ας γράψουμε ιστορίες

Πλήρωση και Πληρωμή

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Μαρ 15, 2006 12:42 am

Με όλα αυτά και με τούτα Τάντονα, με την υπομονή σου, την επιμονή σου και την υπερβολή σου κατάντησες «αγαθιάρης» κι εσύ. Το «αγαθιάρης» αυτό παραπέμπει σ εκείνα τα αγαθά πρόβατα που τρίβονται στην μαγκούρα του τσοπάνη τους όχι, γιατί τα τρώει η πλάτη τους αλλά γιατί θέλουν να τραβήξουν τη προσοχή του και να πάρουν το χάδι του. Και βέβαια στη περίπτωση αυτή, ο τσοπάνης δεν είναι κανένας άλλος παρά όλοι εμείς. Και σίγουρο είναι ότι το προτιμάς από τη Σούλα και τη Κούλα – πες στη ΨΚ να παρακολουθήσει κανένα σεμινάριο επιμορφωτικό να ενημερωθεί και να μην τους ξεπετάει τους πελάτες της στο μσν.- κουβέντα θέλεις μάλλον και να γράφεις κάτι τι.

Τα σκετσάκια που μας παρουσίασες δεν είναι « τοτεινά» αλλά «παν-τοτινά».
Και ισχύουν για όλους μας.

Να προσέχεις όμως τα ερίφια που μηρυκάζουν γύρω σου διότι

ο τσοπάνης το τρίψιμο πολύ αγάπησε τους (σ) τριμμένους ποτέ.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Tanton » Τετ Μαρ 15, 2006 9:58 am

Ποιος σε ρώτησε;

Πάρε τα φολκλορικά προβατάκια σου και πήγαινε να παίξεις παραπέρα.
Έτσι κι΄ αλλιώς δεν καταλαβαίνεις τίποτε.
( να ζητάς χιούμορ από ένα ανόητο, τι μάταιο…)
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Δημοσίευσηαπό Σαπφώ » Τετ Μαρ 15, 2006 11:44 am

Δεν ξέρω τι να σας πω...
Αλλά εντάξει, ο κόσμος τούτος κάθε άλλο παρά ιδανικός είναι...
Ξέρω, μα επιλέγω ξανά το όνειρο. Κ.Μ.
Άβαταρ μέλους
Σαπφώ
junior member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Τετ Μαρ 15, 2006 12:43 pm

Σαπφώ έγραψε:Δεν ξέρω τι να σας πω...
Αλλά εντάξει, ο κόσμος τούτος κάθε άλλο παρά ιδανικός είναι...

Θέμα α:

'Ηταν το εργαστήριο της ενότητας "Υβρις" .

(άσχετο με το παρόν θέμα αλλά προτείνω να αλλάξει αυτή η "αρχαία" σειρά μογγολοεμότικον και να τοποθετηθούν νέα που να κινούνται κιόλας .Αυτό
και μερσώ εκ των προτέρων που θα αντικρύσω το αίτημα μου αποτυπωμένο
πλάι πλάι με το θέμα του 'Εντιτ'.Πόσος χώρος υπάρχει πια; )

Θέμα Βου:

ΦιλΚιτ

ο εικονικός σου εαυτός είναι συναισθηματικός τόσο ώστε να μην είναι τόσο εικονικός
( ή μπας και παραείναι συναισθηματικός τόσο που είναι πλήρως εικονικός; )

Θέμα Γου:

Πάλι για εξουσία γίνεται κουβέντα.
Για σεξ άχνα (αν εξαιρέσουμε τη φιλότιμη προσπάθεια εκείνου του καλού παιδιού Μπορντέλ που κάτι ανέφερε περί υποκειμενοποίησης του αντικειμένου η εξωτερικότητα της ετερότητας στην ουτοπική εφημερότητα του σεξ-σίνεμα αλλά μας άφησε με τον Τίντο Μπράς στο χέρι )

Απορία που έχω εξ'απ'ανέκαθεν:

Οι εξισώσεις που περιγράφουν την κίνηση του σύμπαντος είναι πρώτου βαθμού;

Φρέσκια γνώση:

Στο κενό που δημιουργεί η απουσία λόγου υπάρχει μόνον αντίλογος.
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Μαρ 15, 2006 1:38 pm

Tanton έγραψε:
( να ζητάς χιούμορ από ένα ανόητο, τι μάταιο…)

Ετσι είναι. Οι άνθρωποι όταν ξετυλίγουν τον εαυτό τους - έστω και σε μια ιδιαίτερη στιγμή όπου τους το επιτρέπει ο εγωϊσμός τους- προφασίζονται την επομένη το χιούμορ. Χιούμορ έκανα λένε και ξανακουκουλώνονται.

Ωστόσο πάντα πίστευα ότι έχω καλά αναπτυγμένη την αίσθηση του χιούμορ ώστε να μπορώ να διακρίνω πότε είναι μάσκα.

Επειδή λοιπόν αγαπητέ τάντονα φαίνεται ότι ξεπέρασες κάθε όριο του "χιούμορ" σκέφτηκα την εξής λύση: να έχεις το πεδίο ολόκληρο δικό σου αγαπητέ τάντονα, για όσο καιρό επιθυμείς να μην ενοχλείσαι από μένα. Να εκφράζεσαι, να επικοινωνείς. Να κάνεις ό,τι θέλεις τέλος πάντων.
Να αναπτύξεις τα ταλέντα σου εις παράταξη, να μιλήσεις, να συνδιαλλαγείς με όποιον θέλεις χωρίς το φάντασμα το δικό μου να καιροφυλακτεί να ξεπεταχτεί. Να σε φιμώνει, να σε εκνευρίζει ή να σε μπλοκάρει.

Ετσι, δεν είναι το δίκαιο;
Διότι ένας άνθρωπος που κάνει τόσο αγώνα να αρθρώσει, κατηγορώντας κάποιον άλλον συγκεκριμένο ότι τον εμποδίζει, σημαίνει ότι έχει πολύ περισσότερη ανάγκη από αυτόν που ισχυρίζεται ότι του φράζει το δρόμο.

Ετσι δεν είναι; Οπότε το δίκαιο αυτό είναι. Ο άλλος να υποχωρήσει.
Εμπρός λοιπόν. Δεν έχεις πια να νοιάζεσαι για μένα.

Τόσοι όμορφοι άνθρωποι γύρω σου. Μπορείς να διαλέξεις. Και για χιούμορ και για ό, τι άλλο.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Μαρ 15, 2006 4:03 pm

Κρίμα που δέν βαστάω τα πόστ μου σε αρχείο να σας έβαζα αυτό το σατυρικό που είχα βάλει στο ντισί, με την μπούλη και το λούλη που ανέφερε ο τάντονας (που πήγες και το θυμήθηκες αυτό ρε αχαίρευτε! ).
Ήταν τότε που στο εν λόγω σάιτ,τα τηλέφωνα είχαν ανάψει μεταξύ των χρηστών,κάναν και συναντήσεις και τέτοια και μετά έβγαιναν στο φόρουμ και έδιναν ιδεολογικοκουλτουριάρικο χαρακτήρα στις επικοινωνιακές αλλαξοκωλιές τους.
Τους έβαλα και εγώ την ιστορία με τον λούλη και την μπούλη.
Ήταν κάτι κακό αυτό;
Καλά δέν έκανα;
Βέβαια ο τάντονας από ότι διαπιστώνω σήμερα το πήρε σοβαρά και κυρίως προσωπικά,αλλά έτσι γίνεται με τους αλλαζόνες.

Εμπάσει περιπτώσει τάντονα,δέν ξέρω τι έχει καταλάβει η ψυχολόγος σου,εγώ το μονο που μπορώ να υποψιαστώ από την διαδικτυακή σου συμπεριφορά στα πλαίσια και των όσων έγραψε ο φίλ,είναι πώς γίνεσαι προσβλητικός και επιθετικός,επιζητώντας να στην πέσει κάποιος και να σε βρίσει και αυτός με την σειρά του και έτσι εσύ στην συνέχεια να κλαφτείς ,επιζητώντας χάδια και στοργή απο τους φορουμάδες.
Είσαι υπέρμετρα ευαίσθητος και σου λείπει η στοργή δηλαδή.
Όμως στην υπερβολή σου κάνεις το λαθος και γίνεται τόσο επιθετικός,που βάζεις την διανάθενα σε αυτήν την θέση της σταύρωσης.Και έτσι η θέση για σένα είναι κατειλημένη και κανείς δέν μπορεί να σε χαιδέψει.
Μόνος σου βγάζεις τα μάτια σου δηλαδή και μενεις αχάιδευτος στο τέλος.
ʼν είχες λίγο μέτρο όμως,δέν θα σου συνέβαιναν όλα αυτά και θα ήσουν ο μόνος σταυρωμένος εδώ μέσα και θα γινόσουν ο χαιδεμένος του μίσσους.
Και εκτός αυτού δέν θα παρέσυρες και τις άλλες τις χαιδεμένες,τις νοικοκυρές σε απόγνωση εδώ μέσα,που σηκώνουν το σταυρό της μαλακίας τους και αυτές.

Και βέβαια κάνεις κακό και στην διανάθενα,γιατί στην θέση του σταυρού που την βάζεις και μας αναγκάζεις μετά να τρέχουμε να την κατεβάζουμε για να την ανακουφίσουμε (όπως θα κάναμε με κάθε φορουμά διότι αρχή πιστεύω των περισσοτέρων εδώ μέσα στο μίσσος,είναι όλοι να γράφουμε ελεύθερα και ακομπλεξάριστα ότι θέλουμε),το χρησιμοποιεί και το κάνει λάβαρό της και δέν δίνει ιδιαίτερη σημασία που όχι ένας,όχι δύο,αλλά τρείς,πόσοι; τρείς! της λένε αυτά που της λένε.
Γιατί πιστεύεις διανάθενα στα λένε αυτά και δέν τα λένε παράδειγμα στο χαμίνι;
Εγώ πάντως άν σοβαρά και όχι για πλάκα μου τα έλεγαν τρείς φορουμάδες αυτά, θα προβληματιζόμουν αρκετά. Ακόμη και θα έφευγα προκειμένου να μήν γίνομαι αιτία να μήν μπορούν και αυτοί να γράψουν.
Για κοίτα σοβαρά λοιπόν την περίπτωση και τέλος πάντων ρώτα τους,γιατί εμποδίζονται να γράφουν επειδή είσαι και εσύ;
Τι τους κάνεις; τους πιάνεις το κώλο;
Και τι θέλουν να κάνεις και πώς να φέρεσαι στο φόρουμ για να λυθεί αυτό το πρόβλημα;
Ρώτα τους διανάθενα,μήν ντρέπεσαι.

Και μετά έλα να ρωτήσεις και εμάς να σου πούμε.
Α και ρώτα τους,γιατί σπάνια λένε κάτι εδώ μέσα,παρά η μόνη τους σχεδόν ασχολία είναι να ξυνίζουν και να πικρίζουν;
Θέλουν να φύγεις; για ρώτα τους.
Και τι σόι δημοκράτες άνθρωποι είμαστε,άμα στερούμαι τον δικαίωμα έκφρασης στους άλλους;
ʼντε, ρώτα τους κοφτά και χωρίς πολλές παπαρδέλες.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Τετ Μαρ 15, 2006 6:11 pm

Αν και δεν τέθηκε προς συζήτηση απο τη Διανάθηνα το θέμα της αποχώρησης της (τουλάχιστον όχι) ξεκάθαρα δράττομαι ομως της ευκαιρίας οτι τοποθετήθηκε δημόσια και συνεπώς είναι ανοιχτό προς οποιοδήποτε σχόλιο.
Δε μπαίνω σε διαδικασία να ψάξω τους λόγους αυτής της κίνησης μιας και δεν πρόκειται να καταλήξω σε κανένα σίγουρο αποτέλεσμα.
(προσπάθεια να καταπνίξω τις υποψίες για συναισθηματικούς εκβιασμούς,δημοσκοπήσεις περι δημοτικότητας και να μείνω μόνο στην υποψία οτι είναι ενα παράπονο)

Είναι γνωστό τοις πάσοι οτι για την φορουμική προσωπικότητα της Διανάθηνα τρέφω αρνητικά συναισθήματα τα οποία ειδικά τον τελευταίο καιρό έχουν πολλαπλασιαστεί μιας και έχει φροντίσει αντί να απευθυνθεί άμεσα στο πρόσωπο το δικό μου ή οποιουδήποτε άλλου που την έχει ενοχλήσει,την έχει οργίσει και να τα πει ευθέως, να χρησιμοποιήσει τον χείριστο,κατα τη γνώμη μου, τρόπο των χαμηλού επιπέδου υπονοούμενων, τακτική ευρέως διαδεδομένη στους θρασύδειλους.Αυτά τα γυναικουλίστικα κόλπα "θα σου βγάλω το μάτι την ώρα που κοιτάς αλλού" εμένα μου είναι απεχθή.
Ουσιαστικά λοιπόν διεξάγει και αυτή εναν 'πόλεμο δολιοφθοράς' ενάντια σε αυτούς που απεχθάνεται.
Οπως και να έχει λαμβάνω υπόψη οτι ο καθένας έχει τις δικές του δοκιμασμένες τακτικές όπως και το αξίωμα οτι δεν είναι υποχρεωτικό να συμπαθούμε όλοι όλους σ'ενα χώρο.
(Οι ανταγωνιστικές δυνάμεις αυξάνονται οσο ο χώρος μειώνεται)

Ωστόσο πιστεύω ότι όσο υπάρχουν άνθρωποι που συμπαθούμε ή εκτιμούμε παραμένουμε σε αυτόν τον χώρο αδιαφορώντας, Διανάθηνα, γι αυτους που μας αντιπαθούν.
Προκαλεί βέβαια αρκετα ισχυρές δονήσεις στον εσώκοσμο μας η κακή κριτική της προσωπικότητα και του χαρακτήρα μας ωστόσο Διανάθηνα πιστεύεις οτι μια άποψη,όποια και αν είναι αυτή,έχει απο μόνη της βαρύτητα;; Η θέση στην κλίμακα εκτίμησης του ατόμου που την εκφέρει
καθώς και οι προσωπικές ανασφάλειες είναι αυτά που της δίνουν βαρύτητα.

και για κλείσιμο Διανάθηνα και λοιποί
θα χρησιμοποιήσω μια ατάκα κλισέ μα καθόλου πασέ

"Η Ζωή είναι πολύ μικρή για να μιζεριάζουμε"
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Tanton » Τετ Μαρ 15, 2006 8:03 pm

Στον εκδοτικό χώρο λέγονται, επιμελητές
Στον κινηματογραφικό, εξέκιτιφ προντιούσερ.
ʼνθρωποι του αφεντικού έχουν σαν δουλειά, καλοπληρωμένη, να ορμούν στα έργα των δημιουργών να τα κρίνουν, να τα αξιολογούν, να τα διαμορφώνουν, να τα αναμορφώνουν, να τα ετικετοποιούν, να τα αμπαλάρουν και να τα προωθούν στην αγορά.
Αυτά συμβαίνουν εκεί ¨έξω¨ . στην καπιταλιστική άγρια πραγματικότητα. Εκεί παίζονται φράγκα, μάρκετινγκ, ανταγωνισμός, ιεραρχίες…
Εκεί το παλεύεις όπως μπορείς και όπως αντέχεις .
( προσωπικά ποτέ δεν δημοσίευσα κάτι με επιμελητή, ποτέ δεν έκανα ταινία αν δεν ήμουν ο ίδιος εξέκιτιβ, αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα ).
Αυτό που προσπαθώ να πω εδώ και τρεις μήνες και το προσπάθησα με κάθε τρόπο που ξέρω, είναι ένα πράγμα: χρειαζόμαστε έναν τέτοιο επαγγελματία εδώ;
Η διανάνθενς , που ούτε την συμπαθώ ούτε την αντιπαθώ, μπορεί φυσικά να γράφει ότι θέλει, να παστάρει 100 φορές την μέρα ή καθόλου. Να απαντά και να ρωτά ότι θέλει. Ποιος μπορεί και θέλει να την εμποδίσει; Πάντως όχι εγώ.
Ένα δεν δέχομαι και δεν ανέχομαι να κάνει. Να ορμάει στα κείμενα των άλλων, να διορθώνει από ορθογραφικά λάθη μέχρι το νόημα, να εξηγεί με δικά της λόγια τι εννοούν, να κάνει υφολογικές και πραγματικές παρατηρήσεις. Να τα συμπληρώνει με ψυχαναλυτικές αναλύσεις της (ψυχαναλυτικές του κώλου, με συχωρείτε του Κοσμοπόλιταν ). Και πάνω από όλα να βγάζει τα ηθικά συμπεράσματα των κειμένων των άλλων!
Αυτό που προσπαθώ να πω τρεις μήνες τώρα είναι : γιατί να μεταφέρουμε, με μορφή καρικατούρας, αυτό που συμβαίνει έξω στην αγορά;
Αν η διανάθενς έγραφε τα δικά της κείμενα, τις δικές της απαντήσεις, τις δικές της απόψεις ο χώρος θα ήταν πραγματικά πεδίο ελεύθερης έκφρασης.
Θέλει να τον μετατρέψει σε επαρχιακό Δημοτικό σχολείο άλλων εποχών ( που τόσο θαυμάζει).
Εγώ αυτό δεν το ανέχομαι ( ίσως γιατί είμαι πολύ αλαζών που λέει ο Ασπικ ή πολύ ελεύθερος που λέω εγώ ).
τέλος πάντων επειδή πολύ χρόνο σπατάλησα με το φαινόμενο
και επειδή βαρέθηκα
λύστε το θέμα μόνοι σας
ʼντε γεια
Και ευχαριστώ για τα ψαράκια.
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Μαρ 15, 2006 8:31 pm

"προσωπικά ποτέ δεν δημοσίευσα κάτι με επιμελητή, ποτέ δεν έκανα ταινία αν δεν ήμουν ο ίδιος εξέκιτιβ"
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Μαρ 15, 2006 9:01 pm

τωρα θα σου πω κι εγω κατι ψυχαναλυτικο ρε ταντον κι αν εφυγες εφυγες...ας μεινει σαν σχολιο για ολους και πρωτα πρωτα για μενα ...

εγω ενα προβλημα βλεπω εδω ...

τη σοβαροφανεια ...ή αν θελετε την υπερβολικη σοβαροτητα που απο μονοι μας προσδιδουμε στα γραπτα μας πρωτα και κατ' επεκταση στον εικονικο χωρο
που μας φιλοξενει.

αυτη μας οδηγει προς τη Λοξα (και οχι προς τη Δοξα οπως νομιζουμε)....ναι ρε μαλακισμενο πρωτο πληθυντικο ειναι παλι ,γιατι το εννοω να βαζω πρωτα εμενα στη λιστα των ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΑΛΑΚΩΝ ,στην οποια βεβαια η σειρα ειναι τυχαια και οχι
κατα σειρα μεγεθους και ουτε καν αλφαβητικη....ταντονα αυτο το τελευταιο ειναι για το κολλητηρακι που μου την ειπε για τον πληθυντικο ,οτι τον επιστρατευω λεει στα δυσκολα ,sssooo μην το παιρνεις κατακαρδα .

αντε καλο κατεβοδιο κι ευχαριστουμε που μας αφηνεις να το λυσουμε μονοι μας ...για "θεος" εισαι πολυ δημοκρατικος ...αλλα δε μπορω παρα να σημειωσω στο περιθωριο το μεγεθος της πατρικης Σου αγαπης που υπηρξε προφανως η κινητηριος δυναμη Σου στον αγωνα που εδινες τοσον καιρο (για χαρη μας φυσικα) για την παταξη της εξαποδω .

αν παλι εννοεις οτι απλα δε θα ξανασχοληθεις σαν αλλος αγγλος ευγενης με το αγαπημενο σου σπορ "το κυνηγι της αλεπους ντιανας" ....ακομα καλυτερα ...

αλλα για κατσε ρε φιλε ...εμεις τωρα ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΩΡΙς ΕΣΕΝΑ ? με τι θα assholeουμαστε ....χμμ! λεω να παρω τη θεση σου αν και ελλειμματικος εξ' ορισμου σε αντιθεση με τα λ και τα μ .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης