέαμα.Εφθασε σε μια μικρή πλατεία ,που στο κεντρο της υψωνότανε μια πετρινη στήλη.Εκει πισθάγκωνα δεμένη μια νεα γυναίκα περίμενε το μοιραίο.Πλησίασε και της έδωσε με τις χουφτες του δροσερό νερό που έτρεχε απο μια βρυσούλα εκει κοντα.Εκεινη γυρισε το κεφάλι και τον κοίταξε στα μάτια ψελλιζοντας.¨¨σας ευχαριστώ κύριε,για την καλοσύνη σας¨¨.
Γυρω απο εκεινη τη στήλη ειχε συγκεντρωθεί αρκετός κοσμος κρατωντας στα χέρια μεγάλες πέτρες.Ητανε περίπου γύρω στα τριακοσια άτομα,άνδρες και γυναίκες.Τα μάτια τους βγάζανε φλόγες αδημονώντας για τη στιγμή που θα άρχιζαν να την λιθοβολούν.
¨μα τί αμάρτημα διέπραξε αυτή η γυναίκα¨γύρισε και ειπε πρός την αφιονισμένη ομήγηρι.¨¨εμοιχευσε με την σκέψ稨ακουστηκε απο τους πολλούς..¨¨Δηλαδή εσεις εισαστε οι δικαστές της¨¨?¨¨ο Νόμος προστάζει να τιμωρηθεί με λιθοβολισμό¨¨,έκραξε καποιος ευσωμος που φάνταζε επικεφαλής μιας μερίδας απο τους παριστάμενους.¨¨Ωστε λοιπόν ακομα και μόνο με τη σκεψη θανατώνετε τους συμπολίτες σας¨?¨κραύγασε θυμωμένα ο συμπαραστάτης της, κανοντας ασπίδα το σωμα του για να την καλύψει.
Τοτε ξεπρόλαβε απο το πλήθος καποιος ξερακιανός,κραδαινοντας ενα μεγάλο λιθάρι.¨¨αποτόλμησε να σκεφθεί ότι θα έπρεπε να κρινόμαστε και εμεις όπως οι απλοί πολίτες¨¨Μαζί του μια μεγάλη ομαδα, τον συνεπικουρούσε με αισχρά συνθηματα και λέξεις ρυπαρές και ψυχοκτόνες..¨¨Δηλαδή εσεις εισαστε οι αναμάρτητοι,αν κατάλαβα καλά¨¨?επανέλαβε γυρίζοντας το κεφαλι του προς όλες τις πλευρές και συνέχισε¨εντάξει λοιπόν,αλλα τί ακριβως εκπροσωπείτε,ωστε να εισαστε υπεράνω των Νόμων?¨¨Σιγή έπεσε στο πλήθος,μεχρι που ακουστηκε μια δυνατή φωνή που όλους τους ξεσήκωσε ¨΄ειμαστε οι εκλεγμενοι του λαού και ως εκ τουτου ,αναμάρτητο騨.
Ο άνθρωπος τότε απομακρύνθηκε απο την γυναικα ,κανοντας στην άκρη.Κατόπιν στρεφόμενος προς τους δύο που πρωτοστατουσαν,τους προκάλεσε δείχνοντας τους ενα σωρό απο αιχμηρές πέτρες.¨΄εμπρός τότε,ο αναμαρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω¨¨.Αυτα τα λόγια προβλημάτισαν κάποιους ,που γυρίζωντας τα νώτα αποχώρησαν.
Οι πολλοι ομως με επι κεφαλής τους δυο ηγέτες τους,άρχισαν να λιθοβολούν με μανία την ατυχη γυναικα.Σε λίγα λεπτα ένας σωρός σκέπαζε το ματωμένο σώμα.
Τοτε πλησίασε κοντά του κάποιος απο τους λίγους ακολουθούς του.¨¨Δάσκαλε,μπορείς να την αναστήσεις αν το επιθυμείς¨¨Εκεινος τότε γυρίζοντας προς το μέρος του με τα ματια δακρυσμένα του ψυθίρισε.
¨Θα ήτανε δώρον,αδωρον αδελφέ μου Ιωάννη,ακομα και αν το εκανα θα την λιθοβολουσανε ξανά¨¨
Εκείνος απορώντας καθως ο δάσκαλος ,πρωτη φορά αρνιότανε να επαναφέρει στη ζωή εναν ανθρωπο,τον ρώτησε
¨και γατί Κύριε,θα την λιθοβολούσανε ξανά¨¨?
¨γιατι το ονομα της αδελφέ μου και μόνο,τους τρομοκρατούσε,την λέγανε..Ισονομίᨨ

Μαράκος
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

το θύμα

Δημοσίευσηαπό marakos » Παρ Αύγ 14, 2009 9:19 am

το θύμα

το θύμα

-καλημέρα καθρεφτάκο μου

-δεν σε βλέπω και πολύ κεφάτο σήμερα

-ε πώς να είμαι μ αυτά που ακούω και βλέπω?

-σε καταλαβαίνω,αλλά τις πταίει?

-δεν ξέρω καθρεφτάκο μου στ αλήθεια..

-για στρέψε με στην τηλεόραση παρακαλώ

-ευχαρίστως,όλη η οθόνη δικιά σου

-μπά,ποιά είναι αυτά τα δίποδα που αλληλοξεσκίζονται?

-είναι εκπρόσωποι μας στο κοινοβούλιο

-είναι σαν αυτούς που ψηφίζουν τους Νόμους?

-ακριβώς

-..και που παραμιλάνε για Δημοκρατικές ευαισθησίες?

-όπως τα λές

-είναι σαν αυτούς που παίρνουνε μίζες?

-ακριβώς

-και που παραγράφουν τίς πομπές τους?

-σωστά..

-..και που ψηφίζονται απ τούτο το λαό?

-ακριβώς!

-και εσύ απο δαύτους ψηφίζεις?

-εμ,αυτοί βάζουνε υποψήφιοι..

-κρίμα..

-γιατί κρίμα καθρεφτάκο μου?

-που δεν κατάλαβες,πως εσύ είσαι ο υποψήφιος για δαύτους

-ως τι υποψήφιος καθρεφτάκο μου?

-ως υποψήφιο θύμα τους χοντροκέφαλε

marakos
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

ΑΒΕΡΩΦ

Δημοσίευσηαπό marakos » Τετ Ιουν 23, 2010 2:57 pm

-περάστε κύριοι !

-ωωωωω..είναι καταπληκτικό γιώτ!

-μόνο με 5000 ευρώπουλα και είναι δικό σας για μια βραδιά !

-και με μεγάλη βεράντα !

-έχετε πανταχόθεν θέα, αλλά και πολύ δροσιά !

-υπάρχει και τίποτα εξτρά?

-τους ναύτες για την ψυχαγωγία σας !

-αλήθεια για πείτε μου καπετάνιε …

-τι να σας πώ κύριε Ξεπατίστα μου?

-είναι για τα πυροτεχνήματα αυτές οι ταπωμένες σωλήνες πάνω απ τα κεφάλια μας?

-άμα θέλετε τις κάνουμε και για πυροτεχνήματα,αλλά…

-τι αλλά?

-θα ανέβει η τιμή, γιατί θα πρέπει ν ανέβουν και οι σωλήνες

-μα είναι τόσο δύσκολο ν ανέβουνε?

-εμ σχεδόν ένα αιώνα έχουνε ν ανέβουν, οι μηχανισμοί σκουριάσανε

-όμως αυτά τα τεράστια μπουριά τί τα θέλετε?

-είναι για τις αναθυμιάσεις της μηχανής

-ώστε δεν είναι εξωλέμβιο?

-ακόμα είμαστε στο στάδιο του εκσυγχρονισμού !

-κι από καμπίνες, για κάποιους που θέλουν να ξεκουραστούν?

-έχουμε αιώρες για κάτι τέτοιο !

-ακούς Μαρέτα μου,θα αιωρούμεθα !

-εγώ ήδη πετώ στα σύννεφα ματσωμένε μου !

-τελικά σας άρεσε το θωρηκτό μας?

-γιατί όχι, αφού σε μιά βραδιά θα κάνω το πάρτι και τη θητεία μου μαζί !

Μαράκος
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

демо версии егэ по русскому языку

Δημοσίευσηαπό badwhere » Παρ Απρ 22, 2011 1:37 am

демо версии егэ по физики [url=http://omskrem.ru/includes/index.html]демонстрационный тест егэ по биологии фипи[/url] типичный пример заданий егэ по химии, егэ по обществознанию 2011 года [url=http://kovka.us/includes/index.html]егэ онлайн по русскому языку[/url] демонстрационный вариант егэ история, демонстрационный егэ по русскому языку 2010 года [url=http://berislav.ixtrial.com/images/pub/index.html]из истории егэ по русскому[/url] егэ чита математика русский язык химия биология, тесты егэ русския язык пройти [url=http://alternativa-tyumen.ru/wp-includes/detalis/index.html]егэ обществознание пробные тесты[/url] онлайн тесты егэ по алгебре, тесты егэ по истории демо-версии [url=http://helios-hotel.ru/includes/looks/index.html]ответы егэ 2011 пао русскому[/url] написать пробный егэ по русскому онлайн, online егэ по географии [url=http://www.theneworleansinstitute.org/news/post/246/Impending-Closure-of-Youth-Mental-Health-Facility-Troubles-Mayor-and-Taxpayers-Alike]справочник егэ по обществознанию[/url] егэ по физике 2010 онлайн, егэ по обществознанию темы [url=http://www.redhard.techlibr.com/forum/index.php?topic=12165.new#new]егэ по русскому языку 2011[/url] оценка егэ по обществознанию за 2010 год, математика егэ 2010 т а корешкова ответы [url=http://www.bestsharefiles.info/posting.php?mode=reply&f=10&t=3482]демонстрационный вариант егэ русский 2011[/url] видеоконсультации к егэ по математике
badwhere

Re: ΤΑ ΠΕΖΑ ΤΟΥ ΜΑΡΑΚΟΥ

Δημοσίευσηαπό marakos » Παρ Απρ 22, 2011 9:53 am

Ο ΓΟΝΔΟΛΙΕΡΗΣ

Εκείνος ο γονδολιέρης που ήλθε να τον παραλάβει στις δέστρες έξω απ το παλάτσο, ήταν εντελώς αμίλητος κάτω απ την κουκούλα του.
Ακόμα και όταν κατέβηκε τα υγρά σκαλιά πούγλυφε η αλμύρα της θάλασσας, ούτε καν έσπευσε να τον βοηθήσει να μεταφέρουνε μαζί το βαρύ σεντούκι πούσερνε μαζί του.
Είχε όλη την περιουσία του εκεί μέσα ,καθώς και ένα γεμάτο πουγκί δεμένο στη μέση του. Ήταν ένα ανθρωπάκι σαν όλα τ άλλα που αργοσέρνουν το θλιβερό τους "εγώ" σε τούτο τον πλανήτη. Η νύχτα ήτανε γαλήνια και μ ένα φεγγάρι πελώριο που λες και ήθελεί να καταπιεί ολάκερη την πόλη των νερών.
Άρχισε να σιγοτραγουδά προσπαθώντας να παρασύρει τον γονδολιέρη στον ρυθμό του.
Όμως εκείνος με γυρισμένη την πλάτη και με μια πελώρια μπέρτα να σιγανεμίζει ξοπίσω του, συνέχισε αδιάφορα να κωπηλατεί ,χωρίς να του δίνει την παραμικρή σημασία.
"Μήπως είναι κουφός" συλλογίστηκε, χτυπώντας το ξύλινο κάθισμα με το μπαστούνι του για να δει τις αντιδράσεις του.
Του κάκου εκείνος ούτε καν ενοχλήθηκε, λες και δεν ήτανε μαζί του.
Όμως κάποια στιγμή προσεγγίζοντας ένα μικρό νησάκι, άρχισε να χαχανίζει δυνατά,μ ένα γέλιο που αντήχησε φρικτά σ εκείνα τα γκρίζα νερά, που είχανε ξεβράσει εκατοντάδες σεντούκια ταξιδιωτών στις ακτές του.
Τότε άρχισε και εκείνος να γελά, σιγοντάροντας τα χαχανητά του παράξενου οδηγού του.Ξαφνικά ,εκείνος σταμάτησε να γελά και για πρώτη φορά αντίκρισε το πρόσωπο του ,καθώς γύρισε απότομα προς το μέρος του.
"Εσύ γιατί γελάς ,για πες μου να καταλάβω" μούγκρισε κοιτώντας τον στα μάτια.
Ένοιωσε τότε την φρίκη να τον πλημμυρίζει, όταν διέκρινε σκοτεινές κόγχες στη θέση των ματιών του. "Πες μου γιατί γελάς ανθρωπάκο"?
Δεν μπορούσε ούτε καν να κινηθεί.Είχε στην κυριολεξία μαρμαρώσει στη θέση του.
"Εγώ ξέρεις όμως γιατί γελώ,ξέρεις μωρέ?".Μόλις που πρόλαβε να ψελλίσει ένα "γιατί" χαμηλώνοντας το βλέμμα στο πάτωμα της γόνδολας, για να μην ξαναντικρύσει εκείνο το φρικτό πρόσωπο.
Τότε ο άλλος αφήνοντας στην πάντα το μεγάλο κουπί ,με μια δρασκελιά βρέθηκε δίπλα του στριμώχνοντας τον στο μεγάλο κάθισμα.
Κατόπιν με λύσσα, έσπρωξε το σεντούκι του στη θάλασσα ,βγάζοντας ένα απόκοσμο ήχο αγριμιού. "Γελώ μ όλους εσάς ηλίθια ανθρωπάκια, που κουβαλάτε τα υπάρχοντα σας, ακόμα και στο τελευταίο σας ταξίδι".

Μάριος Ζαμπίκος
(Μαράκος)
τί να υπογράψω να πούμε?
marakos
super member

готовые ответы егэ по химии

Δημοσίευσηαπό badwhere » Παρ Μάιος 06, 2011 9:40 am

тест егэ он-лайн [url=http://ikwa.pl/img/index.html]демоверсия егэ русский язык 2011 год[/url] егэ по обществознанию 11 класс ответы, тестовые задания егэ по химии [url=http://vnirvanu.ru/logs/index.html]задания-ловушки егэ русский язык[/url] егэ по математике - скачаь пробный тест, пробные кимы егэ химия 2010 [url=http://alltechplast.ru/logs/threads/index.html]задания егэ по истории 2010[/url] образцы егэ по географии, тренировочные работы егэ2011 математика [url=http://motoboom.ru/wp-includes/users/index.html]егэ 2011 русский 2 вариант[/url] тесты егэ по руссокму, демоверсия егэ 2010 г математика [url=http://go2life.net/tmp/chapter/index.html]готовые решения по егэ[/url] егэ математика 2011 фипи, демо версия егэ по географии [url=http://forums.snailparty.org/viewtopic.php?f=14&t=6075&p=25311#p25311]образование демовариант егэ по литературе 11 класс[/url] егэ 2011 биология, 11 класс егэ русский [url=http://psgraph.fr/forum/viewtopic.php?f=15&t=45&p=351#p351]пройти егэ по математике online[/url] прочитать русский язык егэ л и мальцева, тесты по егэ по праву [url=http://forum.eggdrop.org.uk/index.php?topic=98434.new#new]онлайн тесты егэ по математике[/url] онлайн тесты егэ по математике 2011 года
badwhere

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης